Audiohobby.pl
Audio => Magnetofony => Serwis => Wątek zaczęty przez: ArturP w 28-02-2022, 11:37
-
Witajcie!!!
Chciałbym zaprezentować możliwości swojej zintegrowanej karty dźwiękowej, która jest używana do szybkich i czasem dość dokładnych pomiarów. Warunkiem poprawnych pomiarów jest całkowita sprawność systemu, samej karty i jej sterowników. Mój system to Win7 32b, na procesorze i7 z 16GB ram i dysku Seagate Cheetah 15krpm SCASI, karta Realtek HDAudio Azalia na codec'u ALC889.
Pomiar polegał na połączeniu na krótko gniazd wejścia/wyjścia bezpośrednio na karcie. W tym celu połączyłem dwie wtyczki minijack 3,5mm krótkimi drutami, podłączyłem je do karty i włączyłem RMAA v. 5.5. Wyniki w pliku *.htm.
Prośba ode mnie, by prezentować tu możliwości swoich kart zintegrowanych. Są one bardzo często używane do pomiarów różnych wartości przydatnych w naszym hobby.
Komuś może się nie wyświetlać obraz wykresów, dodałem je w plikach *.png .
-
Kolejne
-
Artur nie wpisałeś dwóch rzeczy.
-
Czego nie wpisałem?
-
pomyłka, za szybko czytałem.
Ale jak już , to jakie karty byś polecał teraz , bo tamtej już nie ma .
-
Zawsze będę polecał takie na jakie kogoś stać ;)
Dobrze jest sprawdzić to co się ma pod ręką, może się okazać, że to nie jest takie najgorsze i może mieć wartość dość wymierną, patrząc na zakup zewnętrznej karty przeznaczonej tylko do pomiarów.
Nie wiem co polecić, na przykład wspomniany ALC889 (DAC -108dB, ADC -104dB) ma lepsze parametry od nowszego ALC892 (DAC -95dB, ADC -90dB). Przypomnę, że moje sterowniki dopuszczają odtwarzanie 32b/192kHz, nagrywanie 16b/192kHz, przy czym już na 96kHz jakoś dziwnie się kart zachowuje. Możliwe, że wymiana sterowników na inne dała by możliwość zastosowania pełnych parametrów ALC889.
-
Ładnie Ci Arturo poszła ta liniowość ja mierzyłem swoją i było nie do przyjęcia. Też jakiś Realtek HD.
-
Przyznam, że wyniki mnie trochę zaskoczyły. No bo niby środowisko nieprzystosowane do takich pomiarów, zakłóceń EMI w samej obudowie komputera są "miliuny", a tu takie zaskoczenie. Trochę mnie martwił ten wyskok w prawym kanale od 17100Hz do 18200Hz.
Teoretycznie jest to możliwe, bo wtyczki minijack są tak zbudowane, że prawy jest jakby w środku i ma od lewego kanału jakieś interferencje.
Wychodzi to tylko poniżej -120dB, więc raczej będzie małe zmartwienie przy tego typu pomiarach.
W kolejnych wpisach będę opisywał inne swoje karty, tym razem zewnętrzne, których też używam do mierzenia, ale mocno rzadziej.
-
Kolejna karta dźwiękowa po pomiarach. Jest to M-Audio FW1814 łączona z komputerem złączem ieee-1394 (firewire).
Tą kartę z kolei łączyłem na krótko kablami, których używam na co dzień w studio i w domu. 6 sztuk tych kabli 30cm 2xTRS kosztowało 36pln w sklepie muzycznym. Czyli możliwie najtańsze.
Nie pamiętam jaki tam jest DAC/ADC, ale instrukcja podaje, że odstęp od szumów to dla DAC'a107dB, a dla ADC 105dB.
Pomiary zrobione w rozdzielczości 24b i "f" sampli 44,1kHz, oczywiście używam wspomnianego wcześniej RMAA 5.5 na win7.
-
Kolejna porcja fotek.
Narazie tyle, bo mam inną robotę.
-
Tak się przyjrzałem Arturo, testowi pomiaru charakterystyki częstotliwościowej i zauważyłem że jest okropna jak na kartę tej klasy... strasznie pofalowana... i potem zauważyłem że ustawiłeś pomiar co 0.05dB. I w pasmie 20-20kHz jest bardzo dobrze :) Może by trzymać się pomiaru 0.5dB lub 1dB na działkę? Bo do naszych maszyn lepiej i tak nie potrzeba. Co myślisz Arturo?
-
Zapomniałem dopisać, że wszystkie obrazki są troszkę powiększone ;), z powodu słabej widoczności szczegułów.
A tak wygląda zapis pasma w oryginale:
-
Ostatnio miałem trochę czasu na naprawę karty MOTU 828 i pomiary porównawcze z innymi moimi kartami.
Przyłożyłem się i do naprawy i do pomiarów. Ale albo naprawa mi nie poszła, albo ta karta rzeczywiście jest słaba, bo zdecydowanie lepiej w pomiarach wyszły karty słabsze M-Audio.
Poza konkursem jest zintegrowana karta RealTec Azalia na procesorze ALC889 zamontowana na płycie głównej, dość poprawnie, ale jednak w środowisku bardzo mocno zaśmieconym elektromagnetycznie.
Porównałem 4 karty: 1- RealTec zintegrowana, 2- MOTU 828mkIII FW, 3- M-Audio FW410 i 4- M-Audio FW1814.
Karty są zwarte wejście z wyjściem zwykłymi, nie wyuzdanymi kablami o długości 30cm w wykonaniu TRS.
Karty nie są dziś szczytem technologicznym, ale kiedy je kupowałem były raczej na wyższej - średniej półce i z niej nie spadały.
Wszystkie pomiary robione są w 24b/48kHz, ponieważ są to dolne parametry z którymi od biedy nie słyszę utraty jakości muzyki.
Jeśli chodzi o zniekształcenia, a właściwie o ich zanikanie, to oczywiście lepiej sprawdzi się 32b/384kHz. Tylko tu chodzi o minimalne możliwe parametry pomiaru dostosowane do mojego pozostałego cyfrowego sprzętu i tylko pod tym względem ustawiłem pomiary na 24b/48kHz.
Kilka fotek jest mocniej powiększonych do pokazania większej ilości szczegółów, których nie widać w oryginalnych ustawieniach RMAA. Kolory wykresów odpowiadają kartom, pasmo od 4hz do max. 23824kHz.
-
Kolejne fotki
-
W pliku comparison.htm nie ma nic oprócz tabelki (u mnie nie wyświetlają się wykresy), więc zrobiłem zrzut pierwszej strony.
Co do wyświetlania wykresów, to jak otworzę plik z postu to tych wykresów nie widzę, a jak go otworzę z dysku to one się wyświetlają. Jak ktoś ma jakiś pomysł na wyświetlanie tych wykresów po otworzeniu pliku z postu, to zapraszam do wyjaśnienia.
Oczywiście komentarze będą mile widziane ;).
-
ja mierzyłem swoją i było nie do przyjęcia. Też jakiś Realtek HD.
Wojciechowi i innym, czytającym z zapartym tchem ;), moje wypociny, ostrożnie przypominam o ustawieniach wejścia/wyjścia karty dźwiękowej. We właściwościach zawsze ustawiamy wyjście na 100% głośności, a wejściem regulujemy sygnał (nomen omen wejściowy). Rozdzielczość bitowa nie gra, w tym przypadku większej roli.
Poniżej wyniki pomiarów mojej karty zintegrowanej, po przeinstalowaniu systemu i sterowników.
Realtek HDAudio Azalia na codec'u ALC889
Oczywiście ustawienia jak w akapicie powyżej. Okazało się, że zdrowie systemu i sterowników musi być jak najlepsze :).
Pomiary robiłem podłączając mini jack'i dwoma przewodami 3x0,75 + ekran, długości 1m, zakończonymi gniazdami "chinch", wykorzystując dwa przewody jako kanały L i R, trzeci robił za masę dla obu, a ekran łączony przy wyjściu, przy wejściu niełączony, izolowany.
Na fotkach wyniki dla 32b/96kHz w RMAA5.5, ale dla 24b/48kHz właściwie zmiany (oprócz szerokości pasma) są niezauważalne. Zafalowania pasma na poziomie 0,33 dB uważam za pomijalne.
-
Kolejne trzy
-
Jak się przyjrzeć niektórym wykresom to można dojść do wniosku, że mam komputer na lampach ;););). Czwarty, wykres THD i piąty, wykres IMD+N tego dowodzą, przewaga parzystych harmonicznych i rozwarstwienie dzwonka na 7kHz jak byk. :):):)
-
O tym że musi być ustawione na max. to pamiętałem. :-)
-
Mój system to Win7 32b, na procesorze i7 z 16GB ram i dysku Seagate Cheetah 15krpm SCASI, karta Realtek HDAudio Azalia na codec'u ALC889.
Z tej konfiguracji znikł dysk SCASI, a wpadł SSD BIOSTAR S100-240GB. Poprzedni miał transfer 3GB/s, a obecny 6GB/s. Niestety wbrew oczekiwaniom mym prędkość reakcji systemu nie wzrosła o 100% :(. Oczywistym, że nie mogła o tyle wzrosnąć, ale i tak jest całkiem nieźle. Reakcja systemu poprawiła się niemożliwie.
Tak właściwie na dziś nie mam żadnych urządzeń, z których na bieżąco korzystam, a przewyższałyby parametry Azalii. Poza tym właściwości te mogę sprawdzić tylko pomiarami, bo na słuch nie jestem w stanie. Może -60dB, w słuchawkach bezpośrednio z generatora, ale nie -96dB. Lata atakowania moich uszu różnego rodzaju bardzo głośnymi szumami (koncerty, dyskoteki itp.) dają o sobie znać.
-
Wracam na chwilkę do pomiarów zintegrowanej karty RealTec ALC889 w moim blaszaku.
Po zmianach pokojowo-biurkowych, likwidacji większości zakłóceń i ustawieniu blaszaka w (dla niego) przeznaczonym miejscu pasmo bardziej wyprostowało się, spadły szumy, poprawiła się dynamika. Oprócz THD właściwie wszystkie parametry uległy poprawie, zniekształcenia THD pogorszyły się z nieznanego mi powodu, proszę nie pytajcie "DLACZEGO" ;).
W tabelce są parametry dla różnych częstotliwości, 48kHz i 96kHz, tak to zapisałem, bo właściwie nie było żadnych różnic podczas pomiarów. Na fotce, górny wykres to pomiar z 25 lutego '22, a dolny z 24 lutego '24.
-
Głupio mi już pisać ponownie o tej oklepanej Azalii, ale dziś garść informacji o ustawieniach wejścia/wyjścia.
Otóż, do poprawnych pomiarów RMAA, obojętnie w jakiej wersji, potrzebne są nie tylko sprawny sprzęt i system, ale też prawidłowe ustawienia samej karty w systemie.
Na fotkach, począwszy od ustawień wejścia:
-
Poprzez wyjście do wyników, w których pierwsza tabelka: poziom wyjścia ustawiony na max, wejściem regulujemy prawidłowy sygnał w RMAA, druga tabelka poziom wejścia ustawiony na max, wyjściem regulujemy prawidłowy sygnał w RMAA:
-
Wykresy dla ustawienia wyjścia na max:
-
No i dla całości obrazu różnica między 24b/96kHz a 24-b/192kHz:
-
Co to Ci się porobiło w tabece total harmonic distortion, takie różnice ?
-
Moja teoria jest taka, że część pasma mierzonego jest w przeciw fazie i część zakłóceń, tych przestawionych, znosi się. Dlatego wychodzi jak wychodzi, nie jestem w stanie tego rozkminić ;).
Tak naprawdę nie mam innego pomysłu na ten efekt, dzieje się to zupełnie losowo, inne parametry są takie same (ok. 0,5%), a THD sobie chodzi od płota do płota (nawet +/- 100%). I tak dzieje się to w ustawieniu "max in", regulacja wyjścia, nie do przyjęcia przeze mnie, więc się mocno nie przejmuję. Ustawiam kartę wyjściem na max, a wejściem reguluję sygnał wlotowy.
-
Pomierzyłem Sound Blastera X G6 w RMAA, spodziewałem się lepszych wyników (patrząc na dane producenta) ale na potrzeby pomiarowe wystarczy. Zrobię jeszcze testy na ASIO + 96kHz i zobaczymy czy będzie lepiej.
-
Macieju, zwróć uwagę na, że Twoja karta jest kartą zewnętrzną, więc raczej te parametry rzeczywiście
spodziewałem się lepszych wyników (patrząc na dane producenta)
. Moja jest zintegrowana z płytą główną, są to dwie różne kategorie. W tabelce na końcu poprzedniej strony jest porównanie jej z trzema kartami zewnętrznymi i nie wyszło jej to na zdrowie.
Spróbuj zmienić ustawienia systemowe według moich zaleceń, choć i te parametry które pokazałeś, wystarczą do mierzenia większości tego co na rynku i w naszych mieszkaniach.
-
Czytałem Twoje materiały, ustawiłem Wy na 100% We na tyle aby skalibrować RMAA. Pokombinuję jeszcze z kablami i ustawieniami, bardziej dla sportu, ponieważ jak napisałeś - wystarczy aż nadto aby zmierzyć decka bez wpływu na wynik.