Audiohobby.pl

Projekt 2way Seas ER18RNX + 27TBFC/G

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
25-07-2008, 23:32
Ponieważ przy przetwarzaniu basu najbardziej liczy się sztywność obudowy a tą można osiagnąc przy cieńszych niż 50mm ściankach poprzez zastosowanie odpowiedniego bracingu. Niski podział zakłada wypchnięcie częstotliwości rezonowania MDFu, czyli 200-600Hz poza pasmo przetwarzania woofera. Zauważ, że wiele jest naprawdę wysokiej klasy subwooferów na 30cm głośnikach, których ścianki mają po 19mm (np. konstukcje Linkwitza na XXLS czy Zapha na RSS)!

Osobiście nie zapędzam się tak daleko i rozważam około 25-30mm co przy użyciu kratownicy w zupełności powinno wystarczyć. Średniak ma grubsze ścianki bo to on odtwarza częstotliwości rezonansowe obudowy i taka koncepcja pozwala na wyeliminowanie ich w 10litrowej obudowie średniaka zamiast walki z rezonansami wiekiej budy. Do przetwarzania basu naprawdę nie trzeba aż tak grubych ścianek.

Wielu producentów bardzo drogich kolumn jednak stosuje potężne obudowy dla basowców w 3way, aczkolwiek wynika to w dużej mierze z faktu ich wyższego podziału. Np. B&W robi w serii 8 IMHO bardzo solidne obudowy aczkolwiek ich basowce mają podział dopiero przy 350Hz.

marko3T

  • 421 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
26-07-2008, 09:56
OK. To ja Ci powiem jak to wygląda z mojego doświadczenia.
 Zaphem nie jestem , ale zbudowałem b.dużo skrzynek i  sporo subów.
Ostatnio uzywałem suba na Peerlessie xls10 + membrana  przy stosunkowo małych wymiarach 40x40x40 użyłem podwójnych płyt mdf, ścianki miały po 4 cm plus kratownica w środku i komora na wzmacniacz.
I....i ten sub przy impulsach basu wyraźnie wibrował , wiec jak ktoś robi suba z 19 , to uważam jest olewactwo i działanie na sztuke.

Pzdr.

__________________
insomnia.lab      ( wystawiam faktury VAT)
__________________
Tylko V2!

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
26-07-2008, 10:09
Zobacz sobie np. to:

http://www.linkwitzlab.com/thor-design.htm

Z mojego doświadczenia wynika, że np. Seas ER18RNX nie jest absolutnie w stanie ruszyć na basie 24mm ścianek, kóre mu zafundowałem ;) Wiem, że w 3way ciśnienia będą większe ale dam też więcej wzmocnień i trochę grubsze ścianki (raczej 30mm). Z kolei jak dam sygnał testowy na 300Hz mimo obudowy sandwich i mat bitumicznych przy większych głośnościach można wyczuć lekkie drgania.
Wniosek, teoria z trudniejszym wyeliminowaniem drgań na środku niż na basie IMHO jednak się sprawdza.

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
26-07-2008, 10:17
Z resztą chodzi mi po głowie obudowa o owalnym profilu (oczywiście poza frontem), a jak wiesz takie obudowy są sztywniejsze przy tej samej grubości ścianek od zwykłych sześcianów. Muszę tylko załatwić sobie dostęp do CNC...

Pozdrawiam

Rafaell

  • 5033 / 5897
  • Ekspert
26-07-2008, 10:32
Przede wszystkim nie masz na nisko tonowcu 3 dołków w charakterystyce wynikąjącej z długości szerokości i wysokości obudowy.Co do sztywności to można obudowę jeszcze pocienić tylko wystarczy ją użebrować
Mnie chodzi po głowie także owal na froncie, tak że jestem krok dalej ;)

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
26-07-2008, 10:34
Btw. Marko szanuję Twoje doświadczenie i między innymi dlatego ustawiam się ze swoją koncepcją gdzieś po środku między tym co sam robisz a tym co robi np. Zaph czy Linkwitz.

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
26-07-2008, 10:36
Dokladnie Rafaell, fale stojące nie mają prawa zaistnieć ponieważ częstotliwości odpowiadające modom obudowy są poza pasmem przetwarzania nisko ciętego woofera.

Rafaell

  • 5033 / 5897
  • Ekspert
26-07-2008, 10:53
Tak tylko to połączenie tylko dwóch dróg i głośników perfekt dobrze pracujących w pasmach dla siebie przeznaczonych :)
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

marko3T

  • 421 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
26-07-2008, 12:43
Rafaell z tym pocienieniem skrzynek to wcale nie jest dobry pomysł , tu kratownica nie jest lekarstwem na wszystko. Mój opis suba wyżej powinien zoobrazowac w czym rzecz. Grube ścianki , kratownica , a jednak drgał.

Takie B&W w swoich top skrzynkach ma i owal i kratownice , a ścianek nie odpuszcza.  

__________________
insomnia.lab      ( wystawiam faktury VAT)
__________________
Tylko V2!

marko3T

  • 421 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
26-07-2008, 12:46
Słucham muzyki:-) Słucham instrumentów grających na środku pasma i wiem że  jest  problem z wibracjami , ale to rezonanse nieco innego charakteru niż te będące udziałem pracy woofera i jego wychyleń.

__________________
insomnia.lab      ( wystawiam faktury VAT)
__________________
Tylko V2!

Rafaell

  • 5033 / 5897
  • Ekspert
26-07-2008, 13:31
>> marko3T
Odnośnie ścianek to czas już odejść od płyty wióroweji w każdym razie częściowo, są nowe materiały na bazie celulozy jak np papier nasączany żywicą, ewentualnie bardzo sztywna staje się (ale tylko na rozciąganie) obudowa zbrojona włóknem węglowym-wiem to kosztuje ale jakość musi kosztować. Każda obudowa o budowie wielowarstwowej i wielo materiałowej będzie lepsza od prasowanych trocin i ładnie położonego forniru.

Z tymi wibracjami na średnich to sobie już lata swietlne temu poradzono dając wokół głośnika na frontowej ściance np. filc zapobiegając odbiciom i dyfrakcjom-ja tak mam i charakterystyka mi się wyprostowała aż o 3dB ! No cóż ale jak ktoś chce być estetą i mieć piękny drewniany front to niech cierpi :)

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rafaell

  • 5033 / 5897
  • Ekspert
26-07-2008, 13:40
Nie chodzi tak że o kratownicę, kartka zgięta na pół nie jest niczym wzmocniona ale jest sztywniejsza i o czymś takim należy pomyśleć budując pudła do kolumn- może takie brzydkie samochodowe 2CV Citroena zbudowane z blachy falistej ;)

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

misiomor

  • 2094 / 5902
  • Ekspert
26-07-2008, 16:06
W dziedzinie drgań ścianek jest sporo literatuty (LsDC Dickasona) i dostępnych na sieci pomiarów akcelerometrem (stereophile). I jednak największe problemy z drganiami w obudowach z MDF są na środku (zakres 300 - 600Hz).

Ja sam też kiedyś robiłem eksperymenty - i to przy użyciu przestrajanego generatora RC, gdzie mogę kręcąc gałką precyzyjnie dostroić się do konkretnego rezonansu. Rezultaty - duża obudowa (21cm x 50cm x 100cm) z MDF 19mm, pracująca pełnopasmowo (studencka konstrukcja, Audax w bandpassie, podział niskie - średnie zrobiony całkowicie akustycznie, sępiłem na elementach zwrotnicy które wtedy były drogie i trudno dostępne) i brzęczenia były w okolicach 350Hz - pomimo dużych powierzchni i cienkiego MDF-u.

Z kolei w basach ew. drgania mają charakter bardziej równy i liniowy tak więc są mniej szkodliwe. A najskuteczniejszą metodą ich eliminacji jest IMHO wstawianie wieńców i kratownic. Jak ktoś ma w nosie normy europejskie - może zwiększać masę ruchomą ścianki poprzez przyklejanie blachy ołowianej.

Na środku - gdzie problem jest z falą bieżącą w materiale, oprócz wzmocnień warto też zastosować strukturę sandwich z materiałów o różnych prędkościach dźwięku.

kondrax

  • 96 / 5807
  • Użytkownik
26-07-2008, 17:47
I tak jak już kiedyś z misiomorem rozmawiałem na PW. Że jednym z lepszych materiałów na obudowy był by kamień (żywica  + kamień ) ale to maszyny trzeba mieć lub formy robić.

Arek_50

  • 1130 / 5903
  • Ekspert
26-07-2008, 18:59
Nigdy nie budowalem kolumn ale taka mnie mysl przesladuje by wykorzystac przy konstroowaniu obudowy gotowe rozwiazania "matki natury".Mam tu na mysli budowe czaszki kozlow gorskich.W skrocie sa to podwojne kosci czaszki wypelnione plynem ochraniajace mozg przed wstrzasami podczas walk toczonych przez samce.Moze by wykorzystac miedzy sciankam silikon i wzajemnie odizolowac....nic tak sobie tylko mysle patrzac na grube scianki Rehdeko......