Audiohobby.pl

Magnetofon szpulowy by judasz94

pień

  • 2246 / 1045
  • Ekspert
15-10-2023, 00:17
Ja wiem że będzie gotowe gdy się zrobi :)
   Ale jestem ciekawy co tam na placu boju.
A drugie to gorzej bo się boję.  Nooo, powaga.
  Jakoś tak wyleciało mi z głowy dodać w instrukcji na koło,  uwagi w punkcie dotyczącym zmywania markera.
Trzeba było napisać że to > najniebezpieczniejszy<  punkt w całym przedsięwzięciu.
W skrajnych przypadkach nieuwaga może bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie.  Że już o całości projektu nie wspomnę :(

judasz94

  • 390 / 1119
  • Zaawansowany użytkownik
01-11-2023, 11:12
Na razie mam niezamierzoną przerwę w jakichkolwiek robotach, trzeba było zając się sobą trochę ;) Ale projekt idzie dalej do przodu. Mam projekt obudowy, teraz będzie potrzebne trochę czasu żeby to wykonać dobrze i żeby było trwałe ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

ArturP

  • 1310 / 2805
  • Ekspert
26-01-2024, 06:24
Na ten moment nie myślę o liczniku, to jest drugorzędny temat ;) licznik taśmy można zrobić na procku, to nie jest problem. Kwestia odpowiedniego koła po którym będzie prowadzona taśma. Kalibracja do znanej długości taśmy.
By temat nie umarł, najlepszym, nie najtańszym, sposobem na liczenie taśmy jest SMPTE. To taki licznik synchronizujący, dający możliwość zapisu impulsów zegarowych na taśmie i ich odczyt podczas odtwarzania tej samej taśmy. SMPTE są używane mn/w od ok. początku lat 80-tych, no może koniec '70.
 Trochę rozwijając, to używało się tego do synchronizacji nagrań w różnych studiach, dysponujących urządzeniami do nagrywania i odczytu takich taśm. Wystarczyło z taśmą wysłać do innego studia info o prędkości i ilości klatek/s.
 Teraz oczywiście nie ma takiego problemu, ale do końca '90 wcale nie koniecznie.
 Tu trochę do poczytania https://www.muzines.co.uk/articles/bokse-sm-9/1360

judasz94

  • 390 / 1119
  • Zaawansowany użytkownik
13-02-2024, 10:27
Bardzo dobry pomysł!

Trochę więcej zabawy można to zrobić. Ale można też wszyć generator czasowy w generator biasu - zrobić zegarowanie biasu. Mamy wtedy informację o taktowaniu bez informacji o danej czasowej, a na początku taśmy można wszyć sygnał startowy kasujący - odpowiednio długi ton na jakiejś ponadakustyczej wyfiltrowanej filtrem rezonansowym
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik