Audiohobby.pl

Audio => Ogólnie o audio => Kolumny => Wątek zaczęty przez: Cypis w 18-06-2012, 20:24

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 18-06-2012, 20:24
Cześć

Jako, że stałem się posiadaczem ww głośników (dzięki Lan za pamięć!) chciałbym zbudować na nich jak najlepiej grające kolumny.

Dystrybutor sugeruje dwa typy obudów: TL i BR (poniżej schematy konstrukcji - mam nadzieję, że nie naruszam praw autorskich publikując je).

Chciałbym się jednak upewnić w kilku rzeczach. Po pierwsze czy aby owa TL-ka jest dobrze policzona. Ja nie potrafię tego zweryfikować ale może jest ktoś kto to potrafi w "dwie sekundy". Jak wytłumić taką kolumnę?

Po drugie. Proponowana obudowa BR ma pojemność ok. 20L. Symulacje pokazują, że w większej obudowie głośnik powinien zejść niżej. Lan jednak ostrzega, że w większej bas jest "przyklejony" (cokolwiek to oznacza). Dodał też by ścianka przednia była jak najwęższa. Po co?

Parametry i symulacje są w tym wątku:
http://audiohobby.pl/topic/7/5631

Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące wyboru i konstrukcji przyszłej obudowy.

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 18-06-2012, 20:25
... i BR

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-06-2012, 20:46
Zwrotnica będzie w tych kolumnach?
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 18-06-2012, 20:55
Jestem otwarty na propozycje ale ze względów "ideologicznych" fajnie by było jakby jedyną zwrotnicą w kolumnie był odcinek prostego drutu :). F-180 na na tyle płaską charkę, że lekkie rozjaśnienie na górze pasma mnie nie przeraża (szczególnie w kontekście kierunkowości głośnika szerokopasmowego). Raczej boję się o niedostatki dołu.

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-06-2012, 21:03
Jeśli nie chcesz kompensować baffle step to warto przynajmniej spłaszczyć górkę na średnicy pochodzącą od dyfrakcji.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-06-2012, 21:12
.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 18-06-2012, 23:09
Taka obudowa TL to bardzo nieszczesliwa opcja. Projektant chyba nie do konca zdawal sobie sprawe jak ogromne sa rezonanse harmoniczne w obudowie TL z offsetem 1/3 lub jemu bliskim. Tego nie da sie wytlumic zadnym materialem, a rezonanse bedzie generowal nie tylko tunel ale rowniez sam glosnik nimi obciazony.
Osobiscie proponowalbym obudowe z wyjsciem tunelu na gornej lub tylnej scianie, tunel z jednym zalamaniem i offset nie wiekszy niz 1/5, a nawet mniej. W takiej prostej konfiguracji mozna osiagnac doskonale tlumienie rezonansow harmonicznych, przy zastosowaniu relatywnie nieduzej ilosci materialu tlumiacego.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 19-06-2012, 07:51
>> cadam, 2012-06-18 21:03:38
>> Jeśli nie chcesz kompensować baffle step to warto przynajmniej
>> spłaszczyć górkę na średnicy pochodzącą od dyfrakcji.

To nie jest tak, że nie chcę. Zastanawiam się tylko czy warto robić pomiarowo idealnie "płaską" kolumnę, która po wstawieniu do nieidealnego pomieszczenia i tak zagra z rezonansami. Dwudecybelowa, stosunkowo wąska, górka IMO to nie tragedia i obawiam się, że ani ja ani słuchacze, których goszczę u siebie jej nie usłyszą. Bardziej martwi mnie jak zagra "impulsem", "kick-basem", jaką stworzy stereofonię.

>> meloV8, 2012-06-18 23:09:22
>> Osobiscie proponowalbym obudowe z wyjsciem tunelu na gornej lub tylnej scianie,
>> tunel z jednym zalamaniem i offset nie wiekszy niz 1/5, a nawet mniej.

Cieszę, że zajrzałeś do tego wątku. Twoje doświadczenie w TL-kach bardzo się przyda.

Postulat jednego załamania przy zachowaniu kompaktowości kolumny trudno będzie utrzymać. W końcu to ponad 2 m tunelu dla strojenia w okolicach 40Hz. Jednak zmodyfikowałem oryginał wg Twoich sugestii jak poniżej. Powinno być lepiej, prawda?

--
Pzdr
Tomek
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 19-06-2012, 09:45
Cypis, zmierz  F180 na osi i poza.Nie pisałem żeby ścianka byłajaknajwęższatuylko, ze w konstrukcji która grałą jako prezenracyjna była możliwie wąska. Dasz szersza lepiej skompensujesz bs. A w zasadzie może nawet przedobrzysz.
Posłuchaj jak to gra i sam oceń.
Zrób konstrukcje prototypową możliwie wąską z samego mdf i dokłądaj różnej szerokosci klapki z boku. Prosta sprawa.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 19-06-2012, 09:52
Podobnie z v obudowy. Możes zzrobić przecież surowkę mdf (wąską) 30lnawet i wrzucaćdośrodka ...co tam chcesz.butelki z wodą ,cegły...zeby wytracić objętośc. Sam sprawdx kiedy bas jest najlepiej sklejony z resztą pasma.
Na pomiarach nic Ci nie wyjdzie, Po prostu będzie tak lub inaczej ukształtowany i schodzący bas.

Odnośnie wylotu LT z tyłu robułbym totylko wtedy kikedy kolumny staną daleko od tylnej ściany. Majac doświadczenie z innym typem falowodu - hornem wiem ze w zależnosci od ustawienia diametralnie zmieniaja sie warunki pracy.
Łatwomożna sobei zrobićkrzywdę w takis posób ze na samymdolebedziesz miałlekkie buuuuuu, nieco powyzej niedopowiedzenie i resza pasma.
Faktem jest też,ze strojąc tak by całosć była zwarta stracimy kilka Hz "misia" na dole.Tylkojanie wiem czy dla kazdego jest to strata :-)
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 19-06-2012, 11:43
Teoretycznie ten drugi projekt powinien byc ok, ale nie mowi on nam jak beda uklada sie harmoniczne w tunelu. Tutaj duzy wplyw ma nie tylko ilosc zalaman, ale ich miejsce. Dopiero po wykonaniu prototypu i zmierzeniu go, bedzie mozna stwierdzic jak te niechciane harmoniczne ukladaja sie w tunelu.
Prawda jest tez to, ze TL jako falowod jest kierunkowym zrodlem dzwieku, o czym nalezy pamietac przy projektowaniu wyjscia tunelu. Jednak mimo to prawa fizyki sa bezwzgledne i postawienie wyjscia tunelu w bliskosci scian bocznych czy podlogi musi spowodowac podbicie. Stosujac TL mamy pewna przewage nad innymi obudowami, mozemy precyzyjnie dostroic tunel do naszego pomieszczenia i ustawienia. Obudowa zamknieta nie daje nam takich mozliwosci.
Poza tym stosujac wiecej wytlumienia wplywamy pozytywnie na oscylacje pracy tunelu i glosnika. Czyli po podaniu sygnalu i glosnik i tunel szybciej wygasza oscylacje przy wiekszej ilosci tlumienia. Oczywiscie jest tutaj druga strona medalu, trzeba pamietac aby nie obciazyc zbyt mocno glosnika masa ruchoma powietrza, ktore przedzierajac sie przez pory materialu tylumiacego bedzie pobudzac rowniez sam material do ruchu. Moze dojsc do takiej sytuacji, gdzie luzno polozony material ( np welna ) przy glosnym sluchaniu bedzie sie poruszac wraz z powietrzem w tunelu, a to juz nie jest ciekawa sytuacja.
Co bym mogl wiec poradzic na poczatek? Estetyczna i sprawdzona metoda jest stosowanie wyjscia tunelu na gornej sciance. Co prawda przez kierunkowosc falowodu moga czaasami pojawic sie problemy z akustyka pokoju ale  generalnie to dosc bezpieczne rozwiazanie. Ksztalt tunelu moze by  rowny na calej dluglosci lub nieznacznie moze sie zmniejszac. Zastosowanie duzej objetosci za glosnikiem bez komory sprzegajacej moze zaaowocowac dosc mulastym, niskim basem. To sie stosuje jak trzeba osiagnac niskie strojenie w malej obudowie.

http://www.humblehomemadehifi.com/download/Humble%20Homemade%20Hifi_Optimo_copy.pdf tak to powinno wygladac

oraz projekt z forum obok, w ktorym tez kapke paluchow maczalem
http://diyaudio.pl/showthread.php/19578-Usher-9950-Usher-8935A-TL-by-Hermes

To co napisalem tyczy sie TL, ktora pomiarowo ma byc bardzo dobra, tlumienie harmonicznych bedzie bardzo dobre i nie beda one wplywac na prace glosnika.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 19-06-2012, 12:32
F-180 ma Fs na poziomie 40Hz. TL 1/4 fali stroi się ciut wyżej? Na ile ją stroić?

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 19-06-2012, 13:08
Najlatwiej przewidziec punkt strojenia stosujac prosty tunel bez offsetu. Kazda inna opcja ma swoje wlasciwosci i na przyslowiowe oko precyzyjnie tego nie zrobisz. Dobrze by bylo uzyc programu do symulacji TL, np Hornresp, to da nam duzo wieksza dokladnosc.
Co do samego pytania to owszem, trzeba stroic wyzej poniewaz wytlumienie obnizy rezonans cwiercfalowy. Prosta i w miare skuteczna metoda jest obliczanie tunelu na 1/6 zamiast na cwiartke. Poza tym bez wielu prototypow nie uda sie idealnie trafic w rezonans glosnika i nawet nie jest to konieczne. Nalezy pamietac, ze glosnik umieszczony w tunelu zmieni swoje parametry, Fs bedzie nizsze poniewaz do masy ruchomej glosnika dokleja sie masa ruchoma powietrza w tunelu, tworzac nowy uklad rezonansowy. To dlatego czasami mozna spotkac TL, ktore wcale dobrze nie graja. Glosnik ze slabym ukladem napedowym nie radzi sobie z duzym obciazeniem, jakim jest dla niego wielka masa powietrza w tunelu linii transmisyjnej. Powstaje problem z kontrolowaniem tej masy, to przeklada sie na poluzowany, niski bas. Z tego powodu do falowodow zaleca sie glosniki z bardzo szytwna membrana ( ktora dzielnie bedzie znosic odksztalcenia spowodowane obciazeniem ) oraz z mocnym ukladem magnetycznym.

Dodam jeszcze aby w procesie projektowania tunelu, nie budowac tuneli o pojemnosci wiekszej od Vas uzytego glosnika.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 19-06-2012, 13:37
>> meloV8, 2012-06-19 13:08:00
>> zaleca sie glosniki z bardzo szytwna membrana (...) oraz z mocnym ukladem magnetycznym.

Akurat F-180 ma membranę węglową i monstrualnej wielkości magnes, więc powinno być OK.

>> meloV8, 2012-06-19 13:08:00
>> Dodam jeszcze aby w procesie projektowania tunelu,
>> nie budowac tuneli o pojemnosci wiekszej od Vas uzytego glosnika.

Tu też nie powinno być problemu. Vas F-180 to ok. 40l. Przy stroju na 40Hz tunel powinien mieć długość 2,1m, co daje nam jakieś 180cm2 pola przekroju tunelu. Sam F-180 ma Sd=133cm2. A pisałeś jeszcze o skróceniu projektowanego tunelu do 1/6 fali co da jeszcze większy zapas.

P.S. Dzięki za cenne wskazówki.

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 19-06-2012, 17:42
Pojawiło się jedno pytanie.

Umieszczając głośnik w odległości 1/5 od zamkniętej strony tunelu od którego miejsca liczyć długość tunelu dla zakładanej rezonansowej? Całość tunelu od zamkniętego końca czy od głośnika do jego wylotu?

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 19-06-2012, 20:45
Dlugosc calkowita liczymy zawsze od poczatku zamknietej czesci tunelu bez wzgledu na miejsce glosnika.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 10-09-2012, 09:11
No. Trochę to trwało. F180 grają w obudowach.

Z czystego asekuranctwa (i po trochę z lenistwa) zbudowałem kolumny BR. Takie wiem jak grają, wiem czego po nich oczekiwać, łatwo się takowe liczy.

Kolumny wyszły niewielkie. 950x200x260 (wym. zewn., MDF=19mm), BR=~40Hz, czyli niecałe 30l objętości. Do środka, jako wytłumienie, weszły po dwa "kocyki" od Visatona. Grają bez zwrotek, korekcji, Baffle Stepa (choć to ostatnie mam przygotowane do testów). Poniżej zdjęcia robione komórką (pisałem, że jestem leniwy)

http://www.prv.neteasy.pl/pic/f180/01.jpg
http://www.prv.neteasy.pl/pic/f180/02.jpg
http://www.prv.neteasy.pl/pic/f180/03.jpg
http://www.prv.neteasy.pl/pic/f180/04.jpg
http://www.prv.neteasy.pl/pic/f180/05.jpg

Dźwięk, cóż... hmm... F180 to świetny głośnik PEŁNOpasmowy! IMO lepszy (choć opieram się tylko na swojej kiepskieJ pamięci muzycznej, nie miałem możliwości porównania ich "łeb w łeb") od Viastona B200. F180 gra CAŁYM pasmem. Ma piękną górę (komu jej brakuje niech szuka w rodowodzie nietoperzy), zwiewną i delikatną, "tekstylno-kopułkową". Można ją porównać do słuchawkowych Bayerdynamic\'ów DT880 600ohm. Świetny realistyczny środek, który powoduje, że bardzo dobrze brzmią wokale (kobiece rewelacja!), gitary, werbel, fortepian... I niezły, zadziwiająco nisko schodzący dół. Brakuje mi trochę punktowości basu ale składam to na karb pomieszczenia, po trochę obudowy i kabli (mam puszczone to zwykłym instalacyjnym 0,75mm2 ;)) F180 nie ma większości cech charakterystycznych dla pełnopasmowców prócz jednej - przy gęstej muzyce, rockowym łojeniu, robi nieco bałaganu w dolnych rejestrach. Ale nie jest to jakaś tragedia. Słyszałem wiele kolumn wielodrożnych, znanych marek, które robiły jeszcze większy bałagan.

Na wyróżnienie natomiast zasługuje HOLOGRAFIA! Stwierdzenie "oderwanie dźwięku od głośników" zyskało dla mnie nowego znaczenia. Dźwięk rzeczywiście przestał być generowany przez głośniki a zaczął po prostu "być" w pomieszczeniu.

Niektóre realizacje płyt (np. R.Waters - Amused To Death, A.M.Jopek - Id, P.Mettheny - Secret Story) powodują, że kolumny nie tworzą sceny, która rozciąga się od kolumn w głąb ale sprawia, że słuchacz jest w dźwiękach zanurzony. Ciężko to opisać ale efekt jest piorunujący i bardzo, bardzo przyjemny.

P.S. Może ktoś ma pomysł jak poprawić rozdzielczość i punktowość dołu pasma bez drastycznej przeróbki kolumn? Zmiana objętości kolumn, kombinowanie z wytłumieniem, zmiana strojenia?

P.S.2 Oczywiście już powstał pomysł kolejnych obudów do tych głośników - klon UniQorn. Realizacja niebawem. czyli nie_wiadomo_kiedy.

P.S.3 Dlaczego, do cholery, te głośniki są tak trudno osiągalne!? Przy ich cenie to jest hicior cena/osiągi.

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-09-2012, 16:13
Wywalic wytlumienie (jeśli bas nie hula zbędne). Można zestroic kolumny wyzej - mniejsze opóźnienie. Kolejna rzecz jeśli masz wene to wycięcie nakłądki przeciwpyłowej i zainstalowanie możliwie blisko spasowanego stożka fazowego. Poprawia sie zakres sredniowysokotonowy. Mogę popytać faceta który ze 180-kami robił najdziksze swawole, nie miałem okazji posłuchać ale z jego relacji gra to lepiej przy porównaniu łeb w łeb ze starszymi 805-ami B&W. Sam mogę powiedzieć ze z kolei u znajomego u którego często bywam a posiada kolumny za 24Kzł za którymi biegał po całej Polsce (i po mocnej rekomendacji Wojtka Paculy :-)) dosłownie (chyba wszystkie dostepne mainstreamwe konstrukcje) 180-ka ma lepszą góre, srodek i scene i ...mniejszy bas (ale tam jest 20cm na basie). Jedyny minus że zdarza sie ze z przypadkowa elektronika gra to "zwyczajnie". Widocznie masz system z możliwościami :-)

Będą łatwiej osiągalne, spoko. Własnie na dniach odbieram partię 20szt.

Pozdrawiam
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: cadam w 10-09-2012, 18:03
"P.S. Może ktoś ma pomysł jak poprawić rozdzielczość i punktowość dołu pasma bez drastycznej przeróbki kolumn? Zmiana objętości kolumn, kombinowanie z wytłumieniem, zmiana strojenia?"

Jeśli chcesz mieć jak najlepszy bas z basrefleksu, to zmierz parametry T-S Twoich głośników i w programie http://www.lsp-lab.com/ dobierz najlepsze strojenie do objętości posiadanych obudów. Ja bym wytłumienia całkiem nie wyrzucał.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: cadam w 10-09-2012, 18:58
.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-09-2012, 19:02
Cypis, b.ważne ! Możesz dokleić magnes neodymowy. Testowałem krazek ok 60mmx5mm
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 10-09-2012, 21:57
@cadam

Zastosowałem Visatonowski BR15.17, czyli fi wew, 62mm i długości 147mm. Objętość wewnętrzna to 31 litrów minus wzmocnienia i głośnik, więc szacuję na jakieś 30l. Do tego zastosowałem ich dwa "kocyki", czyli szacuję, że wypełnienie jest jakieś 50%. Zatem wygląda to tak:

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 10-09-2012, 21:58
>> lancaster, 2012-09-10 19:02:02
>> Cypis, b.ważne ! Możesz dokleić magnes neodymowy. Testowałem krazek ok 60mmx5mm

O! Dzięki za podpowiedź. Jak go kleić? N-N czy N-S? Czego powinienem się spodziewać?

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 10-09-2012, 21:59
>> Cypis, 2012-09-10 21:57:27
>> Visatonowski BR15.17

Poprawka.

BR 15.34
http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/zubehoer/br15_34.html

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-09-2012, 23:18
Kleiłem NN  tak by sie odpychały. Mozesz sie spodziewac wzrostu motoryki i własnie lepszej kontroli na dole (byc moze sa to wrazenia subiektywne...niemniej o takie chodzi :-))

Melo, zasady sztywności membrany i siły napędu są wspólne dla wszystkich
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-09-2012, 23:19
...falowodów. TL, horny etc.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 11-09-2012, 02:29
Tak, dla wszystkich, ale w przypadku obudowy zamknietej mozna sobie troche "poluzowac". Zasada dzialania OZ jest jednak kompletnie inna od falowodu.

A tak swoja droga to bym machnal z ciekawosci monitor studyjny na F180, ale poki co z takimi zakupami musze poczekac. Moze kiedys...
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 10-06-2013, 09:21
Kolumny pograły w obudowach BR o jakich pisałem od września zeszłego roku. Zasadniczo jestem zadowolony ale... No właśnie, "ale".

Te głośniki świetnie się sprawdzają w muzyce gdzie grają "cztery instrumenty na krzyż". Gdy gra gęsta muzyka - rock, metal, wielkie składy symfoniczne, itp. - im głośniej tym gorzej. Niestety. Robi się nierozdzielczy łomot i frajda ze słuchania znika. Mają tak wszystkie szerokopasmowce jakich słuchałem więc nie obwiniałbym tu waśnie F180.

Składam to na karb niskiej części pasma. Spore wychylenia dla basu plus konieczność odtwarzania reszty pasma powodują takie efekty.

Przyszło mi zatem do głowy by wesprzeć dół w miarę dobrym ale nie drogim basowcem. Najlepiej jakby był chętny zagrać nisko w OZ (ale i BR akceptuję). Co do góry pasma nie mam uwag. Może w przyszłości wesprę go jakims utratweeterem. Zatem kilka zatem pytań:

1. Czy takie rozwiązanie poprawi rozdzielczość dołu pasma i zniknie efekt "łomotu"?
2. Jaki głośnik w dole zastosować by nie było konieczne obniżanie skuteczności F180? Najchętniej F180 ciął bym akustycznie bez zwrotnicy w jakiejś małej OZ. Np. W 5-10l gra już tylko do 150-100Hz.
3. Jeśli nie cięcie akustyczne to przy jakiem f ciąć elektrycznie? Filtry którego rzędu?

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-06-2013, 09:29
18ka AWX STX-a, robisz 2,5 way. 1 rzad dla basu z rownoleglym rlc byl z tego co pamietam.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 10-06-2013, 10:01
>> lancaster, 2013-06-10 09:29:51
>> 18ka AWX STX-a

Jak się domyślam, taki: http://stx.pl/wm-stx-6-5-1-5-180-8-f-a-fc-x-gdn-18-140-8-awx.html.

BTW. Wyglądają strasznie podejrzanie podobnie do F180 ;)

>> lancaster, 2013-06-10 09:29:51
>> robisz 2,5 way.

To sugeruje 2 głośniki na stronę. Tak? Impedancja w takim układzie 15ohm. Dlaczego 2,5 drogi? Czemu nie zwykłe 2? Jakie zalety rozwiązania 2,5?

>> lancaster, 2013-06-10 09:29:51
>>  1 rzad dla basu z rownoleglym rlc

RLC dla kompensacji impedancji?

Jak podłączać F180? Przez zwrotkę czy bez? Bez zwrotki to impedancja wyjściowa kolumn wyjdzie poniżej 4-6 ohm :/ Niezbyt komfortowo.

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-06-2013, 10:06
Cypis, moja kucha :-) 1,5 way, 2,5 way to bedziesz mial z tym supertweeterem o ktorym wspominales.
Po Bożemu, fullrange niefiltrowany, dodatkowy bas na niski ciety i strojony wg tego co kto lubi, jedni cenia liniowosc inni kopa na srednim basie a kazdy ma inne pomieszczenie !:-)
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 10-06-2013, 12:37
>> lancaster, 2013-06-10 10:06:49
>> 1,5 way,

OK. Mam jednak wątpliwości co do skuteczności AWXa. Deklarowana i z pomiarów to 90dB. Z pomiarów F-180 wychodzi, że ma coś koło 92dB. AWX nie będzie miał za mało, by się zgrać z F-180, tym bardziej że pójdzie przez zwrotkę?

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-06-2013, 15:28
92dB dla 180 to "chyba" troche zbyt radosnie. Nie mam kalibracji wiec nie bede kladl ręki, ale z info/pomiarow jest to ok 90dB.
W ukladzie o jakim pisze 180 idzie pelnym pasmem a 180-ka tylko dorzuca nieco cisnienia na samym dole. Jak potrzebujesz wiecej basu w gestszej muzie mozna zasosowac wyzsze strojenie.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 11-06-2013, 07:22
BTW.

Systemy, gdzie głośnik szerokopasmowy wsparty jest od dołu głośnikiem niskotonowym nisko ciętym noszą nazwę "FAST" lub "F.A.S.T.". Domyślam się, że to jest jakiś akronim. Szukałem w internecie i nic. Czy ktoś wie od czego ten skrót pochodzi?

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: dvfsys w 11-06-2013, 09:39
With this new F.A.S.T.-System (Full-Range And Subwoofer Technology) method of construction, we were able to maintain all of the sound advantages of the dual-coax models while achieving an attractive market price, which would not have been possible with a downsizing of the elaborate coax driver.

http://www.audiodata.eu/products/jolie.html
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 11-06-2013, 12:01
Dzięki! Teraz widzę, że było to nawet do wymyślenia. :)

Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Ms w 26-07-2013, 14:51

Witam, Jestem dumnym posiadaczem Cube f180 z metalowym stożkiem fazowym,zamocowanym na śrubie mosiężnej w skrzyni ze sklejki 10mm z drobnymi wzmocnieniami, w tej chwili 30L , wcześniej ta sama konstrukcja z wypełnieniem dającym 15L.
Chciałem przedstawić krótki test porównawczy- CUBE F180 mojej konstrukcji z ATC SCM 19 .
Właściwie nie ma się co rozpisywać, wystarczyło kilka sek. aby wybrać zwycięzcę .
ATC radziły sobie dobrze na basie i w porównaniu  tylko tam.
Jeśli chodzi o górę to blado,delikatnie, bez emocji.
Na na średnicy wyższej i niższej- dyskwalifikacja.
Dynamika, lokalizacja instrumentów, wiadomo po jakiej stronie.
Nowe Atc kosztują 10 tyś, jeszcze 2 lata temu byłem gotów zapłacić takie pieniądze za takie brzmienie, na szczęście miałam możliwość odsłuchać Cube f180 i był to największy skok w zabawie w szukaniu najlepszego brzmienia.
Jeśli chciał by ktoś szczegółów konstrukcji czy zamocowania stożka itp. chętnie odpowiem.

Pozdrawiam
Mariusz
Ps . Informacja dla zainteresowanych -Atc są na sprzedaż.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: cadam w 26-07-2013, 17:21
Najlepiej, to mógłbyś wrzucić foty.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Jamelo w 28-07-2013, 13:37
Dołączam się również do prośby kolegi cadama o dodatkowe informacje i fotki.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Ms w 02-08-2013, 11:51
.
Tak wygląda kolumna.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Ms w 02-08-2013, 11:54
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Ms w 02-08-2013, 11:55
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Ms w 05-08-2013, 16:00

Na dniach będę porównywał konstrukcje tunelowe ze sklejki 1 cm o wymiarach wew. opisanych na pierwszej stronie z moimi.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: cadam w 05-08-2013, 16:36
Dziwnie zamocowałeś korektor fazy.
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: almagra w 06-08-2013, 09:23
Fucking Machine?
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: Ms w 06-08-2013, 14:17
.
Zgadza się, stożek wysunięty jest do końca tubki, tak gra najlepiej u mnie .
Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 30-01-2014, 10:30
Bylem wczoraj u kolegi Ms posluchac systemu do wywolywania orgazmow jak to ujal almagra :-)))
Powiem tak...jestem facetem ktory zajmuje sie dystrybucja tych glosnikow, wiec najlepiej bierzcie moja opinie pod uwage tak jak inne recenzje, czyli ze sporym dystansem...ale...

Mi osobiscie nie udalo sie uzyskac tak spektakularnych efektow z tym glosnikiem.
Ustawienie w pomieszczeniu bardzo nietypowe, ale zarazem sensowne :
glosniki stoja po przekatnej, niesymetrycznie wzgledem scian pokoju, tworzac ze sluchaczem trojkat raczej prostokatny niz rownoramienny.
Jako wzmacniacz pracuje z nimi standardowo starszy model Marantza, zamiennie z T-ampem.
Co ciekawe slychac bezproblemowo roznice miedzy zasilaczami impulsowymi podpinanymi do T-ampa.
Oczywiscie przywiezoiony przeze mnie zagral lepiej gdyz jak wiadomo pachne Hi Endem oraz wykwintem ;-)
A tak blizej normalnosci, zasilacz 5A zagral lepiej od 10A. Producenci rożni, pewnie ten 5A mniej sieje, czy tam siejeje :-) Nie potrafie wyjasnic i nawet nie mam zamiaru, link do aukcji allegro jakby ktos potrzebowal obejrzec :
http://allegro.pl/zasilacz-stabilizowany-impulsowy-do-led-12v-5a-i3888301315.html?source=mlt

Wracajac do sedna czyli brzmienia. Z Marantzem bardziej miekkie ale tez nieco zlagodzone  w impulsie. Mozna powiedziec mniej wykontrastowane (nie mylic z wykonturowanym).
Dla jasnosci. Za xrodlo robi dvd marantza na ktorym byla odpalona plyta pt "the best of kolega Mariusza 500 utworow", a tam ZERO samplera cholera :-) Bylo za to duzo polskiej muzyki w  stylu ONA, Kombi, Dżem, Myslovitz, sporo rocka ale bez metalu to fakt (Dire Straits i podobne klimaty), bluesy w stylu Clapton, bomba brzmialy nagrania trance w ktorych oprócz hektarow przestrzeni swietnie wypadaly faktury instrumentow elektronicznych, rytm.... zeby samplery brzmialy na wielu sprzetach tak pogodnie, dynamicznie, kolorowo i swobodnie to by byla baja i nie podejrzewam, zeby ktos nerwowo biegal za kablami zeby poprawic to & owo.
czy dxwiek byl bez wad ? Alez oczywiscie nie. Żaden do tej pory przeze mnie sluchany nie byl bez wad, ale biorac pod uwage bardzo szeroki przekroj muzyki a zwlaszcza przyjemnosc i charakter jaki system prezentuje trzeba sobie zadac pytanie (nie tylko przy okazji tego systemu nachodzi mnie ta refleksja).
Czy sprzet ma wady skoro trzeba ich szukac wylaczajac sie ze sluchania muzyki ?
Dla mnie sprzet ma wady jesli nie pozwalaja sie wlaczyc w sluchanie muzyki, ale OK i tu znalazlem WADY :-)
Po pierwsze bas na samym dole moglby byc twardszy. Absolutnie nic sie nie snuje, ale wydaje sie ze zestaw by skorzystał przy mniejszej objetosci obudowy. Po prostu bas na dole czasami powinien byc typu "kowadlo" a jest jak kowadlo owiniete w 3 reczniki :-)
Szczerze nie znam kolumn w cenach do 20Kzl ktore by mnie pod tym wzgledem rozpiescily, ale jak sie dowalac to na calego ;-)
Kolejna rzecz to minimalnie wieksza rozdzielczosc gory. Jest dxwieczna w sposob zaskakujacy, czasami nawet wydaje sie ze jest jej za duzo, zeby w innym nagraniu okazalo sie ze ...w sam raz :-) ...czyli tak jak byc powinno (mozna to modelowac skreceniem osi glosnikow, sluchalem bez korygowania ....bo nie czulem takiej potrzeby :-)).
Niemniej porownujac do przykladowo dobrego drivera kompresyjnego w nieduzej tubie wiem ze mozna wiecej. Do kopulek jakichkolwiek porownywac nie bardzo jest sens, najczesciej pewnie stwierdzicie ze gora u Mariusza jest bardziej rozdzielcza i klarowna dla odmiany :-D

Sami widziscie ze wady sa aspektami na ktorych trzeba sie skupic. Jak sie slucha normalnej muzyki czlowiek sie rozplywa, wiec dopierniczarstwo uprawiam tylko zeby mozna bylo kilka "gorzkich" slow napisac.
Coz, charakter mam jak wiadomo podly ale za to stabilny ;-)

W kazdym razie dxwiek pod wzgledem funu ze sluchania jesli odniesc to do warunkow przykladowo audioszolu na palcach jednej reki trzeba czegos tak fajnego szukac
...i to na palcach jednej reki niesfornego czlonka Yakuza ;-)

Dodam tylko ze sporo pracy zostalo wlozone w optymalizacje ustawienia zestawow oraz lekka adaptacje pomieszczenia (kilka poduch robiacych za ustroje umieszczone doswiadczalnie)

Dzieki dla Mariusza za zaproszenie i milo spedzony wieczor.


Tytuł: Cubeaudio F-180 - jaka obudowa
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 30-01-2014, 10:40
PS. zeby nie bylo, ze robie tu tekst reklamowy przed wrzucaniem glosnikow na rynek dodam ze F180 sa od pol roku niedostepne i nie wiadomo czy beda dostepne kiedykolwiek.
Zapytania mam w zasadzie na okraglo, wiec naprawde mi zalezy... niemniej z dostepnoscia jest jak jest o czym  niniejszym informuje.
Glosnik slabo spisuje sie moim zdaniem w dipolu, za to bardzo dobrze moim zdaniem w basrefleksie 16-18l strojonym 40-45Hz - info odnosnie zapytania tytulowego watku.