Audiohobby.pl

Audio => Kable i akcesoria => Wątek zaczęty przez: lancaster w 16-07-2008, 08:40

Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 16-07-2008, 08:40
Musiala nadejsc ta chwila. Mamy już kompletny system dopieszczony sieciowkami....najwyzsza pora na kolejny poziom dopiesczania.. Przed wymiana gniazdka zalecane jest wyłączenie glównego bezpiecznika - ale nie ma pewności że to nie kolejne voodoo...
W kazdym razie są pewnie gniazdka lepsze i gorsze(jak niemal wszystko inne).....ot choćby dlatego ze jedne maja lepszy styk a inne slabszy....jako ze gniazdka ścienne są dosć często eksploatowane sytuacja z nimi moze wygladac podobnie jak z lampami ! Po prostu z biegiem czasu grają coraz gorzej.

Zatem dwa tropy:
- trwałość gniazdka
- brmienie gniazdka

I czy mozna zrobić coś zeby optymalne wlasciwości soniczne gniazdek sciennych utrzymały się jak najdłużej nadajac naszym systemom ostateczny szlif ?

Pozdrawiam 8-/


'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.'
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-07-2008, 09:03
Można się bawić w drogie gniazdka Furutecha itd. itd., a można po prostu czyścić zwykłe gniazdka - pryskać w nie tym: http://www.4max.pl/default.asp?produkt=1132   co jakiś czas - gwarantuję, ze z czasem nic się nie pogarsza, gdy konserwujemy gniazdko :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: maju w 16-07-2008, 09:08
Nie pomogę w wyborze "audiofilskiego" gniazdka ale zasilanie sieciowe zwłaszcza w starych instalacjach należy koniecznie brać pod uwagę.U mnie słaby "styk" na bezpieczniku powodował brak kilku woltów w napięciu a u kolegi muzyka nie miała dynamiki (energii) powód podobny co  u mnie ale usterka poważniejsza groziła nawet pożarem instalacji.
Ja remontując mieszkanie profilaktycznie sprawdziłem (poprawiłem) wszystkie styki w puszkach montażowych (40 lat instalacja- warto , nawet koniecznie trzeba)
pozdrawiam
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: yosarian w 18-07-2008, 17:05
>lancaster
Ja nabyłem drogą kupna słowackie gniazdka http://www.sez.biz/catalogue/index.php?wizardstep=basic&group=2&lang=sk  takie jak z boczku niebieski.Solidna ,mosiądz .Mocowane na cztery śrubki.
Co prawda musiałem zamawiać i czekać ale wydaje mi się ze warto.Dziabne na wieczór zdjęcie i wkleje.Pozdrawiam Zbyszek












Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Road To Nowhere w 18-07-2008, 21:11
Kiedyś kupiłem w Sonus Olivie razem z IC na Bulletach ,elektryk jak instalował to powiedział,że nic specjalnego.
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Jun w 20-07-2008, 00:36
Lancaster - liczy się tylko trwałość gniazdka, a dywagacje nt wpływu sieciówek i gniazdek na dźwięk najlepiej zacząć od fachowych wyjaśnień A. Matusiaka.

Wyznawcom teorii płaskiej Ziemi i wpływu koloru obudowy wtyczki na brzmienie muzyki życzę szczęśliwego cd.
Pozdrawiam.
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: yosarian w 21-07-2008, 11:37
Co by nie popadać w skrajność, myślę że na mój słuch wystarczy takie .pozdrawiam
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Triceramops w 12-11-2008, 00:22
A gdyby tak pominąć niektóre zbędne gniazdka w zestawie? Pomysł firmy Groneberg wydaje się interesujący...
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Dudeck w 15-11-2008, 09:50
Wy z tymi gniazdkami to tak na poważnie ?
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-11-2008, 09:58
Dudeck, jako producent gniazdek napisze tak....oczywiscie, ze poważnie !
Gniazdka sa wykonane ze specjalnego materiału X a wsady do nich ze specjalnego materiału M(specjalna miedź).
Materiał X jest to specjalny material wybrany przez nas ze względu na swoje ponadprzecietne mozliwości odtworzenia basu, natomaist material M ma sygnaturę dźwiękową pieszczącą ucho w zakresie powyżej 300Hz :)))))

A tak na powaznie to dobre gniazdko = dobry styk.
Moze warto pojść tropem solidnosci/pecyzji wykonania tego elementu....to akurat nikomu nie zaszkodzi :)
Macie jakeis typy lepiej/słabiej wykonanych gniazdek....taki watek elektryczny :)

Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 15-11-2008, 16:49
Najlepsze gniazdka to pewnie Furutech - ceny kosmiczne, birorąc pod uwagę fakt że zwykłe gniazdko kosztuje parę złotych....ale kto wie....nie próbowałem...żeby polepszyć styk pryskam do zwykłego gniazdka tym: http://www.4max.pl/default.asp?produkt=1132  :))

http://www.furutech.com/a2008/product1.asp?arr_cata=EU.UK.AU%20High%20End%20Performance%20SCHUKO%20Wall%20Sockets    - a tu wypasy Furutecha.
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 15-11-2008, 16:59
http://www.allegro.pl/item475843381_gniazdko_pojedyncze_podtynkowe_elektryczne.html    - wybór należy do nas, albo 50 takich gniazdek, albo jedno wypasione rodowane Furutecha :))
Na jednym z zagrnaicznych portali czytałem, że ktos kupił sobie wypasionego furutecha - twierdził, ze basiska mu przybyło, ale dźwięk nie był do końca otwarty, poradzono mu by poczekał na wygrzanie się gniazdka...coś w tym jest, bo podobne odczucia miałem z listwą Furutecha, po tygodniu jednak wszystko piękniście zaczęło wybrzmiewiać, a kultura i basisko pozostało :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Gabriel w 15-11-2008, 18:57

"...ale dźwięk nie był do końca otwarty, poradzono mu by poczekał na wygrzanie się gniazdka..."A to moje gniazdko już się dostatecznie wygrzało?? Wtyczka na pewno. Tak myślę. ;)Gniazdko było nowe i dobrej jakości ale styk miał zbyt małą powierzchnię i nie poradził sobie z obciążeniem. Wystarczyło kilkanaście minut.(To taka mała podpowiedź była);) ^..^   ^..^   ^..^
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Arek_50 w 16-11-2008, 01:21
A ja z racji przebywania ws UK chwale sobie tutejsze rozwiazania.Bardzo pewnie wtyczki mocowane sa w gniazdach a i wtyki maja wieksze powierzchnie styku.Wyeliminowlem tylko bezpieczniki.Kto widzial wie o czym mowie.O dziwo nie spotkalem sie  tu z przypadkiem  o ktorym  mowa wyzej  co bywa nagminne w naszych rodzimych instalacjach. ;)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Gabriel w 16-11-2008, 02:03
:))Gdyby tylko tyle rzeczy nie mieli zrobione "na odwrót"......:)) ^..^   ^..^   ^..^
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Gabriel w 16-11-2008, 04:35
No to jeszcze dla wyjaśnienia dopiszę:O ile się jeszcze nic nie zmieniło to na dzień dzisiejszy w Polsce aktualna jest norma:PN-EN 60445:2002 „Zasady podstawowe i bezpieczeństwa przy współdziałaniu człowieka z maszyną, oznaczanie i identyfikacja -- Oznaczenia identyfikacyjne zacisków urządzeń i zakończeń żył przewodów oraz ogólne zasady systemu alfanumerycznego”W ww normie, przewód dla standardu obowiązującego w Polsce(!), dla obwodów jednofazowych przyjmuje oznaczenia (patrząc z góry/przodu) na GNIAZDA(!)  (listwa/kondycjoner/gniazdko ścienne) gdzie bolec "PE" znajduje się "najwyżej":
styk fazowy - oznaczony "L" - lewy
styk ochronny - oznaczony "PE" - bolec (znajduje się "najwyżej")
styk neutralny - oznaczony "N" - prawyCzy jest dowolność w montażu i zamianie "L" i "N" na  lewa/prawa??Jeżeli nasz sprzęt JEST OK czyli masa nie jest połączona z uziemieniem a przewód zasilający zakończony jest wtyczką z bolcem "uziemienia" "PE", wówczas w przypadku gdy w ścianie nie ma prawidłowego "uziemienia" jako osobny kabelek -> i w naszym gniazdku ściennym  "glazurnik/elektryk" w celu "uzyskania uziemienia" "przypadkiem" bolec "uziemienia" "PE" nie połączy z przewodem "neutralny" "N" tylko podłączy to zamiennie z przewodem "fazowym" "L"  to w naszym sprzęcie cała metalowa obudowa będzie pod napięciem - czyli tak z 230V powinno tam być. A to już nie fajnie. Zwłaszcza przy pralce i wodzie.... albo gdy dziecko dotknie takiej obudowy...Dlatego nawet jeżeli "wie się co się robi" - NIE WOLNO łączyć "uziemienia" z "neutralnym".
Warto przebudować ten kawałek linii zasilającej gniazdko i zastosować PRAWDZIWE uziemienie.Jeżeli nasz sprzęt NIE JEST OK czyli masa jest połączona z uziemieniem nawet przez przypadek a przewód zasilający zakończony jest wtyczką z bolcem "uziemienia" "PE", wówczas w przypadku gdy w ścianie nie ma prawidłowego "uziemienia" jako osobny kabelek -> i w naszym gniazdku ściennym  "glazurnik/elektryk" w celu "uzyskania uziemienia" "przypadkiem" bolec "uziemienia" "PE" nie połączy z przewodem "neutralny" "N" tylko podłączy to zamiennie z przewodem "fazowym" "L" -  to jeżeli nasz "amator" nawet przez przypadek połączy swoją obudowę sprzętu do masy - jednocześnie stosując uziemienie - wynikiem będzie coś w rodzaju "BUUUM"... To też nie za fajnie.Oczywiście reszta sprzętu raczej też wtedy poleci - po kabelkach. Będą wygrzane że ho ho... (ironia to była ;)Dlatego nawet jeżeli "wie się co się robi" - NIE WOLNO łączyć "uziemienia" z "masą".Znalazłem szybko inny przykład na "działanie" odwróconych faz:http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279777.html
 Przez stosowanie różnych typów gniazd w tym obszarze nie ma jednoznacznych ustaleń/regulacji międzynarodowych. Stąd na mojej wtyczce z UK przewód "fazowy" "L" jest umieszczony odwrotnie jak na gniazdkach według "naszej" normy.Więc nie tylko jeżdżą odwrotną stroną jezdni ale i kilka dodatkowych rzeczy mają odwrotnie... Kto widział ten wie ;)A wszystko i tak "Made in China" ;))Gab ^..^   ^..^   ^..^
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Gabriel w 16-11-2008, 04:51
Ooooo matkooo...Napisałem:"Stąd na mojej wtyczce z UK przewód "fazowy" "L" jest umieszczony odwrotnie jak na GNIAZDKACH według "naszej" normy."To prawda, ale żeby ktoś się nie zamotał napiszę raz jeszcze, tyle że lepiej to obrazując:Stąd na mojej wtyczce z UK przewód "fazowy" "L" jest umieszczony odwrotnie jak na WTYCZKACH według "naszej" normy.A zawsze warto sprawdzić oznaczenia na danej wtyczce.Gab ^..^   ^..^   ^..^
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 08:50
Raczej nie na wtyczce, a na wtyku który wkładamy do urządzenia - kable sieciowe są z przeplotem i bez przeplotu - jeśli polaryzacja jest prawidłowa nie mamy napięcia na obudowie, które w przypadku Naima wynosi ponoć 100 V przy źle podpietym kablu, tak wyczytałem w niemieckim "Stereo" ;)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 08:56
Jeśli mamy w gniazdku jak na zdjęciu to przy zastosowaniu kabla sieciowego z przeplotem uzyskamy prawidłową polaryzację, o ile producent naszego urządzenia coś nie pochrzanił ;)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Road To Nowhere w 16-11-2008, 12:22
Zyzio wrzuć jakąś "legendę" do tych "literek" :-)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 14:56
Line, Neutral, Ground :) Na line świeci próbnik, na neutralu nie świeci, a ground to uziemienie ;)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: wiktor w 16-11-2008, 15:41
Witam,


schemat Kolegi zyzio, 2008-11-16 08:56:18  jest zdecydowanie błędnym połączeniem. Powyższe stwierdzenie opieram na standardzie kilku znaczących  producentów np. Furutech ( mam takie gniazdka i wyraźnie są oznaczone ), Fadel Art, Enerr, Kimber Kable. Pytanie czy to słychać, chyba nie. Jednak może mieć to znaczenie w przypadku niektórych kabli wykonanych asymetrycznie - hipotetyczny przykład: L 2,5mm2  N 3,5 mm2 G 2,5mm2. Mniejsza o proporcje, chodzi bardziej o to jak to sobie wymyślił producent. Niemniej uważam, że większość europejskich producentów tak właśnie oznacza fazy. Linia "gorąca" czyli L ma być po prawej stronie pod bolcem.

:-)

Pozdrawiam
Wiktor
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: wiktor w 16-11-2008, 16:02
No popatrz, a  te AUDIOFILE to na odwrót.

;-)

Powiększ zdjęcie, tak jest. Tego standardu należy szukać bliżej wytycznych IEC.

Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 17:20
=> wiktor
Mylisz się, mam listwę Furutecha, gniazda są oznaczone tak jak napisałem - poza tym tam mamy schuko-uziemienie na wąsach, więc niewiadomo gdzie jest bolec, ale hipotetycznie zakładamy, że jest na górze, no i jak tak załozymy to wszechno się zgadza, co napisałem powyżej :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 17:24
Z obrazka wynika, ze Furutech akurat przy gniazdku ściennym założył, że bolec jest na dole i też wszechno się zgadza :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 17:30
Gniazdo IEC w sprzęcie wygląda tak - taka jest prawidłowa polaryzacja :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 17:31
Z obrazka wynika, ze Furutech akurat przy gniazdku ściennym założył, że bolec jest na dole i też wszechno się zgadza, no chyba ze założył, iż zastosujemy kable bez przeplotu, wtedy bolec jest na górze :)))) Rozumiecie ? :D
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 16-11-2008, 17:35
A polozenie wtyku czasami słychac. Ba, mozna to zmierzyc w układzie(róznica napiecia zmiennego zero-masa układu)
Nawet jezeli nie ma rożnicy to i tak mysle warto podlaczyc prawidlowo :)
Czyli olewajac gnazdko(bo kabel moze być w środku "pozającowany" np. velum z tego co czytalem) patrząc od przodu, u góry bolec(ochronny) faza na dole po lewej.....no chyba ze ktos zrobil coś nie teges w samym urzadzeniu tym razem i jest akurat odwrotnie :))))

Tak wiec mamy sytuacje w której gniazdka w ścianie powinnybyc podlaczone w ten sposób(a czasami ze względu na budowę - podwójne odwrócone względem siebie nie am na to w jednym z nich szans :)) nastepnie kabel(audiofilski czasami ta olaryzacje odwraca)...no i na koniec samo urzadzenie co do którego tez nie mamy pewnosci.

Pozostaje wykonac pomiar osobiście :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 17:37
Jeśli coś jest niejasnego jeszcze pobierzcie sobie ze strony Heliona biały papier : http://www.helion.hg.pl/   - Helion zakłada że L w gniazdku przy bolcu na górze jest po prawej stronie , ale pamiętajmy, że Helion stosuje sieciówki bez przeplotu :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 17:46
A tak to ma wyglądać na wtyku kabelka sieciowego, który wchodzi do naszego sprzęcicha :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Rafaell w 16-11-2008, 17:53
No cóż praktycznie fazy mam w domu po niżej z prawej strony bolca za wyjątkiem gniazd podwójnych, gdzie bolce są zwrócone do siebie i tu producent  dał ciała bo faza przy pionowym układzie gniazd jest na przemian czyli w jednym gniezdzie z prawej a w drugim z lewej strony bolca (patrzac na każde gniazdo w tym samym układzie-bolec z góry).Jeszcze ciekawsze są kable "komputerowe" które po prostu miałem część nazwijmy to symetrycznie a część z zamienionym biegunem L. Wyprowadziłem to łopatologicznie-posprawdzałem każdy przewód czy trafia od zasilania do  odbioru tym samym torem. Ponieważ jak zauważyliście jest  delikatnie mówiąc bałagan odczytałem na gniazdach zasilających sprzęt oznaczenia i wymaganą biegunowość dostarczyłem do właściwych punktów docelowych. Z instalacją  w której mamy 3 bolce może w większości mieszkań wystąpić jeden problem. Tylko w najnowszych instalacjach do budynków dochodzi instalacja  5 biegunowa czyli 3 bieguny (fazy) RST ziemia i zerowanie. Czyli w starszych rozwiązaniach owszem mamy ale tylko fazę i wspólnie połączona ziemię wychodzącą na gnieździe jako pozornie dwa "zimne" bieguny uziemienia i zerowania. Zmiany instalacji w nowych budynkach na 5 biegunowe zaczynały się w latach 90 i w takich istnieją. Gwoli przypomnienia każda instalacja w budynku mieszkalnym powinna być kontrolowana co 5 lat i wpis firmy specjalistycznej powinien być w książce konserwacji budynku. Powinien te kontrole sprawdzać Nadzór budowlany-czego z reszta nie robi dopiero jak coś się przytrafi,lub lokatorzy ze złości napiszą donos. Bardzo ważne jest poprawne przewodzenie zerowania i uziemienia-stąd obowiązek kontroli co 5 lat. Zanim u nas w kraju wprowadzono dodatkowo zerowanie (wcześniej było zabronione właśnie z powodów które opisał kol gabriel, prąd szedł sobie na obudowę pralki,maszyny,etc i zabijał osobę dotykającą obudowę-poza tym instalacja 3 fazowa była tańsza wymagano tylko 4 przewodów a nie 5 jak teraz)

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Rafaell w 16-11-2008, 17:58
Errata
Powinno być
No cóż praktycznie fazy mam w domu po niżej z lewej strony bolca za wyjątkiem gniazd podwójnych,


Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Gabriel w 16-11-2008, 18:23
 >> zyzio, 2008-11-16 08:50:56
Raczej nie na wtyczce, a na wtyku który wkładamy do urządzenia - kable sieciowe są z przeplotem i bez przeplotu - jeśli polaryzacja jest prawidłowa nie mamy napięcia na obudowie, które w przypadku Naima wynosi ponoć 100 V przy źle podpietym kablu, tak wyczytałem w niemieckim "Stereo" ;)
I bardzo słusznie zauważyłeś, bo przelotka którą używam odwraca fazę z neutralem już na samej WTYCZCE, stąd najlepiej sprawdzić co mamy na WTYKU wchodzącym już do sprzętu ;)Dla transformatora to wszystko jedno, on zasilany jest "sinusoidą" ale czasem zachowanie właściwego podłączenia faz w układzie jest bardzo ważne. "...jeśli polaryzacja jest prawidłowa nie mamy napięcia na obudowie, które w przypadku Naima wynosi ponoć 100 V przy źle podpietym kablu,...."Około 100V a raczej mniej "voltów" o których tutaj wspomniałeś to bardziej wina kondensatorów w układzie filtra/filtru ;) wewnątrz urządzenia
przy jednoczesnym braku UZIEMIENIA  ;))Takie coś można zauważyć często choćby na lodówkach etc.. Wygląda "toto" jak uczucie mrowienia na palcach, jak przejechanie palcem po szorstkim materiale.
Przy braku uziemienia część napięcia z wtyku "faza"jest przekazywana przez kondensator filtra/filtru ;)  na wtyk "uziemienie" - czyli jednocześnie na obudowę.Wniosek ? - stosować gniazda o pewnym mocowaniu, dużej powierzchni styku i pamietać o oznaczeniach faz i dobrum skręceniu/zaciśnięciu końcówek odpowiednio "grubych" kablli i dodatkowo należy stosować uziemienie  ;)Gab
 ^..^   ^..^   ^..^
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: wiktor w 16-11-2008, 19:12
ZYZIO, zobacz na zdjęcie, które sam zamieściłeś. Linia "gorąca" musi być na wtyczce z kabla po prawej stronie aby prawidłowo je podłączyć. W takiej sytuacji L wychodzi z gniazdka też z prawej strony. Jest dobrze tak jak wcześniej napisałem.

Z poważaniem
Wiktor
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: wiktor w 16-11-2008, 19:18
.... tak jest zgodnie ze standardem
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 19:18
=> wiktor
absolutnie nie, bo większość kabli - w zasadzie wszystkie audiofilskie sieciówki, ale też nzawijmy  je "prawidłowe" komputerówki to kable z przeplotem - wchodzi z lewej, wychodzi z prawej :D
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: wiktor w 16-11-2008, 19:19
..... a tak jest niezgodnie
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 19:21
=> wiktor
Mylisz gniazdko - wtyk w kablu - wtyk w sprzęcie, a wszystko przez ten nieszczęsny przeplot ;))))))
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: wiktor w 16-11-2008, 19:21
==>>  ZYZIO

Z całym szacunkiem, nie chcę się spierać z Tobą.  Sam to uważasz za prawidłowe połączenie.
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 19:22
=> wiktor
Chyba nadal się nie rozumiemy :D Powtarzam - przeplot ! :D
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Gabriel w 16-11-2008, 19:23
Dla świetego spokoju - próbnik/świetlówka w dłoń i wszystko będzie jasne ;) ^..^   ^..^   ^..^
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Rafaell w 16-11-2008, 19:30
Racja ja zapomniałem napisać o świetlówce, to najpewniejszy sprawdzian. Poza tym można kontrolnie organoleptycznie dotknąć wierzchem dłoni obudowy jak nie czuć mrowienia tzn jest OK

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: wiktor w 16-11-2008, 19:38
Panowie !


To jaki ustalamy standard gniazdka audiofila ?!


:-)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Gabriel w 16-11-2008, 19:38
"Racja ja zapomniałem napisać o świetlówce, to najpewniejszy sprawdzian. Poza tym można kontrolnie organoleptycznie dotknąć wierzchem dłoni obudowy jak nie czuć mrowienia tzn jest OK"LOL ;))Hmmm, już kiedyś pisałem,  że moje pierwsze porażenie było od lampowego telewizora a drugie i tym samym ostatnie było od PIORUNA ;))Widać - żyję jeszcze, choć tak trochę....... naelektryzowany....  ;))Gab ^..^   ^..^   ^..^
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Arek_50 w 16-11-2008, 19:49
No niby tak ale moj wzmcniacz nie ma zerowania i jesli napiecie jest  na obudowie to gra poprawnie ,jesli odwrotnie jest zle.
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 16-11-2008, 19:53
=> wiktor
jeśli gniazdko nie ma bolca nie ma to znaczenia bo można kręcić wtyczką ;)))) i zawsze znajdziemy L w odpowiednim miejscu na kablu :D
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: wiktor w 21-11-2008, 21:54
Aby zakończyć temat "gniazdka audiofila" poniżej optymalny sposób podłączenia faz. W mojej ocenie prawidłowy,  stosowany przez większość producentów i na pewno zgodny ze standardem IEC.

Pozdrawiam
Wiktor

Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: wiktor w 21-11-2008, 22:23
Piotrze !

Jak chcesz aby Tobie i w prądzie grało, to niestety musisz.
;-)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 22-11-2008, 08:20
=> wiktor
Tiaaa, a jak masz gniazdko z bolcem to jakim cudem chcesz otrzymać prawidłową polaryzację na wtyku kabla z przeplotem...ja się pytam jakim cudem ??? !!!! Tak zamieszałeś lusdziskom we łbach, że teraz będą podłaczać odwrotnie :))))
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 22-11-2008, 08:30
Powiem więcej gdy się podłączy jakąkolwiek listwę z próbnikiem polaryzacji np. zwykłego Fellowesa do gniazdka z bolcem wg koncepcji wiktora to świeci się kontrolka mówiąca o błędnej polaryzacji !!! Tak więc nie wiem skąd ona ma te zdjęcia, bo to jest właśnie podłączenie sprzeczne z normą IEC :)))))
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: wiktor w 22-11-2008, 10:20
ZYZIO !

:-)

A co tu ma do rzeczy kabel z przeplotem, chyba mylisz pojęcia. Kabel zasilający jest zwykłym połączeniem  jeden do jeden. Proszę napisz jaką Ty masz koncepcję tego "przeplotu". Brzmi to aż nadto fachowo, ale w przypadku kabla im prościej, tym lepiej. Zamieściłem zdjęcia z oznaczeniem co ma się gdzie "zaświecić" badając fazę, począwszy od gniazdka, chociaż ono spełnia w naszym przypadku pośrednią rolę, bo ważniejsza jest wtyczka na kablu. W optymalnych warunkach powinno być jak na rysunku, jednak kabel może być zrobiony świadomie lub nieświadomie  w dwóch wersjach, oczywiście uziemienie to uziemienie. Wtedy jak nie da się przerobić kabla, to wystarczy zmienić fazy w gniazdku i też będzie OK.

PS

Przede wszystkim bez urazy, bez nerwów, uśmiechnij się i popatrz na to wszystko pozytywnie, pisze do Ciebie kolega i przedstawia swój pogląd. To o czym dyskutujemy jest umowne, stąd ten cudzysłów i takie określenie ”gniazdka audiofila” z przymrużeniem oka. Co kto sobie zrobi z gniazdkiem, to jego sprawa. Nikomu nie narzucam jak ma sobie ten kabel i gniazdko podłączyć. To jest tylko forum i możemy tu dyskutować.

Z poważaniem
Wiktor

Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 22-11-2008, 16:28
Jak to co ma do rzeczy kabel z przeplotem :))) Wszystkie, no niemal wszystkie sieciówki audiofilskie mają przeplot, czyli wchodzi lewą dziurką (w gniazdku, gdy bolec jest na górze - próbnik świeci), a wychodzi prawą (próbnik świeci na wtyczce która wchodzi do urządzenia zgodnie z moim zdjęciem), niektóre komputerowe także, np. moja z kompa :D Jak masz gniazdko z bolcem, to musi być tak jak ja zapodałem i tak też stosują producenci listew np. nawet tak zwyczajny Fellowes. Gdy masz kabel bez przeplotu to wchodzi z prawej i wychodzi z prawej, więc nie ma problemu :) Faktem jest, ze najważniejsze jest to jak jest na wtyczce, która wchodzi do urządzenia :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 28-11-2008, 14:14
Aby wszystko raz na zawsze było jasne....listwa Ansae z zaznaczoną czerwoną kropką L-ką wg normy IEC i....mojej :)))
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Mr. Zydelek w 28-11-2008, 22:58
Zyziu nie ma co przekonywać:) Zawsze jak celujemy wtyczką czy to gniazdkową czy IEC w kogoś to napięcie mamy podane jako plus po lewej stronie:) tak ja na załączonym zdjęciu jakie zamieściłeś.
AMEN!!!!!
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Mr. Zydelek w 28-11-2008, 22:59
Na zdjęciu jest lustrzane odbicie wtyczki jak ma byc podłączany + i -. w gnieździe.
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Mr. Zydelek w 28-11-2008, 23:02
Na zdjęciach Wiktora jest nieprawidłowo zaznaczone gdzie ma być faza a gdzie zero.
Wiktor to jest złe podłaczenie i proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. O.K !!!
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Dudeck w 29-11-2008, 12:34
Żyłem w błędzie sądząc , że gniazdko powinno być tylko solidne i nie grozić pożarem :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: arek67 w 05-12-2008, 12:32
Polecam rodowanego Furutecha do ściany. Wystarcza jedno gniazdko przed listwą lub kondycjonerem a daje wpływ na cały zestaw. Efekt; większa przejrzystość, lepsza dynamika, ciut lepszy bas ale ogólnie polepsza się komfort odsłuchu. Można grać głośniej.
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 05-12-2008, 12:37
Z listwą Furutecha też można grać głośniej, z dobrymi sieciówkami także, z wyczyszonymi stykami także, skąd wiesz Arku że to akurat gniazdko ? ;)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Dudeck w 20-01-2009, 10:38
Czy mosiądz można namagnesować ( że można go później demagnetyzować ) ?

http://www.av.com.pl/index.php?news=306
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Triceramops w 22-01-2009, 10:45
Skoro firma Furutech potrafi demagnetyzować płyty kompaktowe (srebro? aluminium? poliwęglan?), to pewnie i z mosiądzem tak można ;-)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Dudeck w 22-01-2009, 12:38
Ale fachowo wytłumaczono to zawartością cząstek metali ulegających namagnesowaniu , a będących w farbie tworzących etykietę płyty CD :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Zdezorientowany_3P3 w 26-01-2009, 22:27
Powiedzcie z ręką na sercu............ naprawdę słyszycie w swoich systemach różnicę w brzmieniu pomiędzy solidnym i nie zużytym gniazdkiem standartowym a gniazdkiem "audiofilskim" ?
Zawsze sądziłem że styk wtyczki w gniazdku ma być solidny i na tym koniec. Gniazda i wtyki owszem się zużywają (wycierają, rysują) podczas nieustannego wpinania ale jestem przekonany że każde nowe i solidne gniazdo będzie spełniało tak samo swoją rolę bez słyszalnego wpływu.
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Road To Nowhere w 26-01-2009, 22:50
Ja tam nie słyszę różnicy w gniazdkach ,byle było solidne tak jak napisałeś i w ścianie była miedż 3x2,5mm2 ;-)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: piter z w 26-01-2009, 23:06
ostatnio widzialem ze PS AUDIO sprzedaje gniazdka z wbudowanymi juz filtrami - tak coby nietrzebabylo listw jak ktos ma sprzet blisko sciany - nazywa sie to PS AUDIO - SOLOIST - http://www.psaudio.com/store/products.php?product=The-Soloist
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Dudeck w 27-01-2009, 09:42
Jak miałem stare gniazdko słuszałem takie skwierczenie z niego - w nowym S/N jest na bardzo wysokim poziomie i nic nie słychać :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: colacoca w 06-02-2009, 21:42
parę uwag:

- nie ma technicznego uzasadnienia dla (jak to twierdzi zyzio) istnienia kabli z przeplotem. Jeśli takowe kable są - to jest to tylko bałagan producencki (na tajwanach i w chinach jest wszystko możliwe). Z technicznego punktu widzenia przewody powinny być równoległe, i tak też są rysowane na np schematach, itd

- co do prawidłowej (lub nie) polaryzacji - szkoły są różne, ja popieram szkołę Wiktora, jeśli byłaby norma wspólna dla wszystkich - to nie byłoby wtyków unishuko, które uniemożliwiają "jedyne słuszne" (jakiekolwiek by nie było) podłączenie, nie byłoby podwójnych (odwracających, lustrzanych) pionowych gniazd ściennych itd

- zasada jest taka w kablach, że neutral to blue, ground to green albo żółto/zielony a live to brown. Mam nadzieję, że tego akurat nikt tu nie neguje.

- jeśli ktokolwiek ma wątpliwość jak podłączyć swoje kable (do sprzętu i ściany/listwy) to powinien zacząć od końca - tzn od sprawdzenia jakie kolory kabli wychodzą z gniazda WEWNĄTRZ URZĄDZENIA do transformatora i odpowiednio do tego oznakować wejście live na zewnątrz urządzenia i ewentualnie poodkręcać swoje sieciówki / gniazda - o ile są wrażliwe / zalecane dla danej polaryzacji...

- jeśli brzmieniowo ktoś woli inną polaryzację danego urządzenia / kabla - nie ma zasadniczo przymusu stosowania równoległej/zbieżnej polaryzacji w podłączeniu wszystkich urządzeń (coś może być podłączone w "przeciwfazie" jeśli jest lepiej lub obojętnie)

Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 26-07-2009, 17:12
 1. Nie twierdzę, ze jest techniczne uzasadnienie, wiem co robią producenci sieciówek jedynie :-)
2. co do prawidłowej polaryzacji gnmiazdka nie ma to znaczenia w przypadku gniazdek schuko, ale tych z bolcem już tak, a więc robimy tak czy tak w zależności od sieciówek jakie posiadamy tzn. z czy bez tego nieszczęsnego przeplotu :-)

A teraz sticte w temacie:
Dla świętego spokoju wymieniłem gniazdko na Sonus Oliva - niby zwyczajne, nic specjalnego, ale jednak solidne - dobre styki, mocno trzyma wtyczkę + modyfikacja drobna Pana Andrzeja, nie robiłem testów A/B ze swoim starym gniazdkiem, ale uważam, ze za takie pieniądze jakie żąda Pan Witek można kupić wprawdzie również solidne, ale jednak niemodyfikowane gniazdka Legranda, więc warto wysupłać te parę groszy :)
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: magus w 14-09-2013, 20:15
jak tam, lan - masz jakieś przemyślenia w temacie?

właśnie mam częściowy remont kapitalny i pomyślałem, że przy okazji grzebania przy elektryce zmieniłbym leciwe gniazdko na bardziej audiofilskie
nie mam jakichś wielkich wymagań: wystarczy, że zagra 1-2 klasy lepiej...
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: Rolandsinger w 14-09-2013, 23:45
Moja firma chętnie wykona instalację z miedzi kriogenicznej, monokrystalicznej 7N, wstawi bezpieczniki ze złota 24-karatowego i gniazda z bolcami z miedzi hodowanej w prowincji Srukawa w Japonii ale nie wiem, czy w budżecie się mieścisz. Generalnie poniżej 10 000 zł żadne gniazdko nie gra, z tego na pewno zdajesz sobie sprawę, więc chyba nie ma sensu kupować badziewia.

Szybko licząc 4 gniazdka ścienne natynkowe, okablowanie od licznika, robocizna gratis i dojazd do Wielkopolski = 60 000 zł + VAT, zatem to tak groszowa sprawa, a ile klas dźwięku wyżej!!!

Zapraszam na priv, wpłacasz niewielką zaliczkę (np. 20 000 zł) i ludzie jadą!
Tytuł: Gniazdko
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-09-2013, 14:39
Wreszcie zaczynam czuc sie na forum odpowiednio luksusowo.
Roland, rozumiem ze oprócz podstawowych modeli o ktorych wspomniałeś masz tez w ofercie bardziej wyszukane gniazdka ?
W niektóych kręgach taka wycena może uchodzić wręcz za afront.