Audiohobby.pl

Jak to jest zrobione?

bawolek

  • 152 / 5995
  • Aktywny użytkownik
05-07-2009, 19:45
z membranami to nie wiem czy jest sens kombinować ...być może ale to chyba cięzka sprawa...
może lepiej skorzystać z gotowej membrany jakies aluminium np .....

a bardziej skupić się na odpowiednim doborze napedu :D ....
(kosz tez nie jest problemem)..

zauważmy że teraz wraca się do pomysłu krótka cewka w długiej szczelinie...
by zwiększyć zakres zakres pracy w jednorodnym polu ....zwiększyć xmax...

tak wiec jak to ma być takie DIY wypasione ze głosniki bysmy projektowali to moze lepiej skupić się na tym jak zrobić wybitnie precyzyjny liniowy napęd :D

niż kombinować z membranami które można zdobyć...
czy to nie jest ważniejsze....

tym bardziej że jakość takiej domowo wykonanej membrany będzie chyba ciezko zbadac... i oszacować w którą stronę iść z domieszkami itd....

jak myślicie :D ?
pozdrawiam

misiomor

  • 2094 / 6106
  • Ekspert
05-07-2009, 20:01
>> Qubric_, 2009-07-05 10:30

Samoprzylepność tej maty może IMHO sprawić że równe ułożenie jednej warstwy na stożkowym / ekspotencjalnym kopycie będzie trudne. Co innego naciągnięcie maty z kevlaru i zalanie jakąś żywicą.

  • Gość
05-07-2009, 23:07
Czyli jeśli mata pleciona to sucha lub z klejem aktywowanym po uformowaniu.


Bawolek, możliwość wykonania membran ma sens o ile możemy zabawić się w stosowanie różnych nietypowych materiałów. Np. tkaniny nomexowej lub kevlarowej z kamizelek kuloodpornych do wykonania kopułek wysokotonowych albo stożków kevlarowo-celulozowych itp. Mnie jednak bardziej interesuje technologia wykonania z czystej ciekawości niż z chęci robienia membrany DIY. Membrany można bez większych problemów kupić i to wcale nie z Chin ale np. z Niemiec, najlepsze jakie mogą być.

Krótka cewka w długiej szczelinie jest rzadko spotykanym pomysłem choć np. w estradowcach zdarzają się nabiegunniki z podwójnymi szczelinami. Zakres pracy liniowej jest oczywiście większy, zniekształcenia mniejsze pod warunkiem jednak że szczelina będzie naprawdę długa, bo w razie wyjścia z niej cewki zrobi się mniej ciekawie niż w klasycznym głośniku. Takie głośniki można kupić w Partsexperessie i Monacorze - kilka modeli tang bandów.

Rafaell

  • 5033 / 6101
  • Ekspert
05-07-2009, 23:28
>> Qubric_, 2009-07-05 10:30:10
>No dzięki, rzeczywiście strony UP są skarbnica wiedzy, pod warunkiem że szukamy rozwiązań które kiedykolwiek ktoś zgłosił do patentu. Należy jednak pamiętać że w opracowaniach patentowych nie zamieszcza się wszystkich elementów technologii w celu uniknięcia kopiowania.
Co do patentu membran wolno suszonych na odwróconym sicie to np. nie znalazłem tam opisu kształtu sita. Z rysunku wynika że sito ma przekrój stożkowy. Gdybyśmy zastosowali przekrój wykładniczy wtedy osiadanie masy na sicie będzie nieco inne i nie wiadomo czy uda się uzyskać zakładaną zmianę grubości przekroju. Nie wiadomo jak duże podciśnienie zastosowano i w jaki sposób itp.

Sito może być podwójne to znaczy z jednej i z drugiej strony wykonywanej membrany. Cisnienie też mozna sobie darować jak papka (pulpa nie koniecznie celulozowa a na przykład z włókien polimerowych) bedzie podawana od środka (osi) membrany a sita będa sie kręciły z duża prędkością obrotową. Grawitacja odsrodkowa nawet 7500g zrobi swoje. Najciekawsze jest to że środek membrany będzie miał mniejszą gęstość czyli lepsza tłumienność a zewnętrzna nawet wykładnicza (kwestia formy sit) i cieńsza na obwodzie będzie większa czyli membrana będzie super. Ja koncepcyjnie bym to zrobił tak i to jest pomysł na patent (udany komplet głośników w kolumnie dla mnie w ramach wynagrodzenia) że do pulpy z polimeru dodał bym światłoutwardzalną UV masę dentystyczna do robienia plomb np firmy 3M. Mielibysmy supercieńkie sztywne szkliwione membrany z wytłumieniem z polimerowych włókien produkowane na gotowo w ciągu moze 30 sekund jedna. na zawieszenie nie musi być konieczna takze używana jako niezbedna od 80 lat w dentystyce i plombach gutaperka :)

Rafaell
                 

bawolek

  • 152 / 5995
  • Aktywny użytkownik
05-07-2009, 23:42
qubric a illuminatory nie maja wlasnie ktrótkiej cewki w dlugiej szczelinie... (narazie pomińmy fakt ze są innowacyjne i narazie raczje gorsze od revelatorow... nie mniej jednak mysle ze to jeszcze sie dopracuje i bedzie git..)


pozdrawiam

  • Gość
06-07-2009, 09:18
Bawolek - mają oczywiście, ale przyznałeś że są niedopracowane przy cenie 1300PLN za model 18cm średnicy. Ich cewka ma 8mm szczelina 20mm więc Xmax 6mm po wyjściu ze szczeliny będzie kaszana. Scan Speak podaje Xmax 9mm więc trochę na wyrost chyba. Taka innowacyjność jest znana od wielu lat i rzadko stosowana ze względu na koszty
Tang Band tej średnicy ma szczelinę 22mm a Xmax podaje 8mm Wysokości cewki nie podali ale z zasady budowy tego typu głośnika wnioskuję, że podeszli bardziej restrykcyjnie do podawania zakresu pracy liniowej. Model Tang Banda o średnicy 18cm był bardzo dobrze oceniony w pomiarach na stronie internetowej Zaph Audio.
Dlatego Tang Banda, a nie przedrożone Iluminatory podałem za przykład

Z budową takiego obwodu magnetycznego będzie kłopot, bo trudno kupić nabiegunniki z odpowiednio długą szczeliną. DIY musiałoby się zacząć od wytoczenia nabiegunników co jest trochę już za daleko idącym eksperymentowaniem - o ile słyszałem o głosnikach do samodzielnego montażu to o własnoręcznym toczeniu nabiegunników jeszcze nie. W takim obwodzie raczej magnesy neodymowe dla zapewnienia odpowiedniego pola w długiej szczelinie i zachowania sensownej wielkości obwodu. Magnesy raczej większe niż te w Iluminatorach - coś takiego jak obwody w 6 calowej Beymie do Line Array. Montaż namagnesowanego obwodu tez będzie bardzo kłopotliwy…
I już wydajemy kilkaset PLN na wykonanie samego obwodu magnetycznego. Czy warto? Być może, bo obwód taki w rozwiązaniu fabrycznym przeznaczonym do sprzedaży kosztowałby dwa-trzy razy drożej i głośnik z nim byłby zwyczajnie niesprzedawalny, ale przecież nie sam obwód decyduje o jakości brzmienia głośnika. Mając już innowacyjna membranę i zawieszenie można pomyśleć o innowacyjnym układzie napędowym.