Audiohobby.pl

Dlaczego OZ znika z rynku???

AWS 303

  • 854 / 5905
  • Ekspert
11-01-2009, 22:44
Witam.
Dlaczego coraz rzadziej widuję w sklepach kolumny w Obudowie Zamkniętej?
Czy to za sprawą dużej ilości młodych amatorów głośnego "łubudubu"?
Przecież OZ, mimo kilku wad, ma także zalety, których żaden BR nie posiada...

Arek_50

  • 1130 / 5910
  • Ekspert
11-01-2009, 22:51
Lubie OZ,sam slucham kompromisu-NHTSuper One z subem,czyli Super Two.Ale ze maja podwojne gniazda moge sluchac jak chce. :)))

Molibden

  • 1906 / 5910
  • Ekspert
12-01-2009, 03:47
Widać zalety BR przeważają nad zaletami OZ a wady OZ nad wadami BR.
Obudowa zamknięta wymaga dużego głośnika niskotonowego, przynajmniej 22-25cm, jeśli ches się uzyskać sensowny, porównywalny z BR bas. To oznacza też wymóg by konstrukcja byla 3-drożna lub miała głośnik niskotonowy dający się nisko ciąć, np koło 1.5-2kHz, inaczej będzie dziura na średnicy. Więszy głośnik to szersza ścianka przednia, pozwalająca dobrze skompensować baffle step. Czyli w sumie większe koszty i gabaryty a to nie ułatwia sprzedaży. Za to z BR można zrobić wąskie i smukłe kolumny z 1 lub 2-ma niskotonowymi 13-kami.

_________________________________
Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

misiomor

  • 2094 / 5909
  • Ekspert
12-01-2009, 08:29
Bassreflex może być np. 3 razy mniejszy niż OZ o podobnej wytrzymałości mocowej, f3 i efektywności. Ot cała tajemnica. Do tego głośnik może być mniejszy, a więc pozwalać na 2-way tam gdzie OZ wymagałaby 3-way.

Dudeck

  • 5101 / 5875
  • Ekspert
12-01-2009, 09:44
Tylko w BR jest jedno ale - ten niski , głęboki bas to efekt nastrojenia tunelem ( tunelami ) pewnej jednej częstotliwości z tego zakresu , który dominuje nad resztą w takim stopniu , że pozostały bas siłą rzeczy ( a raczej wynikający z faktu małego głośnika basowego ( de facto średnioniskotonowego ) ) jest nieobecny i całe pasmo te gra nienaturalnie i nie do zaakceptowania - nie mylić efektywnie z efekciarstwem .

misiomor

  • 2094 / 5909
  • Ekspert
12-01-2009, 10:17
Bassreflex wcale nie musi mieć podbicia jednej częstotliwości. Czasem na podstawie samego wykresu SPL trudno jest "na oko" powiedzieć gdzie jest Fb.

misiomor

  • 2094 / 5909
  • Ekspert
12-01-2009, 10:18
PS. Obudowa zamknięta też ma jedną częstotliwość charakterystyczną - podstawowy rezonans mechaniczny głośnika w obudowie.

misiomor

  • 2094 / 5909
  • Ekspert
12-01-2009, 12:08
Powiedzmy że chcemy sobie zbudować kolumny. Nie jakiś hi-end siegający 20Hz, ale w miarę przyzwoite paczki pozwalające usłyszeć 40Hz w pomieszczeniu.

Na początek BR. Seas CA18RNX (255PLN sztuka) w obudowie 18dm3 strojonej do 38Hz. Dostajemy f3 w okolicach 45Hz, wytrzymałość (akustycznie, limitowana Xmax) 0.15W która utrzymuje się do 32Hz. Do tego woofera pasuje prawie każdy tweeter, nawet z 22TAF/G da się zrobić 2-way akustycznie 4th (podział 2.5kHz). Tak więc gwizdek (niezły na samej górze na dodatek) będzie kosztował 105PLN. Zwrotnica z podziałem 2.5kHz droga nie będzie (powiedzmy że 100PLN za części w wersji wypas) i do tego nieduże cewki filtru woofera (ok. 2mH) nie będą za bardzo oddziaływały z peak\'ami impedancji. Rura BR za 5 PLN i w rezultacie mieścimy się w 465PLN za części.

A teraz OZ. Walimy z grubej rury a więc L26RFX/P (480PLN). Buda 45dm3 daje nam Fc=44Hz i Qtc=0.7 a więc f3 podobne jak w BR z przykładu powyżej. Wytrzymałość mocowa 0.15W przy 40Hz, a więc znowu podobnie jak w BR. Co prawda OZ nie "siądzie" tak dramatycznie jak BR poniżej 32Hz, ale w założeniach hi-endu nie było. Podział - tu zaczynają się problemy, ten woofer (i tak znakomity w swojej klasie) sięgnie najwyżej 600Hz. Duża buda a więc potrzebna jest solidna kratownica (koszty CNC). Cewka filtru - pewnie bez czegoś ponad 5mH się nie obejdzie zwłaszcza że ścianka szeroka a więc baffle step nisko. Podbicie okolic rezonansu przez taki filtr może być dokuczliwe (i dzwonić w impulsie gorzej niż BR) a żeby mu zapobiec, trzeba wypłaszczać rezonans kosztem ok. 600uF w polipropylenach (250PLN), pozostałe elementy zwrotnicy 3-way też będą trochę kosztować (minimum 250PLN). Do tego średniotonowy RS52AN-8 (125PLN) i 22TAF/G (105PLN). Nie licząc różnicy w kosztach obudów mamy 1210PLN albo nawet więcej.

Rezultat - koszty wyprodukowania kolumny OZ są wielokrotnie wyższe. Jest ona wielka, szeroka a więc ma niski WAF. A przy typowej muzyce, w której częstotliwości poniżej 40Hz pojawiają się sporadycznie, różnice brzmieniowe jakieś spektakularne nie będą - dla typowego klienta, w salonie audio, "na pierwszy rzut ucha". Może nawet furkotanie BR da mu wrażenie "szybkości basu".

Dla siebie - nie mam wątpliwości że OZ jak z powyższego przykładu jest dużo lepsza i solidniejsza. Tłokowość w całym pasmie i wady twardych membran wyeliminowane w stopniu na który układ 2-way nigdy nie pozwoli. Tym niemniej jeżeli do salonu audio przychodzi klient gotowy wydać 5kPLN na parę kolumn (jak na polskie standardy ekstremalnie rozrzutny), doradzałbym mu 2-way. Będzie mogło być zrobione w miarę solidnie, 3-way OZ w tej cenie będzie musiało mieć tyle parszywych kompromisów w jakości wykonania (kiepskie głośniki, niedopracowane filtry, wielka obudowa bez wzmocnień) że wolę już solidniejsze 2-way BR.

lancaster

  • Gość
12-01-2009, 12:21
misiomor, bez pesymizmu....
Dajemy CA26RE4X albo CA26RFX + 27TBFC/G, podzial 2K(albo niżej) i koszty są niewiele wyższe. Mamy OZ....i to jest hajent :)
...ten glosnik(26cm Seas) z Seasem Millenium widzialem w paczkach za ponad 40Kzł chyba...:)))

Mozna za rozsdną kase zrobić OZ...

misiomor

  • 2094 / 5909
  • Ekspert
12-01-2009, 12:37
Jeżeli już 10 cali woofer w OZ, to gwizdek powinien być w WG (6 cali?) co pozwoliłoby mu przeżyć podział w okolicach 1.2kHz.

CA26RFX - w OZ nie zbliży się nawet zejściem do 18cm w BR pomimo większej budy. CA26RE4X - wysoka modulacja indukcyjności (4-warstwowa cewka) sprawi że będzie mocno upiększał zniekształceniami. Oba będą mocno podbarwiać modami membran na środku. To będą kolumny dla fanów estradówek, nieco tylko uspokojonych.

Jeżeli trzymamy się mainstream\'u hi-fi, OZ wymaga 3-way albo bardzo słabego zejścia basu.

utopia

  • 209 / 5624
  • Aktywny użytkownik
12-01-2009, 13:39
ja mam seasa CA22RNX OZ tylko ze wzgledu że jak bym nie stroich bas reflexu wszystko mi w domu grało

może niema super zejścia ale nie gają mi meble

misiomor

  • 2094 / 5909
  • Ekspert
12-01-2009, 13:42
Gdybym miał sam robić coś 2-way w OZ, wybrałbym może L22RNX/P - 30dm3, Fc=50Hz, Qtc w okolicach 0.7. Do tego gwizdek w 6-calowym WG i podział 1.2 - 1.3kHz.

utopia

  • 209 / 5624
  • Aktywny użytkownik
12-01-2009, 13:47
>> lancaster, 2009-01-12 12:21:17
misiomor, bez pesymizmu....
Dajemy CA26RE4X albo CA26RFX + 27TBFC/G, podzial 2K(albo niżej) i koszty są niewiele wyższe. Mamy OZ....i to jest hajent :)
...ten glosnik(26cm Seas) z Seasem Millenium widzialem w paczkach za ponad 40Kzł chyba...:)))

Mozna za rozsdną kase zrobić OZ...



Lan kupuj i jazda http://www.audiostereo.pl/ogloszenia.html?id=30848

lancaster

  • Gość
12-01-2009, 13:57
Utopia, ja juz do tego typu głosnikow za prędko raczej nie wrócę :))))
wszystkie wydaja  mi sie bez drive....a taki 26cm raczej bedzie wolniejszy od 22cm ktorego niedawno jeszcze miaem.
Na wlasny uzytek wystarczy mi -6dB dla 40Hz co w praktyce w pomieszczeniu daje mi mozliwie liniowe przetwarzanie tego zakresu.
Byle było naturalnie i szybko.

Tego Seasa ktorego masz u siebie mialem kiedyś w zestawach 3 way. Muzę powiedziec ze prowadzenie basu super(w bassrefleksie) jak na tego typu konstrukcje (;)) wyszlo mi ladne 90dB/8ohm.

second_edition

  • 249 / 5856
  • Aktywny użytkownik
12-01-2009, 13:59
może ktoś by się podjął projektu porządnego dużego monitora lub podłogówki 3 drożnej OZ z porządnym pełnorozmiarowym wooferem?