Audiohobby.pl

Czy MN66271 + TDA1543 da radę?

marivs

  • 220 / 5745
  • Aktywny użytkownik
24-10-2008, 21:00
Nie chciałem zaśmiecać forum nowym tematem oraz wcinać się w istniejące wątki ale może koledzy mają wiedzę na temat tego, czy z DAC tzw MASH MN66271 można wykorzystać wyjście cyfrowe (nóżki 1,2,3) i wpiąć się pod zewnętrzny DAC np. TDA1543. Z tego co zdążyłem się zorientować to TDA pracuje na na szynie danych I2S a MN to format EIAJ. Da się to z sobą spiąć czy szukać coś innego np. TDA1545 bo to już chyba jest również EIAJ albo coś z innych DACów w rozsądnej cenie i łatwo dostępnych w PL sklepach z elektroniką? Pytam bo chcę wykorzystać lepszy przetwornik D/A dla toru analogowego a MN pozostawić tylko do zarządzania pracą playerka. Nie ukrywam że chodzi o taniuśką Yamahę CDX-393 MkII. Uchował mi się taki playerek w stanie jak igła, tanim laserem jednak brzmienie mógłby mieć lepsze.

Datasheet:
MN66271
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/panasonic/MN662710.pdf
TDA1543
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/TDA1543.pdf
TDA1545
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/TDA1545AT.pdf


Pozdrawiam

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
25-10-2008, 02:39
W datasheet MN66271 jest napisane: Digital audio interface (EIAJ format), z tym układem będzie współpracować TDA1543A który wymaga na wejściach zegarowych sygnałów właśnie w takim japońskim formacie Sony. Zwykły TDA1543 nie będzie działać.

_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
25-10-2008, 02:43
Ale wg mnie dużo lepiej dać tam 2xPCM56z pasywną konwersją 500-750ohm, TDA nie ma wogóle startu do tych układów.
_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Gabriel

  • 1229 / 5709
  • Ekspert
25-10-2008, 06:10

TDA1543 (I2S) wstawiony w miejsce TDA1543A (EIAJ) będzie pracował.
Efektem niezgodności formatów będzie bardzo cichy sygnał audio, nie nadający się do wzmocnienia i wykorzystania.
Jeden z promotorów nosa stwierdził, że sygnał ten jest czysty...Gab********************************************
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

marivs

  • 220 / 5745
  • Aktywny użytkownik
25-10-2008, 09:40
Dzięki za podpowiedzi.
Znalazłem w moich okolicach TDA1543A po 6,50 a PCM56 po 33,20. Teraz pozostaje kwestia wyboru i odnalezienie gotowego projektu :)
Thx

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
25-10-2008, 22:45
Parkę PCM56 wylutujesz z wielu modeli odtwarzaczy CD Sony, np. CDP-490/590/670/770, CDP-M49/69 dostępnych na Allegro, w cenie nierzadko poniżej 30zł jeśli trafi Ci się egzemplarz uszkodzony, nie czytający płyt czy przywieziony z Niemiec w niezbyt odbrym stanie.

_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
26-10-2008, 03:12
Oto odpowiedni, sprawdzony projekt. Kalibracja liniowości i minimalizacja THD DACa opcjonalna, ale polecana. Wksazane wzmocnienie sygnału na wyjściu ok. 7x np. za pomocą OPA2604.

_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

marivs

  • 220 / 5745
  • Aktywny użytkownik
26-10-2008, 08:51
Dziękuję za schemacik. Tych OPA2604 to ile dać, 1 szt. na kanał czy 1 szt. do obsługi obu? Czy schemat jak poniżej jest odpowiedni na wzmocnienie (z datasheet)?

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
26-10-2008, 19:47
Ostatecznie można by ten schemat wyklorzystać ale proponuję użyć pasywną konwersję i ograniczyć filtrację, dlatego lepiej sprawdzi się ten uklad co poniżej. Wystarczy jeden OPA2604 lub dwa OPA604. Wejściowy rezystor do masy 500ohm pełniący rolę konwertsji I/V trzeba pominąć, jeżeli przy DACu jest uż R konwersji o takiej wartości, inaczej byyby dwa połączone równolegle co nic poza mniejszym sygnałem nie wnosi. Rezystor ten powinien być bezpośrednio przy DACu. Elementy 10ohm, 2.2-5pF w sprzężeniu zwrotnym są opcjonalne, stosować tylko na wypadek gdyby wystąpiły jakieś wzbudzenia, szumy, oscylacje. Kondensator na wejściu powinien załatwić podstawową filtrację w.cz. , ale również nie jest konieczny, całość działa bez tych elementów.  

_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

marivs

  • 220 / 5745
  • Aktywny użytkownik
27-10-2008, 10:52
Oo to już układ dla PCM jest praktycznie gotowy ale że aktualnie bliżej mi do zdobycia TDA to trochę pomęczę jeśli można?
Na rysunku poniżej jest przedstawiony układ TDA1543 + NE5532 o ile dobrze to rozumiem to na schemacie jest przedstawiona aktywna konwersja I/U? Sygnał który pojawia się na wyściu (nóżka 1) należy jeszcze dodatkowo wzmocnić i odfiltrować za pomocą drugiej połówki NE5532 - tylko jak? Jeśli chciałbym zastosować zasilanie dla NE5532 +5V tak samo jak dla TDA1543 to co się dzieje z Rbias - występuje tam jakieś obciążenie czy należy bezpośrednio połączyć nóżkę 7 z TDA do nóżki 3 od NE5532 a może coś innego (do masy 7 i 3?)? Czy taki układ ma sens?

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
27-10-2008, 22:19
Układ ma średni sens. 3n3 to za dużo, najwyżej kilka pF. Zamiast NE5532 - min. OPA2134, optymalnie OPA2604. Rezystor konwersji - koło 2.4-3k, wteedy nie potrzeba wzmacniać sygnału. Filtrację  opcjonalnie można zrobić dalej pasywną, rezystor 150ohm od wyjścia wzm. op. i jakiś kondensator do masy, 330pF-1nF. Nie jest ona konieczna. Wzmacniacz ma na ogół odpoweiednie filtry na wejściu. Zasilanie napięciem 5V to za mało, powinno być symetryczne +/- 12V. Przy 5V jakość będzie niska. Przy takim podłączeniu biasu do opampów nie można ich zasilać napięciem niesymetrycznym.
R bias bez zmian, tam musi być podpięty do masy odpowiedni rezystor ok 1.5k. Napięcie z tej końcówki łączysz bezpośrednio lub przez jakieś rezystory 1-2k z wejściami nieodwracającymi wzm. op.  

_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

marivs

  • 220 / 5745
  • Aktywny użytkownik
28-10-2008, 10:27
Zobrazowałem twoje słowa i układ powinien wyglądać mniej więcej tak jak poniżej?

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
28-10-2008, 18:27
Tak, tylko jeszcze jakieś bypassy na zasilaniu DACa i  wzm. op. (kondensatory).
_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Gabriel

  • 1229 / 5709
  • Ekspert
28-10-2008, 18:49
@marivsBypassy najlepiej wlutuj bezpośrednio na nóżki układów, tylko uważaj na przegrzanie scalaka.            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

marivs

  • 220 / 5745
  • Aktywny użytkownik
28-10-2008, 20:33
Dziękuję za wskazówki. W wolnej chwili sklecę układzik i podepnę pod yamaszkę.. mam nadzieję, że pojawi się ciekawsza góra, bardziej różnorodny bas i więcej przestrzeni.. spadnie tzw. "koc" z odtwarzanej muzyki.