Audiohobby.pl

Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: Corvus5 w 08-11-2012, 20:20

Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 08-11-2012, 20:20
Jakie ciekawe kondensatory polecacie do wspomagania istniejącej sekcji zasilania? Pojemność rzędu setek uF, wysokość max 20mm, najlepiej ok 10mm, napięcie pracy 24V, najlepiej elektrolit 35V. Tantale 25V się paliły. Obecnie siedzą małe os-cony i są wspierane.... Jamiconami i to ze skutkiem. Do tego chyba pełno w torze Nichiconów FG.

Elna Silmic II? Cerafine? Nichicon Muse KZ? A może Panasonic FC? Os-con?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 09-11-2012, 11:55
Zamówiłem trochę Silmic II, KZ i FC. Po drodze przypomniało mi się, że elektrolity muszą się wygrzać, każda para Jamiconów potrzebuje ok. 3-4 godzin i zaczyna normalniej działać, choć niezbyt mocno.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 09-11-2012, 12:03
Czyżby elektrolity potrafiły się dopasować do częstotliwościowej charakterystyki napięciowej lub prądowej z czasem? Przestawiłem zakres pracy wzmacniacza okablowaniem, które, nie wdając się w poezję i wnioskowanie dlaczego, wyolbrzymiło ok. 8kHz. Elektrolit po kilku godzinach zaczął coraz lepiej kontrolować to pasmo i poprawił w efekcie sterowanie w tym paśmie. Można w takim razie uznać elektrolit za substancję chemiczną, która adaptuje się do potrzeb i stanowi element auto-korekcji?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 10-11-2012, 17:58
25V przy napięciu 24V to zdecydowanie za mało a tantale są czułe na przebicia. A tak ogólnie to nie ma jednej reguły. Wszystko zależy od konkretnego układu i zastosowania. Np. popularne regulatory napięcia a LM317/337 nie "lubią" kondensatorów o niskim esr.

Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 10-11-2012, 18:37
Zastanawiałem się czy zwykłe elektrolity (nietantale) na 25V by wystarczyły, ale spróbuję 35V i 50V. Cześć serii nie dostanę na 35V, a dopiero 50V, a rozmiar ogranicza.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 10-11-2012, 23:16
Jestem zaskoczony, a nawet zszokowany jak zadziałał MKT osiowy 0,68uF, który mi kiedyś w pomiarach wychodził jak zwykły boxowy MKT dla częstotliwości akustycznych pod kątem ESR vs Z. Jest względnie duży - 25mm. Doprowadzenia długie, więc rośnie ESL, ale jakość... nie spodziewałem się tego, zupełnie nie przypomina zwykłych ceramików czy monolitów. Do MKT też mu daleko. Przy rozjaśnionej górze, którą mam, dał taką holografię i poprawił sterowanie, że dźwięk się w miarę ślizga w paśmie, w którym były problemy ze sterowaniem. Może to zmienić moje podejście do niektórych aspektów projektowania słuchawek.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 15-11-2012, 11:33
Wstępnie sprawdzam Nichicony HV to zastosowań dla w.cz. Nawet w aktualnej aplikacji, która jest daleka od idealnej (jest duża odległość od układów oraz odsprzęganie) słychać specyficzną pracę (zniekształcenia) i "nowe" dźwięki (szybkie oddawanie prądu). W dodatku kilku minut grania i już dźwięk się ustala, a to jest bardzo, bardzo szybko jak na elektrolity.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 15-11-2012, 12:36
Panasonic FC mnie zawiódł, okazał się był tylko odrobinę lepszy od Jamicona, z tą różnicą, że tylko mniej psuł.

Z Nichiconem Muse KZ mam mieszane wrażenia. Początek tragiczny, zniekształcony zakres średnie-wysokie w dziwny sposób, ale dalej w sposób typowo elektroliyczny. Po parunastu minutach spokojnieje i udział zniekształceń od obecności jest mniejszy. Może będzie w miarę jasny i czysty, bo słychać tendencję do zmian na lepsze i końcowa nutka może być bardzo ciekawa, ale jeszcze taka teraz nie jest przy obecnej aplikacji.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 15-11-2012, 12:47
No no, na KZ pasmo robi się równiejsze, góra trochę aksamitna (wg mnie cecha wszystkich elektrolitów z aksamitnym akcentem), ale ogólny odbiór idzie w ładne najwyższe tony pogłosu. Tak jest mimo, że w torze mam jeszcze MKT, które wg mnie dają bardziej wycyzelowany dźwięk, który jest przeciwieństwem elektrolitycznego nalotu.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 15-11-2012, 16:09
Elna Silmic II dawał też równe pasmo, ale grało to od strony stłumienia, najwyższe były przygaszone, ale nie było to złe. Wartości pojemności znacznie się różniły, ale brzmieniowo wiedziałem czego się spodziewać.

Poprawiłem potem aplikacje wywalając co się da i zbliżając kondensatory do opampów. Nichicon HV wywaliłem wtedy, nie wytrzymałem. Potem świeże KZ. Ładnie zniknął aksamit względem poprzedniej aplikacji tego kondensatora, gra ładnie, góra się zrobiła wycyzelowana, a to uwielbiam. Wcześniej wymagało to odpowiedniej sztuki MKT i dobrego doboru wzmocnienia: za małe grało za gładko i nudno, a za duże było mało dokładne, zapiaszczone, szumiało, a nawet trzaskało (ale stabilne było). Wiele nagrań na KZ da się słuchać.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 16-11-2012, 23:57
Po normalniejszej aplikacji i ok. 10-godzinnym wygrzewaniu Silmic II pobiło dla mnie KZ. Różnice są w tylu aspektach dźwięku, że można by pisać i pisać.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: majkel w 17-11-2012, 11:06
Żółte Nichicony zasadniczo nie grają. To jest słodząco-kolorujące paskudztwo. Natomiast Elna ma dużo dobrych modeli kondensatorów.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: patrykvel w 17-11-2012, 12:40
Ale jezeli chodzi o Elna silmic II RFS, to dla mnie one sa bardzo specyficzne. Dociazaja dzwiek oraz robia pewien balagan z gora pasma. Przy odsprzeganiu czesci analogowej PCMa1794, duzo lepiej graly Rubycony ZA, a jeszcze troche lepiej duze Tantale.
W moim chinskim dacu na ad1955, odpsrzeganie przetwornika jest zrealizowane na Silmicach I ARS, o ktorych slyszalem, ze sa lepsze od Silmicow II RFS. Za jakis czas chyba nawet sobie porownam.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: majkel w 17-11-2012, 12:53
ARS i ROS są w porządku, RFS mulą.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 17-11-2012, 13:04
Moje Elna wyglądają na brązowe ROS, ale pisze na nich Silmic II, a dwójki są chyba tylko czarne. Żółtych Nichiconów nie kojarzę w ogóle. Te Elna względnie dłużej się formują, kolejne sztuki grzeję i kilka godzin to absolutne minimum, by było znośne.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: patrykvel w 17-11-2012, 13:53
Dwojki sa  roznych kolorach, przewaznie brazowo-bordowym. Majkelowi pewnie chodzilo o zlote Fine Goldy ktore znajduja sie wszedzie w Xonarze, nawet tam gdzie powinny znajdowac sie kondesatory do ukladow cyfrowych.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 17-11-2012, 14:15
Nie pamiętam koloru FG. Z opisów ludzi KZ mają poprawione pasmo w górę względem FG. W moim xonarze są oscony na wejściu i potem w sumie tylko FG i małe mkt. Większe pojemności się przydają, wrzucony w tor Nichicon HV ładnie szedł, ale nie wrzucałbym go blisko i dawał tylko jako spokojną pompę. Do tego Panasonic FC > Jamicon.

W tej chwili testuję rownoległe Silmici II, ale zanim się to uformuje, chyba porzucę ten pomysł.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: majkel w 17-11-2012, 14:19
KZ to syf. Kupiłem sobie kiedyś, bo miały iść do BP za Panasy PX, których już nie ma. Ale było niedobrze. Z Nichiconów to tylko nieźle grają czarne Muse.

Co do formowania - to już zrobili w fabryce, reszta to autosugestia i proces przyzwyczajania się oraz odkrywania nowego sposobu prezentacji.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 17-11-2012, 14:36
Dla mnie proces formowania istnieje i jest powtarzalny. Mam np. 10 sztuk i każda nowa musi posiedzieć na docelowym napięciu. Jak wrzucę 2 równolegle: jedną uformowaną sztukę i jedną świeżą, to świeża psuje i potrzeba czasu.

Muse KZ mam czarno-złote, ale z jednego powodu narazie z nich zrezygnowałem. Będę nimi trochę operował i sprawdzał w różnych miejscach przy układach pracujących w różnych warunkach, np. zwiększę wzmocnienie w opampach i sprawdzę czy pojawi się szumiący nalot na górze, a jak nie wystąpi, to może będzie poprawa.

Nie chyba zbyt wielu alternatyw. Na szczęście małe Silmici są tanie. Pojemności 100uF/35V już trochę kosztują, ale będzie trzeba spróbować.

Obecnie moja karta nie widziała lutowania z mojej strony. W dodatku nowe audio-kondensatory testuję tylko na konkretnej aplikacji AD797BR, którą już mam miarę poznaną. Są też inne elementy do spróbowania, Majkel wysuwał propozycję, ale to już nie temat na ten wątek.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 17-11-2012, 14:37
>> majkel, 2012-11-17 14:19:11
>> Co do formowania - to już zrobili w fabryce, reszta to autosugestia

A może nie? Długie składowanie bez polaryzacji napięciem powoduje, że cienka warstwa tlenków na elektrodzie aluminiowej ulega uszkodzeniom i dopiero po podaniu napięcia jest łatana przez ujemne jony niosące tlen co trwa pewien okres czasu. Zachodzi identyczny proces jak podczas formowania w fabryce. Stąd można poczytać o "formowaniu" się kondensatorów lub "wygrzewaniu" wzmacniaczy. Dość prosto to zmierzyć mierząc pojemność i upływność takiego kondensatora przed i po formowaniu (pracy jakiś czas pod prądem). Parametry się zmieniają co pozwala twierdzić, że być może również to słychać.

W przeciwieństwie do kierunkowości kabli za tym zjawiskiem stoi znany proces fizyczny.

BTW. Prawdziwi audiofile nie wyłączają w ogóle wzmacniaczy. ;)

Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: majkel w 17-11-2012, 14:48
Cypis, to co opisałeś można równie dobrze wytłumaczyć siłami elektrostatycznymi, które zbliżają do siebie okładki i przez to podnoszą pojemność. Akurat w elektrolitach pomiędzy elektrodami jest najbardziej podatny mechanicznie materiał, więc takie podniesienie pojemności może trwać jakiś czas po odłączeniu napięcia do czasu, gdy się wszystko "rozpręży".
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-11-2012, 17:25
To są nieliniowości parametryczne.Mogą mieć charakter rezonansowy.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 18-11-2012, 09:18
U mnie KaZetki nie doszły jednak jakością do Silmic II (RFS), z których sybilanty są ładnie wycyzelowane na 8k-12kHz, a barwa średnicy bardziej sympatyczna, jest mniej szarości, a więcej kolorów. Mam takie Silmiki jak w załączonym zdjęciu.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 18-11-2012, 09:29
>> majkel, 2012-11-17 14:48:23
>> Cypis, to co opisałeś można równie dobrze wytłumaczyć siłami elektrostatycznymi,

OK. Można. Czy dalej zatem twierdzisz, że zmiana parametrów elektrolitów jest niesłyszalna?

Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: majkel w 18-11-2012, 11:33
Cypis - inaczej. Ja tak dobieram wartości elektrolitów, że spadek np. 20% zmieści się w zapasie "niesłyszalności". Brzmienie konkretnych modeli kondensatorów bierze się z czego innego - głównie z rezonansów mechanicznych i elektrycznych. Wystarczy popatrzyć na schemat zastępczy elektrolitu. Są np. w katalogach Elny.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 18-11-2012, 11:49
>> 4m, 2012-11-18 11:17:13
Pracował ktoś z Was z 10 000uF do 63V lub trochę wyżej? Interesują mnie zamienniki dla Nichicon KS High-Sound, jak się mają do nich np. Nippon Chemicon lub inne?

Mam coś takiego u siebie i nie narzekam.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 18-11-2012, 12:00
Kiedy wymieniłem w poprzednim wzmacniaczu zwykłe, chińskie 10000uF na wielgachne Nichicony Super coś tam,  to różnica w dźwięku była na granicy percepcji. W tej sytuacji jestem lekko sceptyczny w stosunku wydawania kasy na audiofilskie kondy ale kto wie, może w innej aplikacji sprawdza się to lepiej.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 18-11-2012, 12:36
>> 4m, 2012-11-18 12:32:48
Ładne stado,

To co widać to stado tylko na jeden kanał :)
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: majkel w 18-11-2012, 12:43
4m, Nichicona odpuść, Rubycona też. Wybierz jakieś Elna do audio. Nippon ChemiCon też ma niektóre dobre typy, ale audio to ma zasadniczo Elna najlepiej obcykane.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: smakismaki w 18-11-2012, 12:48
Rewelacja to jest prawdziwy hi-end , masz moze jeszcze równolegle jakieś MKP albo MKT czy przy tej ilości kondensatorów już nie trzeba nic dodawać?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: smakismaki w 18-11-2012, 12:49
to do Gustawa
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 18-11-2012, 12:53
>> smakismaki, 2012-11-18 12:48:11

To mój wzmacniacz i ale nie moja konstrukcja, dlatego nie wiem czy są tam MKP lun MKT.
Tak czy inaczej potrafi grać jeszcze kilkanaście sekund po odłączeniu prądu ( 2 x 50 szt. x 10000uF  = 1F)

:)
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 18-11-2012, 17:46
>> majkel, 2012-11-18 11:33:42
>> Ja tak dobieram wartości elektrolitów, że spadek np. 20% zmieści się w zapasie "niesłyszalności".

Nie kumam. 20% mierzalna różnica parametrów elementów elektroniczych nie robi słyszalnej różnicy ale niemierzalna różnica w kierunkowości kabli robi słyszalną?

Kilka postów wcześniej wspominałeś coś o autosugestii.... :/

Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 18-11-2012, 17:54
 >> Cypis, 2012-11-18 17:46:00
>Nie kumam. 20% mierzalna różnica parametrów elementów elektroniczych nie robi słyszalnej różnicy

Niektórych elementów kilka procent robi dużą różnicę. Wpływ kabli też jest kwestią dyskusyjną, ale łatwo wyłapać o co chodzi. Tak samo wtyczki. Właśnie w jeden kanał wrzuciłem wtyk, który zaproponował mi Majkel ponad tydzień temu. Wpływ na pierwszy rzut ucha nieco podobny do wpływu kabli: sterowanie przyspiesza i pasmo błędów kumuluje się na najwyższych słyszalnych częstotliwościach i wyraźniej słychać błędy systemu, które są bardziej sprecyzowane.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: almagra w 18-11-2012, 19:37
Prawdziwy hi end wyklucza stosowanie elektrolitów w torze sygnałowym.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 18-11-2012, 19:40
>> almagra, 2012-11-18 19:37:21
Prawdziwy hi end

Co to jest "prawdziwy high-end"?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 18-11-2012, 19:45
A czy ja stosuję elektrolity w torze sygnałowym? Do hi-endu za 1mln USD mi brakuje. ;-)
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: majkel w 18-11-2012, 20:30
Cypis, jeśli np. pasmo mojego wzmacniacza jest cięte od dołu przy 5Hz, to jak mi spadnie pojemność o 20% i pasmo będzie miało roll-off przy 6~7Hz, to nic nie usłyszysz, bo nadal masz pełne pasmo przenoszone. Natomiast jak ktoś tak policzył pojemności w zasilaniu czy torze sygnałowym, że leci na łeb np. za 50Hz, to jak zacznie ciąć przy 60Hz, to usłyszysz ubytek w zejściu basu. Może dlatego ja nie słyszę "formowania" kondensatorów elektrolitycznych?

Można się kłócić, czy wzrost pojemności wskutek polaryzacji to efekt mechaniczny czy elektrochemiczny. Jest mi to obojętne. Nie mam doświadczenia ze starymi kondensatorami, bo zawsze wkładam nowe. Zresztą nie ma mowy o stricte formowaniu w przypadku starych kondensatorów ze względu na ich przebieg.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 18-11-2012, 20:42
Podobno przy starych kondensatorach formowanie na napięcie jest bardziej krytyczne. Stary kondensator może nie wytrzymać danego napięcia, gdyż z biegiem lat nieużywania jego dopuszczalne napięcie pracy maleje. Wybuch? Czemu nie. Podobno nawet 5-minutowe formowanie pomaga, a po drodze pozwala sprawdzić i kontrolować tangens strat, no może będzie za duży.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: almagra w 18-11-2012, 20:49
Gustaw zapytaj smakismakiego...on użył tego sformułowania.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 19-11-2012, 20:21
Każdy kondensator może znaleźć zastosowanie w torze audio. Stosuję kondensatory, które nie są do audio i teoretycznie powinny kiepsko pracować, ale udało się wymusić taki stan pracy urządzeń, że pracują lepiej niż Elna czy Nichicon. Ba, powoli zauważam, że Elna Silmic II jest takim kondensatorem, że tylko w audio by jeszcze działał: liniowy jest, ale ESR i roll na wysokich zadziała dla przeciętnych systemów czy słuchawek bardzo, bardzo dobrze. Przy zwiększaniu wymagań układów słychać, że nie wyrabia dla najwyższych tonów, gdy jest tam większy pobór mocy, a pojemności wewnątrz układów nie nadrabiają.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Rambo w 22-11-2012, 11:16
To jest prawie poezja kondensatorowa z okresu romantyzmu, gdzie uczucie liczyło się a nie "szkiełko i oko".
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: almagra w 22-11-2012, 16:42
W konstruowaniu sprzętu audio liczy się ucho,a nie szkiełko,ani tym bardziej oko(np.oscyloskop).
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 22-11-2012, 17:04
Ucho mi powiedziało, że Elna Silmic II jest dobra do pewnego momentu, blokuje rozwój, nie pompuje elektronów na wyższych częstotliwościach, ma roll-off na wysokich częstotliwościach.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 22-11-2012, 17:10
Rambo, to trochę tak jak w dobrej muzyce.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Rambo w 22-11-2012, 23:27
No dobra, żeby ograniczyć ilość poezji, to pytanie - rozmawiamy na początku o kondensatorach w zasilaniu czy też w torze sygnałowym?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: March10 w 05-12-2012, 12:53
Czy ktoś mógłby zakreślić na poniższym zdjęciu mniej więcej sekcje cyfrową i analogową w tym daku i przyporządkować elektrolity do funkcji? Drugie pytanie to czy jakieś inne kondy będą lepsze od tych Elna na zdjęciu ?

Więcej zdjęć tu: http://www.ebay.pl/itm/SMSL-SD-793II-DAC-DIR9001-PCM1793-OPA2134-Coax-Optical-Input-Headphone-Amp-B-/290765696185?pt=US_Home_Audio_Amplifiers_Preamps&hash=item43b2fc6cb9

Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: almagra w 05-12-2012, 23:02
Cały czas,to samo...Nie ma takiego czegoś jak kondensator sygnałowy,czy zasilający.Po pewno dwudziestym napomnieniu dochodzę do wniosku,że mówię do debili.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 06-12-2012, 07:44
>> almagra, 2012-12-05 23:02:26
>> Cały czas,to samo...Nie ma takiego czegoś jak kondensator sygnałowy,czy zasilający.

Racja. Wszystkie są sygnałowe. Tylko niektóre są dodatkowo jeszcze zasilające. No chyba, że to układ mostkowy w klasie A. ;)

Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: almagra w 07-12-2012, 09:54
Jak nie ma składowej sygnałowej prądu płynącego przez kondensator,to wtedy i tylko wtedy można powiedzieć o nim,że jest \'\'zasilający\'\'.W gównianych tworach konwencjonalnej elektroniki takiej sytuacji nie ma.Każdy z kondensatorów jest kondensatorem \'\'sygnałowym\'\'.Czyli jego jakość przełoży się na brzmienie.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-01-2013, 14:34
Zabrałem się za MKP. Nic dziwnego, że polecają wszędzie tam, gdzie mogą być nagłe zmiany napięcia: na stykach, potencjometrach, itp. Ładnie trzymają impuls w ryzach, tylko te śmieszne pojemności...
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-01-2013, 15:28
Almagra, dobrze rozumiem twoją wypowiedź, że pobór prądu i rozładowywanie kondensatorów zasilających związane z koniecznością oddania mocy przez wzmacniacz, powoduje, że wg ciebie są to kondensatory sygnałowe, a nie zasilające?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Sim1 w 21-01-2013, 15:54
Ja tam się na elektronice nie znam ale kiedyś wytłumaczono mi, że normalny wzmacniacz nie wzmacnia sygnału wejściowego ale używa go do modulacji prądu z zasilania by wytworzyć sygnał wyjściowy... I to by dużo tłumaczyło.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-01-2013, 16:00
Bardzo ciekawy opis Vishay MKP1839, którego użyłem w powyższym opisie:

http://www.enjoythemusic.com/diy/0708/capacitor3.htm

Teraz Vishay MKP1845. Niech się elektrolity zgrają z tą wiszajką, bo wstępnie jest gładziej, aż za bardzo, a potem przerwa i lekkie zniekształcenia. Sprawdzam bardziej z ciekawości i nauki, bo miałem już duże osiowe MKT, które jak na MKT było całkiem niezłe.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-01-2013, 17:21
Pierwszy raz skorzystałem z os-conów, w dodatku w sekcji zasilania czesci analogowej. Spodziewałem się trzasków lub zniekształceń od rezonansów, a tu nic. Względnie ładne. Jako niewygrzane elektrolity są jednymi z najlepszych wśród świeżaków. Co będzie po wygrzaniu? Zobaczę. Dostałem hint od osoby, która jest w tym znacznie do przodu, żeby wrzucić prosto na płytkę stack smd z ceramików lub tantali i tak nawet do 1000uF miejscami. Po wywaleniu większości ważnych elektrolitów powinno być tak, jak chcę, bo wrażenia się pokrywają.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-01-2013, 17:40
Zgodzę się z Majkelem, że os-cony w odsprzęganiu analogówki brzmią nieco jasno. Mimo to ciekawe, bo brzmią inaczej niż prosta equalizacja. W obecnym systemie brzmią tak, jakby akcentowały wysokie tony, by dobrze zagrać.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-01-2013, 17:54
Nie wiedziałem, że os-cony mają różne odmiany. Sądziłem, że os-con sam w sobie jest serią. Cóż. Mam sanyo os-con SC. Poza akcentowaniem góry, dodają ciekawe wrażenie holografii. Seria SC to standard. Wg danych ESR max 35mohm, ładnie. Tangens kata stratnosci nie jest podany bezposrednio, ale uzyte jest haslo Dissipation Factor (DF), tutaj 0,06, czyli jeżeli do tego odniesc, to ladnie w porownanie do tego, co daje konkurencja (Muse KZ czy Silmic II).
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-01-2013, 21:00
Porównałem też prosto do Elny Silmic II, ale zamiast z 10uF dodałem 100uF. Takie same efekty jak na starym driverze, ale góra mniej zrolowana, detale trzyma. Przypomina to po części mocny wzmacniacz. Potrzebuje w którymś miejscu zwiększać pojemności, ale zwykle łączy się to z użyciem gorszych kondensatorów, żeby się zmieścić. Potrzeba kompromisu. Spróbuję RJH, 1000uF na połówkę. Jak znajdę docelowy kond, to wywalę FG z części analogowej kolejnych opampów.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: cin157 w 05-02-2013, 10:47
Ja miałem kond.el. ELNA typu cerafine za około 100zł z wysyłką i kosmity gdzieś mi go zwinęły a może wsadziły w inne miejsce, jak to tylko czasem robią.
Piszę o drogich kondensatorach, bo to jest nawet nieistotne, a to tylko aby je stosować w sposób złożony i wtedy wiele nieciekawych i tanich kondensatorów jest też dobrych.
Pierwszą sprawą jest do czego te kondensatory służą: dla dużych prądów odpowiednio łączy się ich ilość, jako złożone ma się na uwadze tantale -skracają złe indukcyjności elektrod kondensatora, elektrolity-tantale są malutkie ale prawie wcale nie mają indukcyjności elektrod i z racji małych wymiarów i małej ilości elektrolitu na większe prądy łączy się je w większej ilości, można też dodawać kondensatory ceramiczne SMD w odpowiedniej ilości -aby na większe prądy miały dobrą jakość.
Zabawa w kondensatory jest prosta i nie tak bardzo droga: ciekawe dla melomanów jest stosować na wyjściu zasilacza kondensatora tantalowe wartości tylko ponad 1000uF i wtedy jakość stabilizatora ma wysoką jakość, a kondensatory elektrolityczne traktuje się prądowo jako wysokich woltów zasilania i stosowanych w większej ilości ale o nie dużych pojemnościach, aby w sumie nie przekroczyć 30 000uF -proste jak się wie.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 05-02-2013, 11:03
Cin157, zależy od tego od tego, gdzie ta indukcyjność ma znaczenie. Najlepiej wypadają SMD MLCC pod kątem ESR i ESL. Tam, gdzie elektrolit nie daje rady na wysokich częstotliwościach, tam ceramik da radę. Tantal jest raczej pół-środkiem i jest wypadkową między elektrolitem a tantalem. Zamiast łączyć elektrolit-tantal nie lepiej połączyć elektrolic-ceramik? W dodatku szczególnie ESL i ogólnie dla impedancji, więc i ESR (ale to inna bajka), można połączyć kilka takich MLCC.

Zachować niską impedancję do 30.000uF? Jak się uprzeć, to może 300 * 100nF tantali SMD? Tylko cena większa wyjdzie i lutowania sporo. Sądzę, że przy takim kombinowaniu miernik impedancji to podstawa, gdyż z ilością idzie wielkość, a to już stanowi podstawę dla pasożytniczych paramatrów.

Ogólnie nie lubię smrodu palonych tantali: palą się szybciej niż popcorn, a wyglądają tak samo.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: dron w 20-03-2013, 18:32
Witam wszystkich.
Zabieram się niebawem za wymianę kondensatorów w tunerze. Zaczyna od układu zasilacza, postępując zgodnie ze wskazówkami Jima  z fmtunerinfo. Schemat zasilacza wraz z pierwotnymi wartościami pojemności w załączniku, natomiast nowe wartości pojemności wyglądają następująco:

C01 - 0,047/400
C06/07 - 1800/35
C08/09 - 1000/25
C12 - 120/16
C13/14 - 47/25
C15 - 68/35
C16 - 470/25

Wszędzie powędrują Panasonici FM, ew. FC gdyż takie też posiadam.

Moje pytanie dotyczy bocznikowania elektrolitów - co mógłbym (i czym) zbocznikować?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 20-03-2013, 18:42
Przy Panasonicach FC musisz pamiętać, że mają wyższe ESR niż FM. W wielu przypadkach mogą dawać nieco kamienne brzmienie. Tam, gdzie na FC masz np. 80mohm, to na innych masz 70 lub 50. Do odsprzęgania obecnie polecam tantale: skatalogowane ESR dla 100kHz i w miare ładnie filtrują zniekształcenia w zasilaniu czy to jako filtry czy jako odsprzęganie już dalej w odbiorniku. Foliówki też można, ale ich wybór u nas jest zbyt skromny. Można też ceramiki, ale mogą mieć niestabilne parametry, gdyż jak zamawiałem partie smd od kilku producentów, to nie doszukałem się żadnego wskazanego ESR, a przy tantalach smd i montazu przelotowego oraz normalnych elektrolitach było. W elektrolitach pod audio już nie. Można się DF wspomagać w ocenie.

Co do sugestii na temat pojemności i gdzie bocznikować: nie wypowiem się, nie przerabiałem takiej topologii.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 20-03-2013, 18:46
Jako dodatek 1 wykres zdolność tłumienia w dB:
zielony - FM 100uF
niebieski - FC 100uF

2. wykres:
zielony - FM 100uF
fioletowy - FC 100uF
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: dron w 20-03-2013, 20:14
Większość jakie kupiłem to właśnie FM, tzn. priorytetem było ich znalezienie i.. znalazłem je w Anglii :)

W zasadzie, w samym zasilaczu tylko C08/09 będą z serii FC.
Ponadto do wymiany idą diody D01/02/03/04 na 11DQ10, ZD01 na 1N823a tranzystory TR01/02 na TIP41c.

A to dopiero początki modyfikacji..
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: dron w 20-03-2013, 20:17
I jeszcze jedno - czy kondensatory Black Gate "N" występowały tylko jako bipolarne? Zauważyłem, że w paru miejscach autor modyfikacji zastosował bipolarne w miejsce zwykłych.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 20-03-2013, 20:24
Dostępność FM jest w Polsce właśnie kiepsko. Sam mam np. FC 220uF/35V, maja na 100kHz ok 80mohm. FM ma za to 40mohm przy takiej samej pojemności i grubości izolacji.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: dron w 20-03-2013, 21:43
FM da się wyrwać w PL w farnellu, jednak z poziomu Polski nie są brane pod uwagę magazyny w Belgii, tym samym część asortymentu jest niedostępna.

Co do bocznikowania tantalami, jaki % pojemności bocznikowanego kondensatora powinien mieć tantal i czy jest jakaś dolna granica poniżej której nie należy schodzić?


Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: almagra w 20-03-2013, 22:51
Tantale i niobowce sprawdzałem.Są tak samo dupne jak wszystkie inne elektrolity.Taki wybór mniej więcej jak między kiłą a rzeżączką.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: almagra w 20-03-2013, 23:12
Istnieją radzieckie kondensatory elektrolityczne pochodzenia wojskowego,które brzmieniowo wyraźnie odstają od peletonu.Niestety od papierzakoolejaków kosmos je dzieli.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-03-2013, 19:35
Ciekawa opcja w zasilaczach to Nichicony HV i możliwe że bliźniacze HD.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: dron w 21-03-2013, 20:12
A co powiesz na temat Elan Simlic RFS II, Cerafine, Nichicon Muse? oczywiście poza zasilaczem.

Nadal czekam na propozycję co do bocznikowania kond. w zasilaczu, wartości, typy, etc.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-03-2013, 20:42
>> dron, 2013-03-21 20:12:54
>A co powiesz na temat Elan Simlic RFS II, Cerafine, Nichicon Muse? oczywiście poza zasilaczem.

RFS w wersji wysokonapięciowej nie są złe, ba, nawet 100uF/35V bywa lepszy od 220uF/16V przy chyba takiej samej budzie, a do filtrowania między układami. Tak samo 10uF/63V u mnie w określonych miejsca lepiej odsprzęgał niż np. 100uF/6,3V. 1000/6,3V też niezbyt. Ogólnie starają się trzymać barwę i górę duszą, ale to przy dźwięku.

Cerafine nie używałem.

Pod Nichicon Muse może kilka serii, choć z tych, co mam skatalogowane pod ręką to tylko KZ jest Muse. KZ jest specyficzne. Wydaje mi się, że kaleczy górne pasmo akustyczne. Takie 1000V/25V radzi sobie średnio. Mniejsze jak 47uF/50V i 100uF/50V są też dziwnymi kondensatorami. System budowany w oparciu o KZ był u mnie bardzo sztuczny, ale też były elementy, które wymagały poprawy i nie było to kondensatory. Wpływ KZ to wg mnie nieco delikatniejszy Panasonic FC, który daje bardzo suchy dźwięk.

Bliski FC jest wg mnie KZ, oscony też są po tej stronie mocy. Ceramiki trochę podobnie brzmią, ale to jest już coś zupełnie innego. RFS to druga strona bieguna. Tantale próbują to łączyć. Bliski brzmieniowo do tantali jest wg mnie Nichicon HV. Jeszcze mam Jamicony, ale nie wiem, która seria. Foliowe nieco przypominają RFS, są bezpieczniejsze w aplikacji w przeciwieństwie do elektrolitów, które w większości rezonują w paśmie akustycznym między sobą gdzie się tylko da.

W zasilaczu stosowałbym takie pojemności, które są potrzebne w zależności od zakłóceń wprowadzanych przez układy, dla których pracują. Dodatkowo jeżeli ma to zasilać np. DAC czy wzmacniacz, to niekoniecznie wszystko ma być idealnie, np. bolączką DACa może być zegar, a wzmacniacza okablowanie

>Nadal czekam na propozycję co do bocznikowania kond. w zasilaczu, wartości, typy, etc.

Co miesiąc przerabiam zupełnie inny dobór kondensatorów i nie ma nic stałego. Zmiana jednego potrafi zmienić brzmienie niektórych dźwięków bardzo mocno, co wg mnie zmienia całkowity odbiór o 20%. Kilka zmian i dźwięk zupełnie inny, ale przeważnie kończy się na tym, że zostaje jakiś typ zniekształceń na końcu.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-03-2013, 21:16
Z wymienionymi kondensatorami jeszcze możesz próbować w ograniczonym stopniu bocznikować, ale przy lepszych kondensatorach to już musisz uważać i w rzeczywistości nie możesz ich bocznikować. Pod FC daj za to ceramiki, np. 100nF dla FC >1uF. 100nF daje czystość dla ok 20MHz w górę. Jeżeli zegar pracuje na innym paśmie, to możesz spróbować to dopasować pod zakłócenia. Jak ceramiki za bardzo rezonują, to spróbuj tantale, np. 4,7uF. Kombinacja np. 1000uF + 4,7uF tantal nie jest zła. Jakiekolwiek bocznikowanie wykrzywia pasmo zdolności do filtrowania z powodu rezonansu. Może być tak, że dolne i górne pasmo wyczyścisz w danym punkcie, ale środek będzie krzywy. Uzyskasz np. bardzo dobry dźwięk, ale nie fantastyczny. Im dalej, tym coraz trudniej, gdyż pewne tricki się nie sprawdzają.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: dron w 21-03-2013, 21:17
Pozostanę przy FM w zasilaczu.

Co do pozostałych obwodów, skompletowałem FM i FC i dokupiłem kilka sztuk Elny ( 1/50, 10/25, 47/25, 100/16, 100/25, 22/50) i wspomnianych KZ (bipolarne 1/50, 10/50 i 33/25).

"tuningowcy" z fmtunerinfo mieli do dyspozycji Black Gate, ale to było jakiś czas temu.
W każdym razie, biorąc pod uwagę rok produkcji tunera, wymiana kondów powinna przynieść korzyści.

Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-03-2013, 21:22
Życzę miłej zabawy. Ja po roku nie skończyłem recappingu, a codziennie średnio kilka podmian ;-)
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: dron w 21-03-2013, 21:30
Kilka trików będzie też w poniższym układzie, polegających m.in. na wywaleniu kilku kondensatorów
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Beat w 29-04-2013, 16:15
Jak wypada porównanie ze sobą Elny RJJ, RSH i Silmic II.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 01-10-2013, 23:35
Co polecacie z bipolarów? Nichicony ES mają opinię przeciętnych lub dobrych. Co innego? Interesują mnie głównie do sprzęgania. Opcjonalnie mogą być foliowe lub inne, jeżeli rozmiary mają kompaktowe.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 02-10-2013, 19:14
Odnośnie Nichiconów:

"ALERTS......Customers Beware
Counterfeit Nichicon Products

To all Nichicon customers,

Recently it has been reported that counterfeit Nichicon capacitor products are turning up in the market. These counterfeit products are not produced by nor guaranteed by Nichicon. They are of inferior quality and could cause end product failure as well as possible safety hazards.
In order to protect your company, do not use counterfeit parts. Only use genuine Nichicon products purchased from an AUTHORIZED Nichicon distributor or Nichicon sales office.
If you have any concerns as to the authenticity of any Nichicon product please contact your local Nichicon sales office for support."
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: dron w 04-10-2013, 22:40
No to nieciekawie..
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 04-10-2013, 22:53
Ja w każdym razie dzisiaj dostałem m.in. Nichicony ES, KA, Panasonici FM i trochę drobnych Silmiców II do kolekcji. ES jak sprzęgające radzą sobie całkiem nieźle, daleko do podróbek. Szkoda, że na allegro nie ma w tej chwili nic powyżej 100uF. Dla obciążenia 32 ohm boli.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 08-10-2013, 00:33
Przetestowałem Panasoniki FM i Nichicony KA. Te pierwsze są ciekawe w roli zasilania opampa. Mnóstwo lekkich pogłosów. Nichicony KA za to przypominały mi na początku mieszankę FM, KZ czy RFS, ale okazują się być bardzo dobre. Bardzo szybko tłumią pogłosy, dźwięk jest krótki, ale bardzo szybki i dynamiczny, więc nie brakuje mikrodźwięków i detali. Jest duża dynamika na wysokich tonach. KA przy tym miały niższą dynamikę, bo wyciągały pogłosy na wierzch. Przy tym RFS jakoś nie spełniał swojej roli, mało działał. KZ za to bardziej, ale miał zrolowaną przestrzeń jak RFS. Oscony coś tam działały, ale tylko częścią jak FM. FC nie próbowałem, ale są gorsze od FM. Pojemności się czasem różniły.

Mimo wszystko te KA są bardzo fajne. Bardzo mnie zaskoczyły pod kątem muzykalności. Mają lepsze pasmo od RFS, są naturalniejsze od KZ i dają nieco frajdy jak FM.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 18-10-2013, 18:45
Panasonic FM - zniekształcała mi górę
Elna RFS - zniekształca średnicę
Nichicon KZ - tak coś niezbyt
Vishay MKP 1839 i 1845 -> za słabo
Panasonic FC - nie
Nichicon HV - za słabo
Oscon (chyba SP lub SC) - jakoś, ale coś nie tak
Tantale z niskim ESR - bardzo uśredniały, szare, jednolite tło

Nichicon KA - najlepsze i najczystsze rozwiązanie. Doraźnie Vishay 1945. W dostawie wersje na dosyć wysokie napięcie - takie kondensatory lepiej działają.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 18-10-2013, 19:26
Lektura: http://waltjung.org/PDFs/Picking_Capacitors_1.pdf
http://waltjung.org/PDFs/Picking_Capacitors_2.pdf
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 23-10-2013, 19:42
Zakupiłem Elnę Cerafine. Spodziewałem się, że to będzie gorsza Silmic II lub coś na miarę Panasonica FC wg opisów. Nic bardziej mylnego. Cerafine ma wpływ na wysokie tony, ale nie rozjaśnia góry wprowadzając zamęt i szum oraz efekciarstwo zupełnie jak Panasonic FM, a odtwarzając harmoniczne w wysokich rejestrach w sposób o wiele bardziej przejrzysty. Ile w tym efekciarstwa, a ile prawdy, to nie wiem. Badałem wersję 50V, bo szukałem wersji względnie wysokonapięciowej.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 17-11-2013, 10:10
Mimo iż nie mam teraz sprawnego DACa i szukałem w sklepach WM8716, to zakupiłem w jednym sklepie stacjonarnym trochę kondensatorów... tak za 200zł.

W Japonii pełno Nichiconów i Nippon Chemicon i nieco Rubycon. Mnóstwo serii, bardzo wielu nie kojarzyłem. Totalny brak Elny. Można łatwo dostać Nichicony ES nawet 1000uF. Super kondensator na kilka V i 1F? Nie ma problemu. Kupiłem też Amtrans AMCO http://www.amtrans.co.jp/products/amcoj/index_e.shtml . Nawet Jamicony Audio są, ciekawe jak sobie poradzą. Brakuje mi tylko dobrego DACa w tej chwili.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 11-12-2013, 11:11
Uzupełniam wątek o bardzo dobre kompendium kondensatorów sprzęgających:
http://diy.ecpaudio.com/p/some-notes-on-coupling-capacitors.html

Sam w miejscu ES, jeżeli je używam, to odsprzęgam, jak amplituda napięć na kondensatorze pozwala, to nawet ceramikami, ale mam teraz super prosty wzmak (Majkel, ten, który schemat ci podsyłałem na PW) i oprócz zasilania postawiłem dać ES w sprzęganie. Tak rozwaliło dźwięk, stracił całą rozdzielczość, że zrobiła się sieczka. Fakt, voltage follower i rezystor do masy jest kiepskiej jakości, ale różnica jest jak grać lub nie grać.

Człowiek piszący artykuł ma podobne spostrzeżenia :)
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: asmagus w 11-12-2013, 11:24
Mam głupie pytanie, wytłumaczcie mi jak kondensator może wpływać na dźwięk?

Złóżcie, że pytam o wymianę kondensatora typu X w technologi Y, na kondensator o identycznych parametrach (pojemności) i tej samej technologi. Jakie znaczenie ma czy to Elna, Nikichon czy jeszcze coś innego?

Rozumie istnienie różnych serii, większą, mniejszą trwałość itd, ale jak to ma wpływać na dźwięk?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: magus w 11-12-2013, 11:36
asmagus,

nie znam się, ale założenie, że kondensatory nie mają wpływu na dźwięk oznaczałoby, że absolutnie się od siebie nie różnią, że każde dwa o teoretycznie takich samych parametrach faktycznie te parametry trzymają

wyobrażam sobie np., że zależnie od użytego materiału (nie ma dwóch identycznych co do składu kawałków metalu, plastiku, etc. i o ile różnice w ramach jednej firmy mogą być - ale nie muszą - pomijalne, to już w przypadku różnych producentów niekoniecznie) kondensator taki różnie (z różną charakterystyką) reaguje na podłączone do niego napięcie

ale to tylko takie myśli nowoczesnego laika :)





-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Po 2 godzinach sam niemal dałem się przekonać tym naukowcom, byli bardzo wiarygodni. Na szczęście mam inne poglądy". - prof. K. Kik

"To przekracza moją wyobraźnię". - S. Chandrasekhar, laureat Nobla, zwolennik teorii, wg. której cała materia Wszechświata miała swój początek w nieskończenie małym punkcie
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 11-12-2013, 11:38
Inny skład np. elektrolitu? Inne układanie? Inna grubość okładzin, izolacji, inne wyprowadzenia? Nie projektowałem kondensatorów, aczkolwiek mogę w każdej wydłubać rodzinne zapasy wojskowe z radiowego sprzętu odbiorczego i nadawcze (pełno lamp!), ale kondensatory powietrzne to inna skala "integracji", szczególnie nastawne. Olejowe po kilkudziesięciu latach też chyba odpadają, a nie wiem, czy to bezpieczne toksycznie, by je rozbierać i badać.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: almagra w 11-12-2013, 11:41
Wystarczy np.że kondensator wykonany z tych samych materiałów zwinięto z inną siłą i np.wystąpią pasożytnicze rezonansy elektromechaniczne okładzin powodujące zaburzenia pojemności w funkcji czstotliwości.Ale jak wytłumaczyć kierunkowość włączenia kondensatorów,którą stwierdziłem ostatnio tego nie wiem.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 11-12-2013, 11:41
Każdy kondensator ma inną charakterystykę pojemności w funkcji częstotliwości i inną charakterystykę modułu impedancji i fazy. Ma w efekcie inne zastępcze ESR, ESL, tangens stratności.

Tak, jak rezystory promieniują cieplnie i przez to szumią, tak kondensator jest (przeważnie) wypełniony chemią, która zmienia swój skład, z czasem i pod wypływem podania napięcia i przepływającego prądu zmienia się skład chemiczny. Po prostu chemia.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 11-12-2013, 11:50
Almagra, cały proces jest opisany:
1. Elektroliza http://www.chemia.dami.pl/liceum/liceum12/elektrochemia6.htm
2. Jak powstaje kondensator elektrolityczny http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=24
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 11-12-2013, 11:54
W moich linkach można też znaleźć uzasadnienie "wygrzewania" kondensatora. Dodatkowo podobny proces (formowanie) stosuje się przy kondensatorach, które kilka lat były nieużywane i trzeba im przywrócić właściwości, w tym dopuszczalne napięcie, gdyż w nieużywanym kondensatorze elektrolitycznym z czasem nieużywania dopuszczalne napięcie pracy obniża się.

Chciałbym powrócić do badań nad stratnością kondensatorów z czasów politechniki ;-)
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: magus w 11-12-2013, 12:02
>> almagra, 2013-12-11 11:41:39
>Wystarczy np.że kondensator wykonany z tych samych materiałów zwinięto z inną siłą i np.wystąpią pasożytnicze rezonansy
>elektromechaniczne okładzin powodujące zaburzenia pojemności w funkcji czstotliwości.Ale jak wytłumaczyć kierunkowość
>włączenia kondensatorów,którą stwierdziłem ostatnio tego nie wiem.


jak rozumiem, obie okładziny kondensatora nie są w stosunku do siebie "symetryczne"
gdyby kondensator stanowiły dwie płaskie powierzchnie zetknięte ze sobą (jak rysuje się na schemacie), to symetria zostałaby zachowana
ale jeśli w praktyce powierzchnie te zwijamy jedna wokół drugiej, to jedna z nich jest "bardziej owinięta" przez drugą
pytanie, jak wtedy zachowuje się pole elektromagnetyczne?

(znowu spekulacje :) )





-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Po 2 godzinach sam niemal dałem się przekonać tym naukowcom, byli bardzo wiarygodni. Na szczęście mam inne poglądy". - prof. K. Kik

"To przekracza moją wyobraźnię". - S. Chandrasekhar, laureat Nobla, zwolennik teorii, wg. której cała materia Wszechświata miała swój początek w nieskończenie małym punkcie
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 17-01-2014, 12:17
Używałem teraz w tylko i wyłącznie cyfrze:
Sanyo SEPC 1500uF/6V (|Z| dla 100kHz = 10mohm, ripple 5560mA)
Rubycon MCZ 3300uF/6,3V (|Z| dla 100kHz = 9mohm, ripple 3230mA)
Nichicon HZ 3300uF/6,3V (|Z| dla 100kHz = 7mohm, ripple 4690mA)

Dla porównania:
Sanyo WG 3300uF/6,3V (|Z| dla 100kHz = 12mohm, ripple 2800mA)

Sanyo WG nie mam, ale czytałem opinie majkela sprzed 5-6 lat. Niby w tej chwili mam 2xSEPC i 1xMCZ tam, gdzie miałoby to znaczenie i powiem, że na starcie jest takie sobie, nie psuje, nie udziwnia jak kondensatory audio. Co lepsze, po godzinie pobiło większość moich kombinacji z różnymi typami kondensatorów, różnym bocznikowanie, seria rezystorów na szynie z obu stron, itd. itp. Po 3 godzinach było tak, że się nie spodziewałem, ale muszę dzisiaj na nowo przesłuchać. Dlaczego było fajnie? Nie bocznikowałem ich, a one spełniały swoją rolę w bardzo wysokich rejestrach, a w niskich też miały niską impedancję. Ktoś mierzył ESR - chyba HZ i dla 120Hz było ok 23mohm. Dla tej pojemności reaktancja wynosi 0,4 ohm, ale było dobrze.

Po eksperymentach z różnym typem podłączeń i doboru kondensatorów zauważam dlaczego kondensatory audio grają jak grają i dlaczego są duże.

PS. Panasonic FC to jakaś pomyłka dla wysokich częstotliwości. Użyłem nawet 7 sztuk równolegle 220uF, czyli takiej o jeszcze dobrej impedancji na wysokich względem pojemniejszych FC (zbadanie, są wyniki pomiarów). I co? kupa. One się do tego w ogóle nie nadają.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 17-01-2014, 18:50
Powyżej miało być ESR, nie |Z|. Z tymi SEPC to jest coś niesamowitego. Producent jako jedyny zamieszcza ch-kę |Z| od 10kHz do 10MHz, tak samo ESR. Szkoda, że tylko dla wybranych typów. Podaje też ESL dla 10MHz i 40MHz w zależności od obudowy. Podaje żywotność zależnie od temperatury użytkowania oraz podaje jak się zmienia w czasie pojemność, tangens kąta stratności, ESR i upływność przy 105 stopniach w czasie. Nigdy się z tym nie spotkałem. Producent jest pewny swojego produktu, że może się nim w pełni pochwalić. Szkoda, że nie pokazali |Z| dla pojemności rzędu setek uF czy kilku mF, bo zwykle tam już jest o wiele gorzej - zmierzone na przykładzie Panasonica FC, gdzie dla większych pojemności rosło ESR.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 21-01-2014, 22:37
HZtki fajne, zamawiam razem z SEPC. Jeden HZ 1800uF/16V naładowany do 5V, leżał wylutowany kilka dni. Tak sobie go w rękach zwarłem i ładnie popieściło w palce, gdy była iskra, niczym świeżo naładowany, a był po kilku dniach. "Ultra low impedance".
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 13-05-2014, 20:28
Gdyby kogoś interesowało działanie elektrolitów dla w.cz. to pokazuję różnice dla zasilania cyfrówki w przypadku RFS 10 uF 25 V i FM 47 uF 25 V, bo takie miałem pod ręką, a mają taki samie wymiary.

Zakłócenie na 11 MHz.

Najpierw Panasonic FM: przebieg i FFT do 250 MHz.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 13-05-2014, 20:33
Teraz Elna Silmic II RFS: skala FFT jest inna!

Zupełnie inne zachowanie. Widać, że Elna szybko tłumiła możliwy rezonans. Odzyskiwanie napięcia było o wiele szybsze, ale kosztem zniekształceń. Kojarzę coś ze zjawiskiem, że kondensator nie zwiera od razu całością odłożonego na nim napięcia, a z opóźnieniem, a może indukcyjność? Różne kondensatory generowały różny rezonans z ceramikiem.

Badam, bo rezonans z ceramikami C0G blokował odsprzęganie, robił się bardzo duży sinus lub nie.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 13-05-2014, 22:12
Musiałem poszerzyć pasmo, bo do 20 MHz bardzo fałszowało przebieg. Z tego FFT i wyszły nawet spore różnice między tym samym kondensatorem na różne napięcie.

Pasmo 125MHz, pierwszy to RFS 10 uF 25V, a drugi 63 V. Pierwszy daje mniejsze THD i w systemie brzmi o wiele, wiele lepiej. Równoległe połączenie, które sprawdziłem na szybko na wykresie i częściowo na przebiegu miażdży.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 12-08-2014, 14:00
mam pytanie - jakie kondensatory do zasilania DAC, cyfra i analog ?
Generalnie podejście wielu diy-owców jest takie, że analog Elna Simlic , cyfra os-con, ale czy na pewno ?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: mikolaj612 w 12-08-2014, 14:02
Nie używam ani Eln ani Osconów :)

Są zdecydowanie lepsze kondensatory, tylko jest kwestia czy SMD czy przewlekane i jakie układy zasilania są.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 12-08-2014, 14:07
Zależy od układu. Elna silmic (domyślam się, że chodzi o RFS, nie ARS) mają względnie duże ESR, gdy np. SEPC mają go 2 razy niższy, gdy porównamy pasmo akustyczne i miałem aplikacje, gdzie SEPC rzeczywiście lepiej grały, a do cyfry znowu RFS i tam, gdzie zwracałem uwagę na pasmo od kilku do kilkudziesięciu MHz. Przy filtrze typu C, czyli zwykłym odsprzęganiu, RFS są najbardziej bezpieczne przez wysokie ESR.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 12-08-2014, 14:10
>> mikolaj612, 2014-08-12 14:02:24
>Nie używam ani Eln ani Osconów :)

>Są zdecydowanie lepsze kondensatory, tylko jest kwestia czy SMD czy przewlekane i jakie układy zasilania są.

Tak, zawsze może iść w foliowe czy ceramiczne. O dziwo jak ostatnio porównywałem w filtrach ECPU Panasonica (foliowy SMD) i C0G, to dziwne, ale jak używam C0G, to czegoś ciągle brakuje, może aplikacja, choć już kilka pomysłów przerobiłem.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: mikolaj612 w 12-08-2014, 14:14
ECPU (PPS-y) są bardzo dobre.

Ja ceramiczne używam tylko tam gdzie muszę i potrzebuje.

Generalnie używam dużo kondensatorów polimerowych, także polimerowo-tantalowych.

Przy układach zasilania, które używam, nie da się używać większości kondensatorów poza ceramicznymi i takimi polimerami.

Elny są słabe te audiofilskie, szkoda nerwów :)
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 12-08-2014, 14:16
mam stabilizatory ADM7150 na dedykowane napięcia 3,3 i 5V, w dokumentacji są niewielkie pojemności oraz info, że powinny być zastosowane ceramiki, mam jednak wątpliwości czy tak niskie pojemności "poradzą" sobie w odfiltrowaniu tętnień
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: mikolaj612 w 12-08-2014, 14:22
Ja używam ADM17x0 i ceramiczne sobie super radzą, można śmiało też dać polimerowe kondy, one muszą mieć ESR <1 ohm do poprawnej pracy stabilizatora, mam do tych układów nawet dedykowane PCB.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 12-08-2014, 14:27
>> piotrek, 2014-08-12 14:16:50
>mam stabilizatory ADM7150 na dedykowane napięcia 3,3 i 5V, w dokumentacji są niewielkie pojemności oraz info, że powinny być zastosowane ceramiki, mam jednak wątpliwości czy tak niskie pojemności "poradzą" sobie w odfiltrowaniu tętnień

Najprościej sprawdzić na oscyloskopie. Dużo nie powiem, ostatnie stabilizatory napięcia kupowałem w Akihabarze i nawet ich nie użyłem, bo przeszedłem na zasilanie bateryjne zawsze i wszędzie i jedyna stabilizacja to filtry C, RC, CRC, nawet żadnego tranzystora czy diody nie daję, nie wspominając o bezpiecznikach.

Typowe zalecane pojemności to pewnie 0,1 do 0,5 uF ceramik i do tego 10uF elektrolit. Fajne, jeżeli rezonans ci nie wejdzie, bo wtedy jest gorzej, zakłócenia rosną z ceramikiem względem do tego, co jest bez niego. Stąd najlepiej dać dobrej jakości elektrolit lub coś lepszego, a mniej pojemnego. Możliwości wiele.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 12-08-2014, 14:30
też myślałem o zasilaniu bateryjnym czy akumulatorowym, jednak scalaki potrzebują napięć np. jak pisałem 3,3 i5V stad pomysł stabilizatorów
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 12-08-2014, 14:34
>> piotrek, 2014-08-12 14:30:26
>też myślałem o zasilaniu bateryjnym czy akumulatorowym, jednak scalaki potrzebują napięć np. jak pisałem 3,3 i5V stad pomysł stabilizatorów

U mnie 3,3V idzie z 3 paluszków + rezystancja dobrana tak, by napięcie było sensowne. 5V z 4x bateria + R. Wzmacniacz masz tu dowolnie do wyboru od 2x4 paluszków do większej ilości.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 12-08-2014, 14:40
ale napięcie siada z czasem, więc jak dobierzesz odpowiednią wartość R dla nowych baterii tak aby uzyskać np. 3,3V to z czasem napięcie spadnie do zera :)  jak sobie z tym radzisz, z kontrolą napięcia ? na jak długo starczają paluszki dobrej firmy ?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 12-08-2014, 14:45
Nie przeszkadza mi to, a separacja napięć bezcenna. Mam teraz zamówienie i przerabiam jedno combo właśnie na pełne zasilanie bateryjne. Pobór można wyliczyć, a najlepiej pomierzyć. Kilkadziesiąt godzin pracy bez problemu.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 12-08-2014, 14:57
wielkie dzięki, popróbuję
a np. wpięcie Zenery ? próbowałeś ?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: piotrek w 12-08-2014, 15:00
jeszcze jedno pytanie, czy dla każdego scalaka stosować oddzielne zasilanie "paluszkowe"  czy zasilać wszystko razem ?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: mikolaj612 w 12-08-2014, 15:01
Zenera bardziej szumi niż te ADM7150.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: mikolaj612 w 12-08-2014, 15:34
Super precyzyjne źródła prądowe Maxima (za 20 zł sztuka) mają szumy na poziomie 16uV jak pamiętam, a ADM7150 ma ok. 1uV.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: cadam w 09-12-2014, 12:53
Na jakie wymienić kondensatory ELWA 4700uF/63V (30,5mm x 51mm, rozstaw wyprowadzeń10mm) znajdujące się w zasilaczu wzmacniacza?
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: almagra w 09-12-2014, 13:43
A wszystkie pewnie z jednej fabryki w Ping Pong Pęk.Różnią się zasadniczo tylko kondonami.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 09-12-2014, 13:49
A wszystkie pewnie z jednej fabryki w Ping Pong Pęk.Różnią się zasadniczo tylko kondonami.

Almagra Kwaśny :)


Cadam
Jeśli kondensatorom nic nie dolega (nie spuchły)- nie ruszaj ich.

A jeśli musisz zmienić to na takie w europejskich kondonmach:
http://allegro.pl/kondensator-mundorf-mlgo-m-lytic-4700-uf-63v-extra-i4870822879.html
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: cadam w 09-12-2014, 15:48
spuchły

W życiu nie dam za elektrolita 60zł. Cztery sztuki będą kosztować więcej niż Radmor.
Tytuł: Jakie kondensatory?
Wiadomość wysłana przez: Haka w 09-12-2014, 17:48
http://allegro.pl/kondensator-elektrolityczny-4700uf-63v-4700uf-63v-i4851313200.html