Misiomor – jak zwykle cię nie zrozumiałem. Bardziej po ludzku proszę się wyrażać ;)
Zrobiłem szybką symulację największego tubowca Tonsila. Rezonans ma w okolicach 2 khz, wyrażony niewielkim wzrostem impedancji (w całym przebiegu impedancja waha się od 7 do 9 omów). Po obciążeniu filtrem otrzymałem spadek przy 2 khz na poziomie –5 db względem 5 khz. Czyli praktycznie jakby spadku nie było - w okolicach rezonansu jest w zasadzie płasko – czyli jak rozumiem jest to raczej niedobrze?
Ale – głośnik tubowy integruje się z niskotonowym po dołożeniu rezystorów i obniżeniu średniej efektywności o około 12 db - jest to korzystne czy raczej nie, ze względu na możliwość usłyszenia negatywnych skutków rezonansu?
PS. Jacek Zagaja - pisałem o górnej częstotliwości granicznej tuby, ponieważ program który oblicza tuby tratrix, dla membrany Vify o polu pow. około 7 cm2 podaje pole przekroju wylotu tuby dla założonej częstotliwości oraz górne pasmo przetwarzania liniowego (nieco poniżej 1700 hz).
Zresztą patrząc na tubowce Tonsila (a uważam je za całkiem niezłe) widzimy że tak naprawdę są zbudowane z trzech tub umieszczonych koncentrycznie. Te środkowe stożki fazowe zapewniają efektywne promieniowanie częstotliwości przekraczających 10 khz.
Natomiast wzrost impedancji o którym pisałem dotyczył nie tuby tylko zespołu głośników w którym trzeba obniżyć przebieg wysokotonowej tuby do poziomu głośnika niskotonowego. Wtedy uzyskuje się niskie pasmo podziału ale wzrost impedancji w jego okolicach do np. 70-80 omów.