Audiohobby.pl

Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami

pmcomp

  • 225 / 4889
  • Aktywny użytkownik
03-07-2016, 20:07
Zabawy ciąg dalszy. Nie miałem wczoraj wtyków głosnikowych DIN. gdzieś cholery dobrze wlazły. Pojechałem rano na wolumen i przywiozłem. No i mogłem podłączyć receiver SABA 9240S do Staxów:



OK. I jak zagrał ze słuchawkami?

 

Jak napisałem większa moc. Poza tym znakomita kontrola basu. Nie mogę się do niczego przyczepić. Jest jak w lampowych IDHOSach. Tandberg był tu podobny do Dynaco, SABA do IDHOSów. Niestety na tym podobieństwa się kończą. SABA gra brzydszą średnicą. Brak blasku i wypełnienia na dolnej średnicy. To słychać. Dźwięk lekko w literę V. Góra ładna ale ma natarczywy charakter. Wybitnie po detalicznej stronie mocy ale czasami chropowata i ostrawa. Ponieważ przełączyłem się potem na IDHOSy do nich będę porównywał. Pamiętajmy jednak o cenie. SABA to koszt ok. 25 razy mniej niż ARC + IDHOS. I tą róznicę słychać. IDHOS nie gra oczywiście 25x lepiej ale gra lepiej. Ma zrównoważone pasmo, piękną średnicę i barwę. Z ta lekką tendencją detalicznej góry o czym pisałem. SABA na swoją cene gra rewelacyjnie. Miłośnicy brzmienia detalicznego i szczegółowego będą zadowoleni. Jak dla mnie jesli chodzi o słuchawki potrzeba lekko ciemniejszych niż Staxy. Może ze Staxa model SR-007 sprawdziłby sie lepiej. IDHOSy budują łądniejszą i większą scenę. Lepiej wypełnioną i zabudowaną. Do tego dochodzi lampowy czar, magia i wszystkie harmoniczne. SABA gra jak tranzystor ale bardzo dobry tranzystor. Tandberg natomiast rewelacyjnie naśladował lampę.

 

Jeśli chodzi o porównanie do tandberga, bo to juz ta sama liga cenowa to ja wybrałbym Tandberga. Lepsze zrównoważenie tonalne, duzo lepsza średnica i kapitalna barwa. Czysta przyjemnośc ze słuchania muzyki. SABA natomiast potrafi czasem próbować dzielić włos na czworo i szukać problemów tam gdzie ich nie ma. Niektóre audiofilskie kawałki brzmią świetnie. Nat King Cole też potrafi czarować. Ale czasami jak przysoli to ... .

Znam ten receiver bardzo dobrze bo na codzień gra w mojej sypialni. I jest świetny. Ale w systemie z SR-009 i Tandberg i Dynaco i IDHOSy okazały się po prostu lepsze. Bardziej muzyczne, bardziej wyrównane, bardziej kompletne ... z duszą. SABA to taki znakomity rzemieślnik. Ale czasami brakuje smaku i finezji.

 

Przełączyłem się teraz na IDHOSy. Zaraz przyjedzie mirek24 i jestem ciekaw jak On będzie to odbierał. Każde uszy są inne :).

pozdro
pmcomp

pmcomp

  • 225 / 4889
  • Aktywny użytkownik
03-07-2016, 20:12
Mirek24 odwiedził, był, posłuchał i ...


czas na podsumowanie.


Mirek potwierdził moje spostrzeżenia. Bezapelacyjnym zwycięzcą jest set ARC LS16 + IDHOSy. Wygrzebałem już te miedziane kondensatory 0,47uF Jensen PIO. W tygodniu wymienię. Ten set daje Staxom niesamowitą rozdzielczość i szybkość. Muzyka siedzi na głowie. Dosłownie. Wulkan muzyczny. Pełno szczegółów i smaczków dźwiękowych. Do tego rewelacyjna kontrola i prowadzenie linii basowej. Wypełnienie na niskiej średnicy i barwa całej średnicy. Totalna muzykalność przekazu z zachowaniem szczegółów. Czasami zbyt natarczywa góra. Tu rozwiązaniem jest zapewne Jensen. Wspaniała scena. Cóż można chcieć więcej?

Mirek24 powiedział jeszcze jedną ważną rzecz: takie słuchawki jak Stax SR-009 zasługują na coś więcej niż ARC LS16 + Dynaco ST-35. Tam wszystkiego jest mniej. Wulkan w głowie ma wielkość zapalniczki. O linii basowej pisałem. Jedynie barwa się broni ale brak wykopa spowodowany zapewne zbyt małą mocą i możliwośćią oddania prądu w impulsie robią swoje. Ot taki fajny set, może jakościowo trochę lepszy od wzmaków Staxa. A ja od topowego modelu oczekuję coś więcej i chcę dać mu coś więcej.


Ano można. Taki wzmak w jednym pudełku. Czyli wsadzenie ARC + IDHOSów + LST w jednym pudełku. Niemożliwe powiecie? Pewnie tak, patrząc na te dwa bydlaki:




tym bardziej, że IDHOSy używam w głównym systemie głośnikowym. Jakie więc rozwiązanie?


Spróbować Eurydykę Dubiela. Tak zrobię [:)] .

Słuchanie tego zestawu z LST ma jeszcze jedną poważną wadę. Te IDHOSy po pstryknięciu psztyczka zasilania ciągną chyba ok. 300W każdy. Czy grają cz też nie ;).


Pozdro
« Ostatnia zmiana: 03-07-2016, 23:58 wysłana przez pmcomp »
pmcomp

pmcomp

  • 225 / 4889
  • Aktywny użytkownik
03-07-2016, 22:33
No i na koniec tego pracowitego weekendu doszło do porównania. Bo musiało dojść.
Do porównania SR-009 i HD800.

Dla przypomnienia konfiguracje:
1. Stax SR-009 + LST + ARS LS16 + IDHOS
2. HD800 + Dubiel HV-1 (2xECC85 Telefunken + 6080 GEC). To jest moim zdaniem najlepsza konfiguracja Skorpiona. A próbowałem wielu lamp. GEC 6080 to odpowiednik 6AS7 GEC tylko w mniejszej obudowie. W Skorpionie wstawiono też lepsze kondensatory w torze sygnałowym.

Co wyszło z porównania?
Byłem niezmiernie zaskoczony. HD800 w tej konfiguracji bronią się dzielnie. Scena jest tak samo dobra jak w Staxach. Bas jest troszkę gorzej kontrolowany ale do przeżycia. Gdzieś ktoś kiedyś pisał, że HD800 nie mają basu. Mają i to dokładnie tyle ile potrzeba.
Senki dają wyraźnie więcej góry dlatego przekaz jest jaśniejszy. Po detalicznej stronie mocy. Staxy grają baaardzo zrównoważonym dźwiękiem nie wyróżniając żadnego zakresu pasma.
Wydawało mi się, że HD800 ma wspaniałą średnicę ale Staxy mają lepszą.

Mam ciagle w pamięci granie HD800 z Phonitorem 2 od SPL. W takim zestawie Stax byłby wyraźnie górą.

To porównanie jeszcze bardziej zaciekawia mnie jak zagra Eurydyka.

Pozdro
pmcomp

ductus

  • 1247 / 4810
  • Ekspert
05-07-2016, 14:55
@pmcomp: Wielkie dzięki za te wszystkie obserwacje. Saba bardzo pięknie wygląda, jak włączony...
Nie wiem, czy rozwiązanie z lampowymi pre i końcówkami jest optymalne. Raczej byłbym skłonny to sądzić o mieszance tranzystor-lampa lub odwrotnie - gdzie lampowy tylko pre. Ale OK. U mnie gra tranza pre z lampą końcówką (tak, Ayon Crossfire integra jako końcówka!). Ta konfiguracja nie zostawia na wzm Staxa nawet "suchej nitki".
Więc, ciekawe, co powiesz przy porównaniu z Eurydyką. Dopuszczam najzupełniej ten pojedynek na korzyść Dubiela, jednak przy tej konkretnej Twojej konfiguracji wzmacniaczy. Mój tor, czy Cortazara, czy Brodacza, albo i Wiktora, to znowu co innego w każdym konkretnym przypadku.

pmcomp

  • 225 / 4889
  • Aktywny użytkownik
05-07-2016, 15:29
Sprawdzę jeszcze dzisiaj lampowe pre z JBL MPA400. Dam tej końcówce szanse bo z głośnikami jest świetna.

Pozdro
pmcomp

pmcomp

  • 225 / 4889
  • Aktywny użytkownik
05-07-2016, 18:22
Sprawdzę jeszcze dzisiaj lampowe pre z JBL MPA400. Dam tej końcówce szanse bo z głośnikami jest świetna.

Pozdro

Sprawdziłem. Jest lepiej niż na początku ale i tak jest mechanicznie i tranzystorowo. Brak barwy i muzyki w muzyce. Z lampowym pre oczywiscie. Ja takiego grania nie lubię.

To już jest ładniej z Dynaco ST-35 pomimo pewnych ograniczeń. Ale przynajmniej gra muzyka.
O IDHOSach już nie wspominam.

Pozdro
« Ostatnia zmiana: 05-07-2016, 18:24 wysłana przez pmcomp »
pmcomp

ductus

  • 1247 / 4810
  • Ekspert
05-07-2016, 20:55
Czyli może to być sprawa braku synergii, inaczej mówiąc -właściwości ARS i JBL nie pasują do elektrostatów. Czy masz na myśli zestaw JBL + ARS mówiąc o dobrym graniu z głośnikami?

pmcomp

  • 225 / 4889
  • Aktywny użytkownik
06-07-2016, 08:25
Czyli może to być sprawa braku synergii, inaczej mówiąc -właściwości ARS i JBL nie pasują do elektrostatów. Czy masz na myśli zestaw JBL + ARS mówiąc o dobrym graniu z głośnikami?

Tak, ten zestaw dobrze gra z głosnikami.
Jak zawsze gra system i jak napisałes zapewne klocki nie spasowały się ze Staxami.


Pozdro
pmcomp

ductus

  • 1247 / 4810
  • Ekspert
20-07-2016, 10:46
pmcomp: Mam nadzieję, że wpadniesz wkrótce do mnie. Chętnie też z Eurydyką. Pytanie do wszystkich - kto wybiera się na CanJam do Londynu (13-14 sierpnia)? http://www.canjamglobal.com/london
Mirku, będziesz? 

pmcomp

  • 225 / 4889
  • Aktywny użytkownik
20-07-2016, 14:26
pmcomp: Mam nadzieję, że wpadniesz wkrótce do mnie. Chętnie też z Eurydyką. Pytanie do wszystkich - kto wybiera się na CanJam do Londynu (13-14 sierpnia)? http://www.canjamglobal.com/london
Mirku, będziesz?

Wybieram się do Ciebie ... jutro :).

Pozdro
pmcomp

brodacz

  • 1780 / 3800
  • Ekspert
20-07-2016, 17:31
pmcomp: Mam nadzieję, że wpadniesz wkrótce do mnie. Chętnie też z Eurydyką. Pytanie do wszystkich - kto wybiera się na CanJam do Londynu (13-14 sierpnia)? http://www.canjamglobal.com/london
Mirku, będziesz?

Wybieram się do Ciebie ... jutro :).

Pozdro

Naprawdę czy żart ? bo chętnie bym się zabrał

pmcomp

  • 225 / 4889
  • Aktywny użytkownik
20-07-2016, 21:08
Jak najbardziej powaznie. Jestem na jutro umowiony ze Stefanem.

Pozdro
pmcomp

ductus

  • 1247 / 4810
  • Ekspert
21-07-2016, 17:07
Jutro tzn. dziś i już jest to czas przeszły. Piotr wpadł jak meteor, niestety bez Eurydyki, bo "nie zdążyła się ubrać", powymiatał we wzmacniaczach i słuchawkach. Aż się moje 009-ki przestraszyły i złamały... Siedziałem jak trusia, słuchając i nagle peń... Wiem, zaraz Gustaw będzie się nade mną znęcał, ale to nie był pałąk... Taka niepozorna mała, plastikowa część trzymająca pasek z jednej strony. Dokładnie w miejscu, gdzie był otwór do śrubki mocującej pasek. I zostałem z dwoma plastykowymi częściami w ręku, oraz wiszącym jak flaga paskiem. jako pierwsza pomoc ortopedyczna pomogła  taśma przylepna. I na szczęście Piotr przywiózł swoje 009. Różnica w numeracji spora, bo aż ponad 2600. I dźwiękowo są różne. Jego 9-ka gra ostrzej, nieco (może 1dB, może 1,5) głośniej, jest jaśniejsza. Możliwe, że po kilkuset godzinach "jazdy", złagodnieje. Zobaczymy za pół roku.     

wiktor

  • 2503 / 5865
  • Moderator Działu Słuchawki
21-07-2016, 20:41
Stefanie, czy ten element pękł?

Gustaw

  • 3847 / 3286
  • Administrator
21-07-2016, 21:34
Wiem, zaraz Gustaw będzie się nade mną znęcał,

Czyżby i Ciebie, Ductusie, dosięgła STAX-owa klątwa kolegi Chreesa? Bez egzorcyzmów raczej się nie obędzie.