Audiohobby.pl

National Panasonic RS-600US

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
01-12-2021, 22:52
Działa !

O, to widzę jest jakiś postęp. Super ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4991
  • Ekspert
02-12-2021, 09:07
kurcze  ..lubie  lezace  magnetofony ...kiedys mi to b b  odpowiadalöo..ale  jak zaczalem miec dwa
rozumiecie  miejsce  ech


piekny jest !

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
02-12-2021, 12:46
Jeszcze tylko kondensatorek na włącznik zasilania bo go nie ma i mi strzela wzmacniacz jak włączam magnetofon.....
Jaki kupić ?
Przed chwilą sprawdziłem równość rec/plau  troszkę podbija na TDK FE ale jest idealnie równiutko to nie dotykam i nie kręce.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
02-12-2021, 18:57
Dzisiaj po pracy rozebrałem  jeszcze raz, wymieniłem 3 kondensatory na płycie głównej blokujące zasilania na większe napięcie, na 25V.
Wczoraj wymieniłem w zasilaczu , gdyż po pomiarach okazało się że napięcia pomierzony były już w okolicy 15V, wynik zmiany zasilania na 240V, a nie jak zaprojektowany na 220V.
Więc nie była to niepotrzebna decyzja, bo szkoda aby coś się popsuło z tak głupiego powodu, jak już się coś naprawia.
Przelutowałem też wszelkie złączki na płycie, styki do masy skrętka do kupy i działamy dalej......
Kasety Basfa chromówki łyka jak kaczka drobne, poziom zapisu ok, jakość też dobra, nie narzekam, własnie nagrywam na takiej.
Jedyny mankament tego magnetofonu to taki iż poziom odtwarzania jest uzależniony od ustawienia  potencjometrów służących także do zapisu, co trochę utrudnia szybki zapisu i sprawdzenia odtwarzania, ale do pracy ciągłej można to olać.
Niestety nie mam nakładki na kieszeń kasety, trzeba z tym żyć.
Pare jeszcze fotek z prac - wymienione kondziorki i test.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
05-12-2021, 15:54
No i teraz jest tak.....
Wszystko by było super tylko jak widzę zmiana zasilania spowodowała zmianę napięcia/prądu kasowania i podkładu.
Zelazówki nagrywa się w miarę dobrze ale na pozycji Cr-mo.
Śledząc po schemacie doszedłem do wnioskiu że nie ma co kręcić czymkolwiek, tylko trzeba podnieść napięcie na rezystorach po przeŁączniku na pozycji REC,
Rezystory R66/67/68 trzeba by zmienić na mniejsze, aby napięcie na każdym z nich po przełączeniu rodzaju taśmy było mniej więcej jak na schemacie.
Magnetofon niestety nie ma strikte sztywnego stabilizatora, więc zmiana zasilania wpłynęła na napięcia po stronie wtórnej.
W przypadku pozycji FE ma 4,9 V , fe-cr 5,4 v , cr-mo 6,4v  więc jest stanowczo za mało.
Wystarczy policzyć wartość rezystorów na jakie wymienić.

Wymieniłem pozostale kondensatorki...raptem parenaście sztuk było w dwóch wartościach, bo pomiary testerem odbiegały od wartości nominalnych ok 25-30 %.
Ale czy to wystarczy aby zmienił się także na prawidłowy prąd podkładu ?
Dobrze myśle ?
« Ostatnia zmiana: 05-12-2021, 18:27 wysłana przez Hammer »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
05-12-2021, 16:31
Jeśli napięcie się podniosło w sieci z 220V (oryginalne wartości na schemacie) na 240V to jakim cudem masz niższe napięcia w generatorze prądu podkładu i kasowania? Jakie masz napięcie w na kondensatorze C49 na plusie ? (on jest przy zasilaczu).
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
05-12-2021, 19:01
10.66v play, rec 9,9v

ale na  diodzie d101 czyli na przełaczniku S1-11   pin 32 -   play ma  14,86v   rec 13,8 v

Dorezystorów wyboru taśmy S2-3 dochodzi napięcie te 13,8 v a po rezystorach własnie większe spadki a przeciez powinny byc wyższe napięcia........ gupi jestem....

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
05-12-2021, 19:11
Tr 15 ma niepokojące ewentualnie zasilania bazy  na REC     N 0,8v, F 0,9v C 1.0v

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
05-12-2021, 19:26
Jakieś kondy w generatorze prądu podkładu i kasowania wymieniałeś ? Sprawdź ich poprawność wlutowania i czy są sprawne, ponieważ nawet nowe potrafią być uwalone. Napięcia w zasilaczu wydaja się w miarę poprawne.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
05-12-2021, 19:29
wszelkie elektrolity były sprawdzane na mierniku i wymienione na nowe.
Ten za za duży spadek na rezystorach 66-68 się po zmianach nie zmienił, no i ta za duża różnica na tr 15 na bazie....

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
05-12-2021, 23:20
W generatorze wymieniłem tranzystor, choć stary na testerze był ok.
Odpiąłem rezystory 66-68 i po przełączaniu są delikatne spadki na nich bez podpiętego generatora czyli przełącznik i rezystory są sprawne także.
Może jakby mi się udało kupi ceramiki to bym je wymienił na nowe, ale sprawdzałem je testerem i niby są tez dobre , to gdzie spierdziela to napięcie ?
a-ha, napylane rezystory są wytłuszczone na schemacie, sprawdzałem je i s sprawne.
Kondziorek elektrolit 0,1 uf zmierzyłem i miał 0,12 zmieniłem na inny o wartości o,15 i bez zmian.
Rezystor 1 ohm w szereg z głowic kasujacą ma jakieś 1,7 ohm.
Więcej pomysłów nie ma.
Rezystory podepnę jeszcze z powrotem a odepnę kondziorki 82 pf od głowicy rec/play

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
06-12-2021, 10:41
Ten tran wymieniłes na identyczny? Skoro nie był uszkodzony to nie warto ruszać. Zaś te ceramiki to podobne żeczy dzieją sie np. Nakach jak uwalone są pomarańczki... i dlatego warto je sprawdzić. Ten tran też nie daje mi spokoju. W tych generatorach ważną żecz odgrywa współczynnik wzmocnienia hFE trana i jest odpowiednio dobierany. Spróbuj wstawić tego co był.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
06-12-2021, 12:29
Identyczny jak był, na testerze pokazało praktycznie identyczne parametry.
Jednakże oryginalnie był zastosowany 1338 czyli inny niż na schemacie, aczkolwiek sprawdzałem data sheet i parametry mają prawie takie same i można go zastosować jako zamiennik co pewnie Panas zrobił..
Ten co zamieniłem  to wiesz...nic nie zmieniło się, napięcia dalej tak samo za niskie.
Po odpięciu głowicy kasujące trochę te napięcia się podniosły z np 5 na 6,2 v, ale głowica normalnie kasuje prawidłowo wcześniejszy materiał do zera.....
Prosty schemat no nic tam nie ma i dupa ......
Musze go odpalić na 100 %  bo to bardzo rzadki sprzęt.

nano

  • 9079 / 4991
  • Ekspert
06-12-2021, 12:32
uparles sie
to dobry znka  :-)

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
06-12-2021, 14:47
Identyczny jak był, na testerze pokazało praktycznie identyczne parametry.
Jednakże oryginalnie był zastosowany 1338 czyli inny niż na schemacie, aczkolwiek sprawdzałem data sheet i parametry mają prawie takie same i można go zastosować jako zamiennik co pewnie Panas zrobił..
Ten co zamieniłem  to wiesz...nic nie zmieniło się, napięcia dalej tak samo za niskie.
Po odpięciu głowicy kasujące trochę te napięcia się podniosły z np 5 na 6,2 v, ale głowica normalnie kasuje prawidłowo wcześniejszy materiał do zera.....
Prosty schemat no nic tam nie ma i dupa ......
Musze go odpalić na 100 %  bo to bardzo rzadki sprzęt.
To pozostają kondy do sprawdzenia. Zresztą tam nie ma co sie popsuć innego, bo sam schemat to budowa cepa. A co do rzadkości nic takiego, poprostu stary leżak. Niema w nim  nic nadzwyczajnego,  na jebaju są dostepne bez problemu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.