Audiohobby.pl

3SM - Seas STX Studio Monitor

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
26-12-2009, 22:46
Dlaczego nie sprawdziły? Teraz powoli pora na 3way, do którego już od dawna się przymierzam. Wystawiłem bez ciśnienia, jak się nie sprzeda nie będę płakał ;)

Dzwiękowo jestem z nich bardzo zadowolony, więcej od monitora 7+1 nie oczekuję.

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
26-12-2009, 22:47
P.S. mam zasadę jednego głównego projektu - przed zrobieniem kolejnego zawsze staram się sprzedać już ukończony.

yolaos

  • 605 / 5900
  • Ekspert
27-12-2009, 09:31
    Dawno mnie nie było na forum,ale zawsze sercem jestem przy głosnikach, oglądając ten wątek jestem pod duzym wrażeniem,autorowi nie tylko udało sie zbudować zacne monitory , (czytając opinie Lancastera),ale i z wielką starannoscia przedstawic cały proces wykonania.
   Wielkie brawa i z niecierpliwościa czekam na projek 3 way.

   pozdrawiam

konrad

  • 850 / 5537
  • Ekspert
27-12-2009, 13:28
Krs47, te następne 3-way to będzie Twój własny projekt? Z tego co wiem pomiary niskich tonów w warunkach domowych (panasonic wm-61) nie są za dokładne.

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
27-12-2009, 13:38
Zgadza się, pomiar pod dolny podział jest problematyczny i to głównie ze względu na odbicia, a nie ograniczenia samej wkładki. Można się ewentualnie podeprzeć symulacjami.

Koncepcji mam kilka, choć szansa, że będzie to w 100% autorski projekt z racji na wyżej wspomniane trudności jest niewielka. Mam jeden "gotowy" projekt na oku, możliwe że zbuduję go według wzorca lub podmienię tweeter - tutaj już będzie łatwiej w domowych warunkach.

konrad

  • 850 / 5537
  • Ekspert
27-12-2009, 13:46
Jak robiłeś pomiary gotowej kolumny na dworze napisałeś że pojawiły się odbicia. Wynikało to z tego że było tam mało miejsca? Bo sam mam duuuży kawałek trawnika i zastanawiam się czy kiedykolwiek będę miał szansę sam zrobić 3 way.

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
27-12-2009, 14:07
Miejsce było ograniczone - z jednej strony dom, z drugiej dzewa. Nawet przy pomiarze na większej przestrzeni pozostaje problem odbicia od podłoża oraz wiatru - mikrofony pojemnościowe są na niego bardzo czułe.

Pewnym rozwiązaniem jest pomiar nearfield, gdzie minimalizuje/eliminuje się wpływ odbić, ale trzeba wówczas wziąć pod uwagę zanik efektu baffle step. Dodatkowo w zależności od miejsca, w ktorym zbliżamy mikrofon do membrany charakterystyka może się różnić.

kondrax

  • 96 / 5807
  • Użytkownik
27-12-2009, 18:25
A powiedz jakie głośniki lub jaki projekt planujesz na te 3 way?

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
27-12-2009, 22:24
Mam jednego głównego kandydata, ale nic jeszcze nie jest pewne więc nie zapeszam. Do wiosny powinienem się zdecydować i wystartować z budową.

yolaos

  • 605 / 5900
  • Ekspert
02-01-2010, 19:41
Witam
Sory ze właże w ten wątek ale mysle ze nie bedzie to całkiem O.T.

    Poczytałem troche , zaległosci nadrobiłem i cóz nie znalazłem zadnych nowych entuzjastycznych opini o jakims swieżym hicie - głosniku, czy to wooferze czy to wysokotonówce, ponieważ od dłuzszego czasu (może roku) przymierzam sie do zrobienia kolumny na Tweterze Sesa Exelu, mam pytanie.
    Czy ktoś juz się osłuchał lub mial okazje więcej przyglądnąc sie temu głosnikowi np porównując do jakiś starszych modeli ,mam na mysli cała serie wysokotonowych Exelli, obojetnie jaki model
   Wyczytałem ze ten co siedzi w Orionach ma zęby na chrakterystyce jak Tabaza w Sindbadzie, a i odsłuch nie pozwolił wydac pochlebnych opini.
pozdrawiam w Nowym roku

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
02-01-2010, 20:11
Cóż, osobiście nie miałem jeszcze kontaktu z tweeterami z serii Excell. Nie są zbyt popularne ze względu na wysokie ceny i na pierwszy rzut oka nie oferują więcej niż tansze odpowiedniki z serii Prestige. Na pierwszy rzut oka, gdyż są pewne aspekty, w których są lub mogą być lepsze. Szczególnie nowe tweetery z Nextelowym frontem, poza bardzo wysoką ceną w pewnych aplikacjach mogą być interesujące.

T29CF002 "Crescendo" u Zapha jednak wygląda lepiej pod kątem znieksztalceń powyżej 2kHz zarówno od 27TBFC/G jak i 27TDFC. Dodatkowo znacznie lepsza wentylacja układu magnetycznego za sprawą 6-ciu neodymowych magnesów powinna procentować lepszą wytrzymalością termiczną. Reasumują T29CF002, mimo że okropnie drogi może być bardzo dobrym wyborem do 3way z podziałem od około 2,5kHz w górę.

T29CF001 nie widziałem w niezależnych pomiarach, jego zaletą jest niewątpliwie bardzo wysoka jak na klasyczną kopułkę efektywność.

Generalnie tweetery z serii Excel są pięknie zbudowane i wykonane, choć w pomiarach nie doganiają najlepszych modeli Scan Speaka i nie są zbyt popularne w DIY, z racji na bardzo wysokie ceny. Sam jestem ciekaw jak brzmią i dlaczego nie są jednoznacznie lepsze (a pod niektórymi względami gorsze) pomiarowo od "rodzynków" z serii Prestige.

smakismaki

  • 60 / 5341
  • Użytkownik
02-01-2010, 20:28
jeśli chodzi o tweetery to ciągle jestem pod wrażeniem ceramicznej kopułki stx, pomierzyłem ją dziś idzie jak linijka i w poniedziałek przesuwam podział niżej na ok 2,6kHz moim zdaniem optymalny przy aktywnym filtrze. Lekko rezonuje ok 1050Hz więc to ostro wytnę. Membrana jest bardzo neutralna, przezroczysta i bez swojego charakteru w przeciwieństwie do innych kopułek czy to miękkich czy twardych. Nie mogę już słuchać głosników tytanowych, aluminiowych ani tym bardziej miękkich kopułek które bardzo podbarwiają np wokal. Ceramiczna kopułka jednak słabiej radzi sobie z końcem pasma dlatego ja wyrównuję charakterystykę innym głośnikiem ( tytanową 19-tką, dobra by była też jakaś wysokiej klasy wstążka np Raven) ale ciekawe czy firma stx wyrówna to, zobaczymy na dniach. Oczywiście nie jest to głośnik dla każdego bo niektórzy lubią górki na charakterystyce :) Moim zdaniem mało osób doceni zalety ceramika raczej tylko ci co dąża do maksymalnej neutralności a nie ładnego podbarwionego brzmienia.

cadam

  • 4401 / 5902
  • Ekspert
02-01-2010, 20:44
>> smakismaki
Czy udało Ci się zmierzyć przy jakiej częstotliwości występuje breakup ceramicznej kopułki?

smakismaki

  • 60 / 5341
  • Użytkownik
02-01-2010, 21:06
na samym końcu pasma słyszalnego koło 19-20kHz jest górka a efektywnośc spada już przy kilkunastu dlatego wyrównuję to superwysokotonowcem ale charakter i liniowośc niższego pasma są rewelacyjne, odechciewa się innych głośników. Bardzo naturalny wokal, fortepian itp samemu ceramikowi brakuje trochę wybrzmień i ostrości instrumentów perkusyjnych dlatego go wspomagam tytanem ale jestem ciekaw czy StX poprawi tą wadę mechanicznie dyfuzorem i tubką.

cadam

  • 4401 / 5902
  • Ekspert
02-01-2010, 21:12
Czy wiesz skąd STX bierze części do swoich głośników? Skąd pochodzi ceramiczna membrana? Sami robią czy sprowadzają?