Audiohobby.pl

Technics RS BX626

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
22-05-2022, 21:44
Tylko czy w jednej kasecie się zamknę z zakupem.

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
22-05-2022, 22:07
Tylko czy w jednej kasecie się zamknę z zakupem.
Zależy co chcesz wyregulować. Najczęściej jest to skos głowicy, poziom odczytu/zapisu oraz prędkość obrotowa. 707 nie posiada możliwości regulacji prędkości obrotowej, gdyż ma napęd bezpośredni sterowany kwarcem, a zapis ustawia się do wcześniej wyregulowanego odczytu. Pozostają więc dwa potrzebne sygnały, do azymutu głowicy - 6,3 lub 8 kHz i poziomu odczytu 315 Hz (160 nWb/m - wtedy na wskaźniku masz 0 dB lub 250 nWb/m - na wskaźniku +4bB). Można też użyć sygnału dolby 200 nWb/m i ustawić poziom na układzie scalonym, na forum jest o tym temat. Potrzebne więc będą góra dwie kasety, a przy odrobinie szczęścia znajdzie się na jednej.

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
22-05-2022, 22:21
W service manual  do BX 707 znalazłem
taką tabelkę z potrzebnymi częstotliwościami .
A U Hanspeter  taką rozpiskę kaset.
Posiadam oscyloskop co prawda nie używałem go jeszcze :) ale na wszelki wypadek kupiłem .

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
22-05-2022, 22:39
Najlepsza byłaby kaseta taka jak QZZCFM Matsushita, jest ona w pierwszym poście o kasetach serwisowych: http://audiohobby.pl/index.php?topic=13527.0 - tylko, że jest praktycznie nieosiągalna.

Niektóre sygnały służą to ustawień (to co wymieniłem wcześniej), a niektóre tylko do pomiarów prawidłowej pracy podzespołów (pomiar częstotliwości przenoszenia czy parametr wow&flutter). Ja na Twoim miejscu, w pierwszej kolejności koncentrowałbym się na sygnałach do ustawień czyli tutaj skos głowicy i poziom odczytu. Z czasem można się naturalnie doposażyć w inne sygnały.

Powiem szczerze, że opis tych kaset jest taki, że nie za bardzo wiem, co jest gdzie. Może ktoś inny kto je zna pomoże. Potrzebujesz takich sygnałów jak pisałem we wcześniejszym poście.

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
22-05-2022, 22:59
Ok . Dzięki. Poczekam co mają inni do powiedzenia w tym temacie.

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
23-05-2022, 09:13
6.3 kHz do azymutu to za niska częstotliwość (chyba, że do polskich decków) 8 kHz może ujdzie, ale standardowo 10 kHz się używa. To jest najważniejsza kaseta testowa.

Co do poziomu odczytu/Dolby najlepiej kupić 400 Hz, 220 nWb/m, bo jest uniwersalna i ustawisz nią każdy magnetofon.

Ja polecam kasetę od Alexa, jeśli chcesz mieć pewność, że będzie dobrze ustawione. Te od HPR są niezłe ale mają problemy z obudową, która jest słabej jakości i powoduje przesunięcie skosu (miał to poprawić, ale nie wiem na ile się udało) i dobrze jest zmienić na lepszą. HPR sprzedaje od razu cały zestaw kaset na eBay'u.
 
Paweł

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
23-05-2022, 14:43
Fakt, że jeśli chodzi o azymut, im wyższa częstotliwość to dokładność regulacji może być większa. Natomiast z tego co wiem, większość uznanych firm produkująca kasety testowe również używa do ustawienia azymutu częstotliwości 6,3 kHz. Przykłady to choćby: ABEX TCC-151, Panasonic QZZCSX, TAPEX TTA-5, TEAC MTT-113/115  i cała masa innych. Nie sądzę, aby te kasety służyły tylko do ustawiania polskich magnetofonów ;) Także jak nie będzie dostępu do innych kaset, 6,3 kHz jest jak najbardziej ok.

Dodam jeszcze, że przy kasecie z sygnałem dolby 400 Hz mamy opisy zgodne z normą ANSI, czyli podawany jest strumień magnetyczny 200 nWb/m. Nie widziałem jak do tej pory kasety, która miałaby opis zgodny z DIN czyli strumień 218 nWb/m. Jest to naturalnie dokładnie ten sam sygnał z identycznym poziomem, tylko mierzony wg. innych norm ma różniącą się wartość w nWb/m.

chorazy3

  • 1488 / 1603
  • Ekspert
23-05-2022, 17:57
Racja, wkradł się błąd, ma być oczywiście 400Hz i 200nWb/m.
Co do azymutu to lepiej mieć jednak 10kHz, szczególnie, że te magnetofony mają FR do nawet 20kHz, więc po co sobie obniżać standardy.
Do tego później bias typowo ustawiasz do 10kHz, więc lepiej mieć to dograne.
Paweł

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
24-05-2022, 11:32
Przejrzałem service manual i potrzebne by mi były takie częstotliwości.
- azymut głowicy (8kHZ -20dB)
- regulacja wzmocnienia odtwarzania (315 Hz -0dB)
- odpowiedź częstotliwości odtwarzania (315Hz,12kHz-63Hz, -20dB)
- ogólna reakcja częstotliwości (tu się pogubiłem co mi jest potrzebne)
Czy te kasety z linku od pana Hnspeter spełniają warunki jakich częstotliwości potrzebuję według service manual.

https://www.ebay.com/itm/Mess-Test-Tapes-Pegel-W-F-Azimut-Dolby-Level-Frequenzgang-Kopfhohen-calibration/175288896354

Przeczytałem wasz artykuł odnośnie kaset serwisowych i wiem że te od Hanspeter nie są idealne.
Ale chciałem zaznaczyć że jestem amatorem i nie zajmuję się zawodowo serwisowaniem sprzętu audio.
Chciał bym doprowadzić trzy decki które posiadam do stanu jak najbardziej zbliżonego do tego co wyszło z fabryki.

 

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
24-05-2022, 12:42
Patrząc na zdjęcie 6 kaset z aukcji:

Góra:
- Lewa: poziom dolby 400Hz 200nWb/m (nie ma jej w instrukcji)
- Prawa: poziom odczytu 315Hz 0dB 250nWb/m (Playback Gain Adjustment, tylo że masz 250nWb/m a nie 160nWb/m czyli Twój Technics pokarze +4dB powyżej 0 na wskaźniku, na wyjściu nie będzie 0,4V tylko jakieś 0,63-0,65V)

Środek:
- Lewa: 3150Hz -7dB (pomiar prędkości przesuwu taśmy i parametru wow&flutter)
- Prawa: 1kHz (wydaje mi się, że chodzi o ustawienie wysokości głowicy, ale nie mam pewności, nie ma o tym mowy w instrukcji serwisowej)

Dół:
- Lewa: zakres 31,5Hz do 18kHz i 315Hz -20dB (ta kaseta służy jak sądzę do zbadania częstotliwości przenoszenia przy odtwarzaniu Playback Frequency Response, zakres częstotliwości jest nieco inny, ale mieści się w zakresie tego co podaje instrukcja)
- Prawa: 10 kHz -6dB (do ustawienia azymutu, nie jest to częstotliwość i poziom podany w instrukcji, ale można go również wykorzystać)

Nie wiem czemu na kasecie z azymutem są podane 2 poziomy nagrania dla kaset Fe i Cr ? Tak czy inaczej można ją wykorzystać do ustawienia skosu głowicy. Ogólnie najważniejsze jak dla mnie sygnały są (poziom wyjściowy, dolby, azymut, prędkość przesuwu i w&f), trzeba tylko uważać na poziomy i mieć świadomość co robić jak są równice w odniesieniu do instrukcji serwisowej.

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
29-05-2022, 12:15
Prace nad RS BX626 oraz pozostałymi magnetofonami ( RS BX501 - RS BX 707 ) utknęły w martwym polu z powodu braku kaset do kalibracji magnetofonów.
Opcja od pana Hans Peter Roth jest ciekawą propozycją choć nie pozbawioną wad ( różnice w stosunku do zaleceń service manual Technics ) co może sprawić mi jako laikowi pewne problemy. Oraz ceną 280zł z wysyłką.
Czy zetknął się ktoś z substytutem kaset serwisowych które są na naszym popularnym portalu aukcyjny.
Może przez ma ktoś jakieś doświadczenie z takimi kastami i mógł by mi coś na ten temat napisać.

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
29-05-2022, 23:00
Kasety zamówione od Hanspeter . Czekam na przesyłkę.

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
05-06-2022, 13:51
Temat się widzę rozjeżdżał kilka razy i wobec tego wybiorę wpisy z kasetami serwisowymi i przeniosę to do odpowiedniego tematu : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13527.0
Tam jest odpowiednie miejsce dla tego typu rozważań i porównań. A w tematach typowo dotyczących poszczególnych magnetofonów to zginą te ważniejsze informacje dotyczące kaset serwisowych.
Także dalsze wpisy o kasetach serwisowych proszę tam umieszczać, a tutaj w tym wątku tylko sprawy dotyczące w prostej linii RS-BX626.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 01:00
Na początku pokaże co misie udało uzyskać.
Azymut głowicy.

zepter

  • 254 / 859
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 01:03
 Regulacja wzmocnienia odtwarzania.
Ustawione +4dB tak jak pisał Retro Tape
« Ostatnia zmiana: 07-06-2022, 01:12 wysłana przez zepter »