Audiohobby.pl

Obudowa zamknęta i Bass-Reflex

rochu

  • 332 / 5869
  • Zaawansowany użytkownik
26-05-2008, 23:39
Mam Yamahy w obudowie zamkniętej i bardzo sobie chwalę ten bas, nie mniej dwa dni obcowania z Goodmansami w OB daje mi wiele do myślenia.
Kilka lat temu zbudowałem kilka odgród i od tego czasu zapomniałem juz jak fajny to może byc dzwięk, zwłaszcza gdy wchodzi on w interakcje z pomieszczeniem tak trudnym jak u mnie.

Swoją drogą, zastanawiają mnie ostatnio konstrukcje takiej manufaktury jak Auditorium 23.

Rolandsinger

  • 2894 / 5900
  • Ekspert
26-05-2008, 23:41
BR zawsze można przytkać albo ustawić z tyłu (o ile jest z tyłu) coś bardzo wygłuszającego i nic nie zabuczy, a bas będzie kilkakrotnie głębszy niż z zamkiętej obudowy.

Rollo
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
26-05-2008, 23:53
Dzisiaj słuchałem sobie toccaty i fugi J,S.Bacha na organach bas był niesamowity ale nic mi nie burczało czy bumiało ,nie wiem z kąt te stereotypowe uogólnienia  ? Jego ma być słychać a on nie ma łoić bo nie o to chodzi w brzmieniach naturalnych instrumentów

Rafaell

zoltar7

  • 1309 / 5902
  • Ekspert
27-05-2008, 00:16
Odpowiadasz na wpis
>> AWS 303, 2008-05-26 23:03:40
>Ja mam obudowę zamkniętą. I dobrze. Basss jest no, jak z suba.

O czym tu gadać... jak ktoś ma dużo miejsca na kolumny to lepiej zrobić sobie OZ, lepsza kontrola basu, ale aby zejście było niskie potrzeba zazwyczaj stosunkowo dużej obudowy, BR to kompromis, mniejsza obudowa przy takim samy zejściu ale gorsza kontrola basu. W OZ za membraną głośnika tworzy się poduszka powietrzna, która powoduje, że zejście basu jest łagodniejsze i mówiąc obrazowa krzywa opada powoli, w BR wiadomo cuda się robią na sznurku ale w pewnym momencie powietrze uchodzi tą śmieszną rurką... i tyle :))

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
27-05-2008, 00:25
>> zoltar7, 2008-05-27 00:16:27
Ja widzę że to także kwestia wzmacniacza u mnie po zmianie z Sony TA-F770ES z DF100 na Audiomatusy AM250 to właśnie tą poduszkę w zamkniętych kolumnach robi wzmacniacz, po prostu trzyma je za pysk  na prawie 40 cm niskotonowcu jest rewelacja. Teraz czas wymienić obudowę na sztywniejszą lub zastosowanie dodatkowego elementu stratnego oprócz otworów BR i będzie super
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich akcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany czy powierzyłbyś reklamę i pieniądze komuś takiemu ?

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
27-05-2008, 00:37
Byłbym zapomniał u mnie prawie nie czuć powietrza wychodzącego z otworów BR i tak chyba powinno być dobrze zrobione
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich akcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany czy powierzyłbyś reklamę i pieniądze komuś takiemu ?

dartman

  • 62 / 5902
  • Użytkownik
27-05-2008, 10:09
Przy OZ jest dużo, dużo lepsza kontrola basu. Przed przejściem na OZ miałem kolumny Vienna Acoustic Beethoven. Basu było, że ho ho, cały pokój. Po wymianie na Re90 basu jest mniej objętościowo ale jakościowo bez porównania.

Re90 są ze trzy razy większe objętościowo od VA.

IMHO jak ktoś raz posłucha OZ z dobrze dobranym wzmakiem to nie ma powrotu do BR.

Zdzislav

  • 256 / 5898
  • Zaawansowany użytkownik
27-05-2008, 10:25
>IMHO jak ktoś raz posłucha OZ z dobrze dobranym wzmakiem to nie ma powrotu do BR.

IMO:
No a jak się posłucha głośników bez obudowy to nie ma powrotu do pudełek. Odgrody, magnetostaty, wielkie elektrostaty( tych akurat nie słuchałem ale z opini wynika ze to też jest to ) Trzeba pamiętać, że obudowa zawsze była kompromisem.

Sam mam kolumienki pioneera z konca lat 70 - hpm 100. Obudowa basreflex. W porównaniu z dzisiejszymi basreflerxami, które miałem przyjemność posłuchać, bas jest super kontrolowany, krótki, suchy. Ale jak przejdę na odgrody, od razu słychać że te pudełka dodają od siebie sporo.

Ale jak miałbym wybierać między basreflexem a ozetem To wybrałbym ten zespól głośnikowy który po prostu lepiej gra. Wydaje mi sie ze tu nie ma reguły. Dobrze zaprojektowany basreflex moze zagrać jak oz i na odwrót.

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
27-05-2008, 10:28
>> dartman, 2008-05-27 10:09:05
No to miałeś pecha, u mnie kolega josef był zdziwiony i myślał że basu będzie niewiadomo ile przy 15" głośniku z BR a tutaj niski kontrolowany bas podany bardzo delikatnie, jak dla mnie bardzo realnie. Jeszcze raz podaję że napędzają je Audiomatusy 250 które jako wzmacniacze w klasie D używane są przez producentów kolumn najwyższej klasy do napędzenia osobno niskotonowców. Można to jeszcze poprawić ale trzeba się bawić we własnym zakresie i tylko dla siebie, niektóre rozwiązania patentowe jeszcze nie wygasły a konkurencja ich nie kupiła i nie wdrożyła w życie

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich akcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany czy powierzyłbyś reklamę i pieniądze komuś takiemu ?

Zdzislav

  • 256 / 5898
  • Zaawansowany użytkownik
27-05-2008, 10:40
A ja na 12 calowych głośnikach pionka( stywno zawieszonych) w 20m2 mam ilościowo mniej basu niż z 17cm głośnika produkowanego w dzisiejszych czasach :) Stare vintage pod względem basu są fajne.  Bardziej naturalne niż nie jeden dzisiejszy głośniczek. Ale nie ma sie co dziwić. Teraz jest moda na mocny bas, słucha sie syntetycznych, "cyfrowych" kino-domowych dźwięków, a wtedy słuchało się muzyki... Oczywiście nie jest to regułą, jak to w audio bywa.

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
27-05-2008, 10:41
>> Zdzislav, 2008-05-27 10:25:11
Masz sporo racji, każde rozwiązanie obarczone jest pewnymi kompromisami, kosztami i na to nie ma rady .Wraz z ich likwidacją rosną koszty. Kto dziś ma takie rozwiązanie ściana z cegieł jest odgrodą a głośnik promieniuje sobie spokojnie do osobnych pokoi .W latach 50-60 budowano takie audiofilskie ściany z wmurowanym głośnikiem. Właśnie stoję przed problemem dania bardzo drogiego materiału na obudowy który nie będzie przenosił w BR na zewnątrz żadnych drgań i znając życie skończy sie na jakimś kompromisie

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich akcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany czy powierzyłbyś reklamę i pieniądze komuś takiemu ?

Rafaell

  • 5033 / 5896
  • Ekspert
27-05-2008, 10:47
>> Zdzislav, 2008-05-27 10:40:57

Tak zapomnieliśmy że referencją do odsłuchów powinna być muzyka instrumentów klasycznych z dużej orkiestry to najłatwiej skonfrontować w pamięci z tym co gra u nas w pokoju z tym co słyszeliśmy np. tego samego dnia w filharmonii na żywo. Syntetyczne perkusje są dźwiękowo nieprzewidywalne i wtedy głośnik staje się zamiast reproduktora dźwięku kolejnym instrumentem a chyba o to nie chodzi

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich akcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany czy powierzyłbyś reklamę i pieniądze komuś takiemu ?

marko3T

  • 421 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
27-05-2008, 11:02
 zoltar7, 2008-05-27 00:16:27

>O czym tu gadać... jak ktoś ma dużo miejsca na kolumny to lepiej zrobić sobie OZ, lepsza kontrola basu, ale aby >zejście było niskie potrzeba zazwyczaj stosunkowo dużej obudowy,


Jak chcesz mieć zejscie w OZ i dasz przewymiarowaną obudowe , to uzyskasz bas jak z kiepsko zestrojonego bassreflexu.  
Kolejny mit  , to zawsze lepszy impuls z OZ.   Tak nie jest , bo odpowiednio dobrana skrzynka, głosnik, wytłumienie oraz  port BR da dobry impuls i niskie zejscie. Jednak taki bassreflex może nie wszystkim przypaść do gustu , bo co prawda będzie nisko schodził , ale nie będzie tej basowej przewalanki której wielu oczekuje. Można mieć duzy głośnik i stosunkowo mało basu.

Porównywałem kiedyś bezpośrednio OZ z BR obydwa na 8 calowych wooferach i bas z OZ był tak spłycony, że miało się wrażenie iz kontrabas nie ma wszystkich strun , mało tego impuls był podobny , bas z BR na pewno nie wlókł się po pokoju.


____________________________
Dobrze słyszę??  Tak , to bassreflex!
__________________
Tylko V2!

AWS 303

  • 854 / 5897
  • Ekspert
27-05-2008, 11:13
Mógłby mi ktoś wytłumaczyć co to jest OZ?

AWS 303

  • 854 / 5897
  • Ekspert
27-05-2008, 11:13
Chyba Obudowa Zamknieta