Audiohobby.pl
Audio => DIY => Wzmacniacze => Wątek zaczęty przez: krisio06 w 01-02-2009, 19:11
-
Hej..
Po waracjach z GC postanowiłem go sprzedać i zrobić nowy wzmacniacz do RS1 tylko tu powstaje problem.
Który schemat wybrać? Interesuje mnie bardzo SOHA II:
http://www.cavalliaudio.com/soha%20ii/main.php?page=overview
Jest to hybryda pracująca w klasie A.
Ciekawi mnie również B22 autorstwa AMB:
http://www.amb.org/audio/beta22/
Wiele użytkowników Head_Fi używa go i są zadowoleni.
Jakie schematy nadawałyby się jeszcze do RS1? Fallow stwierdził, że do RS1 potrzeba mistrzowskiego DIY więc jaki projekt będzie dobry do tych słuchawek? :)
krisio06
-
Piotr RS1 pożenil z 2a3. Jezeli mialbym robić cos do sluchawek na topowym w moim rozumieniu tego sowa znaczeniu to wlasnie na tej lampie.
Z tego co widzialem na serwisie jet gdzieś schemat twin heada....srpp+2a3 SET...mozesz sobie nawinac trafo na np. 8 i 32om w ten sposob i do sluchawek i do w miarę skutecznych glosnikow bedziesz mial bardzo dobry wzmacniacz.
-
A orientacyjnie ile by to wyszło? Pamiętasz może gdzie ten schemat jest?
Jakie są jeszcze opcje?
-
Poszukaj srod wpisów Piotra Ryki.
Orientacyjnie to Ci moge powiedzieć ze dobre trafa mega tanienie sa...ot w cenie niedrogego audiofilskiego onektu :) - jakieś 1200zł(na ksztatkach CC) u p. Ogonowskiego(polecam)
Lampy 2A3 mozesz kupic Sovteki -sprawdzone i w opinii wielu(w tym mojej) bardzo dobre.
Wzmak w jednolitej obudowie jako integra powinien wyjsc ok 2Kzł mysle -orentacyjnie
-
http://audiohobby.pl/topic/10/83/23
-
Na takie DIY to mnie za bardzo nie stać..
Do 300$ mógłbym przeznaczyć, móglbym troszkę jeszcze dołozyć jeśli byłoby warte ale więcej raczej nie..
Jakie są w tej cenie warte do złożenia projekty?
-
Mam RS-1 i właśnie zmontowałem SOHA II.
Fajna sprawa. Kosztowało mnie to około 600 zł bez obudowy. Myślę, że ostatecznie w 1000 zł się zmieszczę.
Jeśli chodzi o dźwięk to jest bardzo dobrze. Polecam Ci tą konstrukcję, jeśli lubisz barwny i dość efektowny dźwięk. W każdym razie z RS-1 tak wychodzi. (z hd600 zresztą też, a nie podejrzewalem ich o to). Poza tym, jak to w DIY można sobie pokombinować.
Jeśli chciałbyś spróbowac tego projektu (zamówić płytkę) skontaktuj się z Luiisem lub Robertinusem z "nielubianego" tutaj forum.
-
Tomek, skąd jesteś? Przyniósłbym coś do porównania, bo części na SOHĘ II mam oprócz lamp i obudowy, ale chcę porównać z inną konstrukcją, czy warto to składać, czy odsprzedać kit.
-
Majkel- a co myślałbyś o Millecie Max lub Millecie Mini-Max do RS1?:)
-
Po raz kolejny jest to coś w push-pullu, czyli nie to, co Grado lubią najbardziej. Mini-Max to w sumie nie znam schematu nawet.
-
To z czym jeszcze Grado lubiłoby się?:) Co myślicie o Beta22, do którego link dałem w pierwszym poście?
-
Nie mam RS1 ale na podstawie doświadczeń z SR325 uważam, że Grado są bardzo łatwe do napędzenia jeśli chodzi o dynamikę, przestrzeń. plastycznośc dzwięku, wrażenie uczestnictwa.
To zapewnia bardzo tani Grado RA1 ( oczywiście w wersji DIY :) )
Najgorzej jest z barwą i wyeliminowaniem sybilantów.
Źródło musi byc z najwyżej półki. Inaczej nie ma co kombinowac z kupowaniem wyrafinowanego wzmaczniacza.
-
To potwierdzaja nasze jako uzytkownikow Grado doswiadczenia, jakiekolwiek bledy w zrodle i dobry przezroczysty wzmacniacz skutkuja tym, ze Grado staje sie niesluchalne.
Mozna oczywiscie kupic bardziej kluskowy i wybaczajacy wzmak do slabszego zrodla no ale to takie nakladanie koca na muzyka, ktorego sluchamy.
Oczywiscie, ja nie twierdze ze to musi byc jakis high-end za nie wiadomo ile, koledzy przeciez np. dopracowuja Beresa a Majkel swojego DACa przeciez graja b.dobrze z Grado.
-
Z drugiej strony nie ma się co podniecac hajendami.
Suchawkowce mogą byc banalne konstrukcyjnie, tanie a przy tym zapewnic dzwięk z górnej półki
Ale taka moja uwaga:
Słuchac w słuchawach trzeba się nauczyc .
Przy słuchaniu muzyki nie jesteśmy w stanie przyjąc wszystkich informacji z płyt.
Po prostu uszy i mózg nie nadązają.
Dlatego słuchawkowce dla początkujących powinny troche oszukiwac i podawac jak najbardziej strawny dla słuchacza dzwięk.
A to nie jest takie proste....
-
jjurek- jakie kondensatory uzyłeś zaraz za potencjometrem w swoim klonie RA1?
-
Próbowałem różnych- nie słyszałem większych różnic.
-
Widzę, że koledzy poruszyli w tym wątku kwestię wzmacniacza słuchawkowego SOHA II, wspomnę więc, że organizujemy nowe zamówienie na PCB.
http://www.audiostereo.pl/Klon_SOHA_II__powtorne_zamowienie_na_PCB_49553.html
Jeśli są chętni - zapraszam.
-
Czy pojawiają się na forum jacyś twórcy eksperymentatorzy,czy tylko kopiujecie?
-
>> almagra, 2009-03-01 15:24:21
Czy pojawiają się na forum jacyś twórcy eksperymentatorzy,czy tylko kopiujecie?Są, są. ^..^ ^..^ ^..^
-
Pytanie fundamentalne pierwsze:Czy zauważył ktokolwiek i kiedykolwiek pozytywny wpływ NFB na brzmienie?
-
>> almagra, 2009-03-01 15:24:21
Czy pojawiają się na forum jacyś twórcy eksperymentatorzy,czy tylko kopiujecie?
Nic prostszego jak poczytać - zapraszam.
-
Pytam,ponieważ po przeczytaniu można uznać ,że takowych nie ma...
-
>> almagra, 2009-03-01 16:42:00
Pytam,ponieważ po przeczytaniu można uznać ,że takowych nie ma...
No widzisz?, poczytałeś i sam sobie odpowiedziałeś.
My tam wszyscy tylko klonujemy i kopiujemy. (:
-
O i tu exitus...
-
Po kilku misiącach esperymentownia z Grado SR325 i wzmacniaczmi lampowymi stwierdzam, że bez względu na aplikację lamp Grado grają lepiej w trybie OTL (odwrotnie niż Sennheiser HD600).
Dzwiękowi wyjścia transformatorowego brakuje przede wszystkim wypełnienia i słychac mocno sybilanty, choc przesterzeń jest znakomita.
Próbuję teraz mosfetów w klasie A. Bardzo prostych konstrukcji. Grają z większą dynamiką i wypełnieniem. Pewnie tędy droga do tego, żeby Grado zagrały " z mięsem".
-
...miesiącach...wzmacniaczowi...dzwiękowi z wyjścia...przestrzeń....."alfabetyzm fturny"....ech...
-
Ale rzeczywiście- Grado są na tyle specyficznymi dzwiękowo słuchawami, że możeby warto spróbowac zbudowac do nich dedykowany wzmacniacz.
Na początek widzę pierwszy problem do rozwiązania- ustalenie jak ma grac referencyjny wzmacniacz: ciemno, jasno, ostro, organicznie?....itp.
Widzę to tak: budujemy prosty wzmaczek jako startowy ( każdy swój egzemplarz? wspólny projekt?) jako bazę do dyskusji.
-
Proponuję, żeby bazą był Grado RA-1 DIY.
-
@jjurek, to jest propozycja a la kariera w McDonaldzie - nawet prezes zaczynał od zmywaka. :)
Po pierwsze - słuchałem niedawno GS1000 (fakt, nie RS1) na ASL Twin Headzie, i zgadzam się z jego właścicielem Piotrem Ryką, że toto lepiej śmiga z Gradosami w trybie transformatorowym, a nie OTL. Mówcie i piszcie co chcecie, ale Grado grają najlepiej na wysokim współczynniku tłumienia. Zresztą - to nie dziwi, bo John Grado stroi przetworniki na wzmacniaczach hybrydowych Melos - HPA-1 i drugim dopieszczonym na potrzeby fabryczki Grado, a nie żadnym OTLu.
Wzmacniacz DIY do Grado istnieje, tyle że DIY to on jest jedynie z mojego punktu widzenia. Schematu nie publikuję na razie, a to i tak byłoby mniej niż połowa informacji. Musiałbym dopisać długi tutorial jak ten wzmacniacz poprawnie uruchomić (wzbudzenia, offset), a dla najlepszych efektów - jak sfazować układ generacji napięć zasilających z torem wzmocnienia. Z ciekawostek powiem jeszcze tyle, że jest to w pełni galwanicznie sprzężona konstrukcja i zasilana pojedynczym napięciem - jak lampiaki. :) @chrees słuchał moich klocków niedawno, jest opinia w dziale słuchawki. Patent z dostrajaniem zapasu fazy przetestowałem wczoraj, no ale to czego @chrees słuchał to już jest to, czym można Grado karmić za pomocą krzemu. Jak się zrobi fine tuning, to poprawia się przejrzystość i rozdzielczość sopranu, ale jak znam życie - nie każdemu to potrzebne. ;)
-
Jest wiele wzmakow OTL do 32 Ohmowych Grado, ktore bardzo chwala sobie uzytkownicy, chociazby Zana Deux.
Pan Grado juz dawno powiedzial, ze jest taki urodzaj wzmakow sluchawkowych na rynku, ze nie bedzie nic robil w tym kierunku bo kazdy moze wybrac sobie to co lubi i nie ma "jednej slusznej drogi". RA1 sprawdza sie przecietnie a z GS1000 - sprawdzalem, po prostu sie nie sprawdza.
W tym aspekcie wlasnie niektorzy (w tym ja) upatruja sile Grado, najwyzsze modele sa po prostu odpowiednio przezroczyste, zeby kazdy napedzil jak lubi.
Absolutnie nie zgadzam sie, ze jest jedyna sluszna droga :) lub "optymalna". Nie ma czegos takiego. Na tym poziomie wazniejsze byc moze nawet niz sama bezwzgledna klasa ktora trudno ocenic w oderwaniu od wlasnych preferencji - sa wlasnie owe preferencje.
Czasem opinie/preferencje niektorych uzytkonikow sie pokryja czasem nie, tak czy siak - brzmienie najwyzszych Grado mozna regulowac w bardzo szerokim zakresie.
-
No to jakim cudem posiadacz GS1000 i Zany Deux przesiadł się na transformatorowego HP4? :) To tylko pootwierdza moją teorię. Testowałem kiedyś u siebie wpływ wzrostu impedancji wyjściowej na brzmienie słuchawek Grado - jak dla mnie robi się gorzej. Cierpi akustyka - efekt obecności tam gdzie grają.
Problemem wzmacniaczy transformatorowych są ceny wysokiej klasy rdzeni magnetycznych. Pisałem już o tym w innych wątkach. Dlatego Yoshino HP4 jest taki drogi, bo sam jego schemat i użyte lampy to nie jest kosmiczna technologia. Jego siła tkwi w transformatorach, a jest ich tam więcej niż tylko wyjściowe i zasilające.
-
Ponieważ 6c33c nie nadaje się na wtórnik.Ze względu na mały współczynnik wzmocnienia nie można osiągnąć niskiej oporności wyjściowej.
-
Aha. Czyli jak jeden posiadacz Zany przesiadl sie na HP4 to znaczy, ze ten przypadek stal sie wyznacznikiem kierunku :) ?
Dodatkowo cenowo Yoshino to znacznie bardziej high-endowa propozycja niz Zana :) Wiec juz z tego nawet faktu jego zakup oznacza w audio-spolecznosci - awans.
-
No chyba, ze uwazasz Blackmore\'a (bo o nim mowa) za takiego Gooroo-San\'a :) Ze co tylko zrobi, warte jest nasladowania hihi :))
-
>> almagra
Zana Deux nie ma wyjścia na wtórniku katodowym- na na WA.
-
Tak, chodzi o Blackmore\'a. Uważam, że gość zna się na Grado i ma preferencje podobne do moich. Jest jednym z tych niewielu, którzy potrafią pisać na temat w kwestii RS2 i GS1000. ;) Innym "guru" jest dla mnie w temacie Grado robm321.
Tu nie chodzi o naśladowanie - ja podałem swoje osobiste spostrzeżenia próbując je podeprzeć podstawami technicznymi. OTL ma wyższą impedancję wyjściową niż lampiak transformatorowy. Nie mówię w żadnym razie, że OTL to kicha, ale jak ktoś pisze, że to jest lepsze - to ja protestuję. Pomijając doświadczenie odsłuchowe mam ponad dwuletnie doświadczenie z elementami indukcyjnymi. Z hi-endowymi rdzeniami miałem bezpośrednio do czynienia, wiem jaki dystans dzieli nanokrystaliczny amorfik od nawet porządnej, cienkiej blachy wysokokrzemowej, bo to mierzyłem na precyzyjnej aparaturze budując prototypy takich podzespołów. Robiliśmy tam też transformatory do audio - mikrofonowe i zasilające. Te pierwsze trafiły parę razy do filarmonii w pewnym pięknym polskim mieście, i były robione właśnie na tym magnetycznym hi-endzie. Tanie toto nie jest. ;)
-
Aha :) I Dlatego kazdy musi wolec wzmacniacz na wyjsciu transformatorowym niz OTL do Grado ? :)
-
To jest zakładka DIY, czyli techniczna, a nie o "woleniu". :P
-
Moim celem nie jest propozycja wspólnego budowania "jedynie słusznego" wzmacniacza.
Chodzi mi raczej o wspolną platformę dyskusji a przede wszystkim pomoc tym , którzy zaczynają słuchac w słuchawach.
A jeśli przeewoluowałoby to w wyrafinowany autorski projekt byłoby mnóstwo ZABAWY i satysfakcji.
Jak na razie tylko przerzucamy się znajomością wiedzy zaczerpniętej głównie z headhifi czy diyaudio.
-
WA to inaczej wtórnik katodowy.Pewnie chodzi o WK,czyli wspólną katodę,a to jeszcze gorzej,A w ogole ta lampa nie nadaje się do słuchawkowca ze względu na duże pojemności pasożytnicze i jest absurdalna ze względów energetycznych.
-
Ja nie pisalem o tym co jest lepsze. Napisales wyraznie, ze "Mówcie i piszcie co chcecie, ale Grado grają najlepiej na wysokim współczynniku tłumienia. Zresztą - to nie dziwi, bo John Grado stroi przetworniki na wzmacniaczach hybrydowych Melos - HPA-1 i drugim dopieszczonym na potrzeby fabryczki Grado, a nie żadnym OTLu."
Nie ma tutaj moim zdaniem, lub dla mnie :) Po prostu podales prawde ostateczna :)
Ja tylko pisze, ze nie wazne od lepszosci rozwiazania - ludzie gusta maja rozne, i jednemu moze sie bardziej pododbac to a innemu tamto. Chyba tez oczywiste jest, ze w audio nie jest wyznacznikiem sama uzyta technologia.
Dobrze juz sie zmywam :)
-
>> majkel
Eksperymenty z lampami , jak napisałeś, są drogie.
Dlatego zaproponowałem na start wzmaczek za 10-20 zł.
Chyba, że ktoś zaproponuje inną konstrukcję.
-
Skąd miałem wiedzieć, że w swoim bodajże czwartym z kolei poście odnosisz się do jakiegoś mojego starszego? Logiczne, że to jest moje osobiste zdanie. Tam chyba też pisałem o tym, że jak ktoś woli efekty specjalne od realizmu, to sobie podniesie impedancję wyjściową i będzie miał np. więcej basu mniej kontrolowanego i bardziej misiowato ogólnie.
Rozumiem, że moje wywody mogą być lekko irytujące w kontekście faktów, iż ludzie wolą Woo 2 od Woo 6 SE z GS1000, ale na to też mam swoją teorię - jakość transformatorów wyjściowych w Woo 6 SE jest taka, że Woo 2 bez nich daje całościowo lepszy efekt - _przypuszczalnie_. Gdzieś już pisałem - moim zdaniem najwyższych lotów transformatory wyjściowe wyniosą kilkaset zł za sztukę wprost od producenta. Prosty wniosek - w tańszych wzmacniaczach niż EAR Yoshino HP4 raczej na pewno takich nie ma. :)
-
Kto tutaj czyta diyaudio? Ja na pewno nie. Mam na koncie pewną wciąż ewoluującą konstrukcję słuchawkową, więc piszę, co przez te ponad dwa lata wysłyszałem. Ja czekam, aż koledzy zaczną sypać konkretnymi schematami, to będzie o czym dyskutować szerzej. Póki co, w przyszłym tygodniu powinienem mieć SOHA II do odsłuchu. To jest hybryda, więcej na www.cavalliaudio.com
-
Majkel,może jestem męczący,ale rozejrzyj się wśród lamp.Wszelkie hybrydy nie umywają,się do toru czystolampowego.Z wtórnikiem nawet na śmieciowej 6ż52 osiąga się Rwyj rzędu pojedynczych omów.Nie potrzeba żadnych sprzężeń,cudowania...
-
>> almagra
Co do "energooszczędności "- zgadzam się. Ale tak się składa, że ta lampa fajnie gra np. w Dana Zeux.
Choc prościej byłoby zastąpic diabełka lampą 6s41s lub 6s19p.
-
Majkel- własnie słucham Sohy II od x500 na RS1.
Gra bardzo czysto, wręcz sterylnie. Góra jeszcze bardziej się otworzyła. Bas nie jest taki mięsisty jak w GC ale jest bardziej twardy.
Myślę, że wzmak jest warty posłuchania i żałuję, że nie chciałem złożyć jego, tylko GC.
Wysyłam Ci go w Poniedziałek na ten adres, który podałeś :)
-
Uff,wreszcie ktoś odpowiedział.Słuchaj,ja nie neguję faktu,że fajnie gra(mój znajomy wymyślił nawet skalę 10 punktową subiektywnych jednostek ATG(AleToGra).Ja mowię o teorii elektronicznej oraz praktyce audiofilskiej.Na 6s41s i 6s19p niestety będzie jeszcze gorzej...
-
>> almagra
Używałem takiego ( DIY )pożeracza energii jakiś czas.
Testowałem wszystkie trzy typy lamp- nie słyszałem róznicy w brzmieniu.
-
Chodzi mi o oporności wewnętrzne tych lamp.Czy porównań dokonywałeś przez przełączanie w trakcie słuchania tzn. w locie?Wtedy słychać wszelkie niuanse brzmienia.
-
>> almagra
Chodzi mi o oporności wewnętrzne tych lamp...
Tak- masz rację. W locie lamp nie zmieniałem- nie da rady bo parzą :).
Byc może są sublelne różnice- ja nie słyszałem.
-
Musisz mieć uruchomione oba tory,włączone do tego samego źródła,nastawione na ten sam poziom,a przełącznikiem przełączasz słuchawki.Tylko w ten sposób można optymalizować brzmienie.Niektóre kroki w konstrukcji,są na tyle nieznaczne,że umknęłyby przy porównaniu z kilkuminutowym opóźnieniem.Przełącznik dwusekcyjny dwupozycyjny to podstawowe narzędzie pracy konstruktora audio.Ten sprzęt ma być słuchany,a nie oglądany na oscyloskopie.
-
Dziękuję za cenne rady. Niestety niemożliwe do wykonania- na zbudowanie jednego wydałem kilkaset zł.
Na drugi egzemplarz nie zdecydowałem się :).
Jak już pisałem nie dziwię sie teraz cenom dobrych lampiaków- płacimy tam za TALENT konstruktora..
-
Tak jest, płaci się głównie za myśl techniczną, ale koszt się bierze też z wielu godzin prób i odsłuchów, nieprzespanych nocy i stert spalonych części, prototypów trafiających koniec końców na półkę, rezygnacji z rozrywek, itp.
@almagra, ja się wezmę za lampiaki gdy czasu mi starczy. Najpierw muszę usłyszeć takiego, co mi jednoznacznie pokaże wyższość nad tranzystorem. Jak pisałem w innym wątku - w krzemie też się da, tylko jest trudniej, bo byle jaka lampa gra przyjemnie, a byle jaki design tranzystorowy nie gra praktycznie w ogóle.