Audiohobby.pl

Soha 2 vs GainClone- czyli o tym jak lampa spotyka op-amp...

Robertinus

  • 15 / 5833
  • Nowy użytkownik
06-07-2009, 17:31
Jeśli ktoś jest zainteresowany poskładaniem nowego, dosyć mocno zmodernizowanego wzmaka słuchawkowego SOHA tym razem w wersji III to zapraszam do dopisywania się do listy na PCB.
  Oto link do wątku na audiostereo:

http://www.audiostereo.pl/SOHA_CLONE_MK_III___projekt_PCB_56822.html

   Mam nadzieję, że nie uraziłem nikogo podając na tym forum link do innego forum o tej samej tematyce.

fallow

  • 6457 / 5885
  • Ekspert
28-07-2009, 22:26
Hej.

Jako, ze mialem SOHE II na testy warto w koncu cos napisac.

Testy zaczalem od HD800, byl to wybor dla SOHY pechowy gdyz IMHO nie starczalo mocy by nawet na srednim poziomie je napedzic. Basu jak na lekarstwo, srednio lub dobrze bylo na Woo2 a dopiero na Sensaurisie na diablach HD800 pokazuja bas jak trzeba.

Przy Grado SR325i jest znacznie znacznie lepiej. Lampy ktore dostalem tez nie sa za szczesliwe (RCA) wybrumiewaja sie srednio po kolo 30minutach od wlaczenia i wtedy w zasadzie mozna dopiero sluchac. Nie wiem jak przy ECC82 ale mialem kilka lamp RCA i do specjalnie dobrych nie nalezaly wiec trzeba tez mysle brac pod uwage, ze na lepszych moze byc po prostu lepiej.

Ogolnie wzmak zaskoczyl mnie negatywnie na HD800 poniewaz nie mialy one na nim kompletnie zycia, graly plasko, dretwo, plytko lecz na pewno nie ociezale.

Przy Grado jest znaaacznie lepiej wiec pewnie dobrze bedzie takze z Denonami czy ATH lub Ultrasone. AKG K701 juz niestety nie mam.

Wzmak ogolnie przenosi sporo szczegolow i nie traci precyzji zrodla. Bas nie nalezy na pewno do wybitnych - jest pod oglnie sredni - zwalam to nie wiem czy slusznie na barki lamp RCA. Gora jest lagodna, troche schowana lub tlumiona - taki trick na Grado - tez przez lampy RCA ? srednica wypada najlepiej i ma analogowy charakter. Ogolnie calosc raczej jak w moim odczuciu po cieplejszej stronie mocy jednak z dostateczna iloscia szczegolow.

Mysle, ze spokojnie moglbym sluchac go z SR325i - calosciowo jest tutaj wywazenie miedzy szczegolowoscia a analogowoscia jednak moim zdaniem przydaloby sie wiecej mocy, rozdzielczosci, lepiej rozciegniety, zroznicowany i silniejszy z wiekszym impaketem bas oraz lepiej rozciagnieta gora, byc moze troche mniej ciepla.

Scena i holografia, przestrzen jest na wiecej niz zadowalajacym poziomie, jednak ustepuje rozmachem i wielkoscia obu OTlowym konstrukcja.

Mysle, ze wiele z tego mozna zmienic wsadzajac tam po prostu lepsze lampy.

fallow

  • 6457 / 5885
  • Ekspert
28-07-2009, 22:34
PS. SOHA idzie teraz do Majkela.

x500

  • 461 / 5894
  • Zaawansowany użytkownik
29-07-2009, 00:28
hmm , sluchalem na roznych sluchawkach o roznych impedancjach od grado z 32ohm , przez 50ohmowe akg po dt880pro z 250ohmami i wytrzymalem maxymalnie glosnosc gdy potencjometr byl na godzinie 12 . Dziwi mnie opinia o braku mocy ( nie mialem hd800 do dyspozycji , nie wiem jaka maja impedancje ) .

Coz , kazdy ma inne wymagania ...
W mojej opinii bas jest wyjatkowo potezny i precyzyjny natomiast wysokie skrza sie milionem wybrzmien i absolutnie nie stwierdzilem jakiegokolwiek sladu stlumienia . Co do srednicy , zgadzam sie z Twoja opinia .
Lampki brumia przez kilkanascie minut od wlaczenia , pizniej sa absolutnie ciche . Taki juz urok RCA . Dlatego zawsze daje mu z pol godziny rozgrzewki przed odsluchem .

Poczekamy na opinie Majkela ... moze miec jeszcze inne zdanie .

Robertinus

  • 15 / 5833
  • Nowy użytkownik
29-07-2009, 00:50
Składając na karb preferencji brzmienia mogę zrozumieć każdą opinię, ale brak mocy w SOHA to niedorzeczność, ten wzmak musiał się chyba uszkodzić w transporcie - sam nie wiem co o tym myśleć.

  Chylę czoła przed X500, że potrafił go słuchać z potkiem na godzinie 12, to juz powoduje ból uszu, nawet nie wyobrażam sobie podkręcenia na max, można spowodować uszkodzenie słuchu.
   Opinia o braku basu też zaskakuje, nie słuchałem na RCA, ale nieco mało w moim odczuciu basu miałem na Philipsach Miniwatt E88CC SQ, trzeba powiedzieć, ze lubię dużo basu więc pewnie dla większości byłoby go pod dostatkiem.
   Obecnie słucham na Siemensach ECC801S (Siemensy to moje ulubione, nawet zwykłe ECC81) i basu są całe hektary, nisko schodzący i z długimi wybrzmieniami, góra też bez kocyka, wystarczy posłuchać talerzy czy dzwoneczków. Moim zdaniem jest pięknie. Słucham na wpółwygrzanych AKG K 701.
   

x500

  • 461 / 5894
  • Zaawansowany użytkownik
29-07-2009, 02:25
Odnosnie basu . Z ecc88 tesli juz bylo go w odpowiedniej ilosci i z odpowiednim nasyceniem , sluchalem tez na silvania i bas byl bardzo ok ale RCA maja go jeszcze silniejszy i bardziej zroznicowany . Fakt ze bas Fallowowi nie pasowal tylko do hd800 ...
Inne osoby rowniez sluchajac sohy zwrocily uwage na znakomity bardzo mocny bas , ale oni tez nie mieli hd800 ...
Ok , poczekamy na jeszcze inne opinie .

Tomek

  • 42 / 5912
  • Użytkownik
29-07-2009, 08:48
Też dziwi mnie brak mocy w SOHA II.
Moich wzmaków mogę słuchać z grado RS-1  max na 10 - 11, z sennheiserem hd600 na 12 (to już jest granica po przekroczeniu której zaczynam obawiac się o uszkodzenie słuchu). W obu przypadkach wraz ze zwiększaniem mocy nie występują przesterowania wzmaka, czy "zlewanie sie dźwięków" w jakiś chaotyczny hałas.  
Barwa dźwięku generowana przez ten wzmacniacz jest rzeczywiście po ciepłaj stronie, bas jet może trochę okrągły i może nie zapuszcza się do samego piekła, ale na jego zbyt małą ilość też nie można narzekać. Mogę powiedzieć, że ja nie obraziłbym się gdyby był trochę bardziej punktowy/kontrolowany w zamian za ilość, chociaż ta ilośc i jego charakter powoduje to, że muzyka przeważnie brzmi pełniej/lepiej. Z moich doświadczeń z innymi wzmacniaczami to Melos do rs-1 i hd600 nie był lw tym względzie epszy.
Myślę, że te hd800 to wyjątkowo paskudne słuchawki.
Tomek

majkel

  • 7476 / 5915
  • Ekspert
29-07-2009, 09:53
Posłucham to dam znać, no i zdecydujemy, czy zawożę do Piotra wzmacniacz - jeśli zechce się z nim zapoznać. Na razie rzucę kilka hipotez o przypadkowej kolejności prawdopodobieństwa.
- we wzmacniaczu coś się uszkodziło, odlutowało, itp.
- bas SOHA II jest podobny w naturze do tego z HD800, co razem daje karykaturę dźwiękową, a bas poprzedniej SOHA II jakiej słuchałem był dla mnie skrócony na wybrzmieniu, lekko głuchy i troszkę jakby "skórzany"
- źródła fallowa nie licuje z graniem SOHA II
- SOHA II gra zupełnie inaczej niż Sensauris, który się dobrze wpasował między E-MU 1212m, a Sennheisery HD800.

fallow

  • 6457 / 5885
  • Ekspert
29-07-2009, 10:02
Chyba sie nie zrozumielismy :)

Czy jest glosno na 12, 9, czy 14 godzinie nie ma dla mnie znaczenia.

Majac na mysli moc chodzilo mi o zdolnosc do poprawnego wysterowania sluchawek.
Moze X500 powie jako konstruktor jaki output w W lub mW ma SOHA II przy 300 i 32 Ohm.
Sensauris dla 300 ma ~ 0.8W a dla 32 ~ 0.5W.

HD800 maja standardowo 300 Ohm.

Niedorzecznosc ? :) Zapraszam do siebie i porownania - Woo Audio WA2 byl mocniejszy nie mowiac juz o Sensaurisie z 300 Ohmowymi HD800. Natomiast SOHA II byla mocniejsza niz Woo Audio 2 z 32Ohmowymi Grado SR325i.

Co do samych lamp RCA - brumienie to nie jest jakas wada lamp RCA, kazda lampa jezeli brumi to cos z nia jest nie tak, lampy RCA ogolnie jak dla mnie sa calkowicie przecietne - i napisalem to juz na samym poczatku.

Idac przedstawionym przez Ciebie (Tomek) tokiem myslenia HD800 sa paskudne bo SOHA ich dobrze niewysterowuje ? :) Ciekawe wiec dlaczego radzi sobie z nimi Woo 2 i Sensauris ?

Watpie tez Majkel aby tu chodzilo o brak synergii - one po prostu nie byly dobrze mocowo wysterowane. , plaskie i plytkie granie i bezbasie kojarzy mi sie po prostu z tym i niczym innym.

Na Grado SR325i bylo przeciez w porzadku ;)

Wzmak byl porownywany leb w leb do Woo 2 i Sensaurisa a swoje doswiadczenia opierem dodatkowo na RudiStorze NX33 i Yamamoto HA02 ktore mialem oraz innych wzmakach ktore mialem okazje testowac (Np. Zana Deux, Moonlight).

fallow

  • 6457 / 5885
  • Ekspert
29-07-2009, 10:07
Przeczytalem nawet teraz jeszcze raz to co napisalem a napisalem wyraznie ze z SR325i jest znaaacznie lepiej i spokojnie moglbym go z nimi uzytkowac. Widac nie mozna napisac ze SOHA z czyms sobie nie radzi ? :) Albo nie jest prze-swietna :) ?

majkel

  • 7476 / 5915
  • Ekspert
29-07-2009, 10:18
fallow, no ja pisałem, że to tylko hipotezy. SOHA II teoretycznie daje do około 300mW przy 300 omach, ale to jest patrząc na bufor wyjściowy, natomiast jeśli stopień lampowy zacznie zniekształcać sygnał już przy niższym poziomie, to tak różowo nie będzie. Mój wzmacniacz daje jakieś 0,39W na 32 omach, a na 300 omach ledwie 0,05W, tyle że to jest czyste 50mW, i przy impedancji wyjściowej 0,1 oma. To jest czysta matematyka, bo GS1000 i HD800 wykręcają się u mnie do podobnych głośności. Nie mam żadnych zarzutów do zejścia i dynamiki basu HD800, natomiast mi się wydaje lekko głuche jego wybrzmiewanie, i nawet nie będę się upierał, że to nienaturalne, a jedynie powiem, że według mnie powinien wybrzmiewać dłużej. Pewnie i tak to lepszy bas niż ze słuchawek za połowę lub mniejszy ułamek ceny HD800.

Poprzednio słuchałem na GS1000, i tym razem uczynię to samo. Może po PS1000 się przejdę, ale to chyba nie jest konieczne.

alghar

  • 639 / 5627
  • Ekspert
29-07-2009, 11:11
W  SOHA 2 oprócz lamp  ważne  są  jeszcze  kondensatory chyba C1 i C2 > wpływają  na  jakość  dzwięku , Piotr  czeka  na  wzmacniacz :)

Tomek

  • 42 / 5912
  • Użytkownik
29-07-2009, 12:33
>Idac przedstawionym przez Ciebie () tokiem myslenia HD800 sa paskudne bo SOHA ich dobrze niewysterowuje ? :) Ciekawe wiec dlaczego radzi sobie z nimi Woo 2 i Sensauris ?
fallow
Nie bronię SOHA II na upartego, nie czepiajmy się użytego przeze mnie słówka.  HD800 nie słuchałem, ale z tego co o nich słychać to muszą być ciężkie do współpracy z resztą toru. Więc są paskudne.
A SOHA II jest bardzo przyzwoitym wzmacniaczem do większości słuchawek.
Tomek

fallow

  • 6457 / 5885
  • Ekspert
29-07-2009, 12:44
Tomek:

Mysle, ze do SR325i wiecej niz przyzwoitym - tak jak nadmienilem, spokojnie moglbym ja z SR325i uzytkowac i to z przyjemnoscia. Co takze pretenduje ja do innych podobnych sluchawek. Najprawdopodobniej gdyby zmienic lampy (nie wiem jak duzy one maja wplyt na brzmienie w tej konstrukcji) na jakies grajace analitycznie i chlodno - Siemensy lub Philipsy JAN albo nawet Electro Harmonixy pewnie byloby tez bardzo dobrze z Denonami lub ATH lub tez z Beyerami lub K701 jezeli mowicie ze wzmak przy nich wydala - czego nie mialem jak sprawdzic. Z HD800 po prostu sie nie sprawdzil.

x500

  • 461 / 5894
  • Zaawansowany użytkownik
29-07-2009, 13:41
Yhm yhm , nie jestem konstruktorem sohy , ja to tylko zmontowalem wiec zebysmy sie zrozumieli ; nie zalezy mi na tym by piac w zachwytach nad tym wzmakiem , absolutnie nie . W kwestii mocy faktycznie sie nie zrozumielismy , dobrze Fallow ze wyjasniles o co Ci chodzilo .
A z tym basem to hmm , kurna az potylica mnie bolala gdy na godz 12 sluchalem Billy Jean Jacksona , musialem sciszyc ...
Nie znam mocy wyjsciowej ani parametrow , faktycznie moze byc tak ze jeszcze z 250ohm koncowka sobie radzi a juz na 300ohmach siada ... ale dlatego wygrzebalem z piwnicy sn50 tonsila ktore maja 600ohm i kurde przywalily jak nigdy ... wiec nie wiem gdzie lezy zrodlo problemu przy wspolpracy z hd800 ...
Faktycznie musi zachodzic jakis totalny brak synergii ...
Kondensatory to ruskie olejaki , a moze i cos sie uszkodzilo , no poprostu nie wiem .