Audiohobby.pl

Głośniki DEXON IRB - przeróbka

tetejro

  • 2745 / 2993
  • Ekspert
15-07-2016, 23:18
Zainspirowany tematem "Budowa głośnika dynamicznego", a zwłaszcza pewnymi wnioskami ogólnymi postanowiłem poszukać tanich głośników do DIY. Nie żebym jakoś szczególnie potrzebował, ale po prosty zauważyłem pewien problem rynkowy, zauważony tez przez innych w temacie "Budowa głośnika dynamicznego"
http://audiohobby.pl/index.php?topic=11906.15
Panowie,

A nie sądzicie, że jest ogromna posucha na rynku DIY?
Jak zacząłem zabawę z głośnikami jakieś 10 lat temu, to najwięksi co jakiś czas wypuszczali coś ciekawego (subiektywna ocena). Od 3-4 lat wchodzę sporadycznie na forum i nic nowego.
Nie mówię, że to źle, ale taki zastój to porażka dla hobbystów :/

Też to zauważyłem. Jedyne co się w tej branży obecnie szybko zmienia to ceny na coraz wyższe. W tej chwili najwięcej nowości wprowadza SB Acoustics. Żeby tylko nie podrożały jak u Wavecor'a.

mordensiur, dlatego ostatnio wypuszczam sobie głośniki sam :-)

SBA i Seasa(prestige) uwazam za dwa bdb tematy. jak ma byc taniej w midbasach i bas nie musi byc z betonu i stali to mozna siegnac po visatona, tak jak piszesz wybor niewielki.

Ponieważ moje pytanie jest nieco inne stąd tez nowy wątek. Choć w tej chwili SBA i Seasy mają przyzwoity wybór i nadal znośne ceny a w droższych przedziałach cen znajdzie się jeszcze coś od Visatona i Wavecora i trochę od Uhera, to jednak ceny są już dość wysokie jak dla hobbystów, zwłaszcza początkujących, którzy chcieliby mieć tak zwanego pewniaka od pierwszego strzału lecz w znacznie niższej cenie.

Budowa własnego głosnika nawet na tanich częściach z Tonsilu czy STXa wcale nie wychodzi tanio. Ni ema wiec uzasadnienia ekonomicznego dla amatora chcącego budować parę zestawów dla swoich potrzeb czy ewentualnie podzielić się projektem i doświadczeniami ze znajomymi.

Ale być może jest szansa na zakup jakichś przetworników low-endowych i lekkie niekosztowne ich stuningowanie.

Znalazłem taka manufakturę z Krakowa czy raczej można, to nazwać projektem hobbystycznym, producenta wzmacniaczy lampowych na zamówienie -  JP Audio.
A w jednym z działów kolumny głośnikowe DIY do ich wzmacniaczy.
http://www.jpaudio.pl/kolumny-glosnikowe
Jak widać w galerii kolumny są na jakichś nieznanych głośnikach których rozpoznaję kopułki wysokotonowe Tonsila oraz coś na basie i midbasie z żółtymi membranami prawdopodobnie plecionymi i trochę wstydliwie ukryte otwory rezonansowe obudów.

Poszperałem i wyszło że najbliżej im do wyglądu głośników czeskiego dystrybutora DEXON z serii IRB.

https://www.dexon.pl/index.php?p1408,glosnik-irb-13-50-01-8

https://www.dexon.pl/index.php?p1263,glosnik-irb-16-60-01-8

https://www.dexon.pl/index.php?p1264,glosnik-irb-20-100-01-8

i dodatkowo kopułka z tej serii https://www.dexon.pl/index.php?p1293,glosnik-irt-10-80-01-8 .

Jak widać parametry tych głośników nie rzucają na kolana. W szczególności wysokie Qts przy wysokim EBP powoduje słabe dopasowanie do obudów rezonansowych. Co ciekawe przy dość dobrych parametrach siły napędów z wysokoomowych cewek uzyskiwane efektywności też są raczej średnie. Ale ceny pomiędzy  90-150 złotych mogą być dla nich usprawiedliwieniem.

I po tym wstępie chciałem poruszyć właściwe zagadnienie.

A co by było gdybyśmy na przykład wzmocnili układ magnetyczny? Widział bym to w ten sposób ze najpierw należałoby sprawdzić realność i powtarzalność parametrów, następnie o ile to konieczne włożyć głośniki ponownie w magnesnicę, a potem dodać dodatkowy pierścień magnetyczny (całkiem możliwe, że dwie pierwsze operacje nie byłyby konieczne bo może głośniki maja wystarczająca jakość wykonania).

W drugiej kolejności można rozważyć natryśnięcie membrany jakąś powłoką tłumiącą - emalią grafitowa lub bitumiczną może (a może to nie będzie potrzebne).

Co sadzicie o takim podejściu? Ile można uzyskać wzrostu BL na dołożeniu jednego magnesu do tych głośników i obniżenia Fs na nieznacznym zwiększeniu Mms powłoką membrany ?

Czy dodanie magnesu zawsze przyniesie taki sam skutek, czy jednak bez wypróbowania na konkretnym głośniku nic prawdopodobnego nie da się powiedzieć?

fakamada

  • 1066 / 5405
  • Ekspert
15-07-2016, 23:40
Tu masz pomierzone przeróbki Seasa CA21REX. Dokładany był magnes i wymieniane zawieszenie z gumowego na piankowe:
http://www.troelsgravesen.dk/HES/TS_data_CA21REX.gif

A tu kalkulator przydatny przy dociążaniu membrany (nie wiem na ile dokładny)
http://www.mh-audio.nl/tunewoofer.asp

tetejro

  • 2745 / 2993
  • Ekspert
16-07-2016, 00:26
O ile dobrze odczytałem to porównanie to wnioski z dokładania magnesu nie są jednoznaczne. Na przykład w wersji z zawieszeniem piankowym różnica BL między  pojedynczym a podwójnym magnesem jest minimalna.
W wersji z zawieszeniem gumowym różnica BL to +6,5% po dołożeniu magnesu.
Szczerze mówiąc liczyłem na wzrost BL między 10-15%

Na przykład różnica między GDN 13/40/2 a GDN 13/40/4 czyli wersji z dodatkowym magnesem

http://www.unifirm.sk/pages/repro/nizton/13402_2.html

http://www.unifirm.sk/pages/repro/nizton/gdn13404.html

Jest wzrost gęstości pola z 0,98T do 1,12T
Co daje BL 6,43 do 7,3 Tm. Czyli wzrost o +13,5%

lancaster

  • Gość
16-07-2016, 00:51
tetejro, Bl po dokladce magnesu w budzetowym glosniku powinno wzrosnac zawsze, bo magnesy liche nie przesaturuja stali, inna sprawa czy w danym przypadku jest to optymalne. Za duzy Bl do danej budowy glosnika to tez nie dobrze. Przykladowo w Kowalskim zmniejsze nieco z 13,7 chyba bylo na jakies 12,5.
Nie wiem co zostanie na final, ale masz przyklad optymalizacji glosnika poprzez zmniejszenie Bl  Bl musi byc po prostu odpowiednie do celu jaki chcesz osiagnac a to mozna stwierdzic tylko podczas prac na konkretnym glosniku.

jak nie kopiesz sie o spl na poziomie 92-3 jak ja a wystarczy Ci dla 10 cali 90-91 (i tak bdb wynik) to bez napinki, prosciej glosnik zrobic.
I nie szarp sie przynajmniej na poczatek na 3 drogi ;-) zreszta zobaczysz jak midbas chodzi i czy da rade zeby zagral szerszej ladniejszym srodkiem

« Ostatnia zmiana: 16-07-2016, 01:09 wysłana przez lancaster »

lancaster

  • Gość
16-07-2016, 00:57
tetejro, masz przyklad 13-ki ktora wkleiles, magnes wrzucony na pale, pole do gory, bl do gory i przesymuluj sobie ten 8 ohm glosnik efektywnosc do gory o 1 db a qts z 0,4 na 0,33. Chyba ze po doklejce na średnie ma to isc z wiekszym wooferem.
na midbas slaby deal bym powiedzial

tetejro

  • 2745 / 2993
  • Ekspert
16-07-2016, 01:16
Liczyłem na wieksze wzrosty BL. Dla Dexona 6" zmniejszenie Qts do 0,44 i wtedy w 16 litrowej obudowie strojenie dajemy na 50 hz i mamy spadek -6db przy 42 hz. Czyli całkiem znośnie jak myślę. W porównaniu do wersji bez dodanego magnesu gdzie trzeba juz kombinować z obudową podłogową strojeniem i wytlumieniem żeby równo opadała charakterystyka spl na basie.

lancaster

  • Gość
16-07-2016, 12:07
tetejro zrob wreszcie jakikolwiek glosnik, grosze to kosztuje (test).
Wlasnie wrocilem z salki, przyszla para mlodych ludzi ok 25latek i kaleczyla wszystkie cwiczenia tak ze zal bylo patrzec.
No to podchodze i tlumacze cwiczenie ktore akurat facet robil, przy mnie wykonal to w miare poprawnie ale za chwile podlatuje do mnie kumpel i pyta czy ja mu kazalem tak robic ? Patrze, znow robi z dupy i mowie ze nie a on mi wyklad. Mowie na spokojnie ze wszystko to wiem i gosciowi mowilem a jak potrzebuje sie wygadac to niech idzie do niego i mu powtórzy.

Powiedz sam tetejro po co mi takie rozmowy ? Kazdemu poczatkujacemu mowie ze ma zaczac od prawidlowych siadow, martwych ciagow, wyciskan na klate, wiosła sztangą, poręczy i drązka a oni wszyscy pizgają linki i pływaki kąpielowe "bo im trener powiedział" albo im sie cos wydaje nie wiadomo skąd. Pewnie wiekszosc ma lepszy gen ode mnie ale nigdy sie o tym nie dowiedzą.
Chcą wyglądać jak zawodowcy a ćwiczą i jedzą jak dziewczynki.

Tutaj z glosnikiem  czuje podobny opor materii :-) Jak mi jeszcze ktos wyskoczy z tekstem ze zrobil jak pisalem i coś nie wyszlo to wyjde z siebie  :-)
Tak oczywiscie po jednym prawidlowym przysiadzie nikt nie będzie mial nog jak Ronaldo nawet.

tetejro

  • 2745 / 2993
  • Ekspert
16-07-2016, 15:44
Masz jakiś program umozliwiajacy modelowanie rozkładu sił pola magnetycznego? Lub w ogóle cos co umozliwia wykonanie symulacji porównawczej obwodu z jednym magnesem i z po dodaniu drugiego?

tetejro

  • 2745 / 2993
  • Ekspert
16-07-2016, 16:34
tetejro zrob wreszcie jakikolwiek glosnik, grosze to kosztuje (test).

Takie testy z magnesami robiłem kiedy jeszcze nie wiadizałes że jesteś audiofilem :-)

Wyniki były niejednoznaczne. ja to robiłem ze względów akustycznych nie parametrycznych. Ale chodziło miedzy innymi o zastosowanie tonsilowskiego midbasa z Bolero 200 w roli głosnika basowego do małej obudowy.
Wyniki były niejednoznaczne. A moim zdaniem dżwiękowo były żadne. Kluczowy jest dobór geometrii magnesu do istniejącego napędu. Najlepiej gdyby była mozliwość wykonania z grubsza symulacji obwodu pojedynczego i po dodaniu magnesu.

Innych testów nie zamierzam robić dla samego siebie, bo nie chce mi się kupować specjalnie tanich głosników żeby się przekonac czy dodanie magnesu bardzo im pomoże. 
Co innego by było gdybym miał w tym jakioś cel zarobkowy.

lancaster

  • Gość
16-07-2016, 20:21
Masz jakiś program umozliwiajacy modelowanie rozkładu sił pola magnetycznego? Lub w ogóle cos co umozliwia wykonanie symulacji porównawczej obwodu z jednym magnesem i z po dodaniu drugiego?


spodziewaj sie 0,1-0,2T przy dolozeniu podobnej wielkosci magnesu na odwrotke, chyba nawet wklejales ze dobilo 0,13T
Po grzyba Ci takie testy/symulacje przy gotowym magnetowodzie ? rozumiem sprawdzac ile mozna nabic pola w nowo projektowanym ale gotowiec ? i tak nie masz za duzo ruchow.
Nic nie musisz kupowac poza dodatkowym magnesem. Bierzesz jakikolwiek glosnik jaki masz w chacie, kupujesz do niego podobny magnes doklejasz w pozycji "odpychają sie" mierzysz i masz. Lepszy sposob niz symulacja bo magnesy moga byc roznie nabite a sama stal z rozna zawaroscia wegla. Nie wiesz czego uzyl producent, pozostaje fizycznie sprawdzic. Pracujesz na realnych czesciach a nie symulacjach. Symulacje sie przydaja przy projekcie od podstaw zeby uniknac sytuacji w ktorej najwiekszy strumien masz np. w rdzeniu a nie szczelinie :-)

lancaster

  • Gość
16-07-2016, 20:27
tetejro, pierwsze podstawowe pytanie : jaki glosnik chcesz zrobic ?
opisz go (rozmiar, parametry)

tetejro

  • 2745 / 2993
  • Ekspert
17-07-2016, 09:51
To było ok. 0,13 ale dokładniej to wyszło +13,5% na podstawie porównania GDN 13/40/2 z GDN 13/40/4 które rózniły sie między soba własnie dodanym magnesem. Magnes był w odwróconej polaryzacji , tej samej średnicy ale o mniejszej wysokosci. Tonsil dawał magnes w odwróconej polaryzacji na przykład 13-15mm wysokosci a magnes główny miał 18mm wysokości.

Wyjątkowo w jednym z głosników 20cm stosowali magnes dodatkowy takze o mniejszej średnicy zewnętrznej.

Podobno w AutoCAD mozna wykonywać symulację rozkładu pola magnetycznego w materiałach. Ale nie mam dostępu do takiego oprogramowania ani doświadczenia by wykonac takie symulacje. A to by mogło być najlepszym rozwiązaniem.

Powtarzam raz jeszcze ze nie szukam żadnego konkretnego głosnika do konkretnego zastosowania. Chodzi o mozliwość rozszerzenia zastosowań tanich głośników dostępnych powszechnie na rynku, przez wykonanie prostej modyfikacji która zmieni buczące pierdziadła w głosnik nadający sie do zastosowania w bass-reflex lub w lepiej dopasowany impulsowo do obudowy zamkniętej.
Takich jak na przykład wspomniane Dexony.

Ale jeżeli wymagasz skonkretyzowania wymagań, to powiedzmy że chodzi o głosnik nisko-średniotonowy 6"-7" nadający sie do obudowy w objetości 10 L - 40 L, b-r  z pasmem nie wyższym niż 50 hz @-3db lub o-z  z pasmem nie wyższym niż 50 hz @-6db.

lancaster

  • Gość
17-07-2016, 11:37
"przez wykonanie prostej modyfikacji która zmieni buczące pierdziadła w głosnik nadający sie do zastosowania w bass-reflex lub w lepiej dopasowany impulsowo do obudowy zamkniętej. "

znane sa takie przypadki, praktycznie codziennie o nich czytam np. "to niewiarygodne, schudła 25kg w 3 tygodnie dzięki prostej sztuczce bez stosowania diety i ćwiczeń" :-)

tetejro

  • 2745 / 2993
  • Ekspert
17-07-2016, 11:46
Jajca jajcami. Ale może coś na temat głośników?

Dexonowi IRB 16/50/01 wystarczy spadek tak do Qts 0,44-0,45 i juz sie ładnie wpasowuje w obudowę b-r.

Co prawda jest jeszcze wiele innych warunków do spełnienia, żeby sie nadawał do odtwarzania średnich tonów. więc sam magnes z niego cudów nie uczyni.

W tej chwili bez przerobki ten głosnik mozna próbnować zastosować w obudowie bardzo mocno wytłumionej albo z elementem stratnym. Mimo że EBP jest wysokie i WinISD zaleca go od obudowy b-r, to  uzyskany efekt na basie nie wygląda zadowalajaco.
A warto przy tym tez dodac że tak niskie rozciagnięcie basu ma też wpływ na odtwarzanie średnich tonów. Lepiej więc mieć mniej zawartościs basowego zejścia i krotsze pasmo w tak małym głosśniku midbasowym. A najprościej to uzyskać  zmniejszając obudowę i podwyzszajac strojenie. Wiec żeby zachować zadowaljącą odpoweidż na impuls nalezy miec głośnik o niższym Qts - który mozemy obniżyć przez dodanie magnesu.
« Ostatnia zmiana: 17-07-2016, 12:00 wysłana przez tetejro »

cadam

  • 4401 / 5903
  • Ekspert
17-07-2016, 12:49
Podobno w AutoCAD mozna wykonywać symulację rozkładu pola magnetycznego w materiałach. Ale nie mam dostępu do takiego oprogramowania ani doświadczenia by wykonac takie symulacje. A to by mogło być najlepszym rozwiązaniem.

http://www.femm.info/