Audiohobby.pl

Projekt 2way Seas ER18RNX + 27TBFC/G

EMiL

  • 531 / 5886
  • Ekspert
25-03-2008, 18:26
Oddzielna komora na zwrotnice, walka z falami stojacymi poprzez brak rownoleglych powierzchni gora-dol, sandwich, bezkompromisowo podszedles do tematu. Jeszcze tylko brakuje komory na tweeter;)
Te porty- 43zl sztuka troche drogie, ale to najlepsze rozwiazanie poza duzo drozszymi membranami biernymi.

Jakie wymiary beda mialy gotowe obudowy?  

Krs47

  • 1037 / 5899
  • Ekspert
25-03-2008, 18:46
Akurat górna przegroda z mocniejszym skosem jest komorą dla tweetera :) Patrząc od przodu kolumny dolna przegroda opada by zostawic więcej miejsca dla portu zamocowanego na przedniej ściance a za razem zmieścić dużą cewkę w zwrotnicy, natomiast górna przegroda wznosi się oddzielając tweeter od komory basowca. Na początku chciałem zastosować bracing w formie szkieletu z płyty między wooferem a portem ale zdecydowałem, że zastosuję 2 lub 3 drewniane poprzeczki, wklejone w przewierconą na przelot wiórówkę. Na to przyjdzie jeszcze sklejka i całość powinna byc bardzo sztywna (w końcu to monitor) a brak wewnętrznych przegród w komorze woofera zapewni prawidłowy przepływ powietrza. Wymiary zewnetrzne to 23x32x56cm. Jeśli chodzi o układ przetworników przednia ścianka jest wzorowana na SR71 Zaph`a, gdyż z tego co mi wiadomo pod nią modelował swoja zwrotkę Jay. Front będzie miał 30mm natomiast większość pozostałych ścianek 24mm. Jak będę miał chwilkę wolnego postaram się zrobić zwymiarowany rysunek całości ale nie obiecuję szybkiego terminu ;)

Pozdrawiam

Krs47

  • 1037 / 5899
  • Ekspert
25-03-2008, 18:53
Zgadzam się, że 43 zł to dużo jak na porty ale sam wiesz, że nawet w US kosztują 10 dolców, do tego dochodzi cło i przesyłka więc w przypadku mojego zamówienia bardziej opłacało mi się kupować przez Polink za 43 zł... Zresztą jak sam pewnie wiesz membrana bierna nie zawsze jest najlepszym wyjściem, gdyż ma swoje wady tak samo jak rura BR i czasem właśnie klasyczny port brzmi lepiej :)

EMiL

  • 531 / 5886
  • Ekspert
25-03-2008, 19:03
Membrana vs precision port, wybor zalezy od objetosci i czestotliwosci strojenia, np. 10litrow nie dostroi sie do 30Hz inaczej niz MB. Z 15 litrami mozna powalczyc juz rurka o niskie strojenie;)

Krs47

  • 1037 / 5899
  • Ekspert
25-03-2008, 19:32
Dokładnie o to mi chodziło, z tego co czytałem, w sytuacji, gdy pożądana częstotliwość strojenia jest do osiągnięcia za pomocą rurki lepiej wybrać rurkę :)

EMiL

  • 531 / 5886
  • Ekspert
25-03-2008, 23:35
Rurka tym sie rozni od membrany, ze ponizej czestotliwosci strojenia charakterystyka opada z mniejszym nachyleniem. W rurkach powstaja rezonanse, zwlaszcza w dlugich, membrany pozbawione sa tego typu problemow.
Pozdr.

Krs47

  • 1037 / 5899
  • Ekspert
26-03-2008, 11:12
Zgadzam się w kwestii rezonansów w rurkach natomiast w kwestii opadania charakterystyki sprawa wyglada trochę inaczej :) Na załączonym wykresie widnieje charakterystyka przetwarzania tego samego głośnika w obudowie z BR i MB strojonej na tą samą częstotliwość rezonansową. Jak widać MB wykazuje bardziej strome opadanie charakterystyki, układ rezonansowy z MB ma spadek rzędu 18db/oct natomiast w przypadku BR jest to 12db/oct. "Kolanko" w najniższych rejestrach przetwarzania obudowy z MB wynika z zaprzestania działania układu rezonansowego MB i pracę głośnika w warukach podobnych do obudowy zamknietej, która w tym zakresie wykazuje spadek rzędu 12db/oct, choć zjawisko to występuje w zakresie poniżej efektywnego pasma przetwarzania głośnika, wiec wađciwie jest pomijalne.
Nie wiem czy czegoś nie namieszałem ale jeśli masz ochotę zapraszam:
http://audiomania.info/articles.php?id=29
Bardzo przejrzyście napisane :)

Pozdrawiam

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
26-03-2008, 12:58
Krs47:

Przykład z Twojego rysunku można by zatytułować "jak nie stroić membrany biernej". Fp (rezonans własny MB niezabudowanej) przy 30Hz? Jak dla mnie żeby MB w monitorku miała sens, Fp powinno być w okolicach 10 - 15Hz a wyżej tylko jeżeli Fb jest również bardzo wysoko. Odstęp między jednym a drugim powinien IMHO być większy niż oktawa, im więcej tym lepiej - wymaga to rzecz jasna odpowiednio podatnych (a jednocześnie zdolnych do utrzymania wysokiej masy ruchomej) zawieszeń membrany - Vap powinno być co najmniej 3 razy większe niż Vb. Pisałem o tym zresztą na audiostereo.

Krs47

  • 1037 / 5899
  • Ekspert
26-03-2008, 15:11
Na tym rysuku jest pokazana różnica między BR a MB strojonych na tą samą częstotliwość. Szczerze mówiąc moja wiedza na temat zastosowania MB w praktyce jest ograniczona, gdyż zdecydowałem się na BR w swojej konstrukcji a informacje dotyczące MB przejrzałem pobierznie. W przypadku mojej konstrukcji, która będzie odsłuchiwana w dużej mierze w bliskim polu MB nie ma sensu. Mam do dyspozycji 15-16l dla ER18RNX a w dodatku wylot układu rezonansowego z przodu, co w przypadku zastosowania MB spowodowałoby jeszcze większy rozmiar i tak już wysokiej ścianki przedniej.

Pozdrawiam

misiomor

  • 2094 / 5901
  • Ekspert
26-03-2008, 15:32
Krs47:

BR stroimy do jednej częstotliwości (Fb) natomiast MB ma dwie częstotliwości charakterystyczne - Fb (czestotliwość strojenia jak w BR) oraz częstotliwość rezonansu membrany biernej niezabudowanej - Fp przy której występuje głęboki dołek na SPL wypadkowym.

Te dwie częstotliwości są ze sobą związane poprzez Vap (objętość ekwiwalentną membrany biernej) oraz Vb (obj. obudowy)

Fb = Fp*sqrt(Vap/Vb+1)

Z tego wzoru widać że próbując stosować membrany bierne w zbyt dużych objętościach, dostajemy Fp niewiele niższe niż Fb - wtedy właśnie wady membrany biernej stają się widoczne. Lekarstwem jest oczywiście zainstalowanie większej membrany (o większym Vap) albo zdublowanie mniejszej połączone z dociążeniem (skoro każda pracuje tak jakby w połowie objętości, musi być bardziej obciążona żeby utrzymać Fb).

Natomiast co do monitorów bliskiego pola - najlepszym rozwiązaniem może być zastosowanie dwóch membran biernych na bocznych ściankach - w objętości 15dm3 dwie SP18R powinny sobie poradzić, inna sprawa że koszt jest wtedy dość zaporowy. Szkoda że z tańszych rozwiązań Peerless SDS 5.25" (830880) jest za mały do takiego układu, natomiast Dayton 8" (#295-492) jest IMHO za duży. Dobrej i taniej membrany 6.5 cala niestety na rynku nie ma.

Krs47

  • 1037 / 5899
  • Ekspert
26-03-2008, 19:49
Rozmawialiśmy już na ten temat na łamach audiostero, jednak dziękuje za obszerne wyjaśnienie tematu. Możliwe, że jeszcze kiedyś będę eksperymentował z MB, więc ta wiedza może się jeszcze przydać :)

Pozdrawiam

EMiL

  • 531 / 5886
  • Ekspert
26-03-2008, 20:09
Wykres z audiomanii zgadza sie z tym co napisalem wyzej:)

Krs47

  • 1037 / 5899
  • Ekspert
26-03-2008, 21:25
W sumie to po dluzszym zastanowieniu i przeczytaniu postów Misiomora oraz ponownej analizie artykułu przyznaję Ci rację :) Pomyliłem mocniejszy spadek całego układu rezonator-głośnik powyżej strojenia w przypadku MB ze spadkiem poniżej, co nie zmienia faktu, że mimo możliwości niższego strojenia mniejszych objętości MB ma generalnie niższy SPL w zakresie basu niż BR.

EMiL

  • 531 / 5886
  • Ekspert
27-03-2008, 14:31
W malym pokoju np. 12 metrow, monitory 10-12 litrow na odpowiednim wooferze z nisko strojona membrana bierna to moze byc najlepsze rozwiazanie. Jezeli bede dysponowal malym pomieszczeniem to cos takiego pewnie zbuduje. Chociaz najbardziej ciagnie mnie do porzadnego 3way;)

Krs47

  • 1037 / 5899
  • Ekspert
27-03-2008, 19:22
Mój pokój jest dość mały, 14,5 m2 ale przy użyciu nisko strojonych membran biernych mógłbym mieć problemy ze zbyt małą ilością basu podczas odsłuchu w bliskim polu. Nisko strojone MB w małym pokoju zapewniają bardzo dobre rozciągnięcie basu wykorzystując tzw. "room gain". W polu bliskim odbicia od ścian pomieszczenia mają znacznie mniejsze znaczenie, więc wybrałem BR, który pozwoli mi na uzyskanie mocnego i równego basu ze znacznie mniejszym spadkiem niż MB do około 40 Hz. Oprócz odsłuchu nearfield wchodzi w grę również odsłuch w tzw. średnim polu ale również w tym przxypadku miejsce odsłuchowe będzie dość znacznie odsunięte od ścian.
Btw sam myślałem o 3way albo porządnym 2,5way ale stwierdziłem, że na moje warunki 2 drogi będą optymalne. Pewnie jak w końcu będę miał do dyspozycji większe pomieszczenie zbuduję jakiegoś potworka na Scanach albo Excellach (ich obecne ceny w Polinku zachęcają) :)

Pozdrawiam