Audiohobby.pl

Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: jjurek w 08-01-2011, 16:55

Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 08-01-2011, 16:55
Jestem po pierwszych próbach dopasowania jakiegoś wzmacniacza do hornów JMLC350.

Jak na razie żaden z pięciu wzmaków jakie mam nie zagrał dobrze albo mocno szumiał.
Co u Was gra dobrze z hornami?
Oczywiście wszystko w duchu  "Zrób to sam"   :)
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: GNAKED w 08-01-2011, 18:20
Przyłącze się do pytania. Ja jestem na etapie kompletowania elementów do wzmacniacza pod min tuby.
Mój wybór padł na http://diyaudioprojects.com/Solid/Jean-Hiraga-Class-A-Amplifier/
Choć coś mi się wydaje że będę musiał jeszcze raz zamówić rezystory na mniej szumiące :(  

Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 08-01-2011, 20:16
jjurek, jak konfiguracja glośnikow ?
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: misiomor w 09-01-2011, 23:39
Prawdę powiedziawszy sam w przypadku wysokoefektywnych kolumn skupiłbym się chyba na unikaniu włażenia zakłóceń (brumy i śmieci cyfrowe) po masie. A więc CMRR jako priorytet.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Yogi w 10-01-2011, 07:28
hhhhh, witamy w klubie wysokoefektywnym, jeśli masz zwrotnicę pasywną to z pewnością dopasowywałeś Lpadem albo trafem efektywność tuby do efektywności sekcji basowej. masz wtedy w porywach 90 parę db z watta i jesteś w szczęśliwym położeniu

ja mam zwrotnicę aktywną, więc podział odbywa się przed wzmacniaczem, a wzmacniacz podłączony jest bezpośrednio do głośnika i w moim przypadku sekcja tubowa osiąga 118 db z watta, i nie jest lekko.

powiem tylko że dobrze zrobiony DRD 300B daje radę, szum słuchać dopiero po włożeniu ucha w tubę, brumu nie ma wcale, krell KSA50 szumi już sporo więcej, a wzmacniacza cyfrowego nie da się wręcz słuchać
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Yogi w 10-01-2011, 07:29
misiomor ma 100% racji, masa przede wszystkim ! i to masa rozumiana globalnie a więc wszystkie klocki połączone razem !
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: janvik w 10-01-2011, 10:05


jesli wysokoefektywne to mozesz sprobowac SC 20w class A wzmacniacz. odstep od szumow okolo 125dB unweighted na wejsciu = 1V. Mam gdzies w domu schemat i projekt pcb. Zasilanie regulowane.

wzmacniaczy w klasie AB jest duzo,  

pozdrawiam,
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 10-01-2011, 10:11
Panowie nie piszcie takich bzdur że s/n = nieważone 125 dB.
Bo to bzdura.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 10-01-2011, 10:16
Efektywność a S/N czy dynamika to zupełnie inne pojęcia.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-01-2011, 10:21
Tez polecam lampe. Tak jak pisze Yogi, dobrze poprowadzona masa i nic nie brumi, lekko szumi po zbliżeniu sie do głośnika.
Znajomy ma Lowthera PM2 i 2A3. nie am tematu brumów czy szumów (moze coś tam lekko szumi, nie wsłuchiwałem sie w szumy, tylko w muzykę  :-) ).
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Yogi w 10-01-2011, 10:22
wzmacniacze w klasie AB szumią
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 10-01-2011, 10:24
Wszystko szumi , naturalne zjawisko.

Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-01-2011, 10:34
I wszystko gra.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: janvik w 11-01-2011, 03:03


Zagra
Akurat w tym wypadku masz racje, przepraszam za blad. W pospiechu klepnalem 2 zamiast 1. Odstep od szumow w tym wzmacniaczu SC podaje jako okolo 115dB niewazone, 118 wazone.  Nie budowalem tego wzmacniacza ale wsrod wlascicieli ma bardzo dobra opinie.

Wynik pomiaru zalezy od warunkow pomiaru (glownie impedancja wejscia i poziom szumow zrodla czyli na ogol opornika 50-200ohm) i pasma pomiaru. Tym nie mniej osiagniecie odstepu od szumow powyzej 120dB we wzmacniaczach mocy nie jest wielkim problemem w pasmie 100Hz-10kHz.
Moje wzmacniacze maja na wyjsciu od 30 paru do 40 kilku uV przy wejsciu zwartym opornikiem 50ohm Vishay CMF55 low noise (Vishay spec:0.1uV/V).
Giovanni Stochino zmierzyl na swym wzmacniaczu opublikowanym w EW 42uV rms na 50 ohm i bandwidth=80kHz.
Moje wersje maja okolo 36uV.  Zaznaczam, ze wzmacniacz nie jest projektowany na ultra niski poziom szumow tylko szybkosc (SR>300V/us) i niskie znieksztalcenia szczegolnie intermodulation i transient intermodulation (TIM). Stochino uzywal na wejsciu i w VAS 2n5551/2n5401 (zbyt duza rozbieznosc miedzy P i N), ph2222A i ph2907a i zwykle rezystory. Ja uzywam 2sa970bl/2sc2240bl i niskoszumne i niskoindukcyjne rezystory tam gdzie trzeba pomijajac pare innych modyfikacji. Wejscie i VAS maja wlasny niskoszumny zasilacz regulowany.

pozdrawiam,
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 11-01-2011, 08:20
Czasem się człowiek piprznie.

Komplementarność jest zawsze umowna, nawet gdy struktury są na tym samym podłożu.

Osobiście dawno sobie dałem spokój z pomiarami s/n w stopniach liniowych.

Wystarczy że s/n jest lepszy od tego w przeciętnym cd.

Co do samych wzmacniaczy to jedno jest najistotniejsze , ma grać ze wszystkim na wszystkim.

To jest sztuka. Sztuka którą topowe firmy dawno zapomniały.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 11-01-2011, 21:54
Wszystko szumi,to prawda,ale elementy aktywne szumią o kilka rzędów wielkości silniej od elementów pasywnych,tak,że pomysł z wymianą rezystorów jest nonsensem.Lepsze tranzystory mogą zmniejszyć szum.Poza tym szumy wzmacniaczy tranzystorowych z ujemnym sprzężeniem zwrotnym są znaczne,gdyż wzmocnienie takiego układu Z otwartą pętlą jest olbrzymie,a pętla ujemnego sprzężenia nie jest w stanie wytłumić tego szumu z powodu chaotycznego charakteru szumu.Więc najlepiej zadziała wzmacniacz bez NFB.W ogóle NFB to działa jedynie dla czystego sinusa.Dla przebiegów muzycznych,czyli sygnału zbliżonego swoim przypadkowym przebiegiem właśnie do szumu NFB jest zabójcze.W teorii obwodów nazywa się to CYRKULACJA HARMONICZNYCH I TIM.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: janvik w 12-01-2011, 07:30


almagra,

teoretycznie masz duzo racji. Wszystko szumi ale szumy sie dodaja. We wzmacniaczach malych sygnalow (niekoniecznie w preampach audio np mikrofonowych czy MC ale industrialnych) wszystko sie liczy. We wzmacniaczach mocy szum rezystorow niewiele dodaje ale dodaje (filtry na wejsciu i NFB) wiec uzywam niskoszumnych bo kupuje w wiekszych ilosciach aby bylo taniej.  

Rezystor wiadomo wnosi trzy rodzaje szumu: termiczny, kontaktowy i shot (nie wiem jak jest po polsku). Kontaktowy szum zalezy miedzy innymi od materialu i wymiaru o czym wielu audiohobbystow pewnie nie wie. Np opornik weglowy (carbon comp) o mocy 2W ma do 3 razy nizszy poziom szumow niz 1/2W w tych samych warunkach. Szumy w opornikach metalizowanych az tak nie roznia w zaleznosci od wielkosci.

Najcichsze sa oczywiscie oporniki wirewound a po nich metalowe (metal film). Poniewaz termiczny szum rosnie z wartoscia oporu to gdy musimy uzywac duzych wartosci w sciezce audio niskoszumny opornik cos tam umniejszy. Niestety niewiele.  Zalaczylem praktyczny artykul o ultraniskoszumnym przedwzmacniaczu bo wyjasnia jak projektowac niskoszumne uklad i moze sie komus przyda.

Co do wzmacniaczy bez NFB to pierwszy takowy zbudowalem 30 lat temu; zbudowalem rowniez feed forward LRC wzmacniacz i od bardzo dawna nie bawie sie w takowe bo wnosza moim zdaniem wiecej problemow niz rozwiazuja. A na stare lata coraz bardziej cenie wygode a wiec prostote no i przyzwyczailem sie do tego i owego. Tylko do zadnej kobity jeszcze nie udalo mi sie przyzwyczajic.  

Nie bardzo rozumiem natomist tego co mowisz o muzyce i szumach. Muzyka klasyczna (z instrumentow klasycznych) i wokal maja nature sinusoidalna. Owszem, wiele instrumentow plus wokal nalozone na siebie maja postac modulowana ale nadal nature sinusoidalna.  
‘Instrumenty’ elektroniczne (co jest instrumentem?) moga generowac fale nie sinusoidalne. Ponaddto w muzyce uzywa sie dzwiekow generowanych przez nature, przemysl a wiec pile i prostokat. Podobnie szumy sa rozne.  Tym nie mniej znaczna czesc szumow mozna zmniejszyc uzywajac NFB albo bardziej skomplikowanych ukladow feed forward i NFB. Napisano sporo artykolow jak to robic lepiej niz zwykle. Co wiecej, NFB pozwala zmniejszyc szumy rowniez w oscylatorach a szczegolnie gestosc szumu (noise density).

pozdrawiam,
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: janvik w 12-01-2011, 07:33


Niestety zalacznik obcielo. Nie lubi pdf. Podaje tytul dla zainteresowanych: "Design of ultra low noise amplifiers". Mozna znalezc na necie.

pozdrawiam,
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 09:14
Panowie  szumy są naturalną składową materiału muzycznego.

Jeżeli słyszę remaster w którym od pierwszych taktów nie słychać szumu z nagrania z lat np.60 to już nawet nie mam chęci się dalej z taka płytą męczyć.

Poza tym szumy jak i zniekształcenia mogą się znosić wzajemnie , innymi słowy nie muszą się zwielokrotnić.

Co do NFB , jak wszystko jest to czasem konieczny kompromis.

Osobiście nie słyszałem jeszcze wzmaka bez nfb który zagrałby równiej od tego z nfb.

Obecne moje wzmacniacze mocno stresują bardzo ambitne i znane konstrukcje triodowe na 2a3 czy serii 300,320,350B. NFB jest na pokładzie. Wszyscy słuchający podkreślają że neutralność jest wzorcowa.
Tu lampusy { niestety jak do tej pory } pogrubiają pewne zakresy brzmienia.
ART Diavolo 300B , AIR Tight , TRI { za chudo }, Sun Audio 2a3 { zbyt delikatny },Pocachontas { oprócz średnicy niewiele się działo }.

Jeżeli ktoś z lampiarzy chciałby się z moim wynalazkiem zmierzyć to bardzo chętnie.

Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Yotomeczek w 12-01-2011, 09:51
A co to za wzmacniacz?
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 10:16
Stereofoniczny, hehehhee.

Prosty jak cep. No ale diabełek tkwi w szczegółach.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-01-2011, 10:29
Zagra, akurat słuchałem Twoj wzmacniacz w porównanie z Sunaudio i sorry....ten "za"to, tamten "za" tamto....opowieści. Nie słuchałem Tri, AT i ART-a.
Moim (i nie tylko) skromnym zdnaiem Twój amp zagrał b. dobrze, aczkowliek Sun Audio nawet bez rozgrzewki podobał sie bardziej (swoboda, róznorodnośc). Zestawy 95dB
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 10:34
>Lanc

Jeżeli u _kota_ to był tylko podstawowy amp.
Z niskim zasilaniem , jedno parowy , jednostopniowy.
Mimo to jest dobrym punktem odniesienia.
Na wyższych Klipsh efekt będzie większy.

Naprawdę trudno byłoby porównać Sun Audio 2a3 do ART diavolo na 300B p-p.
Inna klasa.

ART deco 20 Sun nie udźwignie. Zagra rozmytym dźwiękiem.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: majkel w 12-01-2011, 10:36
Czy on jest według schematu scalak + para MOSFET? Tranzystory są w NFB czy poza?
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 10:37
Nie
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 10:38
Elementy mocy są nie do kupienia. Mam swoje źródło zaopatrzenia.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-01-2011, 10:52
"ART deco 20 Sun nie udźwignie. Zagra rozmytym dźwiękiem."

100% zgoda. Akurat nie miałem okazji posłuchac kolumn Arta grających innym :-))) ...one trochę grają takim dźwiękiem nawet z mocnieszymi piecami :-)
Hurricane zbudowane w oparciu o ten sam  midbas brzmia w porównaniu spoooooro żwawiej/w sposób bardziej zróżnicowany i barwniej, aczkolwiek do 2A3 (3,5W) też bym ich nie zestawiał pomimo realnych 90dB/8ohm.
Tutaj Twój wzmacniacz, czy każdy uczciwy tranzystor lub lampa 15W....spisze sie bez porównania lepiej.
Z tym że wątek jest o wzmacniaczu do WYSOKOEFEKTYWNYCH kolumn :-)
Do 3,5W wzmaków kolumna powinna mieć 95dB albo lepiej i nie spadac z impedanacja realnie ponizej 6.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 10:55
Klipshorny mogą być prawda. Gra bardzo dobrze. Swobodnie.

Co do Deco 20 , to zupełnie inna bajka niż dwu drożne Art.

Niedawno słuchaliśmy z kolegami Klipsch Heresy III { ponoć średnio dobry model } zagrało bez niedomówień.

Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-01-2011, 11:05
Zagra, 3way Art też słuchałem, lepsze od mniejszych ale nadal jak dla mnie.....sorry.... :-)
Jedno co mogę powiedzieć, to ze  w zestawieniu za paredzisiąt Kzł było ....dosć łanie....na każdej płycie tak samo :-)
W każdym razie do 3,5w to te kolumny na pewno sie nie nadają (lub 3,5W wzmacniacze do niech jak kto woli).
I żadna strata dla użytkowników tych kolumn i wzmacniaczy 3,5W :-)
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 11:07
Można i tak.

Każdy słucha jak chce i czego chce. Na tym polega urok zabawy.

Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 11:10
Osobiście mam sentyment do Goodmans Axiom 301 i 401. Tu też jest dobrze vs Sun 2a3.

Sun 2a3 jest niestety strasznie wrażliwy na dobór żarówek. Jest to na pewno bardzo udana konstrukcja która niejednokrotnie zawstydza wiele innych wzmaków.

Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Yotomeczek w 12-01-2011, 12:05
>> ZAGRA, 2011-01-12 10:38:32
Elementy mocy są nie do kupienia. Mam swoje źródło zaopatrzenia.

Czyli po prostu Twój wzmak jest naj i nikt inny takiego mieć nie będzie.
Dzięki - byłeś niezwykle pomocny ;)
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 12:52
Ty to napisałeś. Nie twierdzę że jest naj.

Najlepsze efekty osiągniesz szukając rozwiązań swoich.

O ile podpowiem czy pomogę w rożnych sytuacjach nie oznacza wcale że muszę zdradzać cały warsztat doświadczeń. To trochę tak jak z wykonywanie traf głośnikowych. Wielu nawija i efekty są rożne z rożnych przyczyn.

Każdy szuka po swojemu rozwiązania układowe czy dobór elementów jak i punkty pracy.

Czy to będą lampy czy elementy dyskretne wszystko zależy od umiejętności dłubacza,ważne aby zagrało i zagrało w sposób powtarzalny.

Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 12:55
>Lanc

Deco 20 są 4 way. Niższe są po prostu słabsze pod każdym względem. Poniekąd są to paczki dedykowane do triod.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Yotomeczek w 12-01-2011, 13:02
>> ZAGRA, 2011-01-12 12:55:12
>Lanc

Deco 20 są 4 way. Niższe są po prostu słabsze pod każdym względem. Poniekąd są to paczki dedykowane do triod.


Art DECO 20 są 4-głośnikowe, ale 3-drożne
http://www.loudspeaker-art.com/deco%2020.html
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 13:10
>Yotomeczek

Nie do końca tak jest. Dolny bas jest mocniej cięty.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 13:13
Prosty układ niczym cep. Grzeje się dziko i wymaga dobrego odprowadzenia ciepła.
Szumy pomijalne , bardzo ładnie ułożone harmoniczne.Podobnie do Ecc81...82.
Polecam w wersji pajakowej.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 12-01-2011, 16:45
ciepło...ciepło...
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-01-2011, 17:22
">> ZAGRA, 2011-01-12 12:55:12
>Lanc

Deco 20 są 4 way. Niższe są po prostu słabsze pod każdym względem. Poniekąd są to paczki dedykowane do triod."

Wyglądąły na 3 way, więc sprawdziłem i faktycznie są 3way :-)


http://www.loudspeaker-art.com/deco%2020.html

"   


SPECIFICATIONS

Speaker Type
   

3 way Bass Reflex floor standing loudspeaker "

Jakos tego nie widzę do triody ....chyba że 845....805.... GM70 itp.
W każdym razie znam conajmniej kilkanaście kolumn, które lepiej pokażą zalety triody :-)
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 17:33
Pewnie są lepsze i gorsze.

Ale triody mają swoje wady { wynika to z konstrukcji }  i te m.inn. deco 20 pięknie pokazały.

Swoją drogą jeżeli wzmacniacz jest dobry to nawet jak ma małą moc to powinien zagrać w sposób strawny.

Wszak nie oczekujemy aby 3W żarówka miałaby się męczyć z np. Infinity Renesans 90.

Wiesz , na oko to kobyłka w hospicjum leżała.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-01-2011, 17:47
Stary, jeżeli wadą jest to ze trioda nie napedza burczybasa to normalka nie wada...

Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 12-01-2011, 17:48
Że SŁABA trioda....bo taka np. 805-ka czy GM70 pewnie to dxwignie...tylko po co, skoro z innymi koumnami bedzie sporo lepiej ?
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Detektyw Kwass w 12-01-2011, 17:57
Otóż to. Nie rozumiem mąk ludzi którzy usiłują znaleźć lampę która napędzi jakieś tępe klamoty.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Detektyw Kwass w 12-01-2011, 17:58
Zagra, jaki edytor rysuje taki schematy?
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 12-01-2011, 18:23
No cóż Deco 20 można napędzić i z 3 W triody. Tylko nie w tym rzecz.


Ja pracuję w Sprint Layout z dodatkami.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Hoko w 13-01-2011, 15:53
>> ZAGRA, 2011-01-12 13:13:34
Prosty układ niczym cep. Grzeje się dziko i wymaga dobrego odprowadzenia ciepła.
Szumy pomijalne , bardzo ładnie ułożone harmoniczne.Podobnie do Ecc81...82.
Polecam w wersji pajakowej.


Czy 24V stojące w nocie katalogowej tych tranzystorów, to jest maksymalne napięcie dren-źródło?
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 13-01-2011, 17:05
Przebijalność złącza może wytrzymać ponad 28 VDC pod warunkiem że termika będzie niska.
Z drugiej strony im wyższe straty termiczne tym większe spadki na złączach.
Trzeba wybrać kompromis-jak zwykle.
Jeżeli wystarczy nam { moc w okolicach min 15W/ch } to ten symetryzowany układ w zupełności nam wystarczy.

Najlepiej jak zastosujemy wyższej mocy rezystory węglowe.

Tak na dobra sprawę w tym układzie mimo prostoty ważne sa punkty pracy i sztywność zasilania.

Jako że spadki polaryzacyjne są niskie Vgs jFety mocy można zasilić +/- 15VDC też wystarczy.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Hoko w 13-01-2011, 17:47
>> ZAGRA, 2011-01-13 17:05:27
Przebijalność złącza może wytrzymać ponad 28 VDC pod warunkiem że termika będzie niska.

A tam masz zasilanie 22V. To przecież przy sygnale wyjściowym rzędu 6V (a dla 24 - 2V!) te warunki zostaną przekroczone. Gdy na wyjściu jest -2V, to na górnym tranzystorze będzie 24V, a wartość max w katalogach tyczy nawet wartości chwilowej. Wiec może być dym - czy coś źle rozumuję?
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 13-01-2011, 17:56
">> ZAGRA, 2011-01-12 18:23:06
No cóż Deco 20 można napędzić i z 3 W triody"

...chyba takiej made in kobyłka :-)
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 13-01-2011, 18:18
Z nuwistorów 6s46gw w p-p.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 13-01-2011, 19:56
OK, Zagra. Znajmomy ma wzmacniacz hybrydowy pracujacy w  2 trybach. W trybie oszczednosciowym ma 4W i tez wysterowywuje 90dB Focale...ale lepiej robi to w trybie 12W.
W kazdym razie nikomu bym do czegos takiego(kolumny) nie polecał wzmacnaicza ani 3 ani 10W....rozsądne minimum to uważam 20W...pomijam gusta i że komuś moze sie podobac i z 1,5W 45-ki.
Deco 20 to nie są kolumny tematyczne w tym wątku. Eektywnosć (jesli przyjać ze nie na papierze) maja wysoką ale 91dB to zaden rarytas dla osób które mają ew. problemy z brumami/szumami.
Na Deco 20 tego problemu nie będzie....podobnie jak wielu zalet wyzej skutecznych paczek...

PS. do 3W nie polecałbym nawet 12 cali Tannoya z serii Prestige legitymującego sie 92-3dB. Mało.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Molibden w 15-01-2011, 21:40
>anvik
>Rezystor wiadomo wnosi trzy rodzaje szumu: termiczny, kontaktowy i shot (nie wiem jak jest po polsku).

szum śrutowy

W systemach aktywnych należy minimalizować poziom szumów własnych poprzez zmniejszanie wzmocnienia końcówki mocy do minimum, np 20x. Ona szumi najbardziej. Poza tym w samej zwrotnicy, jeśli jest kilka opampów, to jako wejściowy i w sekcji wysokotonowej trzeba stosować niskoszumowe. W sekcji niskotonowej jest to w większości bez znaczenia ze względu na naturalny spadek ch-ki głośnika w kierunku wyższych częstotliwości a przez to mniejszą słyszalność szumów całkowitych tej sekcji.
Ponieważ regulacja głośności jest przed zwrotnicą (na jej wejściu - inaczej ciężko o dopowiednią współbieżność regulacji sekcji/kanałów, chyba że zastosujemy parę PGA2310/11), to nie ma innej możliwości zmniejszenia poziomu szumów jak poprzez kombinację niskiego wzmocnienia i sysokiego sygnału sterującego.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 16-01-2011, 14:29
>Hoko

Zasilanie buffera na wyjściu to +/-22 VDC , więc o czym ty piszesz ?
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 16-01-2011, 14:30
Offset w wyjsciu 0 Vdc +/-0,003...0,01 Vdc.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-01-2011, 23:27
Jako lampa końcowa do wysokoefektywnych głośników wystarczy EL84 włączona w układzie triodowym z podwyższeniem napięcia na siatce drugiej.Układ daje ok 10W triodowego brzmienia.Wymaga jedynie dodatkowego niezależnego zasilacza 100V pełniącego rolę źródła napięciowego między anodą a siatką drugą.Absolutnie krystaliczne brzmienie.Uwaga,wszystkie układy singlowe wykazują znaczne różnice jakości brzmienia od fazy włączenia głośników!
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-01-2011, 23:29
Plus oczywiście 100W trafo głośnikowe,prostowanie lampowe,kondensatory olejowe.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Molibden w 16-01-2011, 23:44
Dlaczego  tr. 100W i prostowniki lampowe? Jedna taka mała lampa da najwyżej 3-3.5W w optymalnych warunkach.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-01-2011, 23:51
Trafo przerośnięte dla dobrych swobodnych basów.Im niższa częstotliwość tym więcej musi być żelaza.TO MA CHODZIĆ LINIOWO OD POJEDYNCZYCH HERCÓW.Prostownik lampowy dla szczegółowości.Prawie nie generuje tzw.szumu przełączania w zakresie w.cz.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-01-2011, 23:59
Z tego powodu pod żadnym pozorem nie wolno prostować napięcia żarzenia.Układy lampowe o dużym wzmocnieniu np.pre gramofonowe MUSI BYĆ ŻARZONE Z AKUMULATORA.Zakłócenia przenikają przez pojemność żarnik katoda.Można to wykazać bardzo prostym doświadczeniem,gdy w pracującym urządzeniu odłącza się na chwilę oba bieguny żarzenia,lampa dzięki bezwładności cieplnej na chwilę zagra bardziej szczegółowo.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 17-01-2011, 08:05
Eeeee , nie przesadzaj Almagra. Akumulatory mają też swoje wady w tym i szumy rozładowania.
Poza tym prostowanie napięcia żarzenia na elementach dyskretnych podparty szybkim fetem mocy nie stanowi obecnie żadnego problemu.
Kumpel zrobił 12,3...13VDC 4 A z szumami poniżej 4nV VHz przy 50Hz.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 17-01-2011, 08:07
Każdą bańkę stabilizujesz z osobna i jest cacy. Są specjalizowane układy stabilizacji.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-01-2011, 11:35
Ja mówię o zakłóceniach z pasma w.cz., proszę czytać dokładnie.Szumy z pasma m.cz nie przejdą z obwodu żarzenia akumulatorem ze względu na niewielką pojemność żarnik katoda i bezwładność cieplną.Anodowe napięcie z akumulatorów  należy filtrować dławikami i kondensatorami.Ja zdradzam wam tajniki swojej konstruktorskiej kuchni za friko.Nie filozujcie,a bądźcie wdzięczni plizzz...Mnie to irytuje...
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-01-2011, 11:39
6c46 to nie jest nuwistor...
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: grynio w 17-01-2011, 11:46
Ja jestem wdzięczny, fajnie poczytać  - dzięki.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 17-01-2011, 11:54
6S46GW są zaliczane do Nuvistorów.
W aplikacjach { też } opisywane są jako duo triody.
TFK uznaje je jako Nuvistory.

W zachodnich opisach napięcie anodowe typ.to 45 VDC w ruskich makatkach 90 VDC do 150 max.
Przy 90 VDC udało mi sie uzyskać około 90 mA.

Są to długo żywotne cholerstwa.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: magus w 17-01-2011, 12:06
>> jjurek, 2011-01-08 16:55:52
>Jestem po pierwszych próbach dopasowania jakiegoś wzmacniacza do hornów JMLC350.

>Jak na razie żaden z pięciu wzmaków jakie mam nie zagrał dobrze albo mocno szumiał.
>Co u Was gra dobrze z hornami?
>Oczywiście wszystko w duchu "Zrób to sam" :)


u mnie gra Musical Fidelity A1 (stary)
gra i nie szumi
(szumy słyszalne przy poziomach, przy których nawet nie odważyłbym się odpalić muzyki - a słucham b. głośno)

schematy dostępne w sieci, więc DIY wchodzi w grę :)
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 17-01-2011, 12:09
>almagara
Akumulator pracuje w układzie zwarcia... i ma bardzo niską impedancję ,wiec gdy zrobisz sztywny zasilacz o równie niskiej imp.też będzie cisza.Nie demonizujmy zagadnień.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-01-2011, 14:34
Ja nie mówię o żadnych słyszalnych szumach generowanych przez zasilacz tylko o szumie szerokopasmowym z pasma w.cz.który interferuje z sygnałem wzmacnianym co powoduje subiektywne wrażenie zmniejszenia mikrodynamiki.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-01-2011, 14:53
6c46 jest miniaturową lampą szklaną.Nuwistory są metalowo ceramiczne.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: Hoko w 17-01-2011, 16:24
>> ZAGRA, 2011-01-16 14:29:01
>Hoko
Zasilanie buffera na wyjściu to +/-22 VDC , więc o czym ty piszesz ?

Piszę o tym, że jeśli sygnał użyteczny na wyjściu wzmacniacza ma, powiedzmy, minus cztery volt, to jest to napięcie, które będzie również na źródle (pomijam spadek na rezystorze źródłowym) tranzystora w górnej gałęzi. Jednocześnie na drenie tegoż tranzystora będzie plus 22V. Czyli różnica napięć (wartość chwilowa) między drenem a źródłem wyniesie 26V.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-01-2011, 16:42
To co będziesz się teraz spierał o nomenklaturę.Czy jest,czy nie jest nuvistorem???
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 17-01-2011, 16:55
>Hoko

Wartość chwilowa.... a i tak wytrzymują więcej z uwzględnieniem Ptot.
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: w 17-01-2011, 17:03

IPAK Lead-free Pin Assignments  
Description
The Power JFET transistor from Lovoltech is a device that
presents a Low Rdson allowing for improved efficiencies in DCDC switching applications. The device is designed with a low
threshold such that drivers can operate at 5V, which reduces the
driver power dissipation and increases the overall efficiency.
Lower threshold produces faster turn-on/turn-off, which
minimizes the required dead time. A PN Diode is added for
applications where a freewheeling diode is required.  
This product has tin plated leads.
   
 
1
2
3
Case TO251 (IPAK)
1
2
3
Case TO251 (IPAK)
N – Channel PowerJFET
with PN Diode
S
D
G
Pin Definitions
Pin Number  Pin Name  Pin Function Description  Product Summary
1 Gate Gate. Transistor Gate  VDS (V) Rdson (Ω) ID (A)
2, 4  Drain  Drain. Transistor Drain 24V 0.0065 50
1
3 Source Source.  Transistor Source
Absolute Maximum Ratings
Parameter Symbol Ratings Units
Drain-Source Voltage  VDS 24   V
Gate-Source Voltage VGS -12 V
Gate-Drain Voltage VGD -28 V
Continuous Drain Current ID 50
1
A
Pulsed Drain Current  ID 100 A
Single Pulse Drain-to-Source Avalanche Energy at 25°C
(VDD= 6VDC,  IL=60APK, L=0.3mH, RG=100 Ω)
EAS 200  mJ
Junction Temperature  TJ -55 to 150°C  °C
Storage Temperature  TSTG -65 to 150°C  °C
Lead Soldering Temperature, 10 seconds  T  260°C  °C
Power Dissipation (Derated at 25°C)  PD 69
Tytuł: Wzmacniacze do wysokoefektywnych kolumn
Wiadomość wysłana przez: almagra w 09-12-2011, 15:55
No i co z tymi precyzyjnymi wzmacniaczami do czułych kolumn?