Audiohobby.pl

kabelki - sekcja zwłok

zyrator

  • 2 / 5717
  • Nowy użytkownik
07-09-2008, 02:38
Witam!

Jestem fanem i konstruktorem domowych wynalazków w hi - endzie. Dopóki sam nie usłyszałem różnicy, wydawało mi się że magiczne kabelki oddziałują jedynie na ludzką psychikę. Okazuje się że nie zawsze.

Kosztują one astronomiczne kwoty, ale może jakiś posiadacz pokusił się na odkręcenie śrubek od wtyczki, by przyjrzeć się przylutowanym drutom? Może ktoś miał mechaniczne uszkodzenie kabla i naprawiał go? A może chciał zrobić świństwo w sklepie czy znajomemu?

Nie ważne, piszcie co znajduje się w drogich cacuszkach, byle konkretnie i dokładnie.

A może są jakieś mniej banalne prawa fizyki, zjawiska rządzące tymi prądami, których poznanie umożliwi zlutowanie sobie super kabelka?

AWS 303

  • 854 / 5897
  • Ekspert
07-09-2008, 09:33
Ostatnio wymieniałem kable głosnikowe w aucie, bo fabryczne były cienkie. Kupiłem najtańszy kabel głośnikowy OFC, zakładam a tu magnes go przyciąga... Oczywiście było to Made in China za 1zł/metr

frank

  • 527 / 5902
  • Ekspert
07-09-2008, 10:47
Nie ma w tym nic dziwnego,wiele renomowanych firm ( Tara L. , NBS ) korzysta z chinolskiego drutu ,mało tego potrafią w tych fabrykach zamawiać gotowe przewody z izolacją i napisami.
Oczywiście są to wyroby zgodne z fabryczną specyfikacja dostarczoną przez zamawiającego i wydaje mi się ,że jest to bardziej uczciwe niż kupowanie w Konsbudzie Cordiala z metra ,nałożenie koszulek ze swoim logo - jak to zwykła czynić nie tak dawno jedna ze stołecznych firm.

Road To Nowhere

  • 1033 / 5902
  • Ekspert
07-09-2008, 13:10
Podoba mi się taki wątek ,może ktoś w końcu odczaruję magię kabli sieciowych i pokusi się przynajmniej
o jakieś ouogólnienia dlaczego to w zasadzie "gra".
Co decyduje o wpływie na brzmienie :kabel ,wtyki ,izolacja ,tajemnicze puszki,pierscienie czy jeszcze coś innego ?

lancaster

  • Gość
07-09-2008, 13:22
Road, a bo ja wiem..moze cena ?.... jak kabel tani i sie nie wpasowal to znaczy ze do d.... a jak po wpieciu drogiego druta dźwiek się psuje to znaczy ze pokazal wady systemu :))))


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

nedj

  • 46 / 5856
  • Użytkownik
07-09-2008, 14:07
-> zyrator
"może jakiś posiadacz pokusił się na odkręcenie śrubek od wtyczki, by przyjrzeć się przylutowanym drutom? Może ktoś miał mechaniczne uszkodzenie kabla i naprawiał go?"

Coby uchronic ludzkosc przed strata bezcennych fotek znajdujacych sie na lukarze (kto wie, co spolka jozwa-elb-i_inni jeszcze wymysla) wrzucam zamieszczone przez dd32 rozbierane zdjecia jednej z najlepszych i najbardziej zaawansowanych technicznie sieciowek na swiecie.

nedj

  • 46 / 5856
  • Użytkownik
07-09-2008, 14:08

frank

  • 527 / 5902
  • Ekspert
07-09-2008, 14:40
To są zdjęcia wykonane przez Zydelka, DD może je tylko powtórzył.

lancaster

  • Gość
07-09-2008, 14:47

fran, dla mnie wsjo ryba kto je wykonał, ale z tego co pamietam to jednak DD32 zapodal je pierwszy we wątku o Velum-ie na as. Bez znaczenia ....domyślam sie ze Zydelek też mial sposobność :)

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

zyzio

  • 960 / 5793
  • Ekspert
07-09-2008, 15:12

>> Road To Nowhere, 2008-09-07 13:10:56
Podoba mi się taki wątek ,może ktoś w końcu odczaruję magię kabli sieciowych i pokusi się przynajmniej
o jakieś ouogólnienia dlaczego to w zasadzie "gra".
Co decyduje o wpływie na brzmienie :kabel ,wtyki ,izolacja ,tajemnicze puszki,pierscienie czy jeszcze coś innego ?


Decyduje w głównej mierze geometria przewodnika i sam przewodnik.

lancaster

  • Gość
07-09-2008, 15:33
zyzio, kiedyś sie nad tym zastanawialem i wyszo tak jak piszesz....ale co by nie mowić sa jakies "kruczki" decydujące o tym ze kabel jest w jakis sposob "strojony". Poziom percepcji takiego "stroju" jest niemal psychodeliczny :) ale jest.
Pieniadze ajkie trzeba za to zapłacic osawiamy powiedzmy na bok....co decyduje o tym ze kabel gra cieplej, jest szybszy, jak ustwić "parametry" takiego brzmienie i za pomoca czego ?
Shunyata czy Kimber stosuja plecionki....kto inny proste solid core i tez gra swietnie....i tu sie zaczynaja schody.

Pewnie decydujący jest stopień opanowania jakiejś konkretne techniki, ale od czegos trzeba zaczac....najprosciej by bylo chyba od 2 przewodów ktore sluchamy skrecone lub puszczone luzem, rozne ich dugości itp.
Niby kable to "zdzierstwo", ale jak sie tak nad tym zastanowilem to nie wiem o czym ludzie pisza.

Nawet jak sie policzy zwykla mikrofonwke ....10zl/2m przewodu + gniazda neutrik(jakies 24zl min), opakowanie - ewnie ze 3-4zł, jakiś ladny oplot i mamy 50zl.
Do tego producent ma koszty w postaci wiadomej i 100-200% marży jest tu chyba normalna sprawa....powiedzmy ze kabel kosztuje 150-160(z VAT)....na sklepie robi sie  z tego pewnie 250-300zł.
Mowimy o zwykym kablu mikrofonowym bez zadnych kombinacji....jak ktos sprowadza skadś dodatkowo druciszcza, stosuje lepsze wtyki i pakuje w np. drewniane pudelko to takie coś juz pewniekosztuje ok 1Kzl bez specjalnie wyrafinowanych materialów wewnatrz....no niestety....moze 30% przegiąłem....a moze nie :) dlatego warto uważam pobawić sie DIY....tylko jak juz sie bawić to mimo wszytso wolabym zeby efekt był lepszy niz w mikrofonowkach :)

....co ma zatem wplyw ?


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

nedj

  • 46 / 5856
  • Użytkownik
07-09-2008, 15:46
-> frank
"To są zdjęcia wykonane przez Zydelka, DD może je tylko powtórzył."

Tego nie wiedzialem. Na szczescie w swoim poscie i tak napisalem: "wrzucam zamieszczone przez dd32 rozbierane zdjecia", a nie "wykonane/zrobione przez dd32".

lancaster

  • Gość
09-09-2008, 19:15

Panowie, no i ?

Tak sie skada ze szykuje sie w Poznaniu male conieco w temacie skrętka CAT5 :) ....moze zpaodacie kilkawlasnych  przemyśleń apropos budowy kabla ?
Zaleznosci...jaka geometria co powoduje, itp.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Mr. Zydelek

  • 237 / 5902
  • Aktywny użytkownik
09-09-2008, 22:04
Heavens Gate Ultra Silence

lancaster

  • Gość
09-09-2008, 22:18
Zydelek, zapodaj lepszy zoom/macro :)

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'