Audiohobby.pl

Goodmans - gdzie zrobic podział?

rochu

  • 332 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2008, 10:41
Od dłuższego czasu walczę z Goodmans Triaxiom 1220c aby dołozyć mu wysokotonówkę.
Najbardziej widzi mi się w tej roli zielona SABA. Mam też wstęgę Monacora.
Chciałem sprawę załatwić pierwszym rzędem, nie mniej za każdym podejściem otrzymuje dźwięk mocno wyostrzony w wyższej srednicy i na wysokich.
Triaxiom można uzywać z atenuatorem i wtedy jest możliwość stłumienia pracy głośnika w okolicach 7-9kHz (wykres przerywaną linią), można uzywac też bez tłumnika, wtedy ciągnie gdzieś do około 13 kHz.
Poradźcie gdzie najlepiej usadowić punkt podziału dla wysokotonówki?

lancaster

  • Gość
13-08-2008, 11:52
rochu, prosto i na temat :)
Potrzebujesz albo:
- 2 rzedu dla tweetera(obstawiam, ze to)
albo:
- dodatkowej ceki tlumiacej wyzszy srodek i gore Goddmansa

A teraz do rzeczy :)
Goodmans jest glosnikiem koaksjalnym....zielona saba nie bardzo obsluzy Ci niskie pasmo...ale do tych 4-5K mozna na nia liczyc. Z dokladaniem tweetera do glosnika w ktorym ten tweeter jest juz zainstalowany mocno bym uwazal. Pomieniowanie 2 tweeterow w jednej plaszczyxnie z moich doswiadczen powoduje utrate naturalnosci a pojawienie sie takiego troche "estradowego" w zlym tego slowa znaczeniu dxwieku....
....jest wiec problem konstrukcyjny jak widzisz.....Nie sluchalem tego goodmansa, ale jezeli gora ci sie nie podoba to niewiele raczej mozna zrobic tak by wyszla "calosc".
Moze po prostu sprzedac goodmansy, kupic w to miejsce np. Eminence Beta(tylko nie z apt50:), tylko nawet ze 120-ka tonsilowska ktora jest sporo lepsza) i masz juz WLM DIVA na poczatek :) Koszt....pewnie ok 600-700zl....bez suba sie nei obejdzie, ale tu juz wybor glosnikow spory....a jak chcesz calosc zrealizowac 100% w odgrodzie to pakujesz tam np. 40cm visatona i masz bezkompromisowy zestaw....jedno co....to zielona saba gra jednak lepiej od  tonsilowskiej 120-ki :)....za to jest szansa na naprawde fajny calosciowo dxwiek po skleceniu calosci....a jezeli uwazasz ze greenconik jest niezastapiony to moze po prostu dobrze zgrac odgrode na zielonych sabach i to mysle tez jest dobre rozwiązanie.
Ze swojej strony dla tweetera proponuje filtr 4,7uF/0,22mH dla 20cm saby  82uF/0,39mH - polaryzacji nie pamietam niestety ale zapewniem ze gra to o dwa nieba lepiej od burczybasa do 20Kzl jakiegokolwiek :)....sprawa woofera pozostawiam do Twojej dyspozycji, ale generalnie musi miec uczciwe 95dB....i tu zaczyna sie koszt(pewnie z 500zl/szt)

A jezeli stlumisz Triaxioma przy 7-9K to daj Sabie zwrotke ok 2,2uF/0,15mH(troche wrozenie z fusow przyznaję) i powinno byc OK.

Pozdrawiam



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

bartek_z

  • 404 / 5917
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2008, 12:25
Kurde, wypróbuj sam i oceń jak jest lepiej. Nie patrz na charakterytykę SPL bo ona nic nie mówi o zniekształceniach i o kierunkowości głosnika, a to są własnie największe problemy w aplikacji szerokopasmówek, bo patrząc na samą ch-kę SPL to nierzadko mozna dojść do wniosku, ze tweeter w ogóle do niczego nie jest potrzebny, a tak naprawdę to jeszcze się nie spotkałem z szerokopasmówką większą niż 15 cm która by mogła normalnie grać bez tweetera.

Kolejna sprawa - jeśli już patrzec tylko na SPL najpoważnejszą sprawą jest siodlo w okolicach 3 kilo. To jest istotny zakres częstotliwości, bardzo dobrze słyszalny, w tym miejscu na ogól przypada podział w normalnych kolumnach i nie dosć staranne sklejenie głosników w tym miejscu jest przyczyną sporej części wad tego typu kolumn, m in. tego, że grają płasko, bez przestrzeni i nie buduj sceny wgłąb. Ja uważam, że niektóre firmy celowo knocą spraw, żeby produkt za 5-10 koła nie zbliżał sie za bardzo do czegoś, co się usiłuje sprzedać za 50-100 kPLN, nie znajduję inego wyjaśnienia dla faktu, że ciągle znajduję w takich paczkach rażące błedy konstrukcyjne. No, ale nie miało być o burczybasach, chodzi o to, zeby w pierwszej kolejności walczyć z tą dziurą. Zacząłbym od pomiaru w docelowj odgrodzie, to co wrzuciłeś jest pomiarem w tzw. nieskończenie wielkiej, czyli merzy się głosnik wkręcony w ścianę. W normalnej odgrodzie wszystko będzie zupełnie inaczej, trzeba najpierw pomierzyć a przynajmniej posłuchać i dopiero potem myślec w którym kierunku rozwinąć konstrukcję.

Wstępnie mogę powiedzieć tylko ze jeśli to jest ogroda to niższy podział będzie lepszy. Akurat tak jak w przypadku basy korzystne są wąskie charakterystyki kierunkowe tak im wyżej tym bardziej wskazane, zeby głosnik grał jak najszerzej. Po to stosuje się wszelkiej maści dyfuzory i rówżne takie dziwne patenty jak np, Gradient, który zastosował obudowę stratną, która przepuszcza promieniowanie tylnj strony membrany o niskiej częstotliwosci a tłumi wyższe składowe. Ale nie powiem ci, czy optymalnie będzie zejsć do 7-9 czy do 5 kHz, wszystko zależy od konkretnej aplikacji.

rochu

  • 332 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2008, 12:50
Goodmans bardzo mi podszedł i raczej nie planuje się go pozbywać.
Nie mam zastrzeżeń co do jakości góry, jeżeli już jest problem  to jest to bardziej problem ilosciowy. Trochę góry jest za mało. Ten feler chciałem w jakiś sposób poprawić.
Myslałem pierwotnie o czymś w stylu sutertweetera Tannoya, z mozliwością konfiguracji punktu odcięcia wysokotonówki.
Nie ukrywam że SABA, swym charakterem bardzo mi odpowiada i po cichu marzyłem że uda się zgrac obydwa głosniki. No i nie jest źle, ale czasami jednak wychodzi jazgot - zwłaszcza na wokalnych nagraniach Jordi Savalla.

Dzięki za podpowiedzi.
Będę próbował zatem niedługo z drugim rzędem.

lancaster

  • Gość
13-08-2008, 12:57
rochu jezeli tak to nie prosciej by bylo nieco sciszyc reszte pasma tak by gory bylo tyle ile potrzebujesz ?
....zapytam, choc pewnie nie posiadasz :) ....masz moze schemat zwrotnicy ? Jest mozliwosc ze horn w Goodmansie jest po prostu za mocno tlumiony i zrobi sie mala operacje za 2zl :)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

rochu

  • 332 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2008, 13:03
Niestety nie mam schematu zwrotnicy, a żeby obejrzeć ją musiałbym prawdopodobnie rozkręcić sam głośnik (bo chyba gdziś w za magnesem jest ona zlokalizowana).

lancaster

  • Gość
13-08-2008, 13:05
rochu, moze w necie gdzies by sie znalazla ? horny raczej maja sporo wyzsza efektywnosc od stozkowych wooferow wiec powinno udac sie dopasowac....tylko trzeba looknac jak to wyglada


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

rochu

  • 332 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2008, 13:22
Okazuje sie że zwrotnica jest chyba w puszce z atunatorem.
Otworzylem ją i na razie odczytałem na kondensatorze wartość 1,5uF, na cewce nie zauważam oznaczeń, ale postaram się to delikatnie rozebrac.
Zwrotnica dwudrożna, II rząd z potencjometrem na wysokie.
W necie nie spotkałem się z informacją lub schematem zwrotnicy do Triaxiomów.

lancaster

  • Gość
13-08-2008, 13:25
rochu wklej fote koneicznie !


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

bartek_z

  • 404 / 5917
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2008, 13:28
Panowie, wszystko zależy gdzie i jak to jest cięte. Sorka, ze wcześniej nie zajarzyłem, że to głośnik koncentryczny (nie specjalnie siedzę w temacie głosników Vintage) ale z działania tego tłumika wynika, ze tweeter zaczyna działać przy 6 -7kHz. Zdjecie rezystora z tej wysokotonówki pociągnie za sobą podbicie góry, ale tylko tej która juz jest, a z charakterystyki SPL wynika, ze na jej brak nie można narzekać, ten zakres i tak jest podbity. Jeśli masz problem z ilością wysokich to najprawdopodobniej lezy on poza gośnikami, musisz zlustrować cały zestaw. Na pewno jednak sensownie byłoby pociągnąć pasmo wyżej niż jest, ja bym założył tego monacora i puścił go od 13 -14 KHz.

rochu

  • 332 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2008, 14:10
To jednak jest I rząd.
Rozrysowałem to co zobaczyłem
Kondensator - 1,5uF, attenuator - 15 Ohm.
Wartość cewki nie jest nigdzie podana.

rochu

  • 332 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2008, 14:43
Zrobiłem przed chwilą obejście tego attenuatora i jest o wiele lepiej.

lancaster

  • Gość
13-08-2008, 14:46
rochu, jak troche powalczysz to bedziesz mial super :)
zwykle kondensatory sa tam takiej sobie jakosci....proponuje ruski papierowo olejowy....moze niebawem bede organizowal kolejne zamowienie z ebay, bo robia sie u mnie deficytowe :))))


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
13-08-2008, 14:48
a swoja droga taki attenator na potencjometrze to rarytas nie jest niestety(do tego stale cos "wisi" do masy)....zgra sie to ladnie zobaczysz.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

rochu

  • 332 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
13-08-2008, 16:12
Kondensatory użyte przez Goodmansa to ERIE Metallised  A316D.
Nie wiem czy warto wymieniać te kondensatory czy też zostawic.
Mają co prawda co najmniej 30 a może nawet 40 lat, nie mniej vintage\'owe kondensatory mają ponoć duzo dłuższą żywotność.
Jak sądzicie?