Audiohobby.pl

Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: Molibden w 12-06-2009, 21:38

Tytuł: Lampa oparta o maciez LED-ow !
Wiadomość wysłana przez: Molibden w 12-06-2009, 21:38
Białe LEDy nie dają do końca białego światła, jest ono niebieskawe, zdaje się że przez to iż do świecenia na biało pobudza w nich luminofor niebieska LED.
W każdym razie, są już LEDy dużej mocy, na odpowiednim podłożu pełniącym rolę radiatora, z soczewkami lub też układy kilku takich diod. Wymagają zasilania napięciem kilka V i prądem rządu 200mA chyba.
Bardziej opłacalne jest wg mnie użycie takich diod niż np 100-400 małych. Zależy jak chcesz je zasilać - z transformatora, napięciem stałym, zmiennym, regulowanym czy bezpośrednio z sieci. Wtedy trzeba połączyć ich odpowiednią ilość żeby uzyskać odpowiedni spadek napięcia i prąd (ew.  dać rezystor ograniczający prąd).
Użycie dużej liczby małych LEDów ma sens gdy chcemy zrobić np. liniowe źródło światła.
Barwę trzebaby chyba ocenić jakimś spektrofotometrem i korygować brakujące składowe dodatkowymi LEDami, np żółtymi, pomarańczowymi, bursztynowymi.
Tytuł: Lampa oparta o maciez LED-ow !
Wiadomość wysłana przez: Molibden w 13-06-2009, 16:09
12V to w porządku, łączy się po 3 LEDy szeregowo + rezystor i takie coś powiela n razy (30-40x) równolegle.
LEDy to zimne źródło światła, temperatura barwy nie zależy tu chyba od płynącego prądu jak w lampach żarowych (czyli żarówkach :-). Filtrem możnaby uzyskać jedynie pewną zmianę barwy ale maksimum rozkładu widma się nie przesunie tylko jednym typem LEDów. Niestety nie mam na ten temat wystarczającej wiedzy.
Tytuł: Lampa oparta o maciez LED-ow !
Wiadomość wysłana przez: misiomor w 13-06-2009, 16:20
Temperatura barwowa to tylko jeden parametr - mówiący do jakiej temperatury ciała doskonale czarnego najbardziej podobne jest nasze źródło. Nie opisuje ona jednak na ile dane źródło jest podobne do światła dziennego czy żarówki (promieniowania zblizonego do ciała doskonale czarnego)

Widmo białego LED\'a wygląda tak:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:White_LED.png

A ciała doskonale czarnego tak:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Wiens_law.svg

Dlatego pod światłem LED\'a niektóre kolory (chociażby 500nm a więc przełom zielonego i niebieskiego) mogą wyglądać nienaturalnie ciemno. Wszysko zależy od tego jakie substancje tworzą kolory na filmach oglądanych pod taka lampą - i niestety jeżeli różni producenci będą stosować różne substancje barwne, może to wymagać zmian w widmie LED\'ów używanych do oglądania.