Audiohobby.pl
Audio => Słuchawki => Wątek zaczęty przez: asmagus w 03-06-2009, 00:31
-
Witam
Od lat posiadam CD Onkyo DX 7511 (w 1999 roku wydałem około 1800 pln na niego), które pracowało z resztą klocków Onkyo z ww. serii oraz głośnikami Quadral platin mkIII, niekiedy dochodziły do tego basy Yamahy. Obecnie ze względów rodzinnych (córka ma delikatny sen) zmuszony jestem przerzucić się na słuchawki.
Sygnał z DX 7511 pójdzie do słuchawek AKG 271 mk II (55 Ohm i max 200 mW) przez ... właśnie przez co ma iść?
Nie ma sensu wydawać tysięcy na wzmacniacz do ww. zestawu, łańcuch jest tak silny jak najsłabsze ogniwo. Zatem "wymyśliłem" sobie, iż cena "wzmaka" winna być nie wyższa niż cena słuchawek. Preferuję nowe konstrukcje.
Wyczytałem w jednym z zagranicznych testów, że te studyjnego z przeznaczenia słuchawki AKG grają doskonale ze wzmacniaczami OTL i w tym miejscu wyszukałem WBA i ich najnowszą konstrukcję hpa-03 http://www.allegro.pl/item642344931_sluchawkowy_wzmacniacz_lampowy_hpa_03.html która wyposażona jest w trzy lampy ECC88 Tesla.
Niestety "nie idzie" przeczytać czegokolwiek o konstrukcjach WBA i właśnie ta niepewność sprawiła, że zacząłem szperać i wyszperałem Creek OBH 11, którego z wsyp nowego spokojnie można ściągnąć poniżej 700 pln... to jednak zupełnie inna konstrukcja.
Co poradzicie drodzy forumowicze? Sam nic nie złożę - brak umiejętności i czasu.
-
Creeka odradzam. Dowolny polski produkt za tą kasę zagra lepiej.
-
Dzięki za opinię.
Czytałem na jednym z Anglojęzycznych portali-forum Twoje wypowiedzi w wątku o Creek\'u (poznałem po awatarze) lecz tam same opisy techniczne, trudno wyciągnąć wnioski. To, że to moje pierwsze posty na forum nie oznacza, że nie czytam go od dłuższego czasu :)
Zostaje z wymienionej dwójki zatem tylko HPA-03, może jakieś inne OTL w podobnej cenie polecisz/polecicie? Ew jakaś hybryda?
Na ebay masa Chińszczyzny lecz jakoś wolałbym krajową produkcję lub coś z UE.
Moje doświadczenie z wzmacniaczami słuchawkowymi jest ... zerowe stąd męczę Was tym tematem.
Nie dodałem najważniejszego, przecież sprzęt kupuje sie by słuchać muzyki, słucham na ogół muzyki typu Coma, Metallica, Myslovitz, U2, Cranberries, Tabu i tzw. Acid Jazz.
-
HPA-03 możesz nabyć na Allegro, jak się nie spodoba, to oddasz. Z AKG jest ten problem, że są mało skuteczne przy swojej impedancji, a ECC88 to nie jest koń pociągowy, bardziej taki zwinny źrebak, bo to zasadniczo lampa sterująca, a nie wyjściowa. Do tej impedancji i zapotrzebowania mocowego Moonlight byłby idealny, niestety nie złożyłbym go prędko dla Ciebie. Holdegrona można wypożyczyć za kaucją również, albo coś z serii Forum608. Inna moja propozycja, chyba najsensowniejsza, to jakby Ci ktoś złożył SOHA II, to jest hybryda z wyjściem w czystej klasie A na tranzystorze, do 55 omów jak znalazł. Zagadaj użytkownika x500, czy by mu się nie chciało.
-
Poszukam, poszperam w tematach o "wzmakach", które przywołujesz. Holdegron i Forum608 to "tranzystory" - chciałbym jednak lampę - przyjrzę się SOHA II.
Swoją drogą czy HPA-03 dałoby się łatwo zmodyfikować tak by dodać lampę wyjściową lub "zamienić"? Pytanie może być "głupie" ale jak wspomniałem wiedzą techniczną nie grzeszę.
-
Jak ma być lampa w środku, to się zainteresuj Linnartem, ale to ponad 1000zł, też hybryda. Radzę jednak posłuchać kilku konstrukcji, bo na stereotypie lampy można się przejechać, zwłaszcza w małym budżecie. Przeczytaj opinię n/t Moonlighta w wątku o wzmacniaczach słuchawkowych albo o wzmacniaczach słuchawkowych DIY w zakładce opinie, będziesz wiedział jaki dźwięk można wykręcić w krzemie. OTL do niskich impedancji powinien mieć silną lampę na wyjściu, a z dobrym transformatorem wyjściowym tanio lampiaka nie kupisz.
-
Posiadanie "lampy" zawsze gdzieś tam mnie kręciło i to razem z testem AKG 271 kmII z OTL powoduje, że jakoś tak przychylniej patrzę w stronę urządzeń z lampą mimo 55 Ohm AKG.
Gdzie można poczytać o Linnearcie, kupić, pooglądać?
Z drugiej strony tak jak pisałem, nie chcę by jakieś "ogniwo" mojego łańcucha bardzo odstawało, gdyż to i tak nic nie da jeśli reszta "ogniw" nie sprosta.
-
>> asmagus, 2009-06-03 10:44:46
Witaj
Linnart (Mirosław Tomaszewski) ma swoją siedzibę w Warsawie Al. Prymasa 1000-lecia 76e
tel. 0-601 30 22 81.
Bardzo sympatyczny i fachowy człowiek. Sam na początku roku poprawiałem u Pana Tomasza swojego lampiaka.
-
Po tym co piszesz i po googlowaniu zakładam, że www nie istnieje; słusznie?
Jakieś inne typy, propozycje - z góry dziękuję za pomoc.
-
www nikt nigdy nie znalazł, SOHA II to będzie to samo, jak nie lepiej.
-
Szperam i szperam za alternatywami - i widzę:
http://www.salonav.com/arch/2008/07/046-lasonic.shtml
http://www.salonav.com/arch/2008/07/046-7.shtml
Tylko ja słabo z ru. ;) Ktoś coś wie na ten temat?
-
Możesz wypożyczyc do posłuchania Beresford-a 7520 . Jest to DAC z wzmacniaczem słuchawkowym .Napisz do Grado_Fan .
-
Jest to jakiś pomysł, dzięki. Skłaniam się jednak w stronę osobnego wzmacniacza słuchawkowego.
Tak jak pisałem rozmyślam poważnie nad WBA HPA-03 a teraz również nad Holdegron FMB mkIII Dual-Mono
Z jednej strony chciałbym "lampy" OTL z z drugiej strony Holdegron nie będzie miał problemu z niską impedancją (55 Ohm) i niska efektywnością (91 dB/mW, 104 dB/V), jego impedancja obciążenia to 8 Ω do 600 Ω. HPA-03 - 28Ω do 300 Ω .
Osiołkowi w żłobie dano.... do tego co chwile czytam o wzmacniaczach słuchawkowych o których nie słyszałem i po każdym wpadnięciu "kamyczka do koszyczka" myślę od nowa a tu.... trzeba coś szybko zamówić.
Mile widziane kolejne uwagi i pomysły. Dobrze, że istnieje to forum, które jest kopalnią wiedzy i życzliwych ludzi :)
-
Chyba 10 lat temu miałem Onkyo DX 7511 a potem DX 7711.
Oba modele grały bardzo ostro i mało muzykalnie- jedynie blachy talerzy brzmiały na nich znakomicie.
Słuchałem wtedy na Sennheiserach HD580 i nie byłem z dzwięku zadowolony.
Kup do tego CD bardzo ciepło grający wzmacniacz.
Wtedy o ile pamiętam grało to nienajgorzej ze słuchawkowym ProJectem.
-
Słuchawki AKG 271 mkII są moim skromnym "lajkonikowym" okiem bardzo naturalne, detaliczne i przestrzenne, nie da się powiedzieć by brzmiały ciepło, w końcu odsłuchy w studiach nagraniowych są ich przeznaczeniem - jaki jest 7511 jak widać wiesz, z tym, że tezy o braku muzykalności jakoś poprzeć nie mogę - widać mam mniej czułe uszy :) oraz mniejszą skalę porównania.
Twoje zdanie jednak jest bardzo konkretne zatem zapytam czy "lampy" typu hpa-03 będą "ciepłe" w brzmieniu? Czy może Holdegron będzie "cieplejszy"?
-
Nie znam Holdegrona- jeśli jednak ma sygnaturę dzwięku taką jak większość wzmacniaczy na kostce TPA6120- to kompletnie nie będzie pasował do Onkyo.
HPA 03 nie znam.
-
Hm, wierzę na słowo. A jaką konstrukcję uznałbyś za pasująca i dostatecznie ciepłą?
Z góry dziękuję za cenne wskazówki.
-
Przy osobnym DACu uzyskasz większy przyrost jakości dźwięku. Uzależniony też od tego, na ile dobre jest wyjście cyfrowe w tym Onkyo.
Przetwornik zajmie się całym procesem dekodowania, a CD będzie tylko transportem cyfrowym. Beresford do tego ma wbudowany wzmacniacz słuchawkowy. Mirhon na przykład z tego forum i AS ma TC-7520 z AKG K 280.
Z resztą co chyba najważniejsze możesz sobie DAC wypożyczyć i sprawdzić na spokojnie u siebie.
-
>> asmagus
Ze wzmacniaczy fabrycznych które znam, ciepło grały: Project (wg mnie bardzo ładny design), Skorpion (OTL- do Twoich słuchaw może nie pasować), Grado RA-1 (bardzo prosty do samodzielnego wykonania).
Ale jest kilka "forumowych" wzmaków, którymi można się zainteresować.
Myślę, że warto pożyczyć coś do odsłuchów.
-
Skorpion ?? Cóż to jest, jakoś nie wpadłem na niego jeszcze na forum?
Obecnie gdy słucham AKG 271 mkII z wyjścia w CD największym problemem jest brak niskich tonów, może nie zupełny ale większe "kopyto" w tym przedziale mają dokanałowce za 50 pln. Przede wszystkim tu szukam poprawy.
-
http://www.wiatr.republika.pl/hv1/hv1.htm
-
Przeczytałem, poszukałem, po googlowałem i wszystko gra tylko HV-1 to cena minimum 1500-1700 a to dokładnie dwa razy tyle ile chciałbym zapłacić, używanych sztuka ani na allegro ani na ebay ani na forach do sprzedaży nie ma.
Co więcej znalazłem info osoby, która zamawiała HV-1 (i jest bardzo zadowolona), iż oczekiwała na swój egzemplarz 6 miesięcy.
Cóż, zatem szukamy dalej :)
-
HV-1 to nie jest optymalny wybór, zwłaszcza w takich pieniądzach. OTLe z Allegro można mieć od 500zł, nie tylko WBA. Ja bym jednak radził pójść w coś z wyjściem tranzystorowym lub na transformatorze. Mocne OTLe są drogie, bo używają potężnych lamp wyjściowych.
-
Szperam i szperam wśród konstrukcji, które są dostępne i poza używanym CANOR SH-1 nie znajduję nic co jest oparte o lampę i ma wyjście tranzystorowe, można to kupić i kosztuje poniżej 1000 pln. Masz jakieś propozycje takiego urządzenia?
-
Canor to Edgar SH-1, moim zdaniem qupa, bezbasie z zamgloną średnicą, serdecznie nie polecam.
_____________________________________
Hi-endy sprzedane, nowe oferty wkrótce :)
-
Nie dość, że dzięki wam poszerzam horyzonty techniczne to jeszcze uczę się nowych słów jak "bezbasie" :)
Reasumując - przydałaby się "lampa" z wyjściem na tranzystorze/transformatorze, która winna być w cenie, po podniesieniu poprzeczki, do 1000 pln. Ktoś zna taki produkt, czy w ogóle występuje? Czy jest jak z Yeti?
-
Zaryzykowałem, cóż raz się żyje.
Zamówiłem w WBA upgradowaną wersję HPA-03 https://ssl.allegro.pl/item622268634_sluchawkowy_wzmacniacz_lampowy_hpa_03.html opierającą się na 3 lampach 6922EH z potencjometrem ALPS, z gniazdem zasilającym IEC, z niskoimpedancyjnymi kondensatorami wyjściowymi, w czarnym aluminium na froncie oraz z lepszym gniazdem słuchawkowym i złoconymi wejściami RCA - cięgle poniżej 1 000, więc nie jest źle.
Jak się "skonstruuje", dotrze to posłucham i opiszę wrażenia. Nie mam takiej skali porównania jak Wy dlatego z przyjemnością podrzucę komuś doświadczonemu Katowice/Kraków do testów.
Dziękuję wam za pomoc.
Jeśli będzie to zbyt słabe do 55 Ohm i niskiej efektywności AKG będę "rozwijał" konstrukcję.
-
Miłego słuchania :)
Napisz jak gra.
-
Jeśli ten lampiak ma na wyjściu SRPP a nie równoległy wtórnik to powinien pociągnąć 55 omów.
Zapytaj konstruktora.
-
Co do danych, które podałem jest 1x 6922EHG i 2 x 6922EH a nie jak pisałem wcześniej 3 x 6922EH.
Odnośnie twojego pytania do konstruktora Jurku otrzymałem taką odpowiedź "stopień mocy pracuje na zasadzie wtórnika katodowego który został tak skonstruowany że jako odseparowany układ (HPA-01) współpracuje najskuteczniej w niskich przedziałach impedancji (...) Dla zwiększenia uniwersalności HPA-03 posiada lampę wstępną dzięki której wzmacniacz radzi sobie także z wyższymi impedancjami, nawet powyżej 300 Ohm."
Jak będzie w praktyce... zobaczymy :)
-
Konstruktor tak zgrabnie zbudował informację, że dalej nie wiadomo :).
Ale takie jego prawo- nie musi podawać wszystkich konkretów.
Najważniejsze jednak, żeby wzmak grał fajnie.
Jak dojdzie- napisz.
-
Masz 100% racji.
Napiszę, zrobię zdjęcia i z chęcią "kopsnę" komuś doświadczonemu do testów.
Dziękuję za pomoc.
-
W praktyce jest (też posiadam HPA-03) trochę odwrotnie, przynajmniej na moich słuchawkach. Na 250 ohmowych Beyerdynamic DT880pro jest niesamowicie, góra jest ostra (ale tak właśnie lubię) i piękna średnica (moim zdaniem największa zaleta HPA03), bas w normie, ale potrafi zagrać z wykopem, w sumie najbardziej istotna jest realizacja krążka. Na 32ohmowych CAL! wszystko też jest co najmniej ok, ale występuje ledwo słyszalny przydźwięk. Mimo kilku zabiegom (dzięki Panu Piotrowi Bocianowi za pomoc) udało się go prawie w całości wyeliminować, niestety "prawie" ma znaczenie :) . Poza tym HPA03 to świetny wzmacniacz, zwłaszcza w tej cenie
-
Dzięki za info.
Na jakich lampach masz teraz HPA-03?
W sumie kupuję po tobie, zatem konstruktor pewnie już wprowadził poprawki - zapewne dzięki tobie również.
-
Teraz jako lampę przedwzmacniacza mam wsadzoną Electro Harmonix 6922 Gold (niezwykle szczegółowa i "z mięsem") + 2x Tesla ECC88 (ta z zółtymi napisami), ale w tym tygodniu będę miał lampkę Mullard ECC88, oczywiście napiszę czy gra lepiej. W sumie EH 6922G mogłaby zostać na stałe, ale lubię się bawić w eksperymentowanie.
Ciekaw jestem jaki efekt da wstawienie w Twoim HPA 2x EH6922 jako wzmocnienie w stosunku do moich 2xTesla.
Aha, wzmacniacz zrobił niesamowite postępy w graniu po ok. 80-100 godzinach (6922 jeszcze się wygrzewa).
Co do przydźwięku, to nie jest coś przeszkadzającego, ponieważ ginie w muzyce, bardziej mi przeszkadza świadomość, że w ogóle występuje, ale mam nadzieję, że w Twoim egzemplarzu nie będzie go wcale.
-
Sam jestem ciekaw jak to zestawienie zagra. Tak jak i ciekawi mnie jak u Ciebie zagra Mullard? Zostawisz go w zestawie z Teslami czy włożysz Mullarda, EH 6922 G i jedną Tesle?
Myślisz, że jest sens na silę wygrzewać ?? Przykładowo włączyć kilka razy by grał po 8-10 godzin? Ile w ogóle wygrzewa się taki wzmak, 300, 400 h?
-
Włożę dwie Mullard\'y + EHG, albo jeśli będzie lepiej Mullard+2xresla. Trochę ostatnio zaszalałem i jadą do mnie dwie Mullard\'y 6DJ8 NOS, wyprodukowane dla Miniwatt (nówki) :P To może być ciekawe zestawienie.
(ich opis: https://www.tubeworld.com/6dj8.htm)
Co do wygrzewania, oczywiście, że jest sens - sam usłyszysz, producent napisał mi, że trwa to ok. 32h, dla mnie optymalne było 80-100h. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość i nie sprawdzać co chwilę, czy to "JUŻ".
Zostawiałem HPA włączonego na tyle godzin na ile byłem w domu (oprócz snu - pożar we śnie, to nie dla mnie ;) ).
-
To dobre rozwiązanie chyba by "grało" jak się jest w domu. Moje AKG 271 mkII mają taki "trick", że jak się je ściąga z głowy przestają grać, zatem by wygrzewały się nówki słuchawki i wzmak jednocześnie muszę... zrobić jakiegoś "fantoma z uszami" :)