Audiohobby.pl

FORUMOWE KOLUMNY

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 16:34
Najlepszy ubel bedzie jak wybierzemy glośniki dostepne dla niemal kazdego. Mozna oczywiscie rzucać sie na drogie przetworniki...ale jakbyscie sie zdecydowali na 18 SS revelator to ja w to nie wchodzę :)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Arek_50

  • 1130 / 5903
  • Ekspert
02-09-2008, 16:37
Ale suchalem  NVA z taka kolumna i od tej pory trudno mnie zaskoczyc.

bartek_z

  • 404 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2008, 16:39
Lancaster - ja właśnie z dość wiarygodnych źródeł słyszałem zupełnie inne opinie, że bardzo szybki i świetnie współpracujący nawet z SET. Niedługo być może będę miał okazję posłuchać i samemu się tym pobawić to będę się mógl wypowiedzieć bardziej sensownie na ten temat.

second edition:

Jako zagorzały zwolennik OZ uważam, że jak roić odgrodę to konsekwentnie w całości. OZ przy wszystkich swoich fajnych cechach mimo wszystko nie rozwiązuje problemów z ustawieniem. Również nie jest powiedziane, że dobre efekty przestrzenne można uzyskać w tani sposób za pomocą odgrody - wszystko zależy o jakie efekty chodzi, czy o zbudowanie głębokiej sceny, czy o wypchniecie wszystkiego do przodu. W OB trudniej jest spieprzyć efekty przestrzenne, ale łatwo mieć problemy ze "sklejeniem" głosników, głównie przez wąskie katy promieniowania w okolicy częstotliwości łączenia mida i tweetera. Oszczędności? samodzielnie wykonana obudowa nie będzie droga.

Poza tym również uważam, że nie ma co w takim projekcie wchodzić w komplikacje, zrobić burczybasa, tyle że sensownie nisko zestrojonego, żeby za bardzo nie burczał, użyć porządnych głośników, ale sensownie zestawionych (tak sobie myślę,że wyrwałem się trochę jak Filip z konopii z tymi STXem, w sumie najlepiej będzie wziać coś papierowego, dużo mniej problemów z czymś takim), żeby nie okazało się później, ze trudno jest osiągnąc spójność, skrzynkę zrobić najzwyklejszą w świecie, prostopadłościenną, taką to sobie można zawsze samemu zrobić, można co najwyżej na forum wrzucić opis jak składać płyty i jak fornirować, mogę napisać taki poradnik w razie czego.

Arek_50

  • 1130 / 5903
  • Ekspert
02-09-2008, 16:42
.....o,o juz lepiej .....

second_edition

  • 249 / 5849
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 17:18
bartek - ale ja nie chcę przeciętnej kolumny - szkoda życia na przeciętne kolumny. Chcę dobre kolumny z uderzeniem a nie mruszeniem z rury.
lancaster, ale dlaczego tak prosto? - projektów na dwie proste drogi jest od cholery i jeszcze więcej. nie lepiej zrobić coś co będzie wyróżniać tą konstrukcję? forumowy projekt przepadnie w czeluściach wśród tysięcy podobnych...

Arek_50

  • 1130 / 5903
  • Ekspert
02-09-2008, 17:24
.....przylaczm sie goraco...

second_edition

  • 249 / 5849
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 18:20
oczywiście niewiele moge wspomóc projekt merytorycznie - ale z chęcią zrobię coś jeśli projekt zostanie opracowany i będzie to coś więcej niż tylko prosta podłogówka/monitor:)

bartek_z

  • 404 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2008, 22:54
Odpowiadasz na wpis
>> second_edition, 2008-09-02 17:18:27
bartek - ale ja nie chcę przeciętnej kolumny - szkoda życia na przeciętne kolumny. Chcę dobre kolumny z uderzeniem a nie mruszeniem z rury.
lancaster, ale dlaczego tak prosto? - projektów na dwie proste drogi jest od cholery i jeszcze więcej. nie lepiej zrobić coś co będzie wyróżniać tą konstrukcję? forumowy projekt przepadnie w czeluściach wśród tysięcy podobnych...


Może to zabrzmi troszkę niegrzecznie, ale skoro nie chcesz to nikt Ci nie każe tego robić. Koncepcja forumowej kolumny jest bardzo fajna, ale nie czarujmy się - z tego nie będzie korzystał żaden zaawansowany audiofil, który zdaje sobie sprawę z korzyści i wad OB, nie skorzysta także ktoś, kto jest DIYerem z prawdziwego zdarzenia, czyli robi dla własnej satysfakcji a nie po to żeby było taniej, taka osoba nie potrzebuje gotowców. Gotowca potrzebuje ktoś, kto sam nic nie umie i nie ma siana, żeby zapacić za całe dobre kolumny. Czy projekt przepadnie w czeluściach tysięcy podobnych? Nie, jeśli będzie dobry i tutaj jest podstawowy problem. Przykład? Gain Clone - zwykły scalaczek, też nie wymiata jakoś nie wiadomo jak, ale jest to niedroga metoda na pierwsze w miarę cywilizowane waty no i nie przepadł w żadnych czeluściach. Jeśli kolumny będą dobre, dokładnie będzie opisane co i jak zrobić, przetworniki będą niedrogie i łatwo dostępne to nic nie przepadnie. W necie jest 15 milionów projektów, ale złoż któryś to będziesz wiedział dlaczego nie odniósł sukcesu. I dotyczy to również kolumn OB, są w sieci projekty ale jakoś szału nie robią.

Szkoda życia? Pewnie, mozna stworzyć zajebiste kolumny, ale gwarantuję Ci, że jak wylecisz z kosztami ponad 2 koła to niewiele osób się tym zainteresuje. Zauważ, jeśli jakiś projekt tego typu się wybił to były to rzeczy TANIE i technicznie nawet banalne. Ale to nie ma znaczenia, bo to absolutnie nie przekreśla możliwości zrobienia czegoś po pierwsze przyzwoitego. IMO znacznie więcej pozytku będzie z tanich, ale przyzwoitych kolumn, niż drogich a wypasionych. W przypadku drogich projektów to nawet jeśli będą one dobre to i tak furory mogą nie zrobić. Im wyższy poziom tym ambitniej wszystko się testuje pod kątem własnych oczekiwań i współpracy z systemem. Oczywiscie są idioci, którzy działają na oślep i lekką ręką wklejają równowartość niezłego auta w totalnie nietrafione klocki, ale ci z kolei kierują sie pobudkami snobistycznymi i jeśli coś samo za siebie nie będzie mówiło, że kosztowało pięciocyfrową kwotę to nie wchodzi w grę, automatycznie więc samodzielne wykonanie odpada, ale generalnie nikt mocno wyrobiony nie wejdzie w coś, czego nie słyszał ani nie może posłuchać, choćby nawet taki wynalazek miał najlepsze na swiecie opinie. Na niskich pułapach jest zupełnie inna bajka, mozesz sobie kupić Avance albo inne wynalazki z gatunku "bas_dla_mas" i wszystko co wykazuje jakiekolwiek cechy naturalnego dźwięku moze się przyjąć.  Spójrz jakie było zainteresowanie Ostinato 2000, bezspecjalnej promocji, bez forumowych naganiaczy (bo w tym faktycznie nikt nie miał interesu) i nawet bez specjalnej renomy oryginału (nie chcę przez to powiedzieć, że są to złe kolumny, ale takie Prosiaki są o wiele bardziej poważane, na klonowanie ich to się wiara rzuciła jak obywatele PRLu na kawę w BSS-sie). A w budzecie do 1,5 koła to można spłodzić coś lepszego.

Oczywiscie pozostaje kwestia kto by to charytatywnie miał zrobić na tyle sumiennie, żeby całość była przyzwoita i jak chronić coś takiego przed różnej maści cwaniaczkami, którzy zechcą na tym zarobić (a tak było z GC). Już wśród producentów widzę przynajmniej jednego, który desperacko potrzebuje czegoś co będzie mógł wykorzystać i nie będzie miał skrupułów żeby to zrobić, a ilu jest cwanych dłubaków to nawet nie wiem, niektórzy bez żenady brali kasę za zwykłe polutowanie GC do kupy. Sami tyle że umieli się posługiwać lutownicą, wykorzystywali bezczelnie fakt, że ktoś inny nawet tego nie potrafi, a jeszcze ktoś inny dostępnił opracowanie. Trzebaby się też od razu zastanowić jak sprawę rozegrać, bo jeśli ta kwestia nie będzie uzgodniona to nikt, kto potrafi zrobic coś naprawdę wartościowego się tego nie podejmie.
 

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 23:17
Arek, ja akurat z Loth sluchalem Wavac(300B i 805monobloki) i ....miniwiezy denona :)
Naprawdę dobry dźwiek co by nie mowić...ale potem jeszcze kilka rzeczy mnie zaskoczylo :)

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

second_edition

  • 249 / 5849
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 23:26
Część argumentów mnie przekonuje - ale jeśli ma powstać jakaś incjatywa - to i tak wydaje mi się, że lepeiej stworzyć coś wyróżniającego się. Może właśnie jakiś bardzo prosty i tani projekt kolumienki trójdrożnej do przeciętnego niewielkiego polskiego pokoju? było właśnie wiele incjatyw dotyczących dwudrożnych kolumienek - chociażby wspomniane ostaino, clony totemów, pochyła ścianka na seasach... wielu osobom marzą się poprawnie zbudowane 3 drogi w normalnych kosztach. Wiele osób jakoś się upora w pojedynkę z małą kolumienką - ale do budowy takiej powiedzmy 3 drożnej podłogówki to przydała by się już burza muzgów:)
w wątku o 3 drogach jest toczy się teraz dyskusja o doborze głośników... wcale nie muszą być drogie...

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 23:39
SE, jestem za, ale co proponujesz(glosniki) ?

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

second_edition

  • 249 / 5849
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 23:44
he he... ja tu tonu nadawać nie będę:) jestem za cienki W TYM MOMENCIE;) ale się uczę;)
w wątku obok padła propozycja aby robić na:
- Seas 27TBFC/G
- Visaton AL130
- L26RFX/P
koszta jeszcze do przełknięcia - ale pewnie zaprojektowanie zwrotki nie będzie łatwe - tu musi już ruszyć kolektyw starych wyjadaczy:)

second_edition

  • 249 / 5849
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 23:45
acha, lancaster, powiedz dlaczego innym obrazki się ruszają a mój królik nie chce sięgać po marchewkę?;)
trochę mnie to trapi;)

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 23:53
myslę, ze marchewa go nie nęci !

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 23:54
second edition, nawet z daleka nie wyglada mi to na zestaw do bloku....to jkaies bydlaki do 40m2 z tym 26cm wooferem....projekt zwrotki jak projekt wrotki, ale to jest serio wielgasne.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'