Audiohobby.pl

Wzmacniacz Rotel RA-840BX2

Bednaar

  • 556 / 6064
  • Ekspert
28-08-2010, 01:23
Tę opinię o moim Rotelu spłodziłem na AS - pozwalam ją sobie skopiować, a nuż komuś się przyda. Zdjęcie z netu, gdyż mój wzmacniacz ma nieoryginalną gałkę wzmocnienia.

Wzmacniacz ten oczarował mnie już w komisie podczas wstępnych odsłuchów - porównywałem go z NAD-em 312, który sobie leniwie plumkał, Rotel z kolei wyciągnął z tego samego nagrania masę detali i energii, którą NAD skrzętnie ukrywał pod grubym kocem zmulenia. W efekcie zakupiłem Rotela i gra u mnie już prawie 10 lat :)
Dźwięk tego Rotela jest bardzo energetyczny, dynamiczny i emocjonalny, a przy tym bardzo detaliczny, ale raczej ciepły. Bas - bardzo mocny, nisko schodzi, a jednocześnie jest kontrolowany, średnica jest bardzo bogata, aksamitna, góra - momentami potrafi zakłuć, da się zauważyć pewne wyostrzenia. Przestrzeń raczej bardziej zbudowana wgłąb, nuż wszerz, ponadto wzmacniacz ten gra dość bezpośrednim dźwiękiem, zatem słuchając muzyki mamy wrażenie obecności w centrum wydarzeń - na pierwszym rzędzie, tuż przy scenie.
Świetna sekcja słuchawkowa - jednak nie wszystkie słuchawki dobrze współpracują z Rotelem - Sennheisery HD500 miały problemy z kontrolą basu i na Rotelu ten problem się wyolbrzymiał - łupały basem niczym subwoofer, zagłuszając resztę pasma. Dużo lepiej grają pod tym Rotelem AKG K530LTD - Rotel dodaje im odpowiednią masę dźwięku, podkreśla bogatą średnicę, przy tym dźwięk jest też detaliczny, a jednocześnie dynamiczny. W przypadku tych słuchawek Rotel zdecydowanie wygrał z Holdegronem, po dłuższym odsłuchu uważam też, że się lepiej sprawdza niż Onkyo Integra A8670.Zaryzykuję stwierdzenie, że odpowiednio napędziłby nawet AKG K701.
Potwierdzam słowa poprzednika, iż dźwięki instrumentów strunowych ten Rotel odtwarza po mistrzowsku - słuchając "Mediterranean Sundance" Ala Di Meola wręcz łzy pociekły mi z oczu - z taką pasją Rotel prezentuje to nagranie.
Niestety słabą stroną wzmacniacza okazała się wadliwa sekcja phono - po dwóch awariach zmuszony byłem kupić w zastępstwie Onkyo Integra A8670 i przez kilka lat Rotel był w odstawce, jednak 3 lata temu pozbyłem się gramofonu i powróciłem do Rotela - na szczęście, gdyż to Onkyo to przy nim "ciepłe kluchy".
Reasumując - wzmacniacz-marzenie dla osób preferujących granie dynamiczne, emocjonalne i jednocześnie detaliczne - polecam!!!

Towarzyszący zestaw: Denon DCD485 oraz laptop jako źródło, kolumny Tannoy M1, słuchawki AKG K530LTD, interkonekt Audio Technica, kable głośnikowe QED Qudos.

Molibden

  • 1906 / 6108
  • Ekspert
01-09-2010, 01:37
Tak dla ścisłości to wzmacniacz raczej nie ma sekcji słuchawkowej tylko rezystory lub dzielnik przez które podłącza się słuchawki. W zalżności od ich impedancji będą one różnie się z tym wzmacniaczem zachowywać.
Jaka jest moc? Co jest w środku? Czy wzmacniacz ma jakiś pre czy od razu wejście na końcówkę przez potencjometr?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Bednaar

  • 556 / 6064
  • Ekspert
01-09-2010, 08:11
Moc wyjściowa 50 W na kanał, pobór mocy z sieci: 310 W, a na drugą i trzecią część pytania nie umiem odpowiedzieć bo w temacie elektroniki jestem zielony, stąd też te nieścisłości w mojej opinii - przepraszam za nie i dzięki za uwagi. Mam w pdf-ie instrukcję użytkownika do tego wzmacniacza, ale raczej nic z niej nie wynika, ale jakbyś był zainteresowany, to mogę ją Tobie przesłać na maila. Instrukcji serwisowej niestety nie posiadam.

Bednaar

  • 556 / 6064
  • Ekspert
01-09-2010, 08:18
Zresztą nie muszę przesyłać, jest dostępna na stronie Rotela:
http://www.rotel.com/content/manuals_archived/ra840bx2.pdf

Molibden

  • 1906 / 6108
  • Ekspert
04-09-2010, 01:21
OK, dzięki, z tego co widać to jest normalna integra.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Bednaar

  • 556 / 6064
  • Ekspert
20-09-2010, 14:37
Ja już nic nie wiem... Miałem mój sprzęcik podłaczony do listwy komputerowej z 6 gniazdami, ale gdzie indziej brakowało mi gniazdek i teraz podmieniłem listwy - wziąłem 5-gniazdkową do sprzętu, podłaczyłem i... Rotel zaczął grać jak zza koca - znaczy się bas wciąż precyzyjny i mocny, średnica bogata, ale góra... matowa jak jesienne mgły. Z ciekawości podłączyłem też do tej listwy wzmacniacz Onkyo a ten... dźwięk precyzyjny jak żyleta, bas śmiga szybciutko, góra bardzo wysokiej rozdzielczości, aksamitny środek, scena na słuchawkach szeroka jak stadion i wręcz holograficzna - aż musiałem go wycofać z działu ogłoszenia. Nigdy jakoś nie wierzyłem we wpływ listw zasilających na dźwięk, a tu masz... i w dodatku działa zupełnie odmienne na dwa różne wzmacniacze. (?!?!?!)

cocor2007

  • Gość
20-09-2010, 14:44
spróbuj zmienic polaryzację , miałem to samo z CD Rotela. Wiem, że to prawie voodoo, ale słychać:)

Bednaar

  • 556 / 6064
  • Ekspert
20-09-2010, 16:08
Polaryzację zmieniałem - faktycznie w drugiej ocpji jest jeszcze większy muł. Onkyo górą w obu położeniach wtyczek :)
Myślę, że tu znaczenie ma fakt, iż poprzednia listwa miała filtry, warystory itp. a obecna ma tylko jakies proste zabezpieczenie przeciwprzepięciowe (o ile w ogóle coś ma poza wyłącznikiem).

Bednaar

  • 556 / 6064
  • Ekspert
22-09-2010, 00:01
Bredzę jak potłuczony na temat tych wzmacniaczy. To jednak kwestia fizjologii słuchu. Czasem jest dzień, że wolę posłuchać ciemniej, cieplej z większym "mięskiem" - wtedy "lepsiejszy" jest Rotel, kiedy indziej zaś - jasno, chłodno, lekko i przestrzennie - wtedy wolę Onkyo. Ogólnie Rotel ma dźwięk bardziej plastyczny-pastelowy, a Onkyo krystaliczny-przejrzysty.  A wpływ listwy... autosugestia???