Audiohobby.pl

Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
22-09-2021, 19:04
Ciekawość jak robak toczy moje myśli: Co to znowu wymyślili fachowcy Staxa wprowadzając nowy flagowy model X9000... Ze względu na znacznie wyższą cenę powinien coś więcej umieć jak 009S?
https://stax.co.jp/product/sr-x9000/
Powoli potrzebujemy tu na forum jakiegoś Japończyka do tłumaczenia tekstów...
Mam wrażenie, że Wiktor wkleił zangielszczoną ulotkę w sąsiednim wątku. I Gustaw też coś dorzucił.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

ductus

  • 1247 / 4831
  • Ekspert
22-09-2021, 19:36
Dzięki za informację. Wróciłem właśnie z podróży i dopiero teraz przeglądam. Generalnie, na dźwięk mogą wpłynąć poprawione większe metalowe elektrody MLER-3, trochę inna większa membrana. Może jakiś gwiaździsty zlot kolegów do p. Sebastiana w W-wie, kiedy tylko otrzyma pierwsze egzemplarze? Może coś Wiktor zaproponuje?

Ged

  • 1715 / 5888
  • Ekspert
22-09-2021, 23:05
Przemku, nie mogę tego zrozumieć dlaczego słuchawki muszą być napędzone wzmakiem gigantem o potwornej mocy jak na klasę A czyli 60 / 120 Wat w przypadku Accuphase A-75. Czy w A48 brakowało Ci mocy ?
Pamiętaj proszę, że w sklepie wszystko wygląda mniejsze, trochę podobnie jest z samochodami: w salonie - spoko, w małym garażu - gigant :)
A-75 waży ok 44 kilogramy. Nikt tego sam nie uniesie. Potrzeba specjalnego stolika aby to postawić. Ma 51 cm głębokości (chyba). To potwór :) Razem z pre zajmą Ci cały pokój :)
Zresztą A-800 podobnie. Przy czym teoretycznie uniesiesz go sam, ale raczej bez opakowania. Ja sam unoszę A-48 w opakowaniu (razem 40kg). Ale to jest na granicy ryzyka upadku, uszkodzenia wzmaka lub kręgosłupa.

Może mocniejszy Pass ? Karan (niestety ten nie ma Polskiej dystrybucji) ? Mocny Vitus odpada bo cena będzie ok 40 tys Euro (SIA-030) i 60 czy 70 kg wagi. Albo Krell ?

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
22-09-2021, 23:58
Po pierwsze, masz rację. To są olbrzymy i ciężko z nimi "dyskutować", przesuwać i nosić. Wcale nie życzę sobie ich w swoim niedużym muzycznym pokoiku, choć Accu E-480 wyglądał u mnie całkiem ładnie, a Luxman L-550, też przecież nie mały, po prostu pasuje jak ulał. (A pamiętasz może jak słuchałem kiedyś K1000 na RWA 30.2i - chodząc po mieszkaniu, bo wzmacniacz miał wbudowane baterie, przez co był lekki i mobilny. No ale za słaby dla K1000.)

Po drugie, powiedz to Ductusowi! U niego chyba strop grozi zawaleniem!

Po trzecie, ja tych wzmaków jeszcze nie kupuję. Zanim się na coś zdecyduję pójdę do konkurencji i w ogóle zamierzam porozglądać się. Tak się złożyło, że w tym sezonie najbliżej mi do Nautilusa, więc od niego zacząłem. U nich może jeszcze posłucham Octavę i kto wie, Ayona.

Po czwarte, potrzebuję zrozumieć kilka rzeczy. Np. jak dalekie (jak bliskie) mogą być różnice w wysokich modelach wzmacniaczy jednej firmy, dzielonych i zintegrowanych. Wypadło na Accu. W szczególności chcę się upewnić co potrafi najlepsza integra w porównaniu z taką czy inną, niekoniecznie najlepszą, końcówką i pre. To ciekawa lekcja, E-650 ją dość wyraźnie przegrało. Zobaczymy jutro E-800 i na tym koniec. Potem spróbuję podłączyć jakąś końcówkę Accu do mojego pre Passa.

Po piąte, dzisiejszy sparing pokazał, że A-48 potrafi zagrać i "na oko" mocy mu nie brakuje, choć w porównaniu z A-75 czegoś bardzo pożądanego, zdrowego, w dźwięku mu zabrakło. Z A-75 słucha się z ogromnym spokojem, to jest najlepsze słowo: spokój; nie ma trudnych nagrań, nawet nie ma trudnych momentów, żadna nerwoza się nie ujawnia - czy potrafisz powiedzieć to o swoim wzmacniaczu? Może to nie sama moc, ale cała masa zastosowanej technologii, która prędzej czy później trafi do niższych modeli, ale kiedy? za rok, dwa, pięć i więcej? No nic, to była po prostu kolejna dla mnie lekcja. Życzyłbym sobie, żeby jakaś końcówka Passa albo lampa albo cokolwiek niedużego zaproponowało przybliżony dźwięk.

Po szóste, Krella w Warszawie nie widziałem, może źle patrzyłem. Pass jest sprzedawany przez Top HiFi i chętnie się tam przejdę, ale oni nie mają wielu rzeczy z katalogu i mogą je mieć tylko, gdy się zdecydujesz kupić w ciemno. Na to jednak nie pójdę. Zamierzam posłuchać coś Naima i Esoterica. No i pewnie sprawdzę kilka lamp.

Dziękuję za Twój wpis. Spowodował, że odpisując poukładałem sobie coś w głowie.

Wiesz, najbardziej to bym chciał HEV 90, gdyby tylko nie parzył mnie tak w uszy jak to było wcześniej. Może to kwestia okablowania? Może prąd mam w domu kiepski? Wierzę, że to się wkrótce wyjaśni. Co jak co, ale HEV 90 jest piękny i nieduży. A drogi...! :-)
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
23-09-2021, 00:11
Cortazar (Paolo) już dawno tu nie zaglądał. Może ktoś wie na czym zakończył swoje poszukiwania?

Brodacz też tu od dawna nie zagląda, pamiętamy, że też był mocno poszukujący, ale wiem też - i mam nadzieję, że to nie tajemnica - że pozbył się swojego Orfeusza i słucha sobie na kolumnach.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

ductus

  • 1247 / 4831
  • Ekspert
23-09-2021, 11:17
Przemku, nie wiem czy jest sens kryterium ciężaru traktować jako poważny argument zakupu. Mój Accu A-50V waży netto 49 kg, Krell Duo 175xd - zaledwie 27 kg. Jeden grzeje się jak piec, drugi pozostaje raczej zimny. Stropów mi nie urywają, stoją na szkle o grubości 20 mm i nic stać się nie może. Paolo zajęty jest mocno rodziną i różnymi innymi hobby, z tego co wiem. Doszedł podobnie jak brodacz do swojego przystanku końcowego, a wtedy zainteresowanie sprzętem jak wiadomo maleje. Ja jestem w punkcie końcowym, ale nie mam tylko jednej linii.
Cierpliwości! najpierw opisz, proszę, jak się ma Luxman L550 z LST i co wynikło z jego remontu.

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
23-09-2021, 19:51
Niestety na L-550 trzeba czekać i deadline'u nie ma, pan Jacek Kawa, znany warszawski lekarz audio, dokłada starań i kompletuje przybory, sporo rzeczy okazuje się do wymiany...

A tymczasem kolejny dzień z Accu. Szczegółów nie będzie, bo wiedząc, że wszystkie modele grają pięknie skupiłem się tylko na wzbudzonych we mnie emocjach i pewnych oczekiwanych aspektach prezentacji dźwięku.

A więc zacząłem od C-2850 / A-75 - od pierwszego wejrzenia (kilka dni temu) jestem w tym dźwięku zakochany a więc wiem-wiem daleko nieobojętny; dziś było trzecie podejście i wciąż nie widzę słabych stron, spokój i łatwość muzykowania, w porównaniu z innymi modelami wydaje się najbardziej poukładany i neutralny.

Bezpośrednio po nim zagrała integra E-800, krępy kolos; jak wygląda tak brzmi, mocno, pewnie, jednocześnie mniej przejrzyście, trochę misiowato i z nieco zbyt ściśniętym dźwiękiem (choć tylko w bezpośrednim porównaniu do A-75).

Następnie zagrało C-2850 / P-7300, czyli najwyższa końcówka mocy w klasie AB. Wróciła lekkość i przejrzystość, znaleźliśmy się jednak po drugiej stronie niewidzialnej linii neutralności, zrobiło się nieco chłodniej, co jednym nagraniom pomogło innym niekoniecznie. Dźwięk bajeczny.

Tu nastąpił powrót do C-2850 / A-75, żeby się upewnić gdzie jesteśmy, i okazało się natychmiast, że jesteśmy w bardzo dobrym miejscu, wszystko na swoim miejscu, radość i spokój.

Na sam koniec nastąpiła podmiana pre i zagrało C-3850 / A-75. Nie było  skoku jakościowego, na tym piętrze to chyba niemożliwe. Ale po pewnym czasie wydało mi się, że jest nieco cieplej niż było z C-2850, jednocześnie bez straty przejrzystości i zwiewności; jakby dźwiękowe atomy zostały powiększone, wzmocnione i lepiej umocowane w muzycznej tkance. W tym dźwięku naprawdę można się zatracić.

Waga ciężka i droga, ale wyszło na to, że pieniądze grają. Przy czym proszę zauważyć, że to nie moje pieniądze i będąc z natury przekorny i raczej nierozrzutny, cieszyłbym się, gdyby lepiej zagrała jakaś integra. Pewnie wrócę raz jeszcze do E-480, ale to już w innej aranżacji, może za kilka dni.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
23-09-2021, 21:00
Może jakiś gwiaździsty zlot kolegów do p. Sebastiana w W-wie, kiedy tylko otrzyma pierwsze egzemplarze? Może coś Wiktor zaproponuje?
z chęcią wziąłbym udział i przywiózłbym mojego LRT dla ułatwienia porównań - jakbyście się nad czymś zastanawiali i byłoby wolne miejsce to byłbym wdzięczny za informację

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
23-09-2021, 21:04
. Zamierzam posłuchać coś Naima i Esoterica. No i pewnie sprawdzę kilka lamp.

czekamy na wrażenia ;)

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
23-09-2021, 21:07
Niestety na L-550 trzeba czekać i deadline'u nie ma, pan Jacek Kawa, znany warszawski lekarz audio, dokłada starań i kompletuje przybory, sporo rzeczy okazuje się do wymiany...
nie narzekać  -zabrałem się za przebudowanie mojego sony ta-n86 i zamówiłem specjalistyczne kondensatory z nichocon'a.. i już czekam od 6 miesięcy na nie ;) - na razie gra super ale na częściach "z półki" .. na dobrze rzeczy lepiej poczekać - im człowiek głodniejszy tym później lepiej smakuje ;)

chyba bardzo podobne wrażenia z przejścia na AB co u mnie - odrobina ochłodzenia/wypłaszczenia(dźwięk traci minimum głębi) ... jednak wchodzimy tutaj w naprawdę drobne szczegóły (chyba że ktoś się na tych aspektach grania skupia) - dlatego wolę jak tej A jest trochę więcej - 20-30W w pełnej A to już wartości w zasadzie wystarczające (jedynie w bardzo rzadkich momentach wtedy opuszczalibyśmy ten zakres) ale zapas nie zaszkodzi .. powoli też dochodzimy do walki "prostoty działania(przekombinowane sprzęty też często nie grają)" z "czystością (liniowością funkcji transferowej wzmacniacza) i z jakością komponentów które są dostępne (v-fetów się już nie produkuje .. tak samo z dostępnością wyższych modeli tranzystorów - można zerknąć przykładowo na koszty zamienników do wyższych modeli sansui)
« Ostatnia zmiana: 23-09-2021, 21:16 wysłana przez whero2 »

Ged

  • 1715 / 5888
  • Ekspert
24-09-2021, 08:16
Przemku, nie wiem czy wiesz, ale są dwie końcówki Accu A50V używane do sprzedania, jedna chyba w Grójcu, druga niestety w Kwidzyniu :) Ceny do zaakceptowania.
Podobno to są "kultowe" końcówki z oferty Accu. Stefan - Ty chyba masz taką ?

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2021, 09:42
Tak, widziałem. U Stefana jest A-50V i brzmi świetnie, więc kto wie, kto wie. Grójec jest blisko, może uda się (kiedyś, ewentualnie) podjechać i posłuchać, oczywiście jeśli Accu nie zostanie zdetronizowane w kolejnych odsłuchach. Pośpiechu nie ma. Przy okazji czegoś się nauczę.

Wiedząc, że ten wątek czyta co najmniej dwóch/trzech wysoko uświadomionych elektronicznie kolegów, chciałbym zadać pytanie zanim zwrócę się do pana Kawy. Czy warto wymienić kondensatory filtrujące na większe? Z jednej strony możliwe by było obsłużenie większych impulsów prądowych, z drugiej nie wiem czy reszta urządzenia potrafiłaby w ogóle zgłosić większe prądu zapotrzebowanie. Obecnie jest, według http://www.thevintageknob.org/luxman-L-550.html "Feeding all is a big 400VA EI transformer and two low-ESR 50V / 30,000µF 99,99% pure aluminium chemical caps."

Ponadto, czy mogę poprosić o wymianę zasilania na 230V (teraz jest 100V)?
« Ostatnia zmiana: 24-09-2021, 09:45 wysłana przez Gwos »
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

ductus

  • 1247 / 4831
  • Ekspert
24-09-2021, 11:56
@gwoz: Nie jestem żadnym specjalistą, ale zmiana 100V na 230V jest celowa, nie potrzebujesz transformatora dopasowującego. Robiłem to w moich Accuphase sprowadzonych bezpośrednio z Japonii, też we wzmacniaczach Staxa i było w porządku.
Wydaje się, że w starym Lux jak w innych urządzeniach powinny być odpowiednie odczepy na trafie, ale nie wiadomo czy opisane. Pytaj technika, czy bezpiecznie poeeksperymentuje. Większe (ale nie dużo większe) kondiki byłyby OK, ważniejsze są ich temperaturowe wartości. Pospieszać technika dokonującego tej renowacji - raczej nie należy.

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2021, 12:02
Tak, widziałem. U Stefana jest A-50V i brzmi świetnie, więc kto wie, kto wie. Grójec jest blisko, może uda się (kiedyś, ewentualnie) podjechać i posłuchać, oczywiście jeśli Accu nie zostanie zdetronizowane w kolejnych odsłuchach. Pośpiechu nie ma. Przy okazji czegoś się nauczę.

Wiedząc, że ten wątek czyta co najmniej dwóch/trzech wysoko uświadomionych elektronicznie kolegów, chciałbym zadać pytanie zanim zwrócę się do pana Kawy. Czy warto wymienić kondensatory filtrujące na większe? Z jednej strony możliwe by było obsłużenie większych impulsów prądowych, z drugiej nie wiem czy reszta urządzenia potrafiłaby w ogóle zgłosić większe prądu zapotrzebowanie. Obecnie jest, według http://www.thevintageknob.org/luxman-L-550.html "Feeding all is a big 400VA EI transformer and two low-ESR 50V / 30,000µF 99,99% pure aluminium chemical caps."

Ponadto, czy mogę poprosić o wymianę zasilania na 230V (teraz jest 100V)?
niekoniecznie - jeżeli układ jest stabilny na kondensatorach o tej pojemności możnaby się skupić bardziej na serii z niższym esr...
jak jest potrzeba żeby je wymienić to poproś pana Kawę o wymianę z takimi które zadecyduje że będą najlepsze (za to nie zdziw się jeżeli pójdzie to w setki złotych) - przykład z mojego ostatniego zamówienia https://pl.mouser.com/ProductDetail/nichicon/lkg1k223mkzf/?qs=Ysb%2FBSeDKl3OauxZtK%252bM%252bA%3D%3D&countrycode=PL&currencycode=PLN

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2021, 19:34
Dziękuję. Oczywiście zapytam wykonawcę co o tym sądzi, ale najpierw chciałem się upewnić, czy moje pytania nie są od czapy.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000