Audiohobby.pl
Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: lancaster w 16-09-2008, 18:23
-
W ofercie pojawiły sie widze horny :) - krok w dobrą stronę ;)
Chciałem jednak zapytać o woofery...konkretnie o tego brzydala:
http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=58&vItemDB=itemdb
i jego szanse w OZ ?
'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
dokonuje tego wynalazku.'
-
QTS ma ok.
________
mniam...
-
Tak super się nadaje, Qtc 0,71 w zaledwie 341 litrach :O
Jednym słowem głośnik, który można sobie wsadzic w dechę albo w d.... ;)
Bez urazy ofc, nie mogłem się powstrzymac, bo parametry są dobrane po prostu wspaniale ;)
-
dobra, przyjmuję rozsądną argumentacje :)
Co powiecie tym razem o tym ? :
http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=52&vItemDB=itemdb
Dobroć w obudowie jak dla mnie moze być bliska 1....to nawet lepiej bo glosnik z ktorym będzie klejony ma ok 90dB.
Calosć ma byc tak zestrojona aby "zagrać" z pomieszczeniem a nie w warunkach komory bezechowej....pytam o te gośniki bo moze kto je mial i np. wogole sie nie nadają(brzmią wyjątkowo kiepsko)
....moze wyjaśnie do czego zmierzam :)
znajoma ma Tannoy M1(kilka lat temu jej dordzilem i do dziś uwazam ze są calkieiem OK), zawiozlem do niej tesle arz6608(modyfikowane) i podlączylem je na "kartonie"- ob.
No i co tu duzo mowic z M1 nie bylo co sprzątac :)))) Tylko basu jest malo(zeby nei powiedzieć niemal nic) z tesli...stad pomysł doklejenia woofera.....bo w repertuarze obok ladnego georga, jest tez np the prodigy... pewnie ze mozna wybierac i przebierac w glośnikach, ale Panowie tym razem budzet to 500zl na niewielkie odgrody z modulem basowym :)
....i jeszcze na fornir ma styknąć ;)
z stx wygladaloby to tak:
- tesle 60zl
- stx 130zł
- mdf(16) 50zl
- zwrotnia - pewnie ok 70zł
- fornir(arkusz) 60zl
- gniazda 20zł
- okablowanie/wkrety :) 20zł
- przesyłki 50zł
- lakier, moment 40zł
total 500zl
....a jak sie budzet naciagnie to mzoe jeszcze gre dopale visatonem ala WLM w super PAC :))))
\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
dokonuje tego wynalazku.\'
-
Na czym polegała modyfikacja tych tesli? Lan, a słuchałeś może tonsile gds20/10
(sory za oftop)
-
Zdzislaw, fote gdzies zamieszczalem.. Modyfikacja standardowa mozna powiedzieć :) ;
- wyciecie nakladki przeciwpylowej i montaz stozka fazowego(bez tego raczej niemożliwym jest suchac tesli bez zwrotnicy)
- malowanie membrany. Ten glośnik jednak dobrze pomalowac werniksem. Robilem tez próby malowania whizzera C37(wiem, ze paranoja do takiej konstrukcji:))))- tym bardziej ze parę gosnikow tak pomalowanych udalo sie zepsuć innymi probami) i musze powiedziec zdecydowanie in plus.
Najlepszy mod dla tego głosnika to jednak wyjącie go z obudowy :), no i stozek(z mechanicznych zabaw)
Moze tonsil....wiesz to mają być paczki grające rownież rozrywke czyli niby stara koncepcja ale przystosowana do realiów rownież wspólczesnej muzyki.
Testy robilismy na klasyce i poza kilkoma wejsciami kotlów gdzie tesla zaczynala charczeć(czędsciowo efekt wycięcia nakladki przeciwpylowej) nie mialem uwag w polączeniu z wiezyczką Denona (jakiegos szalu w kategoriach absolutnych jasne ze nie bylo, ale muza była interesująca bo sposob prezentacji nie byl jednostajny) - dlatego m.in chce tesle ciac gdzies przy 300-400Hz....moze nawet 500-800(zalezy jak sie zgra)
Zaden oftop. Tonsile mam nawet polecone dwa 20cm niby bardzo dobre jak za swoja kase....tye ze miarzy mi sie zobienie paczki na najwiekszym "badziewiu" :) - tak dla hecy.....moze nawet zrobię bardzo nisko strojonego burczybura :) - tak by zlikwidowac czesciowo poduszke powietrzną za wooferem(Rehdeko, Tannoy i pewnie jeszcze kilka innych konstrukcji ktrych nie slyszałem dają radę z szybkościa basu)
Najbardziej obawiam sie zawieszenia w ksztalcie fałdy - taaiego "tradycynego", z drugie strony mam w domu alpharda PS10(ponoć podrobka celestion) i zupelnie sie nie nadaje do tego....a mzoe to po prostu glosnik tylko gitarowy(bo srednice ma dosć mocną)
Pytam o stx b to niedrogie glośniki i pewnie sporo nie nadaje sie pod potrzeby takiej konstrukcji, ale szukam jak moge :)
Wracając do tematu:
http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=568&vItemDB=itemdb
Jak takia konstrukcja ma szanse szanse zagrać ? Sluchal ktos wogole stx ? (prosze sie nie wstydzić :)).
Przy okazji trafilem na 6moonsową prezentacje tesli:
http://6moons.com/audioreviews/acuhorn/175.html
jak dla mnie super.
\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
dokonuje tego wynalazku.\'
-
Obserwując od pewnego czasu Twoje zmagania z głośnikami szerokopasmowymi odnoszę wrażenie że usiłujesz nadal zrobić z gówna gwóźdź... A czasem nawet najlepsze z tych najgorszych rozwiązań usiłujesz popsuć – a to już nie wiem dlaczego (chodzi o przykład z Visatonem B200) :)))
Kiedy zobaczyłem temat STX sądziłem że będzie coś o ich wirtualnej serii AKX – niskośredniotonowym i wysokotonowym. I jakieś pomiary, bo te rysuneczki z pomiarów na ich stronie internetowej, to mogą najwyżej na wystawę plastyczną dla dzieci puścić.
-
Qubric, nie poradzę na to jakie wrazenie odnosisz i nawet nie bardzo chce mi sie je w jakikolwiek sposób modyfikowac :)
Z tego typu konstrukcami tak to juz niestety jest ze niejedną sprawę udaje się zalatwić na drodze mechanicznej zamiast dusić werwe muzyki elementami fultru.....kto co tam lubi....najbardziej cierpi średnica stając sie wiotka(przy uzyciu filtrow)....wiec sam rozumiesz.
Jak potrzebuję uzyc gwoździa to ide do sklepu z art metalowymi, kupuje i korzystam, a jak potrzebuję mieć dobry dxwięk to kombinuje nieco inaczej, bo akurat w sklepie z art metalowymi nie kupie przetworników.
Gdyby mi się podobały burczybasowe dźwieki to badź pewien ze pieścilbym nimi swoje uchmanta :)
\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
dokonuje tego wynalazku.\'
-
Trzeba wziać i spróbować żeby stwierdzic co to warte, ale proponowane zestawienie to raczej nic dobrego nie wrózy.
Zacznę od początku, po pierwsze nie trzeba sie przejmować, że teoretycznie wychodzi 350 litrów, nieźle jest już w 100 litrach. To w dalszym ciągu duże pudło, ale możliw do samodzielnego wykonania.
Nie to jest jednak problem. Ten głosnik ma duże wychylenie. Pierwszy problem to stalowy kosz, będzie dzwonić jak nic. To niby akurat zawsze mozna troszke ustabilizować, zrobić wyparcie dla magnesu i wytłumić blachę, ale bardziej obawiałbym się o sam napęd. Scan Speaki i Seasy które mają nawet mniejsze wychylenie nie bez powodu kosztują tyle ile kosztują, ocztywsićie pozostaje kwestia image\'u za który się płaci, ale gdzie tutaj 60 PLN. Problemem w takich głośnikach jest liniowość napędu, którą tym trudniej uzyskać im większe wychylenie ma głośnik. Dlatego własnie tanie głosniki z małym wychyleniem potrafią zaskakiwać swoimi możliwościami, w przypadku głośnika z wychyleniem 10 mm to jednak bym się cudów nie spodziewał. O ile dolny zakres moze być całkiem-całkiem, to na wyższym może być masakra. Co prawda wodospad nie wygląda tragicznie, ale jak nie usłyszę to nie uwierzę.
Kolejna kwestia - słaby napęd. Nie będzie z tego dynamiki, która by zrównoważyła Tesle w OB albo nie daj Boże w tubie. Miejsce tego głosnika jest w klasycznych paczkach, i to być moze nawet nie 3, a 4-drożnych. Tak jak Ci już pisałem - to nie jest kwestia niewiedzy, czy ograniczeń technicznych że Klipshe Heresy nie schodza zbyt nisko - inaczej się nie da. Albo zrobisz głosnik z zajebistą dynamiką i bez rozciagniecia basu albo na odwrót. Kwestia tego kto co woli.
-
Bartek, soeki ale nie wiem o czym piszesz.
Tesla w OB gra duzo lepiej niz w obudowie to raz. Dwa, ze tak jak pisałem chcę ja od dolu filtrowac(moze nawet 2rząd elektryczny - zalezy jak sie faza ułoży między driverami)
Kosz mam w tej chwili pomalowany farba z piaskiem a i wczesniej nie dzwonił.
Jednym słowem moze darujmy sobie wreszcie teoretyczne rozwazania bo mozna je snuć w nieskończoność i wyjdzie na to ze najlepszym tweeterem jest x, najlepszym sredniakiem y a najlepszym wooferem z i całość nadal nie gra.
\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
dokonuje tego wynalazku.\'
-
Wogole taka dosć ciekawa maniera na naszych forach sie pojawia....
...ktoś pisze ze prosi o info w jakiejś tam sprawie, a tu nagle kilku "zyczliwych" wylatuje ze swoimi bezcennymi radami.
Jeszcze bym rozumial gdyby to byly jakieś sensowne rady....w stylu: lepiej dolozyc np. 200-300% i kupic glośnik x.
Ta tesla w pomiarach znieksztalceń harmonicznych wypada pewnie lepiej od 8535 Skana(nie wiem jak wypada SS,a le teskla wypada pod tym wzgledem b.dobrze) i nie ma być forsowana w salonie 50m2
Konkretne typy LEPSZYCH od Tesli glośników do 250zl poproszę. Postaram sie przetestować.
A wracając do tematu watku, naprawde nikt nie sluchał wooferow stx ?
\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
dokonuje tego wynalazku.\'
-
Przecież ja nie o Teslach tylko o STXach, które chcesz doklejać do Tesli...
-
Tego zresztą dotyczy temat, a w dyskusje co było pierwsze czy jajko czy kura i czy lepsza jest szerokopasmówka czy wyspecjalizowany głosnik niskośredniotowy to ja się wolę już nie nagażować.
-
Aha, i słuchać nie słuchałem, problemy wietrzę wyłącznie na podstawie parametrów, oba STXy mają b. duże wychylenie a kosztują niewiele, mam poważne obawy, że napędy nie podołają tym wymaganiom, nie będą pracować liniowo. Chcesz się przekonać to proszę bardzo, ja jeśli chodzi o tanie woofery to szukałbym czegoś z wychyleniem nie większym niż 5mm, bo liniowość napędu w tanich głośnikach z reguły pozostawia wiele do życzenia.
Kolejna sprawa to mały force factor, jak na głosnik z mms 66 i 52 gramy BxL w okolicach 10 to niewiele. Taki głosnik potrzebuje tym bardziej podatnych i liniowo pracujących zawieszeń (z czym jak pisałem wcześniej moze być problem), ale też nie będzie miał zajebistej dynamiki, szczególnie na wyższym basie. Na 99% nie jest to coś czego szukasz i nie jest to coś, co by dobrze mogło się skleić w Teslą w OB. Wiesz czym u mni się skończyła próba sklejenie woofera z e znacznie mocniejszym napędem i krótszym skokiem.
-
Poszukiwańi ciąg dalszy:
http://www.partsexpress.com/pe/showdetl.cfm?&Partnumber=290-042
oferta wooferow Pioneera na Parts express wyglada moim zdaniem bardzo ciekawie.
\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
dokonuje tego wynalazku.\'
-
Ten konkretny wygląda OK jeśli chodzi o parametry, na pewno jak na 20stkę będzie dynamiczny, ale "jak na 20stkę" to może być ciut za mało dla średniotonowej Tesli.
-
bartek z, a co sądzisz o tym stx\'sie jako głośniku sredniotonowym??
http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1&vSubPage=521&vItemDB=itemdb
-
Panowie, mam propozycję z firmy potestowania kilku modeli głośników.
Do oferty na poczatku wrzesnia wchodzi np. nowy 18cm midbas.
Jezeli ktoś z Was bylby zainteresowany(nieodplatnie oczywiscie - pokrywacie tylko koszty przesyłek) testami STX to dajcie znac.
W sumie nie powinienem o tym jeszcze pisac, bo glosników na stanie nie mam :)
Dam znać z ktrymi modelami dokladnie mozna sie zapoznać jak tylko glosniki do mnie dotrą.
Pozdrawiam
-
lancaster będziesz robił pomiary tych nowych głośników??
-
zobacze, ale raczej nie.
-
Widziałem prototypy tych głośników - solidne odlewane kosze, faraday w napędzie, cewka ok. 38mm, różne materiały membran.
-
misiomor, jak bedzie wieksze zainteresowanie to moze poprosze o 2 komplety dla Was na testy ?
-
Są gdzieś foty tych nowych STX?
-
o jaki uprzywilejowany klient stxa ! wydało się dlaczego qubric prześladuje lancastera na każdym kroku. krytykował wybitną jakość stxa, a tego nie wolno jeśli funduje lancasterowi swoje produkty do testowania :-)
dobre, prosimy o jeszcze. może kolejny nieistniejący głośnik ? jest już nieistniejący tonsil teraz będziemy mieć nieistniejącego stxa. taki \'stx dla wybranych\'. jak u tonsila \'-bo jakość się nie zmienia\', a powinna poprawiać :-)
-
Qubric, jakbys potrzebował wiedzieć to STX pisal do mnie przedwczoraj(po tym chronologicznie:) jak cie zbanowalem za twoje klasyczne chamówki) z prosbą o wykasowanie kilku pomowien jakich uzyes w stosunku do firmy.
wykasowałem tylko "dupę" w ktorymś wpisie.
Sorry facet ale gosnika w ręce nie mialeś, a pierdzielisz o nim jak nawiedzony.
misiomor widział tego STX18 cm i ponoć wyg;lada bardzo OK, a ja ze swojej strony jeśli dostane głośniki tobedęmiałz nimi tylko robotę(wysyłki doludzi na testy) a nie prezenty. Łapiesz?
Pozdrów kierownika i pogadaj z nim zeby cie tak nie stresował.
-
Naj jakich zasadach lancaster będziesz wypożyczał STXy do testów?
-
na najnormalniejszych. Zrobi sie listę, kazdy chętny placi za przesyłkę w jedna stronę i puszcza dalej.
O kaucji STX nic nie wspominał:)
-
A jak zaginie przesyłka?
-
nie wiem jak qubric ale ja nie potrzebuję wiedzieć jak wygląda stx. widzę jego użytkowników . na wygląd ty wydajesz się inteligentem. objaśnij pierw jak wygląda pomówienie firmy. i co ci zrobił ten zły qubric ? był zdolniejszy , mądrzejszy , bardziej lubiany i zabierał ci śniadanie w szkole ?
nie mam kierownika, w przeciwieństwie do ciebie. staraj się może awansujesz z tego sklepu do branży usług. na kelnera na przykład ? przestaniesz być taki zgryźliwy. na razie maniery masz jak księgowy z gminnej spółdzielni samopomoc chłopska.
@ cadam
wtedy będzie amba fatima, było i ni ma.
-
cadam, no cóż wtedy będziesz musiał sprzedać nerkę.
Przesyłki umówmy sie ze bedą ubezpieczone a sama firma mam ndadzieje potraktuje egzemplarze ktre bedziemy mieli dostepne jako crash-demo.
Czasami ktoś będzie chcial np. wkrecić głosnik w obudowę itp.
Bez przesady nie wezme glosników do gladania, a jakby coś zginęło to dostaną pieniadze i poprosimy o dokladkę :)
-
mocigo, nie masz kierownika...hmmmm....szczerze mówiac w życiu bym nie powiedział.
-
Co będzie jak test nowych STXów wypadnie niepomyślnie?
-
wypadnie niepomyślnie. precież nie dostane tych głośników zeby test wypadł pomyślnie, tylko po to zeby przetestowac :)
cadam, serio nie mam żadnych "byznesów" z stx.
Kupilem kiedyś w sklepie na grottgera w poznaniu parę driverów do tuby D500 i to cąly mój kontakt finansowy z firma.
Jak będę miał gdzieś interes to o tym napiszę, spoko :)
-
Ciebie nie posądzam o jakiekolwiek powiązania z STX ale na pewno próbki będą udostępnione w celach reklamowych, żeby się o nich pisało.
-
cadam, na razie tak jak pisaem głośników nie mam a jesli mają do was pojechac i mają byc jakikolwiek opinie to albo wszystkie albo żadne i tak sie umówie z stx.
Myślę ze uczciwe ?
-
Czy są nowe wieści od STXa?
-
sprawdzę maila, ale raczej nie.
Zapytam co słychać i pozdrowię :)
-
Mają poślizg niekontrolowany. Widzieliście kopułki wysokotonowe z włókna węglowego ? ?
Będzie kto robił co na nowych STX 18-140-8-AWX ? Parametry odrobinę naciągane. Dajcie znać co są one warte, może ktoś je będzie mierzył.
-
Ten GDN-18-140-8-AWX ma lepsze parametry T-S od GDN-18-130-8-AKX
-
"Będzie kto robił co na nowych STX 18-140-8-AWX ?"
Całkiem ciekawy głośnik, naładowali miedzi do napędu w skutek czego impedancja wygląda na bardzo płaską i jest też szansa na dobre wyniki pod kątem zniekształceń na środku.
Opracowali porządny aluminiowy kosz, choć w miejsce tych drobnych szczelin wnetylujących pod dolnym zawieszeniem mogli wstawić normalne "okienka".
Na wykresie impedancji widać "ząbek" w okolicach 1kHz, Wiecej cięzko powiedzieć, bo ich charakterystyki przenoszenia są strasznie mocno wygładzane.
-
Jeszcze jedna ważna rzecz, AWX ma cewkę 36mm w przeciwieństwie do skromnych 25mm w AKX.
-
Pozostje odpowiedx na pytanie jak brzmi..bo parametry deklarowane faktycznie niekiepskie - zwłaszcza spl jeśli nei zanadto wygladzony robi dobre wrazenie....nie jestem wymagajacy, wystarczy ze bedzie sporo lepszy od Etonow ;)
STX na razie sie nie odzywa w temacie glośnikw do testowania. Napisze do nich jeszcze raz i albo cos dostaniemy, abo daje sobie z tematem spokoj.
-
Dlatego pytałem o pomiary, tym z STX nie wierzę. Parametry wyglądają na podrasowane, wyższe Vas, wyższe Fs, Qts, niższe Bl z powodu upakowania miedzi w napędzie i niższa moc. Podobną membranę węglową kupowałem wiele lat temu, jest dość ciężka.
Skąd ten ząbek na charakterystyce przy 1kHz ? Dlaczego pierścień miedziany zasłania całą szczelinę magnetyczną ? Kosz jak w starszym 18-130-8-AKX, nowy głośnik jest od niego ładniejszy :-)
Nową kopułkę zrobili z włókien węglowych ? Tkanina węglowa jest za ciężka na kopułki. Nie widać w przekrojach ukształtowania pod kopułką odpowiadającego za niwelowanie odbić wewnątrz napędu. Cena zaledwie kilkanaście złotych niższa od VIFA DX więc wybór trochę wątpliwy. Znacie innych producentów wysokotonowych kopułek węglowych ?
-
Miałem okazję widzieć i "rzucić uchem" na GDN-18-140-8-AWX w akcji solo, na odgrodzie testowej. Choć sam nie jestem zwolennikiem takiego podejścia - słuchany w szerokim pasmie bez zwrotnicy nie dawał ani natychmiastowego wrażenia "totalny brak góry" jak podłączone obok midwoofery 18cm znanych firm ani jakoś bardzo wyraźnie nie jazgotał.
Co do mocy - tę akurat STX mierzy bardzo solidnie, na rynku estradowym są od lat a tam nie ma przebacz. Z tej zresztą racji musieli sporo zainwestować w wytrzymałość termiczną cewek.
-
"Skąd ten ząbek na charakterystyce przy 1kHz ?"
Prawdopobnie w tym miejscu membrana traci tłokowość. Zarówno charakterystyka przenoszenia, jak i miejsce wystąpienia pierwszego modu wskazują na podbną charakterystykę pracy do głośników z membranami papierowymi. Dla przykładu papierowe Seasy i SS 18cm też mają w tych okolicach "ząbek" na wykresie impedancji.
-
Co do parametrów TS ciężko tak na prawdę traktować je dosłownie. Nawet w bardzo dobrych i drogich przetwornikach trudno w niezależnych pomiarach odtworzyć parametry podawane przez producenta. Nie mówię tu tylko o testach "maniaków" DIY ale też np. takich magazynów jak K+T czy Voice Coil. Zwykle te droższe przetworniką są bliższe danym producenta, choć i to nie jest regułą.
Na parametry TS oddziaływuje wiele zmiennych, oprócz sposobu pomiaru ważna jest też np. temperatura w jakiej jest wykonywany. Fs zależy od masy drgającej i podatności zawieszeń - wraz ze zmianą temperatury znacząco zmienia się ich podatność, co rzutuje na przesuwanie się Fs i większości pozostałych parametrów.
Najłatwieszym sposobem na sprawdzenie choć podstawowej zgodności danych podawanych przez producentów jest przeliczenie kilku parametrów według wzorów. Można to zrobić między innymi w wielu programach do symuacji obudów.
-
Właśnie je przeliczyłem. Wyszły nieco wyższe jak podaje producent. Qts, Vas i Fs, przy założeniu że masa drgająca jest prawidłowa. Bl wyszło niższe, trochę ponad 6,5.. Rzetelne pomiary by się przydały, Zaph raczej nie go nie pomierzy, pewnie nawet nie wie o istnieniu STX :-) Głośnik wygląda ładnie, ale na opinie innych chyba musimy poczekać na razie nikt nic na tym głośniku nie składał.
Dlaczego szczelina magnetyczna jest w całości osłonięta miedzianym pierścieniem ?
-
"Dlaczego szczelina magnetyczna jest w całości osłonięta miedzianym pierścieniem ?"
Jest to rozwiązanie stosowane między innymi w wooferach Scan Speaka z serii Revelator, czy w niektórych modelach Ushera. Teoretycznie zapaewnia dalszą symetryzację pola magnetycznego i zmniejsza zniekształcenia.
Jak to wygląda w praktyce możne się dowiedzieć dopiero po testach tego STX, jego motor jest tak mocno napakowany miedzią, że jest szansa na bardzo dobre wyniki na średnicy. Co do basu ciężko coś teraz powiedzieć, gdyż tam bardzo dużą rolę odgrywa linowość zawieszeń, wentylacja cewki oraz dolnego zawieszenia.
-
Jeszcze dla zobrazowania tematu przejrzyj sobie jakie wyniki mają Ushery 8945P i 8945A testowane według identycznej metodologii. Ten pierwszy ma pierścień przez całą szczelinę (z ang. cooper sleeve trough the gap), drugi tylko pierścienie powyżej i poniżej szczeliny magnetycznej. Na środku lepszy jest 8945P, choć na basie jego przewaga znika.
http://zaphaudio.com/6.5test/
-
Panowie, beda sample testowe.
Mamy do dyspozycji:
6 szt 18 AWX
6 szt GDWK AWX
Propozycja firmy jest uwazam super. Glosniki będa co prawda uzywane, ale za to wysylane do osoby zainteresowanej testami na koszt stx i w cenie 1zł netto/szt. Jeśli sie spodobają to dokupujecie komplet i macie stereo za 1/2ceny.
Ze swojej strony mam taką propozycje, ze gdy znajdzie sie kolejna osoba testujaca testerzy proszeni beda o deklaracje czy głośnik zatrzymują czy odsylaja dalej...tak zeby skorzystać moglo mnozliwie dużo ludzi.
Firma zaproponowała, zebyscie w sprawie sampli zwracali sie bezpośrednio do niej, ale myslę ze mozemy całosć zorganizować tutaj a nastepnie przesłać dane do wysylek do stx.
Nie chcialbym sytuacji w ktorej 6 osób z rodziny jakiegoś czytajacego ten wpis handlarza zadzwoni do stx z prosba "czesc, jestem z audiohobby, podeslijcie glosniki"
Jrsli macie inne propozycje proszę o info tutaj.
Na razie lista wyglada nastepujaco:
lancaster - 1kpl :)
-
to jak to ? 1 komplet za 1 złotówkę i STX płaci koszt rzesyłki ? To ja poprosze komplet. Nie wiem tylko jak mam im tę złotówkę zapłacić ? :-)
-
Później komu odesać ? Od razu do STX ?
-
Do kolejnego chętnego.
-
Ja też nie rozumiem tych zasad.
-
Chętni zgłosza się tutaj ? Bo jak się nie zglosi nikt, to co zrobię z tym głośnikiem ?
Ile będzie czasu na testy ? Mam pasującą obudowę do tego głośnika, jednak z czasem u mnie słabo.
-
Chętni zgłaszaja sie tutaj. Jesli sie nikt nadmiarowo nie zgłosi to głośnik masz w prezencie arkus.
Czasu na testy z tego samego powodu może byc wiecznosć. Jeśli sie ktoś zgłosi to przyjmijmy, ze miesiac.
Pozostawiono mi w tym względzie wolną rekę. Jeśli ustalimy, ze testy trwają tydzień to tydzień, jeli kwartał to kwartał.
A jesli wiecej chętnych nie bedzie to masz głośnik za 1,22 brutto.
Pozdrawiam
-
Mało chętnych. Do kiedy trwają zapisy?
-
Jak będzie malo chetnych to pazernie wezme wszystkie sample i co jakis cas będę ie przypominał, ze głośniki są. Mam juz jeszcze jednego chetnego, inny kolega forumowy pisałe ze mna w tej sprawie na PW....tak ze tych chetncyh to bym powiedzial w sam raz jak na razie.
-
Po jednej sztuce 18AWX i GDWK AWX na głowę?
-
Kurcze, pomeczylbym te AWX w niewielkiej, podstawkowej linii transmisyjnej... Hmmmmm
-
Tak. Mamy 6 szt kazdego typu do dyspozycji. wiadomo ze lepiej by bylo gdybtm dostał do dyspozycji po 40szt :) ...wtedy bym zaproponowal po 2. Jesli np bedzie 3 chetnych to nie widze problemu zeby wyslac po parze, ale jak bedzie wiecej to chyba lepiej rozdysponowac całosć po 1 szt?
Komuś zalóżmy nie przypasują to odeśle innej osobie do kompletu, albo jeszcze komu innemu kto bedzie chcial posluchać
Ludzie ktorzy dostaną po 1 szt i glośniki sie spodobają tak jak pisalem beda mogli przeciez dokupic glośniki i wyjda im za 1/2 ceny.....a nawet w opcji że bedzie 100chętnych i trzeba bedzie poslac glośniki dalej do testu(kolejna osoba umowmy sie placi za przesylkę) kupić komplet to i tak uwazam warto zapoznać sie wstepnie z ofertą za 1,22....
...ludzie maja dziwne dylematy, jak mają zabulic za przesyłke ubezpieczoną + kaucja to nie ma w tym nic dziwnego i wszyscy wszystko rozumieją, a jak est opcja posluchania czegos za 1,22 to zdziwenie.
Firma placi za paczki do Was. Maci do zapłacenia 1,22/szt i jesli nie bedzie wielu chętnych to mozliwe ze glosniki zostaną u Was. Jeśli znajdą sie chętni to przepadnie Wam całe 2,44 + koszt przelewu. Słabo mi.
-
melo, no to lista.
1. lancaster 1 kpl
2. cervantes(rosil zeby go dopisac) 1kpl
zostały 4 komplety(po 1 szt 18 i 1 tweeterze)
-
Ok lancaster, wezme jeden komplet, a drugi zapewne pozniej dokupie tak czy siak :) Dopisz mnie do listy.
-
Panowie, dopisujcie sie sami :)
1 lancaster 1kpl
2 cervanrtes 1kpl
3 melo v8 1kpl
zostały 3 komplety(po 1 szt woofer+tweeter)
-
Powiem tak, dopisuję się na listę jako rezerwowy, bo jeszcze minie kilka tygodni zanim dokończę pomiarówkę. Proszę mnie traktować w dalszej kolejności, nie chcę bezproduktywnie przechowywać głośników.
1 lancaster 1kpl
2 cervanrtes 1kpl
3 melo v8 1kpl
4 Krs47 1kpl (rezerwa)
-
Dopisuję się tylko na GDWK-10-250-8-AWX
1 lancaster 1kpl
2 cervanrtes 1kpl
3 melo v8 1kpl
4.Rafaell tylko GDWK-10-250-8-AWX
5.
6.
6+.Krs47 1kpl (rezerwa)
-
Z wielką chęcią pobawię się jednym kompletem. Czy jest tu jakaś lista?
-
1 lancaster 1kpl
2 cervanrtes 1kpl
3 melo v8 1kpl
4.Rafaell tylko GDWK-10-250-8-AWX
5.tomant 1kpl
6.
6+.Krs47 1kpl (rezerwa)
-
1 lancaster 1kpl
2 cervanrtes 1kpl
3 melo v8 1kpl
4.Rafaell tylko GDWK-10-250-8-AWX
5.tomant 1kpl
6. jw_amigowiec 1kpl
6+.Krs47 1kpl (rezerwa)
-
Wstepnie zaproponowalem firmie, zeby ście wyslali do niej maila z Waszymi adresami do wysyłki.
krs47 w takim ukladzie dostanie do testu parę wooferów
Czekam na odpowiedx, wiec poki co wstrzymajcie się prosze z wysylaniem maili.
Pozdrawiam
-
Potwierdzenie z STX.
Proszę są o podesłanie swoich danych adresowych wraz z nickiem z forum pod adres stx@stx.pl
Głośniki będą wysłane do Was po ich otrzymaniu.
-
A ta zlotowke od glosnika to trzeba wplacic na ich konto, czy za pobraniem bedzie? :)
-
melo, lepiej sie przygotuj finansowo, ze przy odbiorze ;)
-
Nie wiem czy moj portfel to utrzyma :P
-
"krs47 w takim ukladzie dostanie do testu parę wooferów"
W takim układzie zrobię Wam niespodziankę, ofc. jeśli będzie warto na tych głośnikach ;)
Niestety będę na to potrzebował trochę czasu, co najmniej miesiąć lub dwa...
-
Dopisuję się do listy chętnych.
-
Właśnie otrzymałem maila z firmy STX że dziś wysłali mi parkę wooferów . Nie byłem na liście ale dzięki uprzejmości pana z firmy STX rozszerzyli dodatkowo pulę o 2 dodatkowe sztuki. Będę je testował w obudowach typu linia transmisyjna. Moje kolumny aktywne mają 3 głosniki niskotonowe na kanał 2szt 17cm i 1szt 20cm. Kolumna niskotonowa posiada 3 kanały TL o różnej długości ale wylot ze wszystkich linii jest na końcu wspólny. Ze względu na wymiary głośników AWX będę mógł założyć głośnik do najdłuższego kanału o długości ok 3m oraz najkrótszego.
-
>> smakismaki
Jestem bardzo zainteresowany Twoimi testami, poniewaz moj komplet STX rowniez bede testowal w TL ale rowniez BR i zamknieta obudowa. Ludzie z STX wysylaja glosniki w ekspresowym tempie. Moje powinny byc juz jutro :)
-
Mogę potwierdzic ze wysyłki idą błyskawicznie, a kontakt z firma jest tip top .
Ciekaw jestem samych glośników :)
-
Oderałem własnie paczke z głośnikami....pierwsze wrazenie - FENOMENALNE.
18cm gra bardzo naturalnym, dynamicznym dźwiekiem z bardzo szerokim pasmem i bez większych zafalowań.
To takie pierwsze spostrzezenia....mysle ze niewiele odszczekam....jestem mocno zdziwiony in plus.
tweeter nieco ostrawy na razie ale również gra szerokim pasmem a co najważniejsze żywo....zobaczymy czy nie męczy na dłuższą mete.
W kazdym razie na 100% będę robił ten zestaw z wielką przyjemnoscią.
Wielkie podziękowania dla firmy.
-
>> Lancaster
Jesli pomiary wysokotonowca na strone STX sa poprawne to moze sie okazac, ze bez pochylenia scianki bedzie za ostro. Czekam na swoje, dzis powinny byc, pomierzymy je :)
-
A ja mam pecha, bo pomimo, ze sie zapisalem na liste, napisali mi, ze wszystkie testowe komplety zostaly wyslane. Napisali, ze ewentualnie za 10 dni uda sie wyslac ewentualnie jeszcze jeden komplet. Dziwna sprawa, bo w takim razie kompletow bylo 6 czy 5? No nic, bede dalej korespondowal.
-
>> jw_amigowiec
Zobacz wyżej, kolega smakismaki Cię ubiegł.
-
>> jw_amigowiec
Oj bidulek, na mejle trzeba odpowiadac szybko, a nie po dwoch dniach ;]
-
Jak mi sie uda i je dostane, zaniose je do znajomego, ciekawe co z nich wyczaruje ;). Zajmuje sie dzwiekiem zawodowo od 25 lat, mozna rzec, ze taki moj nauczyciel. :)
-
Dotarły dziś do mnie 2 woofery GDN-18-140-8-AWX. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem zaskoczony ich jakością wykonania. Zawieszenia są bardzo dokładnie wycentrowane, kosz ma precyzyjny odlew, a cała konstrukcja sprawia wrażenie dobrze przemyślanej. Nawet terminale i przewody łączące je z cewką są po przeciwnych stronach i przytwierdzone bezpośrednio do cewki - takie rozwiązanie zapewnia równomierne rozłożenie oporu przewodów względem cewki. Wbrew pozorom tak banalna rzecz jak rozłożenie i sposób podłączenia tych przewodów może wpływać zarówno na zniekształcenia liniowe jak i nielinowe. Co ciekawe na owych terminaach nie mogłem się doszukać oznaczenia biegunowości.
Jedyne co mi się nie podoba to sposób wentylacji dolnego zawieszenia, dobrze że jest, ale moim zdaniem można było dać szerokie "okna" w miejsce wąskich, pionowych szparek. Co prawda przy wychyleniach rzędu kilku mm bez obudowy, napęd jest całkowicie bezgłośny, jednak dopiero po testach zniekształceń nieliniowych na basie będzie można jednoznacznie stwierdzić czy wentylacja jest wystarczająca.
Powierzchnia drgająca jest stosunkowo niewielka w stosunku do średnicy kosza (124cm2 i 182mm) i widać to już na pierwszy rzut oka. Zobaczymy co wyjdzie w pomiarach, z taką ilością miedzi w napędzie, stosunkowo wysoką efektywnościa i 36mm cewką teoretycznie zapowiada się świetny średniotonowiec do dużych 3way.
Na chwilę obecną na tym muszę zakończyć, za kilka tygodni postaram się zamieścić pomiary, a teraz wracam do pracy magisterskiej...
-
jw_amigowiec oj juz sie tak nie chwal jakich to specjalistow znajomych masz :)
-
Żeby było jasne, wywód o przewodach łączących cewkę z terminalem dotyczył oporu mechanicznego jaki stawiają. Przytwierdzenie ich do membrany może w skrajnych przypadkach prowadzić do jej deformowania przy dużych wychyleniach, natomiast przeprowadzenie ich po jednej stronie może w większym lub mniejszym stopniu powodować nierównomierny wychył cewki. Generalnie jest to drobiazg, biorąc pod konstrukcję całego przetwornika. Poprzez odpowiednią konstrukcję samych przewodów można zminimalizować te zjawiska, ale rzuciło mi się w oczy jak to rozwiązali w AKX.
Z detali jest jeszcze tzw. "bumped backplate", czyli przetłoczenie blachy zamykającej magnes. Takie samo rozwiązanie jest m.in. we wszystkich wooferach Seasa i tak naprawdę bardziej służy ochronie cewki przed zniszczeniem (zwiększa Xdam) niż, jak piszą w Seasie "allows extreme coil excrusion". W momencie gdy cewka korzysta z tej dodatkowej przestrzeni zwykle jest już powyżej progu swojego wychylenia liniowego.
To by było na tyle, wracam do magisterki ;/
-
STX GDWK-10-250-8-AWX opinia
W pierwszym rzędzie dziękuję za udostępnienie do testów w/w głośnika producentowi.
STX GDWK-10-250-8-AWX robi wrażenie tym sporym magnesem i wagą. Zgłosiłem się do testów bo
głosnik ten w nadziei że będzie głośniej grał (efektywność od 10 kHz 96dB) i taki właśnie potrzebuję. Wpiąłem go do kolumny 4 drożnej I tak jest faktycznie zamiast jak czasowo wrzucony 91dB kopółka sygnał był głośniejszy i powinno być OK.
Porównywalne z STX GDWK-10-250-8-AWX głosniki kopółkowe to Tonsilowskie GDWK10/80/19/5 popularnie nazywane szmatamii i Tonsilowski GDWK 10/80T/2 z membraną z tytanu.
Dżwięk STX jest na pierwszy rzut ucha przyjemny i może to jego główna zaletą, mnie osobiście na tym muzyka się nie kończy; szukam różnych wybrzmień, detali które spodziewam się otrzymać na odgrywanych instrumentach a znanych z koncertów live. Powiem krótko,spodziewałem się że otrzymam dżwięk przynajmniej lepszy od w/w szmat niestety materiał membrany a raczej moim zdaniem masa membrany mi tego nie umożliwia jest niewiele ale jednak słabiej od GDWK10/80/19/5 blachy są za mocno wytłumiane brak im mikrokontroli dżwięk opatulony jest kołderką i nawet wyższa efektywność STX-a tutaj nic nie poprawia i nie wyciąga na wierzch. Ciekaw jestem jak by grały STX z membraną tytanową, bo jak na początku napisałem budowa jest solidna i robi wrażenie. Jedynie do czego można by się było przyczepić to cienka przez co mniej sztywna ścianka przednia (STX 2,24 a w Tonsilu 3,55mm) i brak ekranu magnetycznego
To by było na tyle
Do kogo Lancaster teraz mam wysłać głośnik?
-
Rafaell, najwyraxniej slyszymy inaczej albo jak w przypadku grado(maloprawdopodobne) kazdy głośnik gra inaczej :)
Porównywałem bezposrednio z Seasem 22TAF....moze Tonsile sa od 22TAF lepsze, ale 3 osoby które byy pryz tym porównaniu na bank nie stwierdziły ze gra mniej live....nawet bym powiedzial ze bardziej live od Seasa....Seas byl spokojniejszy ...jak go porównywałeś ? na tej samej zwrotnicy ???
Tytanowego tonsila słyuchaem kiedys w jakichs malych Maestro i jakos za zwawy nie byl....ale moze to kwestia strojenia lub calego systemu.
Moja rola jesli chodzi o organizowanie wysylek zakonczyla sie., tak jak sie koledzy dogadaja tak m glosnii odeslemy(w kolejności)
Jeden z kolegów z tego co widzę zostal wyminiety, bartek_z sie dopisał do listy....ale nie wtrącam sie.
-
>> lancaster, 2009-09-24 10:01:40
Może tak faktycznie jest że Seas 22TAF jest słabszy,najprościej przesłac go do mnie porównam chętnie :) Ja mam na stałe zastępczo włożoną Tytanową kopółkę w niej na dodatek w porównaniu ze "szmatami" wybrzmienia blach są realizowane do końca nie tak jak analogicznie w HD800 :) Za ostre tłumienie na małych poziomach sygnału membrany to nie to o co chodzi tygrysom! To tak jak słuchanie na mocy 0,05W głośnika niskotonowego o mocy 800Wat rozumiesz analogię, efektywnośc głosnika spada dżwięk nie wychodzi i d4
Porównywałem go na tej samej zwrotnicy i pracował od 10kHz w górę, ponizej tubowy który tak lubisz i w sumie mogło by nie być żadnej kopółki ale producent przewidział że te najwyższe rejestry są za szlachetne żeby to jedną tubą ogarnąć. W sumie nawet według starej normy hi fi DIN od 10-12,5 kHz to kawał ważnego pasma i dzieje się tam niby bardzo mało ale niesłychanie istotnych zdarzeń i nie tylko za duży głośnik zrobi to nie najlepiej. Napędzały to w próbach monobloki Audiomatusa AM250 tak że raczej chyba krzywdy STX-om nie zrobiłem ?
-
Seas 27 nie jest uwazam slabszy...po prostu sie zdziwiłem ze nie jest ewidentnie lepszy... na zwrotnicy przy 10KHz ???? Mierzyłeś jak to wygląda w przypadku obu głosników....albo chociaz przy tym ktrego uzywasz zwykle ?
No dobra, podobał Ci sie mniej :)
-
AWX niskotonowe jak dla mnie rewelacja. Jeśli chodzi o projekt i jakość wykonania to jestem zaskoczony bardzo pozytywnie. Obawiałem się trochę że zawieszenie może być zbyt sztywne ale jest mięciutkie, wentylację dolnego zawieszenia też uważam za dobrą. Wstawiłem je do najdłuższego toru linii transmisyjnej o długości ok 3m i po dłuższym przedmuchaniu ich sinusoidą kilkanaście Hz zacząłem odsłuchy i potem pomiary. U mnie pracują do 275Hz i dalej są cięte amplifiltrem 30dB/okt bo wyżej mam referencyjny głośnik średniotonowy Isophona. Jakość niskiego basu jest bardzo dobra, duża głębia i szybkość, jest dobrze rozciągnięty i równomierny. Najniższe częstotliwości rzędu 20-40Hz są dobrze słyszalne i odsłuchowo sterując głośniki sygnałami sinusoidalnymi o tak niskich częstotliwościach zniekształcenia są małe. Pewnie w mniejszych obudowach OZ lub BR będzie sporo gorzej ale do TL głośnik nadaje się znakomiecie, nie wiem na razie jaką mają dobroć moje egzemplarze ale pewnie trochę więcej niż podaje firma czyli akurat dobre do TL. Mam problem z systemem pomiarowym, którego nie używałem pół roku i miałem wcześniej inny system. Program Hobbybox ma mało powtarzalny pomiar zniekształceń głośnika. Jeszcze jak mierzą pojedyńczymi tonami to jest w miarę dobrze ale przy przegwizdaniu głośników podgłaśnia i przesterowuje mi kartę dźwiękową. Dlatego pobawię się tym innym razem jak będę miał więcej czasu albo użyję jakiegoś innego programu. Generalnie średni bas wychodziło mi THD ok 0.1%, poniżej ok 60Hz zniekształcenia nieliniowe rosły i były wielokrotnie większe ale tak musi być, wszystkie głosniki niskotonowe tak mają. Jaki program polecacie do pomiaru głośników ? Speaker workshop nie lubię
-
smakismaki
ja polecam do pomiarów głośników program ARTA
http://tinyurl.com/ych2v3u
-
Po pierwszych opiniach coś wydaje mi się że w tej cenie ta osiemnastka będzie hitem.
-
Dzis dotarly do mnie glosniki.
Chcialbym podziekowac firmie STX za umozliwienie przetestowanie nowych przetwornikow.
Dziekuje rowniez Lancasterowi, bo dzieki niemu pojawila sie taka mozliwosc :)
Glosnikow jeszcze nie testowalem, z ogledzin moge powiedziec, ze zrobily na mnie bardzo pozytywne wrazenie. 18stka wyglada swietnie, bardzo ladnie wykonany przetwornik. Do wysokotonowki nie mam zadnych zastrzezen. Klasyczny wyglad, zobaczymy jak bedzie z odsluchem. Glosniki sa nowe ( myslalem, ze dostane uzywane jak wspominal o tym Lancaster) wiec aby testy i pomiary byly wiarygodne trzeba je troche rozegrac. Kupilem dzisiaj mosiezne wsuwki ( nie chce packac cyna nowych przetwornikow) i mam nadzieje, ze pierwsze testy tego dnia beda mialy miejsce.
-
Kolejne spostrzezenia.tweeter porownywany ze swietnym tdx 120 Focala, a midbas z 17cm profesjonalnym średniotonowcem Focala...nie pamietamoznaczenia,ale swegoczasu bylwyzej pozycjonowany w katalogu od sredniotonowca z Antei.
tweetery sluchane solo poprzez konda 4,4uf
STX okazla sie grać mniej twardym dxwiekiem od Focala na gorze - Focal byl tam czytelniejszy i doslowniejszy.
Średnica(ten jej fragment który głosniki przetwarzają) we Focalu bardziej surowa, STX wsrednicy est bardziej świetlisty(nie jaśniejszy)....dla mnie jest to prezentacja z mniejsza iloscią technicyzmu. Średnica focala nie byla przy tym ani bardziej rozdzielcza ani bardziej wielobarwna.
Podsumowując. Focal lepszy na gorze pasma, im nizej tym STX bardziej moze sie podobac.
sredniotonowy Focala vs 18-ka STX ....STX gra bardziej szerokopasmowo w obie strony. Słychac lepie rozciągnięte pasmo w górę i lepie rozciagniete pasmo w doł. to naturalne - pochodna przeznaczenia glośnika.
Sama średnica być moze przez wieksza "pełnopasmowość" STX bardziej podobala mi się....trymajcie sie :) ...w STX.
Prawde mowiac jedyny jak dla mnie plus Focala to ze slychac robote Firmy w mozliwie dobrym wyrwnaniu zakresu który przetwarza. w przypadku STX to uczucie jest mniejsze, za to większa jest żywość i ogólne zainteresowanie dźwiekiem.
Zaznaczam, ze moze byc to efekt mniej pelnopasmowego grania Focala i w zestawie sytuacja moze wygladac inaczej opisuję tylko wrazenia organoleptyczne z porownania głosników solo.
-
Będą pomiary ?
-
Ok pierwsze odsluchy juz za mna, ale przy okazji jedno pytanko. Czy tylko na moim glosniku niskotonowym nie moge znalesc zaznaczonego plusa? Nie zeby to byl jakis problem w podlaczeniu ale moze to jakies male niedopatrzenie przy produkcji. W wysokotonowce plus jest wyraznie zaznaczony czerwona kropa.
Co do dzwieku, to jest bardzo zaskoczony szerokim pasmem jaki ten nisko-sredniotonowiec potrafi z siebie wydobyc. Brzmienie jest wyrownane i da sie go sluchac nawet bez zwrotnicy wiec zainteresowalem sie wykonaniem prototypu monitora na wzor http://www.enjoythemusic.com/magazine/equipment/0103/mmdecapoi.htm . Nawet z wygladu basowce sa podobne :) a w zwrotnicy jest tylko jeden kondensator. Pochylenie wysokotonowca ma wplyw na gorke jaka wystepuje w wysokotonowcu STX powyzej 9-10 khz, wiec byc moze cos by z tego wyszlo. Jak myslicie?
Narazie zabieram sie za wykonanie podstawkowca z linia transmisyjna oraz bas refeleksu w okolo 16litrach.
Wstepne pomiary traktruje zupelnie orientacyjnie, poniewaz mialem problem z karta dzwiekowa i nie wiem czy moge je teraz traktowac wiarygodnie. W kazdym razie pomiar impedancji basowca wskazuje na rezonans przy 45hz, jednak glosnik jest nowy wiec cos tam jeszcze zejdzie w dol. Wysokotonowiec wlasciwie idealnie pokrywa sie z wykresem impedancji zamieszczonym na stronie STX.
-
bez zwrotnicy w linii transmisyjnej ? słabo widzę.
Te 45 Hz byłoby całkiem dobrym osiągnięciem.
-
Jesli chodzi o kopie tego monitora to tylko w basrefleksie, ale nie widze problemu z zastosowaniem lini transmisyjnej bez zwrotnicy? To kwestia odpowiedniego tlumienia kanalu, pytanie tylko czy glosnik na to pozwoli, no ale zobaczymy... Trzeba sie brac do roboty i rznac deski.
-
Dlaczego ma zabronić ? Głosnik jak głośnik, moze grać też w linii transmisyjnej. Cały problem jest własnie w tłumieniu kanału.
-
melo, dokłądnie podobny projekt chodzi mi o głowie....i żeby nie było...mysle ze te aczki mogą wpaśc epiej bo sam midbas wydaje siue ciekawszy....ale zobaczymy.
-
Damy rade, czas jest, system pomiarowy jest, stare deski i meble do pociecia na prototypy tez sa. Lubie dzwiek z TL dlatego bede z tym walczyl.
-
acha....myśle ze w przypadku 3A reference(spójrz na pomiary stereophile) głośnik jest lepiej przystosowany do puszczenia bez cewki....planuję go ciąć ok 5-7KHz pojedynczymi elementami ....moze z dodatkowym rezystorem dla tweetera. Zwrtonica 3 3l3mntowa. To tyle z moich uwag.
-
Panowie przecież nawet w pomiarach na stronie STX widać, że GDN-18-140-8-AWX ma break up w zakresie ok. 5-8kHz. Break up ma kilka wierzchołków (potocznie "szczota") i stosunkowo niską amplitudę. Z uwagi na sporą ilość miedzi w napędzie i wspomnianią niską amplitudę break up\'u przypuszczam, że nie będzie się on mocno odznaczał w zniekształceniach harmonicznych i raczej nie będzie trzeba go filtrować notch\'em. Jednak żeby puszczać go bez zwrotki lub ciąć na 5-7kHz to imho lekka przesada, same charakterystyki kierunkowe będą katastrofalne, a integracja fazowa z gwizdkiem żadna...
Z resztą zrobicie jak Wam się będzie podobało, znowu się rozpraszam zamiast pisać prace.
Btw. Melo przecież napisałem wyzej, że u mnie też nie ma oznaczeń biegunowość. Pan z STX powiedział mi, że w pośpiechu nie zdążyli nakleić.
-
Biegunowość najlepiej sprawdzić bateryjką. Plus jest tam gdzie dodatni biegun baterii 1.5V daje ruch membrany w przód (od magnesu).
-
Macie jakiś typ co do wstęgi (tak do 200zł- np. jakiś fountek) do tej osiemnastki? Tak też pomyślałem że że układ z 2 wooferami miałby już całkiem sporą skuteczność. No i cena do tego zachęcająca
-
>> Krs47
Wszystko sie zgadza z ta biegunowoscia, chyba jeszcze spie po zarwanej nocce... No, a biegunowosc i tak zawsze sprawdzam mala bateria.
Dostalismy glosniki do testow wiec trzeba sprawdzic mozliwie duzo propozycji.
-
W poniedziałek mają robić kolejną serię głośników i koło środy będą gotowe do wysyłki i pewnie w tej serii oznaczą biegunowość. Wiem bo głośnik tak mi się spodobał, że kupię na razie kolejne 2szt do krótszego kanału TL. Gdybym go używał do zestawów dwudrożnych to raczej bym ciął min 12dB/okt powyżej 2-4kHz aby stłumić ten mniej liniowy zakres 5-10kHz który to głośnik wysokotonowy zagra z pewnością lepiej.
-
Jestem ciekawy kto projektował głośniki dla STX? Czy to ich własne opracowania? Czy są wynikiem obliczeń, symulacji?
-
Ostatnio na rynku pracy jest trochę bezrobotnych inzynierów z Tonsilu ;-)
-
Praca magisterska na ukończeniu, za kilka dni zabieram się za obudowy testowe i dokończenie pomiarówki. Dam znać jak coś się rozwinie.
P.S. mam gotowy pomysł na użycie tych przetworników, ale jego los zależy bezpośrednio od wyników testów. Jeśli testy wypadną słabo nie będę się dalej w to angażował i prześlę przetworniki dalej.
-
Ok, sklecilem do kupy obudowe monitora pojemnosci 15.5 litra. Posluzyla mi ona za obudowe do obliczenia parametrow T-S glosnika jak i oczywiscie obudowe do odsluchu. Tymczasowo obudowa zamknieta, lada chwila bedzie basrefleks. Zrobilem pomiary za pomoca ARTA i karty dzwiekowej ESI Juli@. Oczywiscie pomiar nalezy poki co traktowac orientacyjnie. Moze tu byc tez jakis blad pomiarowy jaki popelnilem, wiec poki co prosze sie wstrzymac z dokladna analiza wynikow. Po kilku gniach wygrzania zrobie go ponownie.
Nastepnie zabralem sie za sklejenie do kupy glosnikow jakas sensowna zwrotnica. Mierzac charakterystyke przenoszenia poszczegolnych glosnikow dobieralem elementy zwrotnicy i wykonywalem ponownie pomiar i dopiero po uzyskaniu w miare rownej charakterystyki przeprowadzalem odsluch. 18stka STX zaskoczyla mnie niebywale, ten glosnik "ciagnie" naprawde wysoko, co juz wczesnie podkusilo mnie do sprobowania prostych filtrow. Natomiast tweeter jest troche upierdliwy. Powyzej okolo 9-10 khz posiada spora gorke, ktora moze byc problematyczna. Osobiscie nie cierpie systemow, w ktorych przetwarzanie wysokich czestotliwosci jest nadmierne, czy podbite. Wole ich maly niedobor niz przesycenie. Przy filtrowaniu tweetera na 3khz charakterystyka przetwaznia jest poprawna lecz po przekroczeniu 10 khz idzie w gore i bylo to wyraznie slyszalne. Postanowilem wiec zaryzykowac i puscilem 18stke bez zadnego filtra, a tweeter filtrowany jest kondensatorem 4.7 oraz rezystancja 6 ohm przed kondesatorem. W pomiarach takie zestawienie ladnie sie uzupelnia, gorka wysokotonowca wyrownala sie z nisko-sredniotonowcem i przetwarza tam gdzie 18stka ma swoj naturalny spadek.
Jak to brzmi? kurcze calkiem niezle! Niewiele jest glosnikow nisko-sredniotonowych pozwalajacych na prace bez zadnej zwrotnicy, a tutaj takie zaskoczenie. Pierwsze co rzuca sie w uszy to srednica, wg mnie naturalna, brzmiaca bardzo realnie. Tweeter pracuje bez zadnych szelestow, piasku. Nie ma nadmiaru wysokich czestotliwosci, ogolne brzmienie jest bardzo mile dla ucha i nie trzeba absolutnie przyzwyczajania sluchu do tego brzmienia. Od kopa gra to bardzo dobrze. Glosniki nie sa wybredne jesli chodzi o jakosc nagran. Byc moze niektorzy pomysla, ze to oznacza iz sa przecietne. Nic z tych rzeczy. W moim przypadku zrodlem dzwieku jest karta ESI Juli@. Samplery audiofilskie brzmia bardzo dobrze, slychac bogactwo dzwiekow, glosniki ogdrywaja to bez sladu "zdenerwowania". Rowniez fani muzyki popularnej, czasami gorzej nagranej nie beda zawiedzieni.
Obecna zwrotnica przypasowala mi do gustu, jednak jeszcze przerobie wersje filtrami o wiekszym nachyleniu i niskim podzialem. Obudowa linii transmisyjnej "robi sie" i mysle, ze dopiero tam glosniki pokaza na co je stac.
-
melo, w bagazniku ma dechy mdf na monitor :) z rosta zwrotką 0,68mH dla woofera i 2,2uF dla tweetera Sinatra grał u mnie wczoraj cały wieczor....góra faktycznie za mocno akcentowana....spróbuje powalczyc z filtrem....nie wiem też czy zostane przy 1 rzedzie....nie chce tworzyc mitow i pisac z czym byy jako zakres średniowysootonowy porównywane w kazdym razie z czytym sumieniem podobają i sie bardziej od firmowej ponoc nezłej konstrukcji za ponad 5Kzł.
Do utemperowania lekka jaskrawosc(choc komus moze sie podobac) i naprawdę super zestaw za smieszną kase.
zywosc przekazu niewiele ustepuje dobrej szerokopasmówca....nie ma tego strzalu, ale same wibracje i "ruch" bardzo OK.
Jeszcze raz wypada podziekowac STX za mozliwość testu...a zabawa sie dopiero zaczyna :)
-
mms raczej mało prawdopodobne żeby był ponizej 10 g. Coś nie tak jest z tym pomiarem.
-
Nie chce glosno pisac, ale wczoraj postawilem zielone saby w deskach obok i dostaly lomot na wielu nagraniach od STX ;] Teraz dalem im troche po garach i albo to moj wzmacniacz albo troche za duzo srednicy w mojej konfiguracji. No nic, jak sam napisales zabawa dopiero sie zaczyna :)
-
W takim razie ja też uchylę rąbka tajemnicy ;) Jeśli 18AWX wypadnie dobrze w pomiarach zamierzam opracować na nim monitor do odsłuchu nearfield. Generalnie większośc aspektów tej konstrukcji mam już obmyślone. Nie wiem tylko czy jest sens używania w tej konstrukcji tweetera STX skoro np. 27TBFC/G jest jakieś 50 pln droższy i pozwala na ogromne pole manewru w kwestii doboru punktu podziału...
Jutro składam pracę magiisterską, jak dobrze pójdzie za kilka dni obrona i ruszam z tematem.
-
Może będzie ktoś je sprawdzał w większej obudowie ? Do 25 dm3 bassreflex.
Kasa nie taka mała, no chyba że te 1,22 zl, normalna cena jest 440 zl za komplet. Obudowa ok. 600 zwrotnica z 300 koszt materiałów już wychodzi 1300-1350 zl. Jest to odpowiednik ceny fabrycznego zestawu w granicach 3000 zl
-
melo, jak puścileś midbas zupełnie bez zwrotki to za dużo srednicy :))))
z cewka 0,68 tez byo nieco za wiele ale akurat taka mialem pod reka.
Jesli jako cąłosć sie to skomponuje to spróbuje z tematem powalcyc komercyjnie, bo pierwsze wrazenia są b. pozytywne i nie sądze zeby jakakolwie paczka do 5Kzl postawiona obok miala cokolwiek do powiedzenia :)
-
cewka 1 mH
-
arkus, bardzo dobra cena. Podoba mi się :)
-
Nie no, oczywiscie ze probowalem z innym filtrowaniem. Poki co sugerowalem sie pomiarem charakterystyki i tak dobieralem elementy aby uzyskac w miare mozliwosci rowne pasmo. Jak sie okazuje, nie zawsze to co na wykresie pokrywa sie z tym co odbieraja nasze uszy. Zabawa trwa ;]
-
>> lancaster, 2009-09-30 13:19:55
arkus, bardzo dobra cena. Podoba mi się :)
proponuję 2.5 drogi w cenie 7000. Kupisz takie ? :-)
własnie, jak sobie radzą z basem te głosniki ? Tylko odcięte, bo powyżej 3 tys Hz trochę szarpie. I jak się ma detalicznośc brzmienia wysokotonowego ? Kopułka to tetoron, taka jak w samochodowych chińczykach ?
-
>> arkus
Narazie nie oceniam basu, bo skrzynka jest zamknieta wiec jak wiadomo niskiego basu niewiele, ale strzal i wykop jest chociaz nie czuje jakiego szczegolnego braku niskich czestotliwosci. Mysle, ze w 10-15 metrach z 2 skrzynek ustawionych gdzies blisko rogu basu jest pod dostatkiem nawet z obudowy zamknietej.
Padla propozycja duzej pojemnosci skrzynki. Jesli brac te pomiary za w miare prawdziwe to chyba skrzynia wielkosci 25-30 bedzie za duza. Jesli fs glosnika nie zejdzie po jakims czasie ponizej 40 hz to nie ma co sie pchac w duze budy.
Co do wysokotonowca to jeszcze wstrzymam sie z ocena i nie mam pojecia co to za material kopulki :)
-
to jeszcze przytruję. Wiecie w jakiej obudowie był zrobiony pomiar fabryczny STX ?
-
Pomiar charakterystyki robia w odgrodzie. Parametry glosnikow pewnie metoda added mass.
-
ups troszkę się spóźniłem ...
ale jak ktoś się "skończy bawić" i będzie chciał je dalej odesłać to ustawiam sięw kolejce ...chciałbym te wooferki porównać z ER18rnx oraz CA18rnx akurat takie mam teraz w domu :) ..
bardzo ciekawi mnie to w koncu awx to polowa ceny ;p
-
sprawdzałem częstotliwośc rezonansową katalogowo podają 36Hz a mnie wychodzi ok 43,5Hz więc albo głośniki jeszcze się wyrobią z czasem i wzrośnie nieco podatność zawieszenia albo mierzyli z lekko dociążoną membraną. Po włożeniu do obudowy f.rez. rośnie do ok 47Hz, pomiar był wykonany w długim kanale linii transmisyjnej więc w mniejszej obudowie wynik powinien być jeszcze wyższy. Powygrzewam jeszcze głośniki, jeśli nie spadnie do pomyśle o kilku dodatkowych gramach doklejonych do membrany. Wykorzystuję tylko zakres niskotonowy głośnika dlatego większa masa membrany zbytnio nie powinna mi przeszkadzać.
-
>> smakismaki
Moglbys wrzucic fotke linii transmisyjnej? Ciekaw jestem tej Twojej konstrukcji, jesli to nie tajemnica :)
-
jasne że wrzucę tylko nie mam akurat w domu aparatu, fotkę zrobię jak dojdą 2 dodatkowe głośniki z STX bo ładnie wyglądają w obudowie :-) Dostałem maila z firmy że głośniki są w ostatniej fazie produkcji, do jutra nie zdążą wyschnąć i wyślą mi w poniedziałek.
-
obudowy prototypowe sie kleja...na raty...wczoraj skleiłem cale skrzynki, dziś doklejanie frontów/cięcie skosów.
Obudowa bedzie klasycznym b-r....jak siegnie 45Hz w pomieszczeniu przy efektywnosci na poziomie 88-90dB będe b.zadowolony....mam też nadzieje ze skrzynia jak to zwykle bywa zanadto nie zatłucze muzyki.
To są głosniki którym chce sie grac.
-
>> lancaster, 2009-10-01 14:10:48
To są głosniki którym chce sie grac.
Rozumiem, że mówisz o 18 STX\'a.
Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
-
Dokladnie o nich. Tweeter uwazam jest przyzwoity, ale trzeba sie bedzie przy nim troche nacwiczyć(na gorze)
Za to w zakresie srednicy zgrywa sie z wooferem wysmienicie.
Szczerze mowac nie spodziewalem sie ze te glosniki tak ladnie sie odezwą...
-
Dzisiaj mecze glosniki pomiarami. Wrzucam Wam dwa screeny. Pomiary wykonane na osi 1m od tweetera.
Arta pomiar MLS i Arta Steps. Przed Tweeterem kondesator 10uf.
Czy ktos juz pomierzyl swoje komplety? Ciekawi mnie czy moje pomiary sa poprawne...
-
>> lancaster, 2009-10-01 18:22:57
możesz zdradzić jakie to będą kolumy, w którą stronę zmierzasz z tym projektem ?
Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
-
Coś chyba z tymi pomiarami jest nieteges.
-
>> cadam
jakies wskazowki?
-
Melo, zgaduję ze tweeter nie byl wpuszczony w podfrezowanie ?
Jarek, wkleje fotki jak bedzie cos wiece ni klejaca sie skrzynka :)
-
>> lancaster
owszem, nie ma frezow.
-
Pomiar na pierwszym obrazku na pewno jest skopany.
-
To juz wiem, tylko pytam dlaczego?
-
zapadlosć na spl ok 3K pewnie przez brak podfrezowania-odbicie od krawedzi frontu.
Pomierz jeszcze ch-lo lierunkowe jeśli można prosić.
Macie moze patent na prosty i skuteczny pomiar thd ?
-
Program STEP z pakietu ARTA mierzy THD
-
cadam, a step by step jak to pomierzyc....tzn łopatologicznie dla kogoś kto nei chce wozic zestawu do profesjonalnej komory bezechowej jak zwykle ?:)
-
.
-
Z tej strony można ściągnąć program i manuale
http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/download.htm
http://tinyurl.com/ych2v3u
-
Pomierzylem to jeszcze raz. Tym razem dalem najwieksza dokladnosc pomiaru ARTA STEPS. Wykonalem pomiar na wprost wraz z THD, oraz pomiar skrzynki przekreconej okolo 30stopni od osi pionowej. Pomiar od osi jest juz bardzo ciekawy, pik przy 5khz faktycznie moze byc przez brak frezu oraz wystajace krawedzie obudowy na jej brzegach.
-
A to moze jeszcze dodam fote skrzynki, tak aby wiadomo bylo jak to wyglada i czego sie spodziewac na pomiarze.
-
Skrecilem kolumny jeszcze kilka stopni (czerwona linia ). Co o tym myslicie?
-
MeloV8, nie dość, że masz nie podfrezowany tweeter to jeszcze front jest wpuszczony w głąb i wokoło gwizdka są wystające krawędzie. Ostatni pomiar wygląda całkiem wiarygodnie, ale warto by najpierw zapanować nad tą frontową ścianką i dopiero to pomierzyć.
-
P.S. nie jestem ekspertem w pomiarach, dotychczas raczej interpretowałem wyniki innych niż robiłem własne. IMHO mógłbyś spróbować trochę wygladzić pomiar zniekształceń bo jest nieczytelny. Generalnie widać przewagę parzystych harmonicznych ale całość się zlewa. Jak Ci się będzie chciało to warto dołożyć jeszcze 5-tą harmoniczną.
-
Zgadza się, kształt obudowy ma duży wpływ na charakterystykę MeloV8 dobrze radzi. Jaki masz mikrofon pomiarowy, pytam bo ostatnie kolano na charakterystyce przypomina mi wykres mikrofonu panasonica WM61a i dobrze jest zastosować plik kalibracyjny . Zniekształcenia powyżej 5kHz raczej dobre, wartości maksymalne tylko 3 razy większe od mojej kopułki tytanowej.
-
Jeszcze w kwestii doboru umiejscowienia przetworników w obudowie, warto na początek pobawić się np. edge i zasymulować dyfrakcję dla obu przetworników w przy danym położeniu na froncie. Melo, zrób gładkie front, wpisz sobie w egde wielkość źródła dźwięku 25mm, ułuż je tak jak na swoim froncie i zobacz gdzie są górki, a potem porównaj z wykresem ;)
-
Oczywiście te 25mm to dla tweetera, z wooferami zwykle jest łatwiej, choć czasem też można sporo naprawić lub zepsuć.
-
Alez zgadzam sie ze brak frezow i wystajace krawedzie maja wplyw na pomiar, jednak spojzmy na stare konstrukcje lub nowe np Spendor seria Classic. Te paczki maja dokladnie takie same krawedzie, a graja swietnie. O wplywie obudowy tez sie juz sporo naczytalem. Ta paczka jest testowa, wiec wszelkie jej modyfikacje sa wskazane. Jutro usune te wystajace krawedzie i pomysle nad jakims frezem lub cienka plyta hdf na przod.
Co do wygladzenia pomiarow THD to niestety nie widze w programie takiej opcji.
Uzywam wkladki WM61a bez kalibracji, ktos moze posiada plik do tego mikrofonu do programu ARTA? Sprobuje cos znalesc...
-
>> Krs47
Ok Edge znam, symuluje nim glosniki do odgrody, zobaczymy co powie na mala kopolke :)
-
Skalibrowalem mikrofon plikiem kalibracyjnym i ponownie zrobilem pomiary na osi. Jesli tym razem pomiar MLS jest poprawny to mysle, ze jest sie z czego cieszyc. Charakterystyka od okolo 2.5-3khz jest swietna. Jesli ten maly dolek przy okolo 7khz spowodowany jest brakiem frezow badz wystajacymi krawedzami obudowy to po dopracownaiu skrzynki otrzymamy swietna charke. Patrzac na znieksztalcenia i charke mysle, ze punkt podzialu ustalony na 2.5-3khz bedzie najbardziej optymalny.
No nic, walczymy dalej :)
-
>> lancaster, 2009-10-01 19:14:35
Jarek, wkleje fotki jak bedzie cos wiece ni klejaca sie skrzynka :)
Nie chodziło mi okształt, raczej o filozofię konstrukcji, mato być "high fidelity" czy raczej "high efficiency" ?
Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
-
Nie bede na sile wyciskal efektywnosci, bo i nie za bardzo widze ses takowego w przypadku tych glosników. uczciwe 88-90dB/8ohm to i tak wynik wyśmienity na tle konstrukcję w tych rozmiarach. Nie bede tlumil środka zeby zyskac 5Hz zejscia w basie jesli to miałes na mysli.....jesli ktoś będzie potrzebowa te 5Hz wiecej to dosuwa sobie kolumne do tylnej lub bocznej sciany.
Postaram sie pozwolić glośnikom grac bez efektów sci-fi(podbijania basu, domulania średnicy kosztem jej bezposredniości, wyostrzeń etc).
....tweeter jak widac na pomiarach ma górkę na samej gorze...w pomiarz pod katem jak mozna było sie spodziewac mamy liniowo....ocena power response zalezy od strojącego i elektroniki towarzyszacej....banaly w sumie :)
-
>> meloV8, 2009-10-01 23:42:21
"Uzywam wkladki WM61a bez kalibracji, ktos moze posiada plik do tego mikrofonu do programu ARTA?"
Można użyć pliku kalibracyjnego od Speakerworkshop zmieniając rozszerzenie na .mic
-
>> cadam
"Można użyć pliku kalibracyjnego od Speakerworkshop zmieniając rozszerzenie na .mic"
Tak wlasnie wczoraj zrobilem
-
Na stronie stx pojawiła się kolumienka FX-200 (cena od 740 zeta, cena chyba za sztukę? bo za parę to by było bardzo mało) oraz aluminiowy niskotonowiec o oznaczeniu GDN-30-500-2x4-AA za niecałe 150 zeta.
Ciekawe czy np. planują wyprodukować kolumienki \'hi-end\' z nowym niskośredniotonowym GDN-18-140-8-AWX,czy przez te testy niechcą sobie zrobić \'darmowej\' reklamy?
Same głośniki do FX-200 kosztują prawie 500 złotych, doliczając obudowy i zwrotnice oraz czas spędzony może okazać się że diy na stx jest nie opłacalne, no chyba że dla samej zabawy :-)
-
"Same głośniki do FX-200 kosztują prawie 500 złotych, doliczając obudowy i zwrotnice oraz czas spędzony może okazać się że diy na stx jest nie opłacalne, no chyba że dla samej zabawy :-)"
Dlatego zamierzam połączyć GDN-18-140-8-AWX z Seasem i zrobic z tego moitor near field. Oczyiwście całą konstrukcję udostępnie na forum. Zawsze jakaś alternatywa, której w sklepie się nie kupi i powób by samemu coś wystrugać ;)
Swoją drogą kolumny zapowiadają się ciekawie, zobaczę dokładniej co tam wypisali i jak to wygląda w ich pomiarach.
-
właśnie dotarły do mnie dwa dodatkowe GDN-y, tym razem polaryzacja zaznaczona czerwoną kropką. Niech się trochę podocierają ... Nie mam aparatu a telefonem prawie nic nie widać :-(
-
Robią wrażenie :)
Można ich posłuchać?
-
Paczki odpalone. Zwrotnica w tej chwili banalna - jednoelementowa z rezystorem dla tweetera....dxwiek...nie mialem jeszcze w domu lepszego z klasycznych glosnikow.....czy to aktywnych czy pasywnych. Pierwszorzędny bas - zero burczybasa....no moze ociupina :)...ale mozna to wybaczyc za szybkosc i akustyczna barwe. Gora lekko ostrawa co na perkusji wychodzi jej świetnie ale gitary moglyby być mocnij osadzone w niższych rejestrach i tu jeszcze poćwicze....a byc moze potrzebuje sie rozegrać, lub wymaga zastosowania innej filtracji glośników....średnica....bardzo dobrze przekazane impulsy w całym paśmie.
Nie zartuję.
-
>> lancaster
Zmieniam u siebie te cewki, kondensatory i rezystory, ze juz krecka dostaje. Caly czas posilkujac sie pomiarem skleilem standardowa zwrotke 12db z cieciem 2.5-3 khz i wydaje mi sie ze jest optymalnie. Moze tylko przydaloby sie wieksza cewke zalozyc zeby baffle step oslabic. Nie chce rozbudowywac zwrotnicy kosztem maksymalnego wygladzenia pasma przenoszenia i spadku efektywnosci. Dzwiek mi odpowiada, jest co prawda nieco rozjasniony, powiedzialbym, ze mocno wyrazny jednak nie tak natarczywy jak w monitorach Paradigma jakie posiada moj znajomy. Gitary, trabki, saksofony, talerze brzmia swietnie, bardzo wyrazne, bez szeleszczenia i syczenia typowego dla tanich kopulek. Brzmienie jest dobitne, szybkie, zywiolowe.
Bas w budzie BR ladnie zasuwa, jest szybkosc i dokladnosc. Calkiem przyjemnie slucha sie nowych wyrobow STX ale to jeszcze nie koniec zabawy :)
-
melo, bedzie trzeba całosć pomeryc. Z jednej strony fajnie sie tego słucha a z drugiej jest cay czas dosć jaskrawo.....cos jak w moich pierwszych bowersach(pod wzgledem tonacji), tyko bas ładniej dyscyplinowany a średnica plastyczniesza nie tak sucha. Na dłuzsza mete góra raczej nie powinna sie tak odzywac. Wypchalem paczki watolina i jest bardzo OK. B-r mam strojny bardzo nisko ponizej 40Hz(nie ciąlem jeszcze rury)....na jakośc samej gry tez nie marudzę....jest bez nalotu o jakim pisesz charakterystycznego dla tanich tweeterów. Bardzo dobra czytelnośc przy niskich poziomach glośności...skala też jak z wiekszej paczki...pobawię sie filtrami 2 rzedu na poczatek....cekawe jak to sie zszyje. Woofer szkoda ciac nisko bo beproblemowo do 3,5-4K będzie dawal ladnie radę....nie mierzylem thd wiec ciezko powiedziec inacej niz na ucho, ale wydaje sie całkeim realny tak podzial.
-
Wczoraj mala premiera wsrod znajmych.wrazenia bardziej niz pozytywne.
STX byly porownywane do tuby + bas w dipolu....powiem tak....przestrzeni takiej nie mialy, bo kadza skrzynka gra bardziej lub niej skrzynka....skala też byla mniejsza(15cali bas w dipolu) ale ogolna zywosć dxwieku przeskalowana do nieco mneijszego formatu na bardzo zbliżonym poziomie. Bas - najmniejszych wątów - kontrola idealna. Jestem coraz bardziej przekonany że udało sie w kraju wyprodukowac głosnik koszacy wiekszosć hajtechów
Kapitalnie brzmia stare nagrania, kolumny dobrze rożnicują klimaty nagrań....sluchać też ze wspólczesne produkcje są nieco oddestylowane na tle staroci....choć technicznie moze i lepsze.
Niestety znajomi nie pisuja na serwisie i koniami sie ich do tego nei zaciągnie :)....podjade z paczkami do Gustawa to bedzie mial okazje je zjechac :)))
Gorąco polecam te glosniki, a jeszcze nie powiedzialy maxa.
-
kolega wczoraj słuchał moich kolumn. Sam posiada także linie transmisyjne na 2 głośnikach 20cm które projektowałem. Tak się napalił na niskotonowe że ma zamiar dokleić płytę MDF z przodu swojej kolumny i wsadzić po 3szt GDN-18-140-8-AWX na kanał :-) Będe mu musiał przestroić zwrotnicę i mam nadzieję że wzmacniacz Sony ES to uciągnie. Puściłem mu też 15Hz z generatora, nic nie słychać ale drzwi od pokoju wpadają w rezonans - niskotonowce STX mają duże wychylenia skok a grający obok ulepszany GDN20/60/3 Tonsila prawie się nie rusza jak popsuty ! Trzeba będzie docelowo zapodać na środek jakieś dwa Scany czy Ushery niestety kosz bym musiał nieco spiłować bo są trochę za duże a STX nie ma na razie 20cm niskotonowca tej klasy co osiemnastka.
-
To co mi sie rzucilo w uszy grajac na nowych STX to sposob wnikania w realizacje muzyczne. Dzialaja troche jak "dzwiekowe szklo powiekszajace". Mam taka plytke z balladami rockowymi roznych wykonawcow. Przesluchalem ja na STX i poczatkowo mysalem, ze cos nie tak z glosnikiem kopulkowym. Cos charczalo, trzeszczalo, nagrania potrafily sie diametralnie roznic. Szybko wrzucilem na glowe sluchawki studyjne i tam szok. Plyta ma tak koszmarnie zrealizowane nagrania ze sluchawki bardziej to maskowaly niz glosniki.
Mysle, ze przy pomocy tych glosnikow w odpowiedniej aplikacji oraz z napedem aktywnym mozna stworzyc calkiem porzadne monitory studyjne na ktorych naprawde duzo slychac. STX powinien pokusic sie o stworzenie aktywnej wersji takiego monitora studyjnego na tych wlasnie glosnikach. Spokojnie zmiotloby to nie jedna firmowa konstrukcje i to znacznie drozsza.
-
wszytko super i wogóle ...ale czy ktoś z posiadaczy nie może po prostu pomierzyć te głośniczki ...zeby w koncu sie przekonać co one sa warte za pomoca jakiegos obiektywnego kryterium ...
bo "eh...ah" to wiecie ;p
-
Wlasnych pomiarow juz nie zamieszczam bo mam troche problemow z pomieszczeniem. Poza tym pojawila sie sugestia, ze cos robie "zle" wiec niechcialbym mieszac i wprowadzac w blad.
-
>> lancaster, 2009-10-11 17:32:27
...podjade z paczkami do Gustawa to bedzie mial okazje je zjechac :)))
Aj, aj , sir ....zbesztam te paczki z prawdziwą przyjemnością :)
-
melo, spoko. Zamiesc co masz. Sam sie jeszcze za pomiary nie zabralem...ale jak ma to grac slbaiej niz teraz to stroics krzynki pod pomiar na pewno nie będę :)
Masz jakies tam warunki, napisaleś i ludzie mysle biora na nie poprawkę.
Dzisiaj niesmialo zrobię porównanko z monitorami 5-9Kzl....na dodatek 1 kolumny(mono....ala Vincent Gallo :))
warunki porównania znane, bedzie ono obarczone blędem w stosunku do wersji stereo ale i tak z ciekawosci(drugą skrzynkę bede mial gotowa na koniec tygodnia) male co nieco poslucham juz dziś i pewnie nawet opisze :)))
-
...tak przy okazji, jestem w kontakcie z p. Sławkiem z STX i bycmoze pojawia sie w oferci glosniki 30cm do horna i nieduzych OB. Jadą do mnie i jada dojechac nei mogą glosniki TangBanda(plaskomembranowiec i 4 calowy stozkowy fullrange)....brakuje na rynku glosników 30-cm o umiarkowanej skuteczności(89-92dB) i dobroci rzedu 0,25 do horna oraz np. 1 do OB....jesli woofery wyjda m tak jak AKX to ne mam pytań.
-
"esli woofery wyjda m tak jak AKX to ne mam pytań " zapewne chodziło ci o AWX ....
niektorzy nowi mogą dostać metliku w głowie hehe AWX czy AKX czy co ;p
-
bawolek, te nowe w każdym razie :)...ze starszej serii warto rzucić uchem na 17-kę, ale nowa 18-ka to zupełnie inny głośnik....sam dostaje mętliku ostatnio - sporo tego :)
Pozdrawiam
-
Mierzyliście może częstotliwości rezonansowe po dotarciu głośników? Moja głośniki w sumie to jeszcze za rzadko grają, z tego co czytałem to po 70godz pracy ze sporą amplitudą rezonans może się obniżyć nawet o 20%. Sprawdziłem THD hobbyboxem pojedyńczymi sygnałami na stosunkowo małej mocy bo jest późno, będę miał czas to przedwizdam głośniki na większych amplitudach. Widoczny spory wzrost zniekształceń nieliniowych koło 32Hz - ciekawe może to wina jakiejś fali odbitej w pokoju.
16Hz - 2.25%
20Hz - 4,2%
25Hz - 3,7%
28Hz - 1,62%
31Hz - 3,5%
32hz - 8-15 % ?
33Hz - 3,7%
34Hz - 0,71%
36Hz - 0,52%
40Hz - 0,23%
44Hz - 0,34%
48Hz - 0,25%
55Hz - 0,15%
60Hz - 0,09%
80Hz - 0,142%
100Hz - 0,148%
125Hz - 0,09%
150Hz - 0,076%
180Hz - 0,073%
200Hz - 0,089%
250Hz - 0,084%
300hz - 0,047%
-
smakismaki, dałbyś radę zrobić pomiar thd dla średnicy....przy 32Hz w obudowie jaką mam thd to nie problem, bo głośniki tak nisko nie schodzą.
-
mógłby ktoś poprostu zmierzyć parametry i charakterystyki przenoszenia (również w obudowach) tych głośników? póki co więcej można dowiedzieć sie ze strony STX-a..
Jeżeli THD głośników przekracza 1% to już jest słabo..
-
Mogę to zrobić najwcześniej za kilka tygodni, obiecałem też monitor nearfield i będzie - chyba, że ktoś obieca zrobić to szybciej. Nie ma problemu, mogę wtedy przesłać głośniki (mam tylko 2 woofery, w monitorze miał być tweeter Seasa).
-
Z resztą i tak zanaczyłem to już podczas wpisywania się na listę, nie obiecywałem szybkich terminów i wpisałem się jako rezerwa.
-
W takim razie ja poproszę.. mogę je pomierzyć na dniach.
-
W tej chwili nie mogę pomierzyć wyżej bo mi filtr tnie wszystko 30dB/okt , musiałbym pożyczyć jakiś dobry wzmacniacz - jak będę miał czas to sprawdzę. THD generalnie mi się podobają ciekawe jak będzie na mocy rzędy 50-100W. Im wyższa częstotliwość tym widać spadek zniekształceń a te stosunkowo duże na 32Hz odsłuchowo w ogóle mi nie przeszkadzają, może to być nawet zaleta :-) Tak niskie przebiegi rzadko się pojawiają w muzyce i zwykle mają szerokie widmo harmonicznych, zresztą zniekształcenia rzędu procentów na początku pasma to normalka dla wszystkich basowców. Z pomiarem na dużej mocy i ewentualnym dociażaniem membran muszę zaczekac aż basowce się dobrze wygrzeją bo aby osiągnąć niższą częstotliwość rezonansową mogą potrzebować kilkadziesiąt godzin pracy ze sporą amplitudą na 15Hz a na muzyce to wielokrotnie więcej.
-
Przesyłam swoją parę wooferów do Janko.
-
krs, jezeli jeszcze nie wyslales to moge sie z Jankiem umowić i mu podrzucić glosniki(tweeter+woofer) w przyszlym tygodniu.
Dodatkowo glośniki w obudowie testowej(podfrezowanie pod tweeter)
-
Jasne, miałem je wysłać w poniedziałek. W takim wypadku w przyszłym tygodniu zajadę po MDF i zacznę składać skrzynki pod monitory. W porównaniu do kolumn, nad którymi teraz pracuję to będzie sielanka, a puki mam mega burdel w domu lepiej wykorzystać sytuację i zrobić od razu obie.
-
OK, pisze do Janka.
-
W sumie to nawet lepiej jeśli złożyłbym te monitory szybciej. Po prostu na początek będę mógł użyć standarowego 27TBFC/G, ktorego każdy może normalnie kupić. Później będzie w nich wersja z napędem od DXT, która może się trochę różnić (TBFC/G kupuję przede wszystkim dla napędu do hybrydy).
-
>>smakismaki
THD wyszło takie duże bo częstotliwości są poza pasmem przepustowym kasty i poziom SPL zbyt spada. Przy większych mocach zniekształcenia powinny spaść..
Niedługo moje wyniki.. mam nadzieje:)
-
kartę dźwiekową mam gównianą starego Soundblastera 5.1 bo mi do filmów albo grania w Wolfensteina ET lepszej nie trzeba. Wzmacniacz do mikrofonu Panasonica jest na OPA627 zasilany z akumulatora, wzmacniacz audio ma pomijalne THD ale dźwiekówka to rzeczywiscie porażka, szczególnie na niższych poziomach może sama z siebie dodawać harmonicznych.
-
Mam już matreriały do budowy monitorów. Jak się coś rozwinie wrzucę update.
-
Wrzucam fotkę pokazującą stopień zaawansowania budowy monitorów. Wyznaczyłem sobie dość ostry dead line, więc nie będę się rozdrabniał - żadnych update\'ów do czasu publikacji całego projektu.
-
głosniki u Janko, zostawiem mu tez TB1798s .
Oba glosniki przesrzelilismy mikrofnem....oba szerokie pasmo. TB oczywiscie szersze i lepsy pod wzgledem kierunkowosci, ale STX też jest bardzo fajny.....i do 10K z lekką gorką 5-10K sobie bez najmniejszego prpblemu pogrywa
-
STX pogrywa, pogrywa wysoko ale chyba troche wrzeszczy. Czekam na pomiary kolegi Janko.
-
sluchalem też tub Janka - bardzo chętnie zrobie im prezentacje publiczna.....ponoć obok ProAc już grały...i z tego co wiem bezstresowo :)
-
melo, 18-ka STX nie zgrywa mi sie do końca jabym chciał z tweeterem firmowym. Kazdy z glośnikow jest uwazam OK,
Pierwsze wrażenie odnoście lekkiej ostrości tweetera pozostało u mnie ale niech Janko tego nie czyta :)
Co do woofera przy filtracji 2,5-3,5K czyli "standardowo" nie ma uwag. Dobry klarowny dźwięk z szybkim punktowym basem. Wrazenia z obudowy 15l< ....moze Janko zrobi foty i opisze.
-
lancaster, ja generalnie nie przepadam za glosnikami 2way, bo rzecza swieta dla mnie jest srednica, a z tym jest problem w takich konstrukcjach. Mysle, a nawet jestem pewien, ze dopiero w aktywnych monitorach nowe glosniki STX pokazaly by naprawde na co je stac.
Musze dokupic wieksze cewki na niskotonowca ale mam jeszcze pomysl aby uzyc komputerowej zwrotnicy z foobara2000 i za pomoca dwoch wzmakow skleic te STX aktywnie. W takim przypadku mozliwosci "zszywania" glosnikow sa calkiem pokazne.
Jest juz material budowalny na kolejne testy STX. Teraz oczywiscie monitor z linia transmisyjna, cos na wzor PMC TB2I czy TB2S. W poniedzialek zaczynam rznac deski :)
-
tuby janka tez "idą" na zwrotnicy z foobara z tego co wiem i zupelnie spoko.
-
Lan nie słuchałeś mnie!:)
Moje tuby mają podział aktywny poza kompem. Jedynie cięcie na suba odbywa sie w komputerze (już niedługo), ale nie foobarem a na dsp karty. Oczywiście podział w foobarze do testów to też dobry pomysł.
Jak wiadomo cha-ka przenoszenia to nie wszystko..
Może dzisiaj pierwsze testy.
-
STX wstępnie pomierzony..
Wszystko wskazuje że STX zaczął oszczędzać na kleju.. i bardzo dobrze!
W mierzonym przeze mnie egzamlarzu układ drgający jakby nieco lżejszy w wyniku czego wyższy Fs, niższy Qts i większy SPL.
Trzeci niebieski wykres pokazuje cha-ke z wysokotonówka też stx.. cięcie 8,8kHz!!
W tej konfiguracji te dwa głośniki zagrały najlepiej, również pod kątem.
Pomiar niskich zawiera artefakty i jest za mało wygładzony więc nie zwracajcie specjalnej uwagi..generalnie wychodzi jak na stronie producenta.
-
>> janko
Jakim programem wykonałeś pomiar?
-
ładna ta tuba:) Mierzyłeś ją już?
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria
-
>> janko
Czy mozesz podac wartosci elementow zwrotnicy?
-
cadam
Mierzone Spectra Labem ze skalowaniem 1/9 okt. w całym paśmie.
mordensiur
z każdej strony;]
meloV8
Niestety nie. Dzieliłem aktywnie.
Jeszcze z podziałem przy 6,7kHz i z kąta 30st.
Przy cięciu na poziomie 1,5kHz udało mi się uzyskać większą liniowość (jedynie podbicie powyżej 10kHz), ale 18-STX gra ZNACZNIE ładniej i przyjemniej na średnicy niż ta kopułka (Lan, czy to jest GDWK-10-250-8-AWX bo nie wykręcałem?).
-
Dokładnie ten http://www.stx.pl/index.php/product/show/id/482
stx podobno pracuje nad wysokotonowym glosnikiem ceramicznym...zaczyna mi kopara opadać, ze ludzie w Polsce robią takie rzeczy.
No i super.
-
Dzieki za odpowiedz Janko.
W sumie pomiary charki sa podobne do moich, jednak jakis czas temu probowalem robic pomiary z odleglosci 2m i wiecej i dopiero taki pomiar wydaje mi sie miarodajny. Ale do czego zmierzam. Otoz barwa 18AWX na srednicy jest bardzo ladna, zgadzam sie, gra bardzo szerokopasmowo jednak wydaje mi sie, ze gra zbyt glosno w stosunku do zakresu ponizej 300hz. Probowalem korygowac charakterystyke przetwarzania w equalizerze foobara i wlasnie oslabienie zakresu od okolo 300hz do okolo 8 khz wplynelo na uspokojenie brzmienia. Na moje ucho te glosniki graja jasno i bardzo wyrazne co przy niektorych nagraniach moze byc meczace ( jak dla mnie ) ale dzieki equalizacji zmieniaja zupelnie swoje oblicze. Nie wiem czy uda mi sie to osiagnac stosujac tylko pasywne filtrowanie ale caly czas probuje.
Na dniach przerzucam STXy do skrzynek z TL. Zobaczymy co tam bedzie.
-
>> lancaster, 2009-10-25 21:53:50
>.zaczyna mi kopara opadać, ze ludzie w Polsce robią takie rzeczy.
Nie rozumiem w czym problem? jak chcesz to Ci za 1000EU pokryję kopółke tytanowa lub berylową diamentem już parę lat o tym delikatnie pisałem na as ale towarzystwo nie zaskoczyło jakoś-jeszcze nie widzieli ceny :)
No żeby nie było tak 100% happy to jeszcze nie ten najwyższej próby typ diamentu taki jak w brylancie Orłow
-
Rafaell wiem, wiem....pamiętam, że pisaeś...tyle ze jak znam zycie to STX będzie inaczej(czyt. ogolniesodtępnie) wycenial swój ceramiczny tweeter :)
Co by nie mówić to jak na warunki naszego kraju(i nie tylko) eleatyczność, chęci i mozliwośc mają kapitalne.
....szczerze mowiac nie slyszalem o drugiej takiej firmie....wyonanie nowych wooferów -nie mam pytań...kosze aluminiowe, done zawieszenie wentylowane, glośnii wykonane starannie...a co najwazniejsze(jak dla mnie po doswiadczeniach rożnych) - słowni.
-
Wiecie co byłoby fajne na zlecenie dla STX?
2\' kopółka na bazie Daytona rs52an - może być nawet ceramiczna, to wtedy będzie ładna kopia Accutona c-44.
Świetna sprawa do podziału z 10\' wooferem.
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria
-
Nie wiem co rozumiecie pod pojęciem ceramiczna , jeśli chodzi o pokrycie różnymi powłokami super twardymi od mikro twardości 1800HV w zwyż nawet do 3200 to nie jest to aż takie drogie-przy większej serii to i z 20 zł za sztukę i jest o co walczyć. Powłoki można nakładać o grubości 5-15 mikronów jedno lub dwustronnie. Temperatura procesu jest "dosyć niska" bo od 450-550 stopni przy tych \'\'miększych" powłokach. czyli np z takiej magnezowej membrany robi nam się piękny sandwich i to jest znacznie sztywniejsze no i dalej lekkie :)
-
STX ma już kopułkę ceramiczną. Włożą do magnesu od AWX i mają nowy głośnik.
http://www.stx.pl/index.php/product/show/id/460
Sami też możecie to zrobić.
Dayton również z ChRL. Pewnie kopułki robią w budynku obok, tam gdzie kopułki kupowane przez STX.
-
10" woofer magnezowy tez można by bez problemu pokryć i nie rozumiem dla czego trzeba kopiować jak można coś własnego zrobić od początku?
-
Dayton to chyba raczej z Tajany - przynajmniej tak na opakowaniu napisali.
Ja osobiście nie podjałbym sie podmiany kopółki. Sztuka w przypadku który posałem będzie i tak aprojektowanie takiej kopólki w rozmiare 2\', żeby pociągnęła równo od 800 do 20khz.
Tonsil podobno kiedys kombinował nad podobnym wynalazkiem z pasmem od 500hz.
Taki produkt byłby baardzo atrakcyjny moim zdaniem.
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria
-
Tonsil kombinował z czymś zupełnie innym i mu to średnio wyszło. Można powiedzieć że dali sobie spokój po wykonaniu prototypów.
STX składa z powszechnie dostępnych części. Na zdrowy rozum głośnik AWX z kopułką ceramiczną powinien kosztować 130 złotych. Ale biorąc pod uwagę mitologię rynkową lepiej go sprzedawać za 260 złotych.
-
Koledzy przychodzę do was z zapytaniem gdyż stoję przed wyborem głośników do wykonania monitorów i zastanawiam się nad STX czy jednak Seas:
1. GDN-18-140-8-AWX + GDWK-10-250-8-AWX (lub inny STX) lub 27TBFC/G
2. L18RNX/P + 22TAF/G
O ile tą drugą konfigurację znam i wiem czego mogę się po niej spodziewać tak STX jest dla mnie zagadką - nic od nich nie słyszałem.
Warto zaprzątać sobie głowę STX czy jednak dorzucić te kilka PLNów i brać sprawdzonego Seas\'a?
-
ER18RNX + 27TBFC/G
-
Mark Krawiec zestukal zestaw na ER18 i DXT. Też warto się nim zainteresować. 22taf/g może nie wyrobić przy zszywaniu z L18RNX/p, ale to tylko moje zdanie.
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria
-
ER18RNX + 27TBFC/G - jak najbardziej, choć z perspektywy czasu nie polecam zwrotki Jay`a, na której miałem takie kolumny. Lepiej wybrać dobrze pomierzony projekt np. SR71 Zapha (w tym wypadku z 27TDFC), lub nowy wynalazek Marka K. z DXT, o którym wspomniał Mordensiur.
L18RNX/P + 22TAFG - cóż imho bardzo nietrafione zestawienie, chyba że ktoś lubi "detaliczne" brzmienie dzwoniącego midwoofera i/lub przeciążanie zdecydowanie za małej kopułki.
GDN-18-140-8-AWX + 27TBFC/G - właśnie działam nad takim projektem, będzie opublikowany na forum. Jak dobrze pójdzie za kilka tygodni będzie skończony.
-
Z sugesti wnioskuję, że GDN-18-140-8-AWX mogę sobie podarować a szkoda bo już miałem nadzieję, że może to być ciekawy głośniczek :/
> Krs47
"L18RNX/P + 22TAFG - cóż imho bardzo nietrafione zestawienie, chyba że ktoś lubi "detaliczne" brzmienie dzwoniącego midwoofera i/lub przeciążanie zdecydowanie za małej kopułki."
Gram na L18RCY + 22TAF MTM; jest bardzo czysto i detalicznie ale nic nie dzwoni i nic nie jest przeciążone a co najważniejsze gra przyjemnie i niemęcząco :)
Ale nie o moich kolumnach miało tutaj być tylko o propozycji na monitorki a widać, że STX nie jest polecany.
-
W sumie to nie wiem gdzie wyczytałeś, że nie jest polecany? ;) Gdybym uważał ten głośnik za niewart zachodu, nie dłubałbym mu teraz skrzynek i nie budował na nim projektu. Na chwilę obecną nie mogę go jednoznacznie polecić, pomiary zrobię dopiero w skończonych obudowach.
Mimo wszystko mam dość spore oczekiwania w stosunku do AWX z racji na jakość wykonania i technologie zastosowane w jego napędzie. Jeśli miałbym powiedzieć coś więcej jeszcze przed analizą wyników pomiaru, to oczekuję od niego przede wszystkim dobrych wyników na środku pasma - na basie raczej nie ma szans z ER18RNX z racji na mniejsze Sd, Xmax i dość ciężką do uzyskania linowość pracy zawieszeń Seasa.
Zobaczymy jak to wyjdzie, jeśli Ci się nie spieszy poczekaj na wyniki ;)
-
Ten stx chyba w ogóle nie ma konkurencji wśród osiemnastek w tej cenie (?)
-
Dość ładnie prezentuje się dayton DA175, ale chyba tylko z 27tbfc/g i podziałem ok. 1,5khz. Ma tę przewagę, że Zaph go pomierzył i nawet zrobiła na nim MTMa. Co najlepsze cena 99zł.
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria
-
Dziwny trochę ten dayton. Skuteczność cienka jak na osiemnastkę i podział koniecznie na 1500hz, co bardzo mocno ogranicza wybór (chociaż jest dobry :).
-
Dla ścislości oto projekt Zapha:
http://www.zaphaudio.com/BAMTM.html
Konieczność uzycia 2 wooferów na stronę podnosi koszty. Ma za to wysoki Qts, co się czasem przydaje.
Swoją drogą to wolałbym "ograniczenie" w konieczności użycia 27tbfc/g, niż kombinacje z STXem mając na uwadze jakość brzmienia. Mam nadzieję, ż epoprawili membranę w porównaniu z AKXem. Jesli ktoś jednak szuka odmiany, to mozna sobie próbowac nowości.
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria
-
No ja zamiast 27tbfc/g (którego słucham na codzień) chciałbym jeszcze spróbować np. w wersji bez ferrofluidu 27tbc/g, podobno brzmi jeszcze lepiej. Nie samym 27tbfc/g żyje człowiek ;P
-
Tu dotknąłeś ważnej kwestii. Gonić czy łapać królika?
Ten tweeter jest bliski ideału a mimo wszystko wielu DIYowców szuka czegoś "innego" - niekoniecznie lepszego.
Potem jest do czego tęsknić:)
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Muzyka to sztuka - audio to inżynieria
-
> Krs47,
Mogę poczekać ale nie wiem co na to osobnik, któremu obiecałem pierwsze w życiu kolumienki :) Chciałem go rzucić na głęboką wodę i wykonać kolumny z pierwszej ligi brzmieniowej na Seasie, chociaż wiadomo jakie są realia - jeśli można dobrze i taniej to czemu nie spróbować? :)
-
Dayton DA175 nie jest niczym specjalnym. Zniekształcenia nieliniowe są ok (choć nie są też żadną rewelacją), ale tylko pod warunkiem niskiego podziału, a prosty napęd skutkuje bardzo słabymi wynikami w teście Le(x) dla wychylenia +/- 4,2mm. Nawet Zaph pisał, że pojedyńczy L18 ma lepszą dynamikę od MTM na DA175...
STX może, choć nie musi być lepszy na środku pasma od wszystkich 18cm Seasów Prestige. Jeszcze raz powtórzę, że do czasu pomiarów nię będę mógł tego stwierdzić, ale bardzo płaska impedancja w pomiarach fabrycznych STX wygląda obiecująco. Jeśli tylko te wszystkie pierścienie są rozmieszczone "z głową", a głośnik nie będzie miał żadnych dziwnych rezonansów powinno być dobrze.
Nie deprecjonuję przy tym Seasa, ich głośniki mają rewelacyjną jakość wykonania, trwałość i powtarzalność parametrów, a STX jest mimo wszystko jeszcze niewiadomą...
-
Rafaell, zobaczymy na ile glośnik ceramizny będzie wyceniony i jak sie bedzie spisywał.
...na razie wiem tyle, ze e Slawek z STX wysyła mi woofer...ponoc pierwsze wrazenie "dxwiękowe" jest intrygujące :)
-
konrad, wersja bez ferro słuchana obok ma wiecej detali i powietrza....ale jest też bardziej sterylna.
W zalezności od systemu i oczekiwań. W kazdym razie średnica z wersji z ferrofluidem jest jak dla mnie lepsza(niech będzie ze słodsza)....góra pasma - dla wersji bez ferro.
-
30-ka z STX przyjechała....oj będzie dobrze cos czuję :)))
Bas "odzywa" sie z ręki.
Woofer niezabudowany ma ilościowo mniej wiecej tyle basu co monitor z 13-15cm wooferem....czyli moze nie masakra ale też bas jest i to b. groźnie sie odzywa.... testowo użyłem prostego filtru - cewka 3,3mH.
Bede go żenił z TB 1798
-
Witam.
Panowie chcialbym sie dowiedziec czy ktos na podstawie pomiarow stworzyl docelowa zwrotke do serii AWX i moglby sie podzielic?
Poaczatkowo chcialem 18AWX laczyc z D25AG z ebay`a bo wychodzi dosc tanio, ale na dniach dostane komplecik AWXow i zobaczymy co potrafia:)
Pozdrawiam
-
Wczoraj po krtkim porwnaniu z 25cm Focalem moge dorucic, ze stx gra dźwiekiem potezniejszym, jak dla mnie minimalnie gorej kontrolowanym pomimo większej namacalnosci. Do Focala moim zdaniem troche mu brauje w pewnych aspektach, za to ciśnienie basu w OB na pewno robi lepsze a sam bas jest akceptowalny.
stx ma więcej zycia na dole....Marcus Miller byl bardziej koncertowy ale tez mniej ulozony. Focal z kolei nienaganny ale tez mniejsza skala.
...mozliwe, ze qts na poziomie 1 jest ciut za wysoki. Porownywaliśmy same glosniki basowe, wiec duży wplyw na ocenę moze miec calosc pasma z obu. A tutaj Focal gra jasniej i peniejszym pasmem....tak e w sumie wrozenie z fusow :)
Przed zgraniem z glonikiem średniowysokotonowym to tyle.
-
Jak postepy Panowie ? Ktos cos jest w stanie juz przedstawic nieopisowo ?
-
niechcenamsie
-
Tak na poważnie, to ja już jestem mniej więcej w połowie drogi z monitorem na AWX i TBFC/G.
-
ok to czekam z niecierpliwością na jakąś fotorelacje i wykresiki. Do mnie na dniach przyjdzie zestaw AWXów też pobawie sie z nimi
-
Mam dla Was mala niespodzianke. Przytargalem do domu konkurenta dla monitorow na STX AWX. Jest nim Paradigm Titan Monitor v.5. Jako, ze opisow brzmienia macie juz dosc wiec rzucam tylko surowy pomiar.
Jako ze nie mam zbyt wiele czasu, zrobilem na szybko pomiar obu kolumn w ARTA STEPS w moim pokoju. Jest to pomiar rzeczywisty dla mojego pomieszczenia, tak wiec widac na nim pewne cechy szczegolnie np dolek przy okolo 150hz. W kazdym razie pomiar wykonany jeden po drugim. Metr od kolumny, z mikrofonem na wprost miedzy osie glosnikow.
-
Głośnik 30cm do dipola, ktry dostalem do potestowania wyladował u znaomego, ktry zaalikowal go w hornie. Z edne strny obciażony est tubką....wylot ok 60/30cm od tylu racuje ako dpol.
....woofer w hornie to ednak "nieco" inna baka.
Myslalem, ze budowa horna basowego to troche sztuka dla sztuki a maniacy tego typu rozwiaan zyskują niewiele wzgledem glosnika na plaskiej sciance....neistety tak nie jest. Glosnik basowy w tubie to inny, realniejszy niż z aplikacii "klasycznej" wymiar dxwięku.
Mam na myśli STX-a proektowanego do OB....poproszę o drugi glosnik tym razem z qts rzedu 0,22
....no i w zasadzie temat basu mam zalatwiony.....a podobno cieżko uzyskac energetyczny :)
-
meloV8 ktora charka jest AWXow ? Na jakiej zwrotce zrobiles pomiar i w jakim litrazu ?
-
a kurde zapomnialem napisac, czarny to Paradigm, a niebieski to STX. Zwrotka do stx jeszcze mocno luzna, zlepilem z tego co mialem z zapasow. O ile pamietam do cewka na niskotonowcu to 0.4-0-6 i kond 10uf. Na wysokotonowcu kond okolo 8uf i cewka 0.3-0.4. Tak zlepione na szybko aby byla w miare plaska charka. Dokupie troche cewek to sie dopracuje. Teraz cholera na nic nie mam czasu...
-
>>Na wysokotonowcu kond okolo 8uf i cewka 0.3-0.4.
Czemu taki niski podzial zastosowales? We wczesniejszych wpisach doczytac sie mozna ze 18tka moze grac obiecujaco srodkiem
-
juz wiem, nie doczytalem o zapasach;)
-
Czy jest już cokolwiek wiadome nt. brzmienia głośników - do czego można porównać ich charakter: aluminiowy Seas, szklany Tonsil...?
-
zaciekawiła mnie ta membranka
http://www.stx.pl/index.php/product/show/id/460
Firma ma jeszcze kilka tygodni popracować nad głośnikiem wysokotonowym ale ja już kupię parkę do prób . Mam zamiar na początek wykorzystać magnes z GTC11/100 + doklejone ze 2-3szt, rozwiercić go i z tyły dać wytłumioną linię transmisyjną coś w stylu B&W w Nautilusach. Jeśli głośnik będzie obiecujący to pomyślę nad mniejszym magnesem neodymowym także z TL. W sumie można kupić dobre głośniki z membraną ceramiczną ale zawsze coś mi nie pasuje np sitko w Accutonach no i satysfakcja większa jak się coś zrobi samemu :-)
-
Uchylę rąbka tajemnicy. Zakończyłem budowę monitora bliskiego pola na STX AWX/ Seasie TBFCG. Teraz została zwrotka oraz zebranie wszystkich informacji do kupy w celu publikacji kompletnego projektu.
Btw. kolumny są wykończone farbą Nextel, tą samą której Seas używa do pokrywania papierowych Exceli. Na żywo wygląda świetnie ale ciężko to uchwycić na fotkach, szczególnie przy braku umiejętności i posługując się zwykłym "compactem".
-
Inne światło inny efekt...
-
Ladnie to wyszlo, czy plyty byly przycinane pod katem? W czerwonym lakierze na polysk wygladalyby genialnie :) ale ile z tym roboty...
-
Czerwony połysk to nie mniej roboty niż ten Nextel. Skrzynki były przygotowane jak pod zwykły akryl, bo nie wiedziałem ile Nextel mi tak na prawdę ukryje. Płyty nie były przycinane pod kątem, ale na łączeniach są zacięcia wypełniane szpachlą - patent na uniknięcie klawiszowania. Fotki z budowy i szerszy opis wkrótce.
-
Krs47 jaki litraz zastsowales ? Bedziesz Seasa cial tak jak przy ER18RNX czy raczej AWX na srednicy ?
-
Przypomina trochę aps-y:) Napisz jak wrażenia dxwiekowe ????
-
Tak tylko wyglądają (mała paleta barw producenta farby-to tez robi podobiznę) głośniki są bliżej niż w APS-ach no i wyprowadzenie portów BR trochę węższe tam łagodniejszy promień
-
Podobieństwo do APS wynika tylko z jednej kwestii - akustyka ;) Przy takim gabarycie przedniej ścianki, po przenanalizowaniu wad i zalet, ten układ wydał mi się najlepszym kompromisem. Tweeter jest bliżej, właściwie najblizej jak się dało bez przesadnej ażurowości przedniej ścianki w okolicy "styku" wszystkich 4 otworów.
Dzięki uprzejmości Jzagaja będę mam znacznie lepsze zdjęcia ale zamieszczę je na deser w wątku opisującym cały projekt. Na razie chciałbym uniknąć zbyt szerokiego opisu, wszystko będzie jasno i klarowne przedstawione wraz z odpowiednią dokumentacją. Mogę jedynie zdradzić, że podział będzie wyżej niż z ER18RNX, AWX wypadł dobrze w pomiarze zniekształceń nielinowych i mam obecnie dwie koncepcje filtru o różnych topologiach.
-
....a ja sobie grzecznie czekam na ceramicznego STX-a(tweeter) jesli bedzie to ta sama polka brzmieniowa co 18-ka to mamy set za śmieszna kasę made in Poland, a do tego technogicznie wykonany tak ze nie mam najmniejszych uwag. Za ta kase top.
-
Krs47 napisz jeszcze w jakim siedzi to litrazu?
-
15 litrów, strojenie około 40 Hz.
-
ciekawe jakby sie zachowuje w wiekszej budzie 18-20litrow.
-
>> Krs47, 2009-11-14 12:43:01
Uchylę rąbka tajemnicy.
no wreszcie coś sie na forum dzieje ..
Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
-
Uprzedzę ewentualne pytania, do publikacji projektu potrzebuję niestety jeszcze kilku tygodni. Dołożę wszelkich starań żeby zdążyć przed świętami.
-
Kolejna odsłona twórczości STX
Tym razem membrana bierna na bazie głośnika o którym piszemy.
-
Oj nie byłeś taki pierwszy:
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=94de3cf858015a7a
1,5 roku temu to robiłem. Fakt, że nie miałem takiego plastykowego krążka. Cena też 60 zł/szt. Oprócz odpowiednich parametrów, ważnym czynnikiem decyzyjnym był chyba najłdniejszy kosz w tej cenie na rynku:)
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać
-
Tomant: co ciekawego planujesz zbudować z tą membraną bierną?
-
Monitory już grają w wersji beta. Jeszcze pomiary i dostrojenie zwrotki. W każym razie zapowiada się nieźle ;)
-
BTW jestem ciekaw jak wypadną pomiary ze zwrotką. We wcześniejszych pomiarach miałem kilka artefaktów, na które musiałem wziąć poprawkę podczas symulacji.
-
Czy miał ktoś do czynienia z tym głośnikiem?
http://www.stx.pl/gdn-15-100-8-akx.html
Myślałem, żeby zrobić na nich i tweeterze GDWK-10-200-8-PJ kolumienki do DVD.
Ta kombinacja głośników znajduje sie w tych konstrukcjach:
http://stx.sote.pl/nexton-m-100-heban-fornir.html
http://www.highfidelity.pl/artykuly/0710/nexton.html
Samodzielnie można by to zrobić sporo taniej.
-
Zwrotka.
-
mialem stxa 15akx z pj i mialem go z vifa dx25. powiem tak: szkoda pj do tej 15tki, gra to strasznie po prostu... za to zestaw z dx25 juz gra bardzo przyjemnie, trzeba tylko pod siebie dx25 stlumic bo niektorym wydawac sie moze ostry;)
-
Krs47 to juz docelowa zwrotka ?
-
Do małych poprawek, choć możliwe że zostanie tak jak jest. Pomiary już zrobione i wyszły świetnie. Teraz muszę trochę dłużej tego posłuchać i stworzyć cały opis.
-
to czekamy na opis i relacje fotograficzna
-
>niechcemisie
Rozumiem, ze ten tweeter STX jest kiepski, a woofer dobry?
-
Tak.. PJka jest kiepska. Ale może to Ciebie zainteresuje http://img165.imageshack.us/img165/4348/gdn151008axplusrbt95qr0.gif . Przetwonik 15AKX i najtańsza wstęga monacora.
-
Pascal>
Dzięki! Akurat mam te Monacory:)))))
-
P.S.
Masz coś więcej o tych kolumienkach? Jakieś zdjęcia, opinie?
-
>>pascal
z tym że w NEXTON M-100 jest chyba STX GDWK-10-200-8-AKX a nie tania PJ-ka.
Może to pierwszy tweeter STXa wart uwagi?!
bo GDWK-10-250-8-AWX nie jest..
-
ciekaw jestem wysokotonowego Stx z membraną ceramiczną nad którym nadal pracują. Ja już od kilku dni słucham na tych ceramicznych membranach i mogę powiedzieć że przynajmniej w moim wykonaniu bez żadnych sitek, tubek czy dyfuzorów większa część pasma jest wyjątkowo neutralna. Nie ma sybilantów, podbarwień typowych np dla głośników z membraną aluminiową czy tytanową które dzwonią a nie grają, większość pasma gra czyściej od wstęgowców które zwykle mają większe zniekształcenia od kopułek i bywają ostrawe, głośnik jest też szybszy od wszystkich szmaciaków, generalnie nic nie przeszkadza i zgrywa się dobrze ze średniakiem. Przetwornik ma wyrównany początek pasma i jest szybki, jeszcze nie sprawdzałem charakterystyki wodospadowej bo zamówiłem dodatkowe magnesy i docelowo pomierzę dopiero w dłuższym kanale a\'la B&W ale wydaje mi się że będzie bardzo dobra. Nie słyszałem jszcze głośnika wysokotonowego do którego bym nie miał zastrzeżeń i ten też ma wadę w postaci słabiej przenoszonej końcówki pasma . Ciekawi mnie czy firma jakoś to poprawi, ja nie chciałem stosować żadnych akustycznych poprawiaczy które zawsze coś psują odsłuchowo. Rozwiązałem problem dopalając delikatnie powyżej kilkunastu kHz ceramika 19mm tytanowym głośnikiem z filtrem 18dB/okt i kulkową obudową. Na razie słucham muzyki i wygrzewam, może jeszcze coś wykombinuję z dużym magnesem neodymowy ...
-
3SM - STX Seas Studio Monitor
6.12.09
-
Tak sobie mysle czego brakuje w ofercie STX i mysle, ze przydalaby sie mala szerokopasmowka ( 10cm ) oraz glosnik sredniotonowy kopulkowy. Moze kiedys kiedys...
-
Raczej 8 i 10 cali na odlewanych koszach i z pierścieniami faraday`a - takie większe GDN18AWX ;)
-
Ano jasne, tez by sie przydalo i pewnie bedzie tylko w swoim czasie :)
-
membranki do większych głośników już są ale na razie nie maja porządnych koszów w ofercie, wiem bo zamawiam aktualnie 2 aluminiowe membrany do 20cm głośników. Kwestia czasu i powinny pojawić się większe woofery
-
Premiera monitorów Krzyśka !:)
Zestawy wykonane moim zdnaiem bardzo ladnie, choc nietypowo- pewnie krs uzupelni, bo wyleciała mi z glowy nazwa tej farby :) W kazdym razie przypomina ona lakier strukturalny.
Zestawy nieco podobne do aktywnych monitorów APS, wyposazone w ten sam tweeter, oraz 18cm midbas STX.
Punkt podzialu zwrotnicy z tego co pamietam 1,9KHz
Pierwsze odpalenie "zimnych" kolumn....dźwięk gladki, ladnie ulożony, własciwie wszystko OK, tylko bas w lekkiej defensywie. Zwarty męski/dobitny dxwięk. Może opisze swoje wrażenia po tym jak kolumienki sie nieco rozegraly....ierwsza rzecz to dxwiękowo dosć podobne do aeonów :)- nie da sie chyba od tego uciec stosujac ten sam tweeter ciety poniżej 2KHz....podobnie jak aeony pewnie nie uciekły od podobienstw brzmieniowych do konstrukcji z podobna aplikacją tego tweetera. Żaden to wstyd, bo sprawdza sie :)
Dostajemy klarownośc, ładnie ulożoną scene....barwy jako calość mimo wszytsko w kolumnach Krzyska podobały mi sie bardziej - sa moze mniej "sedziowskie" ale za to bardziej uwazam naturalne....czyli ten sam tweeter daje jakby węcej kolorów - byc moze jest to kwestia wzmacniacza na EL34, który to srednicę ma akurat calkiem OK.
Bas jak dla mnie nawet miejscami nieco za bardzo zaakcentowany z lekko odpuszczoną najniższą oktawą(b-r jednak slychac) Co mnie rozwalilo in plus to lokalizacja basu. Siedzac przed kolumnami ialem perkusiste tnacego po kotlach na okreslonej wysokości,, wokol itp. To daje fun :) Rzadko spotykane nawet przy najdrozszych konstrukcji.
Bardzo in plus pomimo lekkiego pogrubienia samego dołu.
wokale z ładnym timbre, instrumenty szybkie, nic sie nie snulo....odrobina w kierunku emocji i mamy ze wszech miar udana konstrukcję.
krs....bardzo proszę o pomiar thd :)
-
Miałem nadzieję, że STX dostanie więcej pasma. Nie wiem jak oni to zrobili ale ten głośnik sam bez zwrotnicy gra moim zdaniem lepiej niż np płaskomembranowy Tang Band i niejedna szerokopasmówka.
Impedancja dla 20kHz jedynie 10 omów i bardzo wysoki pik rezonansowy.
-
U mnie po bojach z zwrotnica zostal tylko jeden element w torze, czyli kondensator 2.2 na tweeterze. Tak tak, 18AWX bez cewki, szerokopasmowo i uzupelnia go wysokotonowka AWX. Wczoraj sklejalem nowa obudowe, i mam nadzieje, ze w przyszlym tygodniu zaprezentuje prototyp monitora z linia transmisyjna ( oczywiscie na STX AWX ).
-
Dopiero wróciłem do domu i mam lekki zamęt :) Postram się jeszcze podciągnąc opis porjektu ale obawiam się, że dziś mogę nie zdążyć z całością. Na osłodę "mały wyciek" , czyli pomiar zniekształceń nielinowych, niestety bez kalibracji SPL. Subiektywnie poziom był wysoki, jednka wykres należy traktować wyłącznie poglądowo, nie do porównywania np. ze skalibrowanymi pomiarami Zapha.
-
btw. w kwestii "zimnych kolumn" chodzi o fizyczną temperaturę samych przetworników, które po kilku godzinach w aucie na początku miały niższą podatność zawieszeń, a co za tym idzie wyższą częstotliwość rezonansową i mniej niskich częstotliwości. Dopiero po jakimś czasie w ciepłym pokoju wszystko wróciło do normy.
-
Zupełnie niespodziewanie miałem okazję ich posłuchać gdyż nie sledziłem wątku, a tu proszę takie zaskoczenie. Pierwsze wrażenie organoleptyczne :) bardzo pozytywne, wykonanie na piątke z plusem !
Podpisuję się obiema rekami pod wpisem Lancastera :) dodam jeszcze że wg mnie tutaj relacja jakosc/cena jest fenomenalna!
Widac że konstruktor zna się na rzeczy i wie co robi. Nareszcie mamy znakomity projekt na relatywnie tanich głosnikach który (jak zapewniał Krzysiek) udostępni wkrótce na forum.
Brawo Krzysiek!!!! :)
-
skoro stx byl cięty na 1.9kHz to dalej nie wiemy jak on sie sprawdzi na typowej średnicy, przy wyższym podziale..
Krs47 fajnie jak wstawisz wszystko o swoich monitorach w jeden post no i te obiecane lepsze fotki.. ;)
-
Jak to nie wiemy? Wiemy wiemy, sprawdza sie bardzo dobrze. Male znieksztalcenia, poprawna barwa, przenoszenie do 10khz, swietny glosnik.
-
Zeby nie bylo, ze nic nie robie ;] Obiecany prototyp monitora z linia transmisyjna na STX AWX. Pojemnosc niewiele ponad 20 litrow. W moich 15m2 zasuwa basem jak niezly sub. Z poprzednia wersja BR nawet nie ma co porownywac...
-
Zarówno BR jak i TL ma swoje wady i zalety. IMHO nie da się arbitralnie wskazać lepszego rozwiązania.
Zwykle łagodne zbocze rzeczywiście lepiej komponuje się z room gain. Można również wykorzystać duże rozciągnięcie poprzez odsłuch z daleka od ścian, zarówno room gain, jak i rezonanase własne pomieszczenia mają wówczas mniejszy wpływ na wypadkową charakterystykę przetwarzania (w typowym bliskim polu mają minimalne/pomijalne znaczenie).
-
Ok wiec niechcialbym tutaj rozpoczac jakies wojny BR vs TL. Porownuje jedynie dwie konstrukcje jakie mam w domu w realnych warunkach. W moim przypadku im wiecej przystawie TL do sciany, czy rogu wzmacnia sie niski bas. W pewnym sensie to jest plus, poniewaz w malych blokowych klitkach nie ma zbyt wiele miejsca na odsuwanie kolumn na metr od sciany, a przeciez kazdy chce miec mozliwie niski ( nie podbity ), kontrolowany bas w stosunkowo nieduzym pokoju.
Porownujac STX AWX w 15 litrach BR do TL w 20 litrach mamy spora roznice w rozciagnieciu basu. TL ciagnie bez problemu ponizej 48hz wlasciwie liniowo. "Przedmuchujac" TL generatorem oraz wspomagajac sie analizatorem widma widac i slychac wyraznie, ze glosnik zapedza sie w regiony 38hz. Oczywiscie tutaj jest juz spadek, nie dosc ze linia przestaje juz pracowac to jeszcze rezonans glosnika wynosi 44hz.
Pytanie czy mozna by bylo zwiekszyc dlugosc tunelu? Mozna, tylko zysk chyba nie bedzie tutaj wielki. Z reguly labiryntu nie stroji sie ponizej Fs glosnika, a z pomiaru impedancji calej kolumny strojenie ukladu wychodzi przy okolo 50hz. Napewno zastosowanie podlogowej wersji z dluzsza linia daloby nizsze zejscie, ale nie ma co szalec, ponizej Fs glosnika i tak efektywnosc spada wiec nie ma sensu silic sie na bardzo niski bas z tego glosnika.
Jest to pierwszy uruchomiony prototyp z wytlumieniem dobranym intuicyjnie, wiec z pewnoscia trzeba jeszcze to przecwiczyc choc mysle ze jest juz dosc optymalne. Dziura antyrezonansu przy 150hz jest niewielka, nawet niecale 3db. Ciekawostka jest, ze w moim pokoju zawsze mialem spora zapasc w okolicach 100-200. TL akurat jest tutaj bardziej wyrownana. Widocznie wpasowala sie w moj pokoj znacznie lepiej.
Ok ale jak to brzmi? Choc TL daje niskie zejscie to nie jest to kolumna dla basolubow. Bas jest suchy, ze spora szybkoscia, nie ma basowej buly. Niskie czestotliwosci wybrzmiewaja z duza dokladnoscia, wielobarwnoscia. Nie ma tutaj jednostajnego "buczenia". Fani muzyki Reggae, czy Rap nie powinni byc zawiedzeni ;]
TL gra lekko, szybko ( przypomina to obudowe zamknieta) i od czasu do czasu ( jesli jest na plycie ) serwuje nam przyjemny niski bas.
Co do problemow z rezonansami, to panuje poglad problemu jaki powstaje z przy stosowaniu glosnikow obslugujacych wyzsze pasmo w linii transmisyjnej. Nie wiem z czego to wynika? Jedyny widoczny problem to pierwszy antyrezonans przy okolo 150hz. Pozniej wytlumienie linii pracuje bardzo dobrze i rezonanse nie wplywaja na pasmo przenoszenia glosnika. Poniewaz teraz testowo 18AWX pracuje bez zwrotnicy wspomagana tylko tweeterem z 2.2uf tym bardziej nie odnotowalem zadnych problemow z kolejnymi antyrezonansami.
Troche sie rozpisalem, teraz postaram sie odsluchac monitor w kilku roznych pomieszczeniach aby sprawdzic jak poradzi sobie TL w innych warunkach. To o czym pisalem tyczy sie tylko mojego przypadku w moim pokoju. Niestety mam tylko jeden monitor, wiec trzeba brac poprawke na to jak zagraja dwie sztuki.
STX AWX podobaja mi sie coraz bardziej, wiec chyba zdecyduje sie na drugi komplet...
-
zestaw TL po modyfikacji - w środku niskotonowców aluminiowa membrana 20cm STX + ceramiczna kopułka stx z krótką linią transmisyjną
-
Kurde, smakismaki ta kolumna wyglada "okrutnie" ale wyobrazam sobie jak ta TL gra w takiej budzie z tymi STX :)
Niech STX rzuci na rynek jakas 25cm z alu czy wegla z fs na poziomie 25hz... ahhhh
-
najbardziej zależy mi żeby kolumna grała jak najbardziej płasko, mało atrakcyjnie ale wiernie. Do niskich tonów nie mam zastrzeżeń, nawet na gorszych głośnikach w takiej obudowie TL i aktywną zwrotnicą zagra dobrze. Osobiście nie lubię dużych głośników niskotonowych bo z kilku małych w linii transmisyjnej można uzyskać podobne pasmo za to dźwięk jest szybszy, bardziej równomierny, zróżnicowany i czystszy. Czasem to mam wrazenie że ta kolumna ma podbite 20-35Hz w stosunku do kolumn z bardzo dużym głośnikiem w obudowie BR które buczą rezonująco w pewnym zakresie a brakuje im najniższych tonów. Wreszcie podoba mi się wysoki ton - nie słyszałem jeszcze takiego dźwięku z żadnych głośników wysokotonowych . Ceramik nie syczy jak miękkie kopułki ani nie dzwoni jak metalowe, jest bardzo przezroczysty i pewien zakres odtwarza perfekcyjnie. Fajnie posłuchać ludzkiego głosu z tych głośników albo fortepianu, po prostu gra a nie brudzi jak inne kopułki. Ale niestety instrumenty perkusyjne odtwarza niezbyt przekonywująco bo ma spadek najwyższych częstotliwości dlatego konieczny jest głośnik superwysokotonowy i zwrotnica 18dB/okt. Jak dawałem zwrotnicę 6dB/okt do superwysokotonowca tytanowego to wystarczyło zeby zepsuć wierne przetwarzanie wokalu przez ceramika.
-
Duży basowiec gra dobrze - tylko nie może to być samochodowy subwoofer z memraną grubo powyżej 200g. duży głośnik nie musi mieć dużych wychyleń (a to z kolei nie dobże wpływa na małe niskotonowce). Ja mam słabość do dużych basowców - jak na razie w OZ :) Chyba niedługo spróbuję GDN-42-450-8-SC w OB ...
-
Sam juz nie wiem jak z ta wielkoscia basowcow jest. Mialem w domu 18 calowego estradowca w OB i gral po prostu znakomicie. Chyba nie ma lepszego basu jak duzy glosnik w obudowie tubo-odgrody.
-
na ucho moze i gra to ładnie, szczególnie miła ta górka na charakterystyce koło 55Hz na przykładzie jamo907 ;) Ja tam wolę bardziej płaskie brzmienie ale są różne gusta a o gustach się nie dyskutuje.
http://www.stereophile.com/floorloudspeakers/jamo_reference_r_907_loudspeaker/index4.html
-
Z ta gorka nie jest do konca tak jak na pomiarze. Pomiar basu w dipolu nie jest prosty. To co tutaj widac to pomiar z bliska i wlasciwosci dzialania filtru dolnoprzepustowego. W rzeczywistosci pasmo przenoszenia jest bardziej rownomierne.
http://audio.com.pl/testy/jamo-r907:1 W tym tescie jest to bardzo ladnie opisane.
Fakt jest taki, ze Jamo 909 i 907 w kazdym tescie zbieraja najwyzsze opinie za bass, ktory jest znakomity w tych konstrukcjach.
http://www.6moons.com/audioreviews/jamo/909.html
No ale to nie temat o odgrodach tylko STX, chyba, ze pojawia sie tutaj konstrukcje na tych przetwornikach :)
-
To ja mam tylko jedno pytanie smakismaki, jak wygląda zgranie fazowe poza osią odsłuchu w płaszczyźnie wertykalnej przy zastosowaniu "supertwwetera"?
Dyskusję na temat ograniczeń małych przetworników i całym pojęciu "szybkości" basu pomijam...
-
krs47 no coż rzeczywiście filtr wysokotonowca był dobierany gdy mikrofon pomiarowy był naprzeciwko wysokotonowców. Przesuwając go na boki jest ok ale góra-dół wiadomo że sie psuje chociaż odsłuchowo jest w miarę dobrze . Superwysokotonowiec tylko minimalnie uzupełnia ceramika w końcówce pasma. Powyżej 16kHz przestaję słyszeć ( niestety wiek :-( )ale plankton który dodaje superwysokotonowiec wpływa na naturalność instrumentów perkusyjnych, wybrzmienia i obraz stereo. Żeby usunąć wadę o którą ci chodzi trzeba by dorzucić 2 wzmacniacze i aktywne zwrotnice . Może pójdę w tym kierunku i pomyśle o zmianie zwrotnicy aktywnej analogowej na cyfrową i zwiększenie liczby wzmacniaczy z 6 do 8.
-
>> meloV8, 2009-12-12 02:19:02
A nie lepiej ujście TL zrobiż z przodu głosnika, jak robi to np. WHT ? "Uniezależnia" się on bardziej od pomieszczenia - chociaz wyglad może być trochę nietypowy.
Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
-
ja bym nieco zmodyfikował kanały TL aby ścianki były nierównoległe i przekrój się stopniowo zmniejszał, przegrody ściął pod kątem no i głośnik miał trochę więsza komorę. Poza tym ta gruba gąbka słabo przepuszcza i zmniejsza przekrój kanału, ja stosuję cieńszą oklejajac ścianki a kanał jest wypełniony materiałem tłumiącym im bardziej do wylotu tym gęściej. Dobieram ilość wytłumienia na samym końcu linii aby tunel tylko delikatnie promieniował najniższe częstotliwości a wyższe tłumił - inaczej powstaną antyrezonanse i zafalowania charakterystyki. Niewytłumiony kanał w dodatku z tyłu czyli w rogu pomieszczenia z pewnością spowoduje podbicie pewnych zakresów i gra to efektownie ale mniej naturalnie.
-
Wyjscie kanalu TL z tylu ma dwie zalety: pierwsza to wizualna, druga to mozliwosc podbicia niskich czestowliosci w krotkiej TL jaka miesci sie w niewielkim monitorze. Jak wiadomo TL potrzebuje niemalej dlugosci aby realnie przenosic niskie czestotliwosci. Probujac upakowac w niewielki monitor linie transmisyjna trzeba isc na jakis kompromis.
Niebawem wykonam kolejny monitor TL z wysciem tunelu z przodu. Estetycznie mozna to wykonac zaklejajac przod tunelu cienka, rzadka gabka, ktora przepuszcza duze ilosci powietrza.
Natomiast co do budowy samego tunelu, to trzymam sie nieco innej "sztuki" budowy linii transmisyjnych. Nie stosuje duzych komor za glosnikiem, oraz nie stosuje mocno zmniejszajacego sie przekroju tunelu. Bardziej trzymam sie stosowania "Offsetu", czyli przesuniecia glosnika w tunelu.
Co do wytlumenia tunelu to stara szkola mowi o sporych ilosciach welny lub podobnej wlokniny w kanale linii. Jednak takie tlumienie nie jest najlepsza metoda. W moich TL nigdy nie wypelniam calego przekoju tunelu poniewaz wplywa to na jakosc basu. Glosnik musi pracowac swobodnie, powietrze musi przechodzic bez przeszkod, a materialy wypelniajace calkowicie przekroj tunelu wplywaja negatywnie na impuls glosnika.
Nie ukrywam, ze moja inspiracja sa prace badawcze firmy PMC, ktora stosuje bardzo podobne rozwiazania. Nigdy nie wypelniajac calkowicie przekroju tunelu. Glosnik musi miec spora, pusta przestrzen za soba aby mogl pracowac najefektywniej.
Mocne wytlumianie tunelu ( szczegolnie na koncu ) splaszcza charakterystyke przenoszenia i tunel pracuje z niska efektywnoscia. Nie mowie, ze jest to rozwiazanie zle, po prostu inne. Kazdy konstruktor TL wie, ze nie ma jedynie slusznej metody konstruowania takiej obudowy.
W monitorze jaki zaprezentowalem przekroj tunelu zweza sie, lecz w sposob lagodny. Nie widac tego dobrze na zdjeciu, ale wkleje teraz inne, na ktorym jest to widoczne. Widac rowniez, ze gabka nie stoi na przeszkodzie odpowiedniego "wentylowania" kanalu. Wbrew pozorom gabka przepuszcza calkiem spore ilosci powietrza.
Jakis czas temu wykonalem suba z zmiennymi, pofalowanymi sciankami. Rowniez w konfiguracji Offset, oraz z zastosowaniem dwoch glosnikow w jednym tunelu. Tak zmienny ksztalt tunelu nie wplynal znaczaco na charakterystyke przetwarzania. Uznalem wiec, ze jest to jedynie niepotrzebne komplikowanie calej konstrukcji.
Podsumowujac: Konstruujac staram sie mozliwie uproscic budowe TL, stosujac sprawdzone rozwiazania, tunele mniej wytlumione, z duzym "wentylowaniem" tak aby glosnik pracowal najswobodniej jak to tylko mozliwe bez zadnej "poduchy" powietrznej. Teraz chcialbym bardziej skupic sie nad testowaniem innych materialow na wytlumienie niz popularna gabka, jednak w tym temacie ciezko o cos naprawde dobrego... No ale nie ma latwo.
Dla ciekawskich :
http://www.pmc-speakers.com/company/technology.php?
&feature=related tutaj facet wszystko ladnie tlumaczy
-
Nie, nie skraca tunelu. Pozwala nawet na wieksze rozciagniecie basu i glownie zmniejszenie rezonansow. Jednak jak to w TL sa rozne szkoly, moze zwezac sie niewiele lub calkiem mocno, na tyle, ze powstaje cos miedzy TL, a BR, szczegolnie jak zrobi sie duza komore za glosnikiem niskotonowy.
-
Oczywiscie Jacku, wszystko sie zgadza. Prace MJK zgadzaja sie z wczesniejszymi pracami Augspurger\'a. Odpowiednio zwezajacy sie tunel pozwala na skrocenie go w stosunku to zwyklego tunelu. Ale dochodzi tutaj jeszcze dobroc glosnika gdzie dla jego roznych wartosci Qts powinno sie stosowac odmienne dlugosci. W skrocie niskie qts=dluzszy tunel, wysokie qts=krotszy tunel ale jak to w TL bywa - nie ma reguly, kazdy moze isc wlasna sciezka :) I to wlasnie w tym lubie, konstruktor moze kierowac sie wlasnym pomyslem i zrobic cos nietuzinkowego.
-
To dziwne, ja czytalem opracowania z czyms zupelnie odwrotnym :) To stosowanie wysokich qts w krotkich liniach ma sie podobnie do dipoli. Niskie qts=szybki impuls, szybkie opadanie, wysokie Qts=slabszy impuls, dluzsze wybrzmiewanie.
-
Nie słyszałem jak na razie dobrego TL nie wiem czym się tu podniecać?
-
Co bylo zle w tych TL jakie slyszales?
-
PMC taki wełniany bas
VS dla odmiany ze słyszany ze wszystkich kierunków
-
PCM moze jeszcze usprawiedliwiać topowe CD z pioneera i to mogło mieć wpływ na brzmienie?
VS napedzały 60W monobloki lampowe Accuphase tak że to raczej nie wzmak odtwarzacz był poza podejrzeniem na 101%
-
Jeszcze strasznie snujacy się bas z TL słyszałem na koncercie mojego ulubionego Voo Voo (ale sprzęt mieli dorywczo pożyczony)
-
PMC napedzane lampa? o zgrozo :) Sam producent zaleca tylko bardzo mocne tranzystory, najchetniej cyfrowe ale nie tylko.
Z tym "lipnym" brzmieniem TL to jakas ciekawostka jest skoro okolo 75% masteringow swiatowych uzywa wlasnie konstrukcji PMC.
-
>> meloV8, 2009-12-13 23:04:24
czytaj uwazniej PMC grał z CD Pioneera stąd podejrzenie ze to tego drugiego (Pioneera) część winy.
Co do Von Schweikert Vs5 to nie widzę powodu żeby przy słuchanej 1,5 Wata mocy szczytowej te 60Wat było za mała rezerwą
-
Ok Ok
ale Vs5 to nie typowa TL wiec nie mozna sie na niech opierac jako wyznacznik. Zaladowali tam hybryde BR z TL.
-
haha, to jest to co mówiłem wcześniej. TL to rezonator i nie ma możliwości żeby nie wprowadzał opóźnień. Ostatnio mierzyłem subwoofer w obudowie jak to mówicie tunelowej, która na moje oko nie różni się zbytnio o TL i oto co uzyskałem..
Trzy piki rezonanowe, czyli buda 6-rzędu więc gdzie jej do OB (1-rz)?
>meloV8
i nie mów, że to wygłuszenie, które dałeś wytłumi je zupełnie, bo tak nie bedzie.
Nie podważam twojej wiedzy, ale mówie jak jest. Bardzo chciałbym zobaczyć wykres impedancji tej twojej TL-ki:)
pozdro
-
Janko.
Nigdy nie odwazylbym sie na stwiedzenie, ze da sie wogole w zupelnosci wygasic rezonanse w TL. One zawsze beda, i tylko zupelne wypchanie tunelu materialem pozwoli na ich niemal calkowite usuniecie, ale co z tego jak wtedy to juz nie jest TL bo tunel praktycznie wogole nie promieniuje.
Wytlumienie mojej TL z pewnoscia nie jest w stanie wygladzic rezonansow. Napewno beda i sa.
Wykres impedancji:
-
Chcialbym jeszcze dodac, ze wytlumienie jakie jest na zdjeciu oraz pomiar mu odpowiadajacy jest pierwszym jakie zastosowalem. Trzeba by bylo miec ogromne doswiadczenie i rowniez sporo szczescia, zeby zbudowac TL, wytlumic intuicyjnie i osiagnac najlepszy rezultat za pierwszym razem.
Tak wiec, z pewnoscia bede pracowal na wytlumieniem, tak aby osiagnac optymalne efekty tlumienia.
-
No dzięki.
Wykres w stylu b-r.
Tapped-Horn-y są stosowane w aplikacjach estradowych, z tego powodu dla uzyskania maksymalnej skuteczności się ich nie tłumi. M. in. dlatego nie grają zbyt wysoko (mój do 80Hz).
Nie znam sie na TLkach, ale na moje oko są zbyt nieprzewidywalne.
-
Tak. Wykres impedancji TL jest bardzo podobny do BR. Poprzez wieksze tlumienie mozna znizyc te piki, ale cos za cos...
Te Horny-TL faktycznie maja duza skutecznosc ( bo przeciez o to chodzi na estradzie ) jednak jak sam widzisz sa okupione pewnymi ulomnosciami jak np. duze rezonanse.
Tradycyjna TL wcale nie ma duzej skutecznosci, wrecz przeciwnie, ma bardzo przecietna skutecznosc.
Wydaje mi sie, ze TL wlasnie nieco "strasza" konstruktorow swoimi "wadami". Jednak uwazam, ze da sie zrobic przyzwoita TL bez jakies specjalnej magicznej wiedzy, a odsluch gotowej konstrukcji pokaze co jest warta taka kolumna.
Nie ma rozwiazan idealnych, mi osobiscie przypadly do gustu TL-elki, lubie nad nimi pracowac, a w szczegolnosci sluchac jej charakterystycznego brzmienia, ktore mi bardzo odpowiada.
-
Mam przyjemność poinformować, ze w najbliższym czasie będą dostępne nowe 15cm....fullrange :)
tzn mają to być średniotonówki ale z pasmem do 22K na osi
Wiem, ze zainteresowanie w naszym pięknym kraju takimi rzeczami jest średnie ale dla porządku zapodaję info bo akurat osoby bywające tutaj są tematem zainteresowane.
Głośniki będę testował w ciągu najbliższych 2-3tygodni i jeśli poziom brzmienia będzie skorelowany z pierwszymi pomiarami, wrażeniami to świat pozna nowego fullrange :)
szczerze mowiac odnośnie 18-ki pozostaje mi tylko porównać z Etonem Symphony(widzianym np. w Holography II)....niebawem :)
-
Rozciągnięte pasmo to przecież nie tylko zastosowanie full range. Jak będzie naprawdę dobrze można taką średniotonówkę łączyć z tweeterem filtrem akustycznie 2-go rzędu w okolicach 2,5-3kHz.
Jestem bardzo ciekway jak wypadnie ta średniotonówka.
-
krsd, jasne że nie tylko. To ma byc w zamyśle średniotonowy i do takiego zastosowania będzie wymarzony(jeśli pasmo, thd i ch-ki kierunkowe na to pozwolą....a myślę ze znając stx spokojnie)
W każdym razie znasz Krzysiek moje prederencje, więc wiesz że zastosowania pełnopasmowego sobie nie odmówię :)
-
Szczerze mówiąc, to na rynku brakuje przetworników, które dość komfortowo obsługują od 200-500hz w górę. Słyszałem o planch Tonsila odnośnie budowy 2\' kopółki z biocelulozy na szerokim zawieszeniu, do obsługi 600-20000Hz.
Rynek DIY i tak jest ekcentryczny a to mogłaby być ciekawa rewolucja.
----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać
-
mordensiur, bioceluloza to bardzo ciekawy temat. Miałem okazje posluchać tonsilowskich głośników i szczerze mowiac nie mam bladego pojęcia dlaczego nikt nie pociągnął tematu....2 calowe głośniki to nie ekscentryzm....taki ATC...ostatnio moim zdaniem b.ciekawy 75mm Tang Band....kłopot z dostępnością ze względu na cenę i koniecznosć uzupełnienia wooferem.
Tutaj mamy 15cm 90dB w paśmie 50-22K. Rekord swiata zakrawający na podpisany cyrograf albo błogosławieństwo :)
No dobra bez tego metafizycznego pitolenia....dobra inżynierska robota .
Po cichu mam nadzieję ze pozamiata Jordana. Przy 18-ce mogę postawić większość midbasów 16-18cm bez względu na cenę
i ja wiem czy któryś zdecydowanie lepszy w pełnym paśmie ?
...tak jak pisałem jeszcze Eton Symphony został mi jako ciekawostka do posłuchania.
Wiadomo ze sam głośnik zestawu nie czyni, tylko aplikacja ale co by nie mowic ostatnie dokonania STX mają potencjał.
-
Mam tylko nadzieję, że ta sredniotonowa 15-tka ma okrągły kosz. W GDN15AKX są ścięcia skutecznie utrudniające podfrezowanie zwykłą frezarką ręczną.
-
Fajno, że coś się dzieje w PL :)
Ja jeszcze ciekaw jestem tego wysokotonowca ceramicznego :D
Może uda się złożyć niezłe głośniki na STX :)
BDW - są jakieś plany co do wysoko-efektywnych głośników (95dB/W) ?
-
Dokłądnie o takim połączeniu stx+stx myślę cały czas. ceramiczny tweeter ma być wypuszczony również za ok 2 tygodnie.
Planuję na tych głośnikach klasyczny układ 2 way z podziałem ok 3K.
Na namawiam stx na takie(ok95dB) głośniki....byłoby pięknie gdyby udało sie zrobić bdb 20 cm fullrange o efektywności ok 92-5dB....teraz nie mogę się doczekac nowej 15-ki....22K na osi to nie wszystkie tweetery mają :)
-
No no... Ceramiczny tweeter, kevlarowe midbasy - jednym słowem drżyj Etonie! :)
-
Widziałem kilka testów Etonów, ta jednoznacznie dominująca środek pasma, nieparzysta 3-cia harmoniczna musi dawać niezłego "kopa" i "detal"!
-
3-cia to raczej daje potrzebę docieplenia dźwięku :)
Dlatyego pewnie Rton w AA Holography gra fajnie.
Poza tym w Etonie poziom thd nie jest jakiś podle wysoki.....w stx mozliwe że niższy :)
-
Zgadzam się, że Etony nie są jakimiś strasznymi generatorami znieksztalceń ale imho za te pieniądze można lepiej. Najlepszą cechą etonów jest imho niewielka przepuszczaloność fali powracającej na membranę z racji na jej warstwowo-komórkową konstrukcję. Ostatnio nawet dali w nowej serii wentylację pod dolnym zawieszeniem, czego o dziwo wcześniej nie było wcale. Natomiast sam profil zniekształceń z wybijającą się 3cią harmoniczną, a nie ich całkowity poziom jest tym co najbardziej mi w Etonach nie pasuje.
-
Ciekawe jak by zagrał 3SM podłączony pod absurdalnie drogi zestaw Ancienta...
-
Mnie nie pytaj, pod lampami za 10k (czy więcej Lan?) grał dla mnie podobnie do mojego rozpadającego się Sony TAF670ES i Grundig`a midi z serii fine arts ;)
-
P.S. z racji na moje podejście do audio taki stan rzeczy świadczy o dobrej konstrukcji owego lampiaka ;)
-
Z lampami róznie bywa. Czasami zgrywają sie z zestawami a czasami nie. Są pod tym względem bardziej wybredne od tranzystorów.
Cenami urządzen też bym się nie sugerował ;)....chciaż cieżko wyhaczyć nowa jako taką lampę w cenie znacznie ponizej 10Kzł
-
krs, ten lampiak jest akurat całkiem OK, mieliśmy do porównań np. Stingraya który jest uwazany za topowy do okolic 10Kzł....musiałbys posłuchać :)
...ale z odpowiednim torem lampa ma to "coś"(dla mnie taka klubowość)....tak przewaga całosci nad analizą.
-
Obejrzałem ofertę zwrotnic i części STXa i widzę że poprawili ich jakość. Cewki powietrzne i na rdzeniach ferrytowych. Na początku swojej działalności do zwrotnic ładowali cewki nawinięte na rdzeniu z żelaznego pręta takie jak na zdjęciu. Kupiłem je w ich firmowym sklepie na Wolumenie.
-
Czy ktoś wie skąd STX bierze części do swoich głośników?
-
Pierwsze info o nowym fullrange STX.
Pomiar ch-ki na osi i 15stopni.
Glośnk będę miał u siebie w tym tygodniu...pomiar wygląda znakomicie.
-
Wygląda obiecująco.
-
Mała poprawka do opisu rysunku. Zielony wykres to pomiar pod kątem 10 a nie 15 stopni.
-
Nowy fullrange stx jest naprawdę b.interesującym głośnikiem. Po serii testów mogę powiedzieć że góra pasma w tym szerokopasmwcu jest klasy przyzwoitego tweetera.
Miałem okazję porównać z 2 modelami Peerlessa, Supravoxem, Focalem(120-ką).oraz głośnikiem wstęgowym HiVi
Nie piszę więcej, bo to wstępne wrażenia uzyskane z głośnikiem bez obudowy(trzymanym w ręce lub małej odgrodzie)
skupiam się wiec na zakresie średnio-średni(:)) - wysokotonowym.
dolny środek i bas co normalne zubożony.
Planuje popełnić na tych głośnikach pierwszą w życiu TL strojona do ok55-60Hz(rezonans głośnika) - mała zgrabna kolumienka nie żartując - wysokiej klasy do niewielkich pomieszczeń może z tego wyjść.
Bardzo ładnie prezentują się trąbki, fortepian(w przetwarzanym w takich warunkach pasmem), wszelkie gwizdy, odgłosy natury etc.
Prawdę mówiąc ten zakres odtworzony jest w sposób który mi prywatnie bardzo odpowiada(z małym ale - ale być moze to tylko moje subiektywne wrażenie, za jakiś czas się wyklaruje)
Niebawem będę miał okazje wpłynąć nieco na aspekt brzmienia który dla mnie jest dyskusyjny i jeśli głośnik spodoba mi się bez "ale" to zajmę się dystrybucją własnej wersji. Jestem po wstępnych rozmowach.
Wygląda to naprawdę nieźle i z czystym sumieniem polecam wersję która jest dostępna w tej chwili.
a_men, spróbuj malucha :)
-
A czy mógłbyś wrzucić fotkę tego głośniczka? Z tego co widzę, to STX nie zamieścił go jeszcze na stronce. Z góry dzięki!
-
Siema
Ja tez prosiłbym o fotkę bo z maila którego dostałem to trzeba będzie jeszcze jakiś czas poczekać na niego.
-
.
-
Dlaczego whizzer.... Liczyłem na typową średniotonówkę, dobrze że kosz jest okrągły bo bałem się, że zostanie użyty 15cm ze ścięciami (jak w GDN 15-100-8 AKX).
-
Posłucham też przy okazji wersji bez whizzera(typowej "średniotonówki" o chyba najszerszym na świecie paśmie). Sprawdzę czy ma przewagi na d wersją z whizzerem jako fullrange.
-
bez tubki prezentowalby sie duzo lepiej..
-
Odpowiadasz na wpis
>> lancaster, 2010-01-26 09:59:16
Posłucham też przy okazji wersji bez whizzera(typowej "średniotonówki" o chyba najszerszym na świecie paśmie). Sprawdzę czy ma przewagi na d wersją z whizzerem jako fullrange.
Jakby wyciąć nakładkę przeciwpyłowa i zastosować stożek fazowy to kto wie?
Ile kosztuje to cudo?
-
>> Krs47, 2010-01-26 09:47:58
Dlaczego whizzer.... Liczyłem na typową średniotonówkę, ..
Przecież to fullrange STX\'a.
Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.
-
Troche się zamieszałem w temacie. Już wiem, że jest szerokopasmówka z whizzerem i średniak z nakładką przeciwpyłową.
-
A czy ktoś się orientuje, kiedy będą dostępne te głośniki i w jakiej cenie? A może już są, tylko ja jestem ślepy?
-
Panowie, otrzymałem interesującą propozycję - najprawdopodobniej niebawem będę oferował nową, poprawioną/zmodyfikowaną wersję 15cm głośnika szerokopasmowego.
Jeżeli będę zajmował się sprzedażą 15-ki zawodowo to rzecz jasna znikam z tego wątku w tym temacie :)
a_men, 15cm fullrange jest zbudowany inaczej niż np. B200 czy Fostex 206. Magnes jest wentylowany i nie ma potrzeby likwidowania poduszki powietrznej. W tym przypadku wycinając nakładkę dźwięk siada. Głośnik jest naprawdę bardziej niż OK i zadowoli/zaskoczy w niedużych pomieszczeniach niejednego zatwardziałego grzesznika antyszerokopasmowego :D Jeżeli jak wyżej pisałem zajmę się sprzedażą to przewiduję parę demo - testujący opłaca tylko koszty przesyłek.
Skal ar, cena detaliczna głośnika 150-170zł(w Polsce) - po kilku porównaniach z niezłymi konstrukcjami uważam bardziej niż atrakcyjna
-
ja sie pisze na takie demo
-
pisalbym sie tez.
-
W zależności ile będzie kompletów też bym z chęcią wypróbował, ale jak będzie mało to nie chcę zabierać bardziej zasłużonym userom ;)
-
Konrad, przewiduję 1 komplet(para). Myślę, ze osoby zainteresowane tematem po zapoznaniu się z głośnikiem odsłuchanym solo ocenią jego możliwości. Powiem krótko. Za tą i 3-4 razy wyższą kasę po prostu nie ma lepszego fiullrange :)
Propozycji demo nie traktuję jak promocji - dla Waszej wygody, audiofilskiego "spokoju ducha" i zaspokojenia Waszej ciekawości :) proponuję możliwość odsłuchu.
Z tego co mi wiadomo nikt (no może ostatnio poza stx :)) tak nie robił .
Najprościej - jeżeli nie będzie Wam przeszkadzało, ze macie u siebie 1 głośnik do testu proponuję tydzień i odsyłamy głośnik kolejnej osobie.
Dam znać kiedy będę miał przygotowane demo w wątku w zakładce audiosalon.
resztę pytań odnośnie tematu poproszę na PW
Pozdrawiam
-
>> lancaster, 2010-01-30 14:15:51
Powiem krótko. Za tą i 3-4 razy wyższą kasę po prostu nie ma lepszego fiullrange :)
Hmmm.... 3-4 razy 150-170zł to już jest cena visatona b200. Co Ty na to? Nie machnąłeś się przypadkiem? ;P
-
mam B200
-
no bo B200 taki sobie jest ;)
-
...zdania ekspertów są jak zwykle podzielone :) ....względem jakiego fullrange jest "taki sobie" ? Ostatnio sluchałem np 21cm Supravoxa i to raczej nie B200 wypadł "tak sobie". Ludziom na świecie raczej się podoba, w Polsce wiadomo...w Pewexie szerokopasmówek nie sprzedawali.
B200 uchodzi za bdb fullrange jak za swoją kasę - uważam w pełni zasłużenie.
Dochodzi jeszcze kwestia aplikacji i nie ma się co czarować dobór stożka fazowego.
Prywatnie lubię B200, za fun który daje...a i jest kilka płyt na których brzmi doskonale np. Berlin Lou Reeda, soudtrack z Blues Brothers....kiedyś Yogi się nim zachwycałeś w tubie bez modyfikacji(więc lekko nosowy) z tego co kojarzę....
-
Czy waszym zdaniem b200 nada się do hard rocka czy tylko do "audiofilskiego plumkania"? Mam ochotę kupić visatona na spróbowanie a poza audioszołami (czyli w 90% plumkanie) nie mam większych doświadczeń z szerokopasmówkami. No i teraz jeszcze ten stx się pojawił co podobno nie ma konkurencji w cenie b200... ;P
-
Konrad, gdzie czytałeś że stx "nie ma konkurencji" w cenie B200 ? Pisałem, ze nie ma lepszego...równie dobrze mógłbym napisać ze nie ma lepszego do 300euro/szt, bo tyle zdaje się kosztuje Supravox o którym pisałem i wypadł jak dla mnie niestety niekoniecznie ciekawiej jako całość......stx ze wszystkich widzianych w pomiarach przeze mnie fullrange ma najszersze pasmo u góry - bez względu na cenę jest pod tym względem najlepszy :)
Subiektywna jakość góry jest porównywana z niezłymi tweeterami - czyt.(żeby uprzedzić pytanie :)) nie porównywałem z illuminatorem scan speaka ani z diamentowym Accutonem za 8Kzł.
Jeżeli chodzi o ogólną szybkość i poczucie realizmu nie odstaje od B200, 206, Supravoxa....ma w dźwięku coś co wkręca.....nie ma np. basu jak B200, jak wygląda pod względem przestrzeni stwierdzę w gotowych zestawach....średnio wiem jak na takiej(odkręcać coś czego nie pisałem) zasadzie rozmawiać.
Szerokopasmówki moim zdaniem do hardrocka nadają się tak sobie. Jeżeli chce się posłuchać tego typu muzy to minimum woofer 30cm - dedykowany do basu
Gościłem ostatnio u człowieka mającego właśnie takie jak Ty wymagania(swobodny hardrock)....kolumny - 3 drogi Focal(dół 25cm) + dopałka z 15 calowym wooferem aktywnym(też Focal)....obok w pokoju stała perkusja i kiedy facet zagrał to wiesz jak cały ten sprzęt zagrał "hardrockowo" ? A sam z siebie prezentował bdb swobodę, nic sie nie gubiło, potrafiło przysunąć koncertowo ....w zasadzie tyle w temacie.
Po prostu zależy jakiego przybliżenia kto oczekuje. Znam ludzi którzy próbowali słuchać hardrocka na kolumnach z 15cm midbasami....czytałem nawet opinie, ze potrafi to zagrać z pazurem - cokolwiek w tym przypadku to oznacza.
Nie ma sensu się czarować.
-
>> lancaster, 2010-01-30 22:56:25
Konrad, gdzie czytałeś że stx "nie ma konkurencji" w cenie B200 ?
Żeby nie było:
"cena detaliczna głośnika 150-170zł(w Polsce)"
"Powiem krótko. Za tą i 3-4 razy wyższą kasę po prostu nie ma lepszego fiullrange :)"
No dobra może trochę naciągnąłem- niech będzie że stx i b200 są na porównywalnym poziomie :)
Niestety na woofery 15" czy nawet 10" nie mam miejsca i przez najbliższy czas mieć nie będę.
Dlatego myślałem o monitorach TL na b200 strojonych na 1/8 dł. fali.
-
Konrad, b. ciekawy pomysł z tymi B200 i TL. stx może się od B200 podobać pod niektórymi względami bardziej - jeśli będziesz miał ochotę to sam ocenisz. Dla mnie głośnik jest super nie tylko jak za tą kasę.
Słuchając fullrange czasami doskwiera niedobór góry pasma poza osią. Tutaj nie ma niczego podobnego. Dźwięk jest spójny, lekko zadziorny ale bez nachalności....i co najważniejsze jest interesujący
Porządnie wykonany...nie powiedziałbym że pod tym względem głośniki od siebie odstają. Dobre szerokopsmowce lubią kosztować sporo, a ten akurat uważam w ludzkiej cenie.
-
mozna jakies zdjęcie tego głosnika albo linki?
-
>> konrad
Dlaczego strojenie na 1/8?
-
Bo muszę mieć monitor- na biurko
-
Na szybko w paincie- takie coś mi chodzi po głowie
PS. to nie offtop bo poważnie rozważam stxa zamiast visatona ;p
-
Sam pomysl strojenia na 1/8 jest bledny, nie mowi nam kompletnie nic o tym jak nisko bedzie pracowac linia. Z tego co mi wiadomo juz od strojenia na 1/6 tunel potrafi odwracac faze, a optimum wychodzi na 1/4. Dlatego tez lepiej przy projektowaniu linii zalozyc po prostu wyzsze strojenie np. 70hz przy strojeniu na 1/4. W praktyce cos takiego jak strojenia na 1/8 nie istnieje.
Wracajac do projektu to wcale ten monitor taki maly nie bedzie. Jesli chcesz miec choc troche nizszego basu, tunel lini musi miec minimum 1-1.3m dlugosci. Czy bedzie to tunel zwezajacy sie czy o stalym przekroju to nie ma znaczenia. Pojemnosc obudowy i tak bedzie wlasciwie taka sama.
-
No licząc że obudowa będzie miała ok 50cm wysokości i troche ponad 30cm głębokości to długość tunelu będzie miała mniej-więcej taką długość. Właśnie rozważam tego stxa- wtedy mogę jeszcze ograniczyć wymiary wszerz i wgłąb bo wysokość (do pewnego poziomu oczywiście) akurat mi nie przeszkadza
-
lancaster, masz rację nie odniosłęm się porównawczo, subiektywnie jest taki sobie, trenowałem B200 we wszystkie strony, modowałem lakierowałem membranę (lakierem lutniczym) wycinałem kopółkę i wsadzałem różne stożki, brakuje mu drajwu, życia tego czegoś i już, wg mnie bije go na głowę w każdym aspekcie fostex 208 e sigma ze starej serii, także lowthery lepiej gadały (fakt inna cena) choć już nie we wszystkich zakresach, może ja po prostu nie jestem fulrange friendly i już. A ludziom to się takie rzeczy podobają ... że szkoda gadać
-
zachwycałem się ... bo ja lubię tuby i wszystko w tubie mnie rusza, ale jak to w życiu bywa, teraz zachwycam się czymś innym, no może faktycznie nie taki ostatni ten B200, ale u mnie ostatecznie nie został, choć planuję go spożytkować jeszcze ... coś mi chodzi po głowie (nie wesz) jak dopracuje i zagra to pokażę
-
Yogi, widzę ze zabawy z B200 wykonałeś dokładnie takie jak ja :) Z tym że dostępne w Polsce(jeśli takie stosowałeś) lakiery lutnicze średnio się nadają - dodają masy membranie i to słychać. Z C37 też nie ma co przesadzać, bo głośnik nie ma specjalnie tendencji do ostrości.
Sigmy 208 nie słuchałem, zawsze chciałem posłuchać...choć Sigma pod względem liniowości i rozciągnięcia pasma z tego co pokazują wyraźnie ustępuje stx.
Do tego Sigma przy cenie 229euro/szt powinna być lepsza od B200 przynajmniej w jakichś aspektach lepsza(bo w aspekcie ceny nie jest) w jednym na pewno jest słabsza - charakterystyka mocy przy 10KHz wg pomiaru z daty daje -5-10dB względem poziomu 1K, względem poziomu 3,5K to jest maniana(-20). Nasłuchałem się trochę głośników z taka charakterystyką i potrafią grać fajnie, ale koniec końców i dołożenie wysokotonowego(nawet"integralnego"papierowego stożka poprawiało pewne aspekty....niemniej i tak głośnik solo podobał mi się bardziej pod większością innych :) )Nie wiem jak to słychać, bo czasami takie rzeczy nie przeszkadzają.....ale co by nie mówić pod tym względem B200 jest na pewno ciekawszy.
http://www.hifisound.de/oxid/oxid.php/sid/x/shp/oxbaseshop/cl/details/cnid/3ed41236002f31f40.61911539/anid/c764124a7b5d84b04.44979887/FOSTEX-FE-208E-SIGMA-FULLRANGE/
A że wątek o stx to dodam, ze pod względem drive mała 15-ka B200 na pewno nie ustępuje :)
Postaram się namówić firmę do opracowania kolejnego modelu opartego o 18cm driver(już jakiś czas temu o tym rozmawialiśmy....być może coś fajnego się wykluje.....szerokopasmowa nie musi ciągnąć do 25K przecież - jak ta 15-ka :)) .....
...i zaraz tam nie jesteś fullrange friendly :) też raczej typuję horny, choć do niejednej muzy harmonia 1 drivera jest niezastąpiona. hiorn to oczywiście większy czad i możliwości odnośnie pasma - wyspecjalizowane głośniki w okładach wielodrożnych mają to z definicji. W tej chwili z fullrange najbardziej mnie interesującym głośnikiem jest W8-1772 Tang Banda
Sorki za część mojego wpisu w której znajdują się banały - jak już napisałem to wklepię całość :)
-
widzisz, jak wspomniałem prawdopodobnie nie jestem jednak do końca fullrange, ponieważ napędzam teraz swoje głośniki aktywną cyfrową zwrotnicą co jak śmiem twierdzić eliminuje mi w całości problem zawirowań fazy w okolicach podziału, dzieki temu mogę stosować strome filtry a dzięki nim wybierać najkorzystniejsze punkty podziału odnośnie słuchacza a nie dopasowane do głośników. Tak, uważam że moaj 2 drożna konstrukcja pod względem liniowości fazy nie ustepuje dobremu szerokopasmowcowi, a grają dwa głośniki napędzane dwoma wzmacniaczami, do 600 Hz solidna końcówka tranzystorowa a powyżej muzykalny SET :D:D:D:D lepsze jest wrogiem dobrego.
nie mniej jednak, śledzę Twe poczynania z pełnopasmową 15 tką i jak będzie taka okazja chętnie ją przetrenuję (mam nawet dechy odpowiedznie)
-
Yogi, bardzo OK, ale sam powiedz jak wyglądają relacje kosztów (stx vs Twój system) i jak to wygląda w przypadku odsluchu w pomieszczeniach nastometrowych....
Zdaję sobie sprawę z tego, ze przeciętny zdrowy na ciele i umyśle Japończyk do Twojego systemu nawet w 12m2 dołożyłby jeszcze suba na 2 15-calowcach, ale w naszych realiach lub innym budżecie....a w zadanym(do powiedzmy 100euro) po prostu nie widzę konkurencji :) - jak to Konrad napisał.
Żebyś nie myślał, że działam wyłącznie budżetowo :) budujemy teraz tuby - profil na początek pewnie sferyczny(ala Avantgarde)....jedno co jest pewne to tuba nie może być niskobudżetowa, bo profil musi być ideał i albo trzeba zrobić solidne tłumienia albo zabetonować :)
Próbowałeś napędzać głośniki w bi-ampingu stosując filtry pasywne ?
-
tak próbowałem, jest to wykonalne ale wymaga dopieszczenia zwrotki co przy moim tempie zmian driverów jest awykonalne, to znaczy pasywny filtr daje radę ale dojście do tej subtelnej konfiguracjo wartości punktów i parametrów zajmuje sporo czasu ... a i tak chyba jednak deko ustępuje aktywnej konfiguracji (cyfrowej)
-
Lepiej filtrować aktywnie, albo pasywnie, ale przed wzmacniaczem. Można zrobić taką zwrotnicę niższego rzędu z 2-3 potencjometrów, kilku rezystorów i kondensatorów - płynnie przestrajaną i z regulowaną efektywnością którejś sekcji. Koszt niewielki a użyteczność duża.
-
Molibden, jakby Tobie się chciało mógłbyś zrobić opis takiej pasywnej zwrotnicy pasmowo przepustowej powiedzmy 12-18dB/okt przed wzmacniaczem....może ktoś zarobi na tym miliard(:)), a może ktoś będzie miał fun, ze ma fajnie grające głośniki.
Brakuje czegoś takiego z opisami przestrajania filtru. Przydałby się oddzielny wątek. Bardzo chętnie przy czasie porównam właściwości zwrotnicy aktywnej do pasywnej w układzie 2 way.....a będzie okazja.
-
Lan, zrobi się :)
Na początek polecam artykuł Nelsona Pass gdzie takie zwrotnice są wyrysowane
http://www.passdiy.com/pdf/articles/phasecrx.pdforaz
http://focus.ti.com/lit/ml/sloa088/sloa088.pdf
gdzie są np współczynniki różnych typów filtrów.
-
Poprawka linku
http://www.passdiy.com/pdf/articles/phasecrx.pdf
oraz
http://focus.ti.com/lit/ml/sloa088/sloa088.pdf
gdzie są np współczynniki różnych typów filtrów.
-
aktywna analogowa zwrotnica, czy przed czy za wzmacniaczem też wprowadza przesunięcia fazowe, a ja uważam (może się mylę) że faza to klucz do naturalności brzmienia i przestrzenności
-
Tak, tylko że bez zwrotnicy to niektórzy słuchają... kołchoźników. Bo dwóch różnych głośników tak połączyć nie można.
Przesunięcie fazowe pojawia się w układzie wielodrożnym zawsze.
Nawet może być w ukł. 1-drożnym jeśli zastosujemy przesuwnik fazowy (filtr wszechprzepustowy czy układ opóźniający).
Każde 2 głośniki które nie są koaksjalne wykazują przesunięcie fazy związane z offsetem centrów akustycznych.
To wszystko jest do pewnego stopnia nieważne - liczy się wypadkowa ch-ka fazowa, która ma być ciągła, bez uskoków w miejscu podziału. Gdy faza zmienia się liniowo w szerkim paśmie nic złego się nie dzieje.
Zerowe przesunięcie fazowe jest niemożliwe bo w okolicach cz. podziału znajduje się punkt przegięcia gdzie faza zmienia się w sposób gwałtowny, szczególnie widać to w układach rezonansowych LC.
Stosowanie zwrotnic jest konieczne gdyż daje wiele korzyści. Najlepiej by to nie była zwrotnica RLC za wzmacniaczem, tylko aktywna lub pasywna RC przed.
-
zgadzam się, i wnoszę że naprawde dobre brzmienie mojego zestawu 2 drożnego jest zasługą działania krosownicy w domenie cyfrowej, moje głośniki działają defacto bez zwrotnicy - prosto ze wzmaka. To DAC dostaje zmodyfikowany cyfrowy sygnał. Dla mnie to działa na tyle dobrze że pozwala mi cieszyć się eksperymentowaniem z różnymi driverami .... i muzyką.
-
wybacz lancaster, od teraz już tylko o STX :)
-
Lan, prostą regulowaną zwrotnicę pasywną I/II rz. sym./astymetryczną można zrobić w ten sposób. Jest to w zasadzie układ pomiarowy do zestrajania podziałów. III rz. dla tweetera (lub II jak ktoś chce przy okazji zabezpieczyć go przed DC na wyjściu wzm.).
Układ nie ma kompensacji baffle step.
Potencjometry powinny być podwójne, po jednej sekcji dla każdego kanału.
Jeden potrncjometr służy do strojenia jednej skecji (rzędu), dugi - drugiej.
Jesli układ ma działać jako I rz dla dowolnej sekcji to należy brać sygnał za I sekcją RC (można dać przełącznik I/II rz) a filtrację drugiej w przypadku dp skręcić na max. cz. a gp na min. stosując wspólne wyjście, lub oba na max. rezystancję stosując przełącznik. Wyjsciowy pot. na sekcji hp sluży do dostrojenia efektywności.
Zmieniając pojemności można zmienić zakres regulacji (tu - orientacyjny), wzrost pojemności obniża podział.
Obciążać wejściem o wys. imp (od 50k) lub buforem.
-
Przypominam też mój wpis z 2009-07-08 / 20:14 w temacie http://audiohobby.pl/topic/1/2815/9
-
Przy filtracji II rzędem symetrycznie trzeba odwrócić polaryzację wysokotonówki inaczej powstanie głęboki reverse null (jak również pewnie przy określonych innych kombinacjach filtrów i cz. podziałów).
-
Panowie ja się skontaktować z właścicielem STX
pisałem maila próbowałem się dodzwonić ale nikt nie odpowiada
Potrzebuję informacji kiedy będą dostępne GDN-38-400-4-SE
Ktoś coś wie na ten temat albo
może jeszcze ktoś zamierza je kupić to jak by było więcej chętnych
to by się termin zrealizował.
-
No to się troszkę rozjaśniło
Po rozmowie tel z STX dowiedziałem się iż są spore szanse na dostępność tych głośników
w niedługim czasie warto jednak aby się znalazło kilku chętnych
zawsze to większe zamówienie będzie poważniej traktowane
choć oczywiście poza słabym kontaktem ze strony nic złego powiedzieć nie mogę
jak by co to ja biorę 2 szt na początek...
-
Dostałem info że wersja 8om już wysycha
GDN-38-400-4 SE mają zacząć od przyszłego tygodnia
Pozostaje pozostaje pytanie które brać
zakładając że pokój odsłuchowy ma około 20m2
na pewno cyfrowa zwrotnica i konkretny tranzystorek
będzie miał to wysterować
Zastanawiam się czy lepiej zagra i 15\' 4om w prostej desce
około 1,25/1,25m będą osobno w kątach stały
czy lepiej od razu warto po dwa 8om na strone
i jakoś je W frame czy jeszcze jakieś inne wymyślne
pudełka bez plecków pakować
-
Ciekawa alternatywa suba dla komputerowych zestawów:
http://stx.sote.pl/gdn-17-200-8-sw.html
Małym problemem może być jedynie zaprojektowanie tunelu aby to nisko zestroic ;)
-
Odpowiadasz na wpis
>> niechcemisie, 2010-03-03 13:55:23
Ciekawa alternatywa suba dla komputerowych zestawów:
http://stx.sote.pl/gdn-17-200-8-sw.html
Małym problemem może być jedynie zaprojektowanie tunelu aby to nisko zestroic ;)
Kupić taki sam głośnik ,wywalić układ magnetyczny i zrobić membranę bierną .Szybko i tanio :)
-
Nie wie ktoś co z ceramiczną kopułką? Miała być już całkiem dawno a słuch po niej zaginął...
-
no właśnie może lancaster coś wie? Ja na razie odpuściłem mailowanie z zapytaniem do STX i uzbroiłem się w cierpliwość. W sumie to i tak już na słucham na tej membranie od kilku miesiecy i nie będę wprowadzał żadnych zmian ale jestem ciekaw no i kilku znajomych by ją kupiło bo słuchali u mnie i wiedzą jak neutralny to głośnik.
-
Wiem, ze STX jest zawalony robotą. Ceramiczny tweeter na 100% będzie w ofercie i z tego co mi wiadomo jest bardzo mocno optymalizowany. Jest szansa na kolejny znakomity polski głośnik.
Sam na niego czekam.
-
dzięki lancaster za odzew bo troszkę się martwiłem że może go nie wprowadzą i musiałbym wtedy zamówić dla siebie kilka zapasowych membran tak na wszelki wypadek póki są dostępne.
-
przy okazji czy tylko u mnie nie działa strona firmy STX bo zaglądam tam co jakiś czas w poszukiwaniu nowości
-
>> smakismaki, 2010-03-15 20:35:48
To samo. :(
..d_b..
-
Przyjechala do mnie nowa rodzinka STX... Mam nadzieje, ze sie razem dogadaja :)
-
Cholera caly czas mnie korci żeby zbudować kolejne 3SM do odsłuchu nearfield, jednak zmieniłem w międzyczasie pokój z komputerem na mniejszy i są do niego trochę za duże.
Chętnie zaprojektowałbym coś o rozmiar mniejszego i STX GDN-15-100-8-AKX wydaje się ciekawą propozycją w połączeniu z kopułką Sesa. Niestety jego kształt kosza wydaje mi się niemożliwy do podfrezowania w domowych warunkach bez odpowiedniego szablonu...
Mam też fronty na monitory ER15RLY/22TAFG, ale coś mam poważne wątpliwości w kwestii value takiej konstrukcji, po prostu cena 250pln za ER15 wydaje mi się zbyt wygórowana, szkoda że nie ma 15-tki AWX ;/
-
P.S. woofery AWX zmieniły moje postrzeganie cen głośników, jak miałem zapłacić prawie 400pln za jednego CA22RNY bardzo bolało :)
-
no cena tak ....ale chyba sam pisałeś jaki potencjał ma ten Seas na basie :) ....to oversized będzie bardzo ciekawym projektem :)
-
Cóż pierwsze wrażenia z 2 wooferami... No dobra zostawię to na później, zwrotka już wkrótce i wtedy napiszę trochę więcej ;)
-
22cm woofer powinien czuć się swobodniej w niskich podzakresach od 18cm....mnie tutaj bardziej by interesowała średnica. RNY w pomiarach moim zdaniem wygląda dobrze pod każdym względem a ciąć by go można było nawet w okolicach 2,5KHz, a 2KHz to już na luzie.
-
lan z tym 2,5 to juz przesadzasz.... patrz na kierunkowe :/
-
bawolek, myślę ze można by spróbować.
Ch-ka opada pod kątem 60stopni nieco mocniej ale ciśnienie trzyma jako tako.
Satysfakcjonująco jest do 1,8K...choć z tego co widać dla 60stopni -4 dB masz już od 1K.
To tyle mojej "analizy".
Ale OK, faktycznie optymalnie będzie to ciać gdzieś OK 2K
-
Ceramiczny wysokotonowiec
http://stx.pl/t-stx-104-250-6-a-ceram-x-1.html
-
Wie ktoś czy STX ma w planach zrobienie midwoofera z ceramiczną membraną?
-
na razie nie wiadomo. ma być 8" pod 2 i 3 drogi.
-
Coś tu temat przycichł na AH o STXie :) Nowa 8mka już jest a sprzedaje się w zaskakującym tępie.. :)
-
Tylko MB brak do niej. Przynajmniej na razie.