Audiohobby.pl
Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: Sabor w 27-09-2008, 13:23
-
Interesują mnie systemy pomiarowe i oprogramowanie do projektowania kolumn...
Istnieje dość spor wybór - jest cos, co moglibyście szczególnie polecić? Czy to, co ma w ofercie np loudspeakershop.eu, czyli np SoundEasy, czy system CLIO, to dobre rozwiązania?
Chcialbym spróbować pobawić się takimi systemami ciut poważniej, przy czym oczywiście nie cena ma być tu wyznacznikiem wartości - chciałbym rozpaczyć zarówno oprogramowanie darmowe, tanie i drogie... Chcialbym żeby przede wszystkim traktowało temat poważnie, no i było... w miarę dostępne w sensie obsługi i samego użytkowania.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że sama symulacja nie "zbuduje" kolumny, że niezbędne są późniejsze pomiary (stąd też konieczność jakiegoś dokładnego i stabilnego systemu pomiarowego) i oczywiście odsłuchy - o te ostatnie akurat jestem spokojny...
-
Darmowe programy do pomiarów elektroakustycznych
http://www.speakerworkshop.com/ - symuluje zwrotnice i obudowy
opisy jak używać
http://www.audio.dmkproject.pl/index2.html
http://www.audiomania.info/articles.php?topic=4&PHPSESSID=71058570179bb5bcb2d704d424fc081d
------------------------------------------
http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/links.htm
-
WinISD - obudowy
http://www.linearteam.dk/
Boxplot - obudowy
http://www.sonicspot.com/boxplot/boxplot.html
Edge - symulacja baffle step
http://www.tolvan.com/
-
Poczekajcie, spokojnie...
Sprecyzuję prośbę
Nie chodzi mi o spis programów. Interesują mnie bardziej opinie na temat poszczególnych narzędzi - którymi warto się zainteresować, a którymi - nie. Które są dokładne i pewne, a które robią tylko dobre wrażenie. Które są przyjazne w obsłudze, które zakręcone jak świński ogon - ale być może skuteczne...
Bo - o ile jest to darmowe oprogramowanie, to mogę się nim sam pobawić. Ale zakup wszystkich dostępnych narzędzi, jest przeciez takim sobie pomysłem, stąd prośba o wskazania/wykluczenie niektórych przynajmniej pozycji...
-
Dodam, że myślę o tym poważnie, dlatego za propozycje narzędzi komercyjnych, niekoniecznie tanich - byle były to dobre narzędzia - byłbym bardzo wdzięczny...
-
Rozumiem, że profesjonaliści niechętnie dzielą się swoimi doświadczeniami...
Spoko. Dam rade...
-
bądź cierpliwy:)
-
Co do wszelkiej maści symulatorów- tak naprawdę one dzialają w oparciu o tą samą teorię, te same wzory ...
A co do pomiarówek - tu cisnie mi się czyjeś powiedzenie że pomiary nie kłamią , ale mierzący i owszem....
Nie jest problemem coś tam pomierzyć ale o wiele większym problemem jest z tych pomiarów wyciągnąć właściwe wnioski....
WaldeK
-
>> second_edition, 2008-09-27 22:10:38
bądź cierpliwy
Jestem oazą cierpliwości
>> WaldemarK, 2008-09-27 22:14:16
A co do pomiarówek - tu cisnie mi się czyjeś powiedzenie że pomiary nie kłamią , ale mierzący i owszem....
Nie jest problemem coś tam pomierzyć ale o wiele większym problemem jest z tych pomiarów wyciągnąć właściwe wnioski....
Oczywiście nie mam złudzeń, że tak właśnie jest
Przeglądając czeluści netu trafiałem czasem na informacje, jak to różne programy wskazują np różne wyniki pomiarów głośników... Chciałbym uniknąć takich niespodzianek, stąd pomysł i decyzja zakupu jakiegoś systemu. Skoro potrafią pojawiać się jakieś błędy programów, to nie mogę przecież wykluczyć takich i innych błędów w programach komercyjnych, stąd moje pytania...
-
Powiem ci tak 90% ludzi na forum na oczy nie widziało nawet systemu pomiarowego a co dopiero nim mierzyć. Moje doświadczenia są takie, mianowicie:
Speakerworkshop - musisz zlutować JIG takie urządzonko do pomiarów koszt około 50zł + preamp do mikrofonu koszt z 35zł + kapsułka mikrofonowa rurka przewody jakieś razem 150zł całość. Gorsze jest to że trzeba poszukać jak najlepsze elementy czyli 1% rezystory itp Speakerworkshop ma jedną wadę nie jest przyjazny użytkownikowi a opanowanie jago zajęło mi jakieś 3 dni od rana do wieczora aby płynnie się nim obsługiwać.
Soundeasy - prosta kalibracja, prosta obsługa, drogi program, wymaga preampa, kapsułki i jiga składającego się z raptem 5 rezystorów 2 rca wejść i paru kabli. Jaki cię na niego nie stać osiołek jest pomocny, nie namawiam ale informuje.
Rożnica między nimi jest taka że do soundeasy są obszerna manuale po angolsku a do speakerworkshop filmiki i manuale po polsku wybór należy do ciebie.
http://www.audio-sklep.com.pl/produkt.php?id_prod=606 tutaj można kupić wszystkie części do jiga i preampa. nie wiem co sie stało ale zawsze były dostępne całe gotowe zestawy, warto zadzwonić zapytać pewnie jeszcze są a na stronie nie ma.
-
Dodam jeszcze tak:
speakerworkshop oporny w obsłudze ale do opanowania, mierzy dobrze i jest dużo ludzi co się na nim zna ale nie na tym forum. www.audiomania.info tu są specjaliści od tego programu.
soundeasy 2 filmiki instruktażowe, obszerny tutorial, brak praktyczny ludzi umiejących sie nim obsługiwać, na palcach można ich policzyć, zaph, który nie podaje emaila, ten gośc co zrobił te filmiki 2, producent programu (nie chętny do odpisywania na maile, a jak już odpisze to ze proszę sobie do tutoriala zajrzeć ) i może jeszcze by się z 2 osoby znalazły ale nie znam i program kosztuje 1000zł :D
Ja mam dwa: opanowałem SW, SE jeszcze nie, kalibracje, pomiar TiS, pomiar mikrofonem robiłem, ale nie robiłem jeszcze zwrotek itp w nim.
-
Dzięki wielkie.
Szkoda, że trudno o jakieś konkrety na temat gotowych systemów pomiarowych. Zrobienie Jiga to nie problem, mikrofon pomiarowy i preamp posiadam. Rzeczywiście, koszt oprogramowania nie jest jakoś specjalnie duży i można spokojnie zakupić SE żeby przekonać się samemu jak to działa. Gorzej z jakimiś poważniejszymi systemami - te kosztują już znacznie więcej i nie wiadomo tylko, czy są tego warto... Np CLIO - to wydatek już kilku tysięcy - i pytanie, czy jest tego wart, co daje więcej od takich "systemów" wspomnianych wyżej...
-
Aha, dzięki za linki...
-
Speakerworkshop, Arta, LspCad, Clio, Mlssa wybrałbym taki który mierzy i jednocześnie symuluje zwrotnice, ponadto posiada dużo funkcji do analizy danych, wykresy wodospadowe, zniekształcenia itp. jak się tak bliżej przyjrzymy to z technicznego punktu widzenia niczym się one nie różnią mają tylko różną "matematykę".
Najwarzniejsza jest wiedza, skalibrowany mikrofon pomiarowy i duże pomieszczenie.
-
http://audio.claub.net/software/jbabgy/BDBS.html
The Diffraction and Boundary Simulator
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać
-
Porównywałeś wyniki symulacji z Edge?
-
Nie używałem jednego ani drugiego. Sądzę, że jednak warto się nim zainteresować, tym bardziej, że ponoć symuluje akustykę pomieszczenia.
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać
-
Zadałem sobie trud porównania obu programów.
-
Program godny zainteresowania - symuluje wpływ zaokrąglenia krawędzi
-
Osiobiście korzystam z LSPcad, Edge i ARTA.
W Edge warto zasymulowac wpływ pozycjonowania wzgledem frontu przetworników, oraz wstępnie dobrać główną cewkę dla kompensacji baffle step dla woofera.
ARTA służy do pomiarów, sam nie jestem specjalnie biegły w obsłudze tego programu, przy pomiarach korzystam z pomocy Jazagaja, choć powoli się uczę żeby kiedyś się kompletnie usamodzielinć :)
LSPcad to obok Soundeasy czołowy program do symulowania i projektowania zwrotnic. "W zestawie" jest niestety tylko bardzo prosty i kiepski program pomiarowy JustMLS, więc warto posiłkować się osobnym programem np. wspomnianym ARTA. LSPcad ma to do siebie, że jest stosunkowo łatwy do opanowania, przynajmniej jeśli chodzi o podstawy.
-
Dorzucę jeszcze 2 pozycje :
1. Speakerworkshop - freeware
http://www.speakerworkshop.com/index.htm
2. Trueaudio WinSpeakerz - 79 $
http://www.trueaudio.com/win_abt1.htm
-
http://www.randteam.de/RDTeam/Products.html
-
http://www.loudsoft.com/default.asp?site=products
-
Czy w AxiDriver da się symulować odpowiedź głośnika na skok napięcia?
-
Poza osią też?
-
Soft do TL
http://www.leonardaudio.co.uk/software/publish.htm
http://www.diyaudio.com/forums/software-tools/220421-transmission-line-modelling-software.html
-
Testowałem Leonard Audio i wydaje się on całkiem dobrym i wiarygodnym symulatorem linii transmisyjnych (przy czym można w nim chyba symulować również inne obudowy, jak OZ, BR, horny - ale tego póki co nie sprawdzałem). Dla zainteresowanych - krótkie wyniki tych testów, które wrzuciłem na sąsiednie forum http://www.diyaudio.pl/showthread.php/13949-Linia-transmisyjna-wady-zalety-ciekawostki?p=330932&viewfull=1#post330932 Dodatkowo na plus dla LA działa to, że jego obsługa jest banalnie prosta i bardziej "oczywista" niż np HornRespa i już po kilkunastu minutach wiadomo co i w jaki sposób w nim działa. Myślę, że wart jest polecenia.
-
A czy ktoś z Forumowiczów testował system ATB Pana Kirchnera?
-
Nowy soft
http://www.acustika.org/
http://libinst.com/Xsim/XSimSetup.exe
-
Genialny program do tworzenia plików tekstowych z rysunków charakterystyk SPL lub impedancji
http://labs.fprawn.com/index.php/fpgraphtracer/
-
pliki z rozszerzeniem .zma? Do jakiego to programu eksportować?
-
Na przykład jako charakterystykę impedancji do SpeakerWorkshop, XSim. Jeśli zmienisz rozszerzenie .zma na .txt to możesz ten plik wczytać do dowolnego innego programu jak np. LspCAD itp.
-
pytam, bo kiedyś próbowałem tego programu. Nie pamiętam czy wreszcie udało się uzyskac plikt tekstowy. W kazdym razie nie udało mi się wstawic go do visatonowskiego SpeakerPro.