Audiohobby.pl

Audio => DIY => Kolumny i głośniki => Wątek zaczęty przez: cadam w 22-03-2016, 19:08

Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 22-03-2016, 19:08
W tym wątku będzie można przedstawiać relacje z budowy głośnika własnej konstrukcji. Samodzielne konstruowanie głośników niskotonowych, średniotonowych i wysokotonowych nie ma sensu, bo w domowych warunkach nie zrobi się lepszych i tańszych głośników od fabrycznych. Taka budowa ma sens w przypadku głośników szerokopasmowych, średniowysokotonowych lub koaksjalnych.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 22-03-2016, 23:51
Ktoś w ogóle takie coś robi?

Szłyszałem o człowieku który robił domowym sumptem kopie "cebulek" MBLa. Tylko że ten sumpt nie był tak do końca domowy, bo wymagał dużego zaplecza wykonawczego, kosztował może mniej od oryginałów ale niewiele i raczej nie grał tak samo.

Szerokopasmowy głośnik produkuje Accuhorn podobno samodzielnie. Głośnik ma prawdopodobnie kosz składany z profili aluminiowych dopasowany kształtem do obudowy. Reszta jest nieznana, może to być np. cały sklejony recone kit od jakiegoś seryjnego głośnika. W ostatniej wersji głosnik w ogóle ni ema kosza. Obwód magnetyczny jest mocowany do przegrody w kolumnie a membrana klejona do obudowy. http://www.highfidelity.pl/@main-1582&lang=  moim zdaniem rozwiazanie bezsensowne konstrukcyjnie i jeszcze bardziej bezsensowne matriałowo. Ale jak widać da się i tak.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 23-03-2016, 10:59
trzeba zapewnic kontrole na podatnosciami zawieszen, geometria membran whizzerow itd, czas na zabawe z roznymi srodkami do impregancji membran oraz ich ilosciami, miec mozliwosc nawijania roznych cewek, symulacji pol magnetycznych, dostep do wysokiej klasy magnesow oraz co niemniej wazne magnesnic wyciskajacych z nich maxa (bylo spore zdziwienie), odpowiednich stali niskoweglowych  i chetnego tokarza oraz wene na machniecie kilkunastu do kilkudziesieciu prototypow z ktorych kazdy potrafi kosztowac po kilkaset zł (przykladowy koszt jednego kompletu nabiegunnikow do JEDNEGO głośnika za samo toczenie ok 150zl brurtto).
Reszta juz z gorki czyli odsluchy i pomiary :-)
Pewnie stad niewielka popularnosc.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 23-03-2016, 12:14
Żarty się Ciebie trzymają :)

Wiadomo, że tak jest, ale cadam miał chyba na myśli sklejanie głolśników w domu czyli DIY.

Dawno temu widziałem taką robotę z dwóch małych firm nagłosnieniowych. Było tego w Polsce bardzo dużo na początku lat 90tych czyli zanim nastał dobrobyt (wacek, dupa i kamieni kupa). Pamiętam że ADS krótko składał dla siebie głosniki estradowe i inna firma z Łodzi - Kabo Music. Oni to robili na dostępnych wtedy koszach i częsciach od sprawdzonych głośników. Celem było jak sądze uzyskanie głośników o wiekszej trwałości i nieco poprawionych parametrach w stosunku do oryginałow które kopiowali.
Pionierem prywatnej techniki głośnikowej był PMP, który produkował sam głosniki do swoich paczek estradowych. I miał tam kilka ciekawych na owe czasy rozwiązań. Do tej pory serwisuje swój sprzęt ale w produkcje głośników się chyba już nie bawi od dziesieciu lat.

Kiedy patrze jednak na Accuhorna i ewolucje jego głośnika to ja tam widze raczej więcej picu na wodę niż wielkiej technologii opracowanej po milionie eksperymentów :)
Najpierw powtykał kostki neodymowe zamiast ferrytu, do głosnika Tesli za 28 złotych. W drugiej odsłonie produktu  wykonał do niej własny kosz wycięty z dwóch blach aluminium na CNC. A w ostatnim wyrobie wpadł na pomysł że kosz niepotrzebny tylko wkleja magnes w przegrodę obudowy a membranę klei do przedniej ściany :)
W sumie ostatni pomysł najbardziej "innowacyjny" przy okazji oszczędny jak największy badziew z Chińskiej Republiki Ludowej więc stać go na wykonywanie wielu "eksperymentów" przedwdrożeniowych :)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 23-03-2016, 15:25
Układ magnetyczny można wziąć od fabrycznego głośnika. Kosz da się zrobić ze stalowych pierścieni i tulei dystansowych. Cewki, membrany, zawieszenia są do kupienia np. w Umifonie.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 23-03-2016, 16:03
na kosz proponuje aluminium, sami tak mamy zrobiony kosz i sprawdza sie bdb. Beda fotki gotowego glosnika. Uslugi cnc sa spoko cenowo (czytaj ponad 100zł/1 glosnik z anodowaniem :-))

Umiifonowi nie udalo sie dla nas przygotowac zawieszen, moze Ty bedziesz mial wiecej szczescia cadam. Co do membran to sam zobaczysz jak zmierzysz gdzie masz mody a gdzie bys wolał, jak dziala whizzer, jak wygladaja kierunkowe itd. Jest zabawa.

Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 23-03-2016, 16:57
Kosze można kupic dowolne. W przypadku chińszczyzny niestosowanej powszechnie w gre wchodza albo samplery do 20 sztuk albo od razu cały transport wg ilości minimalnych dostawcy. Inaczej pozostaje kupno koszy w detalu które może się opłacić w warunkach produkcji niszowej, ale nizapewnia nam powtarzlnosci długoterminowej

W Polsce jest odlewnia amuminium która produkowała kiedys kosze dla Seasa. Mają nadal formy do produkcji ich koszy ale zamówienie to kilkaset sztuk. Dostajemy wtedy kosz surowy do obróbki i wykończenia. Niestety nie pamietam co to był za zakład. Obecnie stanowi część jakiegoś koncernu.

Najwieksze doświadczenie w tym względzie miał PMP. Nie wiem czy wszystko robił u siebie ale jesli nie to być może poda namiary na producentów części w Polsce.
PMP nie korzysta już z własnych odelwów koszy. Na nawet modele do wykonywania form piaskowych głosników estradowych które proponował nawet kiedys do sprzedaży (znaczy te modele do form, bo koszy juz nie wytwarza).
Możliwe że również Tonsil Producent sprzedałby niektóre części do głośników, ale raczej trzeba by tam porozmawiać bezpośrednio z dyrektorem produkcji bo taką sprzedażą nie są oficjalnie zainteresowani.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 23-03-2016, 17:09
Mnie sie kiedyś marzył taki 12" na cześciach z Tonsilu. Widziałem jak małe firmy składają na nich głośniki estradowe, a ja chciałem mieć taki domowy na koszu odlewanym. To było dawno. Dzisiaj nie bardzo widzę sens wykonywania pary takich głosników. Jedyna mozliwośc to byłoby przygotowanie serii głośników do sprzedaży dla DIY lub car-audio bardziej ekskluzywnych i nowocześniejszych na tych częściach.

Same częsci z Tonsila były całkiem przyzwoite a niektóre nawet zaawansowane. Sa jednak dwie przeszkody. Trzeba miec kapitał na zainwestowanie i badania no i trzeba przekonać dostawców że głośniki nie będą bezpośrednią konkurencją dla ich wyrobów gotowych. W końcu byłyby to rozwiązania analogiczne o poprawionych parametrach, technologii ale na w miarę sprawdzonych założeniach.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 23-03-2016, 17:40
Konstruując kosz będę wzorował się na głośnikach Bandor i AudioTechnology

Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 23-03-2016, 17:57
W przypadku jednego modelu ma to sens. Audio Technology ma obecnie nieco inaczej konstruowane kosze. Zmienili sposób mocowania wsporników być może są one spawane a nie skręcane bo na zewnątrz nie widac łączenia wsporników jak we wczesniejszych modelach. Minusem może być duża srednica kosza w porównaniu z membrany.

Nawiązując do tego co napisałem wcześniej warto poczytać o zagadnieniach praktycznych
http://pmpproaudio.pl/oferta/glosniki/  budowy głośników.
Co prawda mnie się bardziej podobały kosze aluminiowe z Tonsila czyli dawne Electro Voice. Ale PMP podobno robił wytrzymalsze cewki. Kazdy głosnik mozna złozyć samodzielnie dysponujac odpowiednio zwymiarowanymi czesciami o znanych parametrach. a zmiany prowadz na przykład przez zastosowanie lepszej jakości stali na nabiegunniki, lepszych i wiekszych ferrytów, precyzyjniejszej obróbki szczelin i kształtowania geometrycznego uzyskując wyższą indukcję w szelinie.
Nawijania cewek płaskim drutem o lepszym wypełnieniu, zastosowaniu spoiw odporniejszych na temperatury i ostatecznie ładniejszego wykończenia membran i koszy.
W ten sposób wykonany głosnik na przykład na elementach GDN 30/120/1 może uzyskać znaczaco lepsze parametry dla zastosowań basowych. GDM 18/80 (18/100 18/80/5) moze mieć szersze pasmo i gładszą charakterystykę spl i impedancji od dostepnych obecnie głosników teoretycznie takich samych na pierwszy rzut oka mimo uzycia tych samych materiałów. A w sumie w tej zabawie własnie o to chodzi przede wszystkim.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 23-03-2016, 21:42
cadam, sprawdza sie, mamy cos podobnego.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: almagra w 24-03-2016, 00:05
Widzę wysoki sens w głośniku DIY pod warunkiem,że będzie to głośnik wysokoomowy do OTLa
Najlepiej z bifilarnym uzwojeniem i cewką wzbudzającą.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: simon19 w 24-03-2016, 17:05
Nierdzewka spawana tigiem,polerowana, albo lakier młotkowy jak u Selenium . Takie byłyby piękne :)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 24-03-2016, 22:04
Widzę wysoki sens w głośniku DIY pod warunkiem,że będzie to głośnik wysokoomowy do OTLa
Najlepiej z bifilarnym uzwojeniem i cewką wzbudzającą.

Nie powinno być problemów z nawinięciem większej liczby zwojów cieńszym drutem. Ile omów powinna mieć taka cewka?
Jeśli chodzi o obniżenie indukcyjności cewki to porządny faradaj w napędzie powinien to zapewnić. Nawinięcie bifilarne cewki to nie jest dobry pomysł, bo pole przez nie wytwarzane będzie się kasować.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 24-03-2016, 22:07
Nadal uważam że takie zabawy mają sens tylko w celu wdrożenia małoseryjnej produkcji głośników opartych na znanych rozwiązaniach.
Na przykład głośnika GD 30/150 z membraną zamiast 49g. o masie np. 70-80g. Przy cewce dłuższej o ok. 2-4mm, poprawionym chłodzeniu cewki i kształcie nabiegunników, wyszedłby na tym głosnik pracujacy bez spadku do 40 Hz.

Średniotonowy GDM 18/100 czyli 18/80 z dłuższa cewką, kubkiem faradaya z 18/40 i zawieszeniem  tkaninowym z 18/80/5. Poprawki w obwodzie i mamy średniotonowy o konstrukcji i parametrach jakich obecnie mało kto oferuje.

Co jest obecnie na rynku z tego typu głosników które nie są typowymi sóbwooferami? Myślę że tylko jeden 8omowy SB-A 34 RX i moze jeszcze Eminence LAb-12 mozna zaliczyć do tej kategorii. Czyli coś co nie jest egzotyką ale też nie jest na tyle powszechne żeby zmuszać do konkurowania niskimi cenami.

http://pmp.civ.pl/wp-content/uploads/2014/08/zestawy-glo%C5%9Bnikowe-cz.1-10_2007.pdf
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 24-03-2016, 22:45
Nadal uważam że takie zabawy mają sens tylko w celu wdrożenia małoseryjnej produkcji głośników opartych na znanych rozwiązaniach.

Tu jest zakładka DIY i nie zamierzam budować więcej niż czterech głośników. Gdybym chciał je produkować w celu sprzedaży to otworzyłbym temat w Audio Salonie.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 24-03-2016, 22:54
I tak najpierw musiałbyś przeprowadzić prace na poziomie B+R, zanim celowe byłoby umieszczenie takiego tematu w zakładce audio salon.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: kendail w 28-03-2016, 13:33
Widzę wysoki sens w głośniku DIY pod warunkiem,że będzie to głośnik wysokoomowy do OTLa
Niestety wysokotonowy albo przez konda, albo przez trafo.  Bodajże elektrostat można podłączyć bezpośrednio do lampki.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 28-03-2016, 15:59
W szerokopasmowcu można by zastosować patent opisany w artykule http://audioxpress.com/article/New-EC-Driver-Technology.html
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 14-04-2016, 20:56
(http://www.jantzen-audio.com/wp-content/uploads/2013/08/cyclop_mid_cap_11.jpg)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: kendail w 14-04-2016, 22:56
A elektrostaty? Na youtube jest sporo filmów, w których autorzy prezentują własnoręcznie zrobione elektrostaty. Gdzieś widziałem taki ogólny zarys samodzielnej budowy: folia mylarowa, grafit etc.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 15-04-2016, 11:36
Wydaje mi się po tym rysunku z folia że to jakis głosnik magnetostatyczny planarny. Czyli cos podobnego do magnepanów.

Jeżeli chodzi o zdjęcie głośnika, to widać na nim naped neodymowy. Mozna wykorzystac magnesy w sztabkach lub w prętach i zastapic nimi magnes pierścieniowy ferrytowy.  Tylko musi być jakiś cel takiego działania uzasadniajacy rozwiązanie o wysokim koszcie, bo wiekszą gęstość pola mozna usykać także stosując wieksze magnesy ferrytowe i nabiegunniki odpowiedniego kształtu - a w dodatku mamy wtedy kupe żelastwa dobrze odbierajacego ciepło co w małym magnesie neodymowy jest problemem.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 16-04-2016, 12:58
Na ile rozumiem opis to jest jakaś hybryda głośnika cewkowego i magnetostatycznego z tym że przewodząca folia nie jest zasilana bezpośrednio tylko przez prądy wirowe od modulowanego cewką pola magnetycznego.
Jeśli to rzeczywiście działa to mam pomysł na koaksjala.

Wie ktoś gdzie można kupić cienką folię BoPET (Mylar) powleczoną warstwą aluminium lub miedzi?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 17-04-2016, 09:50
Magnepany mają takie cewki na folii połączone jako strefy promienowania różnych pasm częstotliwości.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 07-05-2016, 15:52
Nadaje się do koaksjala http://www.tb-speaker.com/products/13-1761s
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 23-05-2016, 10:37
moznaby go umieścić zamiast sztyftu fazowego nawet w małych głosnikach z cewka 1cal.

Pozostaje tylko kwestia wyprowadzenia przewodów i oczywiście zwrotnicy bo śródło bedzie raczej sporo z przodu względem centrum membrany i działanie jej jako WG jest wtedy trudne do przewidzenia.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 23-05-2016, 11:00
Pozostaje tylko kwestia wyprowadzenia przewodów

Jeśli przerabiany głośnik będzie miał wentylowany środkowy nabiegunnik to z wyprowadzeniem przewodów nie będzie problemu.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 23-05-2016, 19:59
Pozostaje tylko kwestia wyprowadzenia przewodów

Jeśli przerabiany głośnik będzie miał wentylowany środkowy nabiegunnik to z wyprowadzeniem przewodów nie będzie problemu.

Pod warunkiem że ten nabiegunnik wtedy zatkasz sztyftem fazowym. Czyli jeszcze wytniesz kapsel kurzowy żeby zainstalować w nim kopułke wysokotonową.

Bezpieczniej byłoby przerobić już głosnik ze sztyftem fazowym. Nie trzeba wtedy drzeć membrany. Pozostaje tylko problem wyprowadzenia przewodów.

Kwestii nie ma jesli zamierzasz od początku kleic taki głośnik na recone KITcie. Wybierasz wtedy te komponenty głosnika, które pasują do koncepcji.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 06-07-2016, 19:13
Jest szansa żeby wspólnymi siłami zbudować głośnik?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 06-07-2016, 20:31
wiedza na temat budowy glosnika jest ogolnie dostepna jak farby w sklepie dla plastykow.  Z podzespolami juz gorzej ale mozna troche pomodyfikowac gotowe zawieszenia, membrany ird. Wiekszym problemem jest kontakt z osoba potrafiaca dobrze nawinac cewki.
Tak czy inaczej "wspolnymi silami" jeszcze nic takiego sie nie udalo, po prostu musisz zlozyc na poczatek cokolwiek, zobaczyc co wyszlo, zastanowic sie co chcesz zmienic i leciec  ztematem. Glosnik po glosniku.
Ostatnio Grzesiek - facet z ktorym pracuje liczyl zuzyte zawieszenia gorne i wyszlo ze machnęlismy ponad 70 glosnikow szerokopasmowych zanim dostalismy to co bylo potrzebne na final. Na szczescie wiekszosc Grzegorz skladal ;-)

Im bardziej chcesz dopracowac tym wiecej prob, czasami cos moze udac sie fuxem, ale nie licz na to a nawet jesli to bedziesz mial cos fajnego ale nie bedziesz za bardzo wiedzial skad i przy kolejnym glosniku moze byc roznie.
Na pocieszenie powiem ze szerokopasmowiec 8 cali to chyba najtrudniejszy z mozliwych projektow, z wooferami temat jest kosmicznie prostszy. Przy zalozeniu ze mamy potrzebne podzespoly do naszej wizji.

Złoż cokolwiek cadam, kawal dobrej zabawy, podzespoly chocby z stx. Cewki chyba sami nawijaja wiec byc moze jest mozliwosc zamowienia pod potrzebe. Tyle moge "wspolnie" wziac udzialw  projekcie, po prostu trzeba zakumac o co chodzi a cale szczescie na jakie nalezy liczyc to takie ze zakumanie nastąpi juz po 10-ym glosniku a nie po 40-ym.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 06-07-2016, 20:35
PS. mam na mysli sytuacje ze glosnik idzie w strone jaka potrzebujesz a nie ze trzyma ksiazkowe parametry T-S choc na poczatek dobrze skupic sie tylko na T-S.
Są jak pierwszy pomiar spl przy projekcie zestawu glosnikowego. Powinien sie trzymac poziomo ;-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 06-07-2016, 23:06
Na początku popracuję nad projektem 3D kosza, w którym będzie można regulować odległości elementów i przymocować do niego bez kleju zawieszenie górne i dolne.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 06-07-2016, 23:28
cadam, cewki i tak bedziesz musial kleic do membran zawieszenia do karkasu i membrany, to niestety nie klocki lego, cos tam czasami udaje sie odzyskac (np. gorne zawieszenie nam sie udawalo i dolne jak delikatnie wydremelujesz) jak cewka ci wyjdzie "obok" to wszystko wokol niej do kosza. i do kosza i do kosza i do kosza :-) az za ktorym s tam razem zaczyna sie ukladac i w koncu przychodzi ten dzien kiedy wiesz ze wycisnales maxa z tego co jest ale cos bys poprawil w np. napedzie i mozna jeszcze lepiej ;-)

serio nie bawilbym sie w zadne bajerantos kosze wycinane cnc pod nauke, kupilbym ze 3 identyczne glosniki w stx albo tonsilu i pobawil sie  jak nie masz sprzetu do modelowania (sam tez nie rob roboty za ciebie i posada niedokladnosci) to pozostaje po prostu dzialac czyli nastawic sie ze zanim bedziesz wiedzial co mozna a czego nie i dlaczego to minimum 10 glosnikow zlozysz., warto miec 1-2 wersje do porownan stad glosnikow wiecej.

Zanim zacznejzsz projektowac kosz 3D zorientuj sie co mozesz w niegow kleic i jakie to ma wymiary dokladnie, mam na mysli glownie gorne zawieszenia, chyba ze chcesz od startu pijsc hadrcorowo i zawiechy tez robic samemu. Ja sobie zostawilem to na "za jakis czas" Podobnie temat z membranami, do zrobienia z sensownymi domieszkami ale uruchomienie tego i zawieszen to ewnie drugie tyle roboty co do tej pory i nie jest niezbedne wiec nawet nie wiem czy bedzie kiedykolwiek robione w sumie. Moze sie okazac ze taniej i szybciej bedzie zamawiac nawet wynalazki w firmach ktore sie tym zajmuja od lat.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 07-07-2016, 13:28
Kosz głośnika
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 08-07-2016, 14:57
Znacie jakiś darmowy lub w wersji demo soft do modelowania membrany i układu ruchomego głośnika?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-07-2016, 23:36
niestety nie znam, znam dosc zaawansowany a mimo wszystko nie dajacy 100% odzwierciedlenia, zawsze sa roznice miedzy realnym ustrojem a symulacja. symulacje pomagaja pojsc w oczekiwanym kierunku, zmniejszaja ilosc przyblizen/prob i co rownie wazne uczą.
tego wszystkiego niestety wiekszym nakladem sil i srodkow (choc i tak mniejszym niz zakup pro oprogramowania mysle) mozna opanowac gruntownie przerabiajac budowe zaleznosci w glosniku i korzystajac z ogolniedostepnych wzorow/zaleznosci.
Tu nawet ciezko cokolwiek podpowiedziec, kazda podroz zaczyna sie od pierwszego kroku.
rzeba wiec zrobic pierwszy glosnik, poxniej zastanowic sie co bys chcial zmienic, dalej jakimi srodkami mozna to osiagnac i po prostu robic kolejny glosnik itd itd az za ktorym (dziesiątym raczej) razem ilosc prob bedzie zdecydowanie mniejsza, ocena mozliwosci wieksza, latwiej bedzie zrobic od startu uklad magngetyczny optymalny dla danej funkcji.
Trening trening i jeszcze raz trening + wiedza. Nie ma drog na skróty, a reszta i tak zalezy od zrozumienia i czasu jaki sobie dajemy na dopracowanie projektu (czyli kolejne proby itd). Czasami gdzies po drodze usmiechnie sie szczescie, dobrze je miec ale nie mozna polegac wylacznie na nim, jak to mowia szczesciu trzeba UMIEĆ pomoc ;-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 11-07-2016, 12:35
znam dosc zaawansowany a mimo wszystko nie dajacy 100% odzwierciedlenia, zawsze sa roznice miedzy realnym ustrojem a symulacja.

Ten soft może uwzględniać zmienną grubość membrany?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 11-07-2016, 13:42
grubosc, gestosc, rodzaj materialu, profil, co tylko chcesz
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 11-07-2016, 13:53
dokladnie tak to dziala ze mozesz sobie mebrane podzielic na nieskonczona ilosc sektorow i kazdemu nadac inne wlasciwosci (geometria, grubosc, gestosc, typ materialu). dla hecy oczywiscie, bo w  przyrodzie taki mix jest ciezki do zrobienia, podobnie mozesz ksztaltowac zawieszenia, nakladke przeciwpylowa, karkas, co tam tylko chcesz.
Przyblizenia sa spore.

soft nie posiada mocno rozbudowanego modulu magnetowodow, mozna w nim symulowac podciecia dowolne (symetryzacja pola) ale kilku trickow nie zrobisz. Wszystko ladnie wyszlo przy okazji projektu szerokopasmowca gdzie te tricki byly potrzebne :-)
Nie jest wiec tak ze jakas cudowna technologia projektwa wypluje gotowy glosnik, na pewno pomoze szczegolnie na poczatku kiedy nie bylo jeszcze kontaktu z glosnikiem, ale  z drugiej strony zabawa i tak zaczyna sie dopiero wtedy kiedy robisz glosniki realne. Z czasem korzystasz z softu coraz mniej, na poczatku spedzalem tam sporo czasu, nie rzesadze jesli napisze ze setki godzin.
W tej chwili do zaprojektowania glosnika nie jest mi potrzebny. Wszystko do policzenia "na piechote" czesc rzeczy zajmuje wiecej czasu ale no problem a czesc wychodzi nawet nieco dokladniej(np. roklad pola magnetycznego w  samej szczelinie).
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-07-2016, 07:58
xadam, hobbystycznie zaczalbym od zakupow (nie ma  żadnego biznesu z stx, jestem luxno zwiazany z firmą poprzez okazjonalne zakupy i wspolprace z firma z ktora pracuje - wole napisac bo zaraz sie znajdzie jakis nurek ktory napisze ze stręczę :-)) :
http://stx.pl/category/akcesoria-glosniki

łatwosc zakupu i spoko ceny. Zdecydowalbym sie na ktorys z glosnikow na stalowym koszu (kaliber do wyboru) i zakupil do niego komplet elementow (z 3 glosniki z kompletnymi ukladami magnetycznymi zaplacisz mniej niz za 1 szt kosza cnc a uwierz ze ciezko sie pracuje na 1 koszu)
wszystko masz spasowane z koszem, membran moze uda sie dostac kilka typow, zawieszen dolnych tez, rozne nakladki przeciwpylowe, nie wiem jak z cewkami, jakies standardowe na pewno dostaniesz, zanim zaczniesz cokolwiek kombinowac zloz 1 szt glosnika z tego co jest, jak zagra bedziesz chodzil dumny, wiem bo tak mialem ;-)
Glosnika nie rozbierasz, robisz drugi poprawiony z uwzglednieniem uwag po pierwszym i tak krok po kroku.
Nawet najwieksi tak to robią, nie ma zlozenia gotowca od 1 prototypu, tak myślę, zawsze kilka prototypow powstaje a sa to ludzie z doswiadczeniem wieloletnim.
Tez musza "ruszyc" tez im nie wychodzi idealnie od początku i tez po wstepnej symulacji metoda prob i bledow dochodza do zakladanych przez siebie rezultatow.

Powodzenia
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-07-2016, 08:21
PS. naprawde nie ma innej drogi ;-) czasami ludzie sie zniechecaja przy roznych sytuacjach. Akurat lubie sobie pocwiczyc, zaden ze mnie kulturycha po prostu lubie dac sobie wycisk na sali, odpreza mnie to.
Kiedys okgladalem wywiad z kilkukrotnym mistrzem swiata (Mr Olympia) zawodowcow Dorianem Yatesem. Facet opowiadal sytuacje gdzie od kilku miesiecy chodzil za nim po silowni wielki wazacy pod 140kg kulturysta i caly czas pytal o magiczne tricki jak zrobic mistrzowska forme. Yates odpowiadal ze nie ma trickow, ćwiczenia sa znane, trzeba poznac swoj organizm i tyrać (oczywiscie na topowym poziomie wchodzi w  gre farmakologia, genetyka a nie tylko trening, dieta, odpoczynek). W kazdym razie facet nie dawal za wygrana wiec ktoregos dnia Yates umowil sie z nim na trening nóg. Po treningu gość stwierdzil ze jak tak wygląda kazdy trening Yatesa to on juz nie chce zostac Mr Olympia :-)

...ale skąd mial wiedziec skoro nigdy wczesniej nie sprobowal ;-)

a tu z naszego podworka, zeby nie bylo ze tylko anglicy i amerykanie tyraja :-)



sam powiedz cadam co mozna napisac zeby ktos kto nie byl na silowni przysiadl nawet 5 x ze 100kg ?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 12-07-2016, 10:29
Ruszałem kiedyś temat, ale od strony przetworników do słuchawek. Zabawa z różnymi membranami była najlepsza przy tej samej reszcie. Najgorsze jednak było to, ze cewki bardzo łatwo można było skrzywić i po kilku operacjach zaczynała się ocierać w szczelinie, co już dyskwalifikuje takie coś. No i trzeba było uważać, żeby nie urwać takiej cewki. 32 ohmy to jeszcze pikuś, ale 600 to już chyba podmuch oddechu zrywa.

Głośnik DIY? Czemu nie, jak komuś nie pasują istniejące konstrukcje, są dla kogoś nie w cenie i chce osiągnąć konkretny efekt lub pobawić się rozwiązaniami z patentów - super pomysł. Miałem kontakt z różnymi "normalnej" wielkości głośnikami od 50zł do ponad 500zł za sztukę i wszędzie pewne efekty i artefakty. Czasami jest sporo zabawy który klej jak rozpuścić.

Lancaster, pobieżnie czytając, robiłeś szerokopasmowca. Co najlepiej się zgrało? Jak by zagrała mała w przekroju membrana, duży wychył (Xmax/Xlin), mało ściągające (luźne) zawieszenie i względnie duże Bl? Niska masa i srednica membrany da wyższe użyteczne pasmo, duży wychył pozwoli na ciśnienie, lekkie duże zawieszenie nie zahamuje basu (nie jestem tego pewien), pogorszy ch-kę częstotliwościową, ale poprawi transjenty, a duże Bl nadrobi kontrolę basu spowodowaną lżejszym zawieszeniem?

Jakie są realne koszta z magnesami i ew. cewkami dla laika? Raz przeszedłem z pewnych 30cm przy masie 3 kg na 8 kg i zmiana to m.in. magnes większy na średnicę (większa moc?) i głębokość pozwalając łącznie z cewką na 2 razy większy wychył, ale cena poszła w górę, gdzie mocniejsze i podobno lepsze konstrukcje pod kątem kontroli sięgają po 15kg dalej zwiększając średnicę i głębokość pracy cewki w magnesie. No wiadomo, że można skrócić cewkę i będzie dłużej pracowała w szczelinie, ale spadnie skuteczność (i kontrola?). Chyba że powszechniej stosuje się cewkę głębszą od magnesu, wtedy to inna sprawa.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-07-2016, 11:11
Corvus, sadzac po pytaniach powinienes zrobic szerokopasmowca, rozmawialem juz z tetejro o utopiach :-)

mozemy sie zalozyc ze nie zrobisz dobrego szerokopasmowca z duzym xmaxem, duzym Bl przy malym mms i duzej podatnosci da Ci qts na poziomie 0,15 wiec zapomnij o basie.

Realne koszta ? Jak sie zamkniesz w 5Kzł na gotowo za pierwszą sztukę ktora bedzie dobra faktycznie (parametry/porownania z glosnikami w cenach w okolicy 1KEuro) to pogratuluje.
Za jeden uklad magnetyczny toczenie bez faradayow placilem 150 netto (i to wyszlo i tak tanio zwykle licz 200 bo Pan KAzio nawet nie ziewnie a duza firma oleje przy ilosciach na sztuki) a badx pewien ze minimum 5 zrobisz(teraz pewnie bym sie zmiescil a toczylem z 15-20kpl). Stal grosze ale pociecie i do tego dobry kawalek metali kolorowych i masz 250-300zł 1 szt ukladu magnetycznego bez magnesu/ów ktory na poczatku mozesz przyjac oddajesz złomiarzowi. Przynajmniej ja tak mialem, kumpel chcial robic  z tego muzeum :-)
Fajna zabawa ale nie licz ze wyjdzie taniej niz gotowy glosnik dobrej klasy, niestety. A to dopiero poczatek bo z membranami zaczyna sie "poezja" w fullach :-))) Zrobisz niby OK a glosnik opada powyzej 9KHz i co mu zrobisz ?:-)
I nie wiesz na poczatek co sie stalo ? geometria, sztywnosc, uklad magnetyczny, cewka ? Na szczescie papier/y wychodzi taniej od toczenia stali.
A na final musi sie to dobrze przynajmniej symulowac w obudowie, uwazam ze absolutne minimum to 50Hz na wspolczesne realia przy odpowiedniej wytrzymalosci mocowej i amplitudowej.
dobra zabawa na dlugie wieczory, moge polecic ale niestety tak to nie dziala ze skladasz dowolne elementy i wychodzi to co miales na myśli :-)

Powiem tak, jak zaczynalem temat myslalem ze jest sporo prostszy, poxniej przyszlo kilka zdziwien ale ja zdziwienia zlewam cieplym i cisne dalej ;-) A na koniec z czystym sumieniem moge powiedziec ze w ramach koncepcji/budzetu lepiej sie nie da. Rok to zajelo, wszystko co mozliwe stestowalismy, łącznie z totalnymi odpałami jakie nam przyszły do glowy, wszystkiego z 10Kzł na pewno wpakowaliśmy(w dwie osoby ciagniemy projekt) i w cholere czasu.
Na to sie przygotuj jak chcesz mocno dopracowac, a jak wystarczajaco to pewnie 40-50% tej kwoty, albo fux, czego życze :-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-07-2016, 11:31
a widzicie, co moge podpowiedziec to zacznijcie od fulla klasy visaton b200 albo sonido. bedzie taniej i mniej roboty.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-07-2016, 12:10
hehe, corvus jak pytasz o koszt to przed momentem kurier przywiozl elementy do projektu Kowalski gdzie wszystko jest  brane za 1/2 ceny w porownaniuz  tym co bym zaplacil gdybym zlecal (kupuje czesc podzespolow w Tonsilu) - 720zł, poprzednio wyszlo cos kolo 400, do tego na magnesty wydalem do tej pory 300 i na cewki jakies 300-350.
Glosnika na 100% jeszcze nie ma a mowimy o midbasie na najprostszym ukladzie magnetycznym ktory do wyrafinowania tego jaki jest otrzebny we fullu nawet sie nie zbliza :-)
Pewnie jeszcze z 5stówek do konca projektu w to wrzuce (mowimy o ukonczeniu glosnika nie zestawu bo jak bedziesz mial juz glosnik to w cos go trzeba opakowac a fulle nie we wszystkim chca sie odezwac i niestety nie wystrczy horn z hornrespa :-)). Przykladowo do fulla na testy obudow za sam mdf pociety ktory sam sobie sklejalem nie zamknalem sie w 1Kzł. Na pocieche powiem ze obudowe trafilem juz za 3 podejsciem, a kolejne bywaly slabsze az do ostatniej odslony gdzie wyszla jeszcze lepsza wiec w sumie warto bylo.
I tak z grubsza licz koszty zabawy.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-07-2016, 13:19
z info dotyczacego watku finansowego aprojektu :-) W przypadku fulla liczac od zera wszystkie koszty przez rok do zamkniecia projektu lekko ponad 22Kzl. W tym liczone 10szt ukladow magnetycznych toczonych cnc juz seryjnie.

Tak ze jak planujecie glosniuk w tym budzecie i potrzebujecie niemiecki to polecam od razu neodymowego voxativa, zaoszczedzicie kilkaset godzin pracy.

Nadal uwazam ze przy budzecie 2-3KIzl mozna dopracowac glosnik a w zasadzie ja bym sie podjal majac uwazam niezle doswiadczenie. Przetwornik bedzie co najmniej rownie dobry jak Sonido czy B200, tylko znow pytanie czy ma to sens poza zabawa jesli nie ma celu handlowego ? Sonido czy visatona kupi sie taniej.


Zachecam do tworzenia projektow komercyjnych, w przeciwiensfwie do wielu biznesmenuf :-) nie mam podejscia "spryskac konkurencje pestycydami".
Jak sie trafi cos ciekawszego bede mial wieksza motywacje do pracy :-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-07-2016, 16:11
Powtórzę się.Głośnik DIY ma sens jak zrobicie wysokoomową cewkę bifilarną z 4 pinami do Push-Pulla OTL np na dwóch 6C33C.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-07-2016, 17:50
cewka bifilarna rozumiana jako jedno uzwojenie na zewnatrz a drugie wewnatrz karkasu ?
Bo dwa druty obok siebie poprowadzic zeby mialy idealny ofset to robota dla zegarmistrza.
Ile ohm widzialbys jako minimum ?

Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 17-07-2016, 17:55
Takie cewki na obu stronach karkasu to w Polsce zwija PMP, ale nie będzie chciał robić takiej na zamówienie.

Na głośnikach nawet wg pradawnych receptur jest najlepiej zarabiać. Wszystko poszło do Chin a teraz sie ludzi budzi z letargu że coś jednak moznaby wyprodukowac u siebie. I wychodzą im takie kwiatki jak
Supravox
Pradawna manufaktura galijska z czasów Asterixa ;-)
http://www.supravox.fr/anglais/histoire.htm

ale gdyby ktoś chciał ich odwiedzić to owa "fabryka" mieści się obecnie pod tym adresem:
https://www.google.pl/maps/uv?hl=pl&pb=!1s0x47fcb62cb5c13ef3:0x1c6f1e057339afa6!2m5!2m2!1i80!2i80!3m1!2i100!3m1!7e115!4s/maps/place/Supravox/@47.3275693,0.98839,3a,75y,3.44h,90t/data%3D*213m4*211e1*213m2*211s5u10WTvDrfHF_FMxk0skUw*212e0*214m2*213m1*211s0x0:0x1c6f1e057339afa6!5sSupravox+-+Szukaj+w+Google&imagekey=!1e2!2s5u10WTvDrfHF_FMxk0skUw&sa=X&ved=0ahUKEwjJs5n66vrNAhXKiywKHRueCaMQpx8IgwEwDQ
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 17-07-2016, 20:28
Przy okazji tego tematu pamiętam taki film




I mam tu dwa pytania do fachowców.

Czy skrecanie rdzenia z nabiegunnikiem jest prawidłowe z punktu widzenia inzynieryjnej doskonałości konstrukcji?

Czy rdzeń wystajacy ponad płaszczyzne górnego nabiegunnika to racjonalny pomysł?

Dlaczego zastosowano magnes o wewnętrznej średnicy równej srednicy wewnętrznej nabiegunnika - czy to jest optymalne rozwiązanie?

Czy niskie mocowanie resora do karkasu to najlepszy pomysł pod wzgledem sztywnosci  i odporności na drgania obwodowe?

Tak obejrzałem ten film drugi raz to mam wrażenie ze pokazywany głosnik jest jednak nie do końca dopracowany. jakby był robiony w zakresie technologii którą akurat dysponował producent. Miał to pod reka i tak ja wykorzytał.
Może to tylko moje wrażenie i nie mam racji albo głosnik był do jakiegos celu konkretnego w którym takie dopracowanie wystarczyło lub było niezbędne.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 17-07-2016, 21:17
Kilka inspirujących filmików







Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-07-2016, 21:28
Tak naprawdę to nawet cokolwiek wystarcza,aby podłączyć do PP OTL.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-07-2016, 21:37
nie uwazam sie za eksperta, ale pare rzeczy posprawdzalem

"Czy skrecanie rdzenia z nabiegunnikiem jest prawidłowe z punktu widzenia inzynieryjnej doskonałości konstrukcji?"

no problem jesli trzyma strumien jak nabiegunnik wytoczony z 1 kawalka stali lub spadek pola jest bezproblemowy dla konstrukji. Temat indywidulny.


"Czy rdzeń wystajacy ponad płaszczyzne górnego nabiegunnika to racjonalny pomysł? "

zalezy na czym ci bardziej zalezy, na sile pola czy jego symetrii. coś za coś, samo życie.

"Dlaczego zastosowano magnes o wewnętrznej średnicy równej srednicy wewnętrznej nabiegunnika - czy to jest optymalne rozwiązanie?"

nie widze minusów, trzeba by przesymulowac konkretny uklad ale OK.

"Czy niskie mocowanie resora do karkasu to najlepszy pomysł pod wzgledem sztywnosci  i odporności na drgania obwodowe?"

widze to jako koniecznosc konstrukcyjna ze wzgledu na zastosowany kosz/profil membrany
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 17-07-2016, 21:43
O ile warto wysunąć rdzeń nad nabiegunnik? O wysokosć wystającej cewki na przykład ?

Co do kosza to własnie tak przypuszczałem że mieli kosz uniwersalny i niekoniecznie specjalne pod niego robiona membranę.

Skręcanie nabiegunnika z rdzeniem widze jako ułatwienie sobie roboty. Tonsil miał w niektórych głosnikach rdzeń wprasowany albo mocowany tarciem, przynajmniej na takie wyglądały.
To mniejszy koszt niż toczenie czy kucie z jednego kawałka.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-07-2016, 21:52
"O ile warto wysunąć rdzeń nad nabiegunnik? O wysokosć wystającej cewki na przykład ?"

o tyle zebys mial symetrie pola :-)bez symulacji konkretnego obwodu wróżenie.

dokladnie o koszt chodzi, stal jest dosc tania ale czas na toczenie ucieka
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 17-07-2016, 21:58
Jaki gatunek stali jest najlepszy na nabiegunniki?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-07-2016, 22:01
co do skladania nabiegunnika to we fullach mamy wewnatrz kilka udziwnien, toczone sa z 1 kawalka stali, ale w prototypach byly skladane z 2 elementow pred obrobka.  Roznica pola nie pamietam w tej chwili ale chyba doslownie żadna, z tym ze facet wbijal nam elementy prasa zdaje sie 40ton, śruba niepotrzebna :-)

Jakby ci ktos mial skrecac nabiegunnik tak ze sie rusza w rękach to bym mial obawy ;-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 17-07-2016, 22:02
Przy okazji filmuku z produkcji Ciare


Zauważcie jak jest robiona membrana papierowa Ciare,  a jak jest robiona membrana w Tonsilu.

http://www.tonsilproducent.pl/pl/nasza-firma/film-z-produkcji

Na odwróconym sicie. Wbrew pozorom takie szczegóły także maja znaczenie.

Na filmie z tonsilu dwa razy widać na czym polegają drgania obwodowe membrany.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-07-2016, 22:08
Jaki gatunek stali jest najlepszy na nabiegunniki?

Permendur polecam choc sam nie sprawdzalem :-) Korzysta z niej feastrex, lowther, voxativ. mozna wycisnac 2,4T
Armco do kupienia w Niemczech z tym ze trzeba chyba 200kg albo w hucie  w Polsce pół tony, cena jakies 16zł/kg do 2T
Niskoweglowe, sorry ale nie zdradzam z czego korzystam konkretnie za duzo biegania i pieniedzy mnie to kosztowalo w testach. W kazdym razie tragedii miec nie bedziesz jak xle trafisz to 1,3-1,4T, a jak lepiej to i 1,6.
Z dopalkami licz +0,2T nawet

informacje ktore podaje sa ogolniedostepne tylko trzeba poryć w necie
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 17-07-2016, 22:12
Jaki gatunek stali jest najlepszy na nabiegunniki?

O najwyzszej przenikalnosci magnetycznej. Ale chyba powszechnie stosuje sie żelazo Armco.

Permaloy czy permalund chyba rzadko stosuje się w głosnikach.

Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 17-07-2016, 22:14
znalazłem tabelę w takim wątku
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic518794.html

jednak nie napisali tam która jest najlepsza do zastosowań w głośnikach.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 17-07-2016, 22:17
Jaki gatunek stali jest najlepszy na nabiegunniki?

Permendur polecam choc sam nie sprawdzalem :-) Korzysta z niej feastrex, lowther, voxativ. mozna wycisnac 2,4T
Armco do kupienia w Niemczech z tym ze trzeba chyba 200kg albo w hucie  w Polsce pół tony, cena jakies 16zł/kg do 2T
Niskoweglowe, sorry ale nie zdradzam z czego korzystam konkretnie za duzo biegania i pieniedzy mnie to kosztowalo w testach. W kazdym razie tragedii miec nie bedziesz jak xle trafisz to 1,3-1,4T, a jak lepiej to i 1,6.
Z dopalkami licz +0,2T nawet

informacje ktore podaje sa ogolniedostepne tylko trzeba poryć w necie

Armco kupuje PMP. Myslę że mozna się do niego zwrócic o żródło dostaw jednostkowych. Może sprzeda kawałek albo wskaże od kogo mozna kupic ?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-07-2016, 22:33
tetejro bo pewnie nie kazdy jest tak powalony jak ja i nie sprawdzali chyba wszystkiego dostepnego w Polsce fizycznie :-)
amerykanskie oznaczenie 1008-1016 czyli 0,08 do 0,16% wegla, raczej nie kupisz takiej łatwo wiec szukaj czegos w okolicy 0,21-0,23 tu juz jest wybor,

zapomnijcie o krzemowych walcowanych na zimno, armco a zwlaszcza permendurze, jak zadzwonisz do hurtowni i zapytasz to rownie dobrze moglbys zagadnąc o kryptonit :-) huta zrobi jak wexmiesz min 500kg, do projektu field coil czy duzego neodymu poleci armco na pewno wiec chcac nie chcac predzej czy poxniej wexmiemy.

mozna sie zdziwic jak niewiele mozna dostac na poziomie podstawowycm i ile sie trzeba nabiegac zeby dostac cos tylko troche lepszego.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 17-07-2016, 22:47
Mnie się zdaje że w masowej produkcji to jest jakaś powszechnie dostepna stal niskoweglowa może najwyżej odpuszczana dla potrzeb zastosowań w głosnikach i rdzeniach magnetycznych.

PMP chwali sie stosowaniem Armco i to był już swego rodzaju wyczyn logistyczny, wiec chyba to żelazo nie jest w powszechnym użyciu.

Z drugiej strony jak mówisz że to ma być do 2T to w zasadzie nawet głosniki estradowe maja typowo 0,85-1 T w szczelinie - nie wiem czy to jest ten sam parametr (bo metal to metal a szczelina to jednak powietrze). Wydaje się że powinien wystarczyć. Może zreszta licza sie jeszcze inne parametry magnetyczne stali,  o których nie wiem.
W kazdym razie na pewno ten materiał jest słabo dostepny, bo obecnie prawie nie ma produkcji częsci w Polsce. To jest symboliczna wielkość w porównaniu z tym co było kiedyś.

Analogiczna sytuacja jest z ferrytami proszkowymi.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-07-2016, 22:55
tetejro, moge w kazdej chwili kupic ten wyczyn logistyczny w 3 miejscach :-)))
tylko kwestia czy potrzebuje za pjedyncza szt zaplacic jak za zboże, czy potrzebuje 200kg czy moze 500.

armco do ferrytu ci sie nie przyda bo magnes ma za mala gestosc pola i nie wykorzystasz. Firma o ktorej piszesz robi pewnie cos na magnesach neodymowych, taki jaki by mnie interesowal do fulla zeby wcisnac pod 2T w odpowiedniej wysokosci szczelinie kosztuje 150-200usd/szt, spokojnie teraz Kowalski ;-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 17-07-2016, 23:04
No przeciez mówie własnie o tym.

PMP nie robi nic na magnesach neodymowych. Wynika to z filozofii wyznawanej przez właściciela, który uważa że takie magnesy do głosników niskotonowych sa nieporozumieniem, bo nie zapeniają dostatecznej pojemnosci termicznej.

Ferryty tez ferrytom nie równe. Teraz większosć to Y czy F 30 a wydaje mi sie ze jeszcze kilka lat temu dostepne były Y 35. ja to rozumiem w ten sposób że sa ferryty proszkowe róznej gestości i  byc może dałoby sie uzyskać jeszcze mocniejsze ale bierze sie takie jakie dostarczja Chińczycy.
Ale tu sie mogę mylić, bo tym zagadnieniem nie interesowałem sie blizej.
W Polsce znalazłem jednego producenta pierścieni i rdzeni ferrytowych i to chyba tylko do średnicy 40mm. Reszta to tylko dystrybucja i byc moze cięcie z kawałka.

ps. sprawdziłem że teoretycznie dostepne są nawet MF 38. Ale w kazdej klasie magnesów różnica w parametrach to ok. 5% co daje 10% w gestosci energii. To jest dość wyrazna róznica gdy sie dostanie ten najlepszy w klasie czy ten najgorszy.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 18-07-2016, 02:16
dobra nie wnikam, noc ciemno a mi sie jakos spac nie chce wiec moze podsumowanko, herbata i do łózia.

Jak chcesz zrobic z totalnego badziewia przyzwoity glosnik nic poza doklejeniem magnesu nie robiac to juz wiesz ze nie da rady.

Pozostaje pytanie czy w ogole chce Ci sie rozbierac glosniki i jeszcze wazniejsze : co Ty za glosnik w  ogole chcesz zrobić ?


Zreszta niewazne moze chcesz tylko pogadac :-)

opcja banjbardziej hardcorowa czyli glosnik od podstaw :
1. poslugujac sie ogolniedostepnymi wzorami oraz symulatorem pola magn (linkowany przez cadama np.) rysujesz pierwszy glosnik
2. kupujesz stal o niskiej zawartosci wegla
3 organizujesz sobie cewke jaka zaprojektowales, moze umifon ci sie podejmie a jesli nie to ogloszenia pewnie rozne znajdziesz. Cewka to nie prom kosmiczny. Podajesz srednice ilosc warstw, zwoi, grubosc drutu, material karkasu
4. zlecasz toczenie elementow
5 kupujesz magnes
6 w wersji ambitnej wycinasz kosz ala cadam
7. zawieszenie gorne bierzesz jakie jest bo i tak wybor niewielki
8 membrane kleisz sam albo korzystasz z gotowejw  kpl z zawieszeniem
9 zawieszenie dolne proponuje zostawic jakie jest w komplecie do membrany, wazna rzecz najpierw rozejrzyj sie za membrana zawieszeniem zanim zaprojektujesz kosz a nawet uklad magnetyczny bo moze sie okazac ze strzelisz cewke a otwor w resorze za duzy.
10 skoro masz juz wszystko co potrzeba kleisz glosnik.
11. mierzysz go na nastepny dzien jak kleje dobrze wyschna
12 jesli wyszlo to co miales na mysli cieszysz sie glosnikiem :-)
13 jesli wyszło "obok" to na podstawie naszych rozmow zaleznosci znasz wiec wiesz gdzie moze byc przyczyna ewentualnych problemow.
14 robisz kolejny glosnik z potrzebnymi zmianami i sprawdzasz czy poszly w oczekiwana strone
15 powyzsze powtarzasz do usyskania interesujacego Cie efektu.


W przypadku glosnika gotowego mozesz pominac symulacje pola, wycinanie kosza, nie masz tez zmartwien odnosnie tego czy elementy beda do siebie pasowac, po prostu robisz sobie zapas np.w  stx czy tonsilu (dexon nie wiem czy sprzedaje). Mozesz podoklejac rozne magnesy, ponawijac rozne cewki, podziurawic dolne zawieszenie, albo usztywnic ktorekolwiek lub oba, mozesz dociazyc membrane, mozesz wyciac nakladke p-pylowa i zamontowac stozek fazowy albo whizzer, pomalowac membrane albo zostawic oryginalna.
Kurde tetejro aż Ci zazdroszcze :-)


Jak ma byc glosnik DIY a nie pudrowanie to sugeruje opcje pierwszą, jak chcesz sie wiecej nauczyc wybierz opcje pierwsza. Opca duga tez jest spoko na poczatek.

Jednym slowem po raz kolejny : zrób cokolwiek, bedzie o czym pogadac :-)


PS. korzystam z Y35 certyfikowanych. Magnesy kupowane w stx, tonsilu czy enesie sa wystarczajaco dobre zeby zrobic porzadny glosnik.

W przypadku Twojego projektu waskim gardlem nie sa magnesy tylko niechec do ruszenia tylka.
Czesto pytasz o  podstawowe, ogolnieznane rzeczy bo nawet nie chce ci sie zrobic najprostszych testow/pomiarow.

OK, cos tam mozna pogadac, ale w zasadzie wszystko co potrzebujesz zostalo juz powiedziane, teraz od Ciebie zalezy zy skupisz sie na robocie czy wynajdywaniu sztucznych problemow.

Dobranoc
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 18-07-2016, 02:28
tetejro ze strony do ktorej linkowales :

"Nie udzielam żadnych dodatkowych informacji odnośnie firmowych technologii produkcyjnych i serwisowych, oprócz tych, które zawarte są na stronie i w artykułach, których jestem autorem. W związku z powyższym proszę  o niekierowanie do mnie żadnych pytań na ten temat. Dotyczy to również wykorzystywanych przez firmę materiałów i produktów innych firm, których dobór wymaga wielu lat eksperymentów i doświadczeń i ze zrozumiałych względów nie jestem zainteresowany dzieleniem się tą wiedzą z kimkolwiek."

i tym pozytywnym akcentem koncze rozmowy na forum na temat budowy glosnika.
Wszystko co mialem do powiedzenia powiedzialem.

Powodzenia Panowie, pochwalcie sie jak cos zlozycie, bede śledzil watki glosnikowe jak tylko pojawia sie pierwsze owoce naszych rozmow :-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 18-07-2016, 03:28
tetejro, czytam wlasnie strone PMP od dechy do dechy, taka lektura, jak spac  ?:-D
Ogolnie bardzo spoko gosc, w sumie dzięki za namiary na strone choc facet niczego nie sprzedaje z podzespolow, szacun i nawet dupy nie bede mu zawracal
Konkretny zawodnik w  kazdym razie, na stronie zero bełkotu, info dosc oględne(w porownaniu z innymi producentami i tak spore) raczej sie chwali i nie powiem ma czym, sklada wszystko od podstaw, opowiesci ze jego glosniki musialyby byc najdrozsze na swiecie gdyby je sprzedawal w sieci dystrybucji biore jako czesc marketingu, ale ogolnie pod wrazeniem jestem.
Bardzo pozytywnie. Facet psze ze ferryty ma chinskie i zaden wstyd. Pamietaj tetejro i niech Cie ferryt nie blokuje !
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 18-07-2016, 10:10
Lancaster. Z badziewia "cudo" to rozważam w innym wątku - w tym o przerabianiu Dexona.

A ten wątek wykorzystajmy do rozważań ogólnych na temat materiałów i sposóbów ich wykorzystania w głosnikach. Ja go traktuję czysto teoretycznie a przy okazji moze przekazemy szerszemu gronu jakąc wiedze chocby jakie sa rodzaje magnesów stali  i gdzie i za ile mozna to kupić.
Jakie sa technologie produkcji membran, które do czego lepsze itp. itd.

Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 18-07-2016, 11:10

PS. korzystam z Y35 certyfikowanych. Magnesy kupowane w stx, tonsilu czy enesie sa wystarczajaco dobre zeby zrobic porzadny glosnik.

Y35 to jest to samo co F lub MF35 ?

A pytam dlateg ze znalazłem stronę która sprzedaje magnesy wymiarowo taki ejak ma Tonsil. I oni podają że sa to magnesy F30.
Przy tym mam wrażenie że jeszcze rok temu sprzedawali na tej stronie te same maknesy w klasie F35.
Kwestia czy sa to magnesy izotropowe czy anizotropowe jest praktycznie przez sprzedawców nieujawniana.
Chodzi mi o konkretnie ten magnes
http://www.magnesy.eu/mp-120-x-60-x-18--f30---magnes-ferrytowy-t-1077.html
http://magnes.com.pl/pl/magnesy-ferrytowe/645--mp-120x60x18.html
http://magnesyonline.pl/pl/p/MP-120x60x18-F30-Magnes-ferrytowy-pierscieniowy/647

prawdopodobnie to magnes izotropowy w rozmiarze do GDN 30/Tonsila ale widze że w dwóch sklepach jest ten sam F30

Parametry dla tych samych kategorii magnesów tez nie sa podawane jednakowo
http://magnesy.info.pl/
http://www.magnesy24.pl/strona.php?st=10


najmocniejsze ferrytowe to F38 - prawdopodobnie sa to wersje anizotropowe magnesów F35.


Dlaczego ferryt?
Zwróćmy uwage na cenę. jakies 14-17 zł. brutto za MP120/60/18mm F30 podczas kiedy pierścień neodymowy co prawda co najmniej 2,5 raza mocniejszy, kosztowałby majatek. Zastąpienie tego ferrytu na przykład setką małych neodymowych magnesów walcowych to nadal będzie koszt ponad 200 złotych.
No i kwestia technologiczna pojemnosci cieplnej. Duży pierścień ferrytowy jest w tym wzgledzie lepszy.
Ferryt po prostu wystarczy tylko ze powinien być dobry, a nie jakikolwiek ze ściagniętych z Chin który mozna kupic w detalu.

W razie potrzeby mozna poszukać magnesów o wiekszch średnicach tylko ze wtedy koszty zaczynaja bardzo szybko rosnąć. 

PS. Jesli chodzi o PMP to ten człowiek bardzo długo sie w ogole ni eudzielał w Internecie. Strona zawierała adres, reklame i dwa czy trzy felietony które zamieścił kiedyś w "Estrada i Studio". Ostatnio napisał wiecej, bo go na jakims tam forum dłubani mkoństruktorzy wysmiewali. Facet sie zirytował i przestał sie udzielać w Internecie a to co ma do powiedzenia zamieścił na swojej stronie Int.

PS.2.Tonsil wznowił zabytka na magnesie Kobaltowym. Nie wiem co to jest za magnes - jeślii samarowo-kobaltowy, to kosztowałby w tym rozmiarze bardzo drogo. Moze korzystają z zapasów z czasów PRLu.
W kazdym razie obecne ceny magnesów to jest własnie ogólny obraz uwiadu produkcji przemysłowej w Polsce.
Zniszczono przemysł, zdeindustrializowano Polskę, a teraz Chińczyk dyktuje ceny i nakłada cła wywozowe na metale ziem rzadkich. I ma w dupie teorie liberalnych idiotów z Europy i USA.



Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 18-07-2016, 11:17
tetejro, czytam wlasnie strone PMP od dechy do dechy, taka lektura, jak spac  ?:-D
Ogolnie bardzo spoko gosc, w sumie dzięki za namiary na strone choc facet niczego nie sprzedaje z podzespolow, szacun i nawet dupy nie bede mu zawracal
Konkretny zawodnik w  kazdym razie, na stronie zero bełkotu, info dosc oględne(w porownaniu z innymi producentami i tak spore) raczej sie chwali i nie powiem ma czym, sklada wszystko od podstaw, opowiesci ze jego glosniki musialyby byc najdrozsze na swiecie gdyby je sprzedawal w sieci dystrybucji biore jako czesc marketingu, ale ogolnie pod wrazeniem jestem.
Bardzo pozytywnie. Facet psze ze ferryty ma chinskie i zaden wstyd. Pamietaj tetejro i niech Cie ferryt nie blokuje !

Jeszcze w nawiazaniu do PMP. On zaczynał swoja produkcje kiedy w Polsce wszystko było na miejscu. Były żródła dostaw krajowych materiałów do produkcji. Zresztą zam pisał ze pierwsze magnesy brał z Sieradzkiego Ferpolu i uważał że były lepsze od obecnie produkowanych.
Wiem ze w Polsce produkowano odlewane kosze do głosników Seasa - znalazłem kiedys tego producenta, obecnie nalezacego do jakiegos zachodniego koncernu. Kilka lat temu nadal miał formy odlewnicze do tych koszy.
Wr wrześni wokówł Tonsilu powstawały prywatne firmy wykonawcze i podwykonawcze. Fakt ze w PRLu to większosc tego co było na rynku detalicznym prywatnym robiono z tego cpo się dało ukraść albo kupic jako odpad z od państwowych producentów.
Ale jednak to wszystko było pod ręką. Było naprawde wiele firm składajacych głosniki samodzielnie dla swoich potrzeb i swoich klientów, głównie z materiałów Tonsilu, a od końca lat 80-tych także z materiałów importowanych.
Dzisiaj prózno ich szukać. Zostały z nich co najwyżej warsztaty serwisowe sprzetu estradowego.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 18-07-2016, 11:24

6 w wersji ambitnej wycinasz kosz ala cadam

:-)
Cadam nie wycina kosza. Wymyslił cos fajniejszego. Składany kosz próbny na którym może badać różne konfiguracje  membran zawieszeń i napedów.

Ale moim zdaniem troche się z tym przeliczy. bo przełożenie wypróbowanego napędu na docelowy kosz nie jest takie proste. Okazuje się ze na przykład LPG jak chciał zrobic swoje stare głosniki na lepszych odlewanych koszach to wychodziło mu coś o zupełnie innych parametrach.
Kiedys tonsil oceniał ze przełozenie całego układu do nowego kosza z przystosowaniem do jego geometrii i osprzętem montazowym to koszt 200-300tys.zł - tyle u nich kosztowało uruchomienie produkcji nowego głośnika.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 20-07-2016, 20:08
A co z papierem na membrany? Można robić membrany przez wycinanie z płaskiego arkusza i sklejanie? Jeśli tak to jaki papier i klej do tego się nadają?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 20-07-2016, 21:31
cadam, mamy we fullu membrane wycinana tak jak piszesz, 5 sektorow. Papier trzeba testowac po prostu i wybrac cos ładnego. Feastrex uzywa washi wykonywany przez jakiegos mistrza gatunku ale nie gardzilbym dostepnymi w  Europie,
gramatura zalezna od potrzebnego mms mozesz ptzyjac ze do 17-20cm midbasu przyda sie 140-250g
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 20-07-2016, 22:18
Papier trzeba samemu impregnować, czy można kupić już zaimpregnowany?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 21-07-2016, 00:20
niestety samemu, bez impregnacji papier ciagnie wilgoc.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 21-07-2016, 11:58
Jakimi substancjami można impregnować papier?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 21-07-2016, 17:01
mozesz nawet wikolem, doslownie wszystko co do glowy przychodzi od drogerii do sklepow muzycznych.
mielismy jeden impregant po uzyciu ktorego papier sie lamal jak skorupka jajka. doslownie
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 21-07-2016, 20:15
Żeby nie wyważać otwartych drzwi warto zaopatrzyć się w dwie książki

(http://ecsmedia.pl/c/przetworniki-elektroakustyczne-u-iext36382927.jpg)    (http://img.tezeusz.pl/static/product_image/29/294713_normal.jpg)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 22-07-2016, 08:27
dokladnie, książkę prof. Dobruckiego mocno polecam, miałem przyjemnosc poznać czlowieka, świetny facet.
az mi glupio ze sam tego nie wkleilem :-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 24-07-2016, 13:15
Jaką znacie substancję, która jest po wyschnięciu jak szkło ale plastyczne coś jak szkło podgrzane do granicy plastyczności (oczywiście w przypadku szkła ta granica nie jest wyraźnie określona)?

Kiedyś robiłem eksperymenty z powlekaniem membrany różnymi substancjami i trafiłem na taką, która dla mnie brzmiała rewelacyjnie. Pomalowałem membranę GDN 10/30 szkłem wodnym i poczekałem aż trochę stwardnieje ale nie do końca. Na tyle żeby stukając w powłokę było twarde ale pod stałym naciskiem czegoś ostrego odkształcało się. Gdy głośnik podłączyłem to brzmienie średnich tonów było tak neutralne, że nigdy wcześniej czegoś podobnego nie słyszałem. Niestety po krótkim czasie szkło wodne całkowicie stwardniało, pokryło się gęstą siatką pęknięć i przestało dobrze grać.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 24-07-2016, 15:11
smoła, lepik, emulsje bitumiczne, emulsje grafitowe.

Impregnat Visaton LTS 50 ma także działanie tłumiace
http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/zubehoer/lts50.html
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 24-07-2016, 15:18
Wypróbowałem je i brzmienie nie podobało mi się.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 24-07-2016, 15:25
to jeszcze ten impregnat z Visatona pozostał.

Opcja dwa - zapytaj tonsil czym pokrywaja membrany. Emulsja na membrany która nie wsiaka w papier musi zachowywać dostateczną elastyczność.
Malują na pewno GDNa 30/120/1. Kiedyś stosowali pokrycia o głebokim czarnym kolorze - elmulsje grafitowe (?).
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 24-07-2016, 15:36
Ten płyn od Visatona mam.

Ja nie będę się ich pytał czym powlekają membrany, bo i tak mnie oleją.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 24-07-2016, 15:43
mam taki pomysł, ale nie wiem jak go zrealizować. To tylko idea.

cienka wartwa folii z polipropylenu, vinylu czy czegos podobnego . Rozgrzana na formie membrany i wprasowana w nią na gorąco. Pod niskim cisnieniem zeby nie sprasowała membrany tylko weszła w papier.
Cos takiego jak sposób laminowania dokumentów.

Polipropylen ma wysokie tarcie wewnetrze, a papier zapewnia odpowiednią sztywność. Może cos by z tego wyszło?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 26-07-2016, 11:42
Zaczynam pracę nad napędem
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 09-08-2016, 20:12
W jakiej książce była opisana pofałdowana membrana której kształt podobno miał zapobiegać drganiom obwodowym i promieniowym?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 10-08-2016, 20:07
Prawdopodobnie Witort o tym pisał. Wiem że o tym czytałem ale ksiazki nie mam więc nie powiem czy na pewno on był autorem pomysłu. Pomysł będzi emiał ze 30 lat co najmniej

Tę membrane powinien tez opisywać Grzegorz Matusiak ( Grzegorz Matusiak Loudspeaker Project R&d ) ale nie znalazłem teraz jego strony internetowej. Był on wymieniany przy projekcie superkolumny Tonsil SA ( 10Hz-100lHz ) gdzie miał być zastosowany niskośredniotonowy głośnik z taką membraną. Jest też wymieniany jako konstruktor marki APS i Sounddecco.

Ten pomysł na mambranę o którym czytałem polegał na tym ze membrana ma przekrój wykładniczo stożkowy. Te fale na membranie powstaja z powodu cyklicznej zmiany przekroju.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 16-08-2016, 15:57
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 18-08-2016, 15:15
Mozna jakos przewidzieć co sie stanie w głosniku po dołozeniu magnesu w odwortnej polaryzacji? Chdzi mi o zmianę rozkładu sił pola w obwodzie magnetycznych w zalezności od geometrii obwodu i dokładanego magnesu.
Na przykład co w danym obwodzi eo okreslonych wymiarach stanie się z polem w szczelinie magnetycznej po dołozeniu wiekszego lub mniejszego magnesu (wiekszy/mniejszy pierscień o wiekszej/mniejszej średnicy wewnętrzej i mniejszej/wiekszej wysokości) ?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-08-2016, 16:49
W programie femm można to sprawdzić. Wpływ doklejanego magnesu jest mały na pole w szczelinie.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 02-09-2016, 14:43
lancaster jeśli nie jest to tajemnica to na jakiej maszynie wycinasz membrany głośników z płaskich arkuszy papieru?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 02-09-2016, 15:10
na ploterze laserowym najczesciej, prototypy byla cepelia - wydruk i nozyczki. Mniej ładnie ale wszystko co trzeba sprawdzisz.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 02-09-2016, 21:56
To tak też można?
Taka membranę kleicie z jednego kawałka czy fragmentami - na przykładaz trzecz czy sześciu fragmentów?
Ta mebrana jest potem jakoś kształtowana czy sklejana w zwykły stożek?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 02-09-2016, 23:31
z pięciu :-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 03-09-2016, 14:33
no 360 też się dzieli na 5 :-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 25-09-2016, 21:08
http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/297142-effects-saturation-motors.html
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 10-10-2016, 23:23
http://www.diyaudio.com/forums/full-range/297785-custom-diy-6-5-fullrange-driver.html
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 13-10-2016, 15:50
Najprościej zrobić napęd z pierścieniowym magnesem neodymowym jak w linku powyżej. Tylko będzie trzeba obmyślić metodę składania w całość żeby nie ukruszyć magnesu.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 13-10-2016, 18:10
jak liczylem co by robilo robote dla 8cali fulla to wyszedl neodym za 150usd/szt (120x 18mm chiba). Po zlozeniu takiego ukladu magnetycznego do rozbiorki polecam sprzet do zdejmowania łozysk kół czołgów.
Tak wiec robota jak sapera jedno podejscie. Takiego magnesu nie ma gdzie  w Polsce przemagnesowac raczej (nie znam miejsca) wiec numery z podgrzewaniem nie przejdą.

Żeby nie bylo ze tylko pietrze problemy czy laduje na mine uklad magnetyczny z linku jest do optymalizacji
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: almagra w 13-10-2016, 21:00
To co uprawiacie to jest takie ścienctiefikszyn głośnikowe.
Przecież dobrze wiecie,że nikt tego nie zrobi.
Erotomani gawędziarze.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: almagra w 13-10-2016, 21:21
Myślicie,że jak pole magnetyczne stojana wzrośnie do nieskończoności,to wirnik ruszy z posad bryłę świata?





Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-10-2016, 07:41
almagra mam na koncie zaprojektowanych/wykonanych fizycznie i dzialajacych kilkanaście glośnikow (wiekszosc midbasy), uklad 8 calowego fullrange nad ktorym dzialam zreszta do dzis i progres co powiedzmy 2 tygodnie jest znaczacy, najpierw skupilismy sie na pasmie od gory, wyszedl nam za lekko grajacy glosnik a wczesniej jeszcze jak to z fulla często mial za duzo środka nieco, w tej chwili dorzucam mu ciezaru a wlasciwie koncze to robic. Mam za soba już komercyjnie dzialajace rozwiązania midbasów.  10 calowy midbas który popelnilem ostatnio do horna i ukladalem mu pasmo jakbym dzialal zwrotnicą.

To ze Ty czegos nie robisz nie oznacza ze nikt inny też.

a jak chodzi Ci o to co napisalem o neodymie to oderwij sobie taki magnes ktory przyciaga nabigunnik z sila 300-500kg i do tego elementy są ze soba sklejone celem dokladnego wypozycjonowania ich miedzy soba podczas montazu.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-10-2016, 07:45
Myślicie,że jak pole magnetyczne stojana wzrośnie do nieskończoności,to wirnik ruszy z posad bryłę świata?

pole magnetyczne musi byc odpowiednie do innych elementów i funkcji glosnika i w  odpowiednim miejscu a nie żadne max duze. Tannoye coaxy przykladowo maja ok 1T. midbasy seasa katalowgowo 1,3T 11 cali eton tez mial chyba kolo 1T z tego co pamietam, Czy seas ma najlepiej kontrolowany bas ? nie powiedziałbym.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: almagra w 14-10-2016, 08:44
Ok,sory.Lancaster jesteś wyjatkiem.
A co z elektromagnesem na miękkim magnetycznie rdzeniu?
Jak by mu też modulować prąd i zrobić sterowanie obu cewek w celu kompensacji nieliniowości?
Odpadają zabawy z urwiłapką.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-10-2016, 10:35
dokladnie tak widze glosnik na final (field coil). Neodym tez jest OK (daje wieksze mozliwosci od ferrytu) ale tu juz nie ma zartow i sporo wyzsze kosztu zabawy z samymi prototypami. choc bedzie ich mniej bo sa juz doswiadczenia optymalizacji obwodow z ferrytow.
Bede sie przymierzal tym bardziej ze znalazlem firme ktora odkuje nam armco w rozsadnych ilosciach (czyt nie pol tony) mam tez fajnego goscia do nawijania uzwojen. Audiofil zresztą.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 14-10-2016, 20:47
Ok,sory.Lancaster jesteś wyjatkiem.
A co z elektromagnesem na miękkim magnetycznie rdzeniu?
Jak by mu też modulować prąd i zrobić sterowanie obu cewek w celu kompensacji nieliniowości?
Odpadają zabawy z urwiłapką.
Focale do Utopii. Ale efekt podobno raczej średni w porównaniu do magnesów stałych.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 26-11-2016, 16:09
Pytanie teoretyczne mnie meczy. A gdyby tak zrobic bardzo liniowy głosnik midbasowy?
Membrana to tektura 8" lub 6"
wysoka szczelina magnetyczna - tak np. 11-12mm cewka tak powiedzmy 20mm czyli takie dosć typowe wychylenie liniowe +/- 3,5mm.
Tonsile w 12" tyle maja. Tylko w tym przypadku zmniejszyć mu szczelinę do 1,25mm szerokosci. Czy dałoby się uzyskac 1,2-1,3 T ? Czy to jest wprost zalezne od wysokosci szczeliny, czy tylko od jej szerokosci?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 26-11-2016, 19:58
 Czy to jest wprost zalezne od wysokosci szczeliny, czy tylko od jej szerokosci?

od obu
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 26-11-2016, 22:01
Powinienem zapytac czy wprost proporcjonalne. Bo chyba powiekszanie wysokości szczeliny powoduje spadek natężenia pola magnetycznego?
Chodziło mi o to zeby zrobić jak najdłuższa szczelinę z jak najwiekszą indukcją.

da sie to w jakis prosty sposób wyliczyć?
Weżmu taki magnetowód jak z GDNa 30/120 tylko ze szczelina 11mm tylko z węższą - powiedzmy 1,125mm. Do tego cewke średnicy 35mm jak z GDNa 20/100 o długości  18mm. Przypięte to do membrany jak z GDNa 17/100 - czyli jakies 126cm.kw. powierzchni. Zawaisy oczywiście te same.

Co by z tego wyszło?

Pomijając, że frankensztajjjn :-D
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 26-11-2016, 22:21
wex sobie linie/strumien rozloz na powierzchnie i bedziesz wiedzial orientacyjnie o ile spada/rosnie.


Nie wyliczysz tego wprost, mozna symulowac, pokrycie rozne wiec i tak trzeba wykonac gotowy uklad magetyczny i uruchomic w nim cewke o wiadomym l. Wyedy mierząc TSy wyjdzie Ci Bl, dzielisz przez l i masz B :-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 26-11-2016, 23:31
Czym bezpośrednio zmierzyć indukcję pola w danym miejscu?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-11-2016, 00:51
troche kicha ze nie da sie tego przeliczyć na podstawie już chocby istniejących obwodów, przez porównanie wymiarów i sił choćby.

Najprościej (taniej) jest podnieść wartość indukcji magnetycznej zmniejszając szerokość szczeliny i wysokość nabiegunnika.
Jednak mała szerokość szczeliny, może wywoływac trudności z uwagi na drgania obwodowe. Pogarsza się przepływ powietrza w szczelinie i chłodzenie cewki - zwłaszcza w wąskich lecz długich szczelinach.

Zmniejszenie długości szczeliny (wysokości nabiegunnika) rodzi mniej problemów mechanicznych (obwód może byc mniejszy przy tej samej gęstości pola w szczelinie) powoduje, że wiekszosc cewki pozostaje stale poza symetrycznym polem magnetycznym.

Weżmy taki przykład: dwa jednakowe głosniki - te same parametry. Jeden ma szczelinę 12mm z cewką 19mm długości, drugi ma szczeline 5mm z cewką 12mm długości. Oba mają więc Xmax +/-3,5mm.
Oczywiście ten z dłuzsza szczelina potrzebuje znacznie wiekszej masy magnesu dla utrzymania takiej samej indukcji. Ale w jego wypadku tylko jakies 37% cewki pozostaje stale poza szczeliną. W wersji z krótką szczeliną to już 58% cługości jest poza szczeliną.

To jest kwestia pytania w jaki sposób ta geometryczna zmiana przekłada się na indukcję? No i jeszcze kwestia wpływu zmiany geometrii na Bl (czy to jest od całej długosci cewki czy tylko od X max)?

Mam wrazenie że głosnik z dłuższa szczeliną i dłuższa cewką będzie miał  mniejsze zniekształcenia, bo wieksza długość cewki znajduje się w symetrycznym polu szczeliny. Wiec ruch cewki jest mniej wrażliwy na asymetrię pola poza szczeliną.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-11-2016, 00:54
.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 12:10
Czym bezpośrednio zmierzyć indukcję pola w danym miejscu?

jest odpowiedni sprzet mierniki pola z sondami, cos kolo 1000zł to kosztuje z tego co pamietam
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 12:11
troche kicha ze nie da sie tego przeliczyć na podstawie już chocby istniejących obwodów, przez porównanie wymiarów i sił choćby.

podaj warunki (szer/wys szczeliny, wielkosc magnesu) to Ci sprawdze w Femmie chocby
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-11-2016, 12:21
No myślałem o takim układzie z cewką fi35mm i 19mm długosci.
Szczelina 12mm wysokości.
I typowe magnesy F30 średnica zew./wew.120x60 wysokość 18mm x2 czyli 36
Szerokość szczeliny 1,2mm lub 1,4mm.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 12:26
jaki chcesz miec strumien ?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-11-2016, 13:16
na poziomie 1,25-1,4 T

Ale chodzi o Bl na poziomie ok. 9
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 13:18
watpie zebys to dostal nawet z 20cm ferrytu, sprawdzac ?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 13:30
OK, kto nie sprawdzi ten nie wie

bierzemy magnes :
http://stx.pl/magnes-m-200-110-20.html
81zl - spodziewaj sie ceny z toczneim na sam uklad magnetyczny 1szt ok 300-500zł
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 13:37
szacun, zwracam honor, przy magnesie 200mm 2 calowe cewce i 12mm nabiegunniku, szerokosc szczeliny 1,2 powinienes miec ok 1,4T (femm podaje 1,45)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 13:47
strumien nie powinien spasc ponizej 1,2 nawet przy optymalizacji ukladu magnetycznego pod katem symetrii pola

dla szczeliny 1,4 masz 1,36T

pamietaj o doborze odpowiedniej niskoweglowej stali i porzadnym nabicu magnesu dajacego dobra gestosc (stx deklaruje Y35- jest OK)

dla przykadu uklady magnetyczne firmy x mozna nabic na lepszej magnesnicy o 15-20% co sie przeklada na mozliwosc podniesienia nabiegunnika np.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-11-2016, 13:57
200mm to jednak za dużo do tej koncepcji.

A dwa magnesy 120-60 złożone razem coś dają przy takich wymiarach?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 14:01
zaraz Ci powiem co daja dla warunkow jakie potrzebujesz :-)

jeszcze mi tylko poiedz jakiej srednicy cewke chcialbys uzyc ? 1,5 cala ?
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 14:22
cewka 1,5 cala, szczelina 1,2mm wysoka 12mm, dwa magnesy 120mm i masz 1T, w rzeczywistosci bedzie pewnie blizej 0,9, przy slabszej magnesnicy i 0,8

tworcy glosnikow naprawde nie sa idiotami nie potrafiacymi wycisnac strumienia w szczelinie, trzeba sie zdrowo nakombinowac zeby wyprzedzic peleton ;-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-11-2016, 15:01
w sumie 0,9 ni ebyłoby też tak żle.

Ja to porównuje do takiego GDNa 20/100/3, który moim zdaniem jest calkiem dobrym midbasowcem.  Byłby jeszcze fajniejszym gdyby miał dłuzsza szczelinę.
Ma typowo 8mm i cewkę 13mm. Bl na ok. 7,7 (Re 3,3om) przy 0,95T w szczelinie. Szczelina 1,4mm.
Magnes ma 120-60x18.

Gdyby dołozyc mu dłuższa cewke i dłuższa szczelinę zachowując zblizone parametry i wieksza indukcje jesli sie da, mógłby być fajnym głosnikiem midbasowym. Moznaby wreszcie wyrwacć ludzi z tej wszechogarniajacej mody na rózne maleńkie popierdołki w podstawkowcach, udajace odtwarzanie basu.

Takich głośników w "normalnych" cenach jest mało na rynku - oferta większości kończy sie na 7" midbasowych domowych. Od 8" sa już midbasowe estradówki, które sie do domu za bardzo nie nadaja. Są w nich problemy żeby odtworzyć pasmo od 45Hz i utrzymac równe do ok. 2-2,5k Hz.
A wyżej cenowo w tych rozmiarach to już specjalistyczna oferta taka bardziej "audiofilska".

Tonsil juz tych głosników nie produkuje. To znaczy prdukuje cos pod tym oznaczeniem ale nawet nie potrafia odnaleźć prawidłowej karty katalogowej i na sam wygląd nie jest to ten głosnik. A jeszcze, jesli zmienili magnesy na słabsze to już w ogóle moze być kaszana.
Może da się znalesc cos podobnego wśród Seasów w jeszcze nizabójczej cenie - projekt Huricane realizował taką koncepcję, ale chyba nie nadawał sie do monitora podstawkowego.

PS. a tu podobno - przykład odwrócenia proporcji czyli długa szczelina krótka cewka. Choc to jest tylko teoretycznie lepsze rozwiazanie.
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/2432-response-d30/s/3
tak czy inaczej dłuzsza szczelina jest lepsza .
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 15:18
tetejro najlepsze midbasy na planecie nie maja 12mm szczeliny, ambitny jestes :-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-11-2016, 15:29
O przepraszam ale był Tang Band w rozmiarze 6"  z 22 mm szczeliną i zwykłym magnesem ferrytowym.
Moim zdaniem był najlepszy :-D
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 15:38
ta i w szczelinie mial pewnie 0,4T :-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-11-2016, 15:50
Trudno powiedzieć bo producenci zwykle nie podaja tego parametru.
Tang Band W6-1721
http://www.tb-speaker.com/products/w6-1721
Ale Bl nie jest raczej rewelacyjne - biorac pod uwagę, że to głosnik 4 omowy z krótką cewką mozna uznac za normalne. Z tym że normalne jak dla głosników z magnesami 83mm średnicy a on ma 136mm

Wysokie szczeliny w granicach 10-12mmm sa tez zdaje się w 12" SB-Acoustic
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 16:01
tez tak wole tetejro dla jasnosci ale toniestety generuje koszt wiec glosniki tego typu popularne nie beda.

Ale podoba mi sie Twoj tok rozumowania, wex zrob ten projekt a Tonsilach nie badx cipa ;-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-11-2016, 17:52
Jak będę cipa, to bede się mógł posmyrać :-D

Ps. moze go zrobię, bo jak już pisałem zamierzałem takie monitorki na tańszych głosnikach.  Ale coraz mniejsza ma ochotę na Tonsile. Tych głośników po prostu już nie ma. To są jakieś wyroby jak "czekoladopodobne" Gdy sie cos sensownego wybierze to nie wiadomo co sie dostanie.
Sam widzisz czym skutkuje osłabienie magnesu, a mam wrażenie że Tonsil niedawno używał F35 a teraz sprzedaje F30 - to może być spora róznica. Mylą modele głośników, dowolnie zmieniają elementy bez wprowadzania w dokumentację - o ile w ogóle prowadzą jakąś dokumentacje.
Nawet jak coś zrobie to nie ma gwarancji powtarzalności. Potem ludzie będą kupować niby te same głosniki, dostawać co innego i marudzić, że im nie gra jak w projekcie.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-11-2016, 22:56
Zerknij tu

https://www.hifisound.de/en/Do-it-yourself-Products/Speaker-Drivers/Low-Midrange/Gradient-Axis-AXT-06-Kevlar-Paper.html?listtype=search&searchparam=gradient

https://www.hifisound.de/en/Do-it-yourself-Products/Speaker-Drivers/Low-Midrange/Gradient-Axis-AXT-08-Kevlar-Paper.html?listtype=search&searchparam=gradient

Gradient Axis AXT.  Moim zdaniem nadspodziewanie lekkie membrany, dobre Bl. Niecschodzą  nisko basem ale jakby tak dodac im cewki wysoresystancyjne w zwrotnicach bas mógłby sie wyrównać? Do tych 50 hz powinny pociagnąc niemal liniowo.
Papier z kewlarem i co ciekawe wersja 8" wydaje się nawet lepiej wyrównana niż 6"
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 27-11-2016, 23:32
wygladaja spoko, w rekach ich nie mialem. Jakbym mial cos na nim robic nic bym nie kombinowal wyglada OK, pytanie jak brzmi. Keidys e ogladalem, maja tez szerokopasmowce, oferta ITechnik

https://www.intertechnik.com/Shop/Loudspeakers/Gradient-Axis/1768,en,6800
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 28-11-2016, 00:27
W intertechnice nawet tańsze - sprawdze sobie po ile ma je QBA.

Tylko są za lekkie do basu.
Pytanie czy da się podwyższyć dobroć wypadkową dajaą cewke zwrotnicy o dużej rezystacji? Tak powiedzmy 1,2-2,4oma. Wychodzi ze wtedy jeszcze w miare równo dociagaja do do 55-45hz /-3db.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 28-11-2016, 09:42
Mam pewien pomysł na newielkie dociażenie membrany, to obnizy Fs dla mnie nieistotne, ale WinISD przelicza też Bl - co chyba jest niemozliwe, żeby Bl wzrastało, po zwiekszemu Mms?
Prawdopodobnie zmienić się musza wskażniki dobroci.
Przydałyby sie diagramy obliczeń z tego programu - co on z czego wylicza?

I druga kwestia to otwarta szczelina magnetczna przy stozku fazowym. Dla pewnych czestotliwości musi wyemitowac rezonas.
Moze doklejenie gumowego dampera wokół szczeliny przyniosłoby pozytywne efekty co do masy i może aerodynamiki.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 28-11-2016, 12:46
pomaluj czyms dosc grubo i po sprawie, dodatkowo glosnik ma dosc wydatny rezonans w okolicach 3K i taki zabieg go uspokoi
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 28-11-2016, 13:06
Trochę szkoda, to nie są tanie głosniki. Zastanowię się. Jezeli kupie spróbuje myku z gumowym ringiem wokół szczeliny.

Jest jeszcze kwestia dobroci wypadkowej z filtrem. Może użycie zwrotnicy z rezystancją np. cewki nawijanej cieńszym drutem dałoby wzrost wspólczynników dobroci i wtedy mozna włozyć głosnik do wiekszej obudowy i uniknąc powstania takiego "siodła" na spl.



Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 28-11-2016, 13:20
jak jest lekka/cienka membrana to taki ring moze Ci ja lamac a to tylko klopoty na spl, sprobowac mozna oczywiscie
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 28-11-2016, 14:17
Ring bym umiecił tuż przy szczelinie. W takich głosnikach karkas cewki przewaznie minimalnie wystaje nad stozek membrany. Dobrałbym ring o średnicy karkasa i przykleił dokładnie nad nim. Nie byłoby dwigni dla momemtu na membranie, więc nie powinno jej łamać.
A wokół szczeliny przy stoozku fazowym powstałby dodatkowy okrągły profil który na pewno miałby jakiś minimalny wpływ akustyczny - może pozytywny a może nie, kwestia do sprawdzenia.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 28-11-2016, 14:24
im blizej szczeliny powinno byc lepiej, krotsze ramie/mniejsza sila scinajaca
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 28-11-2016, 14:48
Ciekawe jakby sie sprawdził taki ring z GDN 17/50/6F :-)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 28-11-2016, 15:13
jak bedziesz wystarczajaco ciekawy to sprawdzisz
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: Dominik.M w 16-05-2018, 00:14
Ruszył ktoś z tematem? :)
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 17-05-2018, 00:13
Może ktoś mi podpowie gzie kupie podobny kompozyt papierowy lub z tworzywa sztucznego?



(https://cdn.shopify.com/s/files/1/0988/6868/products/Hex_Black_Sheet_1024x1024.jpg?v=1443806298)


Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 24-06-2018, 19:27
Rozebrałem wzbudnik do paneli DML żeby sprawdzić jak jest zbudowany. Napęd składa się z nabiegunnika w kształcie miseczki oraz z dwóch magnesów neodymowych, rozdzielonych stalową płytką, umieszczonych w środku. Co ciekawe magnesy są do siebie zwrócone biegunami jednoimiennymi czyli odpychają się wzajemnie. Próba złączenia z sobą tak zwróconych magnesów nie uda się, ale gdy pomiędzy te odpychające bieguny wsunie się stalową płytkę całość trzyma się razem.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: cadam w 22-11-2018, 23:41
Przydatna lektura "Loudspeaker Modelling and Design: A Practical Introduction"

http://www.geoff-hill.com/about_me.html

https://www.amazon.com/Loudspeaker-Modelling-Design-Practical-Introduction/dp/0815361335/ref=sr_1_8/143-2859240-9456462?s=books&ie=UTF8&qid=1535645854&sr=1-8&keywords=loudspeaker
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 23-11-2018, 15:06
Fajna ksiazka, ale troche droga.
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: Dominik.M w 28-03-2019, 17:40
Może jest ktoś tu biegły w programie femm?
Chciałbym się trochę pobawić ale za cholerę nie wiem od czego zacząć. Widziałem parę filmów na yt, jednak ciężko jest mi  skumać co takiego  ci ludzie  tam tworzą.

Pozdro
Dominik
Tytuł: Głośnik DIY
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 22-10-2023, 15:45
Witam w temacie "trupie".
Trup zapewne z powodu dostępności potanienia głośników fabrycznych lub niechęci budowy głośników od podstaw.
A poco odgrzewam stary kotlet? Otóż poszukując głośników o niekonwencjonalnej konstrukcji (dwa magnesy, dwie cewki), nic nie znalazłem. Za to wpadłem na dziki pomysł przeróbki, podrasowania głośnika niskotonowego GDN-25/80. Polegać miałby on na rozbudowaniu układu magnetycznego do dwóch magnesów, dwóch pierścieni, przedłużenia rdzenia i nawinięcia podwójnej cewki.
 Taki głośnik dlatego, że go mam w kilku egzemplarzach, mam też kilka luźnych magnesów i pierścieni.
Pytanie moje, to czy ktoś już ma doświadczenia z taką przeróbką? Bo doklejanie dodatkowego magnesu bezpośrednio na oryginalny magnes już jest stosowane, przedzielenie dwóch magnesów pierścieniem nie.
Na fotkach od góry głośnik podstawowy, głośnik z dwoma magnesami, cewka dwuuzwojeniowa.