Audiohobby.pl

Audio => DIY => Kolumny i głośniki => Wątek zaczęty przez: pascal w 18-05-2009, 09:38

Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 18-05-2009, 09:38
Witam.

W wątkach "Forumowe kolumny" i "Najprostsze wzmacniacze mocy". Został poruszony temat stworzenia wersji aktywnej kolumny.

Jako że ostatnio przy okazji innego projektu miałem okazję zbudować filtr dolno i górno przepustowy, chciałem zacząć watek, który może zaowocuje stworzeniem układu mogącego zasilać kolumny aktywne.

Ponieważ przymierzam się do zbudowania zestawu kolumn 2way do domu postanowiłem zacząć od wykonania bardzo prostej aktywnej zwrotnicy. Przy jej użyciu mam zamiar dobrać najbardziej optymalne wartości odcięcia a następnie wykonać filtr o odcięciu na poziomie 24db/okt ( o ile będzie taka potrzeba).

Korzystając z kalkulatora na stronie http://sound.westhost.com/esp-lr12.exe wykonałem bardzo prostą zwrotnicę na układzie TL072. Na jednej płytce zawarłem filtr 12db/okt górno i dolno przepustowy regulowany w bardzo szerokim zakresie. Z obliczeń wynika że przy pomocy podwójnego potencjomentu 22kOhm odcięcie będzie można regulować w zakresie:

Low Pass: od około 73 Hz do 4-4.5kHz
Hi pass: od około 73 Hz do 4-4.5 kHz

Zmaczniacz TL072 będzie zasilany z zasilacza symetrycznego -+ 15V.

Jako końcówki mocy narazie zastosuje kostki TDA1558Q, jako że mam akurat parę w domu. Pozatym testy odsłuchowe potwierdziły ich dobre parametry pracy. No i są bardzo tanie i łatwo dostępne.

Do tej pory opracowałem płytki dla wzmacniacza, zasilacza i filtru.

W załącznikach fotki z symulacji wyglądu płytek zasilacza i filtru. W rzeczywistości wyglądają lekko inaczej, ale układ uruchomię dopiero za parę godzin wtedy podeśle fotki już zmontowanego filtru.

Ponieważ to prototyp jeszcze nie przetestowany to nie wiem jak będzie działać, ale mam nadzieje że dobrze :).
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-05-2009, 10:34
Nie wiem czy taki sposób regulacji częstotliwości podziału jest dobry, bo z jej zmianą zmienia się również dobroć.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: Artuh w 18-05-2009, 11:02
>> cadam, 2009-05-18 10:34:17
Nie wiem czy taki sposób regulacji częstotliwości podziału jest dobry, bo z jej zmianą zmienia się również dobroć.


Wcale nie :)

Powinny być tylko szeregowo do potów rezystory nie pozwalające na skręcenie rezystancji do zera i nie dopuszczające do zbytniego obciążenia stopnia poprzedzającego - powiedzmy coś minimum 2,2k przy zast. w miarę dobrych operacyjek.
A tak między Bogiem a prawdą to znając historię ze scalakami to optowałbym za zastosowanie w tym mijscu wtórników emiterowych ewentualnie obciążonych żródłami pradowymi.
Mniej kombinacji i szukania później dziury w całym a trany brzmią całkiem nieżle.,

Pozdrawiam  
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 18-05-2009, 14:17
Artuh masz w sumie rację, wsadzę w szereg z potencjometrami rezystory 2.2k. Dobrze że jest wystarczająco miejsca na PCB aby wcisnąć rezystor SMD :). Nie pomyślałem o tym wcześniej a płytka już zmontowana.

Zmniejszy się zakres regulacji dla obu filtrów do 70-700Hz. Ale i tak prototyp jeszcze nie będzie pracował z głośnikami, tylko z innym sprzętem.
Zresztą wystarczy wsadzić inne kondensatory i znów filtr będzie pracować w dość szerokim zakresie.

Artuh mógłbyś podesłać schemat filtru z tranami ? :).

W załączniku zdjęcie wykonanego prototypu.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 18-05-2009, 14:41
Super temat Pascal, bede tu zagladac, poniewaz chce zrobic na probe prosciutkie monitory aktywne z glosnikow duala jakie posiadam. Zasilane kostka TDA1554 lub TDA1558, do tego proste filtry 12db, moze nawet 6db.

Co prawda glosniki sa kompletne ze zwrotnica ( a wlasciwie atrapa zwrotnicy patrzac na te elementy ;)) ale chce je wykorzystac jako alternatywny aktywny monitor studyjny w obudowie zamknietej. Szkoda wyrzucac czy oddac za grosze, graja naprawde niezla barwa, a moze przy aktywnym zasilaniu wydusi sie cos wiecej :)
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: misiomor w 18-05-2009, 17:44
Zawsze kiedy coś robimy, warto zapytać się - po co?

Aktywne 2-way ma właściwie tylko 2 zalety w porównaniu do pasywnego:

- uwolnienie się od wpływu rezonansów na charakterystyki przenoszenia głośników po filtracji, co 2-way jest akurat dość nieszkodliwe nawet w zwrotnicach pasywnych

- zmiany Levc w funkcji wychylenia (spore w kiepskich głośnikach) nie wpływają na charakterystykę filtru elektrycznego

I poważne wady:

- brum sieciowy na wyjściu końcówki zasilającej tweeter może go zniszczyć, jako że nie jest chroniony małymi kondami pasywnego filtru

- silniejsze brumy sieciowe i być może nawet wzbudzenia w.cz. z racji bardziej skomplikowanego prowadzenia masy sygnałowej

Poza tym - aktywność kolumny wcale nie zwalnia konstruktora z takich zadań jak zapewnienie zgodności fazowej czy kompensacji baffle step w szczególe, czy odpowiedniego ukształtowania charakterystyki w ogóle. Na pewno aktywna kolumna będzie wymagała tak samo starannych pomiarów mikrofonem jak pasywna.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: Lenny w 18-05-2009, 17:55
Dodałbym jeszcze na szybko w zaletach:
- ewentualne przesterowanie na basie nie wpływa na gwizdek
- dużo łatwiejsze i czasem nawet tańsze jest zbudowanie stromych podziałów (czasem się przydają, abstrahując od tego czy akurat tutaj)
- wszelkiego typu "gainclony" ładnie brzmią zasilane niskim napięciem - mają małą moc. Stosując aktywny podział nie musimy kombinować jak tu zbudować piec dużej mocy mający "to coś" w brzmieniu  (abstrahując od tego co to jest ) Po prostu budujemy dwie kostki na kanał i cieszymy się brzmieniem.

Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: mordensiur w 18-05-2009, 18:30
"I poważne wady:

- brum sieciowy na wyjściu końcówki zasilającej tweeter może go zniszczyć, jako że nie jest chroniony małymi kondami pasywnego filtru

- silniejsze brumy sieciowe i być może nawet wzbudzenia w.cz. z racji bardziej skomplikowanego prowadzenia masy sygnałowej

Poza tym - aktywność kolumny wcale nie zwalnia konstruktora z takich zadań jak zapewnienie zgodności fazowej czy kompensacji baffle step w szczególe, czy odpowiedniego ukształtowania charakterystyki w ogóle. Na pewno aktywna kolumna będzie wymagała tak samo starannych pomiarów mikrofonem jak pasywna."


Żeby dyskusja miała jakiś rozwojowy charakter, to może wsrto się zastanowić jak zminimalizować wady. Tweeter można filtrować chociaż jednym kondem, żeby go zabezpieczyć. Kupno kilku wartości do testów nie będzie dużym wydatkiem.
Brumy sieciowe można zniwelować symetryzacją sygnału, ale to wymaga zaadaptowania całego systemu w taki układ.
Zgodność fazową też mozna załatwić prostym układem - jak we wzmacniaczach panelowych.
Baffle step też jest do zrobienia.
Całość można złożyć jako całkowicie przestrajalny układ, którym można dość łatwo modulować, obserwując efekty na pomiarach - kolejna niezaprzeczalna zaleta:)
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: misiomor w 18-05-2009, 19:02
>> mordensiur, 2009-05-18 18:30

"Zgodność fazową też mozna załatwić prostym układem - jak we wzmacniaczach panelowych.
Baffle step też jest do zrobienia."

Można. Tylko żeby zrobić to dobrze, trzeba wiedzieć jakie są fazy akustyczne a więc zmierzyć porządnie SPL. To oznacza że dobre zrobienie zwrotnicy aktywnej jest problemem dokłądnie tego samego rzędu co pasywnej.

Napisałem to wyłącznie po to żeby niektórym się nie wydawało że jak filtry ELEKTRYCZNE sumują się do płaskiej charakterystyki (co symuluje się bardzo łatwo) to że to samo zajdzie dla charakterystyk AKUSTYCZNYCH.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: mordensiur w 18-05-2009, 20:00
W takiej sytuacji kluczem jest duży zakres regulacji i porządne podejście do pomiarów.
Oczywiście poniżej 500hz ciężko będzie o dużą wiarygodność, ale duża część pasywek równiez powstaje w takich warunkach.

Strojenie wszystkiego "na ucho", też może być niezłą zabawą dydaktyczną, kiedy efekty skonfrontujemy z pomiarami.
Wszędzie gdzie mamy duże możliwości rosnie również szansa na popelnienie blędu.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: utopia w 18-05-2009, 20:03
fajnu temat sam szukam jakiegoś filtra do aktywnego dołu tak w zakresie 80-300 hz
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 18-05-2009, 20:49
W moim przypadku skonstruowanie zestawu aktywnego ma raczej znaczenie zdobycia doswiadczenia. W zadnym wypadku nie uwazam, ze zrobienia aktywnej kolumny da jakies super wyrazne korzysci w dzwieku.
Poza tym jak wspomnialem kolumna ma mi sluzyc jako odsluch studyjny, a na kolejny wzmacniacz do glosnikow nie mam miejsca. Sygnal bedzie puszczony bezposrednio z karty dzwiekowej na monitory, badz z miksera.]
Oczywiscie taka kolumna musi byc projektowana zgodnie z zasadami panujacymi dla glosnikow pasywnych oraz bez pomiarow sie nie obejdzie jesli ma ona spelniac funkcje monitora alternatywnego.

Tak czy owak cos trzeba robic, wiedzy i doswiadczenia nigdy nie jest za wiele :)
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 19-05-2009, 11:42
Będę projektował dla siebie płytkę filtrów do 2way w oparciu o filtry Linkwitz-Riley. Jeszcze tylko zastanawiam się nad tym czy robić w wersji stereo (wszystko na 1 płytce) czy 2 x mono. Przy wersji monofonicznej trzeba będzie doprowadzić jakoś zasilanie symetryczne do obu kanałów (czyli 3 kabelki z zasilacza do każdego kanału) + zasilanie do wzmacniaczy również po jednym na kolumnę. I zastanawiam się czy robić zasilanie 230V dla każdej kolumny oddzielnie czy  prowadzić wszystko z centralnego punktu. Az prosi się aby zrobić 2+1 odrazu z subwooferem :) bo wtedy byłoby miejsce na zasilacz i całą resztę.

Z drugiej strony chyba największa wada systemu aktywnego to jest sprawa z zasilaniem. Jak to zrobić aby było ładnie i poprawnie.

Planuje zrobić do testów 12db/okt i buffor wejściowy aby filtr był zasilany z zródła o niskiej impedancji (ANTY przesuwacz fazy i częstotliwości).

meloV8. Jak chcesz mogę ci policzyć odrazu filtr dla twoich głośników, tylko podaj jakie częstotliwości odcięcia Ciebie interesują.
Może byś był pierwszym testerem zwrotki. Bo ja jeszcze nie mam głośników ani pudełka. Na nic nie mogę się zdecydować.

Jak coś to mogę wystawić jeszcze projekty płytek do TDA1554/1558.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 19-05-2009, 14:18
W technice studyjnej kazda kolumna ma swoj zasilacz i jest jednostka niezalezna. Co prawda takie rozwiazanie jest drozsze, ale w pewnym sensie upraszcza konstrukcje. Mozna rowniez zastosowac zasilanie pojedyncze z akumulatora ( przy kosci TDA1554 ) dla obu kolumn, tylko plyta z filtrami zazwyczaj ma schemat pod zasilanie symetryczne, ale chyba nie bedzie problemem przystosowac ja do zasilania pojedynczego.

Co do testow pierszego ukladu filtrow na moich glosnikach, to jak najbardzie propozycja jest fajna :) ALE nie znam parametrow tych glosnikow, trzeba je pomierzyc zeby zrobic jakas sensowna skrzynke. Nie chce po prostu kopiowac zwrotnicy pasywnej i zrobic jej odpowiednik aktywny. Na nisko-sredniotonowym jest ino malenka ceweczka, a na wysokotonowcu maly kondensatorek 1.5uf. Tak wiec prosty filterek 6db z cieciem okolo 13khz ( 8ohm ). Mysle, ze da sie z tego wycisnac wiecej ale bez pomiarow nie ma co sie spinac :)
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 20-05-2009, 02:32
polecam do testów karty creative + sterowniki KX.
Można dowolnie konfigurować DSP tych kart wrzucając filtry, zwrotnice (2 i 4-go rzędu), efekty (to zupełnie co innego niż w oryginalnych sterownikach Creative).
Zamiast wymieniać elementy w filtrze porostu zmieniasz ustawienia DSP i słuchasz!
poniżej screen z DSP
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 20-05-2009, 09:15
Czy są dostępne aplikacje umożliwiające testy w drugą stronę ?. Czyli np. na wyjściu karty muzycznej generowany jest np. biały szum do tego wyjścia podłączamy wejście filtru. Do wyjścia filtru podłączamy wejście karty muzycznej i przy pomocy jakiejś aplikacji sprawdzamy na jakiej częstotliwości filtr tnie i z jakim tłumieniem ?.

Chodzi mi o taki schemat podłączenia:

[Generator] (wyjście) --> (wejście) [FILTR] --> [FILTR] (wyjście) --> (wejście) [Karta muzyczna + odpowiedni soft]

Nie jestem oblatany w temacie, byłbym wdzięczny za podanie nazw aplikacji, jeżeli takie znacie.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: cadam w 20-05-2009, 09:27
np. RightMark Audio Analyzer
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 21-05-2009, 14:53
Taki mały problem na który radzę uważać.
W sytuacji kiedy końcówka gra po wyłączeniu do rozładowania kondensatorów w zasilaczu, a zwrotnica wyłączy sie pierwsza generuje pik stałonapięciowy, który końcówka wzmacnia.
Efekt dla wysokotonówki może być opłakany..
Błyskawiczne odłączanie głośników, muting końcówki, albo kondensator separujący między zwrotką a końcówką bedzie konieczny..
Macie inny pomysł?
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 01-06-2009, 12:44
Wykonałem pierwszy prototyp zwrotnicy 2way 12db/okt. Wykonałem wersje z dwoma  Lo Pass i 1x Hi Pass, tylko dlatego że stosując 1 wzmacniacz jako buffor został mi 1 wolny. To na tym wolnym zrobiłem jeszcze Lo Pass o mniejszym zakresie regulacji.

Przy zastosowaniu potencjometrów 22k regulacja Hi Pass i Lo Pass jest w zakresie od 1500Hz do ponad 5000Hz. Natomiast drugi Lo Pass ma zakres od 50Hz do 450Hz (ale można zrobić inny wymieniając kondensatory 150nF na inne).

Płytkę przygotowałem tak że można układ zasilać  napięciem pojedynczym lub symetrycznym (zależnie od tego czy się wlutuje dzielnik rezystorowy i odpowiednio przełoży kondensatory na wejściu zasilania). Aktualnie przeprowadzam testy odsłuchowe na zasilaniu pojedynczym napięciem 12V z Aku i o dziwo wszystko działa ok :).

Jeżeli mają koledzy jakieś uwagi to z przyjemnością wysłucham.

JANKO: zastanawiałem się nad tym o czym napisałeś i znalazłem dość proste rozwiązanie. W torach wyjściowych filtru trzeba wstawić przekaźnik, który zewrze końcówki podczas wyłączenia napięcia zasilającego. Wzmacniacze mają zabezpieczenie przed zwarciem na wyjściach i wejściach a dodatkowo opornik 100ohm ograniczy prąd jaki może tam przepłynąć aby nie uszkodzić układu.

Muszę jeszcze przemyśleć tą koncepcje ale wydaje się słuszna :).
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 01-06-2009, 13:41
a oto moja wersja!
Testowałem wcześniej różne odcięcia na cyfrowej zwrotnicy aktywnej, dlatego moja jest bez regulacji odcięcia bo to już docelowa. Tylko potki do wzmocnienia poszczególnych dróg.
Schemat mam bardzo podobny (12db/okt), z tym że trzy drogi (@340, @2814Hz). Jeden NE5532 robi średniaka drugi Hi&Lo. Docelowo dojdzie jeszcze bufor wejściowy.. długie kable, rózne źrodła - musi być!

Zasilam to z drugiego odczepu trafa bez stabilizacji. i jestem zaskoczony: w głośnikach zupełna cisza!

->pascal
problem trzasku przy wyłączaniu rozwiązałem mutingiem końcówek przez włącznik głowny, aczkolwiek przy odłączeniu wtyczki z sieci...:/ lepszy będzie przekaźnik.
Sposób ze zwarciem wyjść dość chamski nie uważasz?:)

Na zdjęciu: na dole filtry u góry potrójna końcówka mocy.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 01-06-2009, 13:42
.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 01-06-2009, 13:49
..oczywiście w głośnikach cisza kiedy cisza ma być, żeby nie było;D
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 01-06-2009, 14:59
Janko: możesz narysować schemat jak rozwiązałeś regulację wzmocnienia na poszczególnych drogach filtru ?. Zastanawiałem się nad czymś takim: http://sound.westhost.com/p81-f2.gif , ale nie chciało mi się doprojektowywać na płytce jeszcze jednego wzmacniacza i prototyp wykonałem bez regulacji wzmocnienia. A słyszę że ARV 104-03/4 muszę wyciszyć o przynajmniej 3db.

Filtr zasilasz z zasilania pojedynczego ? A jakim napięciem ?. Bo u mnie aktualnie filtr na dzielniku rezystorowym dostaje po +-6V na wzmacniacz i się zastanawiam czy nie dać mu więcej.. nie wiem czy to coś poprawi.


Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 01-06-2009, 16:03
->Pascal
nie możesz dać regulacji wzmocnienia przed OPAmpem filtrem, bo to wpłynie na pracę filtra.
Najlepiej przed wejściem na końcówke mocy.
Zasilam z podwójnego jak na schemacie poniżej, ale z dzielnika jak u Ciebie też może być. U mnie +-14V, ale minimum to jakies +-3V.
A co chciałbys poprawić?
Ogólnie zauważyłem że napięcie zasilania nie wpływa w żaden zauwązalny sposób na pracę układu.. dopóki nie przekroczysz napięć granicznych;)
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 02-06-2009, 10:03
Janko: Jasne że nie mogę wsadzić potka przed filtr, ale za filtrem (tak jak na schemacie, który wstawiłem)  mogę wsadzić jeszcze jeden wzmacniacz, który będzie albo podbijał, albo tłumił sygnał. Ale z lenistwa pomysł odstawiłem na inny termin. Ma to ten plus że nie wpływa na impedancje wyjścia.

Wracając do pomysłu wyciszenia filtru przekaźnikiem zwierając do masy wyjścia. Nie jest to zły pomysł, gdyż nawet twoja regulacja "głośności" filtru działa dokładnie na tej zasadzie. Pełne wyciszenie to zwarcie wyjścia do masy. Ja na twoim miejscu wsadziłbym jeszcze rezystorek 100ohm  na wyjście opampa. Tak na wszelki wypadek, aby zbyt duży prąd tamtędy nie przepłynął. Chodź i bez tego działać będzie prawidłowo :).

Potencjometr na wejściu do końcówki już mam :). Tylko jest stereo. Bo do tej pory 2 kostki TDA1558q robiły mi za 2 wzmacniacze stereo. Ale chyba aby nie komplikować sobie całego układu wywalę ten potek stereo i wsadzę 2 montażowe. Szkoda tylko że nie widziałem nigdzie 25k potencjometrów, bo taką impedancje ma wejście TDA1558/1554Q.

Zaskakujące jest to że taki prosty układ zasilania bez stabilizacji nie wpływa na pracę filtru. Będę to musiał u siebie przetrenować :).






Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 02-06-2009, 14:50
teoretycznie do każdej sekcji (regulacji wzmocnienia też) wskazany jest bufor wiadomo... no ale bądźmy ludźmi! w końcu dopiero testujemy:)

Na tej stronce jest sporo ciekawych sposobów na wykorzystanie wzmacniaczy operacyjnych:
http://www.linkwitzlab.com/filters.htm#4
Myślę o zrobieniu korekcji opóźnienia (do suba) - pozycja 4 i equalizacji obudowy zamkniętej (poz 9).
Polepsza w zasadzie wszystko i może dać niezły pałer budzie zamkniętej (oczywiście z dobrym głośnikiem:)
co o tym sądzisz?
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: Molibden w 02-06-2009, 16:34
Rezytancja potencjometru (źródła) powinna być mniejsza niż impedancja wejściowa obciążenia, jeśli więc nie stosujesz bufora to daj potencjometry 5k (lub 10k). W ten sposób uzyskasz jakieś tam dopasowanie, impedancja sterująca będzie o 1 rząd niższa niż wejścia a to jest już OK.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 09-06-2009, 12:03
Janko: Dzięki za podrzucenie schematu twojego zasilacza. Zastosowałem takie podłączenie zwykłego zasilacza symetrycznego na 7815 i 7915. Z jednego uzwojenia trafa jeden przewód podłączyłem do Masy zasilacza natomiast drugi skrosowałem na wejścia mostka prostowniczego. Działa pięknie i dzięki temu nie musiałem szukać miejsca na jeszcze jedno trafo. W sumie już kiedyś widziałem gdzieś to rozwiązanie, ale jakoś nie wpadłem na to że w tym układzie też zadziała.

Nie miałem styczności z dużą ilością kolumn w obudowie zamkniętej. Te które słyszałem raczej dobrze nie brzmiały. Nie wiem jak equalizacja może wpłynąć na jakość dźwięku takiego projektu.

Ja wreszcie po wielu bojach i wybojach odpaliłem wersje beta monitorów aktywnych.

Za końcówki robią 2 płytki z TDA1558Q. Przed nimi jest filtr 12db/okt. Z filtracji jestem zadowolony. Ale TDA1558Q szumi i słychać to lekko w wysokotonówkach. Nie chciałem kupować drugiego TDA1554Q, bo akurat na stanie miałem jeszcze jedną 1558Q, ale 54 nie szumi :).

W monitorkach wsadziłem ARV 104-03/4 i ARN 100-10/4 Tesli.

Teraz się zastanawiam czy próbować upchać wszystko w monitorki (trafo i płytki zasilacza, filtrów i końcówki), czy może dorobić suba i tam wszystko ładnie schować. Tylko wtedy do głośników będą lecieć 2 pary przewodów.

Ogólnie jestem zadowolony z projektu. Jeszcze mi tylko zostało dorobienie jakiegoś wydajnego stabilizatora do końcówek TDA1558Q (mam wolne 1 uzwojenie w Toroidzie 17V)  i będę myślał co tu nowego zmontować.

Jak ktoś jest zainteresowany to mogę udostępnić projekty płytek, do zasilacza symetrycznego, filtrów 2way, wzmacniacza na TDA155x.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: abuq1 w 09-06-2009, 12:53
co do dwóch par przewodów idących do monitorków to nie koniecznie.
Możesz zastosować przewód cztero-żyłowy, np. Cordiala
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 09-06-2009, 19:34
hehe no ladnie, ladnie Pascal!
Jeśli chodzi o umiejscowienie elektroniki ja jestem za tym, żeby wszystko wpakować w kolumienki - typowe aktywki. Będą wtedy zupełnie niezeleżne.. tymbardziej, że moje są większe i 3-drożne, więc raczej nie mam wyjścia.

Myślę też o zbudowaniu takiego pasywnego selektora z regulacją głośności do którego powpina sie rózne źródła, a ten bedzie go posyłał na kolumny i suba (wszystko na niskich sygnałach oczywiście).

Jeśli chodzi o budę zamkniętą to wiadomo, że może sie nie podobać bo nie ma linowego zejścia.
Słyszałem jednak zamknięte suby B&W z krzywymi korekcyjnymi dla ludzkiego słuchu i nie mogłem wyjść z podziwu co one wyrabiają!!
Małe i bardzo mocne - te słowa opisują je najlepiej.
Zero furkotu z B-R, bdb impuls to niezaprzeczalne zalety tego rozwiązania.

Dopóki nie znajdę Mocnego i odpowiedniego głośnika basowego do obudowy zamkniętej nie biorę się za to:)
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: abuq1 w 09-06-2009, 22:18
"Dopóki nie znajdę Mocnego i odpowiedniego głośnika basowego do obudowy zamkniętej nie biorę się za to:)"

Ja juz zakończyłem poszukiwania z genialnym skutkiem, bez żadnej korekcji -6db przy 27hz przy "micro" obudowie 16L, is the one, the only 23w4557 ;]
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: abuq1 w 09-06-2009, 22:52
Zresztą wyłącznie do aktywnej kolumny, z racji niskiego spl się ten SS nadaje
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 09-06-2009, 23:47
Tego SS w zasadzie nie trzeba korygować już od dołu, a ja wolałbym coś z większym SPL-em i niekoniecznie tak niskim zejściem (chociaż efekt byłby pewnie taki że maxSPL dla 30Hz powiedzmy miałby taki sam..)

Myślę o zbudowania małego suba do użytku na zewnątrz bo tak niskie częstotliwości w domu to trudny temat..
Nie musi grać głośno bo w praktyce i tak na campingu czy w ogrodzie słucha sie cicho.. myślałem o Peerless XXLS 830847.

Jak twór z tak niskim SPLem w ogóle gra?
Podejrzewam że wpakowanie w niego 200W nie stanowi dla słuchacza większego problemu:)
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: misiomor w 10-06-2009, 00:03
>> janko, 2009-06-09 23:47

Na zewnątrz to raczej odporność na czynniki środowiskowe a więc "normalna" celuloza (XXLS) won, korektory fazy won itd. Może któryś Dayton RSS by się sprawdził?
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: abuq1 w 10-06-2009, 00:10
"Jak twór z tak niskim SPLem w ogóle gra?
Podejrzewam że wpakowanie w niego 200W nie stanowi dla słuchacza większego problemu:)"

mam dwie sztuki tego SS, niski spl nie stanowi żadnego problemu przy aktywnym napędzie.
 Gra bardzo dobrze, mimo niskiego spl, w końcu to pokrętło potencjometru determinuje natężenie generowane przez głośnik a nie jego spl, nawet jeden by wystarczył aby uzupełnic dolne pasmo dla aluminiowych seasów 27+L18, ciętych aktywnie od dołu ok 160hz.
SS są napędzane 300w wzmacniaczami i istotnie przy odrobinie woli i chęci "poczucia" można na końcówkach zobaczyć migające diody "clipping"
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 10-06-2009, 11:31
Już myślałem że zamknę projekt i będzie działać wieki a tu natrafiłem na mur, którego nie mogę przejść.

Podczas budowy całego układu filtry zasilałem z zasilacza 12V poprzez dzielnik rezystorowy, natomiast końcówki TDA z akumulatora, gdyż nie miałem odpowiedniego zasilacza.

Nabyłem  Trafo toroidalne 2x17V. Z jednego odczepu zasiliłem zasilacz symetryczny, który napędza filtry, 2 odczep leżał sobie luzem, bo końcówki TDA były zasilane z akumulatora.

Ale wczoraj na szybko złożyłem sobie LM338 aby napędzać wszystko z jednego trafa i aby wszystko było w jednej obudowie, odpalane z jednego włącznika.

Dziś radośnie podłączyłem do 2 odczepu trafa zasilacz na LM338 podłączyłem pod TDA i.... brrruuuummmm...  z głośników wydobywa się słyszalny i denerwujący przydźwięk sieci.

Jest gdzieś jakaś pętla masy, której nie mogę zlikwidować. Końcówki TDA podłączone do zasilacza na LM338 bez podłączonych wejść z filtrów nie burczą. Cicho jak trzeba.

Schemat podłączenia jest taki:

[ Trafo - odczep 1 (2 przewody) ] --> [Zasilacz symetryczny (jeden przewód do masy układu, 2 przewód do obu wejść mostka prostowniczego).] --> [+-15V i GND do filtrów]

[Trafo - odczep 2 (2 przewody) ] --> zasilacz na LM338 --> 2 wzmacniacze  TDA na 2 kostkach.

1. Jak są podłączone oba filtry i oba wzmacniacze jak na rysunku to przydźwięk jest większy i słyszalny na każdej mniejszej głośności.
2. Jak wypinam masę (biegun - wyjścia filtru) z wejścia jednego z wzmacniaczy to brum w tej kostce robi się masakrycznie duży, za to w drugim kanale jest niesłyszalny.
3. Jak wypinam zasilanie z jednego wzmacniacza TDA 1558q i pracuje tylko 1 filtr i 1 wzmacniacz to brum jest ale bardzo słaby.

sprawdzałem jeszcze parę rzeczy ale nic nie dało rezultatu :(
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 10-06-2009, 14:06
Przede wszystkim masy końcówek mocy muszą być wyprowadzone z jednego punktu.
masy masz z osobnych odczepów czy z jednego?
Jeśli z osobnych nie mogą się łączyć w zasilaczu. Jedyne miejsce gdzie masa łączy końcówki z filtrami ma być kablem sygnałowym.

Z masą nie ma na skróty:)
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 10-06-2009, 19:59
No tu upatruje pewien problem.

Masa w zasilaczu symetrycznym jest wzięta w taki sam sposób jak w schemacie zasilania który załączyłeś parę postów wyżej. Czyli 1 przewód z uzwojenia wtórnego idzie do masy zasilania symetrycznego, natomiast 2 przewód uzwojenia wtórnego idzie na oba wejścia mostka prostowniczego (w twoim wypadku są tylko 2 diody) a dalej w zasilaczu symetrycznym siedzią już LM7815 i LM7915.

Natomiast masa w zasilaczu na LM338, który zasila wzmacniacze to biegun ujemny, który powstał na skutek wprostowania prądu w innym mostu prostowniczym.

Każdy zasilacz ma własny mostek i teoretycznie różne masy.

Jak analizuje schemat to nie widzę połączenia masy zasilaczy w torze zasilania.

Zasilacz symetryczny jest zbudowany w taki sposób:
http://brzeska.art.pl/HOBBY/zasilacz-symetryczny/zasilacz-symetryczny-15V.pdf

Natomiast końcówka TDA w taki:
http://brzeska.art.pl/HOBBY/wzmacniacz-tda1558q/wzmacniacz-TDA1558Q-schemat.pdf

Masa toru audio AGND i masa zasilania w kostce TDA jest spięta razem. Ale tak było na wszystkich schematach jakie widziałem w sieci.

Masa końcówek i filtrów łączy się jedynie kablem sygnałowym i to tylko raz. Z wyjść filtru do wejść wzmacniacza prowadzę oba przewody sygnałowe (+) ale masę prowadzę tylko do jednego z kanałów wzmacniacza, gdyż stwierdziłem że nie ma sensu prowadzić jej 2 razy.

Wejście zasilania wzmacniaczy mam jedno, wyprowadzone na przewodzie, jak w to gniazdo podłączam akumulator to wszystko ładnie śmiga i jest cicho. Jak podłącze ten mój nieszczęsny zasilacz to brumi.

Ale właśnie przyszedł mi jeszcze jeden pomysł, jednak będę mógł to sprawdzić dopiero w piątek, bo wszystko zostało w pracy. Zamiast zasilacza podpiętego pod 2 uzwojenie, sprawdzę czy brum będzie słyszalny jak podłącze inny zasilacz sieciowy. Mam gdzieś kostkę 12V 1A na której robiłem pierwsze testy powinno wystarczyć do prostej weryfikacji.

Tylko nie wiem co to będzie oznaczać jak na kostce zasilającej podłączonej do zniazdka (czyli oddzielne trafo i tor zasilania) nie będzie przydźwięku sieciowego. :)

Niestety Janko masz rację, że nie ma na skróty :)
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 11-06-2009, 02:09
Pascal:
"Masa końcówek i filtrów łączy się jedynie kablem sygnałowym i to tylko raz. Z wyjść filtru do wejść wzmacniacza prowadzę oba przewody sygnałowe (+) ale masę prowadzę tylko do jednego z kanałów wzmacniacza, gdyż stwierdziłem że nie ma sensu prowadzić jej 2 razy."

i tu sie mylisz kolego Pascal!
zdecydowanie polecam podłączyć końcówki mocy osobnym kablem do masy i dać znać czy pomogło! Wprawdzie pętla masy pozostanie ale powinna być mniej szkodliwa (aczkolwiek prowadzenie masy wkracza w obszary magii więc z racji że wróżką nie jestem mogę sie mylić:)
Na akumulatorze nie brumi bo akumulator nie sieje i prąd w pętli masy się nie indukuje. Są zasilacze które mniej sieją, ale to omijanie problemu..
Płytki do końcówek mocy projektowałeś sam?

pozwoliłem sobie wykorzystać twój schemat..
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 11-06-2009, 09:48
Jak dobrze rozumiem mam do obu końcówek mocy podciągnąć ze źródła zasilania parę przewodów, jeden do końcówki A a drugi do końcówki B.

Zamiast zasilania końcówki A  z przewodu podłączonego do końcówki B ? O to chodzi ?.

Nie robiłem tego konkretnego rozwiązania, ale wypinałem zasilanie do jednej z końcówek i brumek pozostawał, ale był na granicy słyszalności.
Zrobię to tak jak polecasz i dodam jeszcze dla próby jeszcze jakąś pojemność przy zasilaczu. Aktualnie przy zasilaczu mam 4700uF i przy każdej z końcówek w torze zasilania siedzi kolejny 4700uF. Dorzucę jeszcze jednego 4700uF w zasilaczu i zobaczę czy to coś zmieni.

Średnio to mój schemat :), to głównie schemat z noty aplikacyjnej + parę patentów z tego forum z wątku o prostych wzmacniaczach mocy. Ja to tylko zebrałem do kupy i zaprojektowałem sobie PCB.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: Artuh w 11-06-2009, 12:32
>> pascal, 2009-06-10 11:31:15

Twoje rozwiazanie prowadzenia masy jest generatorem przydzwieku sieciowego i zniekształceń przy wzmacnianiu sygnału akustycznego. Przy zastosowanym przez ciebie rozwiązaniu modułowym trudno wykonać ten układ z odpowiednim prowadzeniem masy szczególne kiedy osobne moduły dla kanału R i L są zasilane ze wspólnych zasilań.
Wystarczy sobie wyobrazić co sie dzieje na masie w przypadku kiedy gra jeden kanał . Np spadek  napiecia na masie występuje na odcinku masy zasilania końcówek mocy jak i na obwodzie masy biegnacej od koncówek poprzez uklad filtrów i gniazda wejsciowe a to jest zupełnie nie porządane. Do tego dodaj sobie zajebiaszcze wzmocnienie napieciowe końcówek i każde minimalne zakłocenie na masie masz wzmocnione do kwadratu.
Moja recepta - jesli na razie nie masz możliwości wykonania zasilania full dual mono ( czyli tak jakby układ był zamontowany w kolumnach ) to jedynym rozsądnym wyjsciem jest :
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: Artuh w 11-06-2009, 12:47
Proponuje oprócz rysunku zajrzeć na AS - wątek GAINCLONE
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: Artuh w 11-06-2009, 16:28
Oczywiscie zasilanie do filtrów jak to u Ciebie + i - (zapomniało mi się na rysunku)
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 12-06-2009, 11:02
Janko i Artuh, dzięki za zwrócenie uwagi na asymetrie masy przy wejściu zasilania końcówek. Zrobiłem  masę zasilania symetrycznie i brum ładnie rozłożył się równomiernie na obie końcówki.

Podłączyłem zamiast mojego zasilacza na lm338 kostkę 1A 12V i brum stał się ledwo wyczuwalny (słyszać coś dopiero jak się przystawi ucho do głośnika, ale wtedy również słychać szum generowany przez kostki TDA, więc jest ok).

Ale dzięki waszym poradom znalazłem błąd w mojej aplikacji lm338. Kondensatory zamiast na wyjściu mostka przed stabilizatorem, wsadziłem już za stabilizatorem na wyjściu zasilacza. W ten sposób mogłem dokładać tych faradów a wynik byłby i tak mizerny :). Tak to jest ja się składa wszystko o 3 w nocy :).

Aktualnie po zabiegu usymetryzowania przewodów zasilających idących do końcówki mocy i odpowiednim podłączeniu kondensatorów w zasilaczu (2x4700uF) w odległości odsłuchowej nie ma słyszalnego przydźwięku sieciowego.

Dźwięk podobny do brumu generowanego podczas dotykania palcem przewodu sygnałowego podłączonego do wzmacniacza jest jedynie słyszalny jak się przystawi ucho do niskotonowca. Jednak biorąc pod uwagę ze TDA1558 to 40db lupa, to ten lekki brumek i szum w wysokotonowcach jest do przyjęcia. Jakbym wymienił na TDA1554 pewnie byłaby cisza.

Dzięki jeszcze raz za porady, bez waszej pomocy pewnie bym się jeszcze nad tym męczył.... co parę głów to nie jedna :).

Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 12-06-2009, 14:29
A czy nie byłoby lepiej bez stabilizatorów w tym zasilaczu? po co Ci one Pascal?
Tranzystory nie potrzebują, a czasem wręcz nie lubią takiej stabilizacji.
pozdro
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 12-06-2009, 15:05
Pytanie w którym zasilaczu ? W symetrycznym czy tym na końcówki.

Z tego mojego toroida 17V po wyprostowaniu na mostku, według miernika jest 24V. Troszkę za dużo na TDA. Aplikacja zasilacza na stabilizatorze wydawała mi się najpewniejsza. Jakoś nie mam pomysłu jak inaczej bezpiecznie obniżyć napięcie do 14.4V.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: Molibden w 12-06-2009, 21:31
TDA można zasilać napięciem do 18V więc można je nieco podwyższyć zeby uzyskać pewnien zapas mocy i odporność na zniekształcenia, przesterowanie.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: pascal w 15-06-2009, 15:39
Na weekendzie popracowałem jeszcze troszkę nad aktywną częścią monitorów. Przypomniało mi się że czytałem gdzieś o zastosowaniu skrętki komputerowej w torze sygnałowym jakiejś konstrukcji DIY. Nie pamiętam gdzie czytałem ten artek, ale postanowiłem sprawdzić czy rzeczywiście skręcone przewody mogą jednocześnie ekranować siebie nawzajem. Podszedłem na początku do tego jak to audio DIY voodoo, ale po wymianie lączeń między filtrem a wzmacniaczem z 1.5mm przewodu głośnikowego na kawałki skrętki, brum zniknał.

Dodatkowo doszedłem co mi ten brum, w ogóle powodowało. Ponieważ poszczególne części aktywnego monitora składałem w różnym czasie. Nie przewidziałem tyle miejsca na kawałku pleksi. Stąd moduł zasilania i toroid zamontowałem pod spodem (metoda na kanapkę).

Kiedy poczas wymiany przewodów musiałem odsłonić sobie zasilacz, filtry i wzmacniacze położyłem obok (jak na zdjęciu) i już wtedy brum praktycznie zniknał.

Wniosek jest prosty, trafo nie może znajdować się pod wzmacniaczami :).  A nawet jeżeli ma być trafo na dole to przynajmniej 5cm odstępu niweluje nieprzyjemny efekt. Próbowałem to jakoś ekranować (folia aluminiowa) ale tylko odległość daje słyszalne rezultaty. Teraz muszę wymyśleć nową obudowę :).
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: janko w 23-09-2009, 22:52
wykonałem prosty bufor wejściowy jak w załączniku..
Posiada filtr górnoprzpustowy ok 7Hz (dotychczas basowy dostawał wszystko od 0Hz)i regulację głośności.
I tu problem.. lepiej je dac w tej czy odwrotnej kolejności, zeby wszystko bylo jak najmniej podatne na negatywny wpływ długiego kabla sygnałowego (6m). A moze da sie to wykanać na jednym opampie?
Dodawać jeszcze filtr dolnoprzepustowy powiedzmy na 150kHz czy nie ma sensu? Ma być możliwie prosty..
Co sądzicie?
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: Molibden w 24-09-2009, 00:17
Da się zrobić na jednym opampie, w zasadzie to bufor potrzebujesz tylko do potencjometru.
Fltr górnoprzepustowy dałbym bezpośrednio na wyjście z sekcji dolnoprzepustowej ukąłdu aktywnego, jużbez żadnych buforów dodatkowych.

Od góry jest sens ograniczać pasmo tylko na wejściu końcówki wzmacniacza sekcji wysokotonowej na około 150kHz lub nawet więcej, wystarczy filtr RC 100ohm / 100pF.
Tytuł: Forumowe kolumny - aktywna część
Wiadomość wysłana przez: Molibden w 24-09-2009, 00:18
>Pascal,

Al to diamagnetyk, nie ekrnuje przed polem magnetycznym, musiałbyś użyć ferromagnetyka, np. stali.

Jak uzyskałeś zgodność fazową obu sekcji?