Audiohobby.pl

Pytanie techniczne-stara wieża

Domino

  • 6 / 4674
  • Nowy użytkownik
29-08-2011, 11:00
Dzień dobry wszystkim (to moja pierwsza wiadomość-przyciągnął mnie tutaj ciekawy wątek o Bachu, ale pytanie z innej beczki).

Mam nadzieję, że to dobry dział. Mam taki problem: wieża "trzeszczy" przy niektórych płytach - przy niektórych więcej, przy niektórych mniej, a przy niektórych na szczęście wcale. Tak samo jest na słuchawkach, więc to nie kolumny. Nie wiem jak to opisać - to takie trzeszczenie z lekkim pogłosem :), pewnie związane z jakąś częstotliwością(?) W każdym razie sedno mojego pytania brzmi: czy to jest poważny (kosztowny) defekt do naprawy i czy warto do starej 15-letniej Sony jeszcze dokładać? Będę wdzięczny za ewentualne odpowiedzi i podpowiedzi. Dziękuję z góry :)

Haka

  • 2996 / 5200
  • Ekspert
29-08-2011, 12:31
Jeżeli trzeszczy przy odtwarzaniu CD, zacznij od czyszczenia soczewki lasera, na pewno jest zakurzona.

Domino

  • 6 / 4674
  • Nowy użytkownik
29-08-2011, 14:14
Dzięki. Sprawdzę wieczorem. [Myślałem, że objawem zakurzenia lasera są ogólne problemy z czytaniem płyt (tak było wcześniej), a nie z samym dźwiękiem jako takim.]

Domino

  • 6 / 4674
  • Nowy użytkownik
29-08-2011, 22:53
Dzięki, pomogło - chociaż wacik wcale nie był czarny :) Teraz już będę wiedział. Niestety przy okazji zahaczyłem o różne strony poświęcone systemom stereo, i to trochę zburzyło mi spokój i zasiało nutkę ciekawości :) Pozdrawiam

Haka

  • 2996 / 5200
  • Ekspert
29-08-2011, 23:07
Soczewkę warto czyścić profilaktycznie co np. kilka miesięcy. Wtedy oryginalny laser żyje o wiele dłużej.