Audiohobby.pl

Technics RS BX626

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 01:09
Kołysanie i drżenie dźwięku.
Tu są problemy. I nie bardzo wiem co może być przyczyną takiego wyniku. Chętnie wysłucham co o tym sądzicie i co mogę z tym zrobić i jak to poprawić.
Jest to słyszalne w słuchawkach podczas odtwarzania sygnału  3150Hz z kasety.

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 01:17
Wzmocnienie nagrywania. Sytuacja analogiczna jak w RS BX 707 .

Podłączyłem oscyloskop pod wyjście magnetofonu.
Wżąłem czystą kasetę TDK FE 90min. Podałem sygnał 1kHz 0dB (na wyświetlaczu na magnetofonie ) z komputera na wejście i nagrałem ten sygnał na kasetę.
Odtworzyłem go i metodą prób i błędów ( wielokrotnie nagrywając i regulując ) kręcąc VR5 i VR6  doprowadziłem do miejsca aż to co zostanie nagrane zbliży się do tego co jest podane z komputera przy wciśniętym przycisku monitor porównując oba sygnały na oscyloskopie.
Ale mam wrażenie że nie dokładnie tak to powinno wyglądać.

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 01:49
A teraz problem jaki napotkałem i który wydłużył mi kalibrację z jednego dnia do kilku dni.
Przy regulacji azymutu głowicy  napotkałem taki problem że sygnał z jednego kanału po 1min ( około jednej minuty ) wyglądał tak jak na zamieszczonych zdjęciach . W pewnym momencie doszło do tego że w ogóle nic nie pokazywał oscyloskop. Włożyłem nagrana kasetę z muzyką i dźwięk był bardzo przytłumiony jak by coś się uszkodziło . Pomyślałem że coś musiałem popsuć przy tych kalibracjach. Załamany zostawiłem to do następnego dnia.
Kolejnego dnia miałem nadzieje że coś się poprawi ale włożyłem kasetę z muzyką i to samo . Wkładam kasetę do regulacji azymutu i oscyloskop nie wykrywa jednego kanału ogólnie jakaś katastrofa . Po myślałem że przeczyszczę  głowicę . Przemyłem ją izopropanolem podłączam oscyloskop i jest wszystko w porządku . Zdjęcie z prawidłowym sygnałem zamieszczam poniżej. Ale po chwili to samo sygnał powoli zanika. Znowu mycie i jest dobrze .
Na patyczku widać ciemny nalot po  chwili odtwarzania kasety kalibracyjnej do ustawiania azymuty .
Jest to taśma chrom. Na moich żelazowych kasetach nic takiego się nie dzieje.
Dodam tylko że dzieje się tak na RS BX 707 ( choć nie doszło do tak drastycznej sytuacji jak w 626 ) oraz RS BX 501 w którym głowica jest jak nowa.
Nie wiem w ogóle o co chodzi i dlaczego tak się dzieje. Siedzicie w kasetach na tyle długo to może ktoś się spotkał z taka sytuacja.

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 01:54
Zdjęcia z problemem w RS BX 501 dla zobrazowania problemu

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 01:56
Oczywiście po przemyciu wszystko wraca do normy.

chorazy3

  • 1488 / 1602
  • Ekspert
07-06-2022, 08:34
Pytanie czy po kalibracji azymutu głowicy PB dźwięk jest na Twoje ucho ok?
Bo te kasety mają takie sobie obudowy i azymut trochę się przesuwa w niektórych deckach.
Paweł

judasz94

  • 389 / 1111
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 08:41
I znów to samo co z temayu Technics RS-BX707

Nie tak kalibrujemy magnetofon! Trzymaj się serwisówki a nie metoda prób i błędów! Masz wszystko pięknie opisane.

Tylko nadmienię że 0,4V to napięcie skuteczne więc nie amplituda na oscyloskopie ;)


A teraz problem jaki napotkałem i który wydłużył mi kalibrację z jednego dnia do kilku dni.

Poprawnie przeprowadzona kalibracja trwa około godzinę. Przy czym 45 minut to nagrzewanie sprzętu by parametry ustabilizowały się i dopiero po takim czasie dokonujemy kalibracji.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

RetroTape

  • 454 / 809
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 11:08
Tak jak pisałem w temacie o 707, kolega ma inną kasetę kalibracyjną niż podaje instrukcja serwisowa, nie może ustawiać do napięć tam podanych.

Druga sprawa, magnetofon wydaje się być niesprawny, gdyż ma gigantyczny parametr W&F, ten model powinien mieć w granicach 0,05-0,09 %, a ma grubo ponad 0,3%. Od tego trzeba zacząć i doprowadzić do normalnego stanu, podejrzane elementy: rolka napędowa, silnik nawijający oraz układ direct drive - może któraś z cewek się zerwała, albo kabelek dwużyłowy DD nie styka (częsty problem), może kondensatory zaniemogły itp. Teoretycznie też bardzo złej jakości kaseta lub źle nagrana może powodować taki efekt.

Trzecia rzecz, jeśli kaseta zostawia brud na głowicy to bardzo zły objaw, znaczy że nie jest ona dobrej jakości. Zobacz czy na taśmie widać jakieś przebarwienia, zdegradowane chromówki zazwyczaj mają dziwne plamy/przebarwienia na taśmie, zostawiają też osad biały lub ciemny. Obejrzyj kasetę i daj znać czy coś widać.


judasz94

  • 389 / 1111
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 11:48
Tak jak pisałem w temacie o 707, kolega ma inną kasetę kalibracyjną niż podaje instrukcja serwisowa, nie może ustawiać do napięć tam podanych.


To nie zwalnia z myślenia i przeliczenia napięć na inną normę i ustawiania do miernika a nie do wskaźniczka w magnetofonie.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 11:49
Problem dotyczy kasety kalibracyjnej od azymutu głowicy  Hanspeter bo to z nią jest taki problem. Idę ją obejrzeć i dam znać.

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 11:54
Panowie jeżeli coś źle to napiszcie co nie tak robię. Moja wiedza jest nie wielka w ty temacie . Posiłkuje się forum i filmikami oraz servis manualem. I dla tego tu pisze aby  skorygować to co źle robię.
Ja rozumiem że może to być denerwujące dla osób które maja wiedzę i doświadczenie że ktoś źle coś robi ale ja dopiero raczkuję w tym temacie. Taśma Od azymutu wygląda OK. pod lupą . Uruchomię mikroskop wieczorem lub jutro to obejrzę ją dokładnie. 
« Ostatnia zmiana: 07-06-2022, 12:06 wysłana przez zepter »

RetroTape

  • 454 / 809
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 12:17
Cytat: judasz94
To nie zwalnia z myślenia i przeliczenia napięć na inną normę i ustawiania do miernika a nie do wskaźniczka w magnetofonie.
Napisałem koledze w kilku miejscach jakie powinny być prawidłowe napięcia na wyjściu, ja zrozumiałem że to zdjęcie wskaźnika jest po ustawieniu napięć na oscyloskopie, bo jest tam 0,66V. Z tego co pamiętam z obliczeń wychodziło, że dla kasety 250nWb/m powinno być 0,63 V. Instrukcja serwisowa dopuszcza jednak 0,1V różnicy więc skoro ustawione jest 0,66V to ok bo to tylko różnica 0,03V.

Cytat: zepter
Panowie jeżeli coś źle to napiszcie co nie tak robię.
Po prostu ustawiaj Playback Level do odpowiednich napięć, a nie przypadkiem do tego co pokazuje wskaźnik.

judasz94

  • 389 / 1111
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 12:36
Napisałem koledze w kilku miejscach jakie powinny być prawidłowe napięcia na wyjściu, ja zrozumiałem że to zdjęcie wskaźnika jest po ustawieniu napięć na oscyloskopie, bo jest tam 0,66V. Z tego co pamiętam z obliczeń wychodziło, że dla kasety 250nWb/m powinno być 0,63 V. Instrukcja serwisowa dopuszcza jednak 0,1V różnicy więc skoro ustawione jest 0,66V to ok bo to tylko różnica 0,03V.

To ok, tego się trzymajmy.

W ogóle jestem za tym żeby napisać taką ogólną instrukcję postępowania z serwisem magnetofonu  - od czyszczenia po kalibrację każdych stopni i detaling.

Bo rozpisujemy się w kolejnych wątkach, a potem szukaj wiatru w polu

Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

zepter

  • 254 / 858
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 12:45
Playback jest ustawiony tak jak na zdjęciu. regulacja według oscyloskopu a wyświetlacz magnetofonu tylko kontrolnie zamieściłem.
Ustawiłem na 0,63V na oscyloskopie jest 63mV ale sondy są X10 ustawione.
Niestety musze wyjść do pracy i dopiero wieczorem mogę odpisać. Ale z chęcią przeczytam wasze opinie .
Do tego 626 co ma za duże kołysanie dźwięku zamówiłem nowa rolkę . Podczas wymiany obejrzę kostki połączeniowe posprawdzam miejsca lutowania kostek i dodatkowo zimne luty oraz sprawdzę cewki. Nie pamiętam jak było przed bo jak go kupiłem do sprawdziłem czy działa i od razu go rozebrałem . Podczas krótkiego testu nie zarejestrowałem czy te kołysanie było.
« Ostatnia zmiana: 07-06-2022, 12:49 wysłana przez zepter »

RetroTape

  • 454 / 809
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 16:09
Wygląda bardzo dobrze :)