Dla tych głośników nie wiem. Nigdzie nie widziałem też pomiarów zniekształceń harmonicznych tych tub.
Jeśli mocno zejdziesz z efektywności np. do 86db to można go uciąć gdzieś w okolicy 2kHz zwrotnicą III rzędu. Ale wtedy kolumna będzie miała bardzo wysoki wzrost impedancji w okolicach częstotliwości podziału, co czasem może przeszkadzać.
GDWT9/100FP też można ciąć w tej okolicy i wzrost impedancji może być mniejszy, ale też będzie miał mniejszą wytrzymałość mocową.
Dowcip w tubowcach polega na bardzo dużej efektywności dla niskiego pasma. Dlatego wygładzenie charakterystyki wymaga stosowania małych wartości kondensatorów. Czyli tak naprawdę zwrotnica pod obciążeniem rezystancyjnym ma znacznie wyższą częstotliwość podziału niż częstotliwość wypadkowa zwrotnicy obciążonej głośnikiem tubowym.
Dzięki temu przy 2kHz podawana jest na głośnik już bardzo mała moc.
Dodatkowo rezonans własny obu tych głośników tubowych leżący przy 1,9-2,2kHze jest słabo zaznaczony - mała jest zmienność krzywej impedancji.
Dlatego moim zdaniem obie tuby Tonsila – GDWT9/100FP i GDWT12-19/150FP można ciąć bardzo nisko o ile nie zależy nam na wyciśnięciu z nich maksymalnej efektywności, a jedynie SPL przeciętnych w warunkach domowych - 85-88db