Audiohobby.pl
Audio => TV i Video => Wątek zaczęty przez: Hammer w 13-01-2025, 20:42
-
Tematyka przewijała się czasem gdzieś w tematach ale warto by było coś scalić.
A więc podstawowe pytanie , czy można poprawić czytelność takich wyświetlaczy.
Zauważyłem że jedne ściemniają się z czasem jak są użytkowane na STB lub włączone, ale są takie co leżą długo i po ponownym włączeniu już są ciemne, a ten właśnie przypadek mam ..... w paru egzemplarzach.
Czy elektronicznie da się coś zrobić, jakieś elementy padają czy jednak bańka ....się psuje?
Jakieś pomysły, porady ?
-
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3239283.html (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3239283.html)
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3277889.html#16095349 (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3277889.html#16095349)
Może to dobry trop-kondensatory....
-
Jakbyś tak się zagłębił w tematy tam, to w jednym gość podmieniał płytki z lampami, a wymiana kondów nic nie dawała.
To jest tak jakby druciki się wypalały, czasem właśnie na jednej kresce widać nierówne świecenie.
To mnie zastanawia, ktoś pisał o gazie, ale ponoć szczelne toto jest
-
No to jednak się nie znam-:(((
To nie zapalniczka gazowa że można wielokrotnie nabić.
-
no nie, tylko stawiam że to nie gaz , bo gaz by punktowo nie działał.
-
hm... urządzenie z "niebieskim" wyświetlaniem, zmieniłem mu wywalone kondy w linii zasilania i to nic nie dało, czyli potwierdzenie że nie one są winne, umycie lampy i filtra to też nie to, widać że część segmentów świeci mocniej, inne słabiej itd, nierównomierność i losowość daje do myślenia.
Tego samego typu urządzenie nowszy model świeci jasno i wyraźnie...
Obczytałem się internetu i ciekawostka że lampki padają optycznie nawet w drogich i różnych sprzętach.
-
Jeśli chodzi o wyświetlacze VFD stosowane w starszym sprzęcie to nie ma szans aby je naprawić, gdyż po prostu luminofor traci swoje właściwości i świeci coraz słabiej. Tutaj jest fajny film:
Później stosowano wyświetlacze LCD, które są dużo bardziej trwałe, ale po dziesiątkach lat również obserwuje się ich degradacje w starym sprzęcie. Powody są różne, zużycie podświetlenia, problemy z zasilaniem, uszkodzenie wyświetlanych pikseli w wyniku ich ciągłego podświetlania itp. Tutaj czasem pomaga wymiana kondensatorów, czy poprawienie zasilania, ale przeważnie niestety nic z tym również nie da się zrobić. O ekranach LCD, tutaj:
-
Czasem pomaga wymiana kondów jak było to już tutaj napisane w przypadku gdy wyświetlacz jest jeszcze "zdrowy". Niestety ale na tzw. wypalenie wyświetlacza VFD nie ma już ratunku. Czas nie jest sprzymierzeńcem tego typu wyświetlacza.
-
Nie zgłębiałem tego tematu,ale możliwości pogorszenia działania mogą być dwie.Pogorszenie może być spowodowane spadkiem emisyjności katody i spadkiem świecenia luminoforu anodowego.W pierwszym przypadku może pomóc zwiększenie żarzenia katody,a w drugim zwiększenie napięcia katoda-anoda.
-
Ja zwróciłem uwagę że świecenie "drucików" samo w sobie jest nierównomierne.
Na pewno pomaga zmniejszenie przejrzystości filtra.....
Jeśli chodzi o mnie to temat że jest beznadziejny znam, ale miałem nadzieje że coś pomoże, jakiś paracetamol .....
może są one zaprojektowane na tyle godzin pracy i tyle, może zrobić jakiś wyłącznik wyświetlania na czas dłuższego odtwarzania i to przedłuży czas działania i czytelności....
Z tego co mi jest wiadome to zwiększanie napięć katoda/anoda itp to to samo jak zwiększanie prądu lasera....
-
Ja mogę dopowiedzieć ze swojego doświadczenia, że ekrany VFD często po wielu latach pokryte są czarnym nalotem/brudem, którego początkowo nie widać. Po jego wyczyszczeniu miękką szmatką z płynem do ekranów, świecą znacznie mocniej. Wielokrotnie w magnetofonach zwykłe czyszczenie sprawiało, że ekran wyglądał o niebo lepiej niż przed. Taka prosta czynność, a może dużo zmienić.
-
Ale uwaga,,,, ten brud zwłaszcza w filtrze jest bardzo tłusty w wielu przypadkach i usuniecie go jest problematyczne.
Filtr to czasem taka cienka folia, czasem zdejmowalna, czasem przyklejona słabiej lub mocniej.
Pamiętam że w jednym z kaseciaków Technicsa zrezygnowałem bo był zaklejony, a miedzy nim i szybą było mgliście.
Ze środków do mycia to albo odtłuszczacz, albo czasem mi szło z benzyną czy IPA no i szmatka taka co nie robi rysek, bo bawełniana potrafi nieźle zrysować....chyba specjalne do okularów kiedyś zastosowałem.
-
Kondy które wymieniłem to tak nie bardzo były w lini zasilania lampy.
Przed chwilą przebadałem kondy na tym zasilaniu i zmieniłem bo ich wartość nie była zadowalająca.
Ponadto Podgrzałem luty na trafie z dodatkiem cyny ołowianej i nic się nie zmieniło, tak sobie rozkminiam i badam bo mam troche czasu na badania.
Ta nagrywarka nie jest moim życiowym celem, sprawdziłem jej działanie, można na nią nagrać coś z zewnątrz na dysk a potem kopia na dvd, sprawdzone.
Tyle że jest to format Video-ts co mi osobiście nie pasuje, moja domowa nagrywarka Pioneera robi to jako standard dvd.
Ostatnio jestem leniem elektronicznym i jakoś mi sie nie chce zarywać nocek na badania naukowe........
-
No i ?
Siadłem przestudiowałem temat na schemacie i znalazłem małe trafko z którego napięcia wychodzą na lampe.
Pomierzyłem, na schemacie w linii zasilającej były kondy, dzisiaj z rana je wymieniłem, czy to coś zmieniło ?
Ogólnie po tych wymianach wszystkich lampa bez filtra świeci całkiem dobrze, ale filtr bardzo tłumi.
Jakby filtr był słabszy to byłoby w miare akceptowalne, ale .......
Czy pleksa mogła się zepsuć ? zestarzeć
No taka zabawa
-
a tu jest wyłożone dokładnie na łapki prosto.
https://youtu.be/mweTqTuFPyA?si=nF0zP3QBB1aqw2Qs
-
Czasem pomaga wymiana kondów jak było to już tutaj napisane w przypadku gdy wyświetlacz jest jeszcze "zdrowy". Niestety ale na tzw. wypalenie wyświetlacza VFD nie ma już ratunku. Czas nie jest sprzymierzeńcem tego typu wyświetlacza.
Dokładnie tak jak pisze Wojtek. Wyświetlacze same w sobie też się zużywają, tracą emisję podobnie jak lampy elektronowe czy kineskopy. To samo dzieje się oczywiście np. w magnetofonach - świetnym przykładem są ostatnie Pioneery czy Technics'y 765 itp. Jeśli po stronie zasilania wyświetlacza coś jest nie tak, zazwyczaj nie świeci on stabilnie, tylko mruga.
-
Ja tylko zasygnalizowałem takim tematem że ......niestety sprawności się nie odzyska, Tomek na filmie potwierdza i przy okazji wiemy jak sobie posprawdzać albo pobawić się lampą.
Ja przy okazji też miałem trochę czasu na zabawe i rozkminianie, chciałem sprawdzić w końcu tez osobiście że z podmianek elementów też nic się nie zrobi, i jak już nie świeci to nie świeci.
Szkoda bo mam lepszą nagrywarke dvd i tam wyświetlacz bardzo słabiutki, chyba tam to jedynie usunąć filtr i dać bardziej przejrzysty.
Jak on wspomniał ciężko też sprawdzić jakie zasilania mają takie lampy bo są projektowane konkretnie pod model, a chyba nie jest dobrym pomysłem przesadzić z zasilaniem, ale doświadczenie zdobyte, choć nie można wykluczać jakiś uszkodzeń w elektronice też.
Reasumując, nagrywarki są sprawne bo to było moim celem testów i serwisu, ale niestety wyświetlacze VFD się kończą, mozna ewentualnie wymienić na nowe.
-
Ale.... znalazłem taki filmik i ciekawe czy to prawda będzie i na jak długo pożyje