Audiohobby.pl
Audio => Ogólnie o audio => Wątek zaczęty przez: Synthax w 23-04-2013, 10:51
-
Witajcie,
W trakcie poszukiwań komponentów w celu usprawnienia systemu, jeden z kolegów zwrócił moją uwagę na rolę zasilania toru audio. Chciałbym wspólnie z Wami ustalić kilka faktów.
Mieszkam w nowym budynku, instalacja jest poprawnie wykonana. W gniazdku bolec uziemienia jest na górze, po lewej faza po prawej neutral.
Do zestawu audio używam listwy z filtrem (nic wyszukanego ale normy raczej spełnia).
Faktem jest że: kiedy zmieniam położenie wtyczki płaskiej w zasilaczu wzmacniacza słuchawkowego dźwięk nabiera przestrzeni.
Faktem jest że kiedy zmieniam położenie wtyczki płaskiej w końcówce mocy (końcówka stereo Crimson 620) brzmienie łapie oddech i jest mniej matowe.
Jednak przedwzmacniacz głośnikowy jest zasilany zewnętrznym zasilaczem marki Polytrona. Zmiany jego położenia nie przynoszą zauważalnej dla mnie zmiany brzmienia. Czy wobec tego w takim ustroju faza ma znaczenie?
Podobnie z CD (Stary Philips) wtyczka jest podwójna, jednak jej przełożenie nie czyni zmiany..
I na sam koniec mam tuner radiowy też w podwójną wtyczką. Kiedy dotykam metalowego panelu frontowego czuje bardzo delikatne mrowienie.. Czym może to być spowodowane?
Jak ustalić czy wszystko jest zasilane tą samą fazą, skoro nie na wszystkich wtyczkach płaskich jest oznaczona faza?
Ponieważ moja końcówka mocy ma nieoryginalną wtyczkę. Jak można po otwarciu obudowy ustalić która żyła to faza?
-
Te zjawiska związane są z zakłóceniami w.cz. które przenosi sieć zasilająca.Występowanie wpływu polaryzacji wtyczki świadczy o tym,że konstruktor tego urządzenia nie miał o nich zielonego pojęcia.
-
Jesteś elektrokumaty,czy nieelektrokumaty?
-
Lutuję co nieco, ale proste tematy raczej... Słucham dalej zatem, bo w razie czego to czego nie rozumiem doczytam w innych źródłach.
Tak czy tak po co na kablach od urządzeń oznaczenie faza i neutral?
-
Trudno powiedzieć co w danym przypadku miał na myśli ten nieudacznik.
-
Powiadasz,że kopie obudowa?Sprawdź próbówką.
Pewnie przez pojemność pasożytniczą w trafie.
-
czy miernikiem można to zrobić? jesli tak to jak?
-
Można,ale musisz mieć prawdziwe uziemienie.Nie masz próbówki w domu?
-
Nie ma szans, zeby kopał przez pojemność pasożytniczą, za male wartosci. Na 100% to kondesator filtrujący (zwykle 100n - 470nF)
---
"OBEY", "CONFORM", "MARRY AND REPRODUCE", "CONSUME", "WATCH TELEVISION"
-
Wymieniać czy słuchać i się nie przejmować?
I wracając do tematu, czy ktoś jeszcze coś podpowie?
-
Ja spróbowałbym na początek zasilić przez trafo separujące.
-
Ja znalazłem ostatnio listwę Giggawatta PF1 MK2. Niektórzy uważają że warto ją włączyć w swój tor. Jest do niej też całkiem niezły kabel z tego co wiem. Sam nad nią się zastanawiam. Ktoś ma doświadczenia z tą listwą?
-
Wyjaśniła się kwestia mrowienia. Wzmacniacz słuchawkowy bo zmianie położenia wtyczki zasilającej w gniazdu, przestał siać na tuner. Nic nie mrowi. Być może przez przez to że stare sprzęty mają uziemienie odprowadzone na obudowę są wrażliwsze.
W temacie samego zasilania to stanęło na tym że kupiłem listwę Tomanek TAP6, jest solidna, dobrze ekranowana i ma rozsądną cenę. A efekt odsłuchu u mnie identyczny jak po bezpośrednim podłączeniu urządzeń do ściany.