Audiohobby.pl

HORN

lancaster

  • Gość
29-06-2016, 19:48
tetejro oczywiste rzeczy dlatego z PA zrezygnowalem, PA nie sa tez powalajace jak chodzi o prezentacje średnicy (barwa).
Jednym slowem jakbym robil nadstawke do naglosnien to STX obok Beymy i Eminence bylby brany pod uwage ale do domu żaden z nich sie nie nadaje moim zdaniem, zaznaczam ze STX w rekach nie mialem ale wyglada slabiej do kolumny domowej od SM110 Beymy i Bety 10CX moim zdaniem.


tak jak pisalem chwalic sie nie bede bo to jest glosnik opracowany przeze mnie a nie przez Tonsil, z Tonsilu korzystam tylko ze wzgledu na komponenty, STX kupuje pewnie w Chinach i tez no problem. Z tego co wiem Tonsil toczy nabiegunniki w Polsce. Uklad magnetyczny mniejszy ale po dopaleniu rownie sprawny, osiągi na dole pasma bez 2 zdan dla Kowalskiego, efektywnosc podobna przy wyzszej impedancji w Kowalskim a to wzmaki lampowe kochaja. No i gra kowalski od przyslowiowego pierwszego wata.

Gdybym bral pod uwage "wyglad materialowy" a glosniki PA chcialy grac w domu to juz pare lat wstecz mialbym domkniete gotowe projekty. Na luzie.

lancaster

  • Gość
29-06-2016, 20:33
"Ewentualnie do domu pozostaje cos takiego jak Eminence 12 LAB"

znajomy ma to w H-frame pedzone aktywnie i ku zdumieniu wszystkich nawet nie kaszani.
Nie mam weny na zagracanie chaty subami. W 100m2 ma to sens, jak w 25m2 kolumna o kubaturze 50l nie ma basu to musialaby miec najpeikniejszy srodek na świecie a tego PA nie daja. surowka idzie i to dopiero jak mu podkrecisz bo na niskich poziomach poziom motryki jak z klasycznej kolumny, zeby jeszcze popsuc to driver kompresyjny dobrze zaaplikowany gra juz od najnizszych poziomow, a woofer PA za cholere, slucha sie tego pociesznie. 

tetejro, ja naprade wiem czego chce i nie zawacham sie tego zrobić :-) Przerobilem drobne kilka PA glosnikow, pisze co pisze zebyscie nie topili kasy. Mozecie sporobowac jak chcecie kupcie tego eminenca albo beyme (tansza i uwazam szansa na to ze lepsza0 sm110) jak Wam sie spodoba to spoko tylko nie pytajcie co zrobic zeby byl bas bo go tam nigdy nie bedzie nawet jak z 18cm midbasu Seasa. Bedzie kick lepszy i zjazd. Mnie to nie bawi, kasta 6x większa a basu polowe mniej. Nawet motoryka srodka i gory mi tego nie kompensuje. Owszem z przykladowego Seasa nie zrobisz takiego strzala jak z PA ale dxwiek moim zdaniem powinien byc kompletny, bas nie musi schodzic do piekiel ale jak znika poczucie wysycenia pasma (opis z bloga) to jest to po prostu męczace i nie chce sie zestawu sluchac po jakims czasie w ogole. 90% przypadkow, zawsze znajda sie osoby ktore basu nie potrzebuja i gitara, ale wydajac opinie trzeba powiedziec jasno ze 90% albo i wiecej bedzie miala niedosyt.

lancaster

  • Gość
29-06-2016, 20:34
tetejro, parametry T-S STX-a
http://stx.pl/w-25-400-8-mcx.html

cadam

  • 4401 / 5906
  • Ekspert
29-06-2016, 22:53
Jak przyjrzałem się kartom katalogowym głośników domowych i estradowych to zauważyłem że domowe mają podatność zawieszeń około 1 mm/N a estradowe na poziomie 0,3 mm/N lub nawet mniej.

lancaster

  • Gość
29-06-2016, 23:03
musi tak byc - pod funkcje. I w tym momencie jak sobie rozpiszesz glosnik o kant tylka uklady magnetyczne PA takimi jakie sa. Poza szpanerką i waga nie ma to zadnego przelozenia na mozliwosci "domowe".

sam zobacz cadam z magnetowodu opartego o magnes 120mm wycicnalem tyle samo (ok 13,5) Bl co estradowka na magnesie pewnie 180 albo i 220mm. w dol rozciagniecie mam w Kowalskim kosmos lepsze a do gory z ta akurat cewka smiga w okolice 4K liniowo. Mowimy  10 calach.
Dlatego jak pisze ze glosnikw  Kowalskim jest ponadprzecietnie dobry to nie tylko dlatego ze to marketing tylko dlatego ze po prostu tak jest. W zyciu bym nie wymienil na zadnego znanego mi PA bez wzgledu na cene a z domowych pod to akurat zastosownie tez nie widze konkurencji.
JAk ktos zna domowy midbas nominalnie minimum 8ohm (rdc minimum 6,5) o efektywnosci 92-93dB potrafiacy zejsc ponizej 40Hz w miare kompaktowej (50-60l) obudowie wrzucajcie smialo. Ja nie znam

lancaster

  • Gość
29-06-2016, 23:07
Powiem tylko ze prace pojda dwutorowo (pewnie sie zastanawiacie po cholere mi tyle cewek roznych).
W tym kierunku co obecnie i druga droga szybsze rolowanie pasma tak by wyeliminowac zwrotnice dla midbasu.

meloV8

  • 1552 / 5873
  • Ekspert
29-06-2016, 23:44
Lan, przy jakiej czestotliwosci lamie sie membrana w kowalskim?

lancaster

  • Gość
30-06-2016, 07:40
nie pamietam teraz jak to wygldalo na pomiarze T-S melo, ale prosba o przeniesienie rozmowy o glosnikach do watku o glosniku dynamicznym.

meloV8

  • 1552 / 5873
  • Ekspert
30-06-2016, 13:50
Ok ok

tetejro

  • 2745 / 2996
  • Ekspert
01-07-2016, 09:30
musi tak byc - pod funkcje. I w tym momencie jak sobie rozpiszesz glosnik o kant tylka uklady magnetyczne PA takimi jakie sa. Poza szpanerką i waga nie ma to zadnego przelozenia na mozliwosci "domowe".

sam zobacz cadam z magnetowodu opartego o magnes 120mm wycicnalem tyle samo (ok 13,5) Bl co estradowka na magnesie pewnie 180 albo i 220mm. w dol rozciagniecie mam w Kowalskim kosmos lepsze a do gory z ta akurat cewka smiga w okolice 4K liniowo. Mowimy  10 calach.
Dlatego jak pisze ze glosnikw  Kowalskim jest ponadprzecietnie dobry to nie tylko dlatego ze to marketing tylko dlatego ze po prostu tak jest.
Głosniki estradowe są sztywniej zawieszone. Magnesy maj a wieksze bo szczelina musi być wieksza dla tej samej gęstosci pola żeby zapewnic odpowiednie chłodzenie i obciażalnosć termiczną. Sa takie estradowce że na membranie moga podrzucic kulę do kręgli bez uszkodzenia.

A co ze sztywnościa membrany w Kowalskim? Silny napęd juz jest, to membrana też powinna go wytrzymać. Czy idzie na reprodukcję z rozporoszonych rezonansów jak w duzych głośnikach szerokopasmowych?
Wtedy mozna rozciagnac pasmo bardzo szeroko jedyna przeszkoda sa własniwości materiału, i koniecznosć zachowania w miare równego pasma.

PS. Eminence 12 LAB nie jest w zasadzie estradowy, choc w linii American Standard. W 55 litrach może zejsc do 33Hz @-6db w obudowie zamkniętej. zefektywnościa 86-87db. jak na warunki domowe pomieszczenia  25m.kw to jest bardzo dobry wynik i nadal sensownie mała obudowa dla tego rozmiaru. Tyle że oczywiście nie bedzie on pracował na średnicy bo nierównomierność występje powyżej 400 Hz.
Przeznaczony jest do pracy jako subbas z jakimś midbasowym głośnikiem dla tonów średnich.

tetejro

  • 2745 / 2996
  • Ekspert
01-07-2016, 09:39
JAk ktos zna domowy midbas nominalnie minimum 8ohm (rdc minimum 6,5) o efektywnosci 92-93dB potrafiacy zejsc ponizej 40Hz w miare kompaktowej (50-60l) obudowie wrzucajcie smialo. Ja nie znam
Jakieś się znajdą, ale jest jeszcze kwestia ceny.
Eminence 12 LAB kosztuje najtaniej 1100zł. i to jest bardzo atrakcyjna cena za pompkę tych rozmiarów.

SB-Acousticc SB34NRXL75-8 w obudowie b-r 50 litrów i strojeniu na 33Hz powinien zejść do 40Hz @-3db
Re 6,2om nominalnie 8 om. efektywność na poziomie 91 db. To jest rozmiar większy i typowy niskotonowy (nie sub). W obudowie 60-70 litrów zejdzie jeszcze niżej. Cena chyba coś około 1200 zł. W takim przypadku mozna sie już dobrze zastanowić czy  na pewno jest te pięć razy lepszy od Tonsila?

lancaster

  • Gość
01-07-2016, 12:46
"Jakieś się znajdą, ale jest jeszcze kwestia ceny."

tetejro, ja nie znalazlem. bez wzgledu na cene, jak masz propozycje zapodaj we watku, koledzy skorzystaja

tetejro

  • 2745 / 2996
  • Ekspert
01-07-2016, 14:02
No podałem tego SB-A. Eminence jest jeszcze lepszy bo mozna zrobić to samo z o-z. Efektywnosć nie jest dzisiaj jakimś wyznacznikiem jakości czy osiagów. Ale to sa głosniki do 3-dróg, nie da sie na nich zrobic 2-dr nawet z odcieciem ponizej 2k Hz

Kwestia jest inna. Ty robisz głosnik który ma być przystosowany do pracy w roli midbasa. Więc w porówaniu do basowych i subbasowych inna membrana - o innej masie, która pociaga za soba tez inną sztywność. Tu trzeba oceniać jakosc pracy w zakresie tonów średnich, w którym tak duża membrana musi już się dzielić.

Ludzie przewaznie nie zdają sobie sprawy że dawniej typowym głosnikiem midbasowym był własnie duzy głosnik, taki z łatwo dzieląca sie membraną. Zazwyczaj były to 8" z cewką o małej średnicy i pracujace do 3-4k Hz. To po prostu było typowe. Tak robiono kiedyś głośniki.
Obecnie mamy erę midbasów 5-6" z membranami maksymalnie sztywnymi i kopułek wysokotonowych o jak najnizszej czestotliwosci granicznej dolnej. Kosztem efektywności rozciagnięto pasmo małych midbasów w dół do częstotliwości zadowalajacych większość konsumentów.
« Ostatnia zmiana: 01-07-2016, 14:07 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
01-07-2016, 14:56
tetejro podaj gotowy konkretny glosnik. ani sba ani zaden stockowy eminence nie podskoczy glosnikowi ktory mam pod funkcje jaka ma pelnic. to ma byc wysokoskuteczne niekoniecznie sob ale i nie estradowy karton. sba to typowy woofer glosniki sba robi dobre ale pod funkcje do Kowalskiego startu nie maja. w sba na stronie producenta na pomiarze spl leci na paszcze -5dB w pasmie 1-2K, w okolicach 3K pojawiaja sie rezonanse dosc wysokie szpile, naprawde sukcesow zycze smialkowi w walce z 2 way na tym glosniku, chyba ze kompresyjny da jakis za tysiaka i mu pojdzie od 1K....i te 93g mms, stary trup na środku jak w banku chocbys na uszach stawal.

Daj jakis glosnikporownywalny a nie jakikolwiek ktory ma skutecznosc sensowna i w 10 calach a nie 12 cali z kaprawym spl na środku (nie do tego byl projektowany to na bank) i 93g mms. Ja nie widze potrzeby zeby zaprojektowac bdb 15 calowke z takim mms a srednicei tak by miala rowniejsza od sba...


o eminencach juz rozmawialismy, podobnie jak Beymy nie nadaja sie. oczywiscie mozna je przerabiac zostawiajac sam napęd. Trzeba byc dziwnym zeby zaplacic 3 stowy za glosnik, pieprzyc sie z kompletowaniem zawieszen i membran do niego (moze eminence sprzeda alejak bedzie ta sama podatnosc to po co w ogole rozbierac glosnik ?) Jednym slowem powodzenia.

mysle ze konkurencji dla Kowalskiego powinienes szukac wsrod glosnikow w cenach 1000 ale euro/szt.

cadam

  • 4401 / 5906
  • Ekspert
01-07-2016, 15:01
W tym Tonsilu będzie założony faradaj w napędzie?