Audiohobby.pl
Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: jjurek w 25-10-2013, 09:39
-
Jest na forum kilka osób z dużą wiedzą i sporym doświadczeniem w budowaniu klocków audio.
Wydaje mi się , że jest szansa zbudowania wspólnymi siłami kompletnego systemu ( DAC, pre słuchawkowe, duży wzmacniacz).
Nie wiem jak z kolumnami...tu nie da rady zrobic jednych uniwersalnych. A może...
Zapraszam do "teoryzowania" na razie.
Może coś się wykluje.
PS. O praktycznym wykorzystaniu różnych kabli będzie można dyskutowac po wykonaniu prototypu systemu :)
Zapraszam do dyskusji.
-
Moge sie dolaczyc jezeli bedziecie chcieli dobry driver USB, mysle ze USB to dzisiaj must-be i wypada zrobic to dobrze.
-
PS. Widzilabym tez mozliwosc wyboru w programie zarzadzajacym w stylu "Pure Audiophile" - czysty streaming oraz "Modern Audiophile" ze zintegrowanym graficznym EQ z pieknym interfejsem uzytkownika, powiedzmy wzorowanym na designie Accuphase.
-
jjurek, ampa tez nie do konca zrobisz uniwersalnego. Spójrz na chocby Nelsona Passa, sprzedaja kilowatowe piece a sam słucha na kilku/nastu watowych wlasnej konstrukcji.
Dublowanie stopni mocy poprawia prad, ale moim zdaniem nie tedy droga.
Dobry kilkunastowatowy amp napedzi w pomieszczeniu ok 25m2 sporo konstrukcji, w tym takie 86dB/4ohm.
Luxne uwagi. Zacząłbym od konca czyli sluchawek/kolumn. Tak jak moim zdaniem powinno sie zaczynac konfiguracje systemu, bo to te elementy maja na niego największy wplyw.
Dosc bezpiecznym rozwiazaniem jest uwazam podlogowka na 18cm midbasie i dobrej klasy tweeterze, bardziej awangardowo i pewnie pod jednymi wzgledami ciekawiej, pod innymi moze imniej temat zrobilby fullrange, lub maly, niekoniecznie 100dB horn.
Niedawno czytałem recke koreanskiego sdaje sie Calix, opinie po wystawach bdb, a cacko kosztujace 67 000$ ma zaledwie 85 (osiemdziesiat pięc) dB.
W kazdym razie majac ustalony typ kolumn i zalozenia co do ich budowy wskazalbym rozmiar pomieszczenia docelowy a nastepnie zajal sie ampem do ich napędzenia..,.dalej cała reszta toru.
Nad źrodlem jakie sugeruje fallow mozna pracowac niezależnie.
-
Kilkanaście watów powinno być ok. Później wymogi tak rosną, że jak u siebie potem mocniej podkręciłem, to analogowy amperomierz przy napięciu zasilania wzmacniacza 12V skakał ponad 10A bez problemu. Konstrukcja zamknięta, pomieszczenie 9m^2. Przy normalnym słuchaniu więcej niż 10W nie szło.
Co powiecie na konstrukcję modułową zasilacz / odbiornik / DAC / amp w jednej lub dwóch obudowie, gdzie będzie można skorzystać z np. dwóch opcji DACa, ampa, zasilacza czy modułu odbiornika? Wyciągasz z szyny lub odkręcasz element, przypinasz taśmę i gotowe.
-
>> lancaster
Słuchałeś kiedyś tego coaxiala;?
http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=119&Itemid=141
-
fallow
Najbadziej uniwersalnym byłby DAC z wejściem I2S/EIAJ.
Do takiego mozna dokupowac coraz to nowocześniejsze konwetery USB lub SPDIF np (pierwszy z brzegu):
http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=119&Itemid=141
-
ups...
poprawny link:
http://www.ebay.com/itm/XMOS-384kHz-high-quality-USB-to-I2S-PCB-with-ultralow-noise-6-5uV-regulator-/231027397597?pt=US_Amplifier_Parts_Components&hash=item35ca4e53dd