Audiohobby.pl

Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami

Fatso

  • 290 / 4007
  • Zaawansowany użytkownik
07-05-2015, 21:33
No nie do końca.
Elektrostaty, ze względu na swoją budowę wymagają sygnału symetrycznego. Podanie im sygnału ze wspólną masą powoduje, że jeden stator nie działa.

To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

brodacz

  • 1780 / 3821
  • Ekspert
07-05-2015, 21:47
Chciałem coś napisać ale w sumie to się za mało znam aby dyskutować technicznie.
« Ostatnia zmiana: 07-05-2015, 21:54 wysłana przez brodacz »

Fatso

  • 290 / 4007
  • Zaawansowany użytkownik
07-05-2015, 21:56
Ja rozumiem, że wystarczająco mocny wzmacniacz SE pociągnie staxy. To właśnie te 70W dla tranzystora o których pisze Stefan. Ale moc z lampy nie różni się niczym, poza faktem, że lampy pracują właśnie w push-pull (inaczej, same symetryzują sobie sygnał). Ja podłączyłem dzisiaj LST do wzmacniacza słuchawkowego, ale właśnie zbalansowanego. I pomimo mocy dla słuchawek, Staxy zagrały :) i to nad wyraz dobrze.

Także, mam nadzieję, że teraz jest jasność.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
07-05-2015, 22:00
No nie do końca.
Elektrostaty, ze względu na swoją budowę wymagają sygnału symetrycznego. Podanie im sygnału ze wspólną masą powoduje, że jeden stator nie działa.

Chyba nieprecyzyjnie się wyraziłeś.

brodacz

  • 1780 / 3821
  • Ekspert
07-05-2015, 22:01
Fatso
Czy każdy wzmacniacz nie posiadajacy XLR nie jest w pełni zbalansowany ?
Jeśli tak to z tego co piszesz Sennheiser zrobił HEV90 źle a zasilane przez niego HE90 graja ułomnie , czy dobrze rozumiem ?

Sorry Fatso za mało pro. rozmowe ale ,że sie nie znam nie znaczy ,że mnie nie ciekawi.

Fatso

  • 290 / 4007
  • Zaawansowany użytkownik
08-05-2015, 09:29
Ok po kolei.
HEV90, jak zresztą każdy wzmacniacz do ESów podaje sygnał symetryczny do słuchawek. Zasilany jest sygnałem niesymetrycznym, ale symetryzacja odbywa się na lampach sterujących.
W lampowych wzmacniaczach push-pull sytuacja jest analogiczna.

Zasilanie sygnałem symetrycznym głośników/słuchawek nie koniecznie wymaga sygnału symetrycznego od źródła. Niektóre wzmacniacze są w stanie same sobie taki sygnał utworzyć.

No nie do końca.
Elektrostaty, ze względu na swoją budowę wymagają sygnału symetrycznego. Podanie im sygnału ze wspólną masą powoduje, że jeden stator nie działa.

Chyba nieprecyzyjnie się wyraziłeś.

Wyraziłem się bardzo precyzyjnie :) Niegdzie nie napisałem, że wzmacniacz do ESów wymaga sygnału symetrycznego, tylko, że słuchawki takiego wymagają.

No i teraz do LST - to urządzenie przepuszcza sygnały symetryczne przez transformatory, i żeby słuchawka dostała sygnał symetryczny, to taki musi byc podany do LST. On nie jest wzmacniaczem, nie ma jak sobie takiego sygnału wytworzyć. Ale ten sygnał może mu podać wzmacniacz, nawet taki, który nie jest zasilany sygnałem zbalansowanym.

Mam nadzieję, że teraz jest jasne.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Fatso

  • 290 / 4007
  • Zaawansowany użytkownik
08-05-2015, 15:42
No i po tej pasjonującej wymianie opinii :) wróciłem z pracy i wróciłem do słuchania LST.


Mam pierwszą wadę tego rozwiązania. Jeśli macie hiperszczegółowy wzmacniacz do kolumn, to ilość informacji jaka płynie z nagrania jest niesamowita. Wręcz dla nieprzyzwyczajonego aż za dużo :)


A poza tym, świetnie. SR-009 for the win :)
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

ductus

  • 1247 / 4831
  • Ekspert
08-05-2015, 17:38
Niestety, ale muszę zabrać Ci zabawkę, Fatso. Trzeba poprawić co nieco (trafo sieciowe wymienię na silniejsze) i wtedy masz go z powrotem. A co do push-pull - tylko takie trafa sygnałowe (w tym przypadku Lundahla) są w stanie napędzić elektrostaty. Sam wzmacniacz kolumnowy nie musi być push pull. 

Fatso

  • 290 / 4007
  • Zaawansowany użytkownik
08-05-2015, 19:36
Jasne, tylko ja nie twierdzę, że musi, a że przy push-pull można zejść z wymagania mocowego :)
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
08-05-2015, 21:59
@Fatso


Nie mogłem wcześniej zabrać głosu w dyskusji o Twojej wczorajszej wypowiedzi. W dalszym ciągu uważam, że wkradła się tam pewna sprzeczność, którą należało by wyjaśnić.

Mam na myśli te zdanie: "Podanie im sygnału ze wspólną masą powoduje, że jeden stator nie działa." Nie mogę się z tym zgodzić.

Poprawnie skonstruowany wzmacniacz dla słuchawek elektrostatycznych i w tym konkretnym przypadku LST Stefana, daje na gniazdko słuchawkowe 5 lub 6 pinowe sygnał: R+, R-, L+, L- oraz BIAS lub 2x BIAS. Nie ma znaczenia jak podamy sygnał, czy po RCA, czy po XLR. Prąd zmienny pojawi się na każdym z czterech statorów.

Krzysztof_M

  • 1469 / 5278
  • Ekspert
08-05-2015, 22:46
Fatso - wypisałeś tutaj kilka nieprawdziwych informacji.

Ograniczę się jedynie do tego, że trafo w LST jest symetryzatorem. Przyjmuje sygnał niesymetryczny i wypuszcza dla słuchawek symetryczny.
Ponieważ posiada niesymetryczne wejście, więc nie jest w stanie w ogóle skorzystać z sygnału symetrycznego.

99% wszystkich wzmacniaczy mocy jakie dasz radę w życiu przerobić posiada niesymetryczne wyjście.
To w jakiej topologii pracuje wzmacniacz nie ma w tym momencie żadnego znaczenia - zarówno push-pull jak i SE mają wyjścia niesymetryczne.
Push-pull symetryzuje sobie sygnał na swoje własne potrzeby ale na końcu zachodzi sumowanie. Nawet jeśli ma wejście XLR to wyjście jest niesymetryczne.

Bardzo egzotyczne końcówki mocy posiadają symetryczne wyjścia, jak również zdecydowana większość samochodowych.
Ale to nie są konstrukcje, o których tutaj rozmawiamy.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

brodacz

  • 1780 / 3821
  • Ekspert
08-05-2015, 22:55
Jak już nadmieniłem mało znam się technicznie ale to samo zdanie i mnie bardzo zdziwiło.
Jak to poprawnie skonstruowany konwerter lub wzmacniacz do elektrostatow może powodować ,że jeden stator nie działa.
Tak jak przy konstrukcjach dynamicznych ,zbalansowany czy niezbalansowany moga brzmieć różnie ale obojętnie jakiego używamy system działa poprawnie.

Fatso

  • 290 / 4007
  • Zaawansowany użytkownik
08-05-2015, 23:05
Aaaa, to troche zmienia postac. Bylem przekonany, ze ten transformator to po prostu przekladnia. Jesli jest to symetryzator, to nie ma tematu. sory za zamiesAnie w takim razie.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
08-05-2015, 23:17
Na zakończenie nieporozumienia postawiłbym piwko, ale moderator usunął mi e-ikonki.

;)

ductus

  • 1247 / 4831
  • Ekspert
09-05-2015, 11:04
No i kurz opadł po wywodach teoretycznych. A my z Cortazarem jesteśmy już po ćwiczeniach praktycznych - wczoraj wieczorem. Sam słuchałem od środy i podsumuwujące wyniki niebawem.