Audiohobby.pl
Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: lancaster w 05-04-2010, 14:09
-
Mierzyliście może ? Teoretycznie standard wymaga 75ohm ? W praktyce zawsze nieco lepiej mi grało przy niższych wartościach np. w dzielniku out transportu.
Widziałem niedawno pomysł an upgrade kabla cyfrowego poprzez dołożenie rezystora miedzy żyłą gorącą a masą.
-
Jeżeli jestes zainteresowany to mogę podesłąc Tobie kabel cyfrowy oparty na WBT-ach RCA, tych teoretycznie z impedancją charakterystyczną 75 Ohm. Zobaczysz jak będzie z takim kabelkiem.
"nieco lepiej" nie oznacza, ze było dobrze. Moze tzw. cyfrowy nalot był przy dokładniejszej transmisji z mniejszym jitterem ?
Generalnie transport HEED-a gra lepiej od CD Vincenta. Zauważalne na wybrzmiewaniu blach i liniowosci basu.
HEED DT ma położony nacisk na filtrację wewnętrzną napięcia, mocne DSP 27 MHz, separowane wyjscia i silniejszy sygnał wyjściowy:
>> cytat
The created S/PDIF signal has 10 times higher amplitude than conventional standards and can be transported completely
noise-free to the output stage. The latter is based on four parallel-switched line drivers with a total output high enough for
driving coax cables in excess of 20 metres. A Toslink connection is also available and is fed by the very same line drivers.
<< cytat
Jedyny mankament (jak dla mnie nie do przejscia) to obecnie proponowana cena. Będę szukał tego urządzenia w wersji "refrub" z Węgier. Na razie dla moich preferencji cena/jakosc jest za drogi ...
-
ogorek, ja też lubię chłopaków z Nautilusa ;)
Będę testował kilka kabli, w tym stosowane w medycynie, jak sie pojawia to otworzę konkurs otwarty i poroninianka kabli cyfrowych przyjdzie czas zacząć.
Dałem znaka o takim zjawisku, bo skoro nawet takie sławy jak Svoboda stosują tego typu rtozwiazania(z rezystorem obniżajacym "widzianą" przez DAC impedancję) to pewnie coś jest na rzeczy.
W kazdym razie "na ucho", przynajmniej moje daje sie usłyszeć poprawę brzmienia dla obnizania tej wartosci. Moze jednak odbiorniki SPDIF wolą 50ohm, albo kabel 50 ohm widzą nie wiedziweć dlaczego jak 75. Mam nadzieję ze żaden inżynier tego nei będzie czytal, albo taki z poczuciem humoru przynajmniej ;)
Tak czy inaczej zjawisko, przynajmniej organoleptycznie występuje.
-
Rezystor daje tę korzyść, że jeśli w kablu wystąpi odbicie, a pewnie występuje zawsze, to zostanie ono stłumione, być może na tyle, że statystyczna ilość przekłamań znacząco spadnie, albo widmo jittera się zawęzi i zmniejszy w średniej amplitudzie.
-
moje kable były "strugane" przez bratanków węgrów ze srebrnego kabla Neotech-a (cyfrowy coaxial 75 Ohm) i tych wtyczek (miedzianych):
http://www.wbtusa.com/pdf/0110.pdf
Ten węgierski kabelek jest tanszy od wielu budżetowych gotowców z półki.
Jeden mogę pożyczyć nawet na 3 tygodnie (na razie lezy luzem)
-
>> majkel, 2010-04-05 16:29:24
>Rezystor daje tę korzyść, że jeśli w kablu wystąpi odbicie, a pewnie występuje zawsze, to zostanie ono stłumione, być może na tyle, że statystyczna ilość przekłamań znacząco spadnie, albo widmo jittera się zawęzi i zmniejszy w średniej amplitudzie.
Nie jestem specem od linii długiej, ale takie odbicie wystąpi w przypadku niedopasowania impedancji. Czy można też przybliżyć, że na końcu linii jest rozwarcie (względnie bardzo duża rezystancja)? S/PDIF ma przepływność ok 3Mbit/s, to daje bodajże 3MHz i 6MHz + harmoniczne dla prostokąta czyli nieparzyste. Przy niedopasowaniu ulegają zmianie harmoniczne. Czy takie stłumienie przez rezystor równolegle jest w stanie zapobiec negatywnym skutkom takiego niedopasowania?
-
Harmonicznych jest ze dwadzieścia albo i dobrze więcej w takim kablu więc pasmo sięga do 60-80MHz.
LAn, czytałeś może o takim układzie jak regenerator sygnału wideo? Jest to układ szerokopasmowy o wzmocnieniu ok 2x na który można podać sygnał SPDIF.
http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=62196&all=1
Kit Jabel J-002.
Impedancja wejściowa odbiornika SPDIF wynosi kilkanaście kiloomów. 75 ohm dotyczy zewnętrzego bwodu wejściowego z kabla i dokładnie nie jest ważne ile to będzie, przynajmniej w zakresie +/-10%. Większa impedancja i wartość tego rezytora to proporcjonalnie większa wartość napięcia na nim. Ale przesyłanie tam 5V to przegięcie, to zostanie obcięte na wejściu odbiornika. Histereza i tak wynosi 50-100mV więc na tym poziomie odbywa się przełączanie i detekcja. Chodzi o szybkość narastania i wyzwalanie komparatora dokładnie w tym samym czasie zawsze na środku zbocza w czym pomaga większa amplituda i slew rate.
-
Trzeba się najpierw dowiedzieć w jaki sposób jest robiona detekcja zbocza, a dokładnie w jaki sposób wyznaczany jest poziom 50% amplitudy: czy to uśrednianie wartości wejściowej, napięcie odniesienia, czy inna metoda.
-
Odpowiadasz na wpis
>> Molibden, 2010-04-07 14:38:31 \\
>> w czym pomaga większa amplituda i slew rate
Czyli faktycznie to co robią węgrzy ma sens ? Oni własnie dają dużo większą amplitudę ...
-
Dużo większa to rpzedasa, przesteruje i zostanie obcięta, poza tym wzmacnia się różne ewentualne śmieci - niepotrzebnie.
> Corvus5
Zob. w datasheet od odbiorników Crystala: detekcja przejścia przez zero symetrycznego sygnału z ustalona histerezą.