Audiohobby.pl

Magnetofon

brajtszwanc

  • 28 / 3517
  • Użytkownik
15-03-2015, 20:32
Witam. czy ktoś może wytłumaczyć co wskazuje i oznacza znaczek dolby na wyświetlaczu? zauważyłem że w różnych magnetofonach jest wstawiony w różnych miejscach skali, np w technicsie bx747 jest miedzy -2 a 0, w aiwie 810 i akai gx f35 jest między +2 a +4dB. 

aulait

  • 1390 / 5560
  • Ekspert
15-03-2015, 21:00
Witam. czy ktoś może wytłumaczyć co wskazuje i oznacza znaczek dolby na wyświetlaczu? zauważyłem że w różnych magnetofonach jest wstawiony w różnych miejscach skali, np w technicsie bx747 jest miedzy -2 a 0, w aiwie 810 i akai gx f35 jest między +2 a +4dB.

Wskazuje sugerowany przez producenta poziom zapisu przy włączonym układzie dolby.

Ttom

  • 134 / 4662
  • Aktywny użytkownik
15-03-2015, 22:04
Niezupełnie.
Oznacza poziom, powyżej którego Dolby nie poddaje już sygnału obróbce, gdyż nie ma takiej potrzeby - sygnał w całości maskuje szumy własne nośnika. Poniżej tego poziomu mamy, przy zapisie kompresję (ze wzmocnieniem) określonego zakresu częstotliwości, przy odczycie (prawie) proces odwrotny. Różnice, u różnych producentów wynikają z różnego strojenia poziomu Dolby (standard 315Hz @ +3dB lub 0VU). Zakładając podobne wyregulowanie toru zapis/odczyt w zakresie wzmocnienia, różnice w poziomie Dolby między deckami powodują niewłaściwe dekodowanie w jednym, kasety nagranej w drugim (stąd opisywane czasami zjawisko "oddychania" lub "pompowania" na "obcych" kasetach).
Dopuszczalne poziomy zapisu podawane są w instrukcjach magnetofonów według rodzajów nośnika i nie mają z tym związku.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 15-03-2015, 22:25 wysłana przez Ttom »
Tom

nano

  • 9079 / 4992
  • Ekspert
16-03-2015, 10:15
witam fajna stronka jak gosciu naprawia kaseciaki

http://www.captndifool.de/index.php/cassettendecks

przede wszystki    model kx 670 yamaha  sa fotki  jak rezebrac silniczek i go naprawic
( takie silniczki sa w prawie wszystkich  deck-ach )

http://www.captndifool.de/index.php/hifi/cassettendecks/yamaha-kx-670
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 10:19 wysłana przez nano »

brajtszwanc

  • 28 / 3517
  • Użytkownik
16-03-2015, 11:26
Mam pytanie do kolegów odnośnie Aiwy ad-f810 , jest tam takie pokrętło rec sensitivity i nie wiem za bardzo do czego służy. obok jest pokrętło bias i wiadomo o co chodzi. nie miałem nigdy wcześniej aiwy więc może któryś użytkownik takiego sprzętu by mi coś poradził.   

nano

  • 9079 / 4992
  • Ekspert
16-03-2015, 12:13
brajtszwanc
to ja ci teraz namieszam  oki   :-)


bias  "ilości wysokich tonów kosztem dynamiki"

rec level rec sensitivity  "równa poziomy Source oraz Tape w zaleznosci od rodz kaset"

ale teraz pare slow ode mnie

bias   
rec level   lub   rec sensitivity
do tego dochodzi jeszcze u niektorych
RecEq
to filozofia sama dla siebie  sama w sobie

dam przyklad  zebys wiedzial jak skomplikowane to pytanie jest :-)

ja jestem praktykiem nie bede zasmiecac tu fachowymi slowami
przeciez wszyscy sluchamy  muzyki !  a ja slucham bardzo bardzo  duzo ! za duzo jak zonka mowi

czyli u mnie odbywa sie to wsio na sluch
zamykam oczy i slucham  co sie dzieje z muza w 3 glowicowym kaseciaku  jak przelanczam na
 tape >< source   i krece  pokretlami  " bias"  " reclevel"  " receq "
to super sprawa i niesamowita zabawa

usiadz sobie z buteka piwa lub  szklaneczka wina  i testuj    zrozumiesz mnie po paru minutach  dlaczego to takie fajne


bias i rec sensitivity  sa ze soba zwazane  jak jeden organizm
jak jednym pokrecisz skopiesz ten inny i na wzajem tak wiec trza miec super wyczucie

a po co nimi  tak w ogole krecimy !! dlaczego nie zostac na "zero"  na standartowym ustawieniu

jedynie po to zey fajnie nagrac to cos  nie koniecznie  1:1   to co leci na wejsciu np. VINYL

krecisz tak dlugo az bedziesz zadowlony ! i tylko ty bedzeisz zadowolny

nie ja ,  nie zona   , nikt
dlatego kaseciak to jakby twoja osobista maszyna do nagrywania, ktora ty rozumiesz na sluch i nikt wiecej

jak mowie ,   nagrywasz   ....   no i  to nie koniczenie 1:1     poprzez przelanczanie  tape >< source 
slyszysz co sie dzieje     

i uwiez mi , to zalezne jest od wszyskigo

od magnetofonu
kasety jaka masz
twojego sluchu
dnia jaki masz
zachcianki na dzis
sygnalu dzwiekowego

moze lubisz dzis wiecej  ostrosci w nagraniu podkrec Bias
a moze zrownowazyc muze  podkrec reclevel na dol
a moze to i to na raz  wlaczam RecEq  na  hight
i znow od nowa
a potem wlozysz  BASF kasete  powiesz   oj inaczej  to brzmi przy tych moich ustawieniach   i dawaj  TDK   Maxell   i od nowa zabawa

ech zabawa jest super !!  ( niektorzy nawet zapisywali sobie na kerteczke  jakie ustawienia sa pod  kasetami TDK Maxel zelaznymi  chromami  itp )

no i lecisz do kumpla z kaseta i klapa   bo jest inaczej skalibrowany  kaseciak he he he     itd

czy ale kaseta wyrobi twoje zachcianki  to inna sprawa
czy ostre nagrania  przetrzymaja 10 lat   .. nie wierze

itd itd

z moje doswiadczenia

tak na zakonczenie
te ustawienia sa bardzo wazne w DOLBY 
ja ale nie uzywam dolby czyli jeden problem z glowy
jesli nie nagrywasz w dolby  nie uslyszysz az takich zmian  przy regulacji tymi pokretlami
jakby to powiedziec kaseta jest bardziej tolerancyjna bez dolby i juz


to moje zdanie

teraz pomysl taka kasete wyciagasz po 10 latach z szuflady  ( napis widzisz np. VINYL 3 1985    :-)   he he  )   i pamietasz jak ja nagrywales i co chciales  wtedy uzyskac

mam duzo takich kaset  z magnetofonu AIWA i AKAI i troche praktycznego doswiadczenia

wlasnie wykopalem  kasete      nagranie z radia   "Tangerine Dream Live - Berlin wschodni  Konzert 1980"
i pamiatam kazdy ruch jak ja nagrywalem  jest dla mnie bezcenna  :-)  jestem walniety  wiem

moze ktos sie z moimi wypocinami nie zgodzic dlatego poczekaj moze ktos   sie jeszcze wypowie

PIEKNIE  JEST i BYLO
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 17:49 wysłana przez nano »

Ttom

  • 134 / 4662
  • Aktywny użytkownik
16-03-2015, 16:01
... moze ktos sie z moimi wypocinami nie zgodzic dlatego poczekaj moze ktos   sie jeszcze wypowie
Fajnie opisane!
Może postaram się troszkę bardziej technicznie to wytłumaczyć. Pokrętło służy, jak już przedmówca napisał do wyrównania poziomu sygnału zapisanego na kasecie w stosunku do poziomu źródła. Przykład: ustawiamy poziom zapisu na wskaźnikach wysterowania do np. +4dB. Po przełączeniu z source na tape obserwujemy, że z kasety sygnał odtwarzany jest z poziomem max np. +1dB. Więc tym pokrętłem należy ustawić wyższy poziom tak, by poziom surce = poziom tape. W praktyce często spotykałem się z kasetami, gdzie trzeba było zwiększać poziom (np. typ II Basf) i jeszcze nie spotkałem kasety, dla której należy go zmniejszyć :)
W praktyce żaden Dolby nie wybaczy nam różnicy poziomów większej niż 3dB, będzie "pompował" i ciął wysokie tony. Przy zapisie z komplementarnymi systemami redukcji szumów poziomy muszą być niemal idealnie równej wartości.

P.S. Regulacja BIAS powoduje konieczność weryfikacji ustawień poziomu. Opisywane regulacje działają TYLKO podczas zapisu na taśmę.
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 16:08 wysłana przez Ttom »
Tom

brajtszwanc

  • 28 / 3517
  • Użytkownik
16-03-2015, 19:41
Bardzo dziękuję kolegom za rzeczowe wyjaśnienie. pozdrawiam

nano

  • 9079 / 4992
  • Ekspert
18-03-2015, 13:27
witam
mialem okazje wczoraj pobawic sie   tym deckiem

aiwa AD WX909

ma 3 glowice  > bias  i rec level   w szfladzie  B  !!

waw  bylem pod wrazeniem

znacie jakis inny  podwojny deck  co ma rowniez 3  glowice  ??

dziekuje
-

ciekawostka moze sie komus przyda przy wyborze decka

dwukieszonkowce porownanie tych najlepszych   sony

TC-WR99ES  najlepszy model   2 x  Bias- Rec-Level- z silniczkiem  MPX-Filter  off on tape speed off on

TC-WR905S  Bias  tylko automat ale na dwie kieszenie   Rec-Level- jest z silniczkiem  MPX-Filter  off on tape speed off on
TC-WR890.   2 x  Bias-    Rec-Level- reczny    ,,  MPX   off on     ,,tape speed off on
TC-WR870    > 1 x  Bias- tylko kieszen B    >    Rec-Level-  z silniczkiem  ,,  MPX-Filter  off on   z tylu obudowy  nie ma  tape speed off on

WR835S/901ES    coraz gorzej  w dol  w wyposazeniu

------------------
tak na marginesie  dowiedzialem sie ze   naped  w sony od 1981   do konca    to jedna seria    typu

TCM-200

TCM-200R   >>  "R"  znaczy  auto revers

czyli teoretycznie   we wszystkich 3 glowicowych kaseciakach sony tc ...  od roku 1981   mamy ten sam mechanizm ktory jest bardzo latwy do naprawy    czyli TCM-200   

« Ostatnia zmiana: 19-03-2015, 11:22 wysłana przez nano »

brajtszwanc

  • 28 / 3517
  • Użytkownik
19-03-2015, 16:41
Podwójne decki też są fajne , zwłaszcza te z górnej półki. Ta Aiwa AD-WX909 z trzema głowicami w jednej kieszeni to ciekawostka , nie zwróciłem na to nigdy uwagi. Nie ma tam autorewersu , ale jest w drugiej kieszeni i to ma sens. Nie jestem wielbicielem takich magnetofonów ale przypadkowo zupełnie nabyłem za grosze Teac W-995RX i tak mnie ujął że już został na stałe. Ma trzy silniki w każdej kieszeni, dbx i świetny teacowski design. Mnie więcej nie trzeba

nano

  • 9079 / 4992
  • Ekspert
19-03-2015, 17:15
Teac W-995RX

musze zerknac co to takiego

ja z powodu  pomaranczowego wyswietlacza w nowszych modelach dalem sobie spokoj
sam wyglad  mi sie podaba 
ale nie mozna wlaczyc muzy  bo pomarancz mi nie pasuje 

mowie o nowszych modelach

wlasnie szukam   tzw   timera   do deckow   nagrywam czesto radio   i musze cos takiego miec
moze sie znacie na tym

Dj

  • 1088 / 4675
  • Ekspert
19-03-2015, 18:51
Mój Timer segmentowy Fishera działa bardzo podobnie do takiego:
http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=552454&gclid=CjwKEAjw56moBRD8_4-AgoOqhV4SJADWWVCcvv0-SucptsSDC37Tg-Vvvzve5ZXDNzTmw9t0dR2ZvhoCk3jw_wcB
(tyle że timer segmentowy jest o wiele dokładniejszy)
 Niestety ten fisher  buczy głośno, nie wiem czy każdy timer segmentowy tak ma.

anlu

  • 16 / 3715
  • Nowy użytkownik
19-03-2015, 21:27
wlasnie szukam   tzw   timera   do deckow   nagrywam czesto radio   i musze cos takiego miec
moze sie znacie na tym

Potrzebny jest zegar sterujący. Jest tego kilka modeli na Allegro.

http://allegro.pl/timer-zegar-sterujacy-hitachi-et-1100-vintage-i5190217513.html za niecałą stówkę

ten byłby najlepszy do twoich celów niestety trochę drogi

http://allegro.pl/onkyo-integra-t-4711-topowy-tuner-z-timerem-i5184830135.html

Sam używam programatora produkcji radzieckiej. Ma trzy gniazda prądowe które można programować niezależnie.
Dzień, godzina i minuta właczenia i wyłączenia.
Na przykład od poniedziałku do piątku radio włącza się o godz. 5.45 a  w sobotę i niedzielę od 8.00 .

Andrzej
Andrzej L

nano

  • 9079 / 4992
  • Ekspert
19-03-2015, 22:16
jasne
ale tak na logike  wystarczy cos co programuje  tylko wyl i wl  pradu  i to wsio

ja chaba kupie cos takiego  ale jeszcze mysle nad tym

http://byggochverktyg.se/Arendo-digital-timer-IP-20/B00SMPER9K
« Ostatnia zmiana: 19-03-2015, 22:35 wysłana przez nano »

slawi7

  • 33 / 3356
  • Użytkownik
21-03-2015, 15:45
slawi
dzieki za fotke   >> jednak ten sam motor    zdziwilem sie   czlek sie zawsze uczy cale zycie  :-)
------
ze rolki i paski pasuja   szok nastepny   :-)
---------------
rozwiazalem problem z glosnymi silniczkami 
a to poprzez obrucenie  silniczka  na platce  o 30 stopni       niby  malo ale wiecej nie potrafilem
kabel sa za krotkie




Witam ponownie ja juz po wymianie pasków i rolki tez wymieniłem teraz oba decki chodzą jak nowe z czego się ciesze bardzo Sony bije na głowę denona w jakości odtwarzanego dźwięku  nie mówiąc już o nagrywaniu  to już kosmos  ...

Nano i jak serio odwrócenie silniczka dało cichszą prace robiłeś to u siebie ?