Audiohobby.pl

Stax SR Ω - oddam Omegę w dobre ręce za jeden grosz …

Fatso

  • 290 / 4007
  • Zaawansowany użytkownik
24-02-2015, 20:12
@Fatso

Miłosz,

właśnie o czymś takim myślę. Chłodzenie jako takie, przydałoby się podzespołom, które są blisko lamp.

Btw.. odczyt temperatury z bańki EL34 to ~137 st.C.

A jakie wentylatory polecasz?
Ja w swoim wzmaku lampowym używałem 4x140mm Noctua. Faktycznie bezszumowe wentylatory, bez odpustowych świecidełek.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

chrees

  • 1653 / 5886
  • Ekspert
24-02-2015, 20:49
Przypadkowo weszliście w mój obszar zainteresowań :)
Jako człowiek, który dawno dawno temu bawił się w chłodzenie wodne do kompa (wciąż je posiadam :>) zdecydowanie polecam takie wentylki:
http://www.amazon.com/Nexus-Silent-120mm-Anti-Vibration-Mounts/dp/B001AZHRYG
Polecam je z AUTOPSJI, nie zaś ze sponsorowanych testów z sieci. Są niesłuchanie ciche zapewniając przy tym znośny przepływ powietrza.
.
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.

lok

  • 432 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
24-02-2015, 22:10
Brodacz ja bardzo lubię tą płytę właśnie za muzykę. Najlepsze dla mnie są ostatnie kawałki na tej płycie.


Sent from my iPhone using Tapatalk

.johny

  • 98 / 3820
  • Użytkownik
25-02-2015, 18:19
Płytę Watersa Amused to death mam już od dłuższego czasu ale do tej pory nie odnalazłem w niej muzyki i uczucia.Czy Wy znajdujecie tam muzyke czy też tylko techniczny album z efektami i nic poza tym?
Leżała u mnie ze trzy lata nie dotykana dopiero wspomnienie o niej spowodowało ,że znowu zaczęła się kręcic ale znowu mnie nie chwyciła.

...bo Przemek nie lubi zwierzątek.

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
25-02-2015, 20:04
@chrees

Krzysztof,

bardzo się cieszę, że chociaż na chwilę, ale zajrzałeś. Czy coś się zmieniło w Twoim zestawie?

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
25-02-2015, 20:57
We wzmacniaczu SRM-T2 najbardziej tajemniczy, a zarazem bardzo podatny na temperaturę jest moduł sterowania "w locie" biasem dla lamp. Już wcześniej napisałem, że T2 ma trzy etapy wzmocnienia. Najpierw lampy E188CC, potem tranzystory i na koniec EL34. Procedura serwisowa regulacji jest lakoniczna. Panowie ze Staxa w Japonii bardzo niewiele mi pomogli. Porada aby "pokręcić" pr-kami w razie szumów na niewiele się zdała, kiedy wahania prądu DC w gniazdku słuchawek były od -500V - 0 do +500V.  Już o ustawieni 740V w ogóle nie wspomnieli.

Sami zobaczcie na poniższym fragmencie schematu T2. Regulacja jest skorelowana z diodami, które w trybie optymalnym świecą się wszystkie równo (4 podwójne i 3 pojedyncze). W przypadku nieprawidłowego ustawienia część świeci, część nie świeci. Tego mi niestety serwis nie podpowiedział.  Cierpliwości wymaga szukanie 0V. Robiłem to ze słuchawkami na uszach i miernikami obok. W tej chwili mam ~ od 0,000V do 0,070V. 

Na schemacie zakreśliłem potencjometry jednego modułu i na drugim zdjęciu ujęcie w realu. Powoli, krok po kroku, coś więcej już wiemy. Gdyby Koledzy mieli jakieś pomysły, co jest co, to bardzo proszę podzielcie się spostrzeżeniami.

Na pewno ten układ, są cztery takie i dwa mniejsze, ma wpływ na szumy i inne przydźwięki. Wyregulowanie jest możliwe, ale przy dłuższym używaniu od czasu do czasu, na krótką chwilę,  pojawiają się delikatne szumy lub syczenia. Z dużym prawdopodobieństwem właśnie wysoka temperatura i upływ czasu, są bezlitosne dla tych potencjometrów.

Po zdjęciu pokrywy w czasie słuchania ani razu czegoś takiego nie zauważyłem. Dlatego zamierzam coś z tym chłodzeniem zrobić.

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
25-02-2015, 21:00
.

MAG

  • 2393 / 5873
  • Ekspert
25-02-2015, 21:46
Wiktorze

Sprawa jest prosta, dla Ciebie łatwizna widzę że pod EL-34 jest sporo miejsca gniazda tych lamp od góry przykręcone są 2 śrubami trzeba zrobić 4 kominy z mocowaniem pod te śruby...mocowania w podobnym kształcie do tych od gniazd, przykręcasz i święty spokój.

Dopasuj rurkę miedzianą BĘDZIE DZIAŁAĆ :-)

Pozwolę sobie zasugerować coś takiego wykonałem to na szybko...

Robeeert1

  • 722 / 5521
  • Ekspert
25-02-2015, 22:12
Wiktor, sprytne z tymi diodami, zastanawiam się po co? na wypadek jakby w serwisie voltomierza nie mieli? :)

Nie uda się ustawić idealnie 0V, jak lampy nie są dobrze sparowane, pomiar 0,07V - idealny.
Podczas zużywania się lamp bias i tak się rozjedzie.
Mierzylem 3 wzmacniacze lampowe STAXa zaraz po zakupie, bias był w granicach 3V-7V.
Ustawienie ponizej 1V już będzie ok.
 
Nie chciało się chłopakom mierzyć to sobie diody powstawiali, zdejmują pokrywę i wszystko widać bez mierzenia :)
« Ostatnia zmiana: 25-02-2015, 22:22 wysłana przez Robeeert1 »

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
01-03-2015, 15:22
W innym egzemplarzu T2, który stoi wewnątrz zabudowanego regału również zdjąłem pokrywę. Dodatkowo chłodzę te półki wymuszając obieg 6 wentylatorami (5x na SRM-T2, 1x na SPS-T2). W tej chwili najwyższa temperatura wskazuje ~60 st.C. W tym wzmacniaczu mam lampy EL34 Mullarda i małe E188CC Philips SQ Miniwatt. Skierowanie lasera termometru na lampę mocy Mullarda pokazuje ~105 st.C. Już wcześniej zauważyłem, że lampy Telefunkena emitują o wiele więcej ciepła.

No, ale najważniejsze jest to, że ani razu nie pojawił się w sygnale ten upierdliwy szum-skwierczenie.

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
06-03-2015, 18:47
We wzmacniaczu SRM-T2 jest system przełączania sygnału oraz dalszego jego rozprowadzania. Sterownikami są moduły Omron. Zwróćcie uwagę na możliwość podłączenia: 3x sygnał RCA oraz 1x sygnał XLR. Poza tym, dowolnie można wyprowadzić sygnał do innego urządzenia. Sam korzystam z takiej możliwości. Na przykład z jednego T2 mogę podać sygnał dalej, niezależnie po RCA i XLR. Jeśli są jakieś straty, to tak nieznaczne, iż kompletnie nie przeszkadzają.
 

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
13-03-2015, 17:50
Update...

Z pomocą Krzysztofa M. walczę o wskrzeszenie uszkodzonego drivera w Omedze. Idzie nam to na razie marnie. Trudno pojąć, co jest nie tak. Gołym okiem wszystko wygląda na okej, a nie gra jak powinien. Przygotowując się do kapitulacji, zamówiłem drivery do SR-009.

Zamierzam wbudować je do earcups po staruszce. Będzie to pionierska transplantacja. Profesorowie od Staxa powiedzieli, że się nie da. Ja - sprawdzam! Nie, że pycha, ale Polak potrafi.... podobno. Będę składał relację, krok po kroku. Tymczasem obmyślam strategię przeszczepu.

;-)

brodacz

  • 1780 / 3821
  • Ekspert
13-03-2015, 18:15
Ciekawe czy nie okaże się za gruby i nie da się skręcić  housingu?

wiktor

  • 2503 / 5886
  • Moderator Działu Słuchawki
13-03-2015, 18:22
Tak czy owak, muszą trafić na stół. Łatwo się nie poddam.

brodacz

  • 1780 / 3821
  • Ekspert
13-03-2015, 18:35
Moim zdaniem dużo lepszy efekt można by osiagnać aplikujac sama diafragmę między statory SR-Omegi ale zapewne jest to jeszcze trudniejsze.