Audiohobby.pl

Rehdeko pomiary

lancaster

  • Gość
10-03-2008, 09:40
Molibdrn, to są pomiary RK125 !
fullrangr + tweeter eliptyczny z "trąbką". Trąbka ma za zadanie rozpraszanie wyskoich tonów poza osią a tlumieni ich na osi.
Cał zwrotnica to kondensator 4,7uF na tweeterze. Polaryzacja zgodna.

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
10-03-2008, 13:26
To są głośniki 4-omowe?

Widać brak kompensacji baffle step na charakterystyce. Podział pewnie koło 5kHz, bo ten niskotonoweiec raczej wyżej nie pójdzie.
A co za problem zrobić coś podobnego na Tonsilach? Efektywność będzie trochę niższa ale to chyba bez znaczenia obecnie?
Dwa GDN16/30 8ohm równolegle i to tego jakiś mały szerokopasmopwiec 8cm albo mniejszy, lub np. GDW 9/60 (nic nie trzeba doklejać, ani brać głosników z telewziora, cyba ze szerokopsamówka GDS10/20 bardziej tu pasuje) i też gra podobnie.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
10-03-2008, 17:35
Podział na zboczach ch-ki głośników. Jeśli oba grają to samo może być ni za dobrze - stąd takie dołki.
Właśnei takie niefiltrowane połączenia stosował Tonsil. Jeden kondensator tu już filtr I rzędu, a więc wartość wpływa na podział i charakterystykę.
Z charakterystyki właśnie ten Tonsil wydał mi się podobny, z tym że mocowo trzebaby dwa brać żeby osiągnąć potrzebną dynamikę i podobbną powierzchnię membrany. Oto jego parametry.

GDN 16/30 - 8 Ohm

Indeks wyrobu - 9515104308
Impedancja - 8 [Ohm]
Pasmo przenoszenia - 100 - 5 000 [Hz]
Moc nominalna (obudowa 9 dm^3, 100 godz. ciągłej pracy) - 30 [W]
Moc maksymalna - 60 [W]
Efektywność - 87 [dB]
Częstotliwość rezonansowa FS - 54 [Hz]
Rekomendowana częstotliwość podziału -  
Rezystancja cewki - 7,7 [Ohm]
Wysokość cewki - 7,4 [mm]
Średnica rdzenia cewki - 25 [mm]
Wysokość szczeliny - 4,6 [mm]
Szerokość szczeliny - 1,5 [mm]
Średnica zewnętrzna magnesu - 70 [mm]
Średnica wewnętrzna magnesu - 32 [mm]
Wysokość magnesu - 15 [mm]
Waga magnesu - 0,23 [kg]
Indukcja w szczelinie B - 0,67 [T]
Energia w szczelinie - 102,4 [mJ]
Materiał magnesu - ferryt
Materiał membrany - celuloza
Materiał zawieszenia - pianka
Materiał korpusu cewki - nomex
Materiał cewki - miedź
Materiał kosza - blacha stalowa
Objętość ekwiwalentna VAS - 0,019 [m^3]
Dobroć mechaniczna QMS - 4,9 [-]
Dobroć elektryczna QES - 0,6 [-]
Dobroć całkowita QTS - 0,54 [-]
Całkowita masa ruchoma MMS - 9,2x10^-3 [kg]
Podatność mechaniczna zawieszeń CMS - 94x10^-5 [m/N]
Wskaźnik siły BI - 6,4 [Tm]
Powierzchnia czynna membrany SD - 12,2x10^-3 [m^2]
Waga głośnika - 0,62 [kg]
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
10-03-2008, 19:35
OK, panowie, eksperyment w toku.
Rehdeko wersja alfa by Molibden.
Odłączyłem z systemu aktywną zwrotnicę, wziąłem w/w głośniki i połączyłem je tak jak w Rehdeko.
Niskośredniotonowy GDN16/30 4 ohm puszczony fullrange bez żadnej zwrotnicy, uzupełnia go GDW9/60/2 8ohm  grający przez kondensator 1,5uF +47nF równolegle i tłumiony rezsytorem szeregowym 8.2ohm. Obudowa ok 7L.

Główną robot odwala oczywiście GDN który spisuje się w roli szerokopasmówki nieźle, a uzupełnia go wspomniana papierowa wysokotnówka. Brak nieco basu i wypełnienia na dole. Przestrzeń i scena szeroka, wysunięta. Dzwięk bogaty, detaliczny, z pogłosami. Spójny, poza niemocą w basie. Odmulony, lekki. Odrobinę jasny.

Gra właśnie płyta Jethro Tull "Roots to branches" znana ze słabej realizacji. Daje radę, mino wszystko wypada lepiej niż wcześniej. Zródło - Molibden NOS DAC na AD1866.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

lancaster

  • Gość
10-03-2008, 21:01

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
10-03-2008, 21:31
Lancaster,

Odpowiedziałem w sprawie transportu.
BTW niedługo będziesz miał ode mnie do porównania z PCM56 wspomniany wyżej NOS DAC z układem Analog Devices (taki kieszonkowy :-)  bo jest bardzo mały), obudowę ma taką jak trzeba i własne zasilanie. Tylko że jeszcze go nie wysłałem bo słucham na nim ostatnio ciągle, ale wszytko przygotowanie.

Wysokotonówka GDW jest oczywiście stożkowa. Trochę chyba za mało stłumiona, albo za bardzo dzisiaj jestem zmęczony, ale już nie będę jej tłumił więcej bo i tak czekam na zamówione kolumny na Vifach.

Graaf,

to wyglada na jakiś miękko zawieszony woofer, bo ładnie tego basu tam daje i za wysoko nie idzie, ale break-up ma taki że pewnie sztywna membrana tam jest.

_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
11-03-2008, 14:55
No cóż o kwestię nazewnictwa nie będę się kłócił jednak fs poniżej 100Hz to już bas...
Poza tym, głośnik nawet nie sięga 10kHz, a powinien, jesli ma być uznany za średniotonowiec.
Do tego 12dB peak na 2,5kHz dyskfalifikuje go z odtwarzania jakiejkolwiek średnicy.
Wyobrażasz sobie co by się działo gdyby tam dokleić tubkę czy inny whizzer? Zobacz jakie charakterystyki przenoszenia i impedancji mają średniotonowce, np. na stronie ProTonsilu.
Ten GDN który wkleiłem jest przy nim równy jak stół a mimo to 4dB górka między 4-5kHz potrafi doprowadzić do szału przy dłuższym słuchaniu, i to szczegółnie na dżwiękch gitary (!!!).

W połączeniu z piecem, wzm. gitarowym (np lampą) i efektakami taki głośnik można traktować jako część instrumentu i wykorzytywać jego specyficzne "właściwości" do kształtowania brzmienia ale (!!) to głoślik gitarowy, specjalizowany, o bardzo wąskim zastosowaniu. Częstotliwośc prznoszenia jest ograniczona specyficznie do 7kHz a więc możliwości gitary.

Dla mnie istotne jest:
- użycie zerowego rzędu zwrotnicy na glośnik niskośredniotonowy (filtracna akustyczna na zboczach charakterystyki)
- uzupełnienie filtrowanym I rzędem wysokotonowcem tej szerokopasnmówiki (niskośrednio) odciętej poza zakresem krytycznego podziału (over 3,5kHz) i wykorzytanie jej zbocza charakterystyki jako filtru
- obudowa stratna - coś pomiędzy OZ a BR.

Efektywność jest bez znaczenia, podobnie jak użyte głośniki - dla mnie estradowiec i eliptyczny głośnik z telewizora nie jest żadną "religią" - wcale nie trzeba się tego trzymać - można z powodzeniuem użyć współczesnych głośników i 10-100W wzmacniacza który je bez bólu napędzi i wytworzy odpowiedni SPL (więcej jak 100-105dB w peaku nie jesty chyba w domu potrzebne?).

PS przy wpisywaniu nie można używać znaków większości/ mniejszosci, czemu?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

fistulator

  • 348 / 5899
  • Zaawansowany użytkownik
12-03-2008, 09:04
przeprasza że się wtrącam ale hmm "muzyczna średnica" mieści się w zakresie ok. 180Hz do góra 880hz ( a właściwie to do jakiegoś 600Hz) więc cała się do tej górki mieści nawet z większością istotnych harmonicznych a z tego co czytałem dla pana Rehde liczyło sie głównie to co produkują z siebie instrumenty.

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
12-03-2008, 18:05
To, że głośnik w Rehdeko ma fs 113Hz to wcale nie jest dobre...
a co z basem? Takim prawdziwym? Tam nie ma kompensacji baffle step, trzebaby dodać elektroniczną z dzielnikiem R/RC [ vide Minimalistyczny EQ http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=30832 ]. Chyba że nie interesuje nas liniowa charakterystyka, tylko rosnąca, jak w tych głośnikach, od kilkuset Hz do kilku kHz. Tylko że to nie ma nic wspólnego z neutralnością. Z naturalnością może tak, bo wydobywa detale ze średnicy, ale kosztem neutralności.

Poza tym, głośnik śedniotonowy powinien mieć (jak każdy inny) jak najszersze pasmo, żeby nie zmuszać go do takich kompromisów, jak granie na skraju swojego pasma przenoszenia i opadających zboczach charakterystyki, gdzie za wiele nie może pokazać. Może nie 10kHz, ale 7kHz płaskiej charakterystyki.

Z tej konstrukcji widać że jednym z założeń była wysoka efektywność, co dla konstruktora - naśladowcy jest sporym ograniczeniem i sztywne trzymanie się ich to rzucanie sobie kłód pod nogi. Chociażby wysokie fs i ubogość basu. Jesli więc główny głośnik ma zasługiwać na miano szerokopasmowego, to powinien przenosić szersze pasmo, co bez problemu można osiągnąć przy normalnej efektywności 85-90dB. 2.5kHz to już powiedzmy wysokie tony, ale jak chcesz tego słuchać bez korekcji, filtracji, w pełbym paśmie - to będzie ewidentne "darcie mordy".

Dobrze też jest, jeśli głośnik reprodukuje w miarę szerokie pasmo - w celu uzyskania homogeniczności podziały powinny leżeć w obrzarze zmniejszonej czułości słuchu.

Jeden głośnik Olsena w OB? Hm, a co z resztą pasma? Jeden głosnik zawsze można wsadzić w skrynkę czy w odgrodę ale czy to to chodzi? Ja oczekuję czegoś dużo lepszego.

Pozdrawiam
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

lancaster

  • Gość
12-03-2008, 18:11
Molibden, rzywiex do Poznania jakies kolumny z prawdziwym base, postawimy je przy Rehdeko i posłuchamy :)
....sprawa nie jest prosta, bo tam bas jest....i to bardzo naturalny....choc fakt ....do rocka przydalby sie większy(myslę o rk125)
Strojenie obdowy jest ok 60Hz .... same pomiary tak jak piszecie nie rozpieszczają ;)

magus

  • 20990 / 5904
  • Ekspert
12-03-2008, 18:49
graaf,

też miałem się przyczepić tej naturalności vs naturalności

tylko że dla mnie jak coś jest naturalne, to dlatego, że jest neutralne właśnie :)

ale ja się nie znam na tej waszej kolumnowej sofistyce :))

------------------
maciek_m
Odszedł 13.10.2016r.

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
12-03-2008, 18:59
Chodzi mi o to, że taka wznosząca się (lekko) charakterystyka lepiej oddaje w warunkach odsłuchu brzmienie instrumentów niż liniowa (płaska) i stąd może być uważana za nartutralną, choć nie neutralną.
Tego basu pomiary już nie pokazują, tylko naturalny roll-off głosnika bez kompensacji.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
12-03-2008, 19:02
Raczej "nie zaposiadam" płyt których dałoby się słuchać bez obecności przynajmniej średniego basu (rock + elektronika + rock elektroniczny, nawet klasyka wymaga tego basu, chyba że są to jakieś kwartety skrzypcowe), subbasy <40Hz mnie nie interesują.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
12-03-2008, 19:03
< 40Hz mnie nie interesują.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
12-03-2008, 19:05
Z tą wznosząca się charakterystyką chodzi gł. o odsłuch poza osią - niestety nasze uszy zniekształcają prostoliniową ch-kę w dół, stąt ta "antycharakterystyka" może to wyrównać.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!