Audiohobby.pl

Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: tetejro w 29-12-2016, 21:50

Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 29-12-2016, 21:50
Produkt niemieckiego producenta elementów dla DIY, firmy RMC o marce AlCone. Do niedawna sprzedawanej tez przez Loudspeakerschop czyli Akkus.
Czy ktos cos na tym realizował?
Słyszałem kiedyś tylko wersje tych kitów robiona przez Arton Audio z Jaworu, ale na 5,25", a bardziej interesuje mnie 6,5".
Jak brzmi i czy wart jest dosc wysokiej jednak ceny, zbliżonej do Al170 Visatona ?
http://www.referenzboxen.de/index_hifi_en.htm?http://www.referenzboxen.de/hifi/midi_en.htm
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 30-12-2016, 12:28
z Jaworu

Z Jawora.

Czy ktos cos na tym realizował?
Słyszałem kiedyś tylko wersje tych kitów robiona przez Arton Audio z Jaworu, ale na 5,25", a bardziej interesuje mnie 6,5".
Jak brzmi i czy wart jest dosc wysokiej jednak ceny, zbliżonej do Al170 Visatona ?

Slyszalem wszystkie Alcone, nawet teraz mam w domu wiekszosc tych glosnikow. Brzmia dobrze, ale sa konstrukcyjnie przestarzale i drogie. Parametry podane przez producenta to fikcja, roznice sa bardzo duze.
6,5 wymaga niskiego podzialu ale latwo sie filtruje. Ciekawsza jest 8 calowka, ktora bez problemu nadaje sie do 2way oversize ( Fourier 15 ). 10 calowka ciagnie rowno do 1khz, swietny glosnik do kolumn trojdroznych, dajac ogromne mozliwosci wyboru punktu podzialu miedzy sredniakiem.

Glosniki mozna nadal zamowic w Arton Audio.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 30-12-2016, 23:31

Zaciekawiły mnie bo realizują koncepcje lekkiej membrany przy dosć niskim zejściu na basie.
5,25 słyszałem w zestawie grała znośnie tj. czysto tylko trochę za bardzo kłuła w uszy. Widocznie lekkie membrany aluminiowe łamia sie trochę zbyt łatwo. A patrząc na przebiegi spl i impedancji to rzeczywiście 8" ( co dziwne) wydaje sie lepsza do 2 dróg niż 6,5" - ma gładsze przebiegi i nawet mniej ustepuje pod kątami

Tylko czy przy tej cenie są one konkurencją dla np. Visatonów AL170 i 200 ?
Czy raczej te głosniki odpuścić z powodu ceny ?
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 02-01-2017, 11:01
Pewnie slyszales pierwsze wersje z aluminiowa kopulka i one wlasnie nie byly zbyt naturalne. Sam midbas jest bardzo wporzo pod wzgledem brzmienia. Jako sredniak w 3 way dobry.

Visatonow alu nie znam, wiec nie wiem.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 02-01-2017, 18:50
Słyszałem te wersje Alcone Lagranche z chyba ceramiczną kopułką Alcone AC 10 HAT. Te kopułkowe kosztowały wtedy wiecej niż Scan Speaki, a raczej średnio sie sprawdzały w takim układzie 2dr.
Słyszałem też wytwór Artona -wersje tej kolumny z głosnikiem wstegowym Phillipsa.

Ogólnie z AC 5.25 HE brmienie było czyste lecz miejscami ostre, to jednak nie raziło -  może w dłuższym odsłuchu mogło troche zmęczyć. Bas udawł że jest dobry, ale to wiadomo przy tym rozmiarze głośników

Obecnie są do kupienia dość tanie semipierścieniowe Vify DX czy Scan Speaki Discovery, które mogłyby z tymi Alconami dobrze współpracowac przy w miare niskim cięciu. Może nawet lepiej by to wyszło niż Vifami XT z Lagranche XT.
Tylko cena Alconów nadal jest kontrowersyjna.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 02-01-2017, 19:10
AC 1 HAT, to nie byl prawdziwy ceramik, tylko aluminiak powlekany ceramika. Czesto trzeba bylo wymieniac wgniecione kopulki w tych glosnikach. Prawdziwa ceramika jest sztywna i peka, a nie gnie sie folia alu.

Philipsy tez slyszalem, bdb glosniki, szkoda ze juz od dawna nie produkowane.

Sa projekty z Alcone Vifa XT i graja tak sobie. Wg mnie to polaczenie jest kiepskie, bo XT ma zbyt duze znieksztalcenia w niskich podzialach. Mialem na chacie paczki z takim zestawieniem. XT to nie jest glosnik do aluminiaka z niskim podzialem.

Cene zawsze mozesz w Artonie ponegocjowac.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 02-01-2017, 19:41
XT maja wysoką druga harmoniczną. Dlatego pisałem o połączeniu z DXami. Może to miałoby sens. Cene pewnie mogę ponegocjowac ale juz cena wyjściowa u np. Strassackera jest wysoka więc duzo taniej nie będzie.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 02-01-2017, 19:50
Powóed zainteresowania jest taki ze wg producenta AC 6.5 HE ma mozliwosc przacy w dużych objętościach . Wg mnie od 25 do 40 litrów nawet mógłby sie sprawdzic.
Mam dokładnie taka obudowę z innego projektu która pasowałaby pod vifę DX i pod taki własnie głosnik wymagając może niewielkich przeróbek i poprawek wykończenia.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-01-2017, 07:01
Moze bedzie i duzo taniej, trzeba negocjowac, zapytac.

Powóed zainteresowania jest taki ze wg producenta AC 6.5 HE ma mozliwosc przacy w dużych objętościach . Wg mnie od 25 do 40 litrów nawet mógłby sie sprawdzic.
Mam dokładnie taka obudowę z innego projektu która pasowałaby pod vifę DX i pod taki własnie głosnik wymagając może niewielkich przeróbek i poprawek wykończenia.

No popatrz, SBA w duzej pojemnosci beee, a Alcone bedzie git? :) Jak dla mnie to SBA NAC jest lepszym i tanszym glosnikiem w kazdym aspekcie. To ze Alcone bedzie dzialac w duzej obudowie, wynika z jego wysokiej dobroci i dosc wysokiemu rezonansowi. Druga sprawa, to Alcone maja mizerne wychylenie liniowe, jak je przekroczysz to 5 i 6 calowka zaczyna furkotac z szczeliny kolo stozka. Dotyczy to nie tylko Alcone, ale w innych tanich glosnikach ze stozkami jest podobnie, np Fountek.
Czy Alcone to lipa? Nie, sa drogie, troche juz przestarzale, ale ich najlepsze miejsce to zastosowanie sredniotonowe. Natomiast 8 i 10 calowka posiadaj juz takie cechy, ktore trudno znalesc i konkurentow.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 03-01-2017, 21:16
Alcone ma w dużej pojemności jeszcze dość wysokie Fb choc też będzie nienajlepszy impulsowo ale nadal o niebo lepszy od SBA NAC (EBP 96 vs. 63). Nie będzie miał tak dużego podbicia na średnich - gładki przebieg -3dB/40Hz w ob.BR 40 litrów / Fb40Hz.
SBA ma w takiej obudowie podbicie 1,5dB na 50 Hz a opada dopiero przy 28Hz
W porównaniu do SBA NAC bedzie miał niższe Qc i niższą krzywą opóznienia grupowego.

Poza tym AC 6.5 w 40 litrach jest już wstawiony na wyrost to głosnik do typowo 25 litrów. Podczas kiedy SBA NAC nie jest w stanie jeszcze w tak dużej obudowie zagrać poprawnym basem.

Wiec wyobraż sobie że tak. NAC w 40 litrach jest be - a w 60 litrach to juz beeee, podczas kiedy AC 6.5 moze sie co najwyżej czuć w 40 litrach troche zbyt "swobodnie" - czyli raczej miec nieco nizszą wytrzymałosć mocową.

Skąd Ty bierzesz te swoje lamerskie zdziwienie? Pewnie chciałeś być złośliwy :-D

Druga sprawa, to Alcone maja mizerne wychylenie liniowe, jak je przekroczysz to 5 i 6 calowka zaczyna furkotac z szczeliny kolo stozka.

Masz rację.  Liniowo spl to AC 6.5 HE może przenosić w obudowie BR do 40 - nawet producent podobna obudowe (45 litrów) miał w karcie katalogowej choć było widać z zamieszczonej symulacji spl ze ta obudowa dla niego już za duża. Siodło na wykresie mocy jest duże i widac ze BR nie odciąża optymalnie membrany.
Znacznie lepiej wygląda charakterystyka mocy w 27-28 litrach a przebieg spl nadal jest gładki choć siega tylko do 45hz /-3db.
Mocowo mu przy tym strojeniu wystarczy wychylenia.

Dlatego napisałem że obudowa a 40 litrów objętość roboczą do wykorzystania maksymalnie. Bo jest odcieta na 25 litrów ukośna przegrodą. Wiec bez przeróbki mogłoby wystarczyć a z przeróbka i tak w grę wchodzi wcięcie tylnej ściany w celu usunięcia przegrody i zastapienie nową, wiec objętosc mozna odpowiednio dopasować.

PS. głosnik taki jak Alcone z w miare niskim Q ale dużym Vas i małym wychyleniem liniowym, po włożeniu w zbyt duża obudowe może brzmieć nieprzyjemnie. Z kolumn tak zrealizowanych o których wiem, chyba tonsilowskie Maestro S. Wykorzystuja typowo średniotonowe głosniki w obudowach dwa razy wiekszych niż optymalne. Bas z nich jest "chudy" w okolicach 50-60 Hz, twardy i bez wybrzmień. Przypomina trochę bas z małych "tłuczków" estradowych (oczywiście cichszy i z mniejszym "kopniakiem").

Natomiast jeżeli mówimy o wysokiej czy niskiej cenie głosnika za 400-500 złotych, to musimy do czegos porównywać. Za taka mamy tez na przykład 7 calowe Aurum Cantus - z membrana wieksza od 7" Scan Speaka, które także mogą (teoretycznie, bo opinie sa różne) pracować w objętosciach do niemal 40 litrów.
Więc siedze se na kamieniu i sie wahom.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-01-2017, 21:55
Chyba nie rozumiesz jednej zasadniczej rzeczy. Jak sobie kupisz te glosniki i zmierzysz ich parametry, to sie dowiesz dlaczego krecisz sie w kolko i wydaje Ci sie, ze to zagra lepiej od NAC. Pech chcial, ze mialem Alcone i mam NAC, tak ze cos rzeczywiscie slyszalem i moge sie wypowiedziec.
Za duzo chcesz wydumumac z teorii, ktora nie zawsze przeklada sie na rzeczywistosc. Jak Ty piszesz o roznicach 1.5db przy 50hz i chcesz to uslyszec w pomieszczeniu, ktorego mody beda siegaly 20 db, to sorry ale teoretyzujesz. Doszukujesz sie brzmienia nie tam gdzie powinienes, no ale baw sie dobrze :)
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 03-01-2017, 21:59
A jakie miał parametry AC 6.5 HE ?

Zazwyczaj kiedy oglądam niemieckie głosniki to szukam do nich pomiarów z K+T albo Hobby Hi-Fi - w kazdm razie takich nie podawanych przez sprzedawcę.
Do Alcone akurat takowych nie znalazłem jeszcze.

Ps. kurka wodna, majsterze popsuju :-D z czytaniem tez problem? :-D
te 1,5dB@50Hz było podane jako przykład właściwego wyrównania a nie różnicy w brzmieniu. Róznica w brzmieniu to jest mulenie NACa przez 3db podbicie@40Hz i poduchowaty bas opadajacy dopiero na 38Hz z takiej małej popierdołki i group delay o połowę wyższy.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: cadam w 04-01-2017, 20:59
Szkoda czasu na starocie. SBA oferuje głośniki ze zniekształceniami na poziomie SS Revelatora w cenie Discovery.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 05-01-2017, 00:22
Tetejro, ja nie wiem jak Ty te symulacje robisz, ale u mnie NAC w 25 litrach idzie rowno, bez zadnych podbic. Dwie sztuki spokojnie smigaja w 45-50 litrach.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 05-01-2017, 21:36
Normalnie, tak jak teoria nakazuje.
25 litrów powiadasz?
+5db na 60 Hz a opóznienie grupowe chujowe jak z mało którego głosnika.
Nie chce mi się wklejac symulacji WinISD bo każdy sobie ja może sam zrobic i sie przekonac jakie to cudne głosniki, mało zniekształcone, tylko bas będa odtwarzac dupniej niz Tonsile.
Ale nowoczesne bendom!

PS. Oczywiście w obudowie rezonansowej, bo w OZ mogą brzmieć juz zupełnie dobrze zwłaszcza z pary.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 06-01-2017, 10:02
SBA po lewej, Alcone po prawej. Ta sama obudowa 25-26 litrow, to samo tlumienie, inne strojenie. GD przy 40hz 13,6ms SBA i 16ms Alcone.
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 06-01-2017, 11:53
Zrobiłem porównanie dla SBA (zielony) wg parametrów z Twoich pomiarów i dla Alcone wg parametrów producenta.
25 litrów, rezystancja pasożytnicza 0,5om, Qa70 dla obu.
Strojenie BR dla SBA NAC na 35 Hz (takie wydaje mi się najkorzystniejsze przy tej objętości)
Strojenie BR dla Alcone AC 6.5 na 45 Hz. (korzystniejsze wydaje się 40 Hz)

Wygląda to tak jak poniżej na pierwszym rysunku  z WinISD

Wielkość opóźnienia grupowego nie mówi nic o odpowiedzi impulsowej, bo związek czasowy między nimi jest inny. W Group Delay patrzymy nie tylko na wielkość w ms, ale na kształt przebiegu - czy jego zbocze przebiega gładko bez zafalować i zmiany profilu.
W małej obudowie i wyżej strojonej GD będzie zawsze miało mniejszą wartość szczytu, będzie bardziej płaskie, ale przebieg musi zachować jednorodność kształtu.
W tym porównaniu dla obu głośników wypada słabo ale dla SBA NAC wygląda gorzej.

Wytrzymałość mocowa SBA NAC jest nieco wyższa od AC 6.5 przy takim strojeniu (niewiele bo 13W względem 9,5W) – przede wszystkim traci liniowość wychylenia znacznie niżej – przy 90Hz a nie przy 150 Hz jak AC 6.5). I to jest jakąś wiadomość o jego niższych zniekształceniach – efekt większego Xmax.. Tylko że to nie jest jedyny parametr dla oceny brzmienia - są przecież głośniki które wg teorii wykorzystywanej przez symulatory w ogóle nie powinny grac bo maja wychylenie liniowe (Xmax) równe zeru.

Symulacja na drugim obrazku wg WinISD

Żeby wygładzić Group Delay trzeba zmniejszyć strojenie dla AC 6.5 do 40 Hz (wtedy spada wytrzymałość mocowa, która nie jest duża ze względu na dość małe wychylenie objętościowe). GD osiąga szczyt 14ms na ok. 25 Hz.
A dla SBA NAC w tym samym celu należy powiększyć objętość do 40 litrów i zmniejszyć strojenie do 30 Hz (wytrzymałość mocowa spadnie do poziomu porównywalnego z AC 6.5 - czyli do ok. 8-9 W, ale siodło mocy będzie w znacznie szerszym zakresie bo BR odciąża głośnik o 10 Hz niżej niż w strojeniu Alcone'a)- wtedy dla SBA NAC przebieg GD także się wygładza, ale jego szczyt sięga do 25ms na 22 Hz.
W paśmie poniżej 40Hz oba przebiegi staja się podobne (wartości DG na 40 Hz sa jednakowe)– trudno powiedzieć który lepszy można oceniać, że przebieg NAC ma od tej częstotliwości wzwyż nieco stabilniejszy kształt, ale to raczej wnioski mniej istotne dla oceny brzmienia.

W SBA NAC pozostaje lekkie podniesienie SPL na 50 Hz, co też jest mało istotne. Ważniejsza jest większa stromość opadania zbocza SPL względem AC 6.5. To sugeruje gorszą odpowiedź impulsową (odpowiedź na skok, a nie GD).
Przy takim strojeniu SPL sięga do 28 Hz. Zrobi się poducha basowa o sporym przesunięciu czasowym.
Może nie pognębi słuchu ale to jest bardzo powszechny, taki "komercyjny" sposób strojenia obudów BR z głośnikami o zbyt dużej dobroci i stosunkowo niskiej Bl. On się bierze z komercyjnych korzyści wyciśnięcia jak najniższego basu z jak najmniejszych głośników – czyli komercyjnej mody na miniaturyzację (bo małe produkty łatwiej przesyłać masowo z Chin i dystrybuować w sklepach). Jak małe i dudni nisko, ma zachwyt klienteli zapewniony.
Jednak kiedy mówimy o DIY to nie po to żeby powielać sposób myślenia chińskich korpoludków.

No i jeszcze taka kwestia że efektywność AC 6.5 jest o 5db wyższa
Tytuł: Głośniki Alcone
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 06-01-2017, 21:39
A tak w ogóle to prosiłbym o informacje dot. głosników Alcone a nie wszystkiego innego czym by je mozna zastapić, bo temat nie jest o wszystkim innym.
Gdy sie pomyśli tylko o dopasowaniu do obudowy BR to mozna z powodzeniem znaleść wiele głosników róznych o bardzo zblizonych własciwościach w obudowie BR na przykład z analizy AC-180F1, SB-A MW19P-8, SB-A SB17NRXC35-8 wynika że mozna dojść do bardzo zblizonych kształtów przebiegów SPL na basie i podobnych przebiegów Group Delay. Mimo bardzo dużych różnic w cenach tych głosników. Ale nie o tym chciałem sie dowiedzieć.
Wiadomo ze one beda brzmiały inaczej choćby ze wzgłedu na inny materiał i geometrię.

Alcone sa głosnikami w pewnym stopniu unikatowymi realizującymi koncepcie lekkiej i twardej membrany o dosć szerokim pasmie użytecznym. Przynajmniej tak je kiedys zachwalał producent.