Audiohobby.pl
Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: AWS 303 w 08-08-2008, 22:53
-
Witam.
Mam starą 10 letnią miniwieżę Sony, która od roku stoi nieużywana. Postanowiłem ją zmodernizować, przerobić co się da, tak dla "rozrywki". Nie chce poprawić brzmienia, przerobić tego w HI-END, chce się z tym, po prostu pobawić. Unitry do modernizacji szkoda, a takich złomów - nie. Potem wstawię ją sobie do warsztatu elektronicznego, oczywiście jak się tego będzie dało słuchać...
Mój wieżo-złom to Sony MHC-RX50. Nadaje sie tylko do Tuningu.
Przedstawiajcie swoje propozycje (poza takimi: "wywal to przez okno", "szkoda czasu" itp.)
Pozdrawiam. AWS 303
-
:-)
-
A jakieś szczegóły konstrukcyjne, schematy?
-
No AWS-ik , musisz zapodać jakieś konkrety - zdjęcia kasty, bebechów itp, jakiś schemat jak masz , jakie klamoty tam siedzą itd , bo nazwa wieżyczki jest całkiem w porzo... :)
-
To tak. W sieci ani grama schematu, a firmie Sony do głowy nie przyszło, aby 10 lat temu, przy zakupie takowy dodać. Wieża ma scalony wzmacniacz mocy STK4152 II, kondki główne 3300uF/50V. Zasilanie symetryczne.
Zdjęcia będą wkrótce.
-
Ot taka odwrócona Tosca :)
-
Zastanawiam się, czemu ten gruchot zamula wysokie. ma problemy z przenoszeniem pow. 14KHz... :)
Druga sprawa, po załączeniu, przekaźnik załączy kolumny lecz grać zaczyna dopiero po 10 sekundach od dołączenia kolumn (tylko na tunerze, na innych gra zaraz po załączeniu przekaźnika)
-
AWS 303, 2008-08-09 13:25:10
Czego się stresujesz ! :)
To jakby normalne zachowanie w takich wieżyczkach. Przekaźnik spełnia głównie funkcję opóźnionego załączania głośników (eliminacja stanów nieustalonych przy załączeniu i wyłączeniu) oraz najprawdopodobniej zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego (mile widziana debiloodporność takiego sprzętu - z tych wież Sony w które zaglądałem każda takie miała) . Dalsze opóżnienie załączenia tunera wynika prawdopodobnie z tego że tuner lub jego wejscie w selektorze ma w standarcie wbudowane mute w sensie wyciszania stanów nieustalonych i szumów podczas wychodzenia z zakresu fali np przy płynnym przestrajaniu. A że przy załączaniu zachowuje się to tak a nie innaczej to chyba nie tragedia .
Jak chcesz poszerzyć pasmo to może być wiele punktów gdzie jest obcięte i oczywiście czym bardziej zbajerowana wieża tym trudniej będzie to wyeliminować
Na jakich kolumnach słuchając stwierdziłeś to obcięcie pasma ?
-
A ja słysze że moje wysokotonówki kończą sie na 22kHz :)
-
Na Tosce robiłem pomiary, jeszcze przed wymianą czegokolwiek, i z innymi wysokimi w kolumnach, dlatego wyszło 19KHz. Teraz przenosi napewno wyżej. Miniwieża obcina na oryginalnych kolumnach, jednak te na Tosce grają lepiej.
-
Ten mój komp znowu narozrabiał. GRRRRR!!! Nie dopisał w poprzednim poście paru rzeczy... :)
Wiec piszę:
Na tosce, jeszcze przed wymianą czegokolwiek wewnątrz miałem przenoszenie do jakiś 19KHz. Teraz na lepszych (niż oryginalne) wysokotonówkach (czarne), i po wymianie paru rzeczy w Tosce mam pasmo szersze w góre i w dół, jednak bardziej w górę. Wieża po podaniu 14KHz sinus z generatora na komputerze, i powolnym zwiększaniu częstotliwości przenosi coraz ciszej, aby przy 15KHz przestać... :)
-
>> AWS 303, 2008-08-09 14:43:04
Teraz na lepszych (niż oryginalne) wysokotonówkach (czarne)
Więc czarne wysokotonówki są lepsze od innych? Hmmm pomyślę nad wymianą w swoich kolumnach bo plastik już nieco wyblakł i nie jest czarny :)
Wieża po podaniu 14KHz sinus z generatora na komputerze, i powolnym zwiększaniu częstotliwości przenosi coraz ciszej, aby przy 15KHz przestać... :)
Nagrałem takie próbki tonów na płytę i z tego porównywałem jaka jest szerokość pasma przenoszenia, ale to był bardzo niedokładny "pomiar". Powiem Ci że nie warto jako źródła dawać karty dźwiękowej z kompa. W poprzednim kompie miałem SB Live i on ciągnął do ok 16-17kHz, a obecnie w laptopie ciężko jest osiągnąć powyżej 13kHz. Daj inne źródło dźwięku na wejście i dopiero porównaj.
-
Moja karta dźwiękowa przenosi NA PEWNO pow. 17KHz, testowałem na zestawie głośnikowym do komputera.
-
Oto zdjęcia wieży.
-
Przedwzmacniacz albo końćówka mocy mają na wejściu filtr ograniczający pasmo przenoszenia do 15kHz, ale być może do tylu gra tylko jej głośnik wysokotonowy.
-
Też możliwe.
Czekam na propozycje co do tuningu.
-
Ale pech !
Mam coś takiego w pracy !
-
Jak masz, to podaj jakieś propozycje. :)
-
No wyobraź sobie że jeszcze w tym nie grzebałem ! :)
Ale... wstępnie można strzelić za Molibdenem że na wejściu końcówki może być kond do masy znacznie ograniczajacy pasmo.
-
No to tak przy okazji wrzucam to
-
No to w takim razie pogrzeb w tym trochę i podaj jakieś propozycje, bo jak się tego bedzie dało słuchać to podłącze sobie w garażu... :)
-
To jest schemat końcówki tej wieży? Mi przydałby się schemat całości... :)
-
C1 i C2, to te "wredne ograniczniki pasma"?
-
Aha... ! To ja mam przeprowadzić tjuning i powiedzieć Ci potem co należy zrobić ?! :)
Faajnie! :)
-
Nie, jak możesz, to mpopatrz do środka, i zaproponuj zmiany... :)
Ten schemat, który wrzuciłeś, to do końca mocy z wieży, czy schemat z danych katalogowych?
-
>> AWS 303, 2008-08-09 23:21:14
C1 i C2, to te "wredne ograniczniki pasma"?
Nooo!
Tylko zwróc uwagę że mogą być różnice w wartościach elementów bo może być zastosowane inne wzmocnienie końcówki oraz może też być pewne dostosowanie do innych wartości zasilania.
-
No właśnie z danych katalogowych i dlatego piszę że mogą być zmiany.(Tylko Diora zastosowała scalak z tej serii bezkrytycznie nie dostosowując pewnych elementów do innego zasilania itd. A w jakim wzmacniaczu ? - w niesławnym WS502)
-
Ok. Dzieki. A teraz Dobranoc... :)
-
Doranoc! :)
-
1k i 470pF ograniczają dopiero od 300k, stała czasowa musiałaby być więć ze 20x większa.
-
> Molibden, 2008-08-10 18:28:47
No nie wiadomo jakie wartości elementów są tam w rzeczywistości . Prawdopodobnie stała czasowa i tak wyjdzie podobnie lub będzie nieco mniejsza czyli jescze wyższe cięcie. Ale to musi zweryfikówać AWS-ik.Boję się jednak że to nie tu będzie największy problem a gdzieś w pre i tu strach się bać bo ta wieża ma pełno regulacji barwy i efektów dzwiękowych. No ale powoli . Za rok coś z niej wyciągniemy. :)
-
Wieża ma pięciopunktowy, elektroniczny eqalizer i w cholere gotowych ustawień. Taki "wieżowy" Loudness, czyli "GROOVE", podbijarko-zamularka "DBFB", "Effect", "Surround", "P-File". Tyle ustawień, jeszcze wiecej elementów w torze Audio i dzięki temu wieża jest ogólnie mówiąc "zamulona". Podałem przez zwykłego potka sygnał bezposrednio na końcówkę mocy i zagrało na poziomie Tosci, a więc trzeba odmulić, chociaż troszkę PRE. Kolumny podłączone do Tosci grają też dobrze, więc trzeba coś zrobić z wieżą. Założę wieksze elektrolity na filtracji zasilania, mocniejszy mostek prostowniczy, wymienię wszystkie elektrolity, i takie tam. Zależy mi, aby dało się tego słuchać, bo mój warsztatowy radiomagnetofon typu "jamnik" (podłączony pod kolumny 10W...) nie przeżył burzy.
Pytanie mam co do wymiany elektrolitów:
Sa tam Rubycony. Wymiana na Jamicony bedzie sensowsna?
-
Ponawiam pytanie z powyższego postu.
-
Moim zdaniem raczej nie.
-
Też tak myślałem.
-
Masz jakies propozycje, co do Tuningu? :)
-
Mostka też bym nie ruszał (to są oczywiście tylko moje domysły).
Zwiększyć pojemność zasilacza ale też bez przesady - max 6800uF x2.
Pod względem poszerzania pasma w dół również bym nie przesadzał ze względu na nie dużą moc trafo ( przenoszenie przez taki układ czest. infra bez wiekszych ograniczeń może daje frajdę posluchania nisko schodzących basów aż do furkotania powietrza ale z reguły z utratą kontroli przy jednoczesnym wysysaniu pradu z zasilacza , utracie mocy i kontroli reszty pasma )
Same scalaki mocy STK mają z reguły zaskakująco energetyczny bas i resztę pasma i czasem coś z ciepłego brzmienia ale zależy to również od aplikacji. Możesz natomiast łatwo przetrenować sobie jakie efekty przynosi zwiększenie pojemności w obwodzie bootstrapu , na separacji zasilania stopnia sterującego ,itd itp.
-
Pomiń ten nieszczęsny pre, ulepszacze i regulatory, jak możesz zostaw samą regulację głośności albo wstaw potencjmetr od tego.