Audiohobby.pl
Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: maciejtyson w 27-10-2008, 21:16
-
Mam pytanie czy ma sens podczepianie zwrotnicy basowej pod tube która podłączona jest pod wzmacniacz samochodowy. Teoretycznie ma sens ale czy to zrobi jakas różnice wieksza to hm ...
-
Zalezy od głośników, wznacniacza i zasilania. Obecnie jedyne sensowne rozwiązanie to sub aktywny, z własnym wzmacniaczem i regulowanymi filtrami aktywnymi i regulacją fazy.
_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
-
Rozumiem:) ja mama podlaczone Tube Blaupunkta 650W MAX 200 RMS pod wzmacniacz Blaupunkt 375 MAX 170RMS i to pod zasilacz 12V 13 Amperów w takim razie rposze o wskazówki zwiazane z montażem zwrotnicy basowej:) pozdrawiam... maciejtyson
-
Odpowiadasz na wpis
>> maciejtyson, 2008-10-28 17:24:37
"Rozumiem:) ja mama podlaczone Tube Blaupunkta 650W MAX 200 RMS pod wzmacniacz Blaupunkt 375 MAX 170RMS i to pod zasilacz 12V 13 Amperów w takim razie rposze o wskazówki zwiazane z montażem zwrotnicy basowej:)"Najpierw warto "zobaczyć" na czym polegają różnice w najwyższej oddawanej mocy ciągłej wzmacniacza, najwyższej oddawanej mocy muzycznej wzmacniacza, mocy krańcowej z którą głośnik już zaczyna ulegać zniszczeniu. Podawane wartości mocy wzmacniacza mierzone są dla wybranych częstotliwości pomiaru (ton, najczęściej 1kHz) i zniekształceń THD na poziomie 10% dla mocy szczytowej wzmacniacza, pomiar następuje w ciągu czasu (reszty pomiarów również) określonego według przyjętej normy pomiaru - choćby norma DIN.Wzmacniacze samochodowe dużej mocy wyposażone są w przetwornice napięcia zasilającego posiadającą sprawność zdecydowanie mniejszą niż 100%. To tak w nawiązaniu do "12V i 13A" :)) Przy 14.4V zasilania bez przetwornicy można jeszcze uzyskać około 60W - dla przykładu układ TDA1562Q.
Wzmacniacz samochodowy dużej mocy najczęściej pracuje w trybie "mostkowym", na jego obudowie już może być umieszczony przełącznik fazy i regulacje filtru dolnoprzepustowego.
Jeżeli tylko jest taka możliwość to warto stosować "zwrotnicę" aktywną czyli aktywny (najlepiej) filtr dolnoprzepustowy wpięty na wejściu wzmacniacza.
W razie stosowania zwrotnicy "basowej" sposób postępowania jest taki sam jak w zwrotnicach dolnoprzepustowych.
^..^ ^..^ ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...
-
Rozumiem przez to, że zwrotnice basową podlaczyc miedzy wzmacniaczem a Tuba tak czyli normlanie??:)
-
@maciejtysonNie wiem czym jest Twoja zwrotnica basowa, ale jeżeli jest to zwykły filtr dolnoprzepustowy taki na cewce i kondensatorze - tak jak w kolumnach, to filtr ten wstawia się pomiędzy wyjściem wzmacniacza a głośnikiem. Tylko trzeba pamiętać że cewka w zwrotnicy odwraca sygnał w fazie. Może w tubie już coś jest? Na upartego sam głośnik basowy w tubie sam z siebie mocno tłumi częstotliwości powyżej swojej określonej częstotliwości granicznej. ^..^ ^..^ ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...
-
Tak jest to zwykly filtr dolnoprzepustowy a w Tubie nie ma żadnego filtra:) Jaki wpływ ma odwrócenie fazy przez zwrotnice na podłaczenia myśle ze zadne, ale moge sie mylic:)
-
@maciejtyson"Jaki wpływ ma odwrócenie fazy przez zwrotnice na podłaczenia myśle ze zadne, ale moge sie mylic:)"No właśnie ma.... może nie tyle na podłączenie 2 "drutów" ale w przypadku tuby odwracając fazę jednego tylko głośnika niskotonowego możesz sprawdzić czy dźwięk po zamianie fazy bardziej Tobie odpowiada.Mając domowe zestawy głośnikowe (kolumny) zamiana fazy w jednym z nich względem drugiego poprzez zamianę "+" i "-" spowoduje że głośniki będą pracować w przeciw fazie czyli dla przykładu - jedna basówka - membrana głośnika wyrywa do przodu, druga wyrywa w tył, tutaj fale dźwiękowe rozchodzące się w powietrzu poddawane są działaniom w stylu " -1 + 1 = 0 " Oczywiście nie tak ostro, jednak skoro basu jest zazwyczaj w sygnale najwięcej więc to wzajemne mieszanie się odwróconych w fazie fal dźwiękowych najmocniej zadziała właśnie na bas. Efekt? - przy co niektórej muzyce - brakuje basuuuu.ps. Jak tam wymiana potencjometru?:)
^..^ ^..^ ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...
-
Już rozumiem, czyli musze sprawdizc w praktyce:) Jeśli chodzi o potencjometr to przeczyszczenie nie dalo takiego efektu jak sie spodziewalem ale znalazłem pewnien defetk, a mianowice po odkreceniu obudowy po lekkim stuknieciu w radiator tak jakby sie chialą naprawic ale nie moglo i podejrzewam ze mzoe to miec cos wspolnego z ukłądem scalonym cos na plycie ale to wsyztsko musze zdiagnozowac ale jestem dobrej mysli:)
Pozdrawiam Maciej:)
-
Poruszenie płytkami, radiatorem - i coś się dzieje - > może to świadczyć o mikropęknięciu ścieżki zimnym lucie, zaśniedziałych stykach itp.
Jeżeli pisałeś wcześniej, że po przekręceniu pokrętła głośności na max w prawo - układ działa poprawnie - jest to efekt bardziej zwarcia blaszki ślizgowej potencjometru z końcówkami lutowniczymi i podanie niemalże pełnego wysterowania na końcówkę mocy. Czyli bardziej wygląda to na luzy w połączeniach niż na uszkodzenie układu scalonego.
Przy uszkodzeniu układu scalonego - raczej w ogóle ta część za która jest on odpowiedzialny nie działałaby prawidłowo lub wcale.
Jeżeli przekręcenie potka głośności na max głośności daje poprawę i poruszenie płytkami, czymś innym wewnątrz wzmacniacza również daje poprawę, to w pierwszej kolejności przyjrzałbym się właśnie końcówkom lutowniczym tego potencjometru. Mogą być poluzowane. Sprawdź też luzy na wszelkich końcówkach, luzy kabli w miejscach lutowania....
Zajrzyj na Twój temat o wzmacniaczu Trawiata. Napisałem tam wcześniej kilka wskazówek.:) ^..^ ^..^ ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...