Audiohobby.pl

Audio => Audio z PC => Wątek zaczęty przez: zibra w 14-09-2010, 00:27

Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 14-09-2010, 00:27
Witam!
Zdecydowałem sie ostatecznie na słuchanie muzyki poprzez słuchawki. Chcę zbudować sobie system w oparciu o PC z CD jako transportem plus pliki w formacie bezstratnym.
Obecny zestaw:
Beyerdynamic DT 880 PRO
Asus Xonar Essence STX
CD Pioneer PD-S801
Mam problem od czego zacząć
1.Dokupić do słuchawek wzmacniacz słuchawkowy, lepszy od wbudowanego w Xonarze? Pioneer ma tylko jedną parę wyjść więc chyba i tak nie dam rady podpiąć CD-->Xonar-->headamp?
2. Wtedy sprzedać Xonara i kupić DAC plus wzmacniacz słuchawkowy. Jest sens skoro nie słyszę żadnych szumów i zakłóceń wydobywających się z komputera? Zdobędę większa ilość wejść/wyjść niekoniecznie dużo lepszą jakość dźwięku?
3. Kupić CD transport z bogatszym zestawem wyjść??..(jest taka możliwość?)
4. Inne?....
Kwota nieprzekraczalna max 2000 zł używki. Temat luźny nie spieszy mi się zbytnio. Chcę dokonać przyzwoitego zakupu.
Czekam na propozycje! Pozdrawiam!
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: Vinyloid w 14-09-2010, 00:51
No, ja nie wiem czy ten Pioneer nie jest czasami brzmieniowo gorszy od Xonara + napęd komputerowy. Kilkanaście lat temu miałem PD-S701 i brzmieniowo mnie już wtedy nie zachwycał. Przetwornik zdaje się 1-bitowy + jakieś cuda DSP (Legato coś tam). Ja bym zatrzymał kartę i kupił wzmak słuchawkowy a Pioneera się pozbył.
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 14-09-2010, 01:17
Muszę na spokojnie porównać różnice, bo jeszcze nie miałem okazji, ale biorę wszystko pod rozwagę. Z drugiej strony posiadam również wzmacniacz plus kolumny. Do Xonara podepnę wtedy albo headamp albo głośniki prawda? Jak to rozwiązać by jednocześnie mieć podpięte jedno i drugie? Podpiąc wzmaka słychawkowego pod wzmacniacz tranystorowy? Będzie różnica dla wzmaka słuchawkowego czy jest podpięty do tranzystora czy do karty dźwiękowej? Da się tak w ogóle?
Z drugiej strony czy warto/dlaczego warto zatrzymać Xonara skoro pomijamy jego wzmacniacz słuchawkowy?
Od strony technicznej jestem leszcz więc  pomińcie "mądrość moich pytań, ale chcę to wszystko zrozumieć:)
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: Vinyloid w 14-09-2010, 12:42
Podpiąć wzmacniacz słuchawkowy oczywiście możesz pod cokolwiek ale na twoim miejscu zastanowiłbym się nad zakupem przedwzmacniacza (lub ewent. miksera) z odpowiednią ilością wejść i wyjść.
O ile masz zamiar używać komputera do odtwarzania muzyki to zatrzymanie Xonara ma jak najbardziej sens.
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: ogorek w 14-09-2010, 15:52
A nie lepiej jakiś DAC ? Albo DAC z wejsciem USB albo hiface (obecnie do dostania ponizej 300 PLN)

hiface zamienia sygnal po USB na strumien cyfrowy SPIF. Najważniejsze jest to, ze mimo małych rozmiarów ma w sobie odzszumianie zasilania idącego po USB oraz własny zegar. Dane są buforowane asynchronicznie i dalej przekazywane do DAC-a taktowane własnym kwarcem.

I wtedy DAC nie musi miec USB a powinien miec kilka wejsc cyfrowych. Hiface w wersji małej ma wyjcie tylko coaxial wiec twój DAC powinien miez ze dwa wejscia coaxialne (lub coax i toslink). Dobrze jakby mial dwa wyjscia

Wtedy do jednego podłaczasz stereo do drugiego amp słuchawkowy.

Reasumując:

Do DAC-a wchodzisz z PC-ta przez hiface
Do DAC-a wchodzisz z CD lub DVD
Z DAC-a wychodzisz na amp stereo
Z DAC-a wychodzisz na amp słuchawkowy


Możesz wypożyczyc najnowszgo Beresforda od GradoFana - zeby sobie wyrobić opinię o takim rozwiązaniu.
Możesz poprosić Gustawa o wypożyczenie Benchmarka (to chyba 3k PLN ale warto potestować)

Zarówno Beres i Benchmark mają wbudowane amp-y słuchawkowe

Możesz rozważycz zakup DAC Young od Hiface. Odpada problem z transportem bo hiFace ma wlasne rozwiazanie w tej kwestii. Ale nikt jeszcze tego DAC-a nie słuchał. Dopiero ma być dostepny za 2 tygodnie.
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 14-09-2010, 19:24
ok powiedzmy, ze pojde takim torem jaki zaproponowal ogorek. powiedzmy teoretycznie, ze sprzedaje stx. dlaczego zamiast np hiface nie wziac jakiejs karty np audigy 2 zs, ktopra jest jeszcze tansza? w czym ten hiface jest lepszy? wtedy do audigy dokupuje DACa. t psze o konkretne wyjasnienie co kupic konkretnie d samego pc (nie wyczuwam zadnych szumow glosnej pracy i zaklocen w aktualnym kompie z wewnetrznego stxa)
Jakiego DACa polecacie, z wyjsciami na amp stereo i sluchawkowy. Wolalbym raczej osobne urzadzenia - dac i headamp, niz wspomniany beres czy drogi benchmark (amp sluchawkowy zreszta mam juz na oku z konstrukcji DYI). czy jesli kupuje DAC bez wzmaka sluchawkowego to mozna mowic o wyborze lepszym lub gorszym? na jakiej zasadzie?
chodzi mi glownie o te 2 rzeczy, bo wzmak sluchawkowy juz mniej wiecej mam nakreslony.  czy istieja tzw "dobre polaczenia okreslonego wzmaka sluchawkowego z okreslonym DACiem? ktory element ma duzy wplyw na dzwiek?
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 14-09-2010, 19:25
a jeszcze sawa o co chodzi z pzedwzmacniaczem i jak t loptologicznie wyglada (placzenie, wplyw na dzwiek, link d prrzykladowych przedwzmacniaczy)
z gory dzieki!
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: asmagus w 14-09-2010, 20:31
Moim zdaniem zbywanie Asus Xonar Essence STX by nabyć stx to totalne nieporozumienie, zamiana bezpośredniego wyjścia cyfrowego na wyjście cyfrowe odartowywane z USB jest, dla mnie totalnie pozbawiona sensu.
Xonar ma wyjście S/PDIF, sam w sobie ponoć jest niezłym DAC.

Ja na twoim miejscu kupiłbym bardzo dobry wzmacniacz słuchawkowy i podłączył to RCA. Powinno Ci się podobać zdecydowanie bardziej niż teraz. Dopiero jeśli to nie zaspokoi twoich oczekiwań poszukasz DAC, który podłączysz z wyjścia cyfrowego ASUSA.



Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 14-09-2010, 21:39
hmm chyba rozsadnie prawisz asmagus. generalnie bylem za takim rozwiazaniem, ale slysze wiele glosow - kup daca bedzie od razu lepiej itp i dlatego zaczalem sie zastanawiac jak to ugryzc.
skoro mowimy o stx to moze upieke dwie piecenie na jednym ogniu;) czy mozecie polecic konkretne opampy do tej karty, ktore pozwola poprawic klase dzwieku? jest to mozliwe? takie granie w kierunku lampowego brzmienia. jesli tak to prosilbym o jakies konkretne modele opampow plus gdzie moge kupic, elektronika/allegro/forumowicz.
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: ogorek w 15-09-2010, 08:39
gdzie ja napisalem kup DAC-a będzie lepiej. Napisałem -> wypożycz DAC-a i sprawdź

@asmagus, @zibra -> hiface daje dobre odseparowanie PC-ta od DAC-a i dobry zegar.

Pamiętajcie, ze transmisja cyfrowa SPDIF jest taktowana zegarem ŻRÓDŁA !!!. Wiele portów USB w DAC-ach nie ma takiej fukcjonalnosci jak hiface (buforowanie, taktowanie wlasnym zegarem, wlasne sterowniki).

Bez specjalnego przygotowania w tescie ABX mialem 80% trafien. Audionemesis po USB a Audionemesis przz hiface. Audio po karcie zależy bardzo od PC-ta, jego zasilacza, nawet konfiguracji karty. @Selphy się zdziwił jak duża róznicę miał po przywróceniu ustawien karty EMU 1212m z przezroczystym wzmacniaczem Violectric V90.

Mając hiface nie potrzebujesz zadnej karty.

Jeszcze raz podkreslam, ze dalem propozycje w których mozesz sprzęt wypożyczyć i posłuchać.

Napisz PM do @Selphy jak znajduje wzmacniacz Violectric V90 podłaczony bezpośrednio do karty.
Albo kup V90 w thomann.pl (przesyłka za darmo). Masz miesiac na jego oddanie (poniesiesz koszt tylko odsyłki w najgorszym przypadku).

Ale cały czas podkreslam, nie oczekuj gotowejpropozycji. Nie ma takiej. Skorzystaj z tych, gdzie możesz wypożyczyć iposłuchać
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: asmagus w 15-09-2010, 10:15
Miało być oczywiście : Moim zdaniem zbywanie Asus Xonar Essence STX by nabyć hiface to totalne nieporozumienie, zamiana bezpośredniego wyjścia cyfrowego na wyjście cyfrowe odartowywane z USB jest, dla mnie totalnie pozbawiona sensu.


>> ogorek, 2010-09-15 08:39:49
Ale się uczepiłeś tego USB, nikt tu nie chce nic po USB przesyłać i to że Audionemesiss po usb gra słabo to jego konkretny problem. Jakość sygnału jest dla Xonara mniejszym problemem niż wzmacniacz onboard\'owy. Szczególnie gdy podłączasz do niego 250 ohmowe Beyerdynamic DT 880 PRO, które z byle czego nie grają jakoś wyjątkowo dobrze.

Transmisja cyfrowa SPDIF jest taktowana zegarem źródła i dobrze, Xonar to nie byle popierdółka za 50 pln. Dodatkowo, jesli sam wzmak nie zaspokoi potrzeb kolegi (a obstawiam, że dzwiękowo zaspokoi - chyba, że audiofilianervosa kolegę dopadnie) to jest cała masa DAX\'ów, które mają własny, oddzielny zegar np przy odbiorniku Wolfsona WM8804 S/PDIF.

HiFace jest świetny! Jak używasz np nootebooka na dzień dzisiejszy nie ma alternatywy ale na boga, nie ma sensu posyłać "dźwięku" na USB by HiFace mógł zamienić sygnał z USB na cyfrowy po coax jeśli można bezpośrednio z karty, z pominięciem w ogóle USB, posłac czysty, cyfrowy sygnał do zewnętrznego DAC - o ile ktoś korzysta.

Pamiętaj też, że Xonar to "world’s first audio card to incorporate precision clock tuning to minimize audio jitter". Jako DAC spokojnie może rywalizować z dobrymi "audioświrskimi" DACami.

Ci, którzy używają Xonara jako all in one kombinują z innymi opa, ostatnio był na head-fi watek gdzie Bursona dyskretne op ampy wkładali ale tam chyba jest za duża różnica "prądowa" bowiem dyskretne opa bursona potrzebują 18V. Co do opampów, mamy na forum majkela, który jest świetnym ekspertem w tej dziedzinie.


Osobiście, gdybym już miał w kompie Asus Xonar Essence STX i Beyerdynamic DT 880 PRO, pierwszym zakupem byłby świetny wzmacniacz - pomijam czy lampa czy nie bowiem ja wziąłbym Concerto od Meiera, domzz pewnie fury od Lancastera, ktoś inny "nowe dziecko" Majkela a jeszcze inny Violectric HPA V100 czy V200.

Jeśli to nie zadowoli poszukać warto wtedy samego DAC. Nie ma się co miotać .. trzeba mieć jakiś plan :)

Znając życie, masz jakieś 90% szans na zmianę słuchawek w najbliższym czasie zatem dobierając wzmacniacz popatrz na to by był w miarę uniwersalny i by zmiana słuchawek 250 omowych na 25 omowe czy 600 omowe nie powodowała konieczności zmiany wzmacniacza.
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: ogorek w 15-09-2010, 10:30
juz się odczepiam ;) Pamietaj, ze obecnymi czasy wszystko jest world class (nawet nowe kolumny po 300 PLN na alledrogo). Chociaz o xonarze mam dobrą opinię.
Zonglerka opampami to chyba jeszcze lepsza zabawa niz amp-ami.

Na head-fi jest moda na im-drozsze -> tym lepsze opampy. @majkel juz kiedyś krytykował ją.

- wypozycz modyfikowanego Lehmann od @majkela (amp słuchawkowy)
- wypozycz Beresforda od Grado Fana (DAC)
- poradź się @majkela/@fallowa w sprawie op-ampów

Dwie pierwsze kosztują cie odsylke, a porównasz sobie ... Jak się spodoba to obydwie opcje są w cenie ponizej 1000 PLN

Nie stosuj okreslenia "lampowe" brzmienie. Lampa moze być jaskrawa, przezroczysta, ciepla. Zapewne chodzi o tzw. "analogowe" brzmienie
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 15-09-2010, 10:32
Właśnie szukam kogos kto moze wypozyczyc za kaucja jakis wzmak, albo podpowie jakie opampy wymienic w stx. Napisalem juz do Majkela i czekam na odpowiedz
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: asmagus w 15-09-2010, 10:52
Podrabiany Lehman to ciekawa propozycja aczkolwiek teraz gdy Majkel ma "nowe dziecko inżynierii" a quasi Lehman z przeróbkami kosztuje niewiele mniej, nie jest to chyba tak atrakcyjna propozycja.


Beres to moim zdaniem propozycja zupełnie nietrafiona, szczególnie do DT 880 - dla mnie Beres to slaby wzmak i słaby DAC. Niestety prawda jest taka, że wielu ciekawych rzeczy pożyczyć nie można a najwyżej kupić przez internet i zwrócić jeśli się nie spodoba.


Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: fallow w 15-09-2010, 16:47
Asus Xonar Essence STX to jest bardzo dobra i udana karta. Nie jest po prostu taka sobie lub dobra, jest bardzo dobra. Spokojnie mozesz uzywac jej jako zrodla. Osobiscie nie widze najmniejszego sensu kupowanie dodatkowego DACa i cudowaniu z przesylaniem do niego sygnalu roznymi bardziej lub mniej "wlasciwymi" sposobami skoro mozesz miec karte na szynie PCI/PCI-e i autoamatycznie pozbywasz sie wszystkich takich problemow z mety. Po co tez uzywac CD ? Zgraj raz wszystkie plyty na dysk zalozmy do formatu FLAC i przynajmniej nie bedziesz musial ich wkladac do odtwarzacza. Bedziesz mogl zrobic sobie zalozmy pseudo-losowe listy wedlug humoru dnia i uruchamiac muzyke pilotem lub kliknieciem myszki, czy telefonem komorkowym (jak kto woli).

Essence STX ma juz calkiem dobry (jak na integry) wzmacniacz sluchawkowy ale przydalby sie do takich DT 880 Pro jakis oddzielny. Starsze wersje Moonlighta swietnie z nimi graly - mozna upolowac taka stara uzywke albo pogadac z Majkelem o jakiejs nowej wersji. Nie ma sensu wydawac kasy w tym wypadku na Vioelectric.

Jak juz bedziesz audiofilsko przekonany, ze chcesz zrobic krok w przod. To wtedy dopiero zainteresuj sie powiedzmy konkretnym zewnetrznym DACiem klasy Benchmarka DAC1 albo Lavry DA11 i do niego dopiero dokup wzmacniacz "klasy" wyzszy Vioelectric czy cos w ten desen. Jak nie jestes przekonany do tego, ze chcesz wydac te 10K PLN to kup Xonara i jakis wzmak ktory poleci Ci Majkel i bedziesz na pewno zadowolony. W inny wypadku nie ma sensu bawic sie w pol-srodki.

(tm) pelne subiektywne zdanie fallowa.
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 15-09-2010, 17:18
zadzam se z subiektywnym zdaniem asmagusa i fallowa. Teraz tylk pytanie czy kupic byle jaki wzmak za kilkaset zl, "bo nie bedzie roznicy"? Majkela już zaczepiałem na PW. Mam tez na oku DIY z ebay proponowane przez jjurek. Wejsc w gotowe tranzystorowce czy lampy typu WBA czy Darkvoice. Mozna uzyskac duza roznice dzwieku miedzy danymi wzmakami do 1000 zl? Mozecie w ciemno polecic zesw wzmaka ktor tworzy pelna synergie z tym mooelem sluchawek?
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: majkel w 15-09-2010, 17:44
@zibra, Moonlight v.6 lub model tegoroczny, albo co Ci polecą użytkownicy DT880 Pro. Ostatni mój klient na Moonlighta ma DT880 Pro i nie myśli o zmianie słuchawek ani wzmacniacza. Ja Cię nie namawiam, bo jestem chwilowo obłożony produkcją, ale wiem, że będzie dobrze. Ewentualnie jakiś lampowy OTL, ale tu nie mam rozeznania. Można też tego Lehmanna chińskiego i pogrzebać w nim. On się daje kształtować brzmieniowo przez wymianę op-ampów i dokładanie kondensatorów różnego typu filtrujących zasilanie.
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 15-09-2010, 19:56
Nie wiem, na ile opampowe rozwiązania są zróżnicowane, ale na DT880 różnica powinna być bardziej zauważalna na różnych OTL z różnymi lampami, które wg mnie bardziej potrafią dostosować dźwięk do ucha (większa precyzja czy może gładkość), a to powinno śmiało przejść na różne brzmienia DT880. Sam mam smak na pewne dwa OTL po kilka tys. zł i nie słyszałem, żeby opampy oferowały taki szeroki zakres możliwości brzmieniowych, ale może za mało słyszałem ;)
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 15-09-2010, 21:10
zdecydowalem sie na moonlighta od Majkela. w planie mam rowniez sprawdzenie alepha mini z ebay z jjurkiem. nie sa to duze kwoty, a przynajmniej obede sie z dzwiekiem. jesli to mnie nie zadowoli to bede szukal dalej, ale na obecny etap mysle ze wystarczy
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: fallow w 16-09-2010, 11:09
Dla mnie roznice miedzy op-ampami byly wyraznie dalej idace niz miedzy lampami.
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: fallow w 16-09-2010, 11:09
Zibra, do DT 880 Pro - swietny wybor ;)
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: asmagus w 16-09-2010, 13:09
Zibra - model tegoroczny, tzn ten "nowy", który teraz testuje Piotr czy starsza wersja?
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: majkel w 16-09-2010, 13:12
To co Piotr testuje nie będzie się nazywało Moonlight. W środku jest inny układ i inne napięcie zasilania idzie z zasilacza. Ostatnią wersję Moonlighta Piotr chwilę miał u siebie kilka miesięcy temu w towarzystwie DT880 Pro i wzmianka o tym jest na Stereo-Underground w recenzji tychże słuchawek.
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 16-09-2010, 16:30
Bedzie starsza wersja. Dawkuje sobie apetyt na "gadzety":)
mam jeszcze tylko pytanko zwiazane z samymi sluchawkami. czy te pady nadaja sie rowniez do dt 880 pro?

http://muzyczny.pl/117579_Beyerdynamic-EDT990V-muszle-do-sluchawek-926679.html

czy ktos sluchal sluchawek z pianka i bez?
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 22-09-2010, 12:56
w sklepie muzyczny.pl sa pady do dt 880 pro za 99 zl. warto kupic? wydaje mi sie, ze te ktore mam sa troche rozklepane a nie wiem jak wygladaja "nowki" .
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: Sim1 w 22-09-2010, 13:02
Ja słuchałem zawsze tak jak oryginalnie wymyślono  - z gąbką w środku. Różnica jest zauważalna w zakresie końca górnego pasma. Przećwiczyłem te pianki od beyerów na K702, zastosowane ścinały świdrujące uszy dźwięki i powodowały że dźwięk był przyjemniejszy dla ucha.
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: aasat w 22-09-2010, 13:52
>> zibra, 2010-09-22 12:56:42
w sklepie muzyczny.pl sa pady do dt 880 pro za 99 zl. warto kupic?

Porównywałem takie pady do DT880 "rozkelpane" z nowymi i słuchawki z tymi pierwszymi miały mocniejszy bas z racji lepszego dolegania do ucha
Tytuł: Budujemy tor słuchawkowy
Wiadomość wysłana przez: zibra w 22-09-2010, 13:56
no wlasnie nie wiem czy teoretycznie nie powinny lepiej przylegac nowe z racji tego ze maja "sprezyste" wypelnienie, od tych troche rozklepancyh