Audiohobby.pl

Audio => Kable i akcesoria => Wątek zaczęty przez: cin157 w 18-09-2013, 13:24

Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 18-09-2013, 13:24
Witam!
Schematów audio zasilaczy bywa na forum bardzo mało i dlatego wypełniam tą lukę, mimo że niektóre rzeczy się powtarzają.
Audio zasilacze są bardzo ważne i ich węzłowe połączenia. Nikt podaje prawidłowe węzły prądowo-napięciowe i dlatego jest to ulubiona i precyzyjna technika aplikacji zasilania, dla wielu audio rzeczy.
Nie jest spotykany schemat zasilacza aby zasilacz był zasilony tylko pulsującym napięciem zasilania, po prostowniku. Mimo wszystko ma wysokie parametry i jego klasa stabilizacji to ugięcie się napięcia na obciążenie kilku amper nie całe 60mV oraz takie samo napięcie pulsujące i to przy napięciu skutecznym zmiennego napięcia mniejszym o 1.7V od stabilizowanego napięcia mocy obciążenia.

Jeśli nie będą mogły być stosowane tranzystory polowe to na wszelki wypadek podałem schemat zasilacza na sześciu tranzystorach i wtedy byłby podstawowym audio zasilaczem.
Taki zasilacz to jest już wielką elektroniką na węzłach prądowo napięciowych, aby nic się wzbudzało, nawet mimo możliwości przyśpieszania tranzystorów. Znajomość takiej aplikacji zasilania daje możliwość robienia drogich audio rzeczy.
To są szeroko pasmowe zasilacze i nawet napięciowe tranzystory wymagają chłodzenia.

Jeden raz zrobiłem zasilacz do złota i dałem go na przechowanie mojemu bratu ciotecznemu, aż będzie cieplej i można się tym bawić, na polu kilkanaście metrów od domu. Powtórki w czasie zjadły mi ten zasilacz i kolejny raz takiego nie zrobiłem, a zamierzałem zrobić solidniej i jakiś dłuższy czas mam do niego zrobiony zasilacz wstępny, który zasiliłby też zasilacz wstępny i właściwy w jednym pudełku -jak kiedyś go zrobiłem i tym razem jak piszę chciałem być lepszy ale jakoś się do tego nie mogę zabrać.
Ciekawe są plotki jakoby mój brat cioteczny i ja specjalnie spaliliśmy się tym zasilaczem, aby nic z ty mieć wspólnego i nawet chyba spaliły się mury domu -ale czy to mogło się zdarzyć w komputerze to tego nie wiem.
Może z forum nie ukradną tego tematu, czasem takich dobrych rzeczy taki los bywa.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 18-09-2013, 13:25
Na koniec podaję ciekawy zasilacz, zastępujący zasilacze na tranzystorach MOSFET.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: almagra w 18-09-2013, 17:18
Cin,a może znasz się na stabilizatorach napięcia do prądnic prądu stałego?
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: zibra w 18-09-2013, 17:34
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 18-09-2013, 19:49
Nie wiem czy podoba się forowiczom ten zastępczy zasilacz w zamian za zasilacze na MOSFET? Dziwne jest każde forum i co kto wie o zasilaczach i co lepszego jest ludziom pokazane -nic ale to nic. Zasilacz nie może mieć dużych zniekształceń i na tyle szybki aby nie było dużych nieustalonych impulsów, jako odpowiedź na impulsowe obciążenia. Wsadźcie sobie gdzieś te głupie wszystkie inne zasilacze: jeden miliamperek dla tranzystorka, jeden miliamperek dla dzielniczka wejściowego -przeczytają coś takiego jak się projektuje i myślą że jest dobrze jak oni to wiedzą lub myślą poco taka precyzyjna technika, jak można całkiem prosto i tylko zastosować MOSFEcik -a jak nie będzie można takie rzeczy stosować to co wtedy pokażcie wyciągnięte swoje nic.
To jest sprawdzona rzecz i wartościowa i nie wiem czy wojskowe zasilacze są lepsze, mimo wojskowych i nie wokjskowych wielkopanów wymysły.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: almagra w 19-09-2013, 01:32
Wg moich i nie tylko moich obserwacji nie ma żadnego uzasadnienia stosowanie zasilaczy stabilizowanych w układach audio.Znacznie lepszą dynamikę uzyskuje się  z zasilaczy niestabilizowanych,ale wielokrotnie przewymiarowanych i bardzo dobrze filtrowanych,a w układach niskopoziomowych nic nie zastąpi akumulatorowego.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 29-09-2013, 21:18
No pewnie że na prąd kolektora tranzystorów mocy wzmacniacza szeregowo nakłada się prąd pracy tranzystorów zasilacza i związane z tym jakieś impulsowe stany prądu stabilizacji i niezależne od stabilizacji napięcia, czyli zasilacz daje ukryte stany impulsowe prądu obciążenia i zakłóca czysta pracę dobrego wzmacniacza, ale nie zawsze tak musi być bo ważny jest dobry zasilacz i jakie ma dobre filtry wyjściowe i może być lepszy od akumulatora i to na pewno. Najogólniej pozostaje tylko nauczyć się precyzji zasilania i do tego potrzeba tradycji -czyli ktoś musi tak dobrze zacząć robić.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 17-10-2013, 19:56
Zapomniałbym o tym temacie i dla uzupełnienia dodałem audio zasilacz o węzłach  prądowo napięciowych wystarczających do łuku dla złota.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 18-10-2013, 18:27
Taki schemat zasilacza dobrze jest wydrukować na edycji obrazu dla rozszerzenia pliku 766 x 1037 i wtedy takie coś wycięte z formatu A4 dobrze mieści się na stornie do szkolnego zeszytu lub praktycznie jako kartka do włożenia do ulubionej audio książki.
Podaję jeszcze raz ten schemat jako bardziej i wystarczająco zrozumiały do odczytu informacji, czyli to już jest rzecz niegłupia.
Nic innego ktoś wymyśli, bo prawidła węzłów prądowo napięciowych są tylko fizycznym zjawiskiem, do którego należy się jakoś dopasować -co zrobiłem najprościej.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 19-10-2013, 09:23
Można nieszkodliwie dogodzić węzłowi i zrobić aby miejsce płytki wzorca napięcia miało najniższą rezystancję węzła.
Prosto w laminacie płytki rozwierca się mocowanie węzła z 3mm do 7mm i wsadza w to miejsce miedź o średnicy 7mm i wysokości około10mm, czyli wtedy okolice wzorca napięcia to jest najspokojniejsze miejsce w węźle.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: krzysmxx w 19-10-2013, 10:08
łuk ze złota ?
trochę bez sensu:
cięższy niż drewniany
droższy niż drewniany
zuopełnie nie sprężysty ...

i co to ma wspólnego z zasilaniem audio :) ?

Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 19-10-2013, 12:03
Ostatnio siedzę w zasilaczach, gdy jeden padł, a inny DIY strasznie odstawał jakością i po modyfikacjach było lepiej. Tylko jak mam wierzyć w powyższe schematy, że sobie poradzą?
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 19-10-2013, 12:56
Przecież podałem parametry takiego samego i zrobionego w wersji wstępnego zasilacza zasilonego tylko pulsującym napięciem po prostowniku, o bardzo dobrych parametrach i dużej sprawności na plus o 1.7V w porównaniu do napięcia uzwojenia zmiennego i mimo to miał spadek napięcia 60mV i takie napięcie pulsujące -jka piszę przy napięciu zmiennym o 1.7V mniejszym jak stabilizowane napięcie obciążenia.
Ten zasilacz jest jeszcze lepszy jeśli po prostowniku da się kondensator i jak na rysunku zaznaczyłem.
Po prostu jest najlepszy i najbardziej precyzyjny i sprawny zasilacz i najmniej śmiecący wzmacniacz.

Odnośnie łuku dla złota to jest nie moja nieścisłość -dopiero przy katodzie robi się złoto a w samym łuku to wiadomo że to musi być jakiś metal który przy promieniowaniu takim jak słoneczne i może jeszcze innym i rozpędzony polem elektrycznym skleja się na cięższy -jak dla wielkiej grawitacji Słońca i promieniowania robią się cięższe pierwiastki i do tego potrzeba warunku specjalnie dobrego pola elektrycznego małej rezystancji dynamicznej -czyli generowanego przy małych rezystancjach czynnych i biernych.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 19-10-2013, 13:53
Jedyny problem w takim zasilaczu to jest pytanie: czy wytrzymają napięcia tranzystory BC107 i jeśli nie to podałem inne serii 2SC.. . Oczywiście tranzystory serii 2S... są i większej mocy i nie potrzeba jest stosować podwójny tranzystor T2. Ale i tak trzeba je chłodzić.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 19-10-2013, 19:36
Przecież jest to koronny zasilacz i ze wszystkim sobie najlepiej poradzi i tyle elektrod z niego można wyprowadzić i cały wzmacniacz na plusach i minusach nim zasilić i to w jednym węźle masy samego zasilacza i co może być lepiej.
Nowe czasy dla wzmacniaczy nadchodzą i samo oprawienie zasilacza daje wyższą ich jakość, a miejsca w pudłach wzmacniaczy nie brakuje.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 19-10-2013, 22:26
Cin, nada się do tego coś takiego, co czasem stosuję? Zdjęcie z dzisiaj.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 19-10-2013, 22:33
Nie obawiasz się tylu różnych kondensatorów na wyjściu na twoim schemacie? Ceramiki, tantale, elektrolity. Co ze sprzężęniem z kondensatorami odsprzęgającymi odborniki? Przecież tam sie wszystko może popsuć. Wywalasz je i lecisz na indukcyjności połączenia? Nie przejmujesz się tym? Przecież to może psuć wszelkie starania.

Faktem jest, u mnie stabilizatory przepuszczają łatwo wpływ zasilacza na wysokie tony. Są względnie kiepskie i dużo zależy od zasilacza.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 20-10-2013, 01:45
Czyżby takie zejście z impedancją na wyjściu w całym paśmie dawało wystarczająco gładkie (równomierne) zasilanie elementów toru niezależnie od odległości, gdzie udział indukcyjności połączeń jest bez znaczenia? Mam dziwną sytuację, że mogę wywalić prawie całe odsprzęganie i gra prawie tak samo.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 20-10-2013, 15:15
Zapraszam do lektury odnośnie dyskretnych zasilaczy http://www.tnt-audio.com/clinica/regulators_noise1_e.html
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 20-10-2013, 16:18
Dodłubałem co się da u mnie w zasilaczu wg moich zasad i wysokie tony mają niezłe tempo. Stłumienie i detaliczność to nie problem, ale jasno i detalicznie (czyli bez zniekształceń) już jest ciężko. Poszło. Część utworów już nie ma już co chować za plecami. Aż z ciekawości puściłem sinus 10kHz-17kHz. 10kHz jeszcze nieco zniekształcone, ale pierwszy raz słyszę 15kHz niezniekształcone. Po kilku latach.

BTW ktoś się orientuje jak najlepiej dobierać wartość Cadj dla LM317? Jadę w górę i jest lepiej. Albo próbował ktoś tricku ze zmniejszaniem rezystancji na wyjściu tego regulatora, żeby zwiększyć prąd na wejściu regulacji?
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 25-10-2013, 18:06
Niezły zasilacz znalazłem pod kilkadziesiąt watów. Mostek dwupołówkowy i kondensator. Zero stabilizacji. Kondensator 4,7mF nie dawał rady, wszystko przygasało. Masakra. Ale ceramiki bocznikujące diody prostownicze były. No no, tego to ja nawet nie mam ;-)
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: almagra w 25-10-2013, 19:41
Zrób nim tyle Au ile zdołasz zanim kosmity Cię namierzą i kup wszystkim po Avantgardzie z Rotorem i Ongaku pod choinkę.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 27-10-2013, 14:11
Dobra dodam te moje ostatnio dobrze narysiowane zasilacze.
Nie stosować różnych kondensatorów to jest dopiero tragedia i duże w paśmie dziury.
Mogę pisać jedynie na Pogaduchach, tam mam wskazane przez to forum.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 28-10-2013, 15:18
Zasilacze są to teraz wypada coś do nich podłączyć np. precyzyjny Hi Fi wzmacniacz P6W4R.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 28-10-2013, 17:20
Rozumiem z zasilacza idzie 22,5V i do tego jeszcze 2x24,7v, gdzie najniższy potencjał jest tam, gdzie masa 22,5V? Trochę zawiłe. Co to to ERC? Ostatnie tranzystory w powietrzu czy może łączą się ze strzałkami, które kojarzą mi się z oznaczeniem linii/potencjału?
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 28-10-2013, 19:52
Nie wszystko pokazałem na schemacie i podstawowym zasilaczem jest 2x 24.7V a niższe napięcie dla 22.5V można zrobić z napięcia 24.7V poprzez szeregowy rezystor i wszystko jest proste. Tranzystory w powietrzu to znaczy że jest w nich wykorzystane tylko złącze Ubc -jako dioda działająca w takim kierunku jak na schemacie potrzeba połączyć, inne diody w postaci tranzystorów to trzeba umieć je podłączyć w dobrym kierunku.
ERC są to małe elektrolityczno-tantalowe kondensatory o małej rezystancji czynnej i małej indukcyjności okładzin kondensatora, czyli lepiej pracują w wyższym pasmie częstotliwości i uszlachetniają gorsze el.kondensatory.

Schemat wzmacniacza nie był  kompletny -wiadomo dzisiaj go narysowałem i dlatego podaje jeszcze jeden raz więcej.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: almagra w 28-10-2013, 20:25
Co daje wykorzystanie złącza bk jako prostownika?
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 28-10-2013, 22:06
Przecież to złącze jako dioda jest szalenie szybkie i ma trochę wyższe napięcie, przy małym prądzie polaryzacji i nie dużą pojemność.
To złącze Ube, dla sterowania dynamicznej stabilizacji prądów spoczynkowych, przełącza polaryzację nie sterowanej gałęzi tranzystora mocy, na automatycznej zasadzie z dzielnika napięcia polaryzacji diodą Ube i rezystorem szeregowym Ri=33k względem napięcia wyjściowego mocy, czyli co wzrośnie (2.29Vp) w sterowanej gałęzi mocy, dla napięcia Ubb=3.36Vz, zatyka niesterowaną gałąź tr.mocy i na bazę tranzystora nie sterowanej gałęzi mocy należy automatycznie-dynamicznie dać rezystorem Rs=33k taki prąd bazy jak mają oba w ogóle normalnie niesterowane tranzystory, czyli każdy sterujący i tranzystor mocy bez mocy wyjściowej.
Diody złącza BD139?140 w ilości trzy równoległe sztuki dałem na wyczucie, aby odtworzyć dynamiczne napięcie sterowanego tranzystora mocy Ube i jest to ważne miejsce, bo od tego zależy czy oba tranzystory tej samej polaryzacji sterują się dynamicznie i symetrycznie tym samym prądem, a regulowany rezystor Re=120R*   można tak dobrać aby była symetria napięcia obu złącz to znaczy Ube tr.mocy i sztucznego złącza z Ube tr.BD139/140, bo sztuczne złącze Ube może mieć niedokładnie to samo napięcie co złącze Ueb tranzystora mocy i czasem w niewielkich granicach można to sztuczne złącze bocznikować rezystorem aby zachować wartość rezystora Reb=120R i te regulacje robi się w miejscu przy sztucznych złączach i na jednym schemacie jest w tym miejscu błąd i rezystor Reb=130R ma złą wartość i nie w tym miejscu regulowany.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 30-10-2013, 12:55
Jak z szumami i impedancją wyjściową wcześniejszych zasilaczy?
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 02-11-2013, 11:10
Różnie można mieć na myśli i jeśli da się dobry filtr kondensatorów wyjściowych na wyjściu układu LM338k to ten układ ma dosyć duży szum, czyli wyraźnie większy jak bez tego filtru, dlatego podane mną zasilacze są dobre.
Nie muszę znać wcześniejszych zasilaczy bo sam mam dobre ich schematy.
Tak na prawdę to mniema co szukać i myśleć o czymś innym, jeśli są podane dobre zasilacze, tym bardziej że cenzura nie daje precyzyjnie i lepszych zrobić zasilaczy.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 05-11-2013, 11:11
Mając tak precyzyjne zasilacze nie pociąga Was do aplikacji wzmacniaczy kl..A ? przecież są gotowe moduły wzmacniaczy mocy STA508 2x100W i IRS2092 2x125W.
Tylko pomyśleć wszystkie plusy i minusy zasilania takiej gotowej płytki poodcinać i podpiąć bezpośrednio na węzły prądowo-napięciowe zasilacza. I jeśli jest tam jakiś kondensator pracujący większą mocą na wyższej częstotliwości to można go zrobić mocnym i prądowym.
Taki cyfrowy układ musi być zasilony precyzyjnym zasilaniem z złożonymi filtrami i jeśli ktoś to bardzo dobrze zrobi to może cena takich gotowych płytek na ebay podrożeje z kilkudziesięciu dolarów do iluś tam.
Ciekawie się zapowiada -produkują lipę tranzystory mocy to jest inna cyfrowa, ale za to jaka sprawna w zasilaniu -czyli lepiej się tym bawić znając precyzyjną technikę zasilania jak szukać tego co już nie nadaje się do robienia dobrych wzmacniaczy.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 05-11-2013, 11:13
Może trochę pomogę i zachęcę tymi schematami.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 05-11-2013, 11:14
Dodam i ten ma mniejsze wolty (STA508)
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 05-11-2013, 11:19
cin, pstatni raz prośba o nie pisanie poza Pogaduchami. Przy kolejnym wpisie usuwam Twoje konto. Przykro mi.

almagra, moderuje Twoje zlote myśli.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: almagra w 05-11-2013, 11:22
Próbowałem nawiązać z nim kontakt logiczny na polu elektroniki ponieważ pewne jego obserwację są bardzo trafne i zbieżne z moimi.Niestety z powodu choroby jakakolwiek konstruktywna dyskusja nie może mieć miejsca.Cin odkrył już najlepszy wzmacniacz i koniec tematu.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: almagra w 05-11-2013, 11:32
Będzie tak zmieniał szczegóły i zasypywał to forum kolejnymi schematami tego samego do usranej śmierci.Męczarz.
Tytuł: Audio zasilacze
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 07-11-2013, 18:42
To chyba mnie zamęczają i zawsze co dobrze zrobię to mi zmieniają i robią w tym błędy i mało tego bo przy okazji pamięć mi niszczą.
To forum niema edycji i nie mam szns coś poprawić i naprawdę trudno jest kontrolować tyle moich informacji co się nią dzieje i u mnie i na wszystkich forach też się jednakowo zmienia -mimo że np. na audiohobby.pl niema edycji to też schematy więcej się śmiecą, jak są zaśmiecone, bo zanim je zatwierdzę na forum to moja już bywa zmieniona i jeśli dalej poprawiam to albo znika albo tez się zmienia.
Na Wortal Majsterkowicza -forum -elektronika podałem ciekawy i czysty temat: Prawdziwa pasja majsterkowicza, wzmacniacze.
A wcześniej sam powyrzucałem kilka moich wcześniejszych tematów -czyli powinno być całkiem czysto i jak zrobić aby tak było jak dobrze poprawiłem.