Audiohobby.pl

Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami

Robeeert1

  • 722 / 5500
  • Ekspert
15-09-2015, 20:07
faktem jest, iż niższe modele daców z możliwością odtw. PCM i DSC, DSD grają lepiej, ale czym wyżej różnica zaciera się, a na samym szczycie PCM bije DSD bez problemu, takie moje subiektywne odczucia..

ductus

  • 1247 / 4810
  • Ekspert
15-09-2015, 21:19
Robeert, uważasz, że lampizator Big 7 nie jest na tym wysokim poziomie. Mnie interesowałoby w takim razie jakie DAC uważasz do odtwarzania PCM za lepsze? To pytanie z czystej ciekawości, bo nie wiem, czy będę wymieniał Nuwave.   

Robeeert1

  • 722 / 5500
  • Ekspert
15-09-2015, 21:46
Robeert, uważasz, że lampizator Big 7 nie jest na tym wysokim poziomie. Mnie interesowałoby w takim razie jakie DAC uważasz do odtwarzania PCM za lepsze? To pytanie z czystej ciekawości, bo nie wiem, czy będę wymieniał Nuwave.

Stefanie, Big7 jeszcze nie słuchałem, nie mogę się więc na jego temat wypowiadać, na pewno jest to najwyższy poziom DSD, takie są opinie, jak posłucham i porównam do jednego z najwyższych PCM-ów to się na ten temat wypowiem. Nuwave też nie znam, ale jak piszesz, że bardzo nie odstaje od najwyższego lampiego to musi być dobry. :)

Odpowiadając na Twoje pytanie o najwyższy PCM to np. DPA SX512, ale czy zagra lepiej niż szczytowy lampi..hm
myślę, że tak, ale na razie tylko tak sobie myślę.... :)

W lampim zasilanie jest na wysokim poziomie, a konwersja cyfra analog to standard.. czyli nic specjalnego
« Ostatnia zmiana: 16-09-2015, 00:34 wysłana przez Robeeert1 »

ductus

  • 1247 / 4810
  • Ekspert
16-09-2015, 14:12
Dzięki Robercie za info- ten szczytowy DAC Deltec Precision Audio SX512 to wytwór z lat 90-tych. Czy tak naprawdę nie było postępu w produkcji kości i reszty do nich przez ostatnie 15 lat? Nie słuchałem go, ale jeżeli Ty to urządzenie znasz, napisz parę słów. Znalazłem o SX512 to tutaj: http://najlepszeodtwarzacze.pl/page27.php 

MAG

  • 2393 / 5852
  • Ekspert
16-09-2015, 14:15
« Ostatnia zmiana: 16-09-2015, 14:20 wysłana przez MAG »

Robeeert1

  • 722 / 5500
  • Ekspert
16-09-2015, 17:29
Dzięki Robercie za info- ten szczytowy DAC Deltec Precision Audio SX512 to wytwór z lat 90-tych. Czy tak naprawdę nie było postępu w produkcji kości i reszty do nich przez ostatnie 15 lat? Nie słuchałem go, ale jeżeli Ty to urządzenie znasz, napisz parę słów. Znalazłem o SX512 to tutaj: http://najlepszeodtwarzacze.pl/page27.php

postęp w kościach jest, tylko metody konwersji cyfrowo-analogowej poszły jakoś bokiem, wojna na herce, bity,   marketing plus oszczędności, uproszczenia itd. jakość dźwięku zeszła na drugi plan, nie mówię, że nowoczesne najlepsze DACi nie grają dobrze, bo grają, tylko
postępu tutaj nie ma przez 20 lat, czego dowodem jest ten DPA.

Szczytowy DPA to super wysoka rozdzielczość plus ogromna dynamika i muzykalność, taki "cyfrowy gramofon analogowy".  Szkoda, że jest ich tak mało, podobno tylko 8 sztuk.

 
fotka przedstawia, napęd DPA T1, DPA SX-512 DAC z zasilaczami (jeden do sekcji cyfrowej a drugi do analogowej)

MAG

  • 2393 / 5852
  • Ekspert
16-09-2015, 18:57
Robert okazała sztuka gratuluję  a jak oceniasz HDCD w tym przetworniku?

Robeeert1

  • 722 / 5500
  • Ekspert
16-09-2015, 19:13
Robert okazała sztuka gratuluję  a jak oceniasz HDCD w tym przetworniku?

dziękuje Marku, HDCD gra bardzo słabo, dużo lepiej gra bez HDCD - mam na myśli płyty HDCD,
zupełnie niepotrzebny filtr, można kość PMD100 wyjąć i wyrzucić :)

ductus

  • 1247 / 4810
  • Ekspert
17-09-2015, 00:09
@MAG: Nie wiem dlaczego pokazałeś Marku stare fotki dawnego LRT z homepage Petera? To znane i ja pokazywałem też. Projekt był mój, pewne rozwiązania również, jednakże mimo podobnego układu to zupełnie nie to samo, co dzisiejszy LST. Poza tym Peter nie buduje już takich adapterów (za dużo pracy, za drogo), tylko o wiele bardziej budżetowe, tak jak ten na zdjęciu. Za podobne pieniądze jak highendowo konstruowany LST.
A propos: Ten ze zdjęcia został przeze mnie przekonstruowany na LST...
     

MAG

  • 2393 / 5852
  • Ekspert
17-09-2015, 10:25
@MAG: Nie wiem dlaczego pokazałeś Marku stare fotki dawnego LRT z homepage Petera?
 To znane i ja pokazywałem też. Projekt był mój, pewne rozwiązania również, jednakże mimo podobnego układu to zupełnie nie to samo, co dzisiejszy LST. Poza tym Peter nie buduje już takich adapterów (za dużo pracy, za drogo), tylko o wiele bardziej budżetowe, tak jak ten na zdjęciu. Za podobne pieniądze jak highendowo konstruowany LST.
A propos: Ten ze zdjęcia został przeze mnie przekonstruowany na LST...
   

Stefanie pytasz dlaczego pokazałem? A czy to nie jest temat o adapterach do słuchawek elektrostatycznych?
Jeśli uważasz że nie można pisać o innych urządzeniach a tylko Twojej produkcji to znaczy że Twój LST jak w temacie jest produktem komercyjnym i powinien wylądować w zakładce Audio Salon.
Jeżeli zaś LST jest produktem DIY możesz go opisywać i rozwijać np w temacie Elektrostatyczny świat DIY tak jak robi to nasz forumowy kolega Krzysztof.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości moje i nie tylko zadam Ci Stefanie pytania.

Czy nazwa tematu nie powinna brzmieć :Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami ?

Czy to taka tajemnica.. offenes Geheimnis (tajemnica poliszynela).

Zaznaczam że kibicuje Twoim dokonaniom aczkolwiek określ się proszę jaką formę przedstawia Twój produkt, czy jest to DIY czyli jeszcze niedokończona konstrukcja która wymaga certyfikatów itd. Czy jest to już gotowy firmowy produkt.
I nie odbieraj tego jako atak z mojej strony.
Przecież ta konstrukcja z Lundahlami znana jest od bardzo dawna choćby ze stajni wspaniałego konstruktora Andrea Ciuffoli który zbudował to urządzenie już w 2001 roku to nic nowego a że ewoluowało to dobrze.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
17-09-2015, 11:03
Ale nawet Andrea niczego nie wynalazł. Przecież to patent stary jak konstrukcje elektrostatyczne.
Do użycia w takim adapterze nadają się prawie wszystkie transformatory wyjściowe dla układów lampowych przeciwsobnych.
LST czy LRT nie ma niestety ani grama inwencji twórczej, bo co to znowu za wynalazek wziąć najdroższe trafo Lundhala i je okablować? Tam przecież w gruncie rzeczy niczego więcej nie ma.
Zasilacz polaryzacji to niestety też nie jest żadna Ameryka.

W LST i LRT Wartość dodaną stanowi obudowa i wykończenie całości. Bezpieczne, miłe dla oka i funkcjonalne.
I tutaj oczywiście moje uznanie, ponieważ widać, że komuś się chciało to wszystko zrobić, dopasować mechanicznie do siebie, opracować płytkę dla układu polaryzacji itd... To są drobiazgi, ale bez nich nie byłoby LRT i LST.

A w takim adapterze zastosowanie produkowanego seryjnie trafa, nawet najdroższego, nie jest rozwiązaniem idealnym.
Tak na dobra sprawę to trafo należałoby policzyć na nowo, od zera wziąwszy pod uwagę jego rolę (czyli napędzanie przetworników elektrostatycznych), i sterowanie ze wzmacniacza głośnikowego.

α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

ductus

  • 1247 / 4810
  • Ekspert
17-09-2015, 16:04
@MAG @Krzysztof_M: Chętnie odpowiem na zadane pytania, być może nurtują one nie tylko Was. Przede wszystkim: Nic nie "wynalazłem", nie uzurpowałem sobie też tego, a o konstrukcji Ciuffolego pisałem i w wątku ogólnym jak i w tym na początku (str.1, drugi post).  Ale widać, że musi to być jeszcze kilka razy powtarzane, racja, nie wszyscy czytają uważnie i od początku.
Po drugie: Temat wątku, być może powinno być odwrotnie - "Wzmacniacze głośnikowe z adapterami elektrostatycznymi" -  jest pomyślany głównie z powodu testowanych wzmacniaczy - które z nich są warte zainteresowania, a które mniej. Oraz porównania do innych wzmacniaczy elektrostatycznych czy adapterów jak WOO WEE albo SRD Staxa. Czy też energiser Jecklina - był i tu w wątku pokazany. Niestety oprócz mnie i Cortazara, mało co kto pisze. Ci co mają te adaptery są chyba zadowoleni i nie skaczą "z kwiatka na kwiatek", lub nie opisują tu tego. Co życzyłbym sobie bardzo. To są informacje, którymi wszyscy powinniśmy się dzielić.
Po trzecie: Obecnie znajduje się w obiegu kilkanaście LST z różnymi rodzajami traf. Nie zamierzam obecnie uruchamiać "produkcji" z powodu zainteresowania paru osób i być może tak zostanie. Konstrukcja, jak pisze słusznie Krzysztof, jest właściwie prosta i znana - po cóż ludziom zawracać głowę adapterem w wątku DIY, każdy może sobie to zrobić - instrukcja jest przecież od Ciuffolego - został tu po raz następny przytoczony jego schemat.
Po czwarte: Moim skromnym wkładem do układu jest właśnie znalezienie odpowiedniego transformatora. Nie wiem, czy to już optimum, co po uzgodnieniu ze specjalistami  i robione pod zamówienie obecnie znajduje się w LST HBZ, musiałbym sprawdzić wiele innych rozwiązań. Jednak można stosować inne trafa, jeżeli nie mamy dyskomfortu, że dobry wzmacniacz kolumnowy gra gorzej jak np. 717 czy 007t. A wręcz zupełnie przeciwnie, to już chyba dużo?
I tu jestem trochę innego zdania Krzysztofie, być może chodzi o precyzję wypowiedzi. Piszesz: "Do użycia w takim adapterze nadają się prawie wszystkie transformatory wyjściowe dla układów lampowych przeciwsobnych."
A ja powiadam - nie "prawie wszystkie", a tylko "nieliczne niektóre, wybrane" - chodzi nam przecież o minimalne, niesłyszalne straty na trafach i maks jakość dźwięku? Jeżeli nie, to polecam SRD, czy WEE i koniecznie proszę o porównania do LST. Ja już to przerobiłem gruntownie i podzieliłem się tym na forum.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
17-09-2015, 16:29
I tu jestem trochę innego zdania Krzysztofie, być może chodzi o precyzję wypowiedzi. Piszesz: "Do użycia w takim adapterze nadają się prawie wszystkie transformatory wyjściowe dla układów lampowych przeciwsobnych."
A ja powiadam - nie "prawie wszystkie", a tylko "nieliczne niektóre, wybrane" - chodzi nam przecież o minimalne, niesłyszalne straty na trafach i maks jakość dźwięku? Jeżeli nie, to polecam SRD, czy WEE i koniecznie proszę o porównania do LST. Ja już to przerobiłem gruntownie i podzieliłem się tym na forum.
Jakże pięknie się różnimy tutaj, Ductusie :)
Jakie kryteria techniczne przyjmujesz dzieląc trafa na te nieliczne i całą resztę, która się nie nadaje?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

MAG

  • 2393 / 5852
  • Ekspert
17-09-2015, 17:07
@MAG: Nie wiem dlaczego pokazałeś Marku stare fotki dawnego LRT z homepage Petera?
 To znane i ja pokazywałem też. Projekt był mój, pewne rozwiązania również, jednakże mimo podobnego układu to zupełnie nie to samo, co dzisiejszy LST. Poza tym Peter nie buduje już takich adapterów (za dużo pracy, za drogo), tylko o wiele bardziej budżetowe, tak jak ten na zdjęciu. Za podobne pieniądze jak highendowo konstruowany LST.
A propos: Ten ze zdjęcia został przeze mnie przekonstruowany na LST...
   

Stefanie pytasz dlaczego pokazałem? A czy to nie jest temat o adapterach do słuchawek elektrostatycznych?
Jeśli uważasz że nie można pisać o innych urządzeniach a tylko Twojej produkcji to znaczy że Twój LST jak w temacie jest produktem komercyjnym i powinien wylądować w zakładce Audio Salon.
Jeżeli zaś LST jest produktem DIY możesz go opisywać i rozwijać np w temacie Elektrostatyczny świat DIY tak jak robi to nasz forumowy kolega Krzysztof.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości moje i nie tylko zadam Ci Stefanie pytania.

Czy nazwa tematu nie powinna brzmieć :Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami ?

Czy to taka tajemnica.. offenes Geheimnis (tajemnica poliszynela).

Zaznaczam że kibicuje Twoim dokonaniom aczkolwiek określ się proszę jaką formę przedstawia Twój produkt, czy jest to DIY czyli jeszcze niedokończona konstrukcja która wymaga certyfikatów itd. Czy jest to już gotowy firmowy produkt.
I nie odbieraj tego jako atak z mojej strony.
Przecież ta konstrukcja z Lundahlami znana jest od bardzo dawna choćby ze stajni wspaniałego konstruktora Andrea Ciuffoli który zbudował to urządzenie już w 2001 roku to nic nowego a że ewoluowało to dobrze.

Kluczysz i nie odpowiadasz wprost na pytania Stefanie, chyba nie uważasz nas za stado owiec które należy strzyc?
Więc bądź uprzejmy jak np Michał który pisze w swoim temacie i przenieś ten wątek, w zamian załóż ogólny Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami i będzie wilk syty i owca cała.
To proszę Cię usuń to LST z tytułu wątku i będzie ten wątek bardziej dostępny dla innych adapterów, bo jak na razie reklamujesz swój produkt, proszę o przeniesienie do zakładki Audio Salon dziękuję.

Nie wiem tak to jest trudno zrozumieć?

ductus

  • 1247 / 4810
  • Ekspert
17-09-2015, 19:11
@MAG: Uważam Ciebie za inteligentnego wystarczająco, aby uważać moją wypowiedź za wyczerpującą. Nie mam nic przeciwko zmianie tytułu wątku, jeżeli zwróci się do mnie z ciekawą propozycją ktoś z moderatorów. Nie sądzę, że musimy tu prowadzić jakieś dziwne wojny, bo jednemu coś tam nie pasuje. Poza tym to nie należy tu do tematu, jak chcesz snuć dalej co komu i na jaki temat wolno, to proszę - ale w poczcie prywatnej.