Audiohobby.pl

Obudowy zamknięte i stare głośniki..

cypher

  • 252 / 5874
  • Zaawansowany użytkownik
30-05-2008, 20:50
Kupiłem stare- 35 letnie kolumny w obudowie zamknietej,
Woofer ma zawieszenie materiałowe i membrenę z pulpy papierowej, wygląda jak odwróćony do góry nogami SS węglowy (znaczy się fałdy i nierównosci są od spodu). No i teraz pytanie.
Czy zawiesznie w takim głośniku MUSI być szczelne ? Czy nie koniecznie..
Jest tak, że wciśnięcie woofera palcami powoduje ze ugina się do środka obudowy ale już nie wychodzi tak chętnie, działa jak by go nasmarowna gęsty smarem.
Skutek jest taki, że jest zdecydowany brak basu. Po wyciągnieciu wooferea na zwenątrz gra jak się patrzy membrana pięknie skacze w górę i w dół ;-)) bas jest soczysty i głęboki ..
Samo zawieszenie jest wysmarowane lepkim mazidłem koloru czarnego i zdecydowanie w dolnej częsci zawieszenie mazidła jest więcej, wygląda jak by spłyneło.
Pytania być może banalne ale nigdy nie miałem  do czynienia z obudowami zamkniętymi, i według mojej wiedzy powietrze zamknięte w obudowie powinno działac jak poduszka, ale w takim wypadku szczelnośc głośnika jest niezbędna..
Czy ktos mi naświetli sprawę ??

AWS 303

  • 854 / 5897
  • Ekspert
30-05-2008, 22:46
Ja mam taki sam przypadek, że wcisnę głośnik i on powoli odchodzi. Ale ja mam bas dobry...
Jaką moc mają kolumny i wzmak? RMS i MAX

Krs47

  • 1037 / 5899
  • Ekspert
31-05-2008, 00:41
Powolny powrót wciśniętej membrany w obudowie zamkniętej powinien świadczyć o jej szczelności. Skompresowane powietrze powoli powraca do swojej pierwotnej objętości. Wystarczy, że w zamknietej komorze basowca będzie jakaś nieszczelność i głośnik przestanie powoli powracać do swojego naturalnego ułożenia po wciśnięciu.

Krs47

  • 1037 / 5899
  • Ekspert
31-05-2008, 00:42
Czytaj "jest OK" ;)

Zdzislav

  • 256 / 5898
  • Zaawansowany użytkownik
31-05-2008, 21:03
Cypher zapodaj foty.

Ja też niedawno zakupiłem takie cuś. 2x 25cm w obudowie zamkniętej. Basu miałem akurat całkiem sporo, ale był ociężały jakiś taki ciemny. Wiesz co zrobiłem? Wywaliłem tylną ściankę - czyli zrobiłem open boxa - teraz gra super:)

Oczywiście miałem sprawę ułatwioną,bo tylna ścianka była przykręcona na wkręty :)

miku

  • 36 / 5853
  • Użytkownik
04-06-2008, 21:15
zrobilem dokladnei to samo ze scianka. i pojawilo sie duuzo basu.ale mam problem bo jedna kolumna stoi w rogu i przez to ma wyraznie mocniejszy bas. wiec w sumie wrocilem do zamknietej obudowy. teraz mysle co by to 35 letnie ustrojstwo przerobic.
kokoa koko kokko!koko kokkoko? koko kokko!